knapt het op De vleespositie van ons land Conferentie met de minister Appelen, peren, pruimen en druiven K.L.M. schrijft 20 millioen af op de vloot PERSSPIEGEL Aetherklanken DONDERDAG 12 AUGUSTUS 1948 DE EEHJSE CUURAIN X TWEEDE BLAD PAGINA 2 OP KORTE TERMIJN UITSLUITSEL Naar het A.N.P. van de vakgroep slagerij verneemt, zijn de voorzitters van de beide slagersbonden, alsmede de voorzitter en secretaris1 van de vakgroep slagerij, in audiëntie door minister Mansholt ontvangen. De vertegenwoordigers van het be drijf hebben onder meer uiteengezet, dat er volgens hen een noodtoestand bestaat in de vleesvoorziening, waardoor de slagers en het publiek gelijkelijk worden gedupeerd". Als middelen om onmiddellijke verbetering in deze noodtoestand te brengen werden achtereenvolgens be sproken (Je vrije inkoop, waarvan de minister, mede met het oog op vast staande winkelverkoopprijzen, al thans- voorlopig niets wilde weten, en de gedachte om de boeren tot meer aflevering van slachtvee te brengen door een verhoogde prijs. Een derge lijke maatregel moest de minister echter afwijzen, omdat hij daartoe ze ker niet de medewerking van zijn ambtgenoot van financiën zou krij gen. De minister overweegt maatregelen, om alsnog op korte termijn meer vlees beschikbaar te krijgen. Een sug gestie van de zijde van de vertegen woordigers der slagers, om het be drijf te verlichten en de slagers tege moet te komen, werd uitvoerig be sproken, doch hieromtrent kan in dit stadium van de zaak geen mededelin gen worden gedaan, op uitdrukkelijk verzoek van de minister, die toezeg de hierover zeer binnenkort uitsluit sel te geven. Voorts- werd uitvoerig de gehele vleespositie besproken. De minister deelde mede^ dat de krach tigste maatregelen zullen worden ge nomen, om de vleesproductie op tè voeren, vooral de varkenstapel. Er is van de winter vlees voldoende, zodat de boer geen excuus heeft, om hier aan niet naar vermogen mede te wer ken. De minister gaf voorts te ken nen, dat het de vaste bedoeling van de regering is, om zo spoedig moge lijk alle klemmende bepalingen te doen verdwijnen. Ook zij wil niets liever, dan, zodra dit inderdaad kan, van de distributie af zijn. Zoals men weet zijn in de afgelo- WEINIG HANDEL OP DE BEURS Met uitzondering van Kon. Olie, die 3 pet lager opende, bood de ef- fectenmarkt gisteren over het tf- gemeen goed weerstand, integenstel- ling tot Dinsdag, toen onder leiding van Philips een afbrokkelende koers- beweging ontstond. De overeenkomst met Dinsdag was dat de handel we derom weinig te betekenen had. Het zag er naar uit, dat de aandelenom- zet andermaal het peil van 1 mil- lioen gulden niet zou bereiken. De besprekingen in Moskou hebben nog niet veel resultaat opgeleverd, het geen zich weex-spiegeH in het zwakke verloop der beurzen van New York en Londen. Men verkeerde in af wachting van de heden te publice ren regeringsverklaring van het nieuwe kabinet. pen maanden versohillende ruiltrane- acties aangegaan, waardoor bevroren rund- en schapenvlees uit België werd geïmporteerd, dat volgens de slagers echter kwalitatief weinig be vrediging heeft geschonken. De mi nister stond, wat de klachten hier over aangaat, aan de zijde van de slagens. Tegenover de voorstellen van