Iets over de klokken en horloges Hoe Iaat is het?) knapt het op Debat over Regeringsverklaring ZATERDAG 14 AUGUSTUS 1948 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD - PAGINA 2 Tweede Kamer Na de rede van dr. Kortenhorst heeft plaats de beëdiging van de he ren Van der Weyden (KvP) en Her mans (CPN), nieuwbenoemde leden der Tweede Kamer. Hierna gaat de Kamer over tot de debatten. De eerste spreker, prof. Romme (KVP) wees op de verandering in de aard van de regering, die hij van „parlementair" tot ^extra-parlemen tair" uitgegroeid achtte. Deze wijzi ging, zo betoogde spr., was voorna melijk bewerkstelligd door sprekers eigen fractie. Spr. ging in de breede-de verdien sten na van dr. Beel, wiens regerings periode hij de productiefste noemde uit onze parlementaire geschiedenis. De nieuwe regeerders treden op in een samenstelling en samenwerking, die de ministers gelegenheid biedt tot brede ontplooiing van hun persoon lijkheden. Dr. Beel heeft verlangd, redelijke zekerheid te verkrijgen van twee derde meerderheid in het parlement. Dit heeft hij terecht verlangd. Een goede oplossing van het Indonesisch probleem kan alleen worden bereikt, wanneer de grondwetsherziening wordt tot stand gebracht en in haar consequenties voortvarend wordt uitgevoerd. Maar voor een derge lijke ingrijpende omschakeling der rechtsorde is een twee-derde meer derheid zelfs een minimum, noodzakelijk.mag worden geacht. In tegenstelling tot de fractie van de P. v. d. A. hebben spr. en zijn politieke vrienden, aldus prof. Rom me geen continuering gewenst van een kabinet als dat van 1946-1948. Dat nochtans geen bredere parlemem taire regering kan worden gevormd een vier partijen regering daar voor ligt, aldus spr, de schuld bij de Partij van de Arbeid, wier houding in casu spr niet geheel begrijpen kan, De nu gevormde regering is dus ex tra-parlementair geworden. De K.V.P. heeft zich niet van de P. v. d. V A. willen distancieren, maar wel een verbreding van de regeringsbasis verlangd. Ook voor de K.V.P. heeft aan dit kabinet een pijn lijke operatie ten grondslag gelegen. En spreker wees erop, dat de forma teur van Schaik met een en ander een zwaar persoonlijk offer heeft' gebracht. Prof. Romme betreurt heengaan van minister Giclen. Spr. is ervan overtuigd, dat de mi nister-president Drees deze functie nimmer aanvaard zou hebben, als hij niet geloofde in de samenwer- kingsmogelijkheid van het nieuwe regeringsteam. Hij zou echter gaar- ne vernemen, welke taak aan mi nister van Schaik zal zijn toegewezen. Voorts betreurt spr de ambtswisse ling aan het departement van O K en W. Hij prees dhr Gielen warm en sprak ernstig spijt uit, dat diens ministerschap niet werd geconti nueerd. De regeringsverklaring heeft spr. op v^e punten met belangstelling en instemming gelezen. Het erin gebo den program moet natuurlijk wor den bezien tegen de achtergrond van dè nabije troonrede. Hetgeen is gezegd over Indonesië onderschrijft spr hartelijk en vol gaarne. Zal de nieuwe staatkundige vormgeving aldaar echter onder ieder omstandigheid plaats hebben, hoe ook de verhouding van de Repu bliek daartegenover zal zijn? Op dit punt zou spr. gaarne de stel lige bevestiging van de regering verkrijgen. In 's lands belang wil spr met zijn politieke vrienden gaarne construc- tief-critische medewerking verlenen, ook al acht zijn fractie zich op geen wijze aan deze regering gebonden. De heer Oud (V.V.D.) acht dit ka binet de consequentie van een goed parlementair stelsel. Zeer in het bijzonder al was de grondwetsherziening zelf de inzet der verkiezingen valt de nadruk op het Indonesisch beleid, dat straks op de grondwetsherziening zal moeten velgen. Het tot stand komen van die herziening is op zichzelve nog geen structuurwijziging. Op de uitvoering na de herziening komt het aan. En in dat opzicht moest het mogelijk