Een Mohammedaanse staat op Java Met een onwettige maar fanatieke regering Moskouse onderhandelingen in beslissend stadium Vandaag misschien erop of eronder In het aangezicht van de dood Detectiv e DONDERDAG 12 AUGUSTUS 1948 DE LEIÜSE COURANT EERSTE BLAD PAGINA 2 SINDS BIJNA ZES MAANDEN voeren Nederlandse strijdkrachten een actie tegen een onwettige Mohammedaanse staat in het West-Ja vaanse district Goenoeng Sawal (ten noorden van Tasikmalaja) en in het Zuidwestelijk gedeelte van de deelstaat West-Java (negara Pasoen- dan). Een bende vurige Mohammedanen heeft daar een eigen zuiver Islamietische staat gegrondvest, de negara Dar-ul-Islam. De negara Dar-ul-Islam heeft een president, negen ministers en een leger, dat uit enkele duizenden man nen bestaat. Reeds jaren bestaat de Dar-ul-Is- lambeweging in alle delen van Java De stoot tot de nieuwe staat hebben in Februari de kijahis (Mohamme daanse godsdienstige leiders) gege ven, die een grote invloed hebben op de bevolking in het gebied van Ta sikmalaja en het in de buurt daar- publikeins-Indonesische soldaten, die van gelegen Tji'mas. In Februari werden de 7000 Re- zich hier in een zak achter de Ne derlandse linies bevonden, geëva cueerd onder de voorwaarden van de wapenstilstand. Door hun aanwe zigheid hadden de Republikeinse troepen ontmoedigend gewerkt op alle pogingen om een eigen regering te vormen. De leiders van Dar-ul- Islam werden echter dapperder, toen zij ,alleen nog maar met een handje vol Nederlandse soldaten te maken hadden. Zij werkten door en creëer den hun onwettige staat. Deze staat, of negara, om het Indo nesische woord te gebruiken, is nog nooit genoemd in de officiële berich ten met betrekking tot de moeilijk heden en wanordelijkheden in dit gedekte van West-Java, maat het leger is actief bezig met pogingen er een einde aan te maken De president van Dar-ul-Ia'am is een oud-onderwijzer, Moechtar gehe ten. De minister van Oorlog en com mandant van het leger, Pa Oni, leidt de operaties van zijn guerilla's in de bergen rondom Tasikmalaja en Tjimas. Van militair standpunt bezien, waren de uitgebreide operaties, die het Nederlandse leger in Mei van dit jaar tegen de troepen van Dar-ul- Islam uitgevoerd hebben, een mis lukking, omdat het grootste gedeel te van de Mohammedaanse strijders met de wapens kon ontkomen. Thans opereren zij verspreid in kleine benden. Hun beweging heeft van het be gin af aan een sterke weerklank ge vonden bij de elementen, die de voorkeur gaven aan vechten en on ruststokerij boven vreedzame en eerlijke arbeid. Door de plunder tochten en de terreur onder de be volking zijn vele kihapis van me ning veranderd met betrekking tot de Dar-ul-Islam. Thans klagen zij er over, dat de Mohammedaanse idealen misbruikt worden. Een ernstiger slag voor deze onge regelde troepen was het feit, dat een der leiders zich aan de autoriteiten opWest-Java heeft overgegeven. Deze man was de kijahi ïAdoa1 Ha- mid, die in 1946 getracht had in dit gebied een Mohammedaanse; staat te proclameren, maar hiervan door het Republikeinse leger weerhouden werd. Sinds zijn overgave reist Abdoel Hamid vergezeld van een Neder landse ofifcier, het platteland af, waar hij redevoeringen houdt en de bevolking opwekt-met de Neder landers samen te werken en aan de benden van de Dar-ul-Islam weer stand te bieden. De inlichtingendienst van het Ne derlandse leger