slagerszijde, om de slagers voortaan by de import in te schakelen, stond de bewindsman zeer sympathiek. De door het bedrijf inmiddels ge dane voorstellen zullen op korte ter mijn worden bestudeerd en waar schijnlijk zonder grote wijziging wor den aanvaard. Tenslotte kwam nog een plan ter sprake, waardoor de vleesdistributie zou worden verge makkelijkt en de clandestiene vlees- handel voor het overgrote deel de wind uit de zeilen zou worden geno men. Dit plan zal ten departemente nader worden bestudeerd. Inmiddels geven de markten van deze week een iets grotere aanvoer te zien dan de vorige week. In verband met de geringe vrucht zetting en de soms minder gunstige weersomstandigheden zal de op brengst aan appelen en peren dit jaar aanzienlijk minder zijn dan in 1947, welk jaar ten aanzien van de appe len- en perenoogst overigens als een abnormaal goed jaar moet worden beschouwd. Aan de hand van de gegevens be treffende de stand der fruitteeltge wassen wordt de appelenoogst dit jaar geraamd op huim 100.000 ton (vorig jaar ruim 230.000 ton), terwijl' de perenoogst bij benadering onge veer 50.000 ton zal bedragen (vorig jaar ruim 140.000 ton). De opbrengst aan pruimen belooft dit jaar zeer goed te zijn. Zij wordt geschat op ca. 35.000 ton. Vorig jaar bedroeg de opbrengst ruim 20.000 ton, hetgeen, vergeleken met de op brengsten over de laatste tien jaren een normale oogst kon worden ge noemd. De stand van de druiven wettigt de verwachting, dat dit jaar de op- brerfgst van deze fruitsoort ongeveer dezelfde zal zijn of misschien nog een weinig hoger zal liggen dan in 1947, en voorts ongeveer even groot zal zijn als de gemiddelde opbrengst over de laatste tien jaar. Dex-halve zal 1948 waarschijnlijk een, normaal druiven- joar zijn met een productie van 16 18.000 ton. VREEMDE ZIEKTEVERSCHIJN SELEN IN UITGEEST DUREN VOORT De geheimzinnige ziekte, die ver leden week een groot aantal bewo ners van Uitgeest aantastte, is nog niet geweken, aldus het „Parool" De keelontsteking gaat gepaard met verschijnselen van roodvonk, waar door de patiënten zich hard ziek voelen. Na een dag of tien zijn zij echter hersteld, zodat het toch geen roodvonk blijkt te zijn. Telde Uitgeest verleden week tus sen de vijf- en zeshonderd zieken, thans is dit aantal gedaald tot circa driehonderd Maar in bepaalde ge deelten van de gemeente worden weer nieuwe gevallen gemeld. De besmetting blijkt overigens van mens op mens over te gaan, want de meeste zieken vindt men onder de mensen, die. in groepen bij een geweest waren. In Uitgeest zelf schrijft men de oorzaak toe aan de zeedamp, die van 30 op 31 Juli boven de gemeente hing en die zwaarder was dan ge woonlijk en ook anders van kleur. Dat de rode stof, die in dakgoten werd gevonden en vermoedelijk woestijnzand is, dat door de wind werd meegevoerd er de oorzaak van zou zijn, gelooft men niet. GOEDKOPERE WEKKERS Er is een wijziging in de handelsmarge voor wekkers, die in vele gevallen een verdaging der prijs ten gevolge zal hebben. Bepaald is namelijk, dat grossiers en kleinhandelaren totaal f 3.50 voor gewone en f 5.50 voor wekkers met phosphoriserende wijzerplaat bgven de importprijs mogen berekenen. Hoewel dit alles alleen geldt voor wekkers, die niet aan weeldebelas