gemaakt worden voor de groepen die voorwaardelijk hun steun daaraan hadden toegezegd, straks opnieuw voor te stemmen. Want verwerping der herziening zou een zeer ernstige zaak geweest zijn. Men diende daar mee rekening te houden. Spr sluit zich hierin geheel bij de vorige spr. prof. Romme, aan. VVD had vertrouwen in dr Beel Om al die redenen moest de forma teur aansturen op een accoord tus sen de vier partijen, KVP. P. v. d. A., C.H. en VVD, opdat de 2/3 meerder heid verzekerd zoude zijn. Voor een dergelijke formatie achtte spr reeds van de beginne af, een katholiek formateur de enige mogelijkheid. Met vertrouwen zou spr's fractie ook haar medewerking aan de heer Beel hebben gegeven. Principieel fout was de weigering van de P. v. d. A. om zelfs aan be sprekingen met de heer Beel deel te nemen over de vorming van een vier partijen regering. Het verschil tussen de formatie- Bee1 en de formatie-Van Schaik was, dat in het tweede geval niet van te voren* vaststond de bezetting van de presidentiële zetel Natuurlijk voldoet dit kabinet nog niet voor 100 %aan de verlangens van spreker's reactie, er waren ern stige bezwaren, zoals b.v. tegen een minister-president uit de P. v. d. A. Dit klopte, naar spr. meent niet met de verkiezingsuitslag. Maar er moest een accoord komen. Spr had met vreugde vernomen, hoe uit de regeringsverklaring over eenstemming naar voren is geko- p- over het te volgen beleid, even eens, dat niet is verheeld, hoe ern stig de toestand is. Aan een grote samenwerking tus sen Kamer en regering bestaat nu meer dan ooit behoefte. De beste waarborg daartoe ligt gegeven in de eenheid, welke dit kabinet moge kenmerken. De heer van de Goes van Naters (P. v. d. A.) wilde niet te diep ingaan op de geschiedenis dezer kabinets formatie, maar over enkele punten meende hij toch niet te mogen zwij gen. De eerste poging van de heer Beel mislukte niet omdat het onmo gelijk bleek op brede basis een kabi net te formeren, maar omdat een kabinet ook op smallere basis niet kon*worden gevormd. Het is niet juist dat de P.v.d.A. uit de handen van de heer van Schaik aanvaarde, wat zij uit die van de heer Beel weigerde In de opzet van de heer Beel was de post van minister-president vast- gelegcL P. v. d. A. moest zijwegen inslaan De K.V.P. wilde geen sterk 2- partijen kabinet, de P. v. d. A. wilde geen vier-partij enkabinet en het gevolg was, dat men wel zijwegen in moest slaan. Juist omdat GHU en VVD met zulke sterke leuzen de verkiezingen waren ingegaan, „Het roer moet om", „Geleide economie doodt alle energie" daarom kon de P. v. d. A. niet met een vierpartijen kabinet starten. (Nu blijkbaar wèl, nu de premier een P. -v. d A.-man is Red.) Spr voelt niet voor debaten over de vraag wie bij deze kabinetsfor matie winst heeft gemaakt of wie door zijn knieën is gegaan. Belang rijker is, dat men beseft, welke kapi tale' gevaren schuilen in -de nationa le en internationale situatie. Hij brak een lans voor collectieve veiligheids maatregelen tegen de oorlogsdreiging De regeringsverklaring negeert deze dingen geenszins. Zij ademt een sterk besef van realiteit. Wat Indonesië betreft wordt terecht gewezen op da grote kans tot overeenstemming en de instelling van een waarlijk In donesische federale interim-regering. De heer Tilanus (Ghr. H.) wilde zich slechts tot enkele algemene onderwerpen bepalen. In de afgelo pen 2 jaar is meer dan eens scher pe criliek geoefend op het vorige kabinet met name op deszelfs In disch en financieel beleid. Niet ge heel duidelijk is aan spr. nochtans, waarom de regering-Beel haar ont slag heeft aangeboden. Nu wij d( uitslag der verkiezingen gema tigde verschuiving naar rechts of midden kennen, nu acht spr. dit aftreden juist. Maar het aftreden geschiedde, voordat deze uitslagen bekend waren. Spr. staat dan stil bij de nieuwe parlementssamenstelling. Hij