zegt, dat zowa1 Re publikeinse als communistische agenten trachten de staat en zijn volgelingen onder hun controle te krijgen. De kleine regering verde digt haar onafhankelijkheid echter hardnekkig tegen alle mogelijke elementen. Zij is anti-Nederlands, anti Pasoendan en slechts dan bereid met de repuWiek samen te werken, indien deze garandeert een zuiver Mohammedaanse staat, gebaseerd op Islamietische tradities, te willen vormen. IN LONDENSE DIPLOMATIEKE KRINGËN is men van mening, dat de besprekingen te Moskou in een beslissend stadium zijn gekomen. Sonïmigen achtten het waarschijnlijk, dat er vandaag een nieuw onderhoud op Kremlin zou zijn, tussen de Westelijke afgezanten en Molotof. Dat zou dan het einde kunnen betekenen van de onderhandelingen over Ber lijn en Duitsland of de weg openen voor besprekingen tussen de Grote Vier over een regeling van het Duitse probleem. Grotere Amerikaanse graanexport De E.C.A. maakte gisteren bekend, dat de zeer grote omvang van de Amerikaanse graanoogsten van dit jaar inhoudt, dat er in de komende 12 maanden aanmerkelijk meer graan naar Europa zal worden verscheept in het kader van het plan-Mar shall dan aanvankelijk het plan was, en dat het voedselrantsoen van de West-Eur.opese bevolking een be langrijke verbetering zal ondergaan. Dr. Denis A. Fitzgerald, de leider van de afdeling voedsel en landbouw van de E.C.A., verklaarde, dat de grotere Amerikaanse graanexport naar Europa dank zij de recente be langrijke daling van de graanprijzen in de V. S. geen of weinig meer dol lars zal kosten dan oorspronkelijk voor dit doel was beschikbaar ge steld. Hij zeide, dat ondanks de verbe terde oogstsituatie in Europa een grotere Amerikaanse graanexport gewenst is om de volgende redenen: 1. De Europese oogst zal dit jaar nog niet het vooroorlogse niveau be reiken. 2. West-Europa placht altijd onge veer 1/3 van zijn voedselconsumptie in te voeren. 3. De bevolking van West-Europa is op het ogenblik ongeveer 10 pet. groter dan voor de oorlog. Hij voorspelde, dat de grotere Amerikaanse graanverschepingen naar Europa een verbetering van de kwaliteit van het Europese brood, tengevolge zullen hebben, doordat de uitmalingspercentages zullen wor den verlaagd en het gebruik van grofkorrelig graan zal worden ver minderd of geheel worden afge schaft. Hij weigerde een schatting te ge ven van de grootte der graanver schepingen in de komende 12 maan den, doch hij verklaarde dat zij aan zienlijk groter zullen zijn dan oor spronkelijk het plan was. MOLOTOF HOUDT HET BEEN STRAK. In bepaalde kringen meent me: te weten, dat Molotof vorige Vrijdag het voorstel der Westelijke afgevaar digden om het verkeer tussen Berlijn èn het Westen te herstellen in ruil voor de opheffing van de blokkade, heeft afgewezen. Molotof zou aan de afgezanten op nieuw hebben medegedeeld, dat het enige middel om het monetaire pro bleem in Berlijn te regelen bestaat uit het opnieuw invoeren van een enkele geldsoort voor geheel Duits land, in tie plaats van de twee geld soorten, die thans in omloop zijn. Molotof zou zijn tegen-voorstellen tijdens de zitting van Maandag aan de afgezanten overhandigd hebben GEEN ACCOORD TOT ELKE PRIJS. Minister Marshall lieeft gisteren gezegd, dat de Verenigde Staten bij de onderhandelingen met Rusland wel is waar naar een accoord streven, doch niet naar een accoord-tot-elke- prijs. Verder wilde