Het gezin en de huisdokter Leiden en het Regeringsjubileum De U.N.A.C. ZATERDAG 14 AUGUSTUS 1948 DE LEIDSE COURANT EERSTE BEAD - PAGINA 2 Zij wilde geen verklaring tekenen MEVR. KOSENKINA WIL NIET BEVRIJD WORDEN. Mevr. Oksant. Kosenkina, de 54-ja rige Sowjet-Russische onderwijzeres, heeft de politie meegedeeld, dat zij uit een venster van het Sowjet-Rus- sisch consulaat te New York sprong, nadat de Sowj et-Russische ambassa deur Alexander Panyoesjkin haar verzocht had, een verklaring te teke nen, dat zij niet gevangen gehouden •werd, aldus meldt de „New York Ti mes". De ambassadeur was speciaal uit Washington overgekomen 1 haar te bezoeken en beloofde haar persoonlijk, dat zij niet door de Sow- jets zou worden gestraft, indien zij de verklaring zou tekenen, aldus mevr. Kosenkina. Deze verklaring zou ge bruikt worden als antwoord op het bevelschrift van het Hoog Gerechts hof te New York, waarin' zij gedag vaard werd, zo vervolgt het blad. „Zij weigerde te tekenen en toen hij aan hield, werd zij bang. Zij werd in het consulaat zwaar bewaakt en vrees voor wat er met haar zou gebeuren, bracht haar er toe uit het raam te springen. De da tum van het bezoek van de ambas sadeur is niet bekend,", aldus het be richt van de „New York Times". Volgens de artsen heeft mevr. Ko senkina een bekkèn- en een been breuk en zal zij waarschijnlijk 12 we ken in het ziekenhuis moeten blijven. Na een onderhoud met inspecteur Ledden werd de Sowj et-Russische vice-consul, Tsjepoernych, toegestaan een bezoek te brengen aan mevrouw Kosenkina, die in een door politie bewaakte ziekenkamer ligt. Hij stelde voor, haar naar een ander ziekenhuis over te laten brengen. Zij antwoordde echter: „Neen. u hield me gevangen en u wilde me niet laten gaan", zo verklaarde een Russisch sprekende politieman, die bij het onderhoud aanwezig was. Tsjepoernych zeide, dat het niet zeker was, dat de consul-generaal Lomakin, haar na deze verklaring zou bezoeken. Het was echter moge lijk, dat de consul-generaal haar naar een ander ziekenhuis zou laten over brengen, opdat zo nodig een Russisch sprekende verpleegster of een ander Russisch sprekend persoon bij de hand kon zijn. De Economische en Sociale Raad ■van de V. N. heeft Donderdagavond met acht tegen zeven stemmen, bij drie onthoudingen, besloten te advi seren tot liquidatie van de „United Nations Appeal for Children" (U.N. A.C.) tegen 't einde van. dit jaar. Over het lot van de U.N.A.C. zal uiteindelijk beslist worden op de al gemene vergadering van de V. N. in September aanstaande te Parijs. De U.N.A.C, werd door de alge mene vergadering georganiseerd ter redding van de 230 millioen kinderen, voor wie niet door hun ouders of lend van herkomst gezorgd kan wor den. In de afgelopen maanden is door de U.N.A.C. voor meer dan veertig millioen gulden ingezameld. Bovenstaand bericht omtrent de liquidatie van „Unac" (United Na tions Appeal for Children, „Verenig de Naties helpen het kind"), heeft veel misverstand doen ontstaan. Het Nederlands comité „Unac" verzoekt ons te melden, dat de actie in 1948 gewoon doorgaat. „Het oorspronkelijke plan was slechts eenmaal een „Unac"-actie over de gehele wereld te organiseren", zo schrijft ons het Nederlands comité. „Toen deze oproep overal grote weer klank vond, gingen er stemmen op de actie in 1949 te herhalen. Het advies van de economische en sociale raad blijkt thans echter te zijn, dat het bij deze éne actie moet blijven. Dit houdt geenszins in dat Unac thans haar werkzaamheden staakt. Integendeel, nu blijkt, dat deze actie slechts één keer zal worden gevoerd, is er alle reden, om met alle kracht aan het welslagen van de campagne mede te werken, die ten doel heeft millioenen kinderen over de gehele wereld, ongeacht ras, geloof, nationa liteit of politieke richting, van de hon gerdood te redden". Geen lening aan Indië Eugene Black, de Amerikaanse di recteur van de Intern. Bank voor Her stel en Wederopbouw, die onlangs is teruggekeerd van een bezoek aan Ned.