Tweede Kamer over de Regeringsverklaring WOENSDAG 18 AUGUSTUS 1948 DE LEIDSE COURANT PAGINA 2 In de vergadering der Tweede Ka mer van gisteren is de beraadslaging over de regeringsverklaring betref- lende het te volgen regeringsbeleid, afgelegd in de vergadering der Kamer van 12 Augustus 1.1., voortgezet. De heer Schouten (A.R.) consta teert, dat de K.V.P. welbewust heeft gestreefd naar een andere constellatie dan in 1946 was gecreëerd. Het standpunt van de Partij van de Arbeid was naar sprekers inzicht Iïi 1946 fout en was in 1948 niet ac- cepta'bel. Deze partij zat en zit te hoog te paard. Zij is zeer eenzijdig, tè een zijdig in haar beoordeling zowel van haar betekenis als van haar kracht. De* samenstelling van het Kabinet besprekend zegt de heer Schouten, dat het optreden van de heer Drees ah) minister-president niet voor de hand lag. Hoe groot de waardering voor de persoon van de heer Drees is, onjuist acht spr. het, dat deze, een sociaal-democraat, belast is met de leiding van het Kabinet. Dat past niet op de verhoudingen in ons land en het past ook niet op het typische ka rakter van ons volk als geheel ge nomen. De vervanging van de heer Fièvez door de heer Schokking roept vragen cp. Het optreden van de heer van Schaik vraagt nadere aanduiding van diens taak. Hij keert zich niet tegen een parlementair Kabinet. Het zitting nemen van de heer Stikker schijnt een andere betekenis te hebben dan het optreden van de heer Schokking. Wat de. regeringsverklaring nopens het beleid ten aanzien van Indië be vat heeft spr. ernstig teleurgesteld: het Indië-beleid van het vorige Kabi net zal worden voortgezet. Er is re den tot verwondering over de feiten, dat de heer Stikker heeft zitting ge nomen en dat de heer Oud hem dit heeft aanbevolen. De heer Schouten verklaart, dat overleg met de delegatie der repu bliek niet kan plaats hebben, zolang niet allen zijn vrijgelaten, die in de lepubliek nog worden vastgehouden. Voorts zou hij inlichtingen wensen over de stand van zaken met betrek king tot het communistisch gevaar in( Indië en over hetgeen is en wordt ge daan ter afwending van dit gevaar. De principiële houding, welke in Ne derland wordt aangenomen tegen over het communisme, moet ook gel den voor Indië. De heer Schouten dringt aan op in lichtingen over de militaire situatie in Indië, voorts vraagt hij een overzicht van de kosten voor Indië en voor Aetherklanken DONDERDAG. HILVERSUM I, 301 meter. 7 00 Nieuws, gram.pl. 7.50 Dagope ning dr. T. Trouw. 8.00 Nieuws, gr.pl. 8.45 Gram.muz. 9.15 Morgenwijding ds. M. v, Wijhe, N.P.B., Huizen. 9.30 Waters!, gr.pl. 10.50 Kleuterprogr. 11.00 Orgelconcert. 11.455 Gespr. Mu sicoloog dr. Nicolai van Gilse v. d. Pais. 12.00 Prokofief. 12.30 Weerpr. 13.00 Nieuws, gram.pl. 14.00 Voor dracht Letland. 14 20 Soüsteneoncert. 15.00 Ziekenprogr. 16.00 Gev. progr. 17.00 Tapiola v. Sibelius. 17.20 dr. Portielje. 17.50 Tong-tong. 18.00 Nieuws, Sport. 19.15 Voordr. ,,De Karpervijver" van B. Stroman. 19.30 Negro-Spirituals. 20.00 Nieuws, Act., Weens Philh. Ork„ Mozart, Strauss, Beethoven. 22.00 Ontvluchting Jap. krijgsgevangenschap. 22.15 Gr.pl. 23.00 Nieuws, Lond. Symph. v. Vaughan Williams. HILVERSUM II, 415 meter. 7.00 Nieuws, Gymn. 7.30 Gr?m.mrz. 8.00 Nieuws, gr.platen. 9.05 Symph. 6, Beethoven. 9.45 Gr.-platen. 10.15 Morgendienst ds. J. Seegers, Ger. pred. Baarn. 10.'45 Orgel. 11.00 Zie-! kenbez. 11.45 Liederen Schubert en Schumann. 12.03 Piano. 12.30 Weerpr.. KI. v. Beeck. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws. 14.00 Kamerorkest Handel, v. Hoek. 14.40 Psychologie der mode. 15.00 Gr.pl. 15.20 Amsterd. Kamer- muz.gezelschap: Dvorak, Janacek. 16.00 Bijbellezing ds. A. Johannes, F.v. Luth. pred. Delft. 