knapt het op „Marijke van Poelgeest" RECHTZAKEN DINSDAG 17 AUGUSTUS 1918 DE LEIDSE 0 Openluchtspel te Oegstgeest et front van kasteel „Oud-Poelgeest", met behulp van aansluitende décors de passende omlijsting vormend van een Middeleeuwsslotplein, bood in het schemerdonker onder het licht van de schijnwerpers de talrij ke toeschouwers een welhaast sprookjesachtige aanblik. En de hierdoor opgeroepen sfeer werd iiog versterkt toen na de proloog, gezegd door een ruiter te paard, dit slotplein bevolkt werd door burgers en burgeressen in hun sierlijke en statige klederdrachten uit de zestiende eeuw. Aldus ontvouwen zich de eerste taferelen van het openluchtspel „Marijke van Poelgeest", onder aus piciën van de Oranje-vereniging, ge bracht door een aantal Oegstgeester burgers in het kader van de herden king van het 40-jarig Regeringsjubi leum van H. M. de Koningin. En het brengt ons direct in de sfeer van een tijd. donker en zwaar van drei ging, het begin van de tachtigjarige oorlog. Marijke van Poelgeest en Ar nold van Endegeest hebben elkaar gevonden, maar de tijd werpt zijn sombere schaduwen vooruit. In de harten groeit verzet tegen de Spaan se dwingeland, hier gepersonifieerd in de bevelhebber der Spaanse troe pen, Don Diego d'Alvarez. Deze be schuldigt een vrouw van hekserij, en haar terechtstelling doet Arnold Poelgeest tot het inzicht komen, dat niet zijn aangebedene, doch zijn va derland de meeste rechten op hem heeft. Het tweede bedrijf doet ons een tijdsruimte van 4 eeuwen overbrug gen en voert ons naar begin 1941, waar we weer Marijke en Arnold zien, nu in prozaische twinti|ste- eeuwse kleedij, en met angst in het hart. Wederom ook is er een onder drukker, die het zelfs bestaat om een illegaal werker in het openbaar na' een scherts-rechtspraak terecht te stellen, nadat deze zijn laatste ogen blikken benut heeft om het volk ten strijde te roepen tégen tyrannie en onderdrukking. Een revolverkogel smooi't zijn kreet: Leve het vader land, leve de Koningin! En ook hier weer staat Marijke haar Arnold af voor land en vorstin, laat zij hem vertrekken om te gaan strijden voor de bevrijding van het vaderland. En die bevrijding wordt ons ge bracht in het derde bedrijf, wanneer de geallieerde pantsertroepen bin nenrukken en ook Arnold zich daar bij bevindt. Samen met Marijke be stijgt hij dan de treden van het slot en daarmee de trap, die voor hen beiden naar het gelijk moet voeren. Ziehier de inhoud van het door A. Hoekstra geschreven openluchtspel, welks opvoering de regisseur Jan Grefe zich tot taak zag gesteld; een taak die niet licht was, gezien de zwakkere "bouw van de beide laatste bedrijven in tegenstelling tot het eerste, en gezien ook de beperkte tijd van voorbereiding en de niet zo al gemene medewerking, waardoor niet voldoende spelers met toneel-erva ring ter beschikking waren. Bovendien stelt het regisseren van een openluchtspel zijn speciale eisen en problemen, die niet zoo een-twee- drie beheerst kunnen worden. Vooral het beheersen van de massa-regie, een zeer belangrijke factor bij open luchtspelen, stelt hoge eisen aan een regisseur. De heer Grefe bleek op dit punt nog geen vakman, daar de to