„Sursum Corda" BAKKERS HALFWAS Nieuwe straatverlichting in heel Hazerswoude TROUWAUTO's ZATERDAG 14 AUGUSTUS 1948 DE LE1DSE COURANT EERSTE BLAD PAGINA 3 Bioscopen Lido. „Dwaalwegen", zoals de Nederlandse titel voor „The secret Heart" luidt, moet beoordeeld wor den naar hetgeen acteurs en regis seur presteerden om haar een waar de te geven, die zij in het scenario mist. De grondslag van de film, het filmverhaal, demonstreert duidelijk, dat zij slechts gered kon worden door de kundigheid van ervaren vakmensen, die de onwaarschijnlijk heden in karaktertekening en toe standen zó polijstten, dat zij aan vaardbaar werden voor het publiek. Dat deze kunstenaars hierin slaag den, is geen geringe verdienste. De acteerkunst van Claudette Colbert, die als Leola de taak heeft, de twee kinderen uit het eerste huwelijk van haar man in het goede spoor te brengen en te houden, is al een van de eerste redenen, deze film te gaan zien. Dat is niet alleen kennis en kunde, het is op de eerste plaats talent. Neem daarnaast Walter Pid- geon, een karakterspeler van het zuiverste water, die, gezien in het schema van het filmverhaal, zeer Sterk spel moest geven, zonder te vervallen in een gechargeei-dheid, die hem van nature .niet ligt. Zij geven spel, deze twee acteurs, dat de film omhoog brengt en waardoor men vrede kan hebben met de schraalheid van de grondstof. Regis seur Leonard wist met de hem eigen intelligentie en gladheid het geheel acceptabel te nfakèn. Voor 18 jaar. Casino. '„St. Louis Blues" be handelt de geschiedenis van het ontstaan der jazz-muziek. Neen, het is geen historische documentaire; het is een gewoon verhaal, dat u iets vertelt over de eerste „blues", welke door blanken werden ge speeld en niet overal een prettig onthaal vondén. Bing Crosby is hier de leider van de band en het film verhaal verschaft hem meer dan voldoende gelegenheid om zijn lied jes te doen horen. Wie van jazz houdt moet maar eens gaan zien en luisteren. Boven 14 jaar. Rex heeft weer eens een film uit het Wilde Westen, zich afspe lend rond de Rancho Grande. Na tuurlijk komt er een liefdesverhaal bij en een erfeniskwestie. Maar 't komt in orde. Trianon heeft „Sneeuwwitje ert de zeven Dwergen" geprolongeerd.- Een pracht vacantie-film. 9 Luxor: afgekeurd door de „K.F.C. Aanwinsten der Bibliotheek: Profane Ontwikkelingslectuur: L. Bender: Het Recht; Cathedrals; F. M. Haver mans: Beknopte psychiatrie; R. Katz. Wereldreis; H. de Man: Won derlijke ontmoetingen; R. Marsman: Haar werk ging door; W. Somerset Maugham: Don Fernando; R. Mc. Carthy: Mensen in de maak; M. C. Schouwenaars: Van jonge meisjes; Vijftig jaren. Off. gedenkboek rege ringsjubileum van H. M. Koningin Wilhelmina; A. Zischka: Vijf duizend jaar kledingzorgen; Diverse jaargan gen van de' Katholieke Illustratie. Godsdienstige ontwikkelingslectuur: E. van Bahr-Bergius: Een protestante over het Katholicisme; Cultuurge schiedenis v. h. Christendom, Deel I. Jezus van Nazareth; A. H. Dolan: De zusters van de H. Theresia van Li- sieux; J. Eyckeler: Uit het Boek der Boeken. Deel I. van Oudtestamenti sche zangers en denkers; M. Hunt: Het leven van Jesus; Paus Leo RUI: Dall 'Alto; idem: Quantunque Le Sia- no; Katholiek Cultureel Tijdschrift. Jaargang 194748; R. v. Oppenraay: Apologie van het Christendom; C. F. Pauwels: Apologetiek; Paus Pius XI: Divini Redemptoris; Paus Pius XII: Mediator Dei et hominum. Nederlandse romans: P. Bakker: Logboek van Gratias; I. vart der Beu gel: Herinneringen van een niemen dalletje; J. Boer: Melancholie der verzonken