17.00 Herden- kingstentoonst. Vrede v. Munster, Delft. 17.45 Ensemble. 18.15 Veehou derij Vechtstreek. 18.30 Strijdkr. 19.00 Nieuws, Weeroverz.. Leger des Heils. 19.45 R.V.D. 20.00 Nieuws, Progr. Prol., gr.p! 21.00 Kwartet Haydn. 21.30 Hongaars Ork. 22.15 Vaart der volken. 2.35 Mozart. 22.45 Avond overdenking. 23.00 Nieuws, Schilde rijen van een tentoonstelling v. I MoussorgskyRavel. Nederland verbonden aan de voortzetting van het beleid, dat tot nu toe gevoerd is. Spr. verzet zich tegen de qualifica- tie „onverzoenlijk" van de houding der A.R., opmerkend, dat het haar gaat om fundamentele beginselen. De heer Schouten bepleit de nood zakelijkheid van reconstructie van de volksgeest. Het ia slecht gesteld met de veerkracht van een volk als het geen belangstelling heeft voor de pu blieke zaak. Bij de verkiezingen bleek, dat honderdduizenden niet wisten waarover het eigenlijk ging. De heer Wagenaar (CP.N.) begint zijn rede met het maken van enige opmerkingen over de uitslag der ver kiezingen. Hij betoogt, dat deze ver kiezingen niet op democratische wijze zijn gehouden. De communisten heb ben geen radiozendtijd gehad. Men heeft het de C.P N. moeilijk gemaakt verkiezingsvergaderingen te houden en voorts is aldus de heer Wage naar economische en financiële druk op het kiezerscorps uitgeoefend. Ingaande op de regeringsverklaring geeft spr. te kennen, dat er geen spra ke van is, dat een constructieve loon- en prijspolitiek is gevoerd. De politiek van het huidige Kabi net gaat in tegen de belangen van het Nederlandse volk, omdat ze ge dicteerd wordt door Amerika, zo be toogt de heer Wageflaar. De heer de Groot (C.P.N.) be spreekt vervolgens enige punten der regeringsverklaring ten aanzien van het Indonesische beleid. Hij zegt o.m, dat ook'van Nederlandse zijde schen dingen van de Renville-overeenkomst zijn voorgekomen. Nederland wordt verroomst! De heer Zandt (S.G.) spreekt o.m. zijn teleurstelling uit over het feit, dat nog steeds duizenden in republikeinse kampen worden gevangen gehouden. De heer Zandt zegt te vrezen, dat dit Kabinet zal bijdragen tot ver- roomsing van het land. In dit ver band wijst hij op een bericht, dat er een katholieke burgemeester in Utrecht zal worden benoemd. Minister Drees aan het woord. De minister-president de heer Drees merkt op, dat zijn taak ver licht is door het feit, dat in dit de bat der fracties onderling over de formatie hebben gesproken. (Ook zijn fractie? Red.). De formateur heeft hij dringend verzocht, het mi nister-presidentschap op zich te ne men, doch de omstandigheden waren zo, dat spr. de functie aanvaard heeft. (Hoe waren dan de omstandig heden? Red.). Over persoonswisselingen waarover in het debat gesproken is, zal spr. weinig zeggen. Niet terugkeren van ministers sluit waardering niet uit. Wat de positie van de heer van Schaik aangaat merkt spr. op, dat het van belang kan wezen, dat staatslieden in een Kabinet zitting hebben zonder een portefeuille te be heren. In dit verband wijst hij op mr. van Schaik's parlementaire" er varing. voorts merkt hij op, dat er op staatsrechtelijk gebied veel arbeid te verrichten zal zijn. Voor de heer van Schaik zal daar een belangrijke taak liggen. Overwogen is „Verkeer en Water staat" op te heffen en de beide tak ken elders onder te brengen. Nadere overweging heeft daarvan doen af zien; het leek gewenst een minister van Verkeer en Waterstaat te doen optreden. Het Kabinet is vi»n mening, dat een behoefte is aan één minister van Landsverdediging. Wat de aard van het Kabinet aan gaat herinnert spr. eraan, dat het een program-ministerie is- genoemd. Het program is door het Kabinet aan vaard en hangt wel samen met het program, dat de heer Beel bij zijn po gingen tot formatie aan