neelbevolking op sommige momen ten te passief was waar meer activi teit gewenst kon zijn, en ook omge keerd. De spelers en speelsters van de verschillende hoofdrollen hebben zich naar best vermogen van hun taak gekweten; moeten wij iemand nog een extra-pluim op de hoed ste ken, dan verdient dat wel de van hekserij beschuldigde vrouw, die een stukje spel liet zien, dat» de toe schouwers aangreep en -ademloos deed luisteren. De décors, ontworpen door.de heer Hoekstra en wat schilderwerk be treft verzorgd door de firma v. d. Maat, voldeden heel goed; de belich ting verdient wat meer aandacht. Het experiment met de ma king van de luchtmacht bleek wel te riskant geweest te zijn om te sla gen. Ook de abrupte overgang van het tweede in het derde bedrijf werki te ietwat bevreemdend. Als geheel echter was deze pre mière voor Oegstgeest van een open luchtspel toch wel geslaagd te noe men en.verdient het spel zeer zeker de belangstelling waarop men ook beide volgende dagen rekent. Geboren: Johannes, z. van K. van Klaveren en J. de Mcoy; Catharina G. J. M., d. van H. J. S. Meijers en W. M. Beijer; Jeltsje H. M,, d. van H. J. Laagland en A. Grün; Petrus J. A., z. van A. Juffermans en A. M. van der Werf. Overleden- N. Munk, weduwnaar van P. Maarschalk 86 jaar; A, M. Thorborg weduwe van N. Molenaar van P. Maarschalk m.; Anna M. 84 jaar; Johannes Stel. weduwnaar 87 jaar. VOORSCHOTEN Hersengymnastiek in de optocht. Om de optocht op Woensdag 1 September a.s. nog uitgebreider te maken, werd alsnog besloten om het 2e gedeelte van de Sprookjesoptocht te vergroten met Hersengymnastiek: Hoe is de' stand, Mieke? onder lei ding van de heer G. H. C. Vreeman. In dit gedeelte komen 10 genum merde personen voor bekend uit historie, film en bekende reclame- merken, welke door het publiek ge raden moeten worden en ingevuld op biljetten, welke voor 0.10 ver krijgbaar zullen zijn en nadere ge gevens bevatten. Een en ander was echter te laat om alsnog in het pro grammaboekje opgenomen te kun nen worden. HlLLEGOfa VERDRONKEN. Een ruim 2 -jarig zoontje van de familie W. aan de Stationsweg is in een achter de woning gelegen sloot te water geraakt en verdronken. Jubileumfeesten. Het feestco mité is met het programma voor de a.s. feesten gereed. In verband met de drukte in het bloembollenbedrijf zijn de feesten voor de groteren ge legd naar 6 September, terwijl op 31 Augustus de kinderspelen zullen worden gehouden. Op 31 Augustus is de fakkeloptocht. Geboren: Adrianus Johannes z. van L. P. van Loon en E. J. Warmer dam; Petrus Cornelus Theodorus z. van A. C. Verdegaal en P. C. Ent hoven; Maria Anna Catharina d. van T. C. Ruygrok en C. M. E. Hulscher; Corstiamus Adrianus Hubertus Ma ria z. van N. Broekhof en C. A. Hoo- geduin; Apolonia Johanna Maria d. van J. P. Topper en C. M. Kooijman; Martinus Wilhelmus z. van J. W. Keijzer en A. H. v. d. Jagt; Anna Alida d. van L. P. Dekker en E. Wal raven; Erik z. van C. v. d. Berg en C. van Blitterwijk. Getrouwd: C. A. Ruijgrok en J. M. A. Goemans; J. Weijers en J. Rus man; J. C. Zethof en M. E. Jansen; M. Janse en J. J- v. d. Panne; C. Rijerkerk en F. B. Veldkamp. KATWIJK Distributie. Voor inlevering