ting onderhevig zijn, zal hiervan toch het onmiddellijke gevolg zijn dat de prijzen in de winkel zullen dalen. Niet aUeen, omdat het nu niet meer mogelijk is maar willekeurige prijzen die gewoonlijk nog al aan de hoge kant uitvallen te vragen, maar ook omdat het voor de impor teurs voortaan in verband met de grotere omzet aantrekkelijker zal zijn om minder dure soorten te im porteren. Minder dure soorten, die overigens aankwaliteit niets te wen sen overlaten. DEENSE SCHIPPER WEL SS'ER GEWEEST. Met zijn gezin in vrijheid gesteld. Het vermoeden, dat de 38-jarige schipper van het vergane Deense jacht „Agathe" SS'er zou zijn ge weest, blijkt inderdalfe juist te zyn. De marechaussee neemt echter aan, dat de Deense regering er geen be zwaar tegen had, dat Hakon Ras mussen met zijn gezin het land ver liet. Allen hadden paspoorten en een soort monsterboekje hetgeen voor zeevarenden in Denemarken verplicht is en bovendien waren de scheepspapieren in orde, zodat er geen reden bestond de Denen nog langer onder politietoezicht te stel len. Wel zijn zij, daar zij geen geld bezitten, nog aan een aantal beper kende bepalingen onderworpen, doch kunnen zich vrij op het eiland be wegen. Zij zullen vermoedelijk via bemiddeling van de Deense consul op een boot naar Denemarken wor den gezet en zo, practisch berooid van hun gehele bezit, in hun vader land weex'keren. Naar de vloeiend Duits en Engels sprekende schipper vertelde, was het doel van de tocht Engeland geweest. Hij heeft de plaat selijke autóriteitexi verzocht nog en kele dagen op het eiland te mogen verblijven, teneinde de restanten van hun bezittingen, die nog voortdurend aanspoelen, te bergen. Het jacht is kapot geslagen en bij eb kan men naar de zandbank lopen waar hêt strandde, doch de resten van de „Agathe" en haar lading zinken steeds dieper in het zand weg. Voor de schipbreukelingen is het een ge luk, dat er vrij véél kleding gered ken worden, zij het dan doorweekt van zeewatex-. MAAKTE IN 1947 F. 132.000 WINST (Van onze luchtvaai-tmédewex-ker). De K.L.M. maakt haar bedrijfscij- fers over het jaar 1947 bekend èn berekent daarbij een winst van 132.000.—. Indx-ukwekkender dan dit cijfer is wel de afschrijving op de vloot voor een bedrag van rond twintig mil lioen. Hieruit verkrijgt men eexi be ter beeld omtrent de soliditeit van de maatschappij. In de hedendaagse luchtvaart moet immers zeer snel worden afgeschreven. De boekwaar de van de gehele vloot bedroeg op 1 Januari nog slechts ruim 40 mil lioen, zodat men zeggen kan, dat de maatschappij rond 30 pet. op haar vloot heeft afgeschreven. De vliegtuig-typen verouderen vlug en in de thans al scherp wordende concurrexitiestrijd vooral in het Oceaanvei-keer is het zaak om het beste materieel, dat op de internatio nale markt wox'dt aangeboden ter stond aan te schaffen. Vandaar ook, dat de K.L.M. het vorige jaar een opvallend groot aantal vliegtuigen heeft verkocht of anderszins afge voerd en wel 28 stuks, waarvan 13 Dakota's, de andere 15 Douglas C 54 A-toestellen, die men de Skymaster noemt. Deze vliegtuigverkoop heeft ook een behoorlijke winst opgele verd, naar onze schatting wel zeven tot negen millioen. Het resultaat van Onze wielrenners op de Olymp. Spelen Twintig minuten te