de vier frac ties heeft voorgelegd. Het is niet een program, waaraan de fracties gebon den zouden zijn. De materiële oorlogsschade acht de regering een belangrijke zaak en zij stelt parlementaire afwikkeling van het aanhangige ontwerp op prijs. De landbouwkwesties hebben de volle aandacht der regering. Hetzelfde geldt voor middenstand, binnen scheepvaart en andere categoriën, die hier ter sprake zijn gekomen. In verband met de gezondheidszorg deelt spr. mede, dat o.a. in voorberei ding is een wetsontwerp tot organisa tie van de gezondheidszorg, waarbij samenwerking tussen overheid en particuliere organisaties tot stand v/ordt 1 gebracht. Verscheidene der vraagstukken, welke overigens ter sprake zijn gebracht, hebben blijkens sprekers mededeling de aandacht van het Kabinet.Hij constateert overigens, dat de wensen der verschillende de partementen hoog uitgaan boven wat practisch te verwezenlijken is. Te half zes wordt de vergadering geschorst tot gisteravond acht uur. In de avondvergadering zijn rede voortzettend behandelde de heer Drees de Indonesische kwestie, die hij de belangrijkste noemde. De beoog de staatkundige vormen moet door gaan, ook als we niet met de repu bliek tot een geheel bevredigend ac- coord zouden komen. Gevraagd is de besprekingen met de republiek af te brengen. Men moet echter goed begrijpen, dat zulks op dit ogenblik onmogelijk is. Tën aan zien van het herstel van rust en or de moet men zich geen illusies ma ken. Men moet het uitgestrekte land kennen om dit te beseffen. De com munistische actie is in Indonesië an ders dan hier. Concrete feiten, dat duizenden in republikeinse kampen verblijven, zijn niet beschikbaar. Mocht het blijken, dat het zo is, dan zal met de meeste kracht worden aangestuurd op bevrijding. De kosten van het Nederlandse be leid laten zich niet zo gemakkelijk vaststellen Van enige druk van het buitenland, om de grondwetsherziening spoedig af te doen, is geen sprake geweest. In verband met de besprekingen op het Chateau d'Ardennes zeide spr. dat overeengekomen is, dat gepoogd zou worden op 1 Jan. 1950 de economic s'che unie tot stand te'brengen. Ver der, is overeengekomen zo spoedig mogelfjk tot het stelsel van vrije con sumptie terug te keren. De weder zijdse subsidies zullen worden ver laagd. Een debat over de democratie leek spr. onvruchtbaar. In verband met de aangekondigde nagenoeg sluiten de begroting vroeg spr. de medewer king der Kamer. Tenslotte wees spr. erop, dat het Kabinet onder moei lijke omstandigheden is opgetreden. Hij hoopte, dat het Nederland een stuk vooruit zal mogen brengen op de weg omhoog. Verscheidene leden repliceerden, waarbij vooral de Kabinetsformatie nader besproken werd. Tien minuten na middernacht wer den de discussies gesloten, nadat de minister-president de sprekers na der had beantwoord. De vergadering is heden te elf uur voortgezet. De voorstellen tot grondwetsher ziening zijn aan.de orde gekomen. TWEEDE KAMERFRACTIE K.V.P. Het fractie-bestuur van de K.V.P. in de Tweede Kamer is opnieuw ge formeerd en als volgt samengesteld: Voorzitter: Prof. Mr. C. P. M. Rom- me; vice-voorzifter: A. H. L. J. Fie- vez; eerste secretaris: Th. D. J. M. Koersen; 2e secretrais: dr. Ir. W. J. Droesen; penningmeester: W. J. An- driessen. KATHOLIEKE KLEERMAKERS PATROONS BIJEEN. De R.K. bond van kleermakerspa troons in Nederland heeft te Hel mond een congres gehouden. De voorzitter, de heer E. J. F. Vijen uit Nijmegen, zeide in zijn openings woord, dat er in de afgelopen jaren grote offers van de kleermakers ge vraagd zijn. Ook nu, nu de confectie geperfectionneerd wordt, stapelen de moeilijkheden zich op. Alleen de werkelijk uitstekende vakman zal in de toekomst in staat blijken, in zijn