van naamlijsten bijzondere arbeid lette men op de op de naamlijsten ge stempelde data. LEIDSCHENDAM GEMEENTERAAD. Met drie open zetels de heren Dietz, Koers en Boone). heeft de raad een behoorlijk lange lijst van stukken af gedaan. Eerst had èen ongewoon lan-' ge gedachtenwisseling plaats over het voorstel om aan de nieuw opgerichte R.K. school voor uitgebreid lager on derwijs onderdak te verlenen in de afgedankte o.l. school aan de' Pr. Ju- lianaweg. Besloten werd 1 locaal van die schoor te laten opklappen, kosten ƒ700.en dit per 1 September a.s. aan het R.K. schoolbestuur tot nader order ter beschikking te stellen. Geen subsidie voor Middelbaar Meisjesonderwijs. Punt 2 was het afwijzend advies van B. en W, op het verzoek van de R.K. middelbare meisjesschool H. Ca. tharina van Senen) te Voorschoten om 1400.subsidie per jaar voor de 7 meisjes uit Leidschendam die het onderwijs in Voorschoten volgen. De ze aanvragers door de raad met een „vriendelijk" non possumus beant woord. Het gemeentebudget kan die uitgave niet lijden. Als de school ir Voorschoten, die toch reeds van rijks wege subsidie ontvangt, wat de finan ciën betreft, niet kan toekomen, dan zal de raad op grond van de exploi tatie-rekening nog eens beoordelen, wat voor die 7 Leidschendamsche meisjes gedaan kan worden. Lichtpunten. De raad is wat de financiële trans acties betreft niet onfortuinlijk. En Ook nu weer zijn er lichtpunten. Van het rijksbestuur is bericht ontvangen, dat de aflossing op de schuldrestan ten der voorschotten voor een termijn van 2 jaar mag opgeschort worden ten einde de achterstand in het on derhoudswerk van met rijksvoorschot gebouwde woningen te kunnen inha len. De hierdoor vrijkomende midde len bedragen ƒ19.135.96, welk be drag gestort moet worden in een na der in te stellen fonds voor achter stallig onderhoud. Ook de rente-conversie van 3J4% op 3% van een resterende geldlening nu nog groot ƒ86.480.36 werd met dankbaarheid door de raad gesancti- neerd. Deze conversie welke geheel zender kosten of boeten geschiedt, geeft voor de gemeente een rente voordeel van ƒ4.839.48. Een derde buitenkansje was de ge legenheid tot het aangaan van een vaste geldlening groot f 277.435.— voor de tijd vah 50 jaren op annuï teitsbasis. Dit is in deze tijd volgens B. en W. iets heel bijzonders en hoe wel genoemd bedrag dat bestemd is ter financiering van de huizenbouw in de Buurtschap, feitelijk eerst in het as. voorjaar nodig is, besloot de raad maar dadelijk op deze gunstige aan bieding in te gaan. Niet voor de vorm. In de commissie van bijstand voor de lichtbedrijven werden gekozen de heren A. J. Schrader, G. Kerkhoff, J. ten Hoopen, A. W. Blokland en J. C. v. d. Bosch uit de buurtschap en in de commissie -van bijstand voor open bare werken de heren A. J. Schrader, J. A. van Beek, en J. Koerts. Namens deze heren werd nadrukkelijk naar voren gebracht dat zij zolang de func tie zullen vervullen indien zij wer kelijk als commissie van bijstand er kend worden. Zij willen niet als louter decorum zitting hebben, maar effec tief met de leiding van de bedrijven samenwerken om tot goede resulta ten te komen. De raad heeft daarna nog aangeno men een voorstel om te bewerken dat het gemeentepersoneel de 2% vacan- tietoeslag krijgt uitgekeerd. Uitslag etalagewedstrijd. le prijs bakker C. Storimans, Venestraat 23, 2e pr. technisch Bureau Pas, Dam- laan 37, 3e pr. slager Izaak Deurloo, Venestraat 12. 