laat begon on der een lichte motregen het tandem nummer over 2000 meter kwart eind strijden. In de eex'ste serie sloeg de ploeg van Gr. Bxhttannië met Har- ris en Bannister het Nederlandse tandempaar Buchley—van Gelder op gemakkelijke wijze, tijd laatste 200 meter 11.6 sec. (l,Het Bx-itse tandempaar legde onze landgenotenN de tactiek op. Bij het ingaan van de voorlaatste bocht gin gen Harris en Bannister binnendoor, bleven evenwei op dezelfde hoogte liggen van van Gelder en Buchly, vingen bij het uitkomen van deze bocht de aanval van onze landgeno ten op, versnelden meteen en lagen in volkomen gewonnen positie. De machteloze demarrage van van Gel- dr en Buchley had slechts tot resul taat, dat zij tot op enkele centime ters van het achterwiel van de En gelsen kwamen. De eindstand werd; 1. en olym pisch kampioen Italië (Terruzzi en Perona): 2. Gx\ Brittannië (Harris en Bannister); 3. Frankrijk (Faye en Dron); 4. Zwitserland (Roth en Aeberli). 1000 M. TEGEN HET UURWERK- Van de wedstrijd over 1000 m. te gen het horloge staande stax't, luidt de uitslag: 1. en olympisch kampioen: Dupont (Fr.) 1 min. 13.5 sec.; 2. Ni- h'ant (België) 1.14.5; 3. Godwin (Gr. Brittannië) 1.15.—; 4. Fluckiger (Zwitserl.) 1.15.3; 5. Schandorff (Den.) 1.15.5; 6. Patterson (Austr.) 1.15.7; 11. "Blankenauw (Ned.) 1.17.7. DE NEDERLANDSE WEG- RENPLOEG. De Nederlandse ploeg, welke Vrij dag in Windsor Great, park aan de olympische wegwedstrijd zal deel nemen, is definitief samengesteld en bestaat uit de renners Faanhof (Am sterdam), Grift (Soest), Voorting (Haarlem) en Peters (Haarlem). HET PROGRAMMA VOOR VRIJDAG 13 AUGUSTUS. Schermen. 9.00: Sabel individueel halve finale; 14.00 idem finale. Voetbal. 14.00: Gr. Brittannië—De nemarken om de derde plaats; 18.30: Finale: ZwedenZuid Slavië.^ Wielrennen. 11.00: Wegwedstrijd. Ruitersport. 14.00: Concours com- i; springen. •ksen. 14.00—17.00: om derde 19.3022.30: finales. VOETBAL R.K. A.V.V.Wassenaar. Na de x-ustperiode gaat A.V.V. 1, 2 en 3 Zondag a.s. weer aan de slag. De drie elftallen gaan naar Wassenaar 1, 2 en 3. Het zijn vriendschappelijke ont moetingen doch voor AVV 1 drukt de 50 nederlaag welke zij tegen Was senaar 1 heeft geleden nog steeds zwaar. Nu zal getracht worden een beter resultaat te bereiken. De junioren gaan het zoeken in het „bliksemtournooi" te beginnen Zater dagmiddag. Het D-elftal begint de slag. Op die dag worden 10 wed strijden gespeeld. Zondag is het B- elftal aan de beurt en dan worden niet minder dan 15 wedstrijden ge speeld. Het zijn echter alle wedstrij den van een kwartier. Foreholte. Het is de gewoonte om bij de opening van het voetbal seizoen het Foreholte-Wisselbeker- tournooi te organiseren. Thans heeft dit treffen plaats op 15 Aug., wel niet onder de bekende deelnemers, maar toch met een programma dat or we zen kan. 12.30 uur A: Foreholte 1 SJC 2; 1.45 uur B: V.V.L.V. 1—Kagia 1; 3.15 uur: VerliezerAVerliezer B om 3e en 4e prijs. 