hij over Moskou, de Berlijnse blokkade of het Duitse vraagstuk geen woord zeggen. EEN WESTERSE TEGEN-MAATREGEL. De geallieerden hebben gisteren alle saldi in „roebel marken'' op de West-Berlijnse banken geblokkeerd. Dit is een tegenmaatregel, volgend op de Russische order om alle saldi in Oostelijke marken van firma's uit de Westelijke sectoren te bevriezen. De geallieerde co/nmandanten hebben alle geldverkeer naar het Oosten ver boden, tenzij op een speciale vergun ning, die slechts zelden zal worden uitgereikt. Alle saldi van banken uit de Rus sische sector, die filialen hebben in de Westelijke sectoren, zijn onmid- delijk in beslag genomen. Men houdt deze vast tot de Westerse saldi in de DE ONTPLOFFING IN LUDWIGSHAFEN. Het Duitse nieuwsbureau D.P.D. (Britse zóne) deelt meé, dat de Franse autoriteiten als oorzaak van de ontploffing in de I.G. Farben-fa- briek te Ludwigshafen, die meer dan 200 Duitsers het leven kostte, de zonnehitte hebben opgegeven. De Franse autoriteiten hebben te gengesproken, dat er in deze fal^riek oorlogsmateriaal vervaardigd wordt. Russische sector zijn ontdooid. Het geld zal beschikbaar worden gesteld voor het gemeentebestuur en parti culiere bedrijven, wier geld door de Russen is geblokkeerd. Zoals men weet hebben de Russen tot nu toe geweigerd, de Westerse saldi te ontdooien tenzij men accoord wilde gaan met maatregelen die de gehele Berlijnse economie practisch onder Russisch toezicht zouden bren gen. Op het ogenblik worden alle sala rissen en lonen in Berlijn uitbetaald voor 25 pet. in Westelijke en voor 75 pet. in Oostelijke marken. Nog aliijd gevechten in Jeruzalem VOORSTEL VAN GRAAF BERNADOTTE. De Arabische leiders hebben een voorstel, van graaf Folke Bernadotte, de bemiddelaar der V. N. vpor Pa lestina, aanvaard, inhoudende dat met ingang van Vrijdag zes uur geen der partijen eventueel vuur in Jeru zalem zal beantwoorden. Het Joodse antwoord was Woens dagavond nog niet binnen. Cerna- dotte verklaarde niet tevreden te zijn over de toestand te Jeruzalem en zijn mening was, dat het initiatief tot het vuren bij de Joden lag, of schoon deze zeggen, dat de Arabie ren het eerst schieten. De Joodse gouverneur van .Jeru zalem, dr. Bernard Joseph, en de be middelaar van de V. N., graaf Ber nadotte, hebben gisteren anderhalf uur geconfereerd over de toestand in de stad. Joseph verklaarde, dat de eenvou digste manier om verwoesting van de Heilige Stad te voorkomen het terugtrekken van het Arabische le gioen zou zijn. Wanneer de Veilig heidsraad dit zou gelasten, zou Je ruzalem veilig zijn, aangezien de in de stad wonende Arabieren niet aan de gevechten hadden deelgenomen. De afgelopen nacht was de rumoe rigste te Jeruzalem sinds de afkon diging van het bestand. Urenlang weerklonk het vuur van mortieren, geweren en machinegeweren. Het was niet vast te stellen waar de ge vechten werden gevoerd. Men meent echter, dat het Arabische legioen en Joodse manschappen elkaar bij de cude stad op korte afstand bestrij den. POMPSTATION VAN LATROEN OPGEBLAZEN. Het pompstation van Latroen is hedenmorgen vroeg opgeblazen en staat thans in brand. Kolonel Mac Dougal, de hoofdwaarnemer der V. N. in het getroffen gebied, heeft de hoofd waarnemer te Tel Aviv mede gedeeld, dat zich twee zeer krachtige ontploffingen hebben voorgedaan en dat aan het pompstation schade is toegebracht. Heden zou de watertoevoer