jaren; F. Bordewijk: Noor derlicht; C. Bruyn: Vrijheid; G. van Nes-Uilkens: Klein Anke's erfenis; R. Nevolle: Dagen groeien tot jaren; E. van Soest: Het komt allemaal in orde; G. H. Vocks: Kleine Hein onder vreemd volk; F. Hagers: Marga gaat haar eigen weg. Vertaalde romans: Ph. Gibbs: De tolk; H. Homborg: De onbekende Ka- roliner; A. Neumann: Het waren er zes; E. Ph. Oppenheim: Rijk en geen geld; A. Rachmanowa: Het leven van een groot zondaar. Deel II; Je Tsjan Tsjoen: Het dorp in de bergen; S. Undset: De mooiste leeftijd; D. Vie- ser: De martelaar en Lilotte; R. Wright: Negerjongen. Duitse romans: R. D. Q. Henriques: Ohne Waffen^ohne Wehr. Engelse romans: A. Thirkell; The Brandons; idem: The Headmistress; J. C. Welsh: Norman Dale M. P. Jeugdlecteur. L. M. Kater: Onder de verkennershoed. Deel II, De prai riepatrouille; A. Wolffenbuttel-van Rooyen: Sprookjesland. Wij maken onze lezers attent op een advertentie in dit nummer. Men knippe deze uit. UIT DE RIJNSTREEK ALPHEN AAN DEN RIJN Feestweek. Sedert mensenheu genis zal onze gemeente dit jaar voor het eerst een volledige feestweek be leven en bedriegen ons de yoorteke- nen niet, dan zal het een feest wor den dat ieders tevredenheid zal weg dragen. Te beginnen op Dinsdag 31 Augus tus kerkdienst. Des middags te 2 uur opent de burgemeester vóór het raadhuis de feestelijkheden. Te 2.30 uur vinden tufndemonstraties plaats op het feestterrein (ijsclubterrein). Te 4.30 uur zwem- en kanowedstrij- den op de Rijn, tussen Heul en 's-Mo- lenaars. Des avonds te 8 uur wordt in het Nutsgebouw een historisch spel opgevoerd, dat op Woensdag, Don derdag en Vrijdag wordt herhaald. Tevens vindt er Dinsdagavond om 8 uur in de Gereformeerde kerk in de Raadhuisstraat een zangavond plaats, waaraan verenigingen van alle ge zindten deelnemen. Woensdagavond om 9 uur massa-zang op het feestter rein. Donderdag om 8 uur des avonds zangavond in de Oudshoornsekerk en om -9 uur gondelvaart en fakkelop tocht. Vrijdagavond om 8 uur in de kerkzaal van de Maria-Stichting en om 9 uur filmvoorstelling op het feestterrein. Zaterdag om 2 uur start voor de wandelmars; om 2 uur kin derfeesten der buurtverenigingen en om 5 uur voetbalwedstrijd Alühen's elftal op het Alphenterrein. De Maan dag 6 September vormt het glansrijk hoogtepunt der feestweek eit tevens het slot. Des' morgens om 7 uur hen- gelwedstrijd voor jongens in het Aar kanaal, om 9.30 uur défilé van alle verenigingen voor de burgemeester; 10.30 uur défilé van versierde pop penwagens, trekkarren e.d.; 1.30 u. voorstelling op het feestterrein voor kinderen van de kleuterscholen; 2 uur kinderoptocht naar het raadhuis, daarna voorstelling op het feestter rein; 2.30 uur demonstratie met po litiehonden op het Alphen-bijterrein. 4.30 uur windhondenrennen op het Alphen-bij terrein; 8.30 uur groot Oranje-Variété op het feestterrein en tot slot om 11 uur groot vuurweik, Nieuw adresboek in wording. Er komt een nieuw adresboek. Alle zei len worden bijgezet om het beter te doen zijn dan het vorige. Een adres boek voor een gemeente met zoveel zielen, zo vele verenigingen, zo vele instanties, zo onderscheidene orga nisaties, als de onze, is nu eenmaal een onmisbare gids. Uitgeefster is de firma Teerhuis en Klinkenberg te Amstelveen. Het is, goed beschouwd, ons aller belang, dat het nieuwe adresboek zo dienstbaar mogelijk v/ordt uitgegeven. En daartoe kan ieder op eigen terrein medewerken. Gevraagd wordt, blijkens een in dit nummer voorkomende adverten tie. aan vereenigingen en instellin gen, zowel op kerkelijk, sociaal, eco