knapt het op De inhuldiging van Prinses Juliana tot Koningin DINSDAG 10 AUGUSTUS 1948 DE LEIDSE COURANT PAGINA 2 De kroningsstoet op 6 September Thans kan worden medegedeeld, dat de plechtige inhuldiging van Ko ningin Juliana op 6 September in de Nieuwe Kerk te Amsterdam om elf uur zal aanvangen. Over de samenstelling van de vor stelijke stoet, welke zich op die mor gen van het paleis op de Dam naar de Nieuwe Kerk zal begeven, zijn bijzonderheden bekend gemaakt. Voorop zullen de twee herauten van wapenen gaan. Zij zul len de haraldieke costuums dragen, welke ook bij de inhuldiging van Koningin Wilhelmina waren voor geschreven. Na hen volgen de twee koningen van wapenen, eveneens in hun schilderachtige historische dracht met hun tekenen van waar digheid. De volgorde van de stoet is daar na aldus: de jagermeester jhr. W: H. de Beaufort, de hoofden van hof-de- partemente, gevolgd door de luite- nant-generaai mr. H. J. Kruis, chef van de generale staf, drager van het rijkszwaard begeleid door twee of ficieren, de luitenant-admiraal C. E. L. Helfrich. bevelhebber der zee- strijdkrachten, drager van de Rijks standaard, begeleid door twee mari ne-officieren, de vier vaandels van de grenadiers, de jagers het prinses Ireneregiment en het 'korps mari niers, gedragen door de regiments commandanten en door een hoofd officier der mariniers, en daarna de opper-ceremoniemeester mr. G. C. D. van Hardenbroek. Deze opper-ceremoniemeester gaat H. M. Koningin Juliana en Z.K.H. Bernhard, Prins der Nederlanden, vooraf. De zware, met hermelijn om zoomde mantel van Hare Majesteit, wordt door vier har er adjudanten gedragen. Achter de Koningin gaat haar grootmeesteres, mevrouw C. M. baronesse Van Tuyll van Seroosker- ken, geb. Jonkvrouwe Boreel, bege leid door de dames du palais en de hofdames. Op haar volgen de chef van het militaire huis, de schout bij nacht N. A. Rost. van Tonningen de twee adjudanten van prins Bernhard C. C. Geertsema en F. Steinmetz en enige adjudanten in buitengewone dienst. De stoet wordt gesloten door een aantal vlag- en opperofficieren. In de Nieuwe Kerk. Bij de ingang der kerk wordt de Koningin welkom geheten /door een commissie van ontvangst uit de ver enigde Kamers der Staten-Generaal, Daar ook sluit de ceremoniemeester jhr. D. G. de Graaft' zich ^hter de koningen van wapenen bij de stoet aan. Wanneer Koningin en Prins door de voorzitter der verenigde Kamers der Staten-Generaal en de commis sie van ontvangst naar hun zetels zijn geleid, zullen de leden van de hofhouding zich achter de troon scharen, de herauten van wapenen hun plaats naast de troon, aan de Damzijde, innemen en de koningen van wapenen zullen zich aan weers zijden van de troon opstellen. Aan weerszijden van de troon staan even eens de opper-cermoniemeester en de ceremoniemeester. Op de eerste trede van het troonplatform de dra gers der vaandels, op de tweede tre de, rechts en links van de troon de dragers van de rijksstandaard en het rijkszwaard. De Koninklijke Moeder van de nieuwe Vorstin zal met de beide oudste prinsesjes Beatrix en Irene, en de moeder van de Prins, prinses Armgard terzijde van het troonplatform aan de kant van de Gravenstraat, plaats nemen. Daar achter bevinden zich de plaatsen van de vorstelijke vertegenwoordigers bij deze plechtigheid, de hoofden van buitenlandse missies en Prins Bern hardt broeder Prins Aschwin. Daar achter weer zullen zich de leden van de hofhouding, die niet aan de stoet deelnemen, scharen. WIJZIGING SUCCESSIEWET VOORGESTELD De minister van Financiën heeft bij dc behandeling van let wetsont werp belastingherziening 1947 de toe zegging gedaan, dat hij een tech nische herziening van de successie wet zou bevorderen. Thans is bij de Tweede Kamër een ontwerp van een successiewet 1948 aangeboden. De voornaamste wijziging van al gemeen belang betreft de materie van vrijstellingen voor weduwen en minderjarige kinderen van erflaters. Met handhaving van het basisbe drag van f 1.000.— tot hetwelk de kinderen van successie rechten zijn vrijgesteld, wordt in het wetsont werp voorgesteM, de vrijstelling te doen opklimmen met f 400.in plaats van met f 300.— voor ieder jaar dat het kind jonger is dan 21 jaar. De bepaling, dat deze vrijstel ling teloorgaat, indien de totaal-ver- krijging het tienvoudige van het be drag der vrijstelling te boven gaat, is in verband hiermede evenwel ge wijzigd in die zin, dat de grens ge steld is op het achtvoudige van het bedrag der vrijstelling. Voor de positie van de weduwe (die volgens de geldende wet met het jongste uit het huweüijk geboren kind gelijk stiat) wordt voorts nog een verbetering voor gesteld, doordat het basisbedrag van de vrijstelling van 1.003 op f 2.C00.wordt gebracht Voorts is een voorziening opge nomen, krachtens welke meerderja rige studerende kinderen, alsmede meerderjarige kinderen, die door iichaams- of zielsgebreken voorhands geen of nagenoeg geen eigen midde len van bestaan zullen hebben, even- BUITENLANDSE MISSIES BIJ INHULDIGING TE AMSTERDAM Naar wij vernemen, is tot nu toe bekend, dat de volgende buitenlandse missies, welke de betreffende staats hoofden zullen vertegenwoordigen bij de inhuldiging van H.K.H. Prinses Juliana tot Koningin der Nederlanden aanwezig zullen zijn: De kroonprins en de kroonprinses van Zweden De kroonprins en de kroonprin ses van Noorwegen. Prins Axel en prinses Margareta van Denemarken. Prinses Margaret vertegenwoordi gend de Engelse Koning De erf-groothertog van Luxemburg De gezanten van Argentinië, Bra zilië en Italië zullen hun staatshoof den vertegenwoordigen in kwaliteit van buitengewoon en gevolmachtigd ambassadeur in bijzondere zending. Mexico zal vertegenwoordigd zijn door een bijzondere missie, bestaande uit de ambassadeur te Londen Li- cenciado Frederico Fimenezo Farril, met de rang van buitengewoon 'en ge- volmmachtigd ambassadeur in bij zondere zending benevens de ge zant van Mexico, generaal Rafael Melgar en de secretaris van het ge zantschap de heer M. G. L. Rennow. ERE-FRONTEN VAN OFFICIEREN BIJ DE RIJTOER VAN KONINGIN JULIANA. Tijdens de rijtoer, welke H. M. Koningin Juliana na haar plechtige inhuldiging op 6 September a.s. door Amsterdam zal maken, zal langs dc route een ere-afzetting gevormd worden bestaande uit onderdelen van de Kon. Marine, de Kon. Landmacht en de Luchstrijdkrachten. Hierbij zal o.m. een aantal ere- fronten van officieren worden opge steld. Het ligt in de bedoeling ook de reserve-officieren, die thans niet in actieve dienst zijn echter niet de oud-officieren in de gelegen heid te stellen deel uit te maken vari deze ere-fronten. Reserve-officieren, die hiervan ge bruik wensen te maken, wordt ver zocht zich ten spoedigste schriftelijk op te geven aan de garnizoenscom mandant te 's-Gravenhftge, Groen- hovenstraat 3, onder vermelding van naam, adres, rang, wapen of dienst vak en of de deelname zal geschie den in het oude ceremoniële tenue, service-dress, of battle-dress. Deelname in het oude veldtehue (grijze uniform) _s niet toegestaan. Aan de deelnemers- kunnen geen reis- of andere kosten vergoed wor den. Bij de aanmelding zullen nadere instructies worden verstrekt. AFSCHEID MINISTER DREES. Minister Drees heeft afscheid ge nomen van de secretaris-generaal en de afdelingschefs van het ministerie van sociale zaken. Bij deze gelegenheid deelde minis ter Drees mede, dat de prinses-regen tes dr. C. van den Berg, directeur- generaal van de volksgezondheid be noemd heeft tot Ridder in de Orde van de Nederlandse Leeuw. Deze on derscheiding is dr. van den Berg vooral toegekend in verband met zijn aandeel*in de voorbereidende werk zaamheden bij de definitieve tot standkoming van de wereldgezond heidsorganisatie. Hét grote ziekenhuiscomplex aan het Westeinde te 's Gravenhage, in 75 jaar gegroeid uit een simpel hospi- taaltje, heeft Den Haag in de afge lopen driekwart eeuw leren waarde ren als een rijk bezit. Het was de Bisschop van 's-Herto- genbosch, mgr. W. P. A. M. Mutsaerts, die hier onder de Pontificale Hoog mis. welke Zaterdagmorgen bij de in zet der jubileumviering werd opge dragen, op wees en er is een groot aantal belangstellenden en medewer kers geweest, die door hun woorden en geschenken tijdens het algelopen weekend hetzelfde tot uitdrukking hebben gebracht. Met een aubade van de Haagse Po litie Muziek Vereniging is het feest Zaterdagmorgen begonnen ,met het optreden van het R.K. Residentie koor werd het des avonds besloten. In de loop van Zaterdagochtend kwa men afgevaardigden van de oud-pa tiënten, doktoren, leveranciers en van het personeel ter receptie. Zondagmorgen werd wederom een plechtige Hoogmis opgedragen en con- certeerde het R.K. Fanfarecorps ,,St. Heronymus". Gistermiddag celebreer de het R.K. Fanfarecorps „St. Hero nymus". Gistermiddag celebreerde Mgr. P. Giobbe een pontificaal Lof, tijdens hetwelk Pater Daniels S.J. de feestpredikatie hield. Hedenochtend is per K.L.M. lijn- toestel Mgr. Willekens, Apostolisch Vicaris van Batavia, naar Indonesië vertrokken. In Mei van het vorig jaar was hij om gezondheidsredenen naar Nederland gekomen en zal thans geheel hersteld zijn kerkelijk werk in de Oost voortzetten. de feeu-aaAde>L Hedenochtend is per vliegtuig van de „Aero-Holland" jhr. mr. H. van Vredenburch naar Tanger vertrok ken waar hij zijn nieuwe functie van administrateur der internatio nale zóne zal aanvaarden. Jhr. van Vredenburch is ingaande vandaag ontheven uit zijn functie van lid der delegatie en vice-voorzitter van het opperbestuur in Indonesië. Zoals bekend bestaat de controle- •commissie, waarvan jhr. van Vreden burch thans lid is, uit vertegenwoor digers van acht landen: Frankrijk, Engeland, de V. S., Zwitserland, Bel gië, Spanje, Portugal en Nederland. De Sovjets, die eigenlijk ook zitting hebben in de commissie, hebben geen vertegenwoordiger aangewezen. Op de vraag hoe lang jhr. van Vredenburch in Tanger zal blijven zeide hij, dat de leden volgens het statuut 4 jaren aanblijven. Het is echter mogelijk dat dit statuut bin nenkort zal worden gewijzigd. Mevr. van Vredenburch zal de volgende mkand met haar dochter naar Tanger reizen. NEDERLAND KAN ZELF GEDROOGD FRUIT PRODUCEREN. Voor de oorlog importeerde ons land aanzienlijke hoeveelheden gedroogd fruit; voor de productie er van was jaarlijks- 30 millioen kg. vers fruit nodig. Dit fruit werd ook hier te lan de geteeld, maar goede drooginstalla ties voor de verwerking ontbraken. Het Instituut voor bewaring en ver werking van tuinbouwproducten te Wageningen stelt, in samenwerking met het Instituut voor T. N. O. en een ingenieursbureau, een volledig uitgewerkt ontwerp samen voor een moderne fruitdroger met een capaci teit van een ton vers fruit per dag. Getracht wordt het ontwerp voor de herfst gereed te hebben en het dan aan belangstellenden ter beschikking te stellen. AAN DE FRUITTEELT IS HEEL WAT SCHADE TOEGEBRACHT. De veilingen in de Betuwe werken op vplle kracht, om het fruit, dat door de Zuidwesterstorm is afgevalen, te verwerken. De pachters hebben flin ke klappen gekregen, want de schade loopt in de honderdduizenden. De fruitafval is dubbel erg, omdat ver schillende variëteiten, zoals goudrei- netten en bellefleuren er toch al niét al te best voorstonden. De oogst van deze vruchten zal daarom ver bene den de verwachtingen blijven. „HAAGSE TRAMWEGSTAKING COMMUNISTISCHE REL" ZEGGEN VAKBONDBESTUUREDRS. Tijdens een bespreking met de pers, aldus het A.N.P., zeiden enige verte genwoordigers van de bedrijfsunie vervoer, dat de Haagse tramstaking door een communistische rel veroor zaakt werd. Een communistisch be stuurslid van de ,Haagse afdeling van de Ned. Ver. van Spoor- en Tramweg personeel was op de hoogte van de bestaande loonvoorstcllen voor het H.T.M.-personeel. Hij heeft, vlak voordat deze eisen openbaar werden, blijkbaar in overleg met leidende communisten, van de bestaande on rust gebruik gemaakt, om een sta king te forceren. Indien deze poging na het bekend worden der eisen ge daan zou zijn, dan zou de staking niet gelukt zijn. De onrust wérd veroor zaakt door de navordering van belas ting over fooien. De stakingsleiding heeft geweten, hoe de loonvoorstellen luidden, zodat de staking, aldusde bestuurders, volkomen door kwade, -trouw veroorzaakt werd. Na de verkiezingen verklaarde de C.P.N., dat men teveel op het E.V.C kompas gevaren heeft en dat men zich intensiever met de vakbeweging zou moeten bemoeien. Dit uitslaan de brandje is een voorproefje ge weest", aldus de zegslieden en zij voegden erbij, dat zij thans «?ewaarr schuwd zijn. Erkind werd dat men in vakbondskringen deze staking niet heeft voorzien. Beklemtoond werd, dat de loonregeling van de H.T.M. niet slecht afsteekt bij overeenkomstige en dat de thans gedane voorstellen verschillende oneffenheden zullen gladstrijken. VORSTVRUHOUDEN VAN POOTAARDAPPELENBEW AAR PLAATSEN. Evenals het vorig jaar, zullen ook dit jaar brandstoffen worden ver strekt voor het vorstvrij bewaren van pootaardappelen in de daarvoor bestemde bovengrondse bewaarplaat sen Kleine hoeveelheden poters dienen zoveel mogelijk te worden geconcen treerd in grotere ruimten, bijv. in de bestaande kool- of bloembollenschu- ren, welke o.m. voor dit doel geschikt zijn. Voor zover kleine hoeveelheden niet kunnen worden geconcentreerd dient men voor het vorstvrij bewa ren hiervan bonvrije brandstof te ge bruiken zoals: petroleum, turf, bruin kool, bruinkoolbriketten enz. Bewaarplaatsen, welke door mid del van gas of electriciteit worden verwarmd, vallen buiten de regeling. De exploitanten hiervan kunnen zich rechtsstreeks tot de desbetreffende electriciteitscentrale of gasfabriek wenden. De aanvraagformulieren waarop vaste brandstof kan worden aange vraagd zijn vanaf 1 September 1948 verkrijgbaar bij de Plaatselijke Bu reauhouder en moeten zo spoedig mo gelijk doch voor 1 October 1948 inge diend worden bij de Bureauhouder in wiens gebied de bewaarplaats is gelegen. Voor elke bewaarplaats moet een afzonderlijk formulier worden ingevuld. „ZWARTE" GEBAKJES IN DELFT. Uit een door ambtenaren van de C.C.D. ingesteld onderzoek bleek, dat een banketbakker te Delft van 1946 af tot heden voor ca. ƒ20.000.aan eieren, suiker, boter, margarine, bloem en bonnen „zwart" had ge kocht. Van deze grondstoffen maak te hij gebakjes, koeken en taarten, die voor 2 a 3 maal de vastgestelde prijs aan het publiek werden ver kocht, waardoor de door hem „zwart" betaalde inkoopprijzen ruimschoots werden goedgemaakt. De producten betrok hij van een 5-tal personen die na verhoor allen bekenden. Gedurende dit onderzoek bleek dat nog een 10-tal banketbakkers, een winkelier, een melkslijter en een eierenhandelaar, allen uit Delft, zich in meer of mindere mate aan derge lijke feiten hadden schuldig gemaakt. In totaal kochten deze 13 verdachten voor ca. 26.500aan goederen en bonnen. In verband hiermede werden nog meer leveranciers geverbaliseerd. In totaal werd tegen 24 verdachten proces-verbaal opgemaakt; BEURS WEERSPIEGELT VERTROUWEN IN HET NIEUWE KABINET. De tot standkoming van het nieu we kabinet had op de effectenmarkt geen merkbare invloed. Voorzover gisteren koersverschillen vielen waar te nemenwaren deze het gevolg van markttechnische omstandigheden of bijzondere overwegingen omtrent het fonds in kwestie. De stemming op de staatsfondsenmarkt weerspiegelde vertrouwen in het nieuwe bewind, en was een voortzetting van het her stel, dat de staatsschuld de vorige week reeds vertoonde. De conversie- lening 1947 kwam zelfs boven de 98 pet. uit en de integrale verhieven zich tot 81 1/4 a 3/8. De meeste aandacht op de aandelenmarkt ging uit naar de certificaten Nederl. Handel Mij. Men sprak van 9 pet. dividend in contan ten en onder invloed van deze ge ruchten liep de koers van 169 tot 175 op. Trouwens- de gehele Indische markt ademde een iets betere geest, al kwam dit niet in opvallende koers- verheffingen tot uiting. Uiteraard wordt het beleid van de nieuwe re gering tegenover Indië met belang stelling gezien. Met een koers voor de stockdividenden variërend van 772 785 gulen. Aandelen Indische Bank werden wederom in open hoek ver handeld en waren goed prijshoudend. Men hoopt nog altijd op een gunstig verslag in de loop van deze maand. Aandelen Javasche Bank, die de laat ste tijd van 143 tot 185 zijn opgelopen, werden heden op 179 genoteerd. Op de onlangs te Batavia gehouden jaar vergadering zijn geen verdere mede delingen gedaan, waarmede een eind is gekomen aan de gerucfiten, die in dertijd ter beurze de ronde deden om trent een extra uitkering. Wat de Cultuurfondsen betreft, hier heers te een goed prijshoudende stemming bij zeer kalme affaire. Grote prijsver- anderingen deden zich niet voor en ook in de overige hoeken verliep de handel zeer kalm. Kon. Olie werd vernomen op 344 a 345, dus een klei nigheid boven het slot van Vrijdag De toonaangevende industriéfondsen noteerden iets beneden het vorig slot- peil en met name Unilever was aan de zwakke kant op "297. In het verde re verloop viel waar te nemen, dat de koersen de neiging hadden om een kleinigheid terug te lopen. De markt sloot met een in alle hoeken bijzon der rustige stemming. Prol. 2% pet. UIT DE RIJNSTREEK ALPHEN AAN DEN RIJN ATHLETIEK STREEKWED- STRIJDEN DIOCEES HAARLEM. N.K.J.B.'ers „zwemmen" naar huis! De natuur is de deze zomer te verwerken Diocesane Athletiek- streekwedstrijden niet bijzonder gunstig gestemd. Reeds eerder wer den deze ontmoetingen, in Haarlem, uitgesteld. Zondagmiddag zouden ze dan te Alphen aan den Rijn worden gehouden. Tot een gewenst eind resultaat is het evenwel ook nu niet kunnen komen. Het weer 'bleek spelbreker. Terwijl een krachtige, tot storm toenemende wind over het Alphense Boysveld scheerde en Pluvius zijn gaven rijkelijk over de aarde liet vloei#i, verzamelden tien tallen leden van de Ned. Kath. Jon geren Beweging uit het Diocees Haarlen? zioh om, ondanks de on sportieve weersgesteldheid, de best mogelijke sportprestaties te leveren. Weldra bleek dit alles slechts een ij dele wens. De snel verslechterde weersgesteldheid, waarin horen en zien vergingen was oorzaak, dat meerdere afdelingen, beducht voor een nat pak en de krachtige wind, verstek .lieten gaan. Desondanks, en niettemin er praktisch geen publie ke belangstelling buiten de afgeba kende gebieden aanwezig was om de jongeren aan te moedigen, werd toch met goede moed gestart. Ter wijl de eerste nummers 5 x 80 M. estafette werden gelopen,- moeste? echter reeds de vrolijk wapperende vlaggen, welke al lang genoeg tot weerloze speelbal van de storm hadden gediend en reeds in ontel bare repen dreigden te worden ge reten, snel worden gestreken. En weldra brak een zo zware en lang durige waterhoos van de hemel los, gepaard gaande met stormwinden, dat de organisatoren, leider de heer F. Bouman, zich genoodzaakt had den gezien de wedstrijden af te ge lasten. Nu zullen ze de komende Zondag middag in het Leidse Hