Nederland maakt geen slecht figuur! Voorting won de zilveren medaille Bronzen medaille voor Ned. Hockey Door 4-1 zege op Pakistan' Zweden Olympisch voetbal kampioen Bronzen medaille voor Denemarken ZATERDAG 14 AUGUSTUS 194S DE LEiirac ujuKAn r i wtsfiDE BLAD PAGINA 4 Faanhof en Voorting hebben in de wegwedstrijd veel goed gemaakt, waar de baanrenners van Nederland volkomen gefaald hebben. Deze beide Hollandse renners hebben de naam van ons land als wielernatie hoog gehouden en wel op een wijze welke boven alle lof is verheven. Zware wegwedstrijd met veel pech En waren zij niet door pech ach tervolgd, ja dan.... Maar wie heeft eigenlijk in deze wegwedstrijd geen pech gehad? Lekke banden, slechte weersbm- standigheden, en een niet zo gemak kelijk parcours bepaalden het ver loop van deze interessante koers, wel ke op overtuigende wijze door de Fransman Beyaert werd gewonnen, met Voorting op de tweede plaats en de Belg Wouters als winnaar van de bronzen medaille. Lekke banden wa ren er bij de vleet. Denemarken voor al leed door dit euvel. Na 12 lekke banden was het reservemateriaal uitgeput en vging men een beroep doen op Zweden. Met de Nederland se renners ging het evenzo. Grift, Pe ters en Faanhof verdwenen van het parcours lekkë banden en nog zo fris als een hoentje. Faanhof vertelde het ons na afloop op een teleurgestelde toon. Geen wonder, want 15 ronden lang had hij het zware werk moeten doen, met Voorting als ploeggenoot en Johans son als derde man, die later ook door pech achterop raakte. En 15 ronden lang, dus ruim 170 km, was hij een van de kanshebbers voor een prijs geweést. „En ik zat nog zo gemakkelijk", verklaarde hij, „nog geen spoor van vermoeidheid". En bovendien was deze pech te be treuren, omdat Faanhof een uitne mend sprinter is, die ongetwijfeld een goede kans op de zege zou heb ben gehad. Want behalve de Frans man Beyaert waren er weinig goede sprinters onder de leidende renners. Maar wat heeft Voorting verrast met die eindsprint. Hij wist, dat hij op een gegeven ogenblik de uit de lei- dersgroep gesprongen Fransman niet meer kon bereiken. De anderen spurtten weg, aan de linkerkant van de weg. Voorting lag achteraan, tot hij zijn kans schoon zag en 300 meter van de finish (dat laatste eind was lang en mooi recht) met enige ste vige trappen op de pedalen buiten om ging, zeer tactisch overigens, want daar had hij minder last van de stijve bries. Als nummero twee stoof hij over de finish, zijn handen juichend omhoog, blij met de tweede plaats in dit olympisch kampioen schap; Tien meter verder tolde hij over de grond, kinderen waren de weg opgerend en een 'klein meisje kwam juist voor het voorwiel van Voorting terecht. Gelukkig liep het met Voorting nogal goed af, van de toestand van het meisjes is niets be kend. Twee andere renners van de sprintende groep reden ook tegen een paar kinderen aan en smakten op de weg. De goede organisatie was in en kele seconden in een chaos veranderd en elders stonden twintig, dertig poli tiemannen de handen in elkaar om een menigte tegen te houden, die er in werkelijkheid niet was. Gebrek aan ervaring en routine bij wegwed strijden vormde de oorzaak van deze janboel. Het wegdek was goed.maar ver raderlijk. Fijne scherpe steentjes la gen op het teer en ontdaan van het stof door de regen kwamen de speer puntjes in de banden terecht met het bekende noodlottige gevolg. Had men met deze omstandigheden wel vol doende rekening gehouden en reden vele renners niet met te lichte ban den? Deze olympische wegwedstrijd be stond uit twee delen, een individueel nummer en een landenklassement. Maar van de 25 deelnemende landen ploegen kwamen maar zeven teams van drie renners aan de finish, een armoedig resultaat. Beter ware ge weest om niet vier renners per land maar zes