van het pompstation van Latroen naar Jeruzalem, welke verscheidene maan den lang onderbroken is geweest, hervat werden. HET VERGAAN VAN DE „DUEENNA". De 54-jarige, Nicolaas Wezelman. de enige overlevende van het jacht „Duenna", dat Zaterdagnacht in een storm bij Guernsey is vergaan, heeft iets verteld over de uitzonderlijke moed, die. mevrouw Van den Broek, de eigenaresse van het schjp, heeft getoond. Haar laatste gedachten waren voor de nabestaanden van de bemanning. Zij realiseerde zich, dat er in de he vige storm weinig kans bestond om het leven te behouden en haar wens was, dat aan de weduwe van elk lid van de bemanning, dat zou omkomen, tienduizend gulden zou worden ge geven en aan ieder van hun kindéren vijfduizend gulden. Aan elk van de opvarenden gaf zij persoonlijk haar laatste instructies. Aan Wezelman droeg zij op om te proberen, als hij de ramp zou over leven, het jacht te bergen en ten ba te van de nabestaanden van de be- .manning te verkopen. De heer Wezelman, die nog in 'het ziekenhuis ligt, vertelde, dat hij, voordat hij het schip verliet, de pa trijspoorten had gesloten en een zwaar anker had laten vallen. Het is niet waarschijnlijk, dat het schip met zijn zware motoren ver is afgedreven en met behulp van de bemanning van de reddingboot hoopt hij de positie van 't jacht te kunnen ^bepalen. Naar zijn mening zou de schade niet erg groot zijn en na herstel zou de waar de ongeveer tweehonderdduizend gulden zijn. Met behulp van twee lichters en een duiker zal het waarschijnlijk mo gelijk zijn staaldraden aan het wrak te "bevestigen en het bij eb naar de kust 'te slepen. RADARNET OYER ALASKA? Uit betrouwbare bron te Ottawa wordt vernomen, dat Canada en de V. S. overwegen over Alaska een ra- darnet te leggen als eerste verdedi gingslijn tegen mogelijke DE SALARISSEN BIJ HET MIDDEBBAAR NIJVERHEIDS ONDERWIJS. Op vragen van het Tweede Ka merlid Deering in verband met het uitblijven van de nieuwe salarissen oor directeuren en leerkrachten bij het middelbaar nijverheidsonderwijs heeft de minister van onderwijs, kunsten en wetenschappen, de heer Gielen (inmiddels afgetreden) geant woord, dat de schoolbesturen machtigd zijn een voorschot uit te keren. De samenhang met de sala risregeling voor het middelbaar on derwijs is o.a. oorzaak, dat de nieu we salarisregelingvnog niet tot stand is gekomen. Met de vaststelling van de nieuwe salarisregeling wordt zo veel mogelijk spoed betracht, deze regeling is rèeds in ontwerp gereed. PROVINCIAAL DER CARMELIETEN HERKOZEN. Op het provinciaal kapittel der Paters Carmelieten, dat dezer dagen te Zenderen wordt gehouden, is als Provinciaal voor Nederland herko zen: P. Dr. Augustinus Nolte, O. Carm., te Nijmegen. VERSE RIJST AANGEVOERD. De Wormerveerse rijstpellerijen draaien weer vers aangevoerde grond stoffen. Voor het eerst sinds bijna ze ven jaar! En hoewel het in verhou ding met vóór de oorlog slechts een uiterst kleinë hoeveelheid is, veroor zaakt de aanvoer van circa 1100 a 1200 ton basseïnrijst en rijst uit Egyp te vreugde. De totale invoer op het ogenblik is 2000 ton. Reeds eerder ontving Nederland uit Amerika 400 ton gepelde rijst. Hier van hadden de rijstfabrieken in feite slechts de distributie te verzorgen. Nu mochten zij als vanouds weer zelf pellen. Het enige verschil met voor de oorlog was, dat de inkoop nog steeds door de overheid geschiedde. OUDSTE KAPELLETJE MARIA DEVOTIE TE TIENRAY GEVONDEN Dezer dagen had een A.N.P.-re- dacteur een onderhoud met drs P. Glazema, waarnemend directeur van de rijksdienst voor het oudheidkun dig bodemonderzoek, over de in Lim burg gedane opgravingen. De heer Glazema vertelde daarbij, dat hij in Tienray het oudste kapeHetje voor de Maria Devotie had gevonden. Sinds 1400 is Tienray als genade oord bekend en de verering van Ma ria neemt in dit dorpje een grote plaats in. De Duitsers verwoestten het plaatsje grondig en de rijksdienst voor het Oudheidkundig Bodemon derzoek heeft daar nu de laatste tijd opgravingen, verricht. Daarbij werd dan fyet oudste ka pelletje voor de Maria devotie terug gevonden, dat zeer kleine afmetin gen heeft, namelijk 2 bij 6 meter. Het was naar alle waarschijnlijkheid een woudkapePetje, $at vermoede lijk door een daar in de buurt wo nende kluizenaar werd onderhouden Later werd een grotere kerk bij het kapehetje gebouwd. Zeer belangrijke ontdekkingen deed drs Glazema ook te Geisteren, waar hij overblijfselen vond van een hou ten kerk met vermoedelijk brand- sporen en dierenbeenderen van een vóór-christelijke cultus. Buitengewoon interessant was zijn vondst bij de St. Willibrordus-kapel, welke midden in, het bos op een knooppunt van zes wegen is gelegen Sedert zeer oude tijden was deze plek gewijd aan de devotie van de heilige WiPibrordus. Daar is name lijk een put geboüwd in een oud veentje, dat Zich in de eerste eeuw van onze jaartelling aldaar bevond. Het verhaal gaat dat Willibrordus te Maashees aan land is gegaan en daar het H. Doopsel heeft toegediend. De put wordt om die reden dan ook „Kerstpoel" genoemd. De gedane op gravingen hebben nu aangetoond, dat er inderdaad sprake is geweest van een vrij grote oude poel De ontdekking heeft de oudheid kundigen er toegebracht om nu ook andere putten in Nederland te gaan onderzoeken. In dit jaar heeft de rijksdienst voor het oudheidkundig bodemonder zoek een 18 a 20 kerken in Lim burg uitgegraven .Eerst werkte men in de omgeving van Roermond, thans boven Venlo. Onderzoekingen werden verricht te Beegden, Maasnia1, Burg- genum, Baexum, Herten, Herken bosch, Blerick, Venlo, Grubbenvorst Sevenum, Broekhuizervorst, Broek en Geisteren. De bisschop van Roermond en zijn coadjutor zijn persoonlijk eenmaal de werkzaamheden in ogenschouw ko men nemen. Te Buggenum werden onder an dere de palen van een houten kerk ontdekt, te Grubbenvorst de paal- fundering van een houten kerk onder de fundering van een middeleeuwse stenen kerk, te Sevenum de funde ring van een zeer grote kerk van oersteen en mergel en te Swolgen de fundering van een kleine vier kante kerk van oersteen. - Op het ogenblik verricht de direc teur van bovengenoemde dienst, prof dr A. E. van Giffen onderzoekingen op de vrijgekomen terreinen te Cuyk, naar een Romeinse nederzet ting onder de R.K. kerk aldaar. STAATSLOTERIJ. In de 504de Staatsloterij (5de klas se, 16de trekking) is op no. 2742 een prijs van 1000.met een premie van 30.000 gevallen. HONDERD VERDACHTEN IN VOETBALPOOL-AFFAIRES STAAN TERECHT. Hedenmiddag en de gehele Vrijdag zal het kantongerecht te Rotterdam zich wederom bezighouden met za ken. betrekking hebbende op voetbal pools, welke in België of Engeland worden uitgegeven en waaraan het Nederlandse publiek in grote getale deelneemt. Ongeveer 100 verdachten zullen zich moeten verantwoorden wegens het verspreiden van de poolformulié- ren, het verzamelen en inzenden er van aan de organisator van de lote rij, het innemen en inzenden van de deelnemingssommen en het uitkeren van de prijzen aan de winnaars. Voor dit soort loterijen is geen toestem ming gevraagd, zoals wordt vereist, bij de Loterijwet 1905. Behandeld worden: de zetters-pool, de strangs-pool en de parimutuel. De eerste twee pools hebben hun hoofd kantoor in Engeland en hun bijkan toren, die ook over het „rayon" Ne derland gaan, in België, terwijl de pari-mutuel haar hoofdkantoor in Tanger heeft. Deze laatste zaak, die Vrijdagmid dag wordt behandeld, omvat, onge veer dezelfde personen, die ongeveer een jaar geleden terechtstonden we gens hetzelfde vergrijp, doch niette min de zaak op de oude voet heb ben voortgezet. In totaal 48 personen zullen zich in de pari-mutuel zaak moeten verantwoorden, o.w. de 29- jarige S. van der Helm uit Den Haag, die in de drukkerij waar hij werk zaam is, gelegenheid gaf de pool-for mulieren te drukken, naar voorbeel den hem ter hand gesteld door de 35- jarige groente-exporteur M. A. van der Ark. Ook van der A., die in Ne derland de pool propageerde en orga niseerde staat terecht wegens het overtreden van de Loterijwet, het terhandstellen van de formulieren aan van der H., het contact opnpmen met de aanleggers der pool in het buiten land en alle handelingen die daarmee in verband staan. In samenwerking met de Belgische politie en Scotland Yard zijn politie en justitie in Nederland er in ge slaagd de handelingen van deze wijd verspreide organisaties, waarbij be halve Nederlanders, ook Belgen, Fransen, Engelsen, Spanjaarden en Italianen zijn betrokken, na te gaan en de daders te grijpen. Als voetbaldeskundige zal hoofd inspecteur H. Lagendaal, de vroegere internationaal een verklaring afleg gen. Dóór een auto aangereden is gisteren te Arnhem de 54-jarige onv derwijzeres mej. L. J. Braam. Zij werd zo ernstig gewond, dat zij aan de gevolgen is overleden. Een brand heeft te Bergen op Zoom het motor- en 1-ijwielbedrijf van de firma Appels grotendeels ver nield. Het anti-rev. Kamerlid Schouten viert vandaag zijn 65ste verjaardag. Gelukkig voor de anti-rev. partij en ook voor ons parlement waar Schouten een waardige en krach tige figuur is geldt voor Kamer leden niet de pensioengerechtigde leeftijd van 65 jaar! De oud-burgemeester van Schiedam Honnerlage Greve heeft Maandag te Breda in opgewektheid zijn 102de verjaardag gevierd. Een maand hechtenis heeft ge kregen de aannemer C. J. IJ. uit Didam, benevens sluiting van zijn bedrijf gedurende een jaar wegens het betalen van te hoge lonen. Aan boord van de stoomboot „Frans Naerebout" uit Vlissingen, is een cylinder met gas, bestemd voor de boeien op de Zeeuwse stromen, ontploft. Van de machinedrijver werd het linkeronderbeen wegge slagen, dè stoker liep hevige brand wonden op. Twee extra vacantiedagen met behoud van loon ter gelegenheid van het regeringsjubileum van de Koningin en de inhuldiging van Prinses Juliana vraagt dé raad van vakcentrales aan de ministers van Sociale Zaken en van Wederopbouw toe te staan aan de arbeiders van de D.U.W.-werken. Voor Surinaams fruit mogen voortaan de volgende maximumprij zen geMen: sinaasappelen f 1.20, gra pefruit en pompelmoezen f 1.20, ci- troennen f 0.94, alles per kg. Deze prijzen zullen gelden tot er weer si naasappelen worden ingevoerd uit Spanje en Palestina. De oude prijs van f 0.76 per kg had alleen betrek king op sinaasappelen uit deze lan den. TEGEN WIL EN DANK DOOR PERCY KING 37) Wij bezochten een variété, daarna een dansgelegenheid en ten slotte kwamen we in de Orient Club terecht Ik had na afloop van de variété voorstelling naar Saltsjöbaden te rug wVlen gaan, maar Solange be loofde me met een taxi te zullen brengen. Aangezien ik een huissleutel bezat, kon ik te alle tijde binnenkomen. Ik liet me overhalen, niet wetend wat one boven m'n hoofd hing. Emilia dronk in de Orient Club champagne als water en het eind van het lied was natuurlijk, dat zij be schonken werd. Het dreigde op een schandaal uit te draaien. Toen besloot Solange, dat zij naar huis moest. Daar hij Emilia had uitgenodigd, achtte hij zich verplicht, haar te ver gezellen. Hij verzocht mij, Lundq- vist zolang gezelschap te houden; met 6en half uur zou hij terug zijn Ik deed het met tegenzin, hoewel er niets anders op zat, want ik hal geen öre bij me. Over Lundqvist gedrag heb ik me niet te beklagen gehad, alleen dronk ook hij zwaar.' Het werd half twee, twee uur wie verscheen, geen So lange. Ik maakte me werkelijk be zorgd; ik wist niet hoe ik thuis zou komen. Nog een kwartier wachtte ik( toen verzocht ik Lundqvist, Solange's appartement op te bellen. Met dub- belslaande tong antwoordde hij, dat hjj geen cijfer meer kon onderschei den, zo groot als een olifant, en al kon hij het we1, dan deed hij het nog niet, want voor mijn part mocht Solange naar de duivel lopen. Dus ging ik zelf, maar kreeg geen gehoor Bij mijn terugkeer in de- zaal was Lundqvist aan het afrekenen. 'Hij bleek een taxi te hebben besteld en ik stapte bij hem in. Het lag in mijn voornemen, hem geld te leen te vra gen om' met een wagen naar Salts jöbaden te kunnen komen, of anders in een hotel te overnachten. Hoezeer het me ook tegen de borst stootte, ik zag geen andere uitweg. Bijna onmiddellijk viel Lundqvist in slaap. Even daarna gleed hij tegen me aan; ik dacht, dat hij wakker was gewor den en het me lastig wilde maken. Juist stopte de taxi; uit de knal, die ik had gehoord, leidde ik af, dat een band gesprongen was. Ik opende snel het portier en sprong ujt de wagen. Daarbij "raakte mijn voet iets dat op straat rolde. Zodra de taxi zich weer in beweging had gezet, raapte ik het voorwerp op Lundq- vist's portefeuille. Nu dacht ik ten minste geld te hebben om een wa gen naar Saltsjöbaden te huren; de volgende dag zou ik het we1 terug geven en alles uitleggen. U kunt mijn verbazing voorstellen: de porte feuille was leeg. En in de Orient Bar had ik toch heel duidelijk gezien dat zij een belangrijk bedrag aan bankpapier bevatte. De rest is gauw verteld. Ik wandelde een zijstraat in, ontdekte het „Sint Olaf' en trof er een vriendehjke nachtklerk aan, dié me onderdak verleende. „Ik neem, direct aan, juffrouw Karlsson dat Lundqvist beschonken was toén hij in de taxi stapte. Maar hij kan zeer goed om een andere reden tegen u zijn aangegleden. Lijkt het u zo onmogelijk, dat het vergif zijn werking begon te doen?" Marianne zag August met grote verschrikte ogen aan. „Daar heb ik in het geheel niet aangedabcht," bé kende zij. „Maar hoe werd het hem dan ingespoten?'' „Dat is een zaak, die nader dient te worden onderzocht. Stond de taxi al voor toen u en Lundqvist de Oriènt Club verlieten?" „Neen. Er verliep nogal wat tijd. Een minuut of tien, zou ik denken." „Waar bleef u zolang?