nomisch als maatschappelijk gebied, liefst in blokletters, zo spoedig en volledig mogelijk opgave te doen aan de uitgeefster van naam, doelstelling, De Raad der gemeente Hazers- woifde hield zich bezig met het pro bleem van de moderne straatverlich ting, wat na breedvoerige bespre king in zijn geheel werd goedge keurd, ondanks het advies van B. en W., zich tot de twee grootste ker nen, der gemeente te willen beper ken. De heer Slootweg en de heer De Boer vroegen het woord. De heer Slootweg zag gaarne, dat de gehele gemeente moderne straatverlichting zou krijgen, wees op de gevaren, die de Voorweg en het Westeinde voor de bewoners opeleveren, inzonder heid des avonds, wees in het bijzon der op de voordelen, die de dorpbe woners hadden boven de bewoners van de Voorweg en het Westeinde. De heer Slootweg kon zich met het voorstel van B. en W. niet vereni gen, zag gaarne de gehele straatver lichting ineens uitgevoerd. De heel de Boer dankte in de eerste plaats B.. en W., dat zij zich met de ver lichting bezig hebben gehouden sinds de laatste raadsvergadering en kon zich geheel met het voorstel van de heer Slootweg verenigen. Dit voor stel werd gëraamd op 70.000. Na breedvoerige bespreking wordt dit voorstel met meerderheid van stem men aangenomen. Omtrent het pad in het Rietveld, kon de raad zich met het voorstel van B. en W. niet verenigen. Ge noemde heer brak een lans voor de bewoners van het Rietveld om een bster pad. De R.K. fractie was het er geheel over eens. De heer Sloot weg had gaarne een goedkoper op lossing gezien maar was er wel van doordrongen, dat dit deel van de gemeente ook voor een goed uitpad naar het dorp in aanmerking kwam. Dit zal pl.n». 11.000 kosten. Dit voorstel van de'heer Rietveld werd in stemming gebracht en aangeno men. De prot. fractie stemde tegen. Het verzoek van het 'feestcomité (Dorp)' inzake subsidie voor de vie ring van het Regerings-jubileum van H. M. de Koningin, wordt in de brede toegelicht door de voorz., daar deze zelf voorzitter is van het feestcomité Dorp. Er werd gevraagd om subsidie van 50.te verdelen: 200. voor de Oranjevereniging van de Rijndijk, en 300 voor het feestcomité Dorp. De heer Kouwenhoven zag gaarne geen bedrag vastgesteld, maar had liever, dat de gemeente garant was voor het tekort. De heer De Boer was het ten dele er mede eens. Na dat de voorz. nogmaals het plan had belicht werd met algemene stem men besloten nog geen bedrag vast te stellen, doch eerst de feesten te doen plaats hebben. Dan krijgen het Dorp en de Rijndijk hun subsidie naar verhouding. De bezwaren van Ged. Staten' de zer Provincie tegen de verordening op de heffing van keurloon enz wer den na enige discussie aangeno/nen. De aanvraag om gelden voor op hoging van de speelplaats en het plaatsen van enige banken voor de tussen de schooltijden overblijvende leerlingen werd, na enige toelichting van de voorz., eveneens goedgekeurd De aanschaffing van een smalfilm projector ten behoeve van de scho len in deze gemeente zal een bedrag van 500.vprderen. De scholen kunnen daarvan bij toerbeurt ge bruik maken. Enkele voorstellen werden z. h. st. goedgekeurd. dagelijks bestuur, adressen enz. van alle in deze gemeente (en buurt schap Aarlanderveen) aanwezige, voornoemde instanties. De vermelding hiervan in het adresboek geschiedt door de uitgeefster kosteloos. Parti culieren gelieVen, eventueel sedert de oorlog gewijzigde beroepen en an ders-zins, ter gemeente-secretarie op geven, waar hun namen en adressen worden verstrekt ten behoeve van deze uitgave. Desgewenst verleent de vereniging „Alphens Belang" gaarne bemiddeling. Personalia. De heer C. J. van Hienen behaalde het middenstands diploma alg. handelskennis. BOSKOOP Geboren: Margaretha Wilhel mina, d. v. J. C. den Ouden en 'J. Stolk; Huibert z. v. W. v. 't Wout en E. Roseboom; Johannes Willem z. v. D. Dortland en J. Bakker; Theodorus z. v. S. ~M. Nieuwesteeg en A. M. v. d. Werf; Martien Pieter z. v. B. de Vrij en A. v. Staveren; Barbara Johanna, d. v. L. L. Hoogeveen en M. dn Bruin. Ondertrouwd: Jasper Meijers 26 j. en Grada H. ter Wee 24 j. Onno v. Wieren 25 j. en Jelsje Boer 32 j. HAZERSWOUDE Distributie. Inlevering van naamlijsten bijzondere arbeid te Ha zerswoude (dorp) op Maandag 16 Augustus en Dinsdag 17 Augustus. Te Hazerswoude (Rijndijk) op Maandag 16 Augustus. Men lette op de op de naamlijsten gestempelde datum. ZOETERWOUDE Personalia. Het Middenstands diploma behaalden: J. W. J. Hooge veen, M. J, v. d. Kolk, C. G. v. Leeu wen, L. P. Onderwater Wzn., C. J. Overdevest Nzn., N. Th Overdevest Nzn., P. C. A. Paardekooper Czn., mej. P. M. M. v. d. Poel, J. H. J. Roe loven, Th. Ph. J. Roeleven, mej. A. M. J. Vlasveld. UIT DE OMGEVING LEIDSCHENDAM Het feest is aangebroken. Maan dagmorgen 7 uur wordt het 14 da gen durende regeringsjubileumfeest ingezet met een muzikale rondgang door de herleefde harmonie St. Ce cilia. Maandenlang heeft de Wilhel- mina-vereniging waarvan de heer P. Meyer de'bezielende man is, ge werkt om aan de wens van burge meester Banning te voldoen. Want Leidschendam wilde een feest dat waardig en onvergetelijk is. Het programma vermeldt .om. Op 24, 25 en 26 Aug. worden toneeluitvoeringen gegeven door de Leidschendamse Gezellen en het Dames Toneelgezel schap in samenwerking met Tiwidix dansorkest, Op 31 Aug. een optocht van alle verenigingen en organisa ties en schoolkinderen met vaandels en banieren naar het raadhuis waar burgemeester Banning een herden kingsrede zal houden. Des middags allegorische optocht door de gehele gemeente. Hieraan zal ook de buurt schap deelnemen zodat het geheel, een demonstratie zal zijn van alles wat groot-Leidsohendam tot ere strekt. Het slot van het feest wordt gevormd door een muzikale wande ling met fakkels. LISSE Lisserbroek-, Meer- en Duinpolder. Herdacht werd de heer A. Raap horst, in leven secretaris-penning1- meester van deze polder. De reke ning 1947 werd vastgesteld in ont vangsten op f 5023.68 en in uitga ven op 3395.78, batig saldo f 1127.90. De begroting werd vastgesteld tot een bedrag van 7.324.06. Tot secr.- penn. werd gekomen de heer J. H. M. Bulten. Ook in de Rooversbroekpol- der is de heer Bulten tot secr.-penn. benoemd. Geboren: Bart Maarten, z. van G. C. van Riessen en A. N. Mol. Gerar- dus Simon Petrus Maria, z. van J. B. van den IJssel en M. E. Groenewe- gen; Willem, z. van W. Lucas en H. de Haas. Getrouwd: A. M. van Leeuwen en H. J. Nieuwenbroek; A. C. Janson en H. B. M. van Wissen. W. van Giessen en C. Roos. TER AAR Geboren Johannes Anth. z. v. N. G. Pieterse en H. E. Hoogervorst; Jan z. v. J. Fr. L. Poppeliers en C. Mudde; Gerardus M. A. z. v. M. W, Ubink en J. v. d. Broek Ondertrouwd: J. J. Bosland 28 .j. en J. M. v. d. Hoorn 27 j. Getrouwd: O. Kerkhoven 25 j. en E. D. Benckhuijsen, 24 j. Overdeden L. Lubberts 70 j. echtg. van G. Mennink. SASSENHEIM Geboren: Leonardue Petrus G. P.. z van L. I. Hassing en C. G. Vermin; Willem Pieter L., z. van P. L. Krou- wel en L. M. Jonker. Ondertrouwd: C. Braam 23 j. en Ph. H. v. d. Kwaak 22 j.. J. A. P. Vrij burg 34 j. en J. H. W. v. d. Burg 34 j. Getrouwd: N. A. v. d. Bruggen 46 j en C. W. v. Egmond 31 j.; J. C. Meijer 30 j. en M. C. v. d. Meer 26 j.; A. de Moor 20 j. en G. Eikelenboom 19 j. VOORSCHOTEN WASSENAAR R.K. Huishoudschool. Aan de R.K. Huishoudschool, Kerkstraat al hier, slaagden voor het getuigschrift Primaire Opleiding: Ria Aarts, A'lie Bellekom, Alie Borsboom, Ria van Gent, Corrie Hoogendoorn, Dini Kou wenhoven, Greetje Krosse, Nel v. d. Laan, Hannie van Leeuwen, Ineke I.odewijks, Miep v. d. Meulen, Jannie Noordover, Nel Pont. To Ruygrok, Ada Slats1, Tonia Voorham, Corrie van Wissen, Kitty Baars, Nel Beyers- bergen, Bep Haasbroek, Sientje v. d. Ham, Greetje Hilhorst, Bets Kenne- die, Jo v. d. Kley, Cor Knynenburg, Willy de Koning, Jo v. d. Kooy, Jo v. Rhijn, Cok Ruygrok, Mia Schrö- der, Ata Vosse, Mieke Vosse, Co de Wit, Wenny van de Wijgert. Voor het diploma Huisnaaister slaagden: Alie Bakker, Lies Dons, Lida Rooyakkers, Annie Vogelezang, Rita Wensveen. Het diploma Costuumnaaister behaal den: Willy Bellekom, Conie Bors boom, Riet v. d. Holst (met eervolle vermelding), Riet Hoogweg (met eerv. vermelding) en Riek Wensveen. Voor coupeuse slaagde Leni van Beek. Het diploma Hulp in de Huishouding be haalden: Co Bellekom, uit Katwijk, Ans Hakkeling, Els Hakkeling, Grar- da v. d. Holst, Tini Kuilart en Jeanne v. d. Kroft. Voetbalprogramma. Zondagmid dag 12 uur gaat het eerste elftal van Blauw Zwart op bezoek bij E.T.O. I. Spelers en supporters vertrekken om half elf van het Dorpsplein. Ook op het Blauw Zwart-terrein worden Zon dag enige wedstrijden gespeeld. Om 12 uur: Blauw Zwart 3Lugdunum 4; om 13.15 uur: Blauw Zwart 4Al- phense Boys 4. om 14.30 uur: Blauw Zwart 2—Lugdunum 3. Feestprogramma. Er zal binnen kort een fraai boekje verschijnen uitgegeven door het Wassenaars co mité Regeringsjubileum waarin behalve enkele foto's van het Ko ninklijk Huis het complete feestpro gramma van Wassenaar zal worden opgenomen. Dit feestprogramma werd door het comité in samenwerking met vele Wassenaarse verenigingen sa mengesteld. Het zal op ruime schaal tegen zeer populaire prijs in de ge meente worden verspreid. Verkeersagent aangereden. De verkeersagent J. v. Haastrecht, die op de Rijksstraatweg ter hoogte van het Dierenpark het verkeer stond te regelen werd aangereden door een vrachtauto, komende uit de richting Den Haag. Hij werd tegen de grond geslingerd en moest met een zeer ernstige verwonding aan de rechter schouder en een onderbeen-breuk in het R.K. Ziekenhuis te Den Haag worden opgenomen. De vrachtauto werd in beslag genomen en van het ongeluk werd proces-verbaal opge- rtiaakt. De chauffeur verkeerde in de mening dat hij voldoende ruimte had om te passeren. De agent werd ech ter door de laadbak gegTepen. RECHTZAKEN HAAGSE POLITIERECHTER. Op het kantje af. De officier bij 'de Haagse Politierechter pakte uit te gen S. A. S. uit Boskoop. Die had nog maar net een voorwaardelijke ge vangenisstraf gekregen en een paar dagen later werd hij weer „gegrepen" omdat sigaretten zonder bon waren afgeleverd. Dit was echter volgens verdachte vanwege de oude reputatie die hij had, en waardoor de mensen nog geregeld kwamen vragen om si garetten. Dat gebeurde trouwens net, toen de ambtenaren bezig waren rhet de huiszoeking en een aantal pakjes sigaretten aantroffen. De jongen, die toen.net om sigaretten kwam vragen, vertelde trouwens dat een dag tevo ren zijn broer ook sigaretten bij S. had gekocht, 12 cent per stuk. Maar verdachte zei, dae hij na de voorwaar delijke veroordeling er niets meer van weten moest, doch zijn vrouw had