PLASTICSCHDIM De kankerbestrijding TYPEN en STENO EEN NIEUWE VORM VAN PLASTIC: DINSDAG 17 AUGUSTUS 1948 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD - PAGINA 2 Dr. J. J. Brutel de la Rivière, voorzitter van de gezondheidsraad, schrijft 'in een beschouwing over de kankerbestrijding;. Met grote waardering en dank baarheid zal door onze bevolking tot in lengte van dagen Koningin Emma worden herdacht wegens haar be zielende, stuwende belangstelling in de tuberculosebestrijding. De kankerbestrijding zal spoedig een dergelijke impuls ontvangen door de bestemming welke H. M. Koningin Wilhelmina heeft willen geven aan het huldeblijk, dat haar bij het 50-jarig regeringsjubileum zal worden aangeboden. Zal de kankerbestrijding na nog maals 50 jaar op een resultaat kun nen terugzien vergelijkbaar met dat van de tuberculosebestrijding in -de nu afgelopen periode, waarin de sterft aan deze ziekte daalde van 17.1 per 1000 inwoners tot 3.3? De vraag is niet te beantwoorden, maar enkele facetten kunnen be sproken worden. Ongunstig voor een doeltreffende bestrijding is dat de oorzaak van kanker onbekend is, maar bekend is dat voor het ontstaan van kanker vele voorwaarden en omstandighe den noodzakelijk zijn. Hoe meer in zicht wordt verkregen, waarom kan ker bij bepaalde perspnen op bepaal de leeftijd en op zeer bepaalde plaat sen in bepaalde organen optreedt, des te beter zal bet mogelijk zijn door verandering .van die omstandig heden of door maatregelen, die hun schadelijke werking te niet doen, kanker te voorkomen. Ongunstig is ook dat bij de behandeling van kan ker geen hulp is te verwachten van de natuurlijke geneeskracht van het lichaam. De genezing van tubercu lose komt tot stand door de verweer kracht van' het lichaam zelf. De ge neesheer heeft er slechts voor te zorgen, dat deze krachten zo hoog mogelijk worden opgevoerd en dat alle schadelijke invloeden worden opgeheven. Ook de moderne, dik wijls ingrijpende chirurgische be handeling berust op dit beginsel, en hetzelfde geldt voor de nieuwe ge neesmiddelen, die met zoveel succes tegen verschillende infectieziekten worden aangewend. Kanker toont in dit opzicht een opvallend contrast, een verdediging door het lichaam geschiedt niet of niet noemenswaard en de enig doel treffende behandeling bestaat in het verwijderen of doden van alle kan kercellen. Gunstig is dat kanker niet van de allereerste aanvang af de zo gevrees de kwaadaardige eigenschappen ver toont, maar dat veelal voorbereiden- Aetherklanken WOENSDAG. HILVERSUM I, 301 M. 7.00 Nieuws: Gymn.. 7.30 Gn.pl. 7.45 Woord voor de dag. 8.00 Nieuws; Gew. Muz. 9.00 Ziekenbez. 9.30 Haydn. 10.30 Morgendienst ds. H. Hielkema, N.-H. Pred. Hilv. 11.00 Cello en piano. 11.30 Gr.pl. 12.00 Trio. 12.30 Weerpr.: Alle-dag-kerk, ds. J. Overduin, Ger. Pred. A'dam. 13.00 Nieuws. Orgelconcert 14.04 Strijkorkest. 14.34 Pianokwartet Fau- ré. 15.00 Symph. 5 Sibelius. 15.30 Liederen van Diepenbrock. 16.00 Postzegels, 16.15 Jeugdp}-. 17.30 Piano Brahms, Busoni. 18.00 Muziek-korps. 18.30 Strijdkr.' 19.00 Nieuws; Week overzicht; Bespeling kleine orgel Nieuwe Kerk A'dam. 19.30 Repor tage opening Tentoonstelling ,,De Nederlandse Vrouw 1898—1948". 19.55 Bachkoraal. 20.00 Nieuws; Pro gramma Prol.; Res.-Orkest: Symph. 7 Beethoven. 21.20 Socialisatie. 22.00 Sans Souci. 22.30 Meisjeskoor. 22.45 Avond-overd. i23jOÖ Nieuws.; .Viool met piano. HILVERSUM H, 415 M. 7.0 Nieuws. Gr.pl. 8.00 Nieuv/s. Gr.pl. 21.0 Zwanenrneer v. Tsjaikofs- ky. 9.30 Waterst; Strijkkwartet Mo zart. 10.00 Morgenw. ds. D. Richards. Doopsgez. Pred. Bussum. 