acht het gelukkig, dat de vroegere „bui tenparlementaire oppositie" thans in het parlement is opgenomen: daar haar mening kan uiten en daar eventueel, haar mening weerlegd kan zien een stil getuigenis, waar- m'ede de regering zal moeten reke ning houden, is het feit, dat op de middenstandspartij (al verwierf de ze dan geen zetel) toch 41 duizend stemmen zijn uitgebracht. De rege ringsverklaring geeft tot spr.'s vreugde te kennen, dat de regering voor de noden der middenstand open oog heeft. Vertrouwen in invloed van mr. van Schaik. Destijds als nu stelt de C.H.U. zich op het standpunt, dat een na tionaal kabinet de meest juiste op lossing zou zijn. Dat dit toen en nu niet is gevormd, wijt spr. in de eerste plaats aan de P. v. d. A., die zijns inziens wat hoog in den za del zit. Met dat al, het kabinet, niet-par- 'lementair, ,is geboren en dat heeft een gevoel van opluchting en dank baarheid gewekt. Een program- ministerie? Zou er ooit een minis terie zonder program zijn opgetre den? Laten wij het zonder naam doen, aldus spr., die dan nog een lans breekt voor een afzonderlijke minister van Marine en zijn ver trouwen uitspreekt in de stabilise rende invloed van de minister zon der portefeuille, van Schaik. Het beleid in Indië vervult spr. nog met zorg. Is het niet nutteloos nog verder met de republiek te spreken? De vertegenwoordigers der andere gebieden, daarentegen, boezemen spr. volledig vertrouwen in, zo goed als de vertegenwoordi gers van de West. De heer Weiter aan het woord. De heer Weiter bracht dank aan minister van Schaik, omdat deze de coalitie van K.V.P. en P. v. d. A. niet heeft gecontinueerd. Dit zou in pertinente strijd zijn geweest met de stem'mingsuitslag. Ook waardeert spr, dht de K.V.P. dit harerzijds niet heeft gewild. Noch tans is het spr. niet duidelijk ge worden, wat nu het fundament in deze nieuwe regering is. Dat de A.R. niet in het kabinet vertegen woordigd is, acht spr. een zwarte vlek op deze regering. Erger nog is echter, dat de A.R.-leiders zelfs niet zijn gehoord. De uiterste nationale nood van het ogenblik had de raad pleging, zo niet de medewerking, van allen vereist. Spr. sprak woorden van hulde tot de formateur, maar hij vroeg zich af of de prijs niet te hoog was, die deze had moeten betalen: een so cialist als premier. Het tegenwicht tegen deze prijs ligt naar spr. ver trouwt in de persoon van de nieu we premier. Spr. gaf zijn visie nog eens het Indische beleid der vorige re gering en van dr. van Mook per soonlijk. De Indische kwestie is een nationaal vraagstuk van de eerste orde. Dat heeft de regering-Beel zeer onvoldoende begrepen en daar door is diepe tweespalt ontstaan in ons volk. Hij prees de moed van d'e heer Sassen, die in deze omstandig heden de last van de portefeuille van O. G. heeft aanvaard'. Spr. hoopte ernstig, dat de heer Sa niet de laatste minister van Over zeese gebiedsdelen zou blijken zijn. De heer Weiter stelde tenslotte twee vragen aan de regering: „Waarom is er zo'n haast bij de grondwetsherziening?" en „waarom is er 'geen haast bij het herstel van1 rust en orde in Indië?" De vergadering wordt Dinsdag 1 uur voortgezet. DE „NIEUWSGIER" EN „HET DAGBLAD" OVER DE REGERINGS VERKLARING. De republikeinse bladen te Bata via hebben nog niet gereageerd op de regeringsverklaring. Het ochtendblad „De Nieuwsgier" zegt, dat de verklaring geen twiifel overlaat, dat het nieuwe kabinet de lijn van het vorige zal doortrekken. Het schrijft, dat de bewoordingen betreffende het overleg met de de putatie van de staten-conferentie (Bandoengse delegatie) zodanig zijn, dat er reden is voor optimisme. Be treffende de alinea van de toetre ding van de republiek tot de Ver enigde Staten van Indonesië op kor te termijn, zegt „de Nieuwsgier": „Dit klinkt rijkelijk optimistisch; als niet alle tekenen bedriegen is de republiek