4.30 uur: Winnaar AWinnaar B om le en 2e prijs. We hopen, vooral nu eens andere clubs dan voorgaande jaren elkander de Foreholte-beker zullen bekam pen, dat er goede belangstelling zal zijn aan de Mgr. Broerestraat. TAFELTENNIS Trainings-seizocn voor De Sleutels wederom geopend. Met ingang van hedenavond zal de zaal elke Donder dagavond wederom vóór training zijn opengesteld. Voor junioren (heren) bestaat er nog volop gelegenheid zich als lid aan te sluitexi, terwijl eveneens nog eni ge senioren (heren) kunnen worden aaxigenomén. Zij, die interesse tonen voor de tafeltennissport kunnen steeds, zonder enige verplichting op trainingsavonden komen kijken. Het bestuur is ten alle tijden bereid alle mogelijke inlichtingen te verstrek ken. Binnen zeer korte tijd zal de R.K. L.T.V. „de Sleutels" verschillende tournooien organiseren O.a. een apart „dames-tournooi", waarbij verschil lende Nederlandse cracks zullen wor den geïnviteerd, In October zal we derom het jaarlijkse gróte Sleutel-In- vitatie-tournooi plaats vinden. Thans echter nog grootser dan andere jaren. Nederland's beste spelers, w.o. £or du Buy en Will van Zoelen hebben deze vlootpolitiek was dan ook, dat de maatschappij bij het begin van dit jaar minder vliegtuigen bezat, dan in 1946. Toch was de totale ver voerscapaciteit aanmex'kelijk geste gen en met de opname van dit jaar van de Douglas DC 6 èn de Convairs zal de K.L.M. een hoogwaardige, mo derne vloot bézitten, waarmeè alom ter werèld concurrentie het hoofdi geboden kan worden. In het boekjaar werd in totaal een bedrag van rond 105 millioen gulden ontvangen, tegenover 69 millioen in 1946. De stijging had nog groter kun nen zijp, indien de K.L.M. geen lan dingsverbod was opgelegd voor het grondgebied van India en Pakistan. Dat was in de periode van de eerste behandeling van het Indonesische ge schil in de Veiligheidsraad. De K.L.M. machines Roesten toen over Pa kistan en 'India rechtstreeks naar Ceylon vliegen en leden daardoor een verlies aan de betalende lading van niet minder dan drie millioen gulden. De ontvangsten waren toch hej hoogst op de dienst Amsterdam- Ba'tavia en wel overeenkomstig het hiernavolgende overzicht: inkomsten: (in millioen guldens) AmsterdamBatavia 34 AmsterdamNew York 18 AmsterdamZuid-Amerika 9 AmsterdamZuid-Afrika 4' AmsterdamEuropa 18 Wést Indisch bedrijf 10 Binnenland 1 In het jaar 1947 vlogen bijna 350.000 passagiers met de K.L.M. Ge middeld betaalden zij per hoofd op de lijn naar New York f 1200.—, naar Batavia, Zuid-Amerika en Zuid- Afrika ongeveer even veel, namelijk tussen 16 en 1700 gulden dit zijn ook de duurste trajecten terwijl de gemiddelde inkomsten per passa gier voor het Eux-opese net belang rijk lager ligt en wel 140,— en ons binnenland zelf niét meer dan 15. haalt. HET BEZOEK VAN PRINSES MARGARET AAN NEDERLAND. De Engelse Koning heeft, zoals reeds gemeld, goedgevonden, dat prinses Margaret op „speciale mis sie" naar Amsterdam gaat, om hem bij de inhuldiging van koningin Ju liana officieel te vertegenwoordigen. Het zal de eerste keer zijn, dat prin ses Margaret haar vader officieel zal vertegenwoordigen en het zal even eens de eerste maal zijn, dat de prin ses zich op niet tot het Britse „em pire" behorend grondgebied zal ver blijven. De prinses zal 3 September Enge land verlaten. Zij zal per vliegtuig reizen. Men verwacht dat hare ko- DE BASIS-VERBREDING VAN HET KABINET De Nijmeegse hoogleraar mr F. Duynstee schrijft in de Gelderlander een artikel, waarin hij de'totstand koming van een Kabinet op breder basis toejuicht: „Waarom achten wij de basisver breding een verbetering? Niet om dat het een versterking is van het kabinet in louter parlementair-po litieke zin. In dit opzicht is de ver breding, gelijk gezegd, eerder een verzwakking. De verbreding is ech ter een verbetering vooreerst, omdat de in ons volk zo gewichtige volks groepen, belichaamd in V.V.D. en C.H., nu in de regeririg zijn opge nomen. Daarmee wordt een breuk, die permanent dreigde te worden tus sen K.V.P. en P. v. d. A. enerzijds en de rest van Nederland anderzijds voorkomen. Zulk een breuk zou o.i. hoogst ernstig wezen. Zij zou een breuk kunnen worden in heel de continuïteit van onze beschaving. Niet te betwisten valt, dat het Katho lieke volksdeel in menig opzicht de emancipatie nog lang niet heeft be reikt. Niet te betwisten valt dat juist op het stuk van zekere beschavings tradities in de P .v. d. A. de histo rische zin verre ten achter staat bij een louter op de toekomst gerichte vooruitstrevendheid. De breuk zou vooral de Katholieke amancipatie en voor dé vérdere integratie van het Katholieke volksdeel in de leiden de Nederlandse tradities hoogst ön- a-chten wij de basisverbreding een gelukkig zijn gewói-den. Vervolgèns vooruitgang, omdat de K.V.P. nu In een middenpositie is komen te ver keren. Op Indonesisch gebied bete kent dit éen middenpositie tussen het al te zeer loochenen en 't al te zeêt óndex-strepen van onze verantwoorde lijkheden. Op economisch-financieel gebied betekent dit een middenpositie tussen Socialistisch-collectivistisché tendenzen. éxi liberaal-individualis tische tendenzen. De sterke péx^soon- lijkheden, die als Katholieke minis ters optreden wij geloven: sterker dan de vórige globaal genomen waarborgen, dat deze middenpositie in de lijn onzer beginselen zal wor den benut." DISTRIBUTIENIEUWS NIEUWE BONNEN VOOR HET TIJDVAK VAN 15 tot en met 28 Augustus 1918. Elk der volgende bonnen geeft recht op het kopen van: BONNEN VOOR BROOD 127-1 brood 800 gram brood (geldig t/m 21 Aug.) 128-1 brood 200 gram brood (geldig t/m 21 Aug.) ALLE BONKAARTEN 808. 133 algemeen 400 gram brood of 1 rantsoen vermicelli e. d. 132 algemeen 750 gram suiker, bo- terliamstrooisel enz. of 1500 gram jam, stroop enz. of 750 gram versna peringen. 131 algemeen 250 gram boter of margarine of 200 gram vet 130 algemeen 1 ei BONKAARTEN KA, KB, KC 808. 136 algemeen 250 gram boter reeds hun volledige medewerking j ninkl'ijke hoogheid vier vijf dagen toegezegd. buitenlands zal vertoeven. TWEE DODEN BIJ VERKEERS ONGEVAL. Nabij Wolvega heeft zich gister middag een ernstig verkeersongeval voorgedaan, dat aan twee personen het leven kostte. De#45-jarige K. N. uit Munnikén- buren, die zich met zijn vrouw per motor naar Steenwijk begaf, reed pal achter éen veetransportwagen, juist op het moment, dat de bestuurder van de auto zeer krachtig remde. Dé motor vloog met volle vaart tegèn de auto op. Ijlings ontboden geneeskundige hulp kon slechts de dood van hét echtpaar N. constateren. De slachtoffers laten 5 kinderen achter. Naar de politie mededeelde wilde de chauffeurvan de auto zijn rem men proberen. Hij overtuigde zioh in de spiegel, dat geen verkeer achter hem reed en remde krachtig. Helaas bleek,'toen, dat de motorrijder zich vlak achter