10.20 Voor de vrouw. 11.00 Gr.pl. 12.30 Weerpr. 13.00 Nieuws. 13.20 Corduwener. 14.00 Truman. 14.15 Kamerorkest: Handel, Vioolconcert Mozart Schubert. 15.00 Jane Eyre, hoorspel. 15.30 Zieken- progr. 16.15 Jeugdprogr. 17.45 Ind. aquarellen. 18.00 Nieuv/s. 18.20 Or gelspel. 19.00 Ned. Volkstoneel. 17.30 Kampeerders. 19.45 Lezen in de Bij bel. 20.00 Nieuws: Act.; Metr. Orlc. 21.00 Hoorspel: „De Zweedse luci fer". 21.45 Tango. 22.25 Koor. 23.00 Nieuws; Gr.pl. de weefselveranderingen voorafgaan. Door deze te ontdekken en er tegen op te treden kan de ziekte in de kiem worden gesmoord. Gunstig is dat kanker begint als een plaatselijk proces, dat in het beginstadium met grote kans op vol- ledig succes kan worden behandeld. Gunstig is, dat "het wetenschappe lijk onderzoek van kanker nog jong is, dat de bekende onderzoekmetho den nog geenszins ten volle zijn uit gebuit en vooral dat de productie van radio-actieve elementen nieuwe methoden van onderzoek beschik baar stelt, waardoor verstrekkende mogelijkheden worden geopend. Het kankervraagstuk' wordt zowel theoretisch als practisch zeer inten sief bewerkt. Eeh voorspelling om trent het kennen en kunnen over 50 jaar is niet mogelijk, maar een aan zienlijke verbetering van de resul taten der bestrijding mag stellig verwacht worden. Tijdens de regering van Koningin Wilhelmina heeft de tuberculose zijn angstaanjagende naam verloren. Mo ge tijdens een roemrijk bewind van koningin Juliana de kanker als oor zaak Van sterfte en als oorzaak van veel leed en smart zijn betekenis verliezen. Ons volk kan daartoe veel bijdragen door een fonds bijeen te brengen, een fonds waaraan de naam verbonden zal zijn van haar, aan wie ons volk in oen der moeilijkste pe rioden van zijn geschiedenis zoveel te danken heeft. Gerrit de Stotteraar zit weer aclter de tralies De beruchte 27:jarige inbreker uitbreker Gerrit de Stotteraar is gis teravond om half zeven in een wo ning aan de Van Limburg Stirum- straat in Den Haag door drie recher cheurs van de Centrale Recherche uit Amsterdam gearresteerd, aldus bericht het „Algemeen Dagblad". Gerrit, die al tweemaal uit een po litiebureau, namelijk aan de Stad houderskade en de Spaarndammer- straat te Amsterdam, was ontsnapt, werd bij zijn derde arrestatie onmid dellijk in het huis van bewaring aan de Weteringschans te Amsterdam opgesloten, omdat men dacht, dat hij daar wel niet uit zou kunnen komen. Desalniettemin gelukte het hem toch. Ongeveer twee maanden gele den wist Gerrit uit zijn cel in het huis van bewaring te ontkomen en was sindsdien spoorloos. De Centrale recherche te Amster dam volgde van dat ogenblik af nauwkeurig alle personen, die iets met de Stotteraar te maken konden hebben en zo viel het op, dat zijn moeder vaak naar Den Haag reisde. -Gisteravond sloegen de rechercheurs hun slag en troffen Gerrit aan op het adres, waarheen zijn moeder zich begaf. Met hun vangst begaven de re chercheurs zich naar de hoofdstad, waar Gerrit de Stotteraar in het hoofdbureau van polite werd opge sloten. Zolang hij op het hoofdbu reau is, zal zijn ontsnappingskans wel klein blijven, want de Amster damse politie heeft speciale maatre gelen getroffen om elke uitbreekpo ging te verijdelen. Gerrit de Stotteraar heeft zich schuldig gemaakt aan een groot aan tal inbraakjes. Meestal bediende hij zich van valse sleutels, waarmede hij woningen