te laten deelnemenen, want dan zou een landenklassering van de drie sterksten van elk land beter tot haar recht zijn gekomen. Overigens waren wij het niet eëns met de op vatting dat Grift, Peters en Faanhof zo snel van het parcours verdwenen. IJatuurlijk hadden zij gelijk toen zij beweerden, dat door die lekke band de achterstand op de leiders toch niet meer viel op te halen. Maar ging het alleen om winstkansen? Of moest de factor Nederland een'zo goed moge lijk figuur te laten slaan in het lan denklassement ook niet een rol en zelfd een belangrijke spelen bij de beslissing? Wat betekende eeri ach terstand van 4 minuten indien' men in aanmerking neemt," dat de Italia- i nen Fanti .en Isotti als 19 en 20 bin7 nenkwamen met ongeveer 11 minu ten achterstand op de winnaar? Maar daardoor kon Italië nog op de vierde plaats beslag leggen in de .landen klassering. Johansson, Voorting en Faaiihof hebben deze koers gemaakt voor tachtig procent en vrijwel voordu rend was de aandacht van he. pu bliek, de organisatoren en de talrijke journalisten gevestigd op de beide moedige Hollanders, die veel zwaar werk hebben verricht, die de koers levendig hebben gehouden en hebben laten zien, dat de kracht van onze amateurs op de weg groot is. Zo zag de chef d'éqquipe, John Stol het ook, toen wij hem na afloop van de wegwedstrijd vroegen of hij voldaan was over de prestaties der Nederlandse renners bij de olympi sche wielerwedstrijden. „Op de baan hebben wij geen betere renners", ver klaarde hij, „en Nederland heeft op de weg heel wat in zijir mars, dat hgbben wij vandaag kunnen constate ren. Maar oh die bandjes!" En weg was Stol, die gauw ging zorgen, dat de jongens hun douches kregen, zich snel konden verkleden en wat zouden kunnen eten En dan staat Zondag de terugreis voor de boeg. De totaal-uitslag werd: 1 en olympisch kampioen de Fransman Beyaert met Voorting op de tweede plaats, derde de Belg Wou ters, vierde zijn landgenoot de Lat houwer vijfde Johansson, zesde Maitland (Gr. Britt.), zevende Hpo- bin (Australië) en achtste Thomas. De tijd van de winnaar bedroeg 5 uur 18 min. 12.6 sec., op 214 minuut achterstand 9. Ferrari (Italië) 10 Pe- droni (Italië), 11 Moineau (Frankr.); 12. van Roosbroek (België); 13. Schank (Zwitserl.). België won het olympisch kam pioenschap voor het ploegen klasse ment met de renners Wouters, de Lathouwer en van Roosbroek. TSJECHO SLOWAKIJE OLYMPISCH KAMPIOEN BIJ DE DAMES? De vrees, dat de Nederlandse da mes lang zouden moeten Wachten, werd bewaardheid. Om half zeven gisteravond kwam het laatste team, Groot Brittannië, van de evenwichts- balk en het had aan de ringen nog drie kwartier nodig voordat Neder land de arena in kon marcheren. Door het rondhangen waren de prestaties van onze dames aan dit toestel min der dan wij verwachten. Niettemin namen zij na Tsjecho Slowakije en Hongarije de derde plaats in. Toen moest nog worden begonnen met de vrije gereedschapsoefening der elf landenploegen. Het publiek werd weggestuurd omdat het reeds te laat was en toen werden de oefeningen afgewerk. Nederland was de op een na de laatste ploeg, die aan bod kwam. Zij had een buitengewoon aardige baloefening, die werd uitge voerd op muziek van Gade, en veel succes oogstte. In de puntenwaarde ring waren zij dan ook tweede. Om tien uur kwam het eind van het tweedaagstournooi. De jury had toen geen tijd meer om de eindresul taten te berekenen. Het is namelijk zo, dat er een totaal aantal punten is van de afgewerkte onderdelen, welke verminderd worden met het aantal punten van de twee slechtste turn sters. Hedenochtend zou mèn de eind resultaten eerst bekend maken. Door deze regeling is het onmogely'k nu reeds te zeggen op welke plaats de Nederlandse dames zijn geëindigd. De algemene verwachting is, dat Tjecho Slowakije wel het olympisch dames kampioenschap heeft behaald. OLYMPISCHE BOKSKAMPIOENEN Vlieggewicht: Perez (Arg.). Bantamgewicht: Czik (Hong.). Vedergewicht: Forementi (It.). Lichtgewicht: Dreyer (Z.