de auto bevond. JAVAANSE ZEEMAN TE AMSTERDAM VERMOORD. Gisterennacht is de 27-jarige Ja vaanse bediende-wasbaas bij de maat schappij Nederland, Tojib, in een vechtpartij met twaalf Madoerese be- dienden van het motorschip „Java" zo ernstig door messteken verwond, dat hij kort na aankomst in het O. L. Vrouwe Gasthuis aan inwendige ver bloedingen is overleden. Het politieonderzoek, dat aanvan kelijk heel traag verliep, omdat men niet over een tolk beschikte wees uit ,dat een van de vermoedelijke daders zich door Tojib beledigd achtte, om dat Tojib met zijn meisje naar de bioscoop was gegaan. Uit wraak heeft hij een twaalftal vrienden verzameld en toen Tojib de bioscoop verliet wachtte men hem op om zoals een van de betrokkenen, de gever van de dodelijke steken, de politie bekende hem een stevig pak slaag te geven. Ongelukkigerwijze kwamen er echter messen bij te pas en voor het publiek, dat van de vechtpartij getuige was, kon ingrijpen waren de steken reeds gegeven. Toen het slachtoffer in el kaar zakte, snelden de twaalf Madoe- rezen de Czaar Peterstraat in waar zij hun messen weg wier-pen. Een in middels gewaarschuwde agent ging hen in een taxi achterna en wist hen met behulp van zijn dienstrevolver tot staan te brengen en in bedwang te houden. Weldra arriveerde nog twee agenten en konden de twaalf mannen overgebracht worden naar het politiebureau Kattenburg. 137 algemeen algemeen 13-9 algemeen 140 algemeen of margarine, of 200 gram vet 200 gram kaas of 250 gram korstloze kaas 50 gram thee 125 gram koffie 375 gram zachte zeep en 250 gram soda 800 gram brood (geldig t/m 21 Aug.) 200 gram kaas of 250 gram korstloze kaas 400 gram brood (geldig t/m 21 Aug.) BONKAARTEN KD, KE 808. 151 algemeen 125 gram boter of margarine of 100 gram vet 100 gram kaas of 125 gram korstloze kaas 153 algemeen 750 gram zachte zeep en 5O0 gram soda d 157 800 gram brood (geldig t/m 21 Aug.) e 159 500 gram bloem of zelfrijzend bakmeel of kindermeel óf kinderbiscuits TABAK- EN VERSNAPERINGEN- KAARTEN ENZ. QA, QB„ QC 808. 93 versnaper. 200 gram versnape ringen of 200 gram suiker, boterham strooisel en/of 400 gram jam, stroop enz. 100 gram versnape ringen of 100 gram suiker, boterham strooisel enz. of 200 gram jam, stroop, enz. BONKAARTEN ZA, ZB, ZC, ZD, ZE MD, MF, MH 8e8. (Bijz. arbeid, a.s. moeders en zieken). Geldig zijn de bonnen van de strook N. Deze bonnen zijn 14 dagen gel dig- Bovenstaande bonnen kunnen reeds op Vrijdag 13 Augustus wor den gebruikt. versnaper. NIEUWE KONINGIN ZAL JULIANA HETEN Sinds enige tijd circuleren geruch ten als zou H.K.H. Prinses Regentes Juliana na de inhuldiging tot Koning in haar vijfde naam: Wilhelmina gaan voeren. Te bevoegder plaatse is hieromtrent niets bekend. Ten over vloede wijst men erop, dat in het ontwerp voor de nieuwe knopen van militaire uniformen een „J" in plaats van een „W" is geprojecteerd. RUSSISCHE PRIESTERS IN ZUID-LIMBURG Enkele tiental1 en uit Rusland ge vluchte Russische priesters en pries terstudenten verblijven thans in Hfet Redemptoristenklooster te Wittem. ABITURIËNTEN-RETRAITE. Van 23—26 Augustus zal in het retraitehuis Manresa een Abitu riënten-retraite worden gehouden voor jongelui, die dit jaar slaagden voor het eindexamen gymnasium, H.B.S. of