binnendrong of maakte gebruik van ogenblikken, waarop de trandeuren open stonden. De buit, die hij op deze manier had verzameld was echter respec tabel en had hij zoals na zijn tweede arrestatie bleek in twee verschillende schuilplaatsen opge borgen. DE NEDERLANDSE VROUW EN HET JUBILEUM VAN H. M. DE KONINGIN. Gistermiddag heeft een delegatie uit het bestuur der tentoonstelling „De Nederlandse Vrouw 18981948", welke ter ere van onze jubilerende koningin in Den Haag zal worden ge houden, op het paleis het Loo het ge schenk van Nederlandse Vrouwen aan H. M. de Koningin aangeboden. Het voornaamste deel van het ge schenk vormden ongetwijfeld de ruim 750.000 handtekeningen van Neder landse vrouwen, die daarmede de eerste vrouw van het land haar per soonlijke gelukwensen deden toeko men. Deze provinciegewijze gebun delde handtek&iingen gingen verge zeld van 868 oorkonden van de 960 gemeenten, welke aan dit huldeblijk hebben deelgenomen. Daar waren ge- alligrafeerde exemplaren bij met te- dagelijks aanv. nieuwe cursussen OOK SPOEDOPLEIDINGEN Kon. Erk. PITMANSCHOOL PLANTSOEN 65 TEL. 26558 keningen of schilderwerk, ook een voudige, door weinig geoefenden handen van jonge meisjes vervaar digd. Ook de Nederlandse vrouw in het buitenland en de vrouwen van Aruba hadden zich bij dit huldeblijk aangesloten. Maar er was nog meer: een exem plaar van het onder redactie van dra M. Schenk en onder auspiciën van het hoofdbestuur totstandgekomen gedenkboek van de „Vrouwen van Nederland", alsmede een zilveren speldje van de expositie.- Voorts een wit perkamenten schrijfmap met vig netten in miniatuur, geschilderd door Giselle Waterschoot van der Grach- uitbeeldende de Nederlandse vrouw in haar verschillende milieux: als centrale figuur der regerende vrouw, met daaromheen de vrouw bij het be oefenen van de werken van barm hartigheid, de vrouw als moeder, de werkende vrouw en de intellectuele vrouw. Ook bij dit geschenk behoorde een opdracht namens de Nederlandse vrouwen in binnen- en buitenland, alsmede een gedicht van Elisabeth van Maasdijk. De delegatie bestond, uit de dames van den Bosch-de Jong, J. Meihuizen-rter Braake en J. L. Se- ret^Sijthoff, resp. presidente, vice- presidene en leidster van de afdeling pers en propaganda der tentoonstel ling, alsmede de dames F. W. Jager- Berghuis (Katholieken), mr. L. H. Gallios (Hervormden), G. Janssen- Gillebaard (Gereformeerden) en mr. A. van der Goes van Naters-van der Plaats (socialisten) uit het bestuur, die de voornaamste geestelijke stro mingen in ons volk vertegenwoordi gen. De deputatie werd ontvangen in de gelijkstraats gëlegen groene salon, waar de presidente de cadeaux aan Hare Majesteit aanbood, welke deze met grote erkentelijkheid aanvaard de. In een ongedwongen onderhoud, waarbij thee werd geserveerd, bleek, dat de Koningin reeds met veel be langstelling de collectie had bezich tigd. Na circa een uur vertrokken de bezoeksters, uitgeleide gedaan door mevr. L. Th. de Beaufort, dame du palais, en mej. J. C. M. M. Geldens, particuliere secretaresse van Hare Majesteit, die ook bij de ontvangst tegenwoordig waren geweest. C.A.O. ZUIVELINDUSTRIE GETEKEND. Na langdurige onderhandelingen tussen de vakbonden en de werkge versorganisaties en overleg met het College van Rijksbemiddelaars is de zer dagen een collectieve arbeids overeenkomst voor de zuivelindustrie getekend. Deze C.A.O. geldt voor al le melkproductenfabrieken, voor de zuivelfabrieken, waar boter en kaas