verder dan ooit verwijderd van de politiek van een gezonde en oprechte samenwerking met de an dere deelstaten en Nederland". „Het Dagblad" schrijft, dat de bin ding tussen Nederland en Indonisë de vorm zal aannemen van een reëele Koninklijke Unie die mén zeker niet kan beschouwen als een losse unie". Het blad zegt, dat hierdoor een gro te beduchtheid bij velen is weggeno men. Het is stellig een waar heid als een koe, wanneer we de moderne klokken makers verwijten, dat zij, in vergelijking met hun collega's in vroeger eeu wen op het gebied van klokken en horloges, hope loos nuchtere gebruiksvoor werpen scheppen, koude, onpersoonlijke dingen, die de vergelijking metde prachtige werkstukken van honderden jaren geleden met geen mogelijkheid kun nen doorstaan. De eerste klok ter we reld verrees ongeveer 200 jaar voor Christus in de 'tempel, gewijd aan de vier v-inden in Athene; door waterkracht aangedreven houten raderen brachten een zuil in beweging, waar door een klein beeld rees en daalde, daardoor de maanden en uren op de zuil aangebracht aan wijzend. De Romeinen introdu ceerden kerkklokken, die door een belsignaal het ver strijken van een uur aan gaven. Behalve zonnewij zers werden in vroegere tijden ook kaarsen, in kan delaars gebruikt, volgens het idee van koning Al fred., Deze liet n.l. zes kaar sen. ieder bijna drie meter lang, maken waarbij elke kaars in twaalven verdeeld was. Elke kaars brandde vier uur lang, -zodat koning precies na eaap wanneer het tijd was z'n religieuze plichten na te komen, wanneer hij zijn tijd aan de 'staat moest wijden ep wanneer het tijd was om te éten én te sla pen. Om te voorkomen, dat de kaarsen door de tocht sneller zouden bran den. was elke kaars omge ven door transparante windschermen. Dé klok met slinger en gewrichten deed in de der tiende eeuw haar intrede in -de wereld. Zij is eigen lijk te beschouwen als de voorloopster van alle krpchtmachines, later uit gevonden, waarbij het priftcipe van overbrenging te;spas komt. Vele uitvin ders en klokkemakers pro beerden via het mechanis me van een klok het j.per- petum mobile" op te los sen. Een broer van de schilder Gainsborough, een geestelijke, construeerde een klok, waarbij een lo den kogel, die langs een spiraal naar beneden rol de. voor de voortbeweging zorgde. Zodra de kogel onderaan was beland werd hij door middel van een contra-gewicht weer naar boven geëxpedieerd. Wijsjes. In de achttiende eeuw waren uiterst gecompli ceerde muziekklokken bij zonder in trek. Sommige konden honderd verschil lende melodietjes spelen, den gemaakt van 22 ka- 'zig met klokken, die de raats goud met een diame- mensen 's morgens deden ter van 1.-50 meter. De ontwaken. In 1851 werd er achterzijde was geheel ge- óp de Londense tentoonstel emailleerd met bloemmo- ling een alarmklok gede- tieven. De wijzerplaat be- monstreerd, die slapers op stond geheel van opalen en elk gewenst uur deed wak- de wijzers waren van dia- ker worden. Deze klok liep volkomen geruisloos en er ging geen bel over, wan neer het tijd was op te staan, neen, de slaper werd eenvoudig in zittende po sitie gebracht. Een Boheemse klokken maker vond nog iets an ders uit: wie 's avonds raar bed ging en zijn klok afstelde, hoorde zoete en zachte muziek's morgens echter werd hij gewekt door een donderende mars. In een advertentie uit die aagen werd zulk een klok te koop aangeboden met de volgende aanbeveling: „Speelt 22 wijsjes, men hoort een koekoek roepen en 17 kleine vogels kwin keleren". Klokken met een door schijnende wijzerplaat en geïllumineerd verschenen voor het eerst in 1827 in Londen. In Frankrijk wer- kon den in het begin van de vorige eeuw papieren klok ken verkocht, die dertig uren achtereen liepen, zon der opgewonden te wor den en die slechts 50 francs kostten. Een duitse klokkenmaker ir Memmingen deed der tien jaar