lyceum. Spoedige opgave te zenden aan de directie retraitért- huis „Manresa" te Venlo. de i&eiMtaAd&'i 37. Hmm!" zegt Grimboud met een wantrouwende blik op Hendrik, „Ik meen toch met vrij grote zekerheid aan te kunnen nemen, dat ik deze jas al eens eerder gezien heb. Hm, was het niet..." „Ja Natuurlijk! Het was in de..." schreewt Hendrik op getogen maar Bimmelbarn trapt hem stiekum gevoelig op zijn tenen. Waar op de zeebonk zich beledigd terug trekt en zich vast voorneemt geen woord meer te zeggen. Lang houdt een eend dit echter niet vol. Hij treedt weer naar voren met een groot glas in z'n hand en vraagt: „Nou, noe staat het met de karne melk? Ik verga van de dorst". Onmiddellijk valt Bimmelbarn hem bij: „Nu je het zegt, ik heb ook een verschrikkelijke dorst..." Gelukkkig is Grimboud hierdoor afgeleid. „Ach, neemt u het mij alst ublieft niet kwalijk. Alstublieft he ren. Ik schoot een ogenblik in mijn verplichtingen als gastheer te kort; het zal niet meer voorkomen. Ik toé- iloof het u. Waag het niet aan mijn woorden te twijfelen..." „Nee hoor!" zegt Hendrik goedmoedig en stoot zijn glas tegen dat van de professor. „Proost! Moge het u bekóihen!" „Proost!" antwoord Grimboud en neemt zo'n grote slok, dat zijn ogen van benauwdheid in het rond draaien „Hihi!" grinnikt hij, als hij weer adem kan halen, „Wat is dat goedje zuur.Ik kan er eigenlijk niét goed tegèn.hihi.Ik heb een tere maag U twijfelt hier toch niet aan hè?" „O nee!" haast Bimmelbarn zich de professor gerust te stellen. „Wij twij felen er beslist niet aan" Grimboud knikt tevreden en neemt stiekum een slok uit het glas van Hendrik, „Een héééél tere maag mijne Heren!1' zegt hij nog eens, slaperig door zijn volle maag. „Wanneer gaan we nu de schat zoeken?" VRIJDAG. HILVERSUM I, 301 meter. 7.00 Neiuws1; gr.pl. 7.20 Olymp. Spe len. 7.45 Woord voor de dag. 8.00 Nieuws; Gew. muz. 8.30 Bach, Mozart. 9.15 Ziekenbez. 9.30 EngelsCanad. conc.: Pianoconc. v. Willian. 10.30 Morgendienst ds. J. F. de Gier, Ger, pred. Westzaan. 11.00 Sopraan m. pia no: Wolf. Strauss, Fauré, Debussy 12.00 Trio. 12.30 Weeroverz.. Don Ko- zakkenkoor. 13.00 Nieuws; Ensemble. 13.45 Ger. Muz. 14.20 Fragm. „Later - veer wil het rechte weten" v. D. v. d. Stoep. 14.40 Prom. Conc. 15.25 Vioól en piano: Bach. Janacek, Brenta. 16.45 OrgeLconc.: Moeschinger, Burkhard, Reger. 17.30 Sangh en spel. 18.15 C.N. V. 18.30 Olymp. Spelen: Eindstrijd Olymp. Voetbaltournooi. 20.30 Nieuws.- Schubert. 21.10 Am. en wij. 21.30 Burkhard. 22.15 Negro-Spiri- tuals. 22.30 Olymp. Spelen. 23.00 Nieuws; Avondoverd. HILVERSUM II, 415 meter. 7.00 Nieuws. Gr.pl. 8.00 Nieuws; gr. pl. 9.30 aWterst.; Chopin. 10.00 Mór- genw. de. F. Oort, N.H. pred. Naar- den. 10.30 Voor de vrouw. 10.45 Gr.- pl. 11.15 Voordr. 11.30 Vincentirtó. 12.30 Olymp. Spelen. 13.00 Nieuws: Metr. ork. 14.00 Kookkunst. 14.20 Kwintetspelers. 15.00 Fr. v. Leeuwén: „Kruistocht der bedelaars", voordr. 15.20 Gr.pl. 16.10 Holl. liedjes. 16.30 IJssoorten. 17.20 Gr.pl, 17.45 Gr.pi. 18.00 Nieuws. 18.45 Gr.pl. 19.30 Bet rede. 20.00 Nieuws; Kroningsmis v- Mozart. 20.30 Kerk en wereld. 21.00 Gr.pl. verz. progr. 21.50 Piano. 22.QÓ Avondw. dr. E. D. Spelberg. $3.00 Nieuws; Symph. 4 Brahms

Leidse Courant | 1948 | | pagina 6