worden gemaakt en voor alle melkin richtingen. De lonen en arbeidsvoor waarden van de arbeiders in deze ondernemingen zijn geregeld, behal ve die van het opzichthoudend per soneel. De partijen, die de onderhan delingen hebben gevoerd, zijn met de bereikte resultaten zeer tevreden. De C.A.O. wordt een van de belangrijk ste genoemd, die in het Nederlandse bedrijfsleven tot stand zijn geko men. VRAGEN OVER HET BELEID VAN RIJKSVREEMDELINGENDIENST. Het Eerste Kamerlid Brongersma (Arb.) heeft de minister van Justitie vragen gesteld over het nog steeds vasthouden van de statenloze Jan H. Hindriks in het kamp Wesjerbörk, ondanks het feit, dat de procureur- fiscaal bij het Bijzonder Gerechts hof te Arnhem op 22 Augustus 1946 reeds mededeelde,'geen aanleiding'te vinden, de betrokkene te vervolgen. Devasthouding geschiedt alleen op grond van het feit, dat de Rijks- vreemdelingendienst zich nog steeds beraadt over de al of niet uitwijzing van Hindriks. De man is in Duitsland geboren, deserteerde echter in de eerste we reldoorlog uit het Duitse leger naar Nederland en vestigde zich als land bouwer te Hardenberg, waar hij met een Nederlandse vrouw in het huwe lijk trad. De heer Brongersma vraagt aan de minister, of het hem bekend is, dat "dit geen op zichzelf staand geval is, doch dat de procureur-fiscaal voort durend klachten bereiken omtrent de onvoldoende afwikkeling van za ken tegen vreemdelingen en staten- lozen door de Rijks vreemdelingen dienst. Groot smokkelcomplot ontdekt De' rijkspolitie te Diemen heeft in nauwe samenwerking met de recher che invoerrechten en accijnzen te Amsterdam, een uitgebreid smokkel complot opgerold. Niet minder dan 15 personen zijn reeds gearresteerd, terwijl het onderzoek nog wordt voortgezet. De zwartehandel in de hoofdstad heeft door deze arrestaties een ge voelige klap gekregen. Grote par tijen natuurzijde goederen, textiel, sigaretten, zonnebrillen, galante rieën enz. enz. werden de hoofdstad binnengesmokkeld en via diverse male fide winkeliers tegen zwaar te te prijzen aan het publiek te koop aangeboden. De bedragen, die bij deze handel gemoeid waren, zijn met geen mogelijkheid te schatten. Een der gearresteerden had bijvoorbeeld voor 14.000 zonnebrillen gekocht. De goederen zijn afkomstig uit België, waar zij met Nederlands geld werden gekocht. Dit geld werd op uiterst geraffineerde wijze over de grens gebracht, n.l. door tiyee kip- penhandelaren uit Culemborg, die het geld verftopten in geslachte kip pen, die zij bij honderden tegelijk per vrachtauto en met de daarvoor benodigde vergujnningen over de grens brachten. In België werden dan de goederen' gekocht, waarna zij weer naar Nederland werden ge smokkeld. Het complot heeft vertak-' kingen in Amsterdam, Roosendaal, Culemborg, Geldermalsen, Blaricum, en Breda. De gearresteerden zijn in middels reeds voor de officier van justitie geleid. DE ZEEHOND BLEEK EEN OUDE HEER. Een oud heertje, de 80 reeds gepas seerd, bracht een bezoek aan Vlissin- gen. Zoals het een vacantieganger be taamt, bezocht hij natuurlijk ook de geallieerde landingsplaats. Hij ging zelfs verder dan de gemiddelde va cantieganger, hij bezocht ook het paalhoofd. Dat was echter te glibbe rig en daardoor rolde hij in het wa ter. Hoewel geheel gkleed (met hoed) wist de ruim 80-jarige drenkeling zich toch drijvende te houden. Hij werd echter door de stroom steeds NIEUWE BOEKEN c Harriet BeecherStowe: De Negerhut van Oom Tom. Bew. naar het Amerikaans (Uncle Tom's sabin) dr. W. Brugmans. Geïll. met teken, door Rein van Looy Antwerpen. Haarlem, De Sleutel. IV. Bewerking voor de jeugd. Als zodanig zeker te Godfried Bomans: Onstuimige Verhalen. Amsterdam, Kei zerskroon, (Zwaluw-editie no. 7) V. Groteske verhalen en kos telijke satyren. Aanbevolen. Anthonie Donker:' Tondalus' Visioen. Waarin opgenomen Or pheus en Eurydice A'dam, De Bezige Bij. IV. Twee epische gedichten over de vaak onbe grepen betekenis der vrouw in de geschiedenis der mensheid. Vooral het tweede munt uit. Han van Erde Dubois: Gebe den voor zieken. Nijmegen De Koepel. V. Een bijzonder boekje, berustend op de aposto- laatsgedachte van het ziek-zijn. Voor onze zieken een rijke hulp en troost. Francis Hackett: Hendrik VIII Zijn leven en zijn tijd. Vert. uit hqt Engels (Henry the VIHth), dr. W. Meyveldt. Geïll. met 16 blz. reprod. Antwerpen, De Ned. Boekh., Den Haag Zuid- Holl. Uitg. Mij. II—III. Een bijna als roman te lezen biogra fie. Sch. heeft er een spranke lend werk van gemaakt, berus tend op de volledige diplomatie ke correspondentie. E. Heimans en Jac. P. Thijsse: Hei en Dennen. Geïll. met te keningen en 3 platen dr. Aart van Breda A'dam, Ploegsma, 1948. V. Deze goede natuur- Baedeker is door aanvulling en verbetering geheel gemoderni seerd. To Hölscher en Pater Romual- dus, O.F.M. Cap.: De Katholieke Jeugdbijbel. Het nieuwe Testa ment. Geïll. met kaarten en 9 blz. reprod. en 1 uitsl. krt Roermond; Maaseik, J. J. Romen Zonen. V. Voortreffelijke jeugdbijbei. Vlot, pakkend, en boeiend Allerlei wetenswaardigs over land en volk is in de tekst verwerkt. Van harte aanbevo len. Valentinus Hutjens, O. E. S. A hist, drs.: De Monniken van St. Augustinus. Geïll. met 12 blz. reprod. t. d. t. Heemstede, De Toorts. IVV. .Een fijn en degelijk boekje. Marjorie Kinnan Rawlings: Jody en Het Hertejong. Vert. uit het Amerikaans (The Year ling) dr. Mien Labberton. Geïll. met 22 foto's t. d. t. Den Haag, Zuid-Holl. Uitg. Mij. IV. Het harde leven van een ont- ginnersfamilie in Florida. Dit reeds populaire boek wordt van harte aanbevolen. Max de LangePraamsma. Goud-Elsje verlooft zich. Geïll. met teken. dr. Rie Reinderhoff Nijkerk, G. F. Callenbach. IV V. Een dapper en eenvoudig meisje komt tot de gelukkigste dag van haar leven. Een aan trekkelijk psychologisch ver antwoord verhaal. Aanbevolen. G. J. Panen: De Geheimzinni ge Hoeve. Geïll. met teken. dr. R J. J. Aben A'dam, R.K. Boek centrale, VI. Verkennersver- haal en smokkeliaffaire. Erg onwaarschijnlijk. Meer een thriller dan een verkenmersboek Betty van der Plaats: Hoe Jetty weer Jet werd. Geïll. met tekn. en 1 plaat dr. Hans Bor- rebach Meppel, A. Roelofs van Goor. VI. Hoe Jetty op de H. B. S. weer de eenvoudige Jet woi'dt. Een goed boek in zeer verzorgde uitgave. M. A. M. Renes-Boldingh: Een Huis op wielen. Geïll. met teken, en 1 plaat dr. Rein van Looy Meppel, A. Roelofs van Goor. VI. Mas mag met oom Jan mee naar Ameland in een kam peerwagen. Kinderlijk verhaal, met goede strekking. Een tikje sentimenteel. P. Hier. Rongen, OCR: Ge sprekken met Christus. IVe Deel: In Gods koele voorhoven trecht; Brussel.. Het Spec trum. V. De grote lijnen van elk gebed en de practische toe passing. Mooi en nuttig boekje. Daniel Sargent: Thomas Morus Vert. uit het Engels dr. H. Zwar- tebroeckx, pr. Nijmegen De Koepel; Brussel, Sheed Ward. V. Een hagiografie geestig en speels als de beschreven figuur. De vertaling schiet» vaak te kort. S. Vestdijk: Thanatos