-Afr.). Weltergewicht: Torma (Tsj.-Slow.). Middengewicht: Papp (Hong.). Halfzwaargewicht: Hunter (Z.-Afr.) Zwaargewicht: Inglesias (Arg.). FINALE SABEL-INDIVIDUEEL. De eindstand van het sehermtour- nooi op sabel (individueel) luidt: Finale poule: 1. en olympisch kam pioen Derevich (Hong.) 7 overw.; 2. Pinton (It.) 5 overw. 23 ontv. tref fers. 3. Kovacs (Hong.) 5 overw. 24 ontv. treffers; 4. Lefevre (Fr.); '5. Worth (Ver. St.). 6. Dare (It.). ItyjET EEN KLINKENDE 41 overwinning heeft het bepleisterde Ne- derlandse hockey-elftal gistermiddag revanche genomen vonr de 6— 1 nederlaag, die het nog geen week geleden op hetzelfde veld te Sudbu ry 'bij Londen tijdens de halve competitie in groep C leed tegen het on der droge weersgesteldheid technisch zo superieure team van Pakistan. Driemaal isscheepsrecht gold thans voor de Oranjehemden, die, na de eerste nederlaag, Donderdag 1—1 gelijk speelden tegen Pakistan in een wedstrijd' die moest beslissen welke ploeg met de bronzen medaille naar huis kon gaan en die gisteren tenslotte met medewerking van de weer goden de sleutel tot een gedecideer-de en verdiende overwinning bleken te hebben gevonden. Deze beslissende wedstrijd om de derde plaats is overigens geen móóie strijd geworden. Onmiddellijk na het begin veranderde een bijna tien mi nuten aanhoudende tropische regen bui het mooie Lyons hockeyveld in een spiegelglad terrein met water plassen. De wedstrijd kreeg dienten gevolge somtijds het aanzien van eeii modderballèt. En tegelijketijd werd het de neutrale toeschouwer duidelijk, dat de Pakistanische kan sen op een zege waren verdwenen. Al waren de Hollandse jongens wat gehavend (Kruize had een grote pleister op zijn slaap die tijdens de eerste ontmoeting onzacht met een stick in aanraking was gekomen, van Heel gebeurde al spoedig hetzelfde tijdens deze match en ten slotte hinkte Bromberg, die tegen het ein de de bal tegen zijn knie kreeg, de wedstrijd uit), zij voelden zich te midden van deze gladde modderpoel veel meer in hun element dan de tegenstanders onder wie sommige de indruk wekten, dat het voor hen geen verschil meer maakte indien men ze op een ijsbaan zonder schaat sen had laten spelen. Wonderlijk ge noeg meenden enkele'spelers van de Pakistanploeg dit euvel te verhelpen door het uittrekken van de lichte schoenen. Sommigen speelden op kousen door en twee van hen op blote voeten. De Öranjehemden gle- Een spelmoment uit de wedstrijd NederlandPakistan met Nederland in de aanval. den soms nog meters door op hun bedopte hockeyschoenen, onze tegen standers op blote voeten konden zich in het geheel niet op de been hou den. Vóór ons team was dit dan ook een ware thuiswedstrijd; een terrein waarop zij zich thuis vóelden met enkele honderden fanatieke suppor ters lang de lijn terwijl er nauwer li.iks één te vinden was voor Pa kistan. Verdwenen was dan ook iedere superioriteit van het Pakistan-team, wier techniek scheen te zijn lamge legd door de moeite, die zij hadden zich snel te keren en te wenden en van stonde af aan oefenden de Oran jehemden flinke druk op de vijan delijke defensie uit. Verontrustend was gedurende de eerste helft de grote onproductivi- teit van onze voorhoede, die kans op kans verknoeide en zo nerveus speel de, dat men duidelijk kon zien hoe zeer zij ondanks het gelijke spel van Donderdag nog geïmponeerd waren. Achtereenvolgens schoten eerst Es- ser en Kruize hoog over, daarna miste Esser de kans van de dag met naast schieten, twee minuten later was het Boerstra, die de bal maar voor het inrollen had, maar de ver keerde kant van de paal uitzocht en ng dit offensief, dat bijna een half uur duurde zonder dat de blanke stand op het scroringsbord was ge wijzigd, kwam geheel onverwacht succes aan de andere kant. Even hervonden de Pakistanspelers hun vorm, snelde rechtsbuiten Ma- sud op blote voeten langs de lijn, gaf op ononavolgbare wijze tussen Tiel en Drijver door van de zijlijn af een lage voorzet, die linksbinnen Aziz vlak voor Richter kundig stop te. Als aan de grond genageld stond Derckx toe te kijken en met een afgemeten rollertje scoorde de Pakistanspeler het eerste doelpunt (01). De gelijkmaker kwam twee minu ten later niet zonder geluk. Van Heel kreeg een minimale kans schuin rechts vöor het vijandelijke doel, raakte de kleine bal gelijktij dig met een tegenstander tegen wie hij opbotste en klapte met een hoofd wond tegen de grond. De bal sprong effectvol hoog weg naar het doel, waar hij door keeper Moghal met moeite half werd gestopt. De toe snellende Boerstra had toen weinig moeite er 11 van te maken. Aanvankelijk bood de wedstrijd na de rust hetzelfde beeld met Ne derland meestentijds in de aanval. Reeds na drie min. wist de handige Bromberg, die van alle 22 spelers het minste hinder van de gladheid scheen te óndervinden, met een vlie gend hoog schot van de rechtsbin nenplaats uit een mooie pass van rechtsbuiten van Heel ons land een 21 voorsprong te geven. Pakistan gooide daarop het elftal om en plaatste de op blote voeten spelende rechtsbuiten in de verdedi ging. De twee Britse referees, die in de eerste helft reeds dubieuze beslis singen hadden genomen, floten ook thans nog vrij vaak in het voordeel der Oranjehemden. Grote pech had den onze tegenstanders na tien mi nuten bijv. toen zij na schitterend samenspel tussen de beide rechter vleugelspelers de gelijkmaker zagen geannuleerd wegens vermeend bui tenspel. Dit prikkelde onze jongens tot nog groter inspanning. Zij open den een offensief, dat achter elkaar vier strafcorners opleverde zonder dat er een van werd benut.. Vijf mi nuten later werd Bromberg geman geld door een der backs. De beste Nederlandse bully-er, Kruize, benutte daarop de toegeken de strafbully en het was 31. Daarop was het afgelopen met het Oranje-overwicht, maar tén tweede male werd oen doelpunt van Pa kistan geannuleerd. Zeven minuten voor het einde maakte Esser aan alle onzekerheid een einde toen hij han dig twee Pakistanspelers omspeelde, vrij voor keeper Moghal kwam te staan en hem het nakijkey gaf (4—1). Ons elftal ging zich in de resteren de minuten op verdedigen toeleggen en daarbij maakte Kruize op de eigen doellijn een 'overtrading. Niémand kon zich die weelde beter veroorlo ven dan Kruize, want hij wist zo waar de Pakistan toegekende straf bully te winnen. Wat minder grote bully-capaciteiten van Kruize had den Nederland dus twee doelpunten kunnen kosten. Met 4^—1 kwam hét einde. Neder land was 'derde geworden in het olympisch hockeytournooi en om stuwd door juichende supporters ver lieten de met modder bedekte Oran- jehemden 'het veld. ZWEDEN h.éeft de finale van het voetbaltournooi tegen Zuid-Slavië ge wonnen, en als we de verschillende fasen van de strijd onder de loupe némen, en de prestaties van de spelers individueel zowel als in ploeg- verband toetsen, kunnen we niet zéggen, dat de zege onverdiend was. Wij geloven inderdaad, dat de beide sterkste ploegen het tot de eindstrijd heb ben gebracht en dat de Zweden, alles en alles in aanmerking genomen, al thans in de finale nog -weer een tikje sterker waren dan de Zuidslaven. Wat bet eindersultaat belieft, kan ieder met hun overwinning vrede hebben. Alvorens we hier verder op in gaan fiöet echter wofden- geconstateerd, dat de olympische geest gisteravond r talloze malen geweld is aange daan. „Het belangrijkste van de spe len is niet te overwinnen'maar