3)e Êcid6e6oti/tcmt De economische toestand van ons land is zorgelijk Regeringsverklaring UITERSTE KRACHTINSPANNING NODIG NAAR EEN SLUITENDE BEGROTING Politiek inzake Indië blijft ongewijzigd Verhouding tot de republiek uitermate teleurstellend Christiansen krijgt 12 jaar Directeur: C. M. VAN HAMERSVELD. Hoofdredacteur: TH. WILMER. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN WAARIN OPGENOMEN „DE BURCHT" DONDERDAG 12 AUGUSTUS 1948 39stc JAARGANG No. 11465 t- „Jongensstad" organiseert een Oranje-kamp. Bur. Papengracht 32, Telef. Redactie 20015, Adm. en Advert. 20826, Abonn. 20935 - Abonnementsprijs f 0.30 p. w., £1.30 p. mnd., £3.90 p. kwart. Franco p. p. £4.65 - Advert.: 15 ct p. m.m. Telefoontjes 1.50 Hedenmiddag heeft de minister president de heer W. Drees in de Tweede Kamer de volgende rege ringsverklaring voorgelezen: Voor de derde maal na de bevrij ding treedt een nieuw kabinet op. Weer, als twee jaar geleden, met in zich een zekere mate 'van conti nuïteit met hetgeen voorafging, maar ook in belangrijke mate van ander karakter. Waardering voor Dr. Beel. Alvorens ik namens het kabinet in enkele hoofdtrekken zal aange ven welk beleid dit zich voorstelt te voeren, moge ik beginnen met een woord van waardering jegens mijn ambtsvoorganger, die in moei lijke jaren en onder wisselende om standigheden leiding heeft gegeven aan 'slaijds zaken, die daarbij in het kabinet een voortreffelijke sa menwerking wist te bewaren en die heeft weten te bevorderen, dat veel van hetgeen twee jaar geleden in uitzicht is gesteld inmiddels is ver wezenlijkt of in wetsontwerpen be lichaamd. De formateur. De formateur van het kabinet, die zioh in 's lands belang zoveel moeite heeft getroost on? tot een aanvaardbare oplossing te komen, heeft hoewel hij om te eerbiedi gen redenen heeft gemeend niet als minister-president te moeten op treden zich bereid verklaard deel uit te maken van het kabinet. Dat deze Kamer zich daarmede haar voorzitter ziet ontvallen, zal zij met mij ongetwijfeld voelen als een groot verlies, dat echter meer dan opgewogen wordt door de verster king van de regering, die hiervan het gevolg is. Een program-ministerie. Het thans optredende kabinet steunt niet als het vorige op een vaste samenwerking tussen Uitvoerig, maar niet concreet 17ANDAAG heeft de nieuwe rege- v ring gesproken in de aangekon digde regeringsverklaring". Het is een verklaring, die, hoewel uitvoerig, toch zéker vraagt om na dere concretisering. De regering blijkt daar zelf van overtuigd en heeft deze dan ook reeds aangekondigd in „Troonrede" en z.g. „Millioenennota". Het enige, waarin de regering zéér positief en zéér duidelijk haar stand punt mededeelt is: de Indië-politiek. Hierbij zal worden nagestreefd het zelfde concrete doel. dat de nu afge treden regering zich stelde. Wij mo gen er aan toevoegen, het doel, dat ook de K.V.P. wenst te bereiken. Met voldoening noteren wij uit de „regeringsverklaring" de toezegging van verdere toepassing van de finan ciële gelijkstelling op onderwijsge bied, en de speciale aandacht, die wordt gewijd aan de gezinsbelangen hoewel deze laatste toezegging nog al erg vaag schijnt. Dat de regering spoedig wil behan delen de wetsontwerpen inzake be drijfsorganisatie 'en ondernemingsra den kan ons verheugen, maar dat is toch eigenlijk Wel vanzelfsprekend, al werd het niet gezegd. „Uitputtend" is het door de rege ring gegeven overzicht yerder zeker niet! De debatten van morgen zul len daar wel op wijzen. De regering erkent, dat het Chris tendom „voor zeer grote groepen van ons volk de bron is, waaruit zij hun geestelijke krachten putten, en welks zedelijke normen door vele aanhan gers van andere dan christelijke over tuiging eveneens worden aanvaard" Een zeer juiste formulering. Dat de regering in de uitvoering van haar taak Gods zegen nodig heeft het uitspreken van déze erkenning wordt pijnlijk gemist in dit staatsstuk Wij bidden haar die zegen toe voor zo geweldigrzware regeringstaak een tijdsgewricht, waarvan 'zij zelf ontzaglijke betekenis ten volle t te beseffen. bepaalde parlementaire groepen. Het richt zich op de verwezen lijking van een program, waar op degenen, die voor het minis terschap werden aangezocht, zich hebben verenigd. Geen partij of fractie heeft zich daar aan gebonden. Niettemin mag op grond van besprekingen, die in een vroeger stadium der for matie yan een nieuw kabinet werden gevoerd, de verwachting „worden uitgesproken, dat op menig punt op instemming in brede kring kan worden ver trouwd. Een vertrouwen, waar toe, naar wij hopen, ook de sa menstelling van het kabinet moge bijdragen. Wordt aan kwalificatie van de aard van het kabinet behoef te gevoeld dan zou het beste van een program-ministerie kunnen worden gesproken. Na de bevrijdipg grote voor uitgang. Waar .staat Nederland op het ogenblik, dat dit kabinet het be wind overneemt? In menig opzicht is sinds de bevrijding grote voor uitgang te boeken geweest. Ons land en ons volk bieden een gans andere aanblik dan op het voor altijd ge denkwaardige moment, toen de be zetter, na vijf jaar ons volk onder drukt en ons land verwoest en ge plunderd te hebben,' zich tenslotte gewonnen moest geven. Velerlei as pecten 'van het herstel wekken de bewondering van wie na verloop van een paar jaren afwezigheid ons land terugziet. De totale productie is boven de vooroorlogse omvang gestegen. De goederenvoorziening is voortdurend verruimd. Aan de in tering op hqt nationale vermogen is een einde gekomen. De gezond heidstoestand der bevolking is al zijn er nog donkere punten, zoals bijv. de stijging van het aantal ge vallen van tuberculose toch zo veel verbeterd, dat bij een hoog ge boortecijfer de sterftecijfers ov^r de gehele linie beneden de vooroorlog se zijn gekomen en een laagte record te zien geven. Belangrijke sociale verbeteringen zijn tot stand gekomen. Nood is echter nog groot. Niettemin is er allerminst reden tot berusting of zelfvoldaanheid. De materiële nood is nog groot en de morele inzinking is nog niet geheel geweken. Nog is er bij velen een wanverhouding tussen de inkomsten en de noodzakelijke uitgaven. Er is nog schaarste aan belangrijke goe deren en nog jaren zullen wij ge bukt gaan onder een woningnood, die hoge menselijke waarden in ge vaar brengt. Bovendien is de eco- De keizer van Iran, Mohammed Aeze Pahlavi, heeft te Parijs een be zoek gebracht aan de Moskée. Daar werd de vorst .ontvangen door Si- Kadour Ben Gabrit en verscheide ne andere Mohammedaanse en Franse autoriteiten. nomische toestand in wezen veel ernstiger dan in het algemeen wordt begrepen. Het verkregen levenspeil, dat nog door zo velen als onbevre digend wordt gevoeld, kunnen wij nog niet uit eigen kracht hand haven. Tegenstellingen in ons volk. De tegenstellingen in ons volk zijn scherper dan wij in de tijd der bezetting mochten hopen, ook als wij ons ten volle rekenschap gaven van de blijvende diepgaande ver schillen in levensovertuiging, die ons volk kenmerken. De toestand in de wereld is ver ontrustend en drukt zijn stempel ook op de verhoudingen in Neder land. INDONESIë. Voor alles echter worden die ver houdingen in ongunstige zin be- invloed door de tegenslagen, onder-, vonden bij de pogingen om het In donesische vraagstuk tot een be vredigende oplossing te .brengen. Daarop zal dan ook de aandacht van regering efi volksvertegenwoor diging zich in de eerste plaats heb ben te richten. Opnieuw hebben wij ons in te zetten om alsnog te po gen tot een resultaat te komen, aan vaardbaar zowel voor de grote meerderheid van het Nederlandse volk als voor Indonesië. Nederland heeft zich verbonden mede te werken tot het scheppen van nieuwe staatkundige verhou dingen, waarbij zullen worden ge vormd de vrije en souvereine Verenigde Staten van Indonesië, In een hechte en duurzame unie, gelijkwaardig verbonden met het koninkrijk der Nederlanden, een unie, die door eigen organen de gemeenschappelijke belangen der deelnemers op verschillende ge bieden zal behartigen. Wij verheugen ons erin. dat wij juist deze dagen besprekingen heb ben kunnen voeren met een delega tie uit de negara's en daerahs, reeds gevormd buiten de republiek, ge bieden waar veelal een verblijdende opleving is waar te nemen. Deze be sprekingen hebben de overtuiging versterkt, dat met vertegenwoordi gers van de gebieden overeenstem ming zal worden bereikt. Een over eenstemming, die zal zijn na te stre ven, allereerst ten opzichte van de instelling in overgangstijd van een waarlijk Indonesische federale inte rim regering en vervolgens ten op zichte van de inrichting der .Verenig de Staten van Indonesië en de voor ming der gelijktijdig tot stand te brengen unie. Indien zonder voor behoud komt vast te staan, dat in de Unie de beide delen, die haar gaan vormen, ten volle gelijkrechtigd zul len zijn en dus ook de organen van paritaire samenstelling, zal de vrees kunnen worden weggenomen die in Indonesische kringen soms valt te onderkennen, dat de staats rechtelijke figuur van een reeele ko ninklijke unie, met bindend gezag op haar competentieveld van de eigen organen, een poging zou betekenen om in andere vorm een Nederlands overwicht te bestendigen. De Republiek Uitermate teleurstellend blijft de verhouding tot de republiek, zowel omdat uitwerking van de overeenstemming, die op de Ren ville was verkregen, tot nog toe niet kon woeden verwezenlijkt, als omdat de schendingen van het bestand toenemen, schendingen waarbij veelal wel niet de repu blikeinse regering rechtstreeks betrokken is, maar waarin toch meermalen republikeinse instan ties de hand hebben. Voor een herstel van de staatkun dige en economische eenheid in In donesië, voor het herleven van de welvaart, voor het scheppen van een rechtsorde, die waarborgen biedt voor allen, is het van groot belang, dat de republiek op korte termijn haar plaats inneemt in Ver. Staten van Indonesië, die bezig zijn zich te vormen. Nu enerzijds vertegenwoor digers van de gebieden, die aan de conferentie in Bandoeng deelnemen, een beroep doen op de medewerking der republiek, anderzijds de commis sie van Goede Diensten in gedeel telijk nieuwe samenstelling haar po gingen zal hervatten om 'overeen stemming te bevorderen, moge de zerzijds opnieuw worden uitgespro ken en ook practisch tot uiting ge bracht, dat Nederland ten volle be reid is zijn word gestand te doen, maar ditzelfde verwacht en verlangt van de wederpartij. Ten aanzien van de andere Over zeese gebiedsdelen wordt het overleg voortgezet,, dat-reeds geleid heeft tot verheugende voorlopige resultaten, die de zekerheid geven, dat Neder land. Suriname en de Nederlandse Antillen met volle instemming van deze voor inwendige aangelegenhe den zelfstandig geworden gebieden, een verenigd koninkrijk zullen zijn. Ook bij dit overleg is gebleken, van hoeveel belang het is, dat bij Neder land de wü voorzit de mentaliteit en de aspiraties van de volkeren over zee te begrijpen en daarom zoveel mogelijk recht te doen wedervaren. De regering vertrouwt, dat de Sta- ten-Generaal zullen willen werken tot een zeer snelle afdoening in tweede lezing van de grondwetsherziening, die voltooiing van de op gang zijnde ontwikkeling mogelijk moet maken, en daarna tot een spoedige behande ling van een wetsontwerp tot het in stellen van een federale interim-rege ring in Indonesië. DE ALGEMENE TOESTAND IN ONS LAND. De algemene toestand van-ons land besprekend, gewaagde ik er reeds 'van, dat deze met name in econo misch opzicht zorgelijk is. Om zo snel mogelijk onze volks kracht te herstellen en de wederop bouw te verzekeren, is invoer op on gekend grote schaal nodjg geweest en ook thans nog onvermijdelijk. Daar tegenover was aanvankelijk slechts een geringe uitvoer mogelijk, terwijl de inkomsten aan buitenlandse be taalmiddelen, vroeger voortvloeiend uit ons verkeer met Indië en met Duitsland, vrijwel waren weggeval len en onze koopvaardijvloot voor een groot deel in de grond was geboord. Zo is het nodig geweest de tekorten aan te vullen door credieten en door een deel te gebruiken van wat nog resteerde 'aan goud, aan bezit van buitenlandse effecten en andere de- viezenbronnen. Tenslotte bleef een groot tekort op onze betalingsbalans bestaan, dat spoedig zou hebben moeter. leiden tot inkrimping van onze bedrijvigheid en verlaging van ons levenspeil, als niet de hulp van de Verenigde Sta ten aan Europa de mogelijkheid van een overbrugging der moeilijkheden had geopend. Wij moeten echter voortdurend het oog gericht houden ■op de noodzaak om over enkele jaren zonder deze hulp onze betalingsba lans in evenwicht te brengen, wil het mogelijk zijn een snel groeiende be volking een redelijk bestaan te ver zekeren en arbeidsgelegenheid te waarborgen. De uiterste krachtsin spanning van ons volk zal daartoe no dig zijn. De regering zal het hare doen om allen daarvan te doordringen en tevens om wegen te zoeken, die het bereiken van dit doel kunnen verge makkelijken. De BENELUX. Het verwezenlijken van de econo mische unie met België en Luxem burg, acht de regering voor de toe komst van de drie landen van zeer groot gewicht. Het verheugt haar, dat ten aanzien van het tempo en de wij ze van verwezenlijking der unie tus sen de drie regeringen in beginsel overeenstemming is bereikt. Nauwere samenwerking ook met West-Europa, en meer in het algemeen van de zes tien landen, die door het Marshall plan tot overleg over hun economi sche politiek zijn gebracht, is drin gend geboden. Hoe noodzakelijk het is, dat in het bijzonder ook het ver keer met Duitsland weer in normale banen geleid wordt, springt in het oog. Daarnaast wordt ernstig ge streefd naar toeneming van het han delsverkeer met andere landen, ook met het Oosten van Europa. LANDBOUWPOLITIEK. Onmisbaar blijft in dit verband een landbouwpolitiek, gericht op ver hoging van een rationele bodempro ductie, die ook aan de welvaart en aan de bestaanszekerheid der produ centen ten goede kan komen. Een stelselmatige investerings-, indus triële- en conjunctuur-politiek zal worden gevoerd. Aan de energievoor ziening wordt bijzondere aandacht be steed. Jaarlijks zal een nationaal bud get worden opgesteld dat aan het par lement zal worden overgelegd. De regering vertrouwt, dat de Sta ten Generaal bereid zullen zijn mede te werken tot spoedige behandeling van de wetsontwerpen inzake be drijfsorganisatie en ondernemingsra den, waarna de indiening van wetten tot instelling van een aantal product en bedrijfschappen zal worden bevor derd. opdat de overheidsbemoeiingen, welke daarvoor naar haar aard in aanmerking komen, zullen kunnen worden overgebracht naar het geor ganiseerde bedrijfsleven, met waar borging van het algemeen belang. De distributie zal zo spoedig mogelijk verdwijnen. Naarmate de goederenvoorziening het toelaat zal het distributiestelsel worden geliquideerd, waardoor de noodzakelijke verruiming van de be wegingsvrijheid van het bedrijfsle ven- zal worden bevorderd. Ook aan verdere inkrimping van het over heidsapparaat, die de regering met kracht nastreeft, zal dit ten goede komen. Een gezonde ontwikkeling van de middenstand, in det^lhandel, zowel als ambacht, zal worden be vorderd. NAAR EEN SLUITENDE BEGROTING. De regering geeft zich ten volle re kenschap van de ernst van de finan ciële toestand. Hoewel de niet-slui- tende betalingsbalans in wezen de grootste gevaren oplevert, kan ook in een niet-sluitende begroting die in de eerste tijd na de bevrijding onver mijdelijk was, niet blijvend worden berust. Zonder tekort te doen aan de bevordering der volkswelvaart en aan de eisen der sociale rechtvaardig heid vertrouwt de regering aan de Staten-Generaal voor het jaar 1949 weder een nagenoeg sluiten de begroting te kunnen voorleggen., behalve' voor zover betreft de kapi taalsuitgaven, waarvóór naar hun aard mag worden geleend, en het te kort van het landbouwegalisatiefonds. Uiteraard behoort echter ook dit laat ste tekort, voor zover het niet door geleidelijke vermindering der subsi dies kan worden opgeheven, zo spoe dig mogelijk uit de gewone middelen te worden bestreden. Efficiency en so berheid in de publieke dienst zullen met kracht worden bevorderd, DE SOCIALE MAATREGELEN. In sociaal opzicht zal op de inge slagen weg worden Voortgegaan. Een constructieve loon- en prijspolitiek zal worden gevoerd. Cp meer bestaansze kerheid en het wegnemen van tè gro te tegenstellingen bij de inkomens verdeling blijft het oog gericht. Daar bij wordt mede gedacht aan dc ge zinsbelangen met name die der kin derrijke gezinnen, zowel bij de be lasting-politiek, als bij het sociaal be leid. Ook een krachtige woningpoli- tiek is uit dit oogpunt van grote be tekenis. Binnen het raam van het financieel en sociaal mogelijke en in coördinatie met de plannen van daarvoor in aan- king komende mogendheden zal voort- gewerkt worden aan de opbouw van een effectieve wei-geordende, goed geleide strijdmacht. Gestreefd wordt naar het spoedig herstellen van normale toestanden op het gebied van het recht en de rechts bedeling en naar liquidatie van door oorlog en bezetting op dit gebied ver oorzaakte abnormale toestanden. Erkenning van de betekenis van het christendom Ook dit Kabinet gaat uit van de zedelijke beginselen, die aan onze be schaving ten grondslag liggen. Dit sluit de erkenning in, dat het Chris tendom voor zeer grote groepen van ons volk de bron is, waaruit zij hun geestelijke krachten putten, en welks zedelijke normen door vele aanhan gers van andere dan christelijke over tuiging eveneens worden aanvaard. Deze opvattingen zullen tot uiting komen ook in de ciulturele taak, die te vervullen valt, waarbij de regering, zowel ten aanzien van het onderwijs, als bij velerlei wetenschappelijke en kunstzinnige, arbeid, opwekkend en bevorderend werkzaam kan zijn zon der tot .zich te trekken wat, naar zijn aard, niet van staatswege dient te ge schieden Het ministerie Drees-van Schaik is gisterochtend voor het eerst na de 'beëediging van de nieuwe ministers Schokking, Stikker, van Schaik, bijeengekomen. Zittend v.l.n.r. Drees, Rutten en Sassen. Staande v.l.n.r.: -Lieftinck, Wijers, In 't Veld Joekes, Mansholt, v. d. Brink, van Maarseveen (voor de heer van Maar- seveen staat dr. Prinsen secretaris van de ministerraad), Götzen en Du- tiïh (adj secr.) Financiële» gelijkstelling op onderwijsgebied zal worden bevorderd Verdere toepassing van de gedachte der financiële gelijkstelling, met na me voor het middelbaar cn voorbe reidende hoger onderwijs en het bui tengewoon lager onderwijs, zal wor den bevorderd. Een uitputtend overzicht van het program en van de voornemens der regering is hiermede niet gegeven. De Troonrede en de behandeling der begroting zullen gelegenheid geven tot verdere uitwerking. Ik heb voornamelijk het licht willen laten vallen op een aantal hoofdpun ten, waaronder er zijn, die de be staansmogelijkheden van ons volk raken. Op het ogenblik dat H. M. Koningin Wilhelmina op het punt staat de kroon, die zij een halve eeuw op waar lijk vorstelijke wijze heeft gedragen, over te dragen aan H. K. H. Prinses Juliana, als regentes reeds door ons volk met zoveel vértrouwen begroet, worstelt Nederland met problemen, waarvan de oplossing over de toe komst van het koninkrijk en van ons volk zal beslissen. Wij zullen ons tot het uiterste moe ten inspannen om Nederland te doen zijn een land waar het voor allen goed is te wonen, en om de verhou ding tot de gebieden overzee te ves tigen op een nieuwe grondslag, die er allereerst een moet zijn van on derling vertrouwen en van wil tot samenwerking op voet van gelijkheid. Wij moeten onze productie, onze scheep- en luchtvaart, onze handel, ons verkeer met overzee, zowel als met het vasteland van Europa op voeren' tot een peil, waarop het be staan^ ook van een snel toenemende bevolking kan worden verzekerd. Wij hebben mede te werken aan de nauwere aaneensluiting der naburige volken, en tevens, waar mogelijk, tot de groei ener internationale rechtsor de bij te dragén op een wijze, de ho ge tradities van ons land waardig. Wij zijn zwaar beproefd en diep verarmd, maar wij hebben onze veer kracht niet verloren. Grote moeilijk heden, maar ook grote mogelijkheden liggen voor ons. Moge het ons gege ven zijn, steunende op hogere begin selen .ondanks de sterke verschillen in staatkundige overtuiging, die in ons volk leven, gezamenlijk de kracht te ontwikkelen, die ons opgewassen doet zijn tegen de zware, maar groot se taak, die Nederland in dit tijdsge wricht heeft te vervullen. Christiansen is vanmorgen door het Bijzonder Gerechtshof te Arn hem tot 12 jaar gevangenisstraf ver oordeeld. Sen kcwuettie... Och, of al de menschen of ik zelve ldjk het water waar: zuiver, onbevlekt, oodmoedig, aller list en leugen klaar. Guido Gezelle.

Leidse Courant | 1948 | | pagina 1