4e pr. drogist Bleys, Damstraat 37, 5e pr. bakker Rem mers waal, Sluisplein 13 B. Eervolle vermeldingen werden toegekend aan magazijn „De Zon" (firma Schuyt), bakker Ten Hoopen, Damlaan 74 en Leidsekade 1, Blonk, Damlaan, bloe- menmag. Van Oosten, garage Van den Akker, groentehandel Vermeer, slager Strampraat, kruidenier van der Lubbe en garage Knijnenburg van Vliet. N1EUWE-WETERING Personalia. Voor het diploma hoofdacte B slaagde de heer J. S. Wagenaar. NOORDWIJKERHOUT OVERSTE ST. BAVO-GESTICHT OVERLEDEN. In het St. Elisabeth-ziekenliuis tc Leiden is overleden de eerw. Vader Hilarius (in de wereld Eduard Dul les), overste van het St. Bavogesticht te Noordwijkerhout. Vader Hilarius bereikte de leeftijd van 68 jaar, waarvan hij 46» jaar in het klooster doorbracht. Van 1921 1925, van 1929—1935 en van 1945 tot de dag van zijn sterven was hij over ste te Noordwijkerhout. In de tus- sen-liggende jaren was broeder Hi larius overste van de St. Servatius- stichting te Venray. Hij werd voor zitter van de vereniging van R.K. Krankzinnigen- en zwakzinnigen-ge- stichten in Nederland en ridder in de Orde van Orgnje Nassau. De uitvaart zal worden gehouden Woensdag om 9 uur in de kapel van de St. Bavostichting, waarna begra fenis op het kerkhof van het ge sticht. OUDE-WETERING Personalia. Geslaagd voor het middenstandsdiploma algemene han delskennis mej. J. Vesseur en de' heer P. v. Wouw. ROELOFARENDSVEEN Postduiven. Aan de wedvlucht op Zondag 15 Aug. vanaf Bergen (België), afstand 202 K.M., namen in totaal 18 duiven deel. De uitslag was: Jan van Harteveld 1, Co Riet broek 2, 6, C. Vesseur 3, 5, 9. A. C. de Jong 4, 7, 8, 10. STOMPWIJK Landbouwhuishoudschool. Aan de landbouwhuishoudschool te Stompwijk zijn de volgende jonge dames geslaagd voor het einddiplo ma, t.w. Bep Bierhuis, Vroni de Groot, Annie Hogeveen, Rie Janson, Rie v. d. Kroft, Riek Verhagen, An nie Waaijer, Jo Spruit, Lena v. d. Salm, Annie v. Bohemen, Riet van Leeuwen, Josien Lourens, Cis van Maren, Lena v. Veen, Nel Volle- bregt, Mien Waaijer en Trees van Santen. De laatste les, welke in de vorm van hersengymnastiek was ge goten, werd bijgewoond door de pastoor en kapelaan .van de parochie en de directrice van de huishoud school te Poeldijk. ZOETERMEER Brand. Woensdagmiddag, om streeks 4 uur, brak brand uit op de boerderij van de heer Joh. Karens, aan de Broek weg, welke wordt be woond door de heer Jac. Zonderop. De brandweer was spoedig aanwezig, doch kon niet verhinderen dat een tas met ongeveer 4 bunder hooi een prooi der vlammen werd. Door het krachtdadig optreden van de brand weer kon men het woonhuis en de stallen behouden. Burgemeester en wethouders waren op het terrein van de brand aanwezig. Over de oorzaak tast men nog volkomen in het duis ter. De schade wordt door de verze kering gedekt. Geslaagd. Voor het Coupeuse examen slaagden de dames: Lia Jansen, Corrie van Leeuwen en An nie