er aan deel te nemen", luidt een der funda mentele- regels van het olympisch charter. In de finale zagen we twee pdoegen, die niet slechts wilden win nen; wat hun goed recht was en zelfs hén werd verwacht, maar die tén koste van alles wilden- winnen. En daarmede raakt^h we al van het be gin af aan in'het verkeerde spoor. Béide partijen hebben tegen de wet van de sportiviteit gezondigd. De Zweden deden het door hun te harde en vaak ruwe spel. De Zuidslaven op een meer geraffineerde en rechtaf on toelaatbare manier. De Engelse scheidsrechter Ling, die de strijd op kalme en kundige wijze leidde, wilde niet, dat deze finale, die een apotheose had moeten worden, met een schan daal zou eindigen. Daaropi beperkte hij zich tot het toekennen van een groot aantal vrije schoppen en het uitdelen van ernstige waarschuwin gen. In een gewone wedstrijd zou hij ongetwijfeld twee" of drie van de erg ste zondaars van het veld hebben ge stuurd. De wijze bijv. waarop een Zuidslaaf wraak' nam voor een veel te harde aanval van een Zweed op der Zuidslavische voorwaartsen. ging alle perken te buiten. Het spel nauwelijks hervat of hij schopte Gunnar Nordahl, de eerste met wie hij te maken kreeg, zo woèst tegen de benen, dat de Zweed onderstebo ven ging en krimpend van pijn bleef liggen. En van dergelijke staaltjes zouden we er meer kunnen opnöe- Om kort te gaan, we hebben boks- en worstelwedstrijden vrije stijl gezien, waarbij het heel wat zachtzin niger toeging dan in deze voetbal- finale. De wedstrijd begon met een gewel dig machtsvertoon van de Zweden, die zich op het drassige moddervette terrein, dat de hoogste eisen aan lïchaamsbeheersing en baltechniek stélde onmiddellijk wonderwel op hun gemak voelden. De heren speel den hogeschool-voetbal in de beste Schotse stijl, elke pass kwam precies aar hij wezen moest, iedere bal werd in elke positie onmiddellijk volgens de regels van de kunst bedwongen en verder gespeeld, het koppen was voortreffelijk, de dekking perfect, het ploegverband zo hecht als men maar wensen kon, de individuele dribbels lukten op verrasende wijze. Bijna een half uur lang was er eigenlijk maar één ploeg in het veld en die liep als een goed geoliede machine terwi.il de Zuidslaven die maar niet aan de glad heid wennen konden en telkens vie len ,vén het kastje naar de muur werden gestuurd. Ze werden niet slechts overspeeld maar zelfs over klast, zoals dat heet. Langzamerhand werd men er zich, bij het kijken naar dit prachtige, gave voetbal met die zekere trappen en strakke zuivere centers, tooh van be wust, dat er iets ontbrak Er kwa men namelijk geen goals, en wat ge ven al die prachtig geweven aanvals- combinaties als ze niet met schoten bekroond worden? De Zweden konden hun offensieven niet afwerken, schoten veel te weinig en bovendien rog slecht, zodat het per slot van re kening nog de over alle linies gedo mineerde Zuidslaven waren, die hét eerst het net vonden, zij hét dan, dat de middenvoor Bobek er zijn hand bij gebruikte, zodat Ling bet doelpunt niet toekende. De eerste Zweedse goal kwam pas na een half uur, en dan nog door een gelukje, want de back Stankovic gleed uit met het gevolg, dat de twee Zweedse voorwaartsen voor open doel kwamen en Gren met een scherp schot keeper Lovric, ove rigens een schitterend doelverdedL ger, kon passeren. Bijna onmiddellijk hierna kregen de Zuidslaven veel beter vat op het spel van hun tegenstanders, ook in hun ploeg bleken voetbalvirtuozen van hét zuiverste water te schuilen, en toen middenvoor Bobek vijf minuten voor rust na verrassend aarivalsspel van de hele voorhoede een schiétkans kreeg, maakte hij er onmiddellijk ge bruik van. Hij knalde de bal in liet Zweedse doel, en toen het leer uit het net terugkaatste, trapte hij het, om helemaal zeker van zijn zaak te