3>e Êeid6e(Soii4ant Een nieuw onderhoud met Molotof PERSSPIEGEL Directeur: C. M. VAN HAMERSVELD. Hoofdredacteur: TH. WILMER. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN WAARIN OPGENOMEN „DE BURCHT" DINSDAG 17 AUGUSTUS 1948 39ste JAARGANG No. 11469 Nog steeds Conferenties met Molotof Bur. Papengracht 32, Telef. Redactie 20015, Adm. en Advert. 20826, Abonn. 20935 - Abonnementsprijs f 0.30 p. w., 1.30 p. mnd., £3.90 p. kwart. Franco p. p. £4.65 - Advert.: 15 ct p. m.m. Telefoontjes f 1.50 Bij een pr iesterj ubileum HET veertigjarig priesterfeest van de Kardinaal-Aartsbisschop is in een diocesane bijeenkomst te Utrecht waardig èn hartelijk gevierd. Naast het verslag van gisteren willen we vandaag enkele „kanttekeningen" plaatsen. In zijn dankwoord zeide de Kar dinaal het zo eenvoudig en zo be slist: Als de katholieken zich achter hun Bisschoppen plaatsen, hebben zij, ook al zal de tijd misschien moei lijker worden, dan nu, niets te vre zen. Eenvoudig en beslist. Zó is het. Dit is een simpele, maar tegelijketijd voor ons ontzaglijk grote waarheid. Ontzaglijk groot in haar tot sterk te en moed bezielende invloed. Het is hetzelfde, wat de Bisschop St. Ignatius van Antiochië (t 107) schreef aan de gelovigen van Tralies (Azië), toen hü deze waarschuwde voor de dwaling en hen voorhield, dat zij sterk zouden staan, als zij zich niet zouden laten opblazen en niet zouden laten losrukken „van orize God Jezus Christus en van de Bisschop en van de voorschriften der Apostelen"; én wat dezelfde Bisschop schreef in een andere brief: „Luistert naar de Bisschop, opdat God het ook naar u doe". Op de dag van dit jubileum, en van vele andere priesterjubilea, was onder de H. Mis het Evangelie ge nomen uit St. Lucas. De Evangelist •werhaalt van het bezoek van Jezus in het huis van de zusters Mart/ha en Maria en dat Jezus van Maria zeide, dat zij," neerzittend aan de voeten van Jezus, om naar Hem te luiste ren, het beste deel had verkozen: „Slechts één ding is noodzakelijk". Maria, de zuster van Martha, is ons hier een voorbeeld van een een voudige,, toegewijde geloofsbeleving. En is het niet, alsof de terecht ge vierde schrijver van de tekst der huldiging, mr. Jan Derks, dit voor de geest stond, toen hij een deputa tie van het klein-seminarie liet zeg gen: „Maar in de eenvoud van uw per soon weet Gij Kardinaal te zijn Zo, dat men van U kan leren, hoe men kapelaan kan zijn". En toen hij de schooljeugd alle aanwezigen, van hoog tot laag, liet voorhouden: „En wie er niet wordt als wij, als wij Die zal er niet binnengaan. De poort van de hemel zal er alleen Voor kind'ren openstaan". Een feest van een eenvoudige, maar óók stralende en krachtige ge loofsbelijdenis was inderdaad de vie ring van dit priesterjubileum. Geloven plaatst ons niet buiten de wereld Integendeel, juist in de we reld. Alles, wat daar is waar en goed en schoon, nemen wij óp in onze ge loofsbeleving. En ter illustratie hier nog even vermeld wat de spreker der sport organisaties zeide: „Omdat wij, katholieken, hechten aan de goede zeden, Zijn wij niet duf en muf, wordt door ons niet vermeden Wat 't liehaam recht en sterk kan maken. Voor de gezonde geest Is ons 't gezonde lichaam nooit te min geweest. Maar ziel gaat altijd boven stof, altijd! Zo dient het lichaam aan de geest gewijd!" Nederlands katholieken gaan on der de leiding van hun Bisschoppen rustig en vastberaden de toekomst