Buitendijk. Voetbaluitslagen. Vriendschap pelijke wedstrijden D.S.O.Full Speed (Delft): D.S.O. 1—Full Speed 1 2—2; D.S.O. 2—Full Speed 2 1—3; D.S.O. 3—Full Speed 3 1—0; D.S.O. 4Full Speed 4 33. Nederlaagwedstrijden D.W.O. S.V.T. Den Haag: D.W.O. 1—S.V.T. 1 9—2; D.W.O. 2—S.V.T. 2 2—0; D.W. O. 3—S.V.T. 3 0—3. UIT DE RIJNSTREEK ALPHEN AAN DEN RIJN INDUSTRIALISATIE Met meerdere belanghebbenden wordt er sedert de bestemming van hef industrie-terrein in de Hoorn, waarover wij reeds eerder schreven, onderhandelingen gevoerd over ves tiging van fabrieken. Intussen strekt het onze plaatselijke industrie de verf-, lak- en vernisfabriek Scheer der tot eer de eerste te zijn die van het nieuwe industrieterrein gebruik zal maken. Dezer dagen is aldaar reeds door de architect, de heer P. Groenhart een aanvang gemaakt met het z.g. uitzetten. Het allereerst zal daar verrijzc-n, in uitvoering bij de plaatselijke aannemersfima C. Slin gerland en Zoon, een moderne ver nisfabriek, voorzien ook van het al lernieuwste inventaris, machineriën enz. Later wordt daar voor de zelfde firma een verf- en lakfa briek in één pand gebouwd, met kantoorlokaal en ambtswoning. Voor deze bouw, in tweede instantie, is de vergunning reeds in behande ling. Alles tezamen zal het bouw werk pl.m. 3000 M3. aan inhouds- ruimte verschaffen. Het grote complex belooft een ge heel volgens de hieraan te stellen sociale eisen ingericht bedrijf te worden, waarin geleidelijk aan een belangrijke groep werknemers em plooi zal worden geboden. NIEUWKOOP Gfboren: Petronella d. van A. Slotboom en P. Boekensteijn; Cor nells M. z. van I. J. Koole en A. C. V\ Briemen; Annigje J. d. van H. v. d. Bosch en A. de Jong; Klaas G. z. van A. Blijleven 'en J- C. Ravens- bergen; Adriana A. d. van A. F. v, Wijngaarden en A. Boer; Adrianus J. M. z. van J. ~W. Pietersen en W. M. Pieterse; Johannes C. J. z. van J. Groeneveld en M. C. Egberts. Ondertrouwd: C. de Wit 30 j. en C. Vermeij 23 j. Getrouwd: Jac. Stapper 32 j. en J. M. de Jong 30 j. Overleden: Ant. Teunisse 37 j. GEM. AANKONDIGING Burgemeester en Wethouders van Leiden maken nader bekend, dat de varkensmarkc, die in verband met de jubileumfeesten was verzet van Vrijdag 27 Augustus op Woensdag 25 Augustus a.s. NIET zal worden gehouden. Leiden, 16 Aug. 1948. 6648 Burgemeester en weth. voornoemd De Burgemeester, VAN SCHAIK. weth. l.b. De secretaris: Bool STADSNIEUWS LEIDSE UNIVERSITEIT. Dr. A. Blaauw lector. Dr. M. J. Sirks, thans buitenge woon hoogleraar aan de universiteit te Groningen en belast met het ge ven van onderwijs aan de Leidse universiteit, is bij Kon. besluit met ingang van 1 Sept. a.s. benoemd tot gewoon hoogleraar in de faculteit der wis- en natuurkunde aan de universiteit te Groningen. Bij" Koninklijk besluit is met ingang van 1 Oct. 1940 benoemd tot lector in de faculteit der wis- en natuurkunde aan de rijksuniversiteit alhier, om onderwijs te geven in de aterrekunde, dr. A. Blaaifw, thans conservator bij de Leictee Sterrewacht RIJKSMUSEUM VOOR VOLKEN KUNDE. Met ingang van Woensdag 18 Aug. zal in het Rijksmuseum' voor Vol kenkunde alhier een tijdelijke op stelling te bezichtigen zijn van weef kunst en weeftechniek