zijn, nogmaals oerhard .in de touwen. In de tweede helft zou Zweden de gouden medaille winnen, maar er was nu geen sprake meer van eenzijdige strijd. De Zuidslaven waren inge speeld, en nu was het hun beurt om de toon aan te geven en niet buiten gewoon handige verrassende ma noeuvres de Zweden achter een vaak onbereikbare bal aan te latén lopen. Het was soms wondèrbaarlijk hoe hun cêntérs de juiste man vonden in een kluwen van spelers, en de wijze, waarop met een subtiel tikje van de punt van de schoen onverwachte ef fecten werden gegeven, herinnerde aan de stijl van onze Abe Lenstra. Tooh hadden zij bij al hun virtuosi teit hetzelfde tekort als waaraan voor rust de Zweden leden. Zij schoten niet genoeg. En zo kon Zweden uit een ren en een scherp schot van Gun nar Nordahl de leiding nemen in een periode, dat eigenlijk de Zuidslaven ir het veld in de meerderheid waren. Inmiddels had de wedstrijd een steeds ruwer karakter gekregen en toen Gunnar Nordahl bij een van zijn rushes vlak voor doel op onge oorloofde manier ten val werd ge bracht, géheel onnodig overigens, want het gevaar was al voor de Zuid slaven geweken, kende Ling een straf schop toe, die door Gren bènut werd. In deze stand kwam geen verande ring meer zodat de Zweden, die in hun nervositeit lang niet meèr het peil van voor de rust bereiktèn, met 3—1 de wedstrijd en daarmede het gouden blikje wonnen. Dat de twee ploegen, waarbij ook nog de winnaars' van de derde prijs, de Denen, zich broederlijk naast el kaar op stelden voor de olympische ceremonie, en elkaar geluk wensten met het behaalde resultaat, was een ontknoping, waarop we eigenlijk niet meer hadden durven hopen. Voor opvallend weinig publiek werd de voetbalwedstrijd om de der de plaats in het olympisch tournopi tussen Denemarken en Gr. Brittan nië in het Wembley-stadion gespeeld. De wedstrijd had aanvankelijk wei nig om het lijf. Het eerste schot van betekenis kwam pas na geruime tijd van de voet van de Deense rechtshalf Filmark: Het Was; een kanjer vah ruim 20 meter afstand, waarmee Simpson, de jeugdige Britse doelman, alle m°€ite had. Op volkomen onverwachte wijzé namen de Britten de leiding toen Nielsen verrast werd door een hard schot van linksbinnen Aitken. De Deense keeper liet de gladde bal rus tig tussen zijn handen door glippen en de Britten leidden met 10. On middellijk reageerden de Denen pp dit doelpunt, maar de juiste, samen hang in -hun team was nog niet gé- vonden. Toch kwam de gelijkmaker; na dertien minuten spelen'zwenkte midvoor Praesi naar rechts én loste toen overwacht zo'n harde kogel, dat Simpson de bal pas zag toen deze achter hem lag. Nog geen drie mi nuten later namen de Denen zélfs de leiding toén Hansen één afgeme ten pass van Lundverg in zijn bezit kreeg en van vijf tién meter afstand eeh schot loste; dat, onder groot enthousiasme van, de aanwezige De nen in de uiterste hóék verdween (12). Maar de Britten kwamen te rug, prachtig gesteund door Hardisty en zijn mannen' werd aanval op aan val Opgezet en in de 33stè minuut had een dezer aanvallen sugces tóen Mcjl- venny de stand op 2—2 bracht. Bij éen vrije schop plaatste rechtsbuiten Boyd de bal keurig in de Deensè doelmond,. Nielsen stond géreed de bal op te vangen, ihaar Mcllvenny stormde toe en werkte op vólkómen, faire wijze de Deense doelman met bal en al over de doellijn (22). Hét Frlns Bernnara mmt uiympiscne ruiters Z.K.H. Prins Bernhard heeft Donderdag te' Aldershot een, film gemaakt van de Olympische rui- terspelen. Wij zien hem hier te mid den van het publiek majoor José M. Sagasta (Argentinië) filmen als laatstgenoemde een heuvel afdaalt in de cross-country-run. YAN LOON DERTIENDE IN_ RUITERWEDSTRIJDk De Nederlandse herenrijder E. van Loon heeft met „Spring Steel" in het eindklassement van de samengestel de ruiter wedstrijd een eervolle plaats bezet: dertiende van 'de 33 overgeble ven ruiters uit een begintotaal van 45. Dr. Ten Caté met „Unique de Gen val" eindigde als 25ste. De Franse kapitein Crevaliier, die na de beide eerste dagen reeds de eerste plaats had ingenomen, reed vandaag een schitterend parcours (nul fouten bin- ren de vastgestelde tijd, zodat hij met vlag en wimpel Olympisch kam pioen werd, met een totaal van plus vier punten). De .Amerikaanse luit.