over de construc tie van een klok, geheel van hout gemaakt. Deze klok behoefde men slechts eens in de drie maanden od te winden. Als de klok stil stond weerklonk er c-en schot. De prijs was 6000 pond sterling en de uitvin der garandeerde.de levens duur op 20 jaap Zakhorloges. De 't Bed uit. eerste zakhorloges werden in 1490 in Neuren berg gemaakt: in verband met hun ovale vorm wer den ze „Neurenberger eie ren" genoemd. In de 16e en 17e eguw werden er horlo ges gemaakt, die de bizar- ste vormen hadden, van doodshoofd tot peer en ap pel. Pas later 'koos jnen de I-orde vorm. De eerste ma terialen die men voor hor loges benutte waren ijzer, lood en tin. Een glas ter bescherming van de wijzer- plakt bestond tot nu toe niet; men maakte eenvou dig twee dekseltjes. Niet veel later kwamen zilve ren en gouden horloges al dan niet afgezet met edel gesteenten, in de mode. In het begin van de 19de eeuw werden de beroem de miniatuur-horloges in een ring broche, wandel stok en snuifdoos gemaakt. Het kostbaarste. Het kostbaarste horloge ter wereld behoorde aan Sultan Abdul Medshid. Het werd in 1844- in Lón- manten. De rugzijde van het horloge was van kristal gemaakt, zodat de eigenaar steeds het meëhanisme kon zien. Elk uur klonk in dit „kleine zakuurwerk" een zij veren bel. En de kosten? De Sultan betaalde er met vreugde 12.260 pond ster ling voor! Hoeveel malen een hor loge in de loop van een eeuw tikt? Experts hebben berekend 15.042.456.000 maal. In een uur tikt het 17.1-60 keer hetgeen neer komt op 411.840 tikken per etmaal. Russisch bezit. Een Russisch museum in Saratov bezit de meest in gewikkelde klok die ooit is vervaardigd. Het mecha nisme door een Parijse klokkenmaker samenge-. steld telt liefst 25 veren en even zo vele wijzerpla ten. Een der wijzerplaten geeft het zonnestelsel weer en het draaien van de aar de om de zon en van de maan om de aarde. Tevens geeft deze klok aan of de maan 's nachts al dan niet schijnt en of het eb of vloed is in verschillende streken van Azië of Euro pa. Zons- op en -onder gang kan men er op afle zen: voorts is er een eeu wigdurende kalender met de jaren, maanden en da gen volgens de Gregoriaan se Mohammedaanse en Joodse tijdrekening, ter wijl men tenslotte de po sitie van de voornaamste sterren tot het jaar 1873 bekend er op afge beeld ziet. We zeiden het: de klokkenmakers in het verleden zagen een kunst in. hun handwerk, een kunst, die hoe langer hoe meer naar de achtergrond wordt gedrongen omdat de moderne mens, mee gaande met zijn tijd lie ver een nuchtere, moder ne klok ziet. ROTTERDAMSE ARTS VOOR 15.000.— GEDUPEERD. Door een particuliere charitatieve vereniging. De arts J. H. H. te Rotterdam en enkele andere gedupeerden hebben bij politie en justitie een aanklacht ingediend tegen enige bestuursleden van de vereniging „Particulier ini tiatief tot het doen van charitatieve werken". Reeds is een arrestatie ver richt en moet een onderzoek over het gehele land gelast zijn. Volgens mededelingen van de ge noemde arts, die zich voor f 15.000 ge dupeerd acht, is deze vereniging na de bevrijding mede op initiatief van notaris L. A. B. te Rotterdam en no taris J. M. H. O. Q. te Maastricht opgericht, met als doelstelling de zorg voor de misdeelde en gedupeerde jeugd en steun aan oorlogsslachtoffers en ouden van dagen. Ook stond de oprichting van vacantieoorden en ontspanningskampen op het program. Men ging er zelfs toe over in Mei van dit jaar een missie naar Curagao te zenden ter opheffing van de a-sociale toestanden. Voor deze reis gaf Neder land ƒ30.000 aan deviezen mee en voorts waren er onderhandelingen gaande over nog een toewijzing van vier ton aan deviezen voor een langer vër.blijf te Curagao. Kort na aankomst te Curagao werd de miséie waar notaris Q. te Maas tricht geen deel van uitmaakte, om dat hij wegens belastingmoeilijkhe den verplicht was in Nederland te blijven door de gouverneur uitge wezen. omdat die minder gunstige in lichtingen van het centraal archief van de Armenraad te Amsterdam had gekregen. Bij terugkeer op Schiphol in begin Juni werd notaris B. op grond van aan het licht gekomen ma nipulaties gearresteerd. Hij zou n.l. zijn tekort van 35.000 uit erfenisgel- den hebben gedekt. Tevoren was onze zegsman, de arts H„ onder prachtige voorspiegelingen ertoe gebracht zijn praktijk te Rot terdam er aan te geven. Hij deed deze over en verkocht zijn gehele inboe del. De 15.000, welke hij daarvoor ontving, fourneerde hij. Hij had het volste vertrouwen, want de vereni ging was koninklijk goedgekeurd en mêh gaf de verzekering, dat bij te rugkeer in Nederland hij ging n.l. ook mee naar Curagao het geld zou worden uitbetaald. In Curagao wacht te hem een mooie taak, zo werd voor gespiegeld. Van terugbetaling is ech ter niets gekomen en uit de notulen van de oprichtingsvergadering moet de arts gebleken zijn, dat het chari tatieve doel slechts een dekmantel was. In werkelijkheid wilde men, zo vertelde ons de arts, met de verkre gen deviezen een handelshuis in Zuid- of Noord-Amerika oprichten. BEDRIJFSCREDIETEN VOOR GEDEMOBILISEERDE MIDDENSTANDERS Bij Kon. Besluit is de mogelijkheid geopend, dat aan eigenaars van mid- denstandsbedrqven tijdens afwezig heid wegens militaire dienst er. ge durende een jaar en drie maanden na de datum, waarop groot verlof c.q. ontslag wordt verleend, een pe riodieke bedrijfstegemoetkoming wordt gegeven. Een regeling is nu getroffen, vol gens welke een gedemobiliseerde eigenaar van een middenstandsbe- drijf bovendien een bedrijfscrediet kan ontvangen, om het hem moge lijk te maken, zür zaken snel lot de vroegere omvang te herstellen. PERCENTAGE GESLAAGDEN H.B.S. Uit een overzicht van de uitslag van de eindexamens der rijks-, ge meentelijke en bijzondere hogere bur gerscholen en de afdelingen hogere burgerschool van lycea in het jaar 1947 blijkt, dat het percentage der geslaagde mannelijke en vrouwelijke leerlingen van de rijks hogere bur gerscholen onderscheidenlijk be draagt 76,44 en 82.32 Het percentage der geslaagde man nelijke en vrouwelijke, leerlingen der gemeentelijke hogere burgerscholen en afdelingen hogere burgerschool van de gemeentelijke lycea bedraagt onderscheidenlijk 81.28 en 81.66: dat der geslaagde mannelijke en vrou welijke leerlingen der bijzondere hogere burgerscholen en afdelingen hogere burgerschool van bijzondere lycea onderscheidelijk 79.37 en 80.75 WAAKZAAMHEID TEGEN DE MUSKUSRAT GEBODEN. De Muskusrat, uit Noord-Amerika om zijn waardevolle pels in West- Europa geïmporteerd, blijft een ge vaar vormen voor onze waterkerin gen en voedselvoorraden. Steeds opnieuw wordt^ het dier gesigna leerd. Van Mei 1941 tot en met Juni 1948 werden in Nederland 177 exemplaren gevangen, voor het me rendeel in Noord-Brabant. Het ver spreidingsgebied in Nederland wijst er op, dat deze rat waarschijnlijk van België uit, waar het dier zich vooral ten Oosten van de Schelde vrij sterk vermeerderd heeft, over onze Zuidelijke grenzen Noord waarts trekt. Hoewel het dier schuw en vooral des nachts actief is, is herkenning vrij gemakkelijk. Het is 5060 cm lang, waarvan bijna de helft voor rekening van de naar achteren af geplatte, op die van een paling ge lijkende, staart komt. Voorts heeft het een stompe kop, kleine voor poten, «vrij lange achterpoten, en een dichte grijsbruine overvacht, doorschoten met warm-bruine dek- haren. De bestrijding is, wegens de grote schadelijkheid van het gedierte, bij de wet geregeld. Het publiek heeft daarbij vooral, wegens de moeilijk heden, welke de bestrijding in en gere zin oplevert, tot taak, mee te helpen bij de opsporing. Gevonden dieren of delen ervan (staart, ach terpoten of kop) of uitwerpselen, waarvan men vermoedt, dat zij. van muskusratten afkomstig zijn, moe ten naar de burgemeester worden gebracht of rechtstreeks naar de olantenziektenkundige dienst tè Wageningen worden gezonden, waarna direct voor een intensieve bestrijding in de desbetreffende streek zal worden gezorgd. avte de ^eeiuuvide'i 39. Op enkéle meters afstand van de auto ligt een reusachtige keisteen dwars over het pad. De steen sluit de weg zó nauwkeurig af, dat het moeilijk aan te nemen is, dat hij daar vanzelf gekomen is. In elk geval, de steen is er. Die is maar niet zo weg te redeneren, daarvoor moet iets anders gebeuren. Een ontploffing, een pardbeving, een tractor, of Of een Hendrik de Zeevaarder! Na tuurlijk! Onze held is uitgestapt en betast de steen aan allekanten. In zijn linkerhand houdt hij zoals je op het plaatje zien kunt, de landkaart. Na een grondige bestudering van de steen en de landkaart merkt hij op: „Dit zou het einde van de wereM kunnen zijn; maar dat is het niet. Volgens deze kaart is er nog iets achter. We moeten deze hindernis dus op een of andere manier uit de weg zien te ruimen. Ik begrijp eigenlijk niet, hoe deze kei hier komt, het is een heel ander soort dan de andere stenên uit deze „omgeving". Hen drik krabt peinzend op zijn hoofd en opeens roept hij uit „Ik weet het al! Dit is een steen uit de achtertuin van Bimmelbam! Kijk maar!" Hij drukt met zijn vinger op een paar een gast als herinnering zijn inge- letters die er eens, lang geleden, door krast. Maar nu gebeurt er iets vreemds. Onder de druk van de wijs vinger van de verbaasde Hendrik begint de schijnbaar zo massieve steen te rollen. Weldra ligt het ge vaarte langs de rotswand en een ge deelte van de weg, groot genoeg om Hendrik door te laten is vrij. Onge lovig betast Hendrik zijn spierbal len. „Grutjes!!" zucht hij in bewon dering voor zich zelf, en loopt dan voorzichtig, tussen de steen en de rand' van de afgrond door, naar de andere kant BINNENLAND. Het Middelburgse stadhuis kan worden afgebouwd nu de staat hier voor goedkeuring heeft verleend. Het staat nog niet vast welke vorm de torenspits zal krijgen, van de Lange Jan, de abdijtoren, daar dit verband houdt met de vraag of er een luiklok of een carrillon komt. Onderhandelingen zijn gaande tussen het gemeentebestuur van Woensdrecht en-het departement van oorlog inzake de overdracht van het vliegveld Woensdrecht aan de staat der Neder1 anden. In de afgelopen maand werden te A'dam 751 verkeersongevallen ge meld; 7 met dodelijke afloop, 89 hadden ernstig en 132 licht letsel ten gevolge. Gevaarlijk spel op spoorwegen. Het vierjarig jongetje W. van D. te Dordrecht was op een langzaam rij dende goederentrein geklommen. Op een gegeven ogenblik sprong het kind van de trein af, doch kwam daarbij met de benen onder de wielen van een wagon terecht. Het gevolg was, dat beide benen werden afgereden. BUITENLAND. Het Tsjechoslowaakse ministe rie van Onderwijs werkt aan een nieuwe wet „ter bescherming van de natuur", volgens welke o.a. hagedis sen, kikvorsen, salamanders, hazel- wormen en zekere niet-vergiftige slangen beschermd zullen worden, om uitsterven van deze „weten schappelijk waardevolle" dieren te voorkomen. De mensen voelen zich minder thuis in het nieuwe Tjsecho-Slowa- kije. Prof. Wladislav Brdlik, een vroegere Tsjechische minister van landbouw, is met zijn vrouw uit Tsjecho-Slowakije in de Amerikaan se zóne van Duitsland aangekomen. Voor Franco heeft Praag blijk baar angst, want het Tsjechische Ro de Kruis mag niet naar Stockholm, waar de eerste internationale Rode- Kruisconferentie zal worden gehou den, omdat er ook afgevaardigden van Franco-Spanje bij zijn. Het Amerikaanse departement van buitenlandse zaken verklaart, dat de regering der Verenigde Sta ten de regering van Zuid-Korea met zetel te Seoel „de facto" heeft er kend.

Leidse Courant | 1948 | | pagina 6