van de Indi sche Archipel. Op dezelfde datum zal tevens voor het publiek worden opengesteld een nieuw onderdeel van de vaste opstelling, welke ge-' wijd is aan de praehistorie. Daarin is tentoongesteld een kleine keur- collectie van stenen en bronzen voorwerpen van Java met ter vergelijking enige voorwerpen op praehistorisch gebied uit verschil lende andere gebieden van de we reld. DANK UIT HONGARIJE. Een voldoening is het voor de vele „pleegouders", die enige tijd een Hongaars kind hebben verzorgd, dat de offers, die zij daarvoor hebben ge bracht, in Hongarije dankbaar wor den gewaardeerd! Dit heeft dezer dagen persoonlijk ondervonden een stadgenote mej. P. Zandvliet, die een bezoek heeft ge bracht bij een „pleegkind" harer ouders in een voorstad van Boeda pest, Györ. De ontvangst aldaar was heel hartelijk. De pastoor, tot wiens parochianen het kind behoort, heeft mej. Zandvliet nadrukkelijk ver zocht, oprechte dank over te brengen aan de Leidse pleegouders (vier kin deren van zijn parochie .zijn in Lei den geweest) voor de geestelijk en stoffelijk zo uitstekend verzorging der kinderen. Wij allen in Hongarije, aldus de Pastoor, blijven die liefde, door Nederland aan de Hongaarse kinderen betoond, dankbaar geden ken! AFSCHEID BIJ DE HAVENDIENST. Gisteren heeft de heer B. Turk, brugwachter le klasse, wegens pen sioengerechtigde leeftijd afscheid ge nomen van de Havendienst. Nadat hy met zijn familie door de heren Roosendaal en Nagtegaal per auto van huis was gehaald, werd hij, daar de directeur van de Markt, en Havendienst wegens ziekte verhin derd was, allereerst toegesproken door de adjunct-directeur, de heer D. R. Kooiman, die de staat van dienst van de functionaris belichtte, waarna de heer F. van Dissel als voorzitter van het jubileumfonds de heer Turk toesprak, en hem namens het gehele personeel een enveloppe met inhoud alsmede sigaren aanbood. De schei dende functionaris dankte geroerd en nodigde het gehele personeel uit ten zijnen huize enige verfrissingen te komen gebruiken. DE DAG DER VIERJARIGEN? Of het gisteren een bijzondere dag v/as voor de vier-jarige kleuters, we ten we niet, doch feit is, dat politie, E.H.D. en Acad. Ziekenhuis het er druk mee gehad hebben. Op de Haarlemmerstraat n.l. zag de 4-jarige H. C. W. een ijs wagentje aan de overkant. Natuurlijk moest moeder dokken en het knaapje holde verheugd terugprecies onder 'n passerende auto. Weg ijsie, weg knaapje, want de E.H.D. bracht hem naar het ziekenhuis. De 4-jarige D. K. had hogere as piraties. Die wilde zijn vader gaan helpen bij een verbouwing op de hoek van Hooigracht en Groenesteeg. Hij klom op de 3 M. hoge steiger.... maar viel er natuurlijk prompt af. Tenslotte zag de 4-jarige Jac. V. ze vliegen. Deze knaap vond in de Sionsteeg een straatklinker, wierp de ze in de hoo'gte, maar kreeg het neerkomende ..projectiel" op het hoofd.... En alle goede dingen be staan uit drieën: het derde vierjarige slachtoffertje werd door de E.H." naar het Ziekenhuis gebracht. WEERSVERWACHTING WEINIG VERANDERING. Wisselende bewolking met plaatselijke ochtendmist en en kele verspreide buien, hier en daar met onweer. In het Noord- Westen van het land meest ma tige wind uit richtingen tussen West en Zuid. Overigens weinig wind. Weinig verandering in temperatuur. LAATSTE BERICHTEN Te Amman is officieel medegedeeld, dat Israëlitische strijdkrachten Dins dagmorgen het Rode-Kruisccntrum te Jeruzalem bezet hebben na een aanval, welke werd voorbereid door een hevige beschieting van de oude stad en v^ stellingen van het Ara bische legioen. Volgens de verklaring van Arabische zijde zouden Joden, die V.N.-armbanden droegen „om de wachtposten le misleiden", het ge bouw zijn binnengedrongen. Een agent vond Zondagmorgen om ongeveer kwart voor zeven op de tramboon van de R. T. M. aan de Rosestraat de afschuwelijk vérmink- te lichamen van de 46-jarige L. van Schaik uit Vlissingen en de 39-jarige olieman L. A. van Erkel uit de Pu- pillenstraat te Rotterdam. Zaterdagavond had een getuige omstreeks half twaalf twee perso nen door de ligusterheg langs de spoorbaan zien gaan en opgemerkt, dat de mannen achter de heg op de grond en vermoedelijk op de rails waren gaan liggen. Tien minuten later passeerde een motortram met zes rijtuigen uit de richting Hille- sluis, waardoor zij overreden moe ten zijn. Gezien de verwondingen moeten zij op slag dood zijn ge weest. De machinist heeft van het onge val. niets bemerkt. De politie van het bureau Nassaukade verzoekt eventuele getuigen van het ongeluk of passagiers van de tram, die een schok gevoeld hebben, zich ten spoe digste te melden. SCHEEPSBERICHTEN ALCYONE, 17 Aug. van Casablan ca te fJmuiden verwacht; ALGENIB pass. 15 Aug. St. Vincent; ALHENA 16 Aug. 19 uur te Antwerpen; ALU- DRA, 14 Aug. van Colombo; ANDIJK 16 Aug. van Londen 17 Aug. tc Ant werpen verwacht; BLOMMERSDIJK 18 Aug. tc Antwerpen verwacht; DUIVENDIJK, 16 Aug. van Londen, 17 Aug. 13 uur van Vancouver te Rotterdam verwacht; GROOTEKERK 15 Aug. van Melboure; LAURENS- KERK 16 Aug. van Bremen naar Rot terdam; RIJNKERK 14 Aug. te Frc- mantle. Te dure leverpastei. Een gros sier in levensmiddelen te Oegstgeest had in het eerste kwartaal van dit jaar een dikke 10.000 blikjes lever pastei aan de handel verkocht en per blikje 26 of 29 cent berekend, ofschoon de toegelaten verbruikers- prijs 23 cent was. Een Haagse prij- zenrechter heeft de grossier veroor deeld tot 2000 gulden boete en voor waardelijke sluiting van zijn bedrijf met een proeftijd van 2 jaar. Daarna volgde in een uur tijds het défilé van de 23 afnemers uit Den Haag, Leiden en omgeving. Naar gelang van het aantal dat zij gekocht had den. kregen' allen een boete van 10 tot 30 gulden, waarbij de resterende blikjes verbeurd .werden ver klaard. de fytevacVtdeA, 41. Hendrik heeft al die tijd zijn vuisten stuk gebeukt op de onver zettelijke steen en begint eindelijk in te zien dat met blinde woede niet veel te bereiken is. Tenminste, niet bij stenen. Hij zakt op de grond neer en geeft zich over aan sombere over peinzingen. „Wat is het leven voor een eend. zucht hij moedeloos. Z'n hoofd zwaait heen en weer als of zijn lichaam het niet meer dra gen kan. Maar eindelijk doet zijn avontu- riersbloed zich weer gelden. „Dat gaat zo niet langer!" zegt hij ver manend tot zichzelf. „Ik moet iets doen. Iets verstandigs!" Hij haalt de kaai't uit zijn zak en spreidt hem op de grond voor zioh uit. „Ga vier honderd en drie en ze ventig kilometer naar het Noorden, volg de landweg, tweede zijweg links, bij een holle boom rechtsaf en dan de straatweg. Wees voor zichtig! Gevaar!" leest Hendrik en hij krabt zich weifelend op zijn hoofd. „Grutjes!" zegt hij, „dat is een heel eind!" Gelaten vouwt hij zijn handen op zijn buik en maakt het zich wat ge makkelijker op de harde grond. Het wordt nu snel donkerder en op het laatst zijn alleen de grote, angstige ogen van Hendrik nog zichtbaar, want van slapen komt natuurlijk niets. Zijn angst wordt gedeeld door Professor Grimboud, die nog steeds niet weggegaan is, uit vrees het do cument van Hendrik te verliezen. Hij staat vlak bij de steen en wringt vertwijfeld in zijn handen. En voorlopig laten we hem nnaar wringen. p MARKTBERICHTEN UTRECHT, 16 Aug. Paarden. Op de Utrechtse paardenmarkt werden heden aangevoerd 905 paarden. De prijzen varieerden voor: luxe paar den 60080, werkpaarden 350 600, oude paarden 200350, paar den boven drie jaar van 350—550, paarden beneden 3 jaar van 250 450, veulens 70—150, hitten 100 500. De handel was matig. BODEGRAVEN, 17 Aug. Kaas. Aanvoer 172 partij-en. Prijzen: 1ste soort 1.731.76 tweede soort 1.69 .1.71, zware tot'f 1.78 per kg. Han del matig. NOORDWIJKERHOUT, 17 Aug. Groente. Aanvoer 1000 zak. Dubbele bonen 46, snijbonen 57 per 10 kg.; groene kool 8 per 100 kg. TER AAR, 16 Aug. Groente. Kas- snijbonen 7.70, snijbonen 26.80, idem stek 11.20, stokprincessen 4.705.80, stambonen 3.705.60, 'spekbonen 4.305.10, witte pron kers 1.902.50 per 10 kg.; bloem kool 1051 cent per stuk, bospeen 1719 cent en selderij 1 cent per bos sla 3.809.per 100 stuks; komkommers 215 cent, en meloe nen 4368 cent per stuk; andijvie 4080 cent per bak, aardappelen 5 7 cent, kroten 67 cent, waspeen 1114 cent, tomaten 0.371.10, Spinazie 1820 cent, uien 1517 cent, zilveruien 18 cent, postelein 20 21 cent groene kool 67 cent, ro- kool 79 cent, sav. kool 13 cent, ap pelen 2648 cent per kg.; Augurken: fijn I gewonnen 6976 cent, fijn I ongewassen 6162 cent, idem II 36 cent, fijnibasterd 213 cent per kg.; basterd S 5.20, grof I 4.905.50, idem II 2.20, stippel 1.50—1.50, fijn stippel 4.25 en bommen 1.25 tbt 1.55 per 25 kg. ROELOFARENDSVEEN, 18 Aug. Groente. Aardbeien 3852 cent per doosje, kropsla 1.507.70, andijvie 44.60, kroten 4.106.10, bleek selderij 911, breekpeen 611, tomaten 1890, meloenen 732 per 100; snijbonen 24.20, dubb. stambonen 2.304.30, princesse- bonen 4.10—5.60, witte 'pronkbonen 1.552.00 per 10 kg.; grof 5.20 5.50, bommer. 1.251.30, stippel 1.50—1.55 per 25 kg. Bloemen. Asters 622 cent, Gla diolen 819 cent, nieuw Europa 20 46 cent, Dahlia 622 cent, Scabio- sa 814 cent, Montbresia 1011 cent Zinnia 1826 cent, Anemonen 12 28 cent Chas City 2440 cent, Sept. Wit 23—45 cent, Sept. Yellow 23—30 cent, Douglas 1618 cent, Utopia 5 13 cent, Rayonanten wit 1122 ceit, idem geel 1023 cent, idem rose 820 cent, idem amber 1423 cent, Lelie White Excelsior 816 cent. Aan vele vaarten, menig gracht De L.R.B. reeds redding brachtl Leidse Reddingsbrigade

Leidse Courant | 1948 | | pagina 3