-Indië, waar hij een onderzoek heeft ipgesteld naar de economische situatie .verklaarde in antwoord op vragen inzake de mogelijkheden van DE HEREN LAMBERMONT EN LINDENBERGH VOERDEN HET WOORD. Gisteravond werd de serie van 22 wekelijkse praatjes over de derde lijn van het gemeentelijk radiodistri butienet, verzorgd door het Jubileum- Comité, besloten met enkele korte toespraken van de tweede secretaris en de voorzitter van dit comité. De heer J. C. J. Lambermont kon digde allereerst de dezer dagen te verwachten verschijning van het of ficiële feestprogramma aan en gaf een opsomming van wat dit boekje van 96 pagina's, ingeleid met een kort woord van burgemeester Van Kinschot, biedt. Voorts herinnerde spreker aan de herhaalde oproepen via radiodistributie en anderszins tot het kopen van spaarzegels om zo- diende mede te helpen aan het leg gen van een financiële basis voor de feesten, om tenslotte in verband met een opwekking tot deelneming aan de loterij te besluiten met het halve woord, dat voor de goede verstaan der genoeg dient te zijn: „,Van dc „ton" is nog slechts de bodem be dekt. De voorzitter, dr. ir. P. C. Linden- bergh, ving zijn sluitingstoespraak aan met woorden van dank tot al len, die medewerkten aan deze radio propaganda ten bate van dè feest viering. De voorbereidingen voor de feestelijkheden zijn thans bijna vol tooid. Zij zijn zo opgezet, dat de ge hele bevolking, hetzij in de vorm van financiële steun, hetzij door d? werkelijke medewerking, een aan deel kan bijdragen tot een geslaag de viering. Na een opwekking tol deelneming aan de festiviteiten be sloot spr. rnet te constateren, dat wij alle reden hebben het regeringsjubi- wordt ook deze vreugde getemperd door de wetenschap, dat H.M. stand van de regering zal doen. Dat echter H.K.H. Prinses Juliana Haar opvolgt, waarborgt ons een troonop volgster, die de aloude tradities van het Huis van Oranje zal handhaven. DEELNEMING BLOEMENCORSO BLIJFT BENEDEN DE VERWACHTINGEN. derodestraat 37, Leiden of aan het kantoor van de Leidse Duinwater Mij., Stationsweg 12. „MET WIJS BELEID". Twee toneelavonden ten bate van de Stichting '40'45. Op 27 en 28 Augustus a.s, worden onder auspiciën van het jubileum comité in de Leidse Schouwburg twee bijzondere toneelavonden gege ven, waarbij zal worden opgevoerd het stuk „Met wijs beleid" van Jef Heydendael. Het zal woeden gespeeld door le den van verschillende 'Leidse ama teur-toneelverenigingen onder regie van Arend Hauer. De baten van deze beide opvoeringen komen ten goede aan de Stichting 19401945. Van de zijde van „Jubileumcomi té 1948" deelt men ons mede: Aan het toch reeds uitgebreide pro gramma voor de a.s. Jubileumfees ten in Leiden zal onvoorziene om standigheden voorbehouden, nog worden toegevoegd 'n demonstratie „Waterskiën" te geven op Vrijdag ochtend 27 Aug. Voorts zal gedurende de'Bloemen tentoonstelling „Jubelflora 1948" in 't Waaggebouw een „Flora-Restau rant" geopend zijn. De nog betrekkelijk geringe deel neming aan het Bloemencorso, te houden op Zaterdagmiddag 28 Aug. baart het comité enige zorg. Wanneer we in aanmerking nemen cat in den Haag enige dagen gele den eei^ stoet van tientallen wagens door de straten trok, en dat ook in Haarlem de deelneming aan het daar j.l. Zaterdag gehouden Bloemencorso groot was, dan stelt het teleur, dat in onze Sleutelstad de deelneming tot heden nog gering is. Omdat het Leidse Bloemencorso