de sigaretten verkocht De officier zei, dat hij eigenlijk van plan was de onmiddellijke gevangen neming van verdachte te vragen, doch vanwege de vacantietijd wilde hij dit niet doen. Maar de eis luidde toch zes weken gevangenisstraf. Doch toen bleek een juridische moeilijk heid, want niet de verdachte had de sigaretten afgeleverd. Ert toen werd verdachte vrijgesproken. Waarover hij ^zelf nog het meest verwonderd was' De bonnen. M. C. H. te Alkema de overtrad de distributievoorschrif ten in de bonnen en de officier wilde verdachte nog een stevige waarschu wing. geven door een voorwaardelijke gevangenisstraf van drie maanden met drie jaar proeftijd en onvoor waardelijk een boete van 60 of 30 dagen hechtenis. De rechter veroor deelde daartoe. LAATSTE BERICHTEN LOONVOORSTELLEN H.T.M. De loonvoorstellen van de bedrijfs- unie vervoer voor het personeel van de Haagse Tramweg Maatschappij zijn thans de raad van beheer van dit bedrijf en de personeelsraad gepas seerd. Het personeel kan in de komende week bezwaren kenbaar maken, waar na de voorstellen .indien zij worden geaccepteerd, naar het college van rijksbemiddelaars gaan. Het is de bedoeling de nieuwe loonschalen per 1 September te laten ingaan. De minimum- en maximumlonen uit de oude schaal worden voor de eerste loonschaal verhoogd van 35.52 'en 38.40 tot f 39.12 en 41.28; schaal twee van f 36.96 en 39.84 tot 40.56 en ƒ42.75; schaal drie van f 38.88 en ƒ41.76 tot ƒ40.46 en 44.16. schaal vier van 40.56 en 43.44 tot 43.20 en 46.08 en schaal vijf van 42.48 en 46.08 tot S 45.12 en 48.72, welke grondlonen ingaan op 23-jarige leeftijd. Voor conducteurs-bestuur ders en conducteurs-chauffeurs ie een loonschaal 3a ingelast met een minimum van ƒ42.24 en een maxi mum van 45.12. Conducteurs en hulpconducteur worden in loonklas- se-drie gebracht Het is de bedoeling het hulppersoneel normaal gemiddeld 48 uur per week te laten werk/n, steeds over een half jaar berekend. De Bedrijfsunie Vervoer adviseert het H.T.M.-personeel bovenstaande wijzigingen te aanvaarden. Verschillende bijslagen voor bij zondere arbeid en Zondagdienst zul len aan de hand van de gewijzigde loonschalen worden herzien. OLYMPISCHE SPELEN. TSJECHO SLOWAKIJE OLYMPISCH KAMPIOENE DAMES TURNEN. Nederland op de vijfde plaats. Hedenmorgen waren om half elf eindelijk de eindresultaten van het damesturnen berekend. Tsjecho- Slowakije werd olympisch kam pioene gevolgd door Hongarije en de Ver. Staten. Zweden werd vierde. Nederland bezette de vijfde plaats. De totaal uitslag luidt: 1. en olympisch kampioene Tsje- cho Slowakije met 445.45 pnt.; 2. Hongarije 440.55 pnt.; 3. Ver. Sta ten 422.6 pnt; 4. Zweden 417.95 pnt; 5. Nederland 408.35 pnt. 6. Oostenrijk 405.45 pnt.: 7. Joegoslavië 397.9 pnt.; 8. Italië 394.2 pnt.; 9. Groot Brittan- nië 392.95 prt 10. Frankrijk 384.65 pril.; 11.. België 353.57 punten. De leidster van onze turnsters aan het woord. In een onderhoud met A.N.P. gaf de leidster van onze turnsters haar mening over de resultaten van deze spelen. Zij vond het prettig te zeggen, dat de ploeg haar best had gedaan en dat er behoorlijk was gewerkt. Er zijn op het gebied van turnen nu eenmaal altijd verrassingen. Het ging beter dan gewoonlijk, een ander onderdeel slechter dan bij de training. Bovendien hadden som migen last van zenuwen, terwijl er ook bij waren die juist zich zelf overtroffen. Helaas waren er enkele tegenvallers. Ten eerste zat het pro gramma tegen, dat samengesteld werd nadat een commissie Neder land had bezocht en daar merkte waartoe onze turnsters in