tegemoet. DE „ORANJE" THUIS. Het Amsterdamse vlaggeschip de „Oranje" is gistermiddag met 750 passagiers, onder wie 450 evacue's uit Batavia te Amsterdam binnenge lopen. Zoals gewoonlijk: geen commentaar QISTERAVOND hebben de afgezan ten der drie Westelijke mogendhe den opnieuw een onderhoud met Molotof gehad, welke 3 uur en 3 kwartier duurde. Daarna kwamen zij voor de opstelling van hun rapport bijeen in de Britse ambassade. Er werd geen enkel commentaar gege ven, noch enige inlichting verstrekt. Tijdens de conferentie met Molotof op het Kremlin woedde boven Moskou een hevig onweer met fel weer lichten en zware dondersfagen. Conferentie met Duitse ministers De militaire gouverneurs van de Westelijke zónes hebben gisteren met de Duitse minister-president in Frankfort geconfereerd. Het voor naamste doel van deze bijeenkomst was, volgens gezaghebbende kringen, de Duitsers te overtuigen, dat de Westelijke mogendheden in ieder geval hun plannen voor een bestuur in West-Duitsland zullen doorzetten, wat ook het resultaat van de onder handelingen in Moskou mag zijn. De Duitse leiders hebben zich ongerust gemaakt, omdat zij vreesden, dat de besprekingen in Moskou' zouden lei den tot opgeven van deze plannen. Generaal Robertson wilde hieraan een einde maken. DE GELDZUIVERING. Vrijdag zal de tweede phase van de geldzuivering beginnen. Per hoofd zal dan iedere Westduitser twintig nieuwe marken krijgen ter aanvul ling van de veertig andere, die hij bij de aanvang van de munthervorming heeft ontvangen. De voedselpositie van de Bizone is sinds de geldzuivering snel verbe terd, o.a. doordat de boeren en tuin ders graag bereid zijn hun oogst en hun producten op de normale markt te brengen en doordat goederen van de zwarte markt bij de legale voor raden kunnen worden geteld. Nu de honger als onderwerp van critièk De spanning in Achter-lndië Op verscheidene plaatsen in Ach ter-lndië zijn gisteren gevechten ge leverd tussen geregelde troepen en rebellen. Ongeveer vijftig kilometer ten Noorden van Rangoon is een veld slag geleverd tussen regeringstroe pen en deserteurs. De strijd heeft de gehele dag geduurd. Ongeveer vijf honderd rebellen hadden een aanval gedaan op een politiepost en had den de regeringstroepen verdreven. Met behulp van pantserauto's zijn de troepen van Thaking Noe er ech ter in geslaagd de vijand weer op de vlucht te jagen. Vijf rebellen zijn gedood. Veertig kilometer meer naar het Noorden is eveneens de gehele 'dag gevochten. Ook daar zijn de opstan delingen? verslagen; twintig van hen zijn gedood. Op Malakka hebben gewapende terroristen vier aanvallen gedaan op rubberplantages, bovendien heb ben twintig geüniformeerde verzets lieden een Maleise majoor doodge schoten. Vliegtuigen van de R.A.F. hebben een aanval gedaan op een groep hutten in een plaatsje op Malakka, waarin zich opstandelingen hadden genesteld. De politie van Malakkaheeft een man gearresteerd, die er van wordt beschuldigd 35 mensen te hebben vermoord. Tweelingen rijden met tweelingen Er is iets vreemds in deze foto er staan twee paar tweelingen op. De 11-jarige Ann en Peter Coomber te Hayse in het Engelse graafschap Middlesex gaan uit rijden met de 14 maanden oude Michael en Mary Coomber. De moeder van het vier tal. Mevr. Coomber, zal wel blij zijn in deze vacantie-tijd de beide pa ren tweelingen even te kunnen weg zenden, want zij heeft nog twee paar tweelingen