aan Banden. Geïll. met frontispice A'dam, De Beige Bij. III. Rijk gevarieerde bundel sonnetten, balladen, liederen, elegieën en vertalingen. Herhaaldelijk toont Vestdijk zich hier een groot meester. Dr. J. Waterink: Puberteit. De psychologie Van. den jongen mens in de rijpingsjaren Wageningen, Gebr. Zomer Keuning, 1948. H—IV. Geen paedagogiek, maar echte puber- teitsspsychologie. Voor alle lei dinggevende opvoeders aanbe volen vakliteratuür. I verboden; II is streng voorbehouden; III voorbe houd; IV volwassenen; IVV rypere jeugd; VI voor allen Plastic is een artikel, dat stormenderhand de techniek verovert, maar dat toch in de Neder landse chemische indus trie nog slechts een on dergeschikte plaats in neemt. Terwijl de pro ductie van kunstzijde met sprongen omhoog is gegaan is die van kunstharsen (een ander woord voor plastic) nog slechts gering. Enkele cijfers kunnen dat toe lichten. De Nederlandse export van kunstzij-pro ducten bedroeg in 1939 16,2 millioen gulden, in 1946 24,6 en in 1947 65 millioen gulden. In dezelfde jaren nam de exportwaarde van ver ven, lakken en vernis sen (ook een belangrijk product van de chemi sche industrie) toe van 2,3, resp. 7,5 tot 19,5 millioen gulden. Die van kunstharsen be droeg echter in 1939 slechts 0,4 millioen gul den in 1946 0,5 en in 1947 1,0 millioen gulden Het plastic, dat in Ne derland gebruik wordt, is op het ogenblik dan ook hoofdzakelijk van invoer afkomstig. Er worden echter zeer gro te fabrieken gebouwd, die ons straks volop met plastic kunnen voorzien. Een van de laatste tech nische successen op het gebied van plastic is de vervaardiging van plasr ticschuim, dat er enigs zins uitziet als rubber spons. Het kan zowel hard als plastisch of elastisch worden ge maakt. Het is buitenge woon licht en volkomen bestand tegen water er- vrijwel alle chemische invloeden. Men gaat er thans om die reden re 1- dingsboeien van ver vaardigen en wellicht pehele reddingsboten. Ook verwacht men dat dit materiaal in ruime mate zal kunnen wor den gebruikt bij de bouw van woningen en van vliegtuigen. meer naar zee gedreven. De beman ning van een passerende loodsboot zag de drenkeling voor een zeehond aan. Een zeehond met een hoed op is echter een vreemd verschijnsel en daarom werd een beetje bijgedraaid. Toen bleek de zeehond een oude heer te zijn. De drenkeling werd aan boord gehesen en naar de wal gebracht, waar hij aan de zorgen van de politie werd toevertrouwd. Later kon hij weer naar zijn woonplaats, Middel burg, terugkeren. VELE GRONDEN VRAGEN^KALK. Aan een publicatie van het Land bouwkundig Bureau der Nederlandse Stikstof mest-Industrie ontlenen wij, dat 15 van het bouwland op de klei en 20 van het bouwland op zand een onvoldoende kalktoestand vertoont. Het gevolg daarvan is, dat deze gronden een veel te geringe oogst opleveren. Ook vele graslan den komen voor bekalking in aan merking. Om te weten of men moet bekalken is het noodzakelijk de zuur graad van de grond te kennen, welke men aanduidt met de letters pH. Voor klei-bouwland moet deze pH min stens 6,5 zijn, voor zandgronden ge middeld 5,7. Voor grasland is het cij fer moeilijker te geven, omdat de kalk in de bovenste laag van de zodr blijft hangen. De cijfers voor bouw land zijn niet moeilijk te bepalen door bijv. oud-leerlingen van land bouwscholen. Het verdient alle aan beveling deze proef te laten nemen en aan de hand daarvan de behoefte aan kalk vast te stellen. Volgens de genoemde publicatie maakt