-kolonel Hen ry werd met min 21 punten tweede en de Zweedse kapitein Selfelt met min 25 derde. De vierde plaats was weer voor een Amerikaan, luid.-ko- lonel Anderson, én aangezien de der de Amerikaan kolonel Thompson met zijn puntentotaal de Verenigde Sta ten een gunstiger cijfer gaf dan de Zweedse ruiters hun land hadden kunnen bezorgen, werd de Ameri kaanse ploeg Olympisch kampioen, gevolgd door Zweden, Mexico, Zwit serland en_ Spanje. Andere landen teams -warén niet meer in de strijd. De heren Van Loon en Ten Cate eindigden voor het persoonlijk kam pioenschap met respectievelijk min 62 ei\ min 146,5 pnt. Prinses Juliana en prins Bernhard woonden de wed strijden bij. HYPOTHEKEN en voor alle andere zaken op het gebied van on roerende goederen Bouw-en Makelaarsbedrijf VtiL Drift Oude Vest 29 - Leiden Telef. 20513 had weinig gescheeld of de Britten hadden in de volgende minuut de lei ding genomen, maar ditmaal liet Niel sen zich niet verrassen en kon hij, zij het met veel moeite, het leder nog juist van de lijn grabbelen. Het ver baasde evenwel niemand, toen links- buitèn Soerensen de Denen vlak voor rust weer de leiding gaf. Bij een vrije schop juist buiten het strafschopge bied vormden de Britten het befaam de „muurtje", maar Soerensen, die dé vrije trap iam, deed alsof er geen muurtje bestond en plaatste de bal hard langs'de binnenkant van de paal (23). Niet lang hierna floot scheids- rechtèr van der Meer voor rust. Nauwelijks was de tweede helft be gonnen of de Denen vergrootten hun - voox-sprong door een doelpunt van Praest. De Deense midvoor zwenkte met de bal naar links, van waar hij een ver schot loste, dat juist tussen Simpson en de lat verdween (24), Bij de volgende Deense aanval was het bijna 25 geworden, toen Simp son reeds was geslagen maar het hoofd van Neale bracht, op de lijn, redding. Na ruim een kwartier ver kleinden de Britten de achterstand, toen Amor een strafschop benutte. Bij een Britse aanval liep doelman Nielsen uit zijn goal om de bal te on derscheppen, maar hij verloor het leder weer aan Aitken, die de bal te pakken kreeg, scheen een gemak kelijke kans tot scoren te hebben, maar een Deens verdediger nam een wanhopige snoeksprong en greep de bal met beide handen van Aitken's voeten. Met een resoluut gebaar wees de Nederlandse arbiter naar de be ruchte witte stip en enkele seconden later trilde het nét achter Nielsen (34). Dit dérde doelpunt gaf Groot- Brittannië weer wat moed en hun spel werd aanmerkelijk beter. De laat ste fase van de strijd ging nu in. Een zeer fraai doelpunt was het vijfde, dat dóór Hansen werd gemaakt. By een der aanvallen volgde een hoge voorzet van de rechtervleugelman Plojer, Simpson liep uit, maar Han sen. was er eerder bij en kopte de bal over de Brit héén in het lege dóél (35). Een mooi "staaltje van juist timen. Zo lièp .de strijd ten einde. Nog enkele Deense aanvallen volg den, maar liepen op niets uit. Aan'de andere kant voelden de Britten, dat zij verloren waren en, uitgespeeld als zij waren, kondèn zij geen enkele maal meèr gevaarlijk tot de Deense doélmond doordringen. Zonder span ning verliepen de laatste seconden en toen van dér Meer voor de laatste maal floot had Denemarkèn zich door deze overwinning als derde in het voetbaltournooi geplaatst

Leidse Courant | 1948 | | pagina 8