*' „In de entree van het gebouw. Het regende." „En Lundqvist?" Hij liep op het trottoir heen en weer als ik het teminste lopen mag noemen. Later voegden zich twee heren bij hem, die eveneens uit de Orient O'ub kwamen. Zij na men hem ieder onder een arm en wandelde een eindje met hem op. Ik ken de heren niet, zou hen ook niet kunnen beschrijven. Het hele voor val interesseerde me niets. Ik had genoeg aan mijn eigen misère." „Toch zou dit voorval wel eens van de allergrootste betekenis kun nen zijn, juffrouw Karsson. Nu wat anders. Uit uw verhaal heb ik opge maakt, dat u regelrecht naar het „Sint Olaf' bent gegaan. En ik meen mij te herinneren, hoe u zich die nacht beklaagde ómdat u reeds in een paar hotels was afgewezen." Marianne glimlachte flauwtjes. „Ik. wilde op uw goede hart speculeren; zó zoudt u eerder medelijden met me gevoelen, veronderstelde ik. Bent u er boos om?" „Niet in het minst. Hoe minder mensen u hebben gezien, des te be ter. Nu kom ik nog even op de portefeuille terug. Waarom verstopte u ze tussen het linnen van mijn va lies?" „Ik wist geen raad. Ik kon de por tefeuille onmogelijk leeg aan Lundq vist teruggeven. Hij zou mij beschul digen dat ik me de inhoud had toe geëigend. Daarom verborg ik ze.*' „En u deed het aardig secuur! Maar goed. Waar ging u de volgende morgen heen?'' „Ik moest wandelen, ik had geen geld voor een tramkaartje en wist niet tot wie ik me kon wenden, be halve tot Solange. Hij sliep toen ik aankwam bij zijn appartement in 't Universal maar het gelukte, zij het met moeite, hem wakker te krijgen Na zijn excuses te hebben gemaakt, zette hij me een ontbijt voor. Vol gens zijn verklaring had hij meer ge dronken dan hij kon verdragen. Hij bracht Emilia naar huis, was de hele Orient Club vergeten en reed naar zijn appartement, waar hij on middellijk zijn bed opzocht." „Ik geToof er niets van, u?" Zij schokschouderde. „Wat komt het er op aan? Hij leende mij een regenjas en hoed, gaf geld voor de reis en bestelde telefonisch een taxi om me naar het station te brengen. Door het zij hek, dat u kent, trad ik detuin binnen. Gelukkig had nie mand ipijn afwezigheid opgemerkt er werd me tenminste geen enkele vraag gedaan. In de middag bracht ik Solange zijn eigendommen terug. Hij vertelde, dat Lundqvist bewuste loos in een ziekenhuis was opgeno men. Zó kwam ik op de hoogte van hét gebeurde en nu denkt hij me in zijn macht te hebben. Hij insinueer de tenminste, dat ik wel meer van de vergiftiging zou weten, maar ik behoefde voor hem geen ogenblik benauwd te zijn, mits ik niet vergat dat de ene dienst de andere waard is." „De poen! Hij zal u niets in de weg leggen, daar geef ik u mijn woord op!" Even narqen Marianne's ogen weer een uitdrukking van angst aan. „U vond de portefeuille. Waar is ze ge bleven?" „Ik liet ze in een riool glijden." Over tafel greep zij zijn hand. „U bent een schat! Zó'n vriend ont moet een vrouw maar ééns in haar leven!" August kleurde tot achter zijn oren. Om zich een houding te geven, zei hij nodeloos luidruchtig: „Ik be denk me daar, dat het een hele tijd geleden is sinds ik iets te eten heb ge had en dit hier lijkt me een gezelli ge gtfegenheid! Wat^oudt u er van zeggen, als we eens samen gingen dineren?" (Wordt vervolgd).

Leidse Courant | 1948 | | pagina 2