de Ne derlandse landbouw een veel te be perkt gebruik van de uitstekende kalkmeststoffen, waarover wij be schikken. BUITENLAND Uit Famagusta (Cyprus) zijn 271 Joodse emigranten, die boven de mi litaire leeftijd zijn, op de „Hatikvah" naar' Palestina vertrokken. Twaalf duizend jongere mannen blijven op het eiland achter totdat een volledi ger regeling voor de immigratie is getroffen. Alle Joden van de Exodus, die het vorige jaar in de Britse zóne van Duitsland werden geinterneerd, zijn thans in kleine groepjes in Pa lestina aangekomen, zo heeft een or ganisator van „onofficiële" immigra tie aan Reuter medegedeeld. De herdenkingsviering van de bevrijding van^ Brussel op 3 Sept. is afgelast. Er zijn n.l. moeilijkheden ontstaan over de voorrang van ver tegenwoordigers uit de vroegere ver zetsbeweging,, de politieke gevange nen en de oud-gedienden. BINNENLAND Een jongen van negen jaar is te Nijmegen onder een neervallende schoorsteen terecht gekomen. Hij was onmiddellijk dood. Doordat een geyser in een bad- cel in een woning te Middelburg niet was uitgedraaid, is er brand ontstaan. De woning brandde geheel uit. TEGEN WIL EN DANK DOOR PERCY KING „Inspecteur Uppström van de centrale recherche. Waar was u in de nacht van Dinsdag op Woens dag," Marianne nam de politieman van het hoofd tot de voeten op. Zij was een weinig verbleekt, maar haar stem klonk vast. „Hoe waagt u het, hier te komen en „Kalm aan!" viel hij haar grijn zend in de rede. „Blaas niet zo hoog van de toren, hè? U bent óók maar een ondergeschikte! U kunt kiezen: mijn vragen hier -beantwoorden of op het hoofdbureau van politie. Woensdagmorgen negen uur bracht u meneer Solange een bezoek in 't Universal flatgebouw en 's middags reed u met hem in een wagen van de Kalundby's naar Saltsjöbaden. Ontkent u het som's?" „Weineen. Ik heb er geen enkele reden toe." „Dat is voldoende. Kleed u aan en ga mee!" „Meegaan met u?" Marianne krulde de lippen, „'k Denk er niet aan!" Uppström plantte de hoed vaster op zijn hoofd en kwam overeind. „Hoofdbureau van politie!" luidde kortaf zijn bescheid. Alle. kleur ebde van Marianne's gelaat, haar handen zochten steun aan de tafel. „Waarvoor?" „Voor moord op Gunnar Lund- qvist." „U bent- niet bij uw positieven!" protesteerde zij in een mislukte po ging zich groot te houden. „Hoe komt u aan zo'n krankzinnige be schuldiging?" •l.Waar bracht u de nacht van Dinsdag op Woensdag door? Of méér nauwkeurig: waar was u Woensdag tussen drie en acht in de morgen?" „Ik ik weiger daar op te ant woorden." „O ja? Dan mee, en gauw! Of wilt u, dat ik krasser optreed? Het moet u minder aangenaam lijken, geboeid dit huis te verlaten!" - „Ik 'k ga mee," zei Marianne, een snik wegslikkend. „Gun me even de tijd, me te kleden." „En door een venster er de spat in te zetten? Daar komt niets van in, jongedame! Ik verlies u geen se conde uit 't oog! Neem een goede raad aan en bega geen domheden!" „Mag ik dan eerst meneer Ka- lund'by opbellen?" „Dat kan op 't bureau gebeuren. Voortgem'aakt!" t Vijf minuten later stapte Marian ne Karlsson, bleek als een dode, in de taxi. Uppström zette zich naast haar. Gedurende de rit stelde hij al les in het werk om bet meisje aan het praten te krijgen, doch dit be antwoordde geen enkele vraag, hoe de politieman raasde en tierde. In dien Uppström had gedurfd, zou hij tot straffer maatregelen zijn over gegaan; bijvoorbeeld haar vingers tussen de zijne gekneld of haar pols omgedraaid hebben. Maar hij wist, dat hij zijn boekje te buiten was gegaan door zonder machtiging een arrestatie op" ander dan Stockholms grondgebied te verrichten. Verder moest hij rekening houden met Ka lundby's invloed; hij zou ongetwij feld hemel en aarde bewegen om het meisje op vrije voeten te krij gen. Het stond voor Uppström vast, dat zij Gunnar Lundqvist had ver giftigd, doch tot nu toe had hij niet meer dan betrekkelijk vage aanwij zingen. Hij volgde Marianne's voor beeld en deed er het zwijgen toe. Pas toen ze het centrum van Stock holm" naderden, zei hij tot de chauf feur: „Stop eerst even aan het „Sint Olaf". Je kent het, niet?" „Zeker." Uppström stapte niet uit toen de auto stilhield. Hij stak zijn hoofd door het raampje en riep de portier. „Haal Söderman, de hotel-detec tive!" beval hij. De ontbodene verscheen met be kwame spoed en wist zich goed te houden, zodra hij het onsympathie ke uiterlijk van Uppström gewaar werd. „Jij dacht uitgeslapen te zijn, hè?" begroette de. inspecteur hem met leedvermaak. „Maar niet zo uit geslapen als ik! 'k Heb de dame achterhaald, die jij Woensdagoch tend vroeg binnenliet zonder haar te verplichten het nachtregister te tekenen. Kijk haar eens goed aan. Is deze het niet? Stap het trottoir op, verdachte!" Meer door dan levend voldeed Marianne aan het bevel. Verwijtend vestigde zij de grote diepblauwe ogen op Söderman. De inspecteur, zeker van zijn zaak vervolgde: „Je herkent haar, niet? Of wou je beweren, deze vrouw nooit eerder te hebben gezien?" „Het komt niet in me op," ant woordde August onbevangen. „Woensdagavond kwam aij hier in gezelschap van de Kalundby's om baron en barones de Béringuard 'n bezoek te brengen." „Ik heb het niet over Woensdag avond, ik heb het over Woensdag ochtend. Om drie uur 's morgens verlangde zijden kamer in 't hotel en jij gaf haar die." Met een- geruststellend glimlachje zag August het meisje aan.' „Hoe vaak moet ik nog herhalen, inspec teur, dat Woensdag na middernacht geen enkele gast werd ingeschre ven?" „O. Je zag haar ook niet om acht uur het hotel verlaten, hè?" „Hoe kom*t u er bij!" zei August. „Bent u onder arrest, juffrouw Karlsson?4" Triomfantelijk kraaide Uppström: „Aha! Dat was geen lepe zet van je, broeder! Je kent haar dus!" „Zeker, juffrouw Karlsson verloor Woensdagavond in de hal van het hotel een tasje. Later informeerde ik bij de baron de Béringuard wie de blonde jongedame met de initia len M. K. was, die hem met de Ka lundby's een bezoek had gebracht. Zo kwam ik naam en adres te we ten en ik zond 't verloren voorwerp naar Saltsjöbaden op." „Juist," gaf Marianne toe, onmid dellijk op de fantasie ingaande. „Een tasje van witte zij met goud bestikt en mijn monogram M. K. er op." Furieüs beval de inspecteur haar: „Terug in de taxi! En jij krijgt een zware pijp te roken, SÖderman, om dat je willens en wetens het poli tioneel onderzoek belemmert!" Zonder van Uppström's dreige ment notitie te nemen, vroeg August het ir/eisje: „Kan ik wellicht iets voor u doen, juffrouw Karlsson?" „Ja. Wilt u zo vriendelijk zyn, meneer Kalundby op te bellen en hem meedelen wat mij overkomen is?" „Ik raad je niet aan, iets van die aard te doen!" blafte de inspecteur. „Steek je neus niet verder in dit zaakje, knaap, of zowaar ik leef, je komt er zwaar geschonden uit!" „Loop naar de maan!" gaf August hem even hartelijk terug. Hij wend de zich tot het meisje. „Ik bel me neer Kalundby dadelijk op." (Wordt vervolgd).

Leidse Courant | 1948 | | pagina 2