staat wa ren. Immers zij staan bekend door het uitstekende toestelwerk. Op deze Spelen had de ploeg dan ook geen gelegenheid te tónen wat ze waard was. Daar kwam bij dat de jury, be staande uit dames, verward raakte in het geven van cijfers, hetgeen ook niet anders kon als ,men de uitgege ven waslijst heeft gezien waarop de jury tijdens de oefeningen moest let ten. Omdat het gehele programma in twee dagen moest worden afgewerkt kregen de juryleden van 9 uur tot half zeven 's avonds balkoefeningen te bebordelen. Dan kan van een juiste waardering toch geen sprake zijn. Wel had mevr. V. d. Bos opge merkt, dat zij de darnes inplaats van de nu uitgevoerde oefeningen, die juist veelzijdig waren samengesteld, beter eenvoudiger en zonder risico's had kunnen laten werken. Dat werd in de afgelopen dagen door de ap- preciering bewezen. Het was natuur lijk jammer dat men met een vreem de tremplin bij het paardspringen genoegen moest nemen. Toch, zei de damesleidster, hebben de dames zich geheel gegeven, on danks, en dat was wel het voor naamste punt, dat de olympische sfeer ver te zoeken was. Toen mevrouw van den Bos in *1928 deel uitmaakte van de Nederlandse ploeg, die de goude medaille behaalde was' dat juist zo geheel anders. Het grootse is Weggevallen door de wijze waarop Maandag de wed strijden in het stadion werden afge last en dat was in de Empress Hall niet terug te vinden, doordat alles daar eeuwig lang duurde en het voortdurend een geharrewar was tussen leidsters, trainers en jury. Het is misschien gek om als vrouw te zeggen, zo besloot de leidster van onze turnsters, maar men zal er, volgens mij, goed aan doen het olympisch damesturnen voortaan door mannen te laten organiseren en en te beoordelen. WEERSVERWACHTING TOENEMENDE WIND. Aanvankelijk: toenemende be wolking gevolgd door enige re gen en geleidelijk tot krachtig toenemende wind uit Zuidelijke richtingen. Later:meest krachti ge en aan de kust wellicht tij delijk harde wind draaiend naar Zuid-West of West en enkele plaatselijke regenbuien. Vrij koel SCHEEPSBERICHTEN AALSUM 14 Aug. te Port Soedan. ALCOR 13 Aug. van Rio Grande do Sul. ALDABI pass. 13 Aug. Oues- sant. ALDERAMIN 13 Aug. vön Ras- tanura te Bandersharpur. ALHENA 13 Aug. dwars van Oporto. ARENDS- KERK 14 Aug. te Cochin. AXEL- DIJK 13 Aug. van Palembang naar Soengei Gerong. BLOEMFONTEIN 12 Aug. van East Londen te Durban. CELEBES 13 Aug. van Suez naar Safaga. CLAVELLA pass. 13 Aug. Malta. GROOTE BEER pass. 13 Aug. 12 uur Malta. JOHAN VAN OLDEN- BARNEVELT pass. 13 Aug. 19 uur Pantellaria. KAMERLINGH ONNES 13 Aug. van Soerabaja naar Singa pore. LEMSTERKERK 14 Aug. van Karachi te Bombay. KOTA AGOENG 13 Aug. van Makassar naar Cheri- bon. MACUBA 14 Aug. van Singa pore te Abadan, daarna Singapore. MADOERAN 13 Aug. van Soerabaja naar Makassar. MAPI A 13 Aug. van Port Said. MELISKERK pass. 13 Aug. Las Palmas. NIGERSTROOM 13 Aug. van Antwerpen. ORANJE pass. 13 Aug. Kaap St. Vincent wordt 15 Aug. to Southampton verwacht. POLYDORUS 14 Aug. van Glasgow te Batavia. SAROENA 13 Aug. van Miri naar Pladjoe. TERNATE 13 Aug. 12 uur te Belawan. SAIDJA 11 Aug. van Miri naar Pladjoe. VOLENDAM 13 Aug. in Golf van Biscaye. ZON- NEWIJK 12 Aug. van Beira naar Durban. INDRAPOERA 13 Aug. IT uur van Rotterdam op ree Vlissingen. ALGORAB 13 Aug. van Colombo ALUDRA 12 Aug. van Bombay te Colombo. HESTIA pass. 12 Aug. Flores. MARIEKERK pass. 13 Aug. Gibraltar. MEERKERK 12 Aug van Hongkong. MARKTBERICHTEN TER AAR, 13 Aug. Groent©. Snijbonen 36.70, idem stek 11.30, prinsébonen 4.306.40, stam 