is verdeeld in: Praalwagens, personenauto's, rij tuigen, reclamewagens, groepen van ten minste 12 rijwielen, en groepen, door verenigingen te verzorgen, is toch voor ieder de gelegenheid aan wezig om bij te dragen tot het slagen van dit programma-nummer. Het comité vertrouwt dat zowel de Leidse industriëlen en zakenmensen, als de vele Leidse Verenigingen van allerlei aard, en alsnog door parti culieren te vormen groepen, willen medewerken om het Leidse Bloemen corso volledig te doen slagen. Het comité heeft gemeend als tegemoet koming'voor de minderdraagkrach- tigen gratis bloemen beschikbaar te moeten stellen voor hen, die per fiets aan dit bloemencorso deelne men. De uitgeloofde geldprijzen variëren van 500 tot 25.—. Aanmelding kan geschieden bij de secertaris van het comité „Bloemen corso", de heer E. Binsbergen, Bre- een lening van de Bank aan Ned.-In dië, dat het moeilijk zou zijn een lening te verstrekken voordat orde en rust aldaar hersteld zijn. Hij voegde er aan toe, dat er niets gedaan kan worden voordat de poli tieke situatie tussen de Indonesische republiek en de Nederlandse regering is geregeld. Naar HUIBERS Haarlemmerstraat 123, Leiden yoor Geboorteaankondigingen GIDSEN-KAMP „HARTEBRUG". Een dezer dagen bracht het groeps- comité een bezoek aan het kamp „Exaten" te Baexem, alwaar de gid sen van de Hartebrug-Parochie hun bivak hadden opgeslagen. Het was een ware verrassing voor de gidsen, hun pastoor, de aalmoezenier pater Hogenelst en de comité-leden zo plot seling in hun midden te zien verschij nen. Guido Corrie Mol vertolkte in een hartelijk welkomst woord je de vreugde van de gidsen en leidsters en noemde het 'n buitengewoon voor-, recht, dit bezoek te mogen verwelko men, dat op deze wijze van belang stelling voor het zo belangrijke jeugd werk heeft willen doen blijken. Nadat de gasten hun koffie in de gebruikelijke „mokken" hadden ge nuttigd werden zij ter tafel geno digd, waar een keurig verzorgd diner werd aangeboden. Tijdens het diner sprak pastoor Smitz zijn bewondering uit, voor het werk der gidsen en de organisatie van het bivak, welke zo uitstekend verzorgd was. Pastoor beloofde in de toekomst alles in het werk te stel len, o'm de gidsen een hun passende hut te bezorgen, welke mededeling; met een hartelijk aoolaus werd be groet. De aalmoe-xder pater Ho genelst bracht dank aan de leidsters voor hun onvermoeid werk, en sprak de hoop uit, dat zij nog langen tijd hun zegenrijk werk mochten uitvoer ren. De heer Jansen, voorz. v. h. groepscomité, dankte de zeereerw. heer pastoor, dat deze de lange reis met hen had willen meemaken, om de resultaten, welke dit jeugdwerk voortbracht, zelf te. kunnen bezichti gen. Nadat het comité alles in ogen schouw had genomen, werden zij on der luid gejubel van de kamperende gidsen uitgeleide gedaan. DISPENSATIE Z.H. Exc. de bisschop van Haar lem heeft voor Vrijdag 27 Aug. a.s. dispensatie in de onthoudingswet ver leend (zodat het geoorloofd is vlees- spijzen te gebruiken) aan allen, die op die dag op het grondgebied van Leiden en Oegstgeest vertoeven. Deken A. Homulle LEIDSE MISDIENAARS NAAR NIJMEGEN. Om 6 uur gisterenochtend waren de misdienaars van de Dekenale parochie in de kerk aan de Heren singel bijeen om daar de H. Mis bij te wonen, voordat zij hun jaarlijkse reis zouden maken, welke deze keer Nijmegen als doel zou hebben. In een touringcar trokken zij met kapelaan Geven en twee andere lei ders naar de stad van Keizer Karei, waar zij tevens aanwezig konden zijn bij het „misdienaarscongres". Om 10 uur was er voor hen op de H. Landstichting een plechtige H. Mis, waaronder een predicatie. Een korte uitstelling van het Aller heiligste besloot deze