van 15 en 17 jaar en nog een zoontje van 6 jaar. Negen kinde ren, van wie vier stel tweelingen. Foto Anp-Bn. heeft afgedaan vallen de Duitsers de ontmanteling van hun industrie meer dan ooit aan. Industriëlen en vak bondsleiders in het gehele Roerge bied keuren alle maatregelen die, zoals zij openlijk zeggen, moeten lei den tot uitschakelen van de Duitse concurrentie op de wereldmarkt, ten scherpste af. Blijkbaar hebben Duitse protes ten tegen de ontmanteling in één ge val reeds voorlopig succes gehad. De afbraak van de plaatwalserij in Hor de bij Dortmund, die platen kan ver vaardigen tot een breedte van vijf méter, de grootste maat in heel Europa, is uitgesteld. Het bedrijf, dat vroeger deel uitmaakte van de „Vereinigte Stahlwerke" voert thans voor elfduizend ton aan Nederland se en Zweedse opdrachten uit. Veer tien dagen geleden kwam het bevel af om met de ontmanteling te be ginnen, maar het werd telegrafisch ingetrokken, nadat de arbeiders uit protest twee uur hadden gestaakt en Duitse autoriteiten stappen hadden gedaan. Markos' hoofdkwartier bezet Einde der guerilla in 't zicht Griekse regeringsstrijdkrachten hebben het hoofdkwartier van gene raal Markos, de leider van de Griekse opstandelingen, op de hoogste top van 't Grammosgebergte ingenomen. AHe belangrijke hoogten in het berg gebied langs de Grieks-Albaanse grens zijn thans in handen van het Griekse leger, evenals de bevoorra- dingsweg der rebellen naar Albanië. De soldaten van Markos hebben gro te hoeveelheden wapens en geschut en hun gewonden achtergelaten. Griekse infanteristen, gesteund door vliegtuigen en licht geschut, hebben op de Zuidoostelijke flank van het Grammosfront een wig ge dreven in de verdedigingsgordel van de rebellen en Aetomelitza veroverd, het bergdorp van waaruit Markos Ain bevelen gaf. De rebellen-leider zelf is gevlucht. De Griekse strijdkrachten, die drie weken geleden voor de be slissende phase in de strijd werden hergegroepeerd, hebben het gehele gebied tussen de rivier Vourbianitti- co en de Albaanse grens gezuiverd, waardoor een uitstekende basis is ontstaan om de rebellen in de bergen in te sluiten. Een gedeelte der rege ringstroepen wordt inmiddels naai de Kaifa- en Souklflikasbergen ge zonden om de opstandelingen in de centrale en Zuidoostelijke sectoren van het front te omsingelen. Militaire waarnemers in Athene* verwachten, dat het einde van de grote campagne tegen de rebellen binnenkort zal zijn bereikt. JOODS VERBINDINGSOFFICIER DOODGESCHOTEN. Maandag werd in Jeruzalem een verbindingsofficier van het Israëli sche leger door een Arabische scherpschutter doodgeschoten, toen hij uit de auto stapte van de Ame rikaanse consul-generaal, die hij vergezelde, om een versperring in Niemandsland tussen de Jóodse en Arabische stellingen te ontsluiten. KU KLUX KLAN STEEKT DE KOP WEER OP. Het plan van de Amerikaanse Democraten om aan de negers in de Ver. Staten volledige gelijkheid van rechten te geven, heeft in de Zui delijke staten grote opwinding ver oorzaakt. Dit blijkt o.a. hieruit, dat de reeds 80 jaar bestaande geheime organisatie tot bestrijding der ne gers, de Ku Klux Klan weer begint op te leven en in het openbaar gaat optreden. Aanvankelijk richtte de Ku Klux Klan zich tegen de negers, doch la ter ook tegen Joden, Katholieken en Ieren. De laatste 25 jaar was de or ganisatie sterk -op de aohtergrond gedrongen. Nu wordt echter gemeld, dat de Ku Klux Klan een openbare meeting heeft gehouden te Stone Mountain in Georgia, waarbij 700 nieuwe leden der K.K.K. werden ge1 installeerd. In hun bekende witte vermomming met puntige kap over het hoofd, werd hun door de „Grote Draak" Samuel Green de eed afge nomen, dat zij de „grondwet der V.S. zouden eerbiedigen §n de heer schappij van het blanke ras zouden verdedigen". Geschenk van Engeland-Vaarders voor Koningin. De oud-Engeland vaarders zullen H. M. de Koningin ter gelegenheid van Haar gouden re geringsjubileum een geschenk aan bieden in de vorm van een penning. Aan de voorzijde is een afbeelding van de woning van H. M. in Londen met de tekst „Gij zijt de schakel tus sen hen, die thuis bleven en mij Juni 1942 Nov. 1944. De achter zijde draagt de opdracht „Aan de Moeder van „Oranje-Haven". Een afvaardiging zal de penning vandaag aan de Koningin op Het Loo over handigen. (Foto A.N.P.-dWt.) NIEUWS UIT INDIE AGENT DOODGESCHOTEN DOOR REPUBLIKEINEN. Gisteren is er te Batavia eèn po litieagent doodgeschoten, toen hij optrad tegen een groep demonstre rende Republikeinen. Op het erf van het gebouw der Republikeinse regering waren een aantal republi keinen aan het demonstreren, aan de vooravond van de Djokja'se on afhankelijkheidsdag. Demonstraties zijn echter verboden en daarom greep de politie in. Plotseling is er toen op de agenten geschoten. De procureur-generaal heeft di rect een huiszoeking gelas£ in het gebouw, dat achtereenvolgens ambts woning van Soekaimo, Sjahrir en Gani is geweest. GEEN TREINEN VOOR LEIPZIG ER MESSE. De militaire gouverneurs der drie Westerse zónes hebben besloten het treinverkeer naar de Leipziger Mes- se te verbieden. West-Duitse en West-Europese Messe-bezoekers zullen dus geen ge legenheid hebben per trein naar Leipzig te reizen, doch zijn aange- wezen op vervoer per auto of bus. Aangezien ook het vervoer var goederen onder dit verbod valt zul len Westduitse firma's niet in staat zijix op de Leipziger Messe te expo seren SNEL OOGSTEN VOOR BERLIJN. Volgens mededelingen van Ber- lijnse functionarissen hebben de Sow- jet-Russische autoriteiten de boeren in de Sow jet-zóne bevel gegeven ter stond dé oogst binnen te halen, rijp of niet. Volgens Britse bronnen zou deze order in verband staan met het aanbod van het Sow jet-hoofdkwar tier, geheel Berlijn van voedsel te voorzien. Kort na dit aanbod werden, naar vernomen werd, alle graanvoor raden in de Sowjetzóne bestemd voor Berlijn. Een gedeelte van de nieuwe oogst schijnt ook voor hetzelfde doel te worden opgeslagen. Brand bij Polygoon te Haarlem Gistermiddag om kwart over drie is een felle brand uitgebroken in de filmfabrieken van Polygoon aan de Kouden Horn te Haarlem. De brand ontstond in de montagekamer, ver moedelijk door kortsluiting. Het zeer brandbare materiaal vatte ogenblik kelijk vlam en dc kamer, stond bin nen enkele seconden van boven tot onder in de vlammen. Doordat de in het gebouw aanwezige snelblussers weigerden, kon het vuur om zich heen grijpen, waardoor in korte tijd een viertal vertrekken in brand raakten. De brandweer tastte het vuur met vier stralen aan en kreeg de hulp van het militaire personeel uit de Kouden Hornkazerne, die vlak naast het brandende gebouw ligt. Door deze hulp was het mogelijk veel var. de kostbare inventaris te redden. Des ondanks ging een groot aantal pro jectie-apparaten en camera's verlo ren, de