3.30 4JJ0, spekbonen 3.404, witte pron kers 1.302.20, alles per 10 kg., bloemkool 750 ct., per kg., bospeen 1222 ct., selderie 12 ct;, alles p. bos, sla 36.60 p. 100 stuks, kom kommers 213 ct, meloenen 38 ct, per stuk, andijvie 4577 ct. p. bak, aardappelen 57 ct., kroten 37 ct„ waspeen 1112 ct., topiaten 1041 ct., uien 8 ct., zilveruien 102Ï ct., sjalotten 15 ct., savoyekool 11 ct., groene kool 611 ct„ rode kool 37 ct., appelen 21 ct., alles p. kg., drui ven 6068 ct., p. p„ bramen 34 ct., p. doosje, augurken fijn I 7779 ct., idem II 36 ct, fijnbasterd 2830 ct. alles per kg., basterd 4.905.10, grof I 4.304.70, idem II 1.60, stippel I.40, fijn stippel 2.75, bommen 1.45 —1.60. KATWIJK AAN DEN RIJN, 13 Aug. Groente. Bloemkool Ia 80 112, idem I 48100, idem II 12—58, idem III 813, waspeen I 1015, idem II 69, bospeen f 1319, princ. bonen f 48—62, snij bonen 2865, rode kool 1012, geroene kool 1312, postelein f 7-»8, andijvie 4.107.30, sla I 3—6, idem II 1.50—1.60, kroten per 10 kg. 5—10, uien 811, ra barber 3.704.40, tomaten f 17 33, selderie 11.30, peterselie 1.501.80, aardappelen bonken 57.40, idem groten 5.8012, idem drielingen 3.407.20, idem kriel f 3.60—5.80. ROELOFARENDSVEEN, 13 Aug. Bloemen. Gladiolen 330 ct., as ters 316 ct., dahlia's 714 ct., ane monen 23—25 ct., montbretia 8—11 ct., alstroemeria 517 ct., Sept. Yel low 4247, Cascity 1836 ct., gold- finder 3450 ct., rayonanten wit 723 ct., id. rose 8—21 ct., id. geel 724 ct., id. amber 1121 ct., utopia 1416 ct., lelie White Excelsior 10 16 ct. Groente. Aardbeien 4246 ct. per doosje, meloenen 2045 ct., per stuk, kropsla I 3.20—8.30, idem II 1.503.60, andijvie 46.30, kroten 4—8, tomaten 18—38, breekpeen 6— II, snijbonen 2—4.30, idem stek 1 1.10, dubb. stambonen 3.404.40, prinsebonen 5.106.50, pronkbonen 1.301.89, per 10 kg., augurken grof 4.604.80, idem bommen 1.25, idem stippel 1.301.45, per 25 kg. Otflc Pu.blicatie! DISTRIBUTIEDIENST LEIDEN. De inlevering van naam lijsten voor Bijzondere Ar beid dient in de week van 16 tot en met 21 Augustus e. k. te geschieden in de plaatsen: Hazerswoude (Dorp), Hazerswoude (Rijndijk) Katwijk, Zoeterwoude (Dorp) en Valkenburg. Men lette op de op de naamlijsten gestempelde datum. Gevraagd te Schevenin- gen, in gezin met 2 kin deren, flinke beschaafde hulp i. d. huish. Ir tern, huisel. verkeer. Liefst van buiten. Koken niet noodzak. Br. met opg. ref en verl. sal. onder no. 6371 bur. van dit blad. WIE KAN een R. K. rustig Echtpaar aan een kamer met keuken of gebruik van keuken heipen in Leiden of Om streken. Br. onder no. 119 bureau van dit blad. -OPENLUCHTSPEL- «MARIJKE VAN POELGEEST OP 16, 17 EN 18 AUGUSTUS aJ. DES AVONDS 8 UUR BIJ KASTEEL „OUD POELGEEST". Kassa's open 's avonds 7.15 uur. Prijzen der plaatsen 1.50, 2.50 en 3.50. AUTO- EN RIJWIELSTALLING BIJ HET TERREIN. 6579 DE NIEUWSTE AUTO'S DE MOOISTE LIVREI'S De goedkoopste tarieven DAT KAN ALLEEN DE JONG Zeemanlaan 12a. Langebrug 10 B iiiiiiiiiii ii ii i iiiiiiiiiiiiiiiiiii 111 iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiinmii Abonneert U op Bureau: Papengracht 32, Leiden uiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiHiinimatDiiiiiiiiii H.H. KAPPERS Gevraagd een nette 2de BEDIENDE goed kunnende knippen en scheren. Met net publiek om kunnende gaan. Br. onder no. 637 Achterweg 44. Wassenaar. 6598 GEVRAAGD EEN JAC. F. ODIJK Broodbakkerij Rijksstraatweg 342 B. WASSENAAR 6536 Telefoon 3874 OUD ADE Abonnementen en adver- tentlën worden aangenomen door J. V. d. WERELD ZWARTEWEG 3

Leidse Courant | 1948 | | pagina 3