plechtigheid, waarna alle aanwezigen het speciale misdienaarslied zongen. Op het terrein achter de kermis, welke juist gehouden werd, kwa men alle twee duizend „congres sisten" bijeen, waar hun een pop penspel vertoond werd over Sint Joris. Vooraf hield een der paters een toespraak, waarin hij de bijzondere taak van de misdienaar schilderde. „Als ik aan een van jullie vraag, waarom je misdienaar bent, dan maghet antwoord NIET zijn: om- dat vader en moeder het willen, of omdat de pastoor het vroeg. Neen, ook misdienaar moet je uit principe zijn!" Daarmede was het meer ern stige deel ten einde, en brachten onze 29 Leidse jongens de dag ver der met elkaar door. Zij werden bij verschillende families onderge bracht, waar zij een gastvrij ont haal vonden en voorzien werden van thee en koffie. Begrijpelijkerwijs kon een bezoek -aan de kermis niet achterwege blij- ven en spoedig klonken de zange rige Leidse stemmetjes vanuit de draaimolen of andere vermakelijk heden. Maar aan alle pret komt ee'/. einde en zo vertrok men in de loop van de middag naar Rhenen, waar uiteraard de krokodillen in het Ouwehand's Dierenpark een bezoek van.onze jongens kregen. Tegen de javond keerde het gezelschap in de 'beste stemming naar de Sleutelstad terug. In de toekomst zal de Deke nale parochie ongetwijfeld nog meer gesticht worden door een keurig corps misdienaars, die in Nijmegen zeker een en ander hebben opge stoken! Parochie H. Leonardus. 15 Aug. half acht algemene H. Communie voor de Congregatie H. Familie, af deling dames. Zangboekje meebren gen en koord met medaille dragen. Woensdag 18 Augustus worden al de leden van de Congregatie ver wacht om 8 uur. WONINGBOUW IN LEIDEN. Dinsdag is in de pers gepubliceerd, dat Donderdag a.s. zal worden aan besteed de bouw van 287 arbeiders woningen, 7 winkel woningen, 1 rij- wielherstelplaats enz. Dat is de woningbouw, waartoe de gemeenteraad in de vergadering van 28 Juni j.l. heeft 'besloten en waar over in de yergadering van 25 Juli door een Raadslid werd gevraagd, of nog niet tot de aanbesteding kon worden overgegaan. Op deze vraag kon toen om voor ons onbegrij pelijke redenen door het college van B, en W. nog geen .antwoord worden gegeven. Dat antwoord is nü aan de talloze belangstellenden gegeven door be doelde advertentie. Er is toen nog een andere vraag gesteld door hetzelfde Raadslid, n.l.: of er spoedig een voorstel van B. en W. zal komen, om met de bouw van het nog uit 1947 resterende quan tum woningen' (pl.m. 100) te begin nen. Ook daarop konden B. en W. toen niet antwoorden. De Leidse bur gerij moet, naar 't schijnt, geduldig afwachten, hoe 't loopt met de wo ningbouw. Wij hopen, dat het ant woord op deze vraag óók zal gegeven worden door een daad, n.l. door het spoedig indienen van een desbetref fend voorstel bij de gemeenteraad. VIER JUBILEA BIJ GEMEENTEWERKEN. Vandaag herdenken de heren C. v. d. Mey en J. v. d. Mey, straatma kers, P. Segaar, hulpstraatmaker en N. de Vries, werkzaam bij de afd. riolering van Gemeentewerken, hun zilveren jubileum in dienst der ge meente. Te 11 uur hedenmorgen had in de „Aanbestedingszaal" de huldiging dezer, vier getrouwen plaats. Onder de aanwezigen merkten we op weth. Jongeleen, directeur gem. werken ir. D. Boogerd, verschillende afdelingschefs, de collega's en ver der de familie der jubilarissen. Als eerste spreker wierp ir. Boo- :rd een blik op de afgelopen pe riode en wees daarbij op de presta ties van de jubilarissen. Er waren natuurlijk zorgen geweest, rnaar hij hoopte, dat de jubilarissen bevredi ging hadden gevonden in hun werk. Tenslotte overhandigde spr. de ge bruikelijke enveloppe met inhoud. Wethouder Jongeleen herinnerde aan de strijd om het