onderhoud te voorzien. In de samen stelling van het bestuur kwam geen wijziging. Een aantal voorstellen van diverse afdelingen werd behan deld. De afdeling Haarlem wilde stappen ondernemen om voor het heren-maatkledingbedrijf de prijsre geling te doen vervallen. Volgens de voorzitter heeft het departement meegedeeld, dat de prijsvaststelling herzien zal worden, indien men kan aantonen en bewijzen, dat ze foutief is. De afd. Helmond stelde voor de regeringsinstantiês te - verzoeken, 10 a 20 procent kamgarenstoffen min der te exporteren en betere stoffen- soorten toe te wijzen aan de gros siers, die ze verdelen kunnen onder de maatkleermakers. Het hoofdbe stuur zal pogingen in het werk stel len om dit te bereiken, maar het gaf weinig kans in verband met de na tionale armoede, die de regering noodzaakt de goede producten te ex porteren om andere onmisbare grond stoffen en producten te kunnen ko pen. Besloten werd de jaarvergadering voortaan in September te houden. De contributie over 1949 werd onge wijzigd vastgesteld. DE TENTOONSTELLING „DE NEDERLANDSE VROUW 1898—1948". In de Houtrusthallen te 's-Gra- venhage is heden de tenoonstelling „de Nederlandse vrouw 18981948" door H. K. H. Prinses Juliana ge opend. In 1947 ontstond het plan voor deze tentdonstelling, die be doeld is als een huldeblijk van de Nederlandse vrouw aan H. M. de Ko ningin bij haar gouden regeringsju bileum. Diverse vrouwenorganisaties van verschillende richtingen werk ten mee bij het uitvoeren van ''hef plan. De tentoonstelling wil het leven en werken van de vrouw in al zijn facetten uitbeelden en is daartoe verdeeld in elf groepen: „Vrouwen verenigen zich"; „de vrouw in het gezin"; „de vrouw in de. oorlog"; „de vrouw in staat en politiek"; „de vrouw en de kunst"; „de vrouw met academische opleiding"; „de vrouw in opvoeding en onderwijs"; „de vrouw in beroep, bedrijf en sociaal werk"; „de vrouw in het kerkelijke leven"; „de vrouw en de sport"; „de vrouw en de mode". Aan de tentoonstelling is een prijs vraag verbonden. Er zijn tien foto's van werkende vrouwen en het pu bliek moet raden, welk berdep deze vrouwen uitoefenen. Hedenavond 18 Augustus tussen 19.30 en 19.55 uur zal Hilversum 1 een reportage geven van de opening der tentoonstelling. H.M. DE KONINGIN ONTVING ENGELANDVAARDERS. Gistermiddag is een groep Enge landvaarders, ten getale van 250 man, door H.M. de Koningin op Pa leis Het Loo ontvangen. De ontvangst geschiedde in een der zalen van het paleis %n droeg hetzelf de karakter, dat dergelijke bijeen komsten tijdens de oorlogsjaren plachten te hebben, als de Koningin een bezoek bracht aan het clubhuis in Londen, genaamd „Oranjehaven". Omstreeks 4 'uur arriveerden de bezoekers en zij bleven de gasten van de Koningin tot half zes. Gedurende die tijd heeft H.M. zich voortdurend temidden der bezoekers bewogen. De voorzitter van de club van En gelandvaarders, pater A. F. M. Mon- chen, die thans legeraalmoezenier is, bood H.Ma een plaquette aan, waar op aan de voorzijde een afbeelding van de woning van de Koningin in Londen te zien is. De achterzijde draagt de opdracht: „Aan de moeder van Oranjehaven". Bij deze aanbie ding gewaagde pater Monchen zowel van de blijde als de droevige dagen in Engeland' doorgebracht. Vervolgens herdacht het gezelschap de gevalle nen. Pater Monchen zinspeelde in zijn toespraak nog op het komende afscheid van H.M. In haar antwoord gafde Koningin echter te kennen, dat van een afscheid ten aanzien van de illegaliteit geen sprake kan zijn, want zij hoopt nog vele malen temid den der Engelandvaarders te vertoe- ven. Tot slot van de ontvangst werd de Engelandvaarders in de tuin achter het paleis thee aangeboden. INHULDIGINGSMEPAILLE 1948. Naar het A.N.P. verneemt is de zer dagen een Koninklijk besluit te verwachten waarbij als herinnering aan de inhuldiging van Koningin Juliana een draagmedaille wordt in gesteld. Deze zal ongeveer de vorm hebben van de medaille, die is uit gegeven bij de inhuldiging van Ko ningin Wilhelmina. Dat de toekenning dezer medaille geen onderscheiding betekent, maar louter als herinnering bedoeld is, zal uit het Kon. besluit duidelijk blijken. Zij wordt bij de Rijksmunt geslagen in een zeer beperkte op- ge. De medaille is van zilver. Zij ver toont aan de voorzijde de naar links gewende hoofden van Juliana en Bernard en aan de keerzijde een gekroonde J., waaronder de woor den: „Inhuldiging 6 September 1948" met als omschrift de woor den: „Juliana, Koningin der Neder landen". De medaille is bevestigd aan een in Nederland vervaardigd 27 milli meter breed lint van oranje zijde, met twee smalle verticale blauwe strepen in het midden en smalle strepen in de nationale kleuren aan de boorden, met dien verstande, dat de blauwe strepen naar het midden gericht zijn. Het ontwerp van de medaille is van de Amsterdamse beeldhouw ster mej. N. Klaassen. TEGEN WIL EN DANK DOOR PERCY KING 42) Uppström hield Söderman een ge balde vuist voor: „Als jij het lef hebt, zul je zien wat ik doe!" „Geef 'die man geen antwoord, wat hij ook vraagt, juffriuw Karls- son!" waarschuwde August. „Dring ér op aan, dat u hoofdinspecteur Lund te spreken krijgt. Die weet hoe hij met dames moet omgaan." Te woest om daar op te reageren, volgde Uppström zijn arrestante in de taxi. Van onder zijn oogleden gluurde hij Marianne aan. De blos was op haar wangen weergekeerd. Wat stelt zij zich voor? overlegde hij. De chauffeur van de taxi, waar in' Lundqvist werd vergiftigd, her kende haar zonder twijfel. Verschil lende andere getuigen hadden haar Woensdagmorgen tussen aoht en ne gen gezien. Dan waren er de be zoeksters en bezoekers van de Oriënt Bar. O, zij zat in 't net; er was geen ontkomen aan! Na een korte stilte verzocht Ma rianne: „Breng me naar Saltsjöba- den. U begaat een ernstige flater, maar ik ben bereid, het gebeurde door de vingers te zien, als u doet wat ik vraag." Nors antwoordde Uppström: „We gaan naar het bureau. Uit!" „U hoorde toch, wat meneer Sö derman zei," protesteerde zij- „Wilt u hem tot leugenaar maken?" „Hèm?" De inspecteur raakte bij na in razernij. „Beroep je maar op zo'n onhebbelijke vlegel; je zult zien hoe ver je er mee komt!" Hij greep haar ruw bjj een arm, zijn laatste restje welgemanierdheid verdween. „Jij diende Gunnar Lundqvist 't ver gif toe en nu hij er aan bezweken is, wordt je moord met voorbedachte rade te laste gelegd. Wees verstan dig en beken!" Strijdlustig stak Marianne de kin vooruit. „Laat mijn arm los!" beval zij. „Direct!" Met tegenzin voldeed hij er aan. „Als het van mij afhing, zou ik de zaak nog heel anders aanpakken!" snauwde hij. Het meisje wendde het hoofd af. Zij wilde de lomperd niet tonen, dat de tranen haar in de ogen waren gesprongen. Het was niet alleen om de grofheid van de politieman. Het was vooral omdat zij wist, hoe ho peloos haar zaak er voor stond. Na tuurlijk werd zij herkend door de chauffeur, die de bewuste taxi had bestuurd. Door kellners uit de Oriënt Club. Door zovele anderen, wier aantal zij niet durfde schatten. Söderman kon nu niets meer voor haar doen. August, bij wie Marianne's ge dachten toefden, was onmiddellijk in 't „Sint Olaf" teruggekeerd om zijn belofte gestand te doen en Kalund- by op te bellen. De teerling was ge worpen; hij had zijn lot aan dat van Marianne Karlsson verbonden. Was zij een misdadigster, dan was hij haar medeplichtige. Indien hij niet de ingeving had gekregen, Lund- qvist's portefeuille te verdonkere manen, kon bij een huiszoeking in specteur Uppström er zich allicht van hebben meester gemaakt en het zou voor de politieman het onomsto telijk bewijs zijn geweest, dat Ma rianne Karlsson met Gunnar Lund qvist in de taxi had gezeten. Na tuurlijk was zij onschuldig, maar de politie zou aan haar verklaringen niet de minste waarden hechten. „Meneer Kalundby," zei hij zodra 'de verbinding tot stand was geko men, „ik doe een beroep op u ter wille van mejuffrouw Karlsson. Zij is naar het hoofdbureau van politie overgebracht onder beschuldiging van moord.'* „Wat vertelt u me daar?" vroeg de bankier op een toon alsof hij niet anders dacht dan voor de gek te worden gehouden. August herhaalde zijn mededeling. „Het is de grootste waanzin waar van ik ooit heb gehoord!" riep Ka lundby uit. „Met wie spreek ik?" „Met de hotel-detective van het „Sint Olaf", August Söderman'." „Hoe komt u zo op de hoogte?" August legde het uit en besloot: „Meneer Kalundby, inspecteur Upp ström is een lomperd. Ik acht hem tot de grofste middelen in staat om juffrouw Karlsson een bekentenis af te persen van iets wat zij niet kan hebben gedaan." „Als hij het waagt, krijgt hij met my te doen!" bulderde de bankier. „Het arme kind lag Woensdagmor gen om drie uur rustig te slapen in mijn huis te Saltsjöbaden! Ik ben u zeer verplicht, meneer Söderman! Onmiddellijk stel ik mij met de hoofdcommissaris in verbinding." Hij belde af en August nam met bezwaard hart in de hal plaats. Nie mand wist beter dan hij, dat Ma rianne Karlsson Woensdagmorgen om drie uur niét rustig te Saltsjöba-1 den in haar bed had geslapen. Zij sliep in zijn kamer en hij zat als naohtklerk aan zijn lessenaar. De enige manier om haar te redden was, BIJZONDERE LEERSTOEL KATHOLIEKE THEOLOGIE TE UTRECHT. Bij Kon. Besluit is de St. Rad boutstichting bevoegd verklaard aan de Rijksuniversiteit te Utrecht een bijzondere leerstoel te vestigen in de R.K. Dogmatische theologie. VRIJ MOTORRIJDEN? Naar het „Vrije Volk" verneemt, is bij het bevoegde orgaan 'n voor stel in onderzoek om de rijvergun ningen voor motorrijwielen af te schaffen. Een beslissing is hierover evenwel nog niet genomen. We herinneren er aan, dat de verkoop van motorrijwielen reeds niet meer aan distributiebepalingen is gebon den. GOUDEN JUBILARIS TE HUIJBERGEN. Zaterdag 28 Augustus herdenken de Broeders Silvester en Servatius te Huijbergen hun gouden professie- feest. Broeder Silvester is in brede kringen in Nederland en Indonesië bekend. 28 jaar lang stond hij als al gemeen overste aan het hoofd van de congregatie van de broeders v. Huij bergen. Broeder Servatius werd reeds ge huldigd, toen hij enige maanden ge leden het kweekschoolonderwijs ging verlaten. Broeder Silvester zal op 28 Augustus een hulde bereid worden door leerlinen en oud-leerlingen uit alle delen van Nederland, die te Huijbergen hun opleiding hebben ge noten. BENOEMINGEN CARMELIETEN. Tijdens het provinciaal kapittel der Paters> Carmelieten werden be noemd tot prior te Aalsmeer P. Dr. Damiaan Berends, te Boxmeer P. Sebastianus Heijman; te. Hengelo P. Basilius Dommershuijsen; te Hooge- veen P. Timotheus Bruggeman; te Mainz P. Anselmus Olthof; te Mer kelbeek P. Christophorus Verhallen, te Nijmegen P. Bartholomeus Catijn; te Oldenzaal P. Pancratius van Ge- leuken; te Oss P. Linus Henokens; te Zenderen P. Ferdinandus Duyn- dam. Tot definitoren der Nederlandse provincie werden benoerr.'d: P. Dr. Ludovicus Willems; P. Rafaël Gooijer; P. Dr. Cyrillus Hendriks; P. Drs. Antonius van Galen. Tot Missie-overste in Oost-Ja va: P. Drs. Herman Josef Denteneer. Tot raadsleden: P. Eusebius Schalk wijk, P Gerardus Singgih Padmo- wyoto. P. Drs. Tiburtius Noorder- meer (eveneens op Oost-Java). Tot Missieprocurator in Nederland: P. Philippus van Duijnhoven te 0/«. Tot Rector Gymnasium S. Alberti te Zenderen, P. Antonius van.Rijs- wijck; en tot Conrector P. Clemens Zonneveld. Tot Professor in de Philosoohie te Merkelbeek *rerd benoemd P. Drs. Jeroen Alleman. AANKOMST GROTE BEER" EN „JOH. VAN OLDENBARNEVELT." De ontscheping van het troepen- schip Grote Beer zal, onvoorziene omstandigheden voorbehouden, Vrij dag 20 Aug. a.s. te 9 uur aanvangen op de Javakade te Amsterdam. De ontscheping van de Johan van Oldebarnevelt, welk schip eveneens met troepen uit Indië te Amsterdam terugkeert, zal op Zaterdag 21 Aug. te 9 uur aan'de Javakade aanvangen. NOG MEER PROTESTERENDE SLAGERS. Te Alkmaar zijn ongeveer vier honderd slagers uit Noord-Holland saamgekomen en hebben daar even eens geprotesteerd tegen de rege-* ringspolitiek. Ook zij eisen een ver hoging van het vleesrantsoen tot 600 gram per man en per veertien dagen. Voorts verlangt men, dat slacht- en niervet in den vervolge door slagers en niet door kruideniers zal worden verkocht, dat de aankoop van vlees in het buitenland uitsluitend door vakmensen zal geschieden, dat de im port van inferieure kwaliteit vlees, waartegenover een export staat van goed, vers vlees, zal worden stopge zet en dat het aantal huisslachtingen zal worden beperkt. Het vertrouwen in de overheids bemoeiing bleek ten enenmale zoek. De minister heeft wel gezegd, dat (ie varkensstapel vergroot zal worden, maar waar blijven de varkens, die er op het ogenblik zijn? En de scha pen? Ten slotte sprak de vergadering zich spontaan uit voor de oprichting van een Noord-Hollandse Bond, het geen, waar de besturen van de be staande bona fide landelijke bon den niet zijn geraadpleegd, op zijn minst bedenkelijk kan worden ge acht. de werkelijke dader op te sporen. Het kwafn nu geheel op hem neer. Anders Svartan durfde hij niet in vertrouwen te nemen; die zou zon der twijfel tot de conclusie komen, dat het meisje wel degelijk de aan slag pleegde, met Solange onder één hoedje speelde en van deze instruc ties had ontvangen. Lundqvist uit de weg te ruimen. Hoofdinspecteur Lund was een sympathiek mens, maar in de eerste plaats politieman. Van Marianne's verhaal zpu hij geen syllabe geloven. August had het ook niet geloofd, ware niet juist Marian~ ne de betrokkene. Wanneer hij de dader ontdekte was hij, naar Svar- tan's mening, dioht bij de oplossing van het probleem', wie barones de Béringuard haar halssnoer had af handig gemaakt. Söderman zuchtte. Alles goed en wel in theorie als hij maar wist, van welke kant hij de zaak zou aanpakken! En daar had hij voorlopig nog geen flauw idee van. XVII. De taxi hield stil voor het hoofd bureau van politie, inspecteur Upp ström duwde Marianne Karlsson het trottoir op, betaalde de chauffeur en stapte met zijn arrestante regelrecht naar de kamer van hoofdinspecteur WEERSVERWACHTING Aanvankelijk: toenemende be wolking met vooral in het Zui den van het land tijdelijk regen. Meest matige Zuid-Oostelijke wind. Later: wisselende bewolking met plaatselijke buien. Matige tot krachtige naar Westelijke richtingen draaiende wind. Koel weer. „Het Mysterie der Hereniging" Het probleem der verscheurde Christenheid is een onderwerp dat voldoende diepgang heeft om bezon gen te worden of gedramatiseerd te worden in een spel. De Franse Do minicaan pater Kopf heeft er een. -liturgisch spel op geschreven: „Le Mystère de l'Unité", dat voor Neder land bewerkt is door pater Climacus Bayer O.F.M. en uitgegeven door „Ons Leekenspel" te Bussum. Het spel is bedoeld om binnen de muren van een kerkgebouw te wcf- den opgevoerd, in overeenstemming met de oorspronkelijke opvatting der liturgische spelen, en is dienten gevolge sober en ingetogen in z'n uitdrukkingsmiddelen. Statig klinkt de tekst, die grotendeels ontleend is aan schriftuurwoorden, terwijl een muzikale achtergrond gedacht is als drager van een juiste gevoelssfeer. Sober als een schema is, ook de opstelling van de spelers, die be staan uit een koor, aangevoerd door enige koorleiders, die de tekst zeg gen, en uit de toeschouwers zelf, die in spreekkoor behoren mee te doen. In de tekst zelf kohren liturgische gezangen tot uitdrukking, genomen uit de rijke schat van kerkelijke ge zangen, waaruit steeds met vrucht geput kari worden. Zoals gezegd, is het spel schema tisch sober; het schema kan ech,ter naar verkiezen worden aangevuld door een kleurigbewegen der- koren en andere passende middelen om de aandadht te spannen en op te stu wen. De grondgedachte van het spel is de tragiek van de verscheurdheid der Christenen, tegen het uitdruk kelijk verlangen van de Meester in: „Dat allen één zijn". Aan de terug keer van de eenheid moeten allen medewerken en kunnen allen mede werken door zich meer te doen op gaan in het mystieke leven van Christus, die de Goede Herder -is en de ware Wijnstok. Hij zal aan het einde der -tijden Zijn kinderen ver enigen tot de volheid der 'mannen- maat van Zijn Lichaam. Moge het werk van pater Bayer een steentje bijdragen tot de op bouw van dit ideaal. STILLE BEURS. Reeds weken achtereen is de handel op de effectenbeurs te Am- maar gisteren was het wel bijzon sterdam van bescheiden afmetingen, der stil. De aandacht werd t bijna uitsluitend in beslag genomen door de aandelen -Indische bank, die in reactie verkeerden. Bij de opening werd afgedaan tegen 133% bij een vorige slotprijs van 135 y. en daar na daalde de koers beneden 130. De aanleidende oorzaak 'hiervoor moest worden gezocht in het feit, dat on der beurstijd bekend werd, dat door de Nederlands Indische han delsbank over 1947 een dividend zou worden uitgekeerd van 4 procent en klaarblijkelijk had men op een hoger uitkering over dat jaar gerekend. De beleggingsmarkt was kalm. De Nederlandse staatspapieren waren eerder aan de gedrukte kant. De conversielening ging een kleinigheid achteruit. Bij de opening werd.af gedaan tegen 9715/16 en later op de middag tegen 97 Ook de dol larlening was een fractie luier. De Amerikaanse markt was volkomen verwaarloosd. Wilt U iets weten? Betreffende een R.K. Zwemver eniging ip de omtrek van Sassenheim. Ons is alleen bekend de R.K. Dameszwemvereniging „De Golfbre kers" te Leiden, terwijl voorts in op richting is een afd. dames van de R.K. Zwemvereniging voor Leiden en Om streken. Kortste weg naar de Grebbe- berg; hoeveel KM.? Leiden, Alphen, Woerden, Utrecht Zeist. Driebergen, Doorn, Leersum, Amerongen, Eist, Rhenen. afstand 95 K.M. Lund, die de leiding in de vergifti gingszaak had. „Ziezo, dat varkentje is gewas sen!" verklaarde hij triomfantelijk. „Hier hebben we de dame, die zo handig een injectienaald weet te ge bruiken." ^e hoofdinspecteur, die lui in zijn bureaustoel zat weggedoken, was onmiddellijk opgesprongen. Zijn scherpe grijze ogen namen het meis je onderzoekend op en binnen de minuut had hij haar getaxeerd. Be leefd informeerde hij: „Bent u juffrouw Karlsson?" Marianne knikte diep rampzalig. „Uuström," zei Lund afgemeten, „de hoofdcommissaris heeft zojuist opgebeld. Hij droeg me op, ais je juffrouw Karlsson hier durfde bren gen, je haar in mijn bijzijn nederig je verontschuldigingen zoudt aan bieden. Zij moet onverwijld op vrije voeten worden gesteld." Uppströirfs gezicht kleurde pur per. „Wat is dat voor nonsens?" viel hij uit. „Deze vrouw heeft iemand vergiftigd, ik heb er de bewijzen van. En u laat haar het bureau weer uitwandelen alsof zij de blanke on schuld is?" (Wordt vervolgd).

Leidse Courant | 1948 | | pagina 2