brandweer slaagde er in het vuur binnen een half uur onder de knie te krijgen, dóch kon niet ver hinderen, dat meerdere vertrekken volkomen uitbrandden. Het blus- singswerk werd bemoeilijkt door de enorme hitte van brandende films. Verschillende kostbare apparaten zijn op het laatste nippertje door mi litairen gered. Hoewel er toch enige stagnatie in het bedrijf zal zijn, hoopt de directie binnen enkele dagen de productie voort te kunnen zetten. STOOMWASSERIJ TE DELFT GEDEELTELIJK UITGEBRAND. Een korte hevige brand heeft gis termiddag gewoed in enkele afdelin gen van de stoomwasserij „Hof van Delft" te Delft. Omstreeks 17.45 uur ontstond de brand in de droogkamer. Het vuur breidde zich snel uit. De droogkamer brandde geheel uit; de daarboven ge legen inpakkerij werd zwaar be schadigd. In de wasserij ontstond wa terschade. BEJAARDE MAN VERMOORD. In een sloot te Bovenberg bij Berg ambacht is gisteren het lichaam ge vonden van een bejaarde man, wiens handen en voeten waren gebonden. Een pet was over het gezicht getrok ken. Later bleek dat de man de 79- jarige J. de B. 'uit Bergambacht is, die in het oudeliedenhuis te Schoon hoven verbleef. Zondagmiddag was hij van een wandeling niet in het tehuis teruggekeerd. De officier van Justitie heeft het stoffelijk over schot naar Rotterdam doen over brengen. DR. GIELEN. Zoals velen is ook de Gelderlan der ontevreden over het feit, dat de Kabinetsformateur mr. v. Schaik, bij zijn formatie dr. Gielen over boord heeft gegooid. Wij citeren uit een ar tikel, waarin genoemd blad zijn mis noegen uit: „Dr. Gielen heeft in de twee jaar, dat hij O., K. en W. beheerde bewe zen, dat hij wat presteren kan. Hij is een man met een scherpe kijk op de zaken, dei hij heeft te beheren, en daarenboven is zijn verantwoordelij ke durf spreekwoordelijk. Dr. Gie len heeft veel critiek te verduren ge had. Maar die hebben mensen met initiatief en fantasie altijd te ver werken. Die critiek kwam boven dien van een zijde, welke met de bewindsman een appeltje te schillen had, omdat hij de zedelijke moed had gehad ,om zijn departement on middellijk te ontdoen van een aantal Schermer-boys, die bij de geruisloze staatsgreeppoging van de N.V.B.-P. v. d. A. (direct na ^e bezetting) zich overal van belangrijke posten had den meester gemaakt op onze depar tementen." DE OLYMPIADE. Schrijvend over de Olympiade maakt De Nieuwe Eeuw o.m. de vol gende opmerkingen: „Wij zullen de laatsten zijn, om te ontkennen, dat een dergelijk sport festijn inderdaad een grote gebeur tenis is, en minstens in principe een loffelijke instelling. Dit alles on danks het feit, dat wij volkomen ge speend zijn van het brallende idea lisme, dat van deze massale sport- verbroedring voor zover aanwe zig! enig heil verwacht voor de verbroedering van de volkeren en voor het behoud van dc wereldvre de. Ook zonder deze naieve illusie heeft een Olympiade beteenis. Deze betekenis is echter veel min der gróót, dan 't geschreeuw van veel kranten zou doen vermoeden. On danks de schone spreuk, dat het om het spel en niet om de knikkers gaat, heeft ook deze Olympiade dingen te zien gegeven, die met sport niets meer te maken hebben. Wij noemen slechts de diverse krachttoeren, die van de deelnemers bovenmenselijke inspanning vergden, zoals de Mara thons-race en enige damesnummers, waaraan de slachtoffers bijna bezwe ken. Verder het misdadig-ruwe spel, dat van sommige wedstrijden een soort veldslag maakte. Dan nog de haast aanbiddende verheerlijking, waaraan ook jonge meisjes werden blootgesteld." Vierduizend slagers protesteren Vierduizend slagers uit het Oos ten, Noorden en Zuiden van het land hebben gisteren in een vergadering te Deventer harde noten gekraakt over de gang van zaken bij de vlees distributie. Met algemene stemmen is een motie aangenomen, die tele grafisch naar minister Mansholt zal worden gestuurd. Daarin wordt ge zegd, dat de vleesvoorziening ruim drie jaar na de bevrijding onvoldoen de is, dat het distributie-apparaat on deskundig wordt bediend en dat publiek en slagers daar de dupe van zijn. Verder wordt voorlopige distribu tie verlangd van zes ons vlees per hoofd in de veertien dagen, vrije verkoop van vee door de slagers, ten slotte algehele afschaffing van de vleesdistributie en het niet doen in vriezen van vlees in de komende herfst. DE PRINS EN DE PRINSES UIT LONDEN TERUG. Prinses Juliana en Prins Bernhard zijn gistermiddag met hun eigen vliegtuig uit Londen, op het vlieg veld Soesterberg aangekomen. Na aankomst zijn zij direct met een auto naar paleis Het Loo gegaan. HOOFDREDACTIE MAASBODE. Tot hoofdredacteur van „De Maas bode' is benoemd prof. dr. Stephanus Tesser O.P., hoogleraar in de ethica en de sociologie te Zwolle. Mgr. dr. J. Witlox, die sedert enige tijd onge steld is, zal op medisch advies het hoofdredacteurschap van genoemd blad per 1 September neerleggen. Het bestuur van de Maasbode-Stich ting heeft tot mede-hoofdredacteur benoemd de heer Leo Hazelzet, Ka- meroverzichtschrijvèr van „De Maas bode" in Den Haag. HOE MOETEN WIJ KERKEN BOUWEN? Ter gelegenheid van de tentoon stelling „Nederlands nieuwe'kerken", die te Middelburg is geopend, zal Vrijdag een congres worden gehou den, waarin de vraagstukken, die mét de kerkbouw verband houden, zullen worden in het licht gesteld- Ds. W. A. Zeydner uit Rotterdam spreekt over: De richtlijnen voor de inrichting v§n het kerkgebouw, vast gesteld door de generale synode van de Ned. Hervormde Kerk, dr. A. I. M. Kat uit Haarlem over: De liturgi sche zfn van het R.K. kerkgebouw, ir. Alph. Siebers uit Breda over: De vormgeving van het R.K. kerkge bouw, prof. ir. J. Berghoef uit Aals meer over: De ruimtevorm van het protestantse kerkgebouw. Grote overstromingen in Noord- Engeland. De zware regenval heeft in Noord-Engeland grote overstro mingen ten gevolge gehad, die voor al in Northumberland en de grens streek bij Schotland grote schade aanrichtten. Honderden vierkante ki lometers werden onder water gezet, 5 spoorbruggen en 4 verkeersbruggen werden weggeslagen, terwijl vele dorpen werden geïsoleerd. De inwoners van Cumledge (Ber wickshire) scheppen enige orde in de chaos, die het water heeft veroor zaakt. Op de huizen is duidelijk te zien tot weike hoogte het water is gestegen. Aangezin gebleken is, dat dien aangaande hier en daar een misver stand bestaat, deelt het Centraal Distributiekantoor mede, dat tarwe- griesmeel uitsluitend verkrijgbaar is op de keuzebon voor vermicelli e.d. en niet op tarwebloembonnen. Een. (coAAeitie.... „Wie afwijkt van de door God ge geven zedewetten, is in zijn eigen wijsheid dwaas, omdat hij niet er kent, dat de Maker der natuur beter weet, wat voor die natuur goed is, dan de kleine mens, die de natuur en haar werkingen zo gebrekkig kent." M. Molenaar M.S.C.

Leidse Courant | 1948 | | pagina 1