gesloten weg dek en de klinkerbestrating, welke door de laatste is gewonnen. Het huidige tekort aan geschoolde straat makers vormt opnieuw een bedrei ging voor de bestratingen. Hij schet ste de jübilaressen als goede vakhe den en wenste hun geluk namens het gemeentebestuur. De weth. me moreerde het werk van de heer de Vries, wiens werk bij - de riolering niet altijd even prettig is, maar nood zakelijk' voor de volksgezondheid. De hoofdopzichter van Riet, chef v. d. jubilarissen, dankte voor de prettige samenwerking en hoopte, dat deze bestendigd zou blijven. Als laatste spreker voerde de voor zitter van 't jubileumfonds M. H. Hoewel Vrijwel alle art sen klagen over druk werk, overbelasting en wat dies meer zij, behoeven we ons als gewone stervelingen met ongerust te maken over een eventueel gebrek aan geneeskundige verzor ging. Er zijn, in geval van nood, voldoende artsen beschikbaar, die ons wil len en kunnen helpen. En wanneer we nagaan welke soort specialisten er zijn, dan is er haast voor eik- soort ziekte, voor elk li chaamsdeel een of andere bijzondere deskundige. De neiging bij Veel mensen is dan ook, om in geval van ziekte zelf maar de cata logus van artsen" na te kij ken, en te trachten een specialist te vinden, die bijzonder past voor het eigen geval. Wanneer iemand pijn heeft in dè hartstreek, verbeeldt hij zich, dat de hartspecialist moet helpen, en wanneer een oog een beetje, geprik keld is, dan komt ae oog specialist in gedachten. Deze redenering is fout, en wel om twee redenen. De eerste is namelijk, dat wanneer een lichaams deel overlast veroorzaakt, het niet zeker is. dat de bron van pijn of narigheid te vinden, is in dat orgaan. Wanneer een deel van het lichaam is „aangedaan is het gehele lichaam ziek, in meerdere óf mindere mate. Het is onjuist te denken, dat het mogelijk is om laat ons zeggen: de maag te behandelen, want wat er ook ziek is, het gehele lichaam moet behandeld worden, of beter nog. de gehele mens* En dit brengt ons op de tweede reden, die we wilden aanvoeren. Wat wij zelve constateren van onze kwaal is niet de kaal zelve, maar hoe wij met lichaam en geest reage ren op een bepaalde aan doening. Men zegt wel eens, dat een mens zo ziek is als hij zich voelt en in derdaad is daar veel van waar, Een griepje, wan neer we overigens in goede conditie zijn, is minder erg, dan datzelfde griepje, wan neer we bijvoorbeeld on dervoed of oververmoeid zijn. De eenheid van lichaam en geest in de mens maakt, het nodig, dat niet het zieke lichaam, maar de zieke mens behan deld wordt. En* de zieke mens is een individu, af wijkend yan alle andere in dividuen. Zou men zich dokter is met het gezin ver- nu onder behandeling stel- groeid door lang contact en len van een wildvreemd arts. dan zou die alléén als hij een buitengemeen men senkenner is de mens kuii- r.'en behandelen, inzicht kunnen krijgen in het ziek teproces dat zich afspeelt in de gehele mens. Is nu daarom een spe cialist minder waard? In het geheel niet. Een specia- Lst, is iemand die speciale methoden van onderzoek en behandeling buitenge woon goed beheerst. Maar de aangewezen man, lange waarneming. Hij heeft misschien de kinde ren zien geboren worden en opgroeien, hij heeft de ouders geleidelijk de fris heid der jeugd zien verlie zen. hij weet welke geva ren ieder lid van het gezin dreigen. Het is dan ook zaak, dat ieder gezin zulk een huis dokter heeft die op de hoogte is van lief en leed, en die, niet alleen in ziek te, maar ook in gezonde dagen de ervaren en ver- de mens te behandelen, is trouwde raadsman van de iemand, die de mens, het familie zijn kan. En nu ziekeindividu kent. die spreekt het wel vanzelf, zijn aanleg kent, de toe- dat men niet van huisdok- stand van zijn zenuwen, zijn omgeving, zijn maat- ter kan veranderen als van overjas of schoenen; wan- schappel-ijke omstandighe- neer men een dergelijke aen, misschien zijn erfelij ke voor- en nadelen. Die kennis verwerft men niet in een paar uur maar wel, wanneer zo iemand gere geld contact, en liefst in tiem, nauw contact heeft met dat'individu en zijn omgeving. En zulk een ge- opvatting van geneeskun dige hulp erop nahoudt, vermindert men wetens en willens de kansen op de best denkbare hulp. Daar- bii komt, dat men in het algemeen niet moet wach ten tot de ziekte daar is, met het raadplegen van de neesheer, die werkelijk de arts. Hij moet ook de raad persoon, die hij behandelt, gever zijn P1*1 niet ziek te kent, draagt de mooie en vertrouwelijke naam van Huisdokter. De ideale huis- w.orden. Daarover een keer. Notebodm het woord en deze dankte voor de wijze, waarop deze huldiging was georganiseerd en de jubilaris sen dankte hij voor de 25-jarige trou we kameraadschap en stelde hun een bedi'ag onder couvert ter hand en een oorkonde van 't jubileum fonds. De dames van de jubilarissen ontvingen een fraaie plant. Nadat de koffie was rondgediend heeft de heer de Vries namens de ju bilarissen bedankt voor de huldiging, welke men georganiseerd had. Hoogmis Dekenale Kerk. Tij dens de Plechtige Hoogmis voor het feest van Maria Hemelvaart, titel- feest der kerk, tevens herdenking van het 45-jarig priesterfeest van de Hoogeerw. Heer Deken zal door het zangkoor onder leiding van de directeur, de heer W. Verburg, worden uitgevoerd de 3-stemmige Missa „Dominicalis" van Joh. Win- nubst. De orgelpartij wordt ge speeld door de organist Abram Martijn. DISTRIBUTIEDIENST LEIDEN Voor het afhalen van bonkaarten zijn Maandag 16 Augustus aan de 'beurt de gezinnen waarvan het hoofd een stamkaartnummer heeft van: 81001 tot en met 86400. Uitrei king vindt plaats aan het Distribu tiekantoor, ingang Langebrug van 8.30' tot 12 uur en van 2 tot 4.30 uur. Voor de gezinnen wonende te Katwijk aan de Rijn: van Egmondstraat, Grotesteeg, Kerklaan, Kerkpad, Kerkstraat, Molenweg, Molentuinweg, Nieuw- steeg, Noordwijkerweg, Overrijn, Peperstpeg, Provincialeweg. Rijnstraat, Sandtlaan, Schipper- steeg, Valkenburger weg, Veereinde, W assenaarse weg. De loketten ziin geopend van 8.30 tot 12 uur en van 2 tot 4.30 uur. Verliezersronde Lindenberg be ker Gisteravond speelde Maredijk II tegen Rond de Haven. Maredijk, die versterkt was, speelde flink open spel, maar de keeper van R. de H. deed wonderen. Na een kwartier spelen weet R. de H. de leiding ta nemen 1-0 en even voor de rust ver hogen ze de stand tot 2-0. Na de rust hetzelfde spelbeeld, waarbij niet meer gedoelpunt wordt zodat het ein de komt met 2-0. Maandagavond 7.15 komt Rond de Haven uit tegen St. Pancras Sr. Rond de Haven Jr. 15-17 verlo ren reglementair tegen Eensgezind heid met 5-0, zodat Eensgezindheid Jr. 15-17 j. Maandagavond 6.15 in de finale komen tegen Rodou Jr. Zaterdagavond speelt vriendschap pelijk Rond de Haven I tegen Pro fessoren wijk I 7 uur. Vanaf Zaterdag staan de prijzen van de buurtver. voetbaltournooi in de etalage sigarenwinkel over de sociëteit Minerva Bxeestraat. Voor het staatsexamen A (gym nasium! slaagde te Amersfoort de heer W. P. J, Herversteyn, alhier woonachtig. Huisartsen. De Zondagsdienst der huisartsen te Leiden wordt van Zaterdagmiddag 14 uur tot Maan dagmorgen 8 uur waargenomen door de doktoren: Hartman, v. Leeuwen, Simons en Verbrugge. Dienst der apotheken. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apo theken te Leiden wordt van Zater dag 14 Aug. 13 uur tot Zaterdag 21 Aug. 8 uur waargenomen door: de Apotheek van Driesum *Mare 110, tel. 20406 en de Zuider-Apotheek, Lammenschansweg 4, tel. 23553. Te Oegstgeest door de Oegstgees- ter Apotheek, Wilhelminapark no. 8, telefoon 2«274. BURGERLIJKE STAND. Geboren: Catharina Grad, d. van M. Alberts en G. Elijzen; Elibeth, d. van C. T. Noppe en M. Rietvink; Theodorina, d. van C. Robbers en E. J. Kramp; Hermina Maria Hen- riëtte, d. van A. S. W. van der Lin den en H. M. A. W. Paardekooper; Elisabeth Johanna, d. van L. Bouw meester en E. Staffeleu: Cornells z. van A) Tegelaar en C. de Boe*-; Ar- noldus Laurentius, z. van L. A. van Berge Henegouwen en A. Veraneij; Louise, d. van D. Matze en S. C. Bouter; Jan Dirk, z. van J. Koadijs en K. L. J. Teuchert; Alida, d. van D. van Dommelen en L. 't Hart. Gehuwd: J. H. Pleiter jm en E. J. Landaal jd. Overleden: H. de Haas man 73 j. TEGEN WIL EN DANK DOOR PERCY KING 39) „.Söderman moet van fle baan," stemde Paula toe. „Ik heb er geen hoogte van kunnen krijgen wat hij nu eigenlijk is: een sukkel of één, dia je in de gaten dient te houden In de Maxim Bar zat hij vlak tegen over me en herkende me niet als mevrouw Hangö noch als mevrouw Klausen, vermoedelijk omdat ik een bril met brede 'brug droeg, waar door de deuk in mijn neus niet op viel. Daarentegen gaf het me te den ken, dat hij 't vertikte van zijn bier te drinken. Kan de plundering van de1 brandkast niet op hem worden geschoven? Dan zijn we hem meteen kwijt. De safe was gesbten toen jij naar huis ging, Lars en drie uur later werd ze gekraakt." „Over de brandkast gesproken," zei Folmer. „Je moet een vrij aardig - -netje op de kop hebben getikt. ~-n brave-kerel en schuif wat -f, Hugo!" „Je hebt alleen je aandeel in de opbrengst van het halssnoer te vor deren. Zó luidt de afspraak.'" „Ja, maar 'k rekende er op, dat de boel veel eerder zijn beslag zou krijgen. Ik zit dringend om twee honderd kronen verlegen." „Ik zal je er vijftig geven, géén kroon meer. En klop niet weer bij me aan vóór we 't halssnoer kwijt zijn." Paula hield een hand op. „Mij ook vijftig Huug! Ik heb inkopen te doen" „Jij bent al net als de rest! Geld, geld, altijd geld! Als jullie maar be denken, dat het van jullie aandeel wordt afgehouden!'' Met een zuur ge zicht telde Klausen ieder vijftig kronen uit. Dreigend waarschuwde Folmer: „En pas op, als je ons een hak pro beert 'te zetten!" „Jullie weten, dat zoiets helemaal niet in mijn aard ligt." „Daar ben ik nog zo zeker niet van. Achteraf was het een stomme streek, jou het halssnoer toe te ver trouwen. Je treedt op als of jij de baas bent en wij je gehoorzame die naren zijn. Dat staat me in het ge heel niet aan. Kort en goed je geeft mij het ding in bewaring." „Geen kwestie van. Beschik jij over relaties om het halssnoer van de hand te doen? Over niet één! Sohep niet zo op kerel! Als we het aan jou overlieten, kwam er geen spaan van terecht!" „Neen daar gaat het ook niet om! Maar jij hebt allang bij jezelf uit gemaakt, met het leeuwendeel te gaan strijken en wij mogen dankbaar zijn voor het schimmetje, dat je ons -toe stopt. Ik ken je gluiper!" Met gebalde vuisten kwam Klau sen op de hotelkerk af, maar Paula trad snel tussenbeide, „Niets daar van!" beval zij op scherpe toon. „Zijn jullie gek geworden? We moeten samenwerken en elkaar niet zonder grond beschuldigen!'' Klausen's trekken ontspanden zich hij glimlachte tegen Folmer, „Pau la heeft gelijk. Jij bent van zulk soort dingen niet op de hoogte, Lars. Lui, die nooit met helers te doen hebben gehad, worden door hen in de nek gekeken, maar zelf weten ze drommels goed aan hun trek te ko men. Een miriioen francs is het hoogste waarop wij kunnen hopen. Willen we die prijs maken, dan moe ten we het geluk hebben tegen iemand als Lundqvist aan te lopen, en dat zal niet meevallen. Ik heb hem geen haar op het hoofd gekrenkt; het zou in strijd met onze belangen zijn geweest.' Hij legde het halssnoer in het etui en stak het in de binnenzak „Ik zal jullie waarachtig geen hak zetten. Een kleine moeite voor Pau^a of jou, de politie op te bellen, en ik ben het geschoten haasje. Waar of niet?" Folmer knikte. „Ik zou het óók zo denken." „We gaan er bij zitten en drinken een groc. De rum staat in de keuken Paula, voor warm water heb ik al gezorgd. Wat het forceren van de brandkast in het „Sint Olaf" betreft de liftjongen heeft me niet gezien ik liet geen vingerafdrukken achter. De politie meent met beroepsinbre kers te doen te hebben, van die kant dreigt geen onmiddellijk gevaar. Slechts één is er, die het ons lastig kan maken Söderman. Welnu, aan ons te zorgen, dat hij ons niets meer in de weg legt." „Als het flan maar beter wordt ingepikt dan de vorige maal," hoon de Folmer. MIk heb een idee. Paula laat d'r haar blond verven, troont hem mee naar een afgelegen plek en...." „Merci," viel zij Klausen bits in de rede. „Ik mag nog zo'n vaardige transformatieartiste zijn in het ge wone leven komt er héa1 wat meer voor kijken dan op het toneel. Sö derman heeft me nu driemaal ge zien: als de dikke grijze matrone Hangö, als de roodharige mevrouw Klausen en in mijn normale uiterlijk Ik waag -het geen vierde keer. Trou wens Söderman zou de grootste suk kel zijn die op twee benen rondloopt öls hij na hetgeen hem in de Maxim Bar overkwam zich zo gauw weer door een vrouw liet lijmen." De hotelkerk gichelde. „Waarbij we niet moeten vergeten, (Jat hij ver liefd is! Zijn aangebedene heet Kals- son. Zij belde hem vanmiddag op voor een tête-a-tête in de wintertuin van het Grand Hotel te Saltsjöba- den. Ik weet het van de telefoniste." „Kalsson. Hoe is haar voornaam?" informeerde Klausen. „Mij onbekend. Op een avond is zij in het „Sint Olaf" geweest met de Kalundby's en nog iemand. Ze brach ten een bezoek aan baron en barones de Brinéguard. Een bijzonder knap pe blondine." „Een ogenblik! Even- telefoneren!" Ki'ausen draaide een nummer. „Spreek ik met met appartement van mejuffrouw Schroder?" vroeg hij zodra de verbinding tot stand was ge komen „O ben jij het zelf, Emilia? Hier Hugo Klausen.... Ja het is laat ik weet het maar daar kijkt iemand, die gewoon is van de nacht een dag te maken niet op, wel? Ik bof, dat je thuis bent. Jij dineerde met Lundqvist een dame en een heer in Royal, kort voor een poging werd gedaan Gunnar van het leven te beroven: een poging die maar al te wel is geslaagd, want gisteravond overleed hij. Kan eeA van de lui, die met-hem uit waren, als dader in aanmerking komen?Neen, neen, dat jij zo gemeen zoudt zijn geweest heb ik geen moment geloofd!Ei, ben je niet tot het eind gebleven omdat je tipsy was en bracht mijn heer Solange je naar huis? Wat deed de andere dame? Hield zij Lundq vist gezelschap?.... O ja? Hoe heet zij?Marianne Karlsson, zeg je? Waar hangt zij uit?Ah, is. zij mevrouw Kalundby's secretaresse? Herinner je je nog, wat zij droeg?... Een wijnrode avondjapon welzo. Verder?Hè? Je was zo lang in haar gezelschap en weet niet eens, wat voor mantel zij aan had? Enfin! bedankt, Millie! Kruip nu maar gauw in je mandje, dan zie je er morgen als een roos uit!" Klausen legde de ontvanger neer, stond een ogenb'ik. peinzend bij het toestel en hernam daarna zijn plaats. „Wat sloofde jij je bij Millie Schro der uit zeg!" smaalde Paula. „Van haar zotteklap zul je niet veel wij zer zijn geworden!'» „Daarin vergis je je. Zij verstrekt waardevolle inlichtingen en ik ze gen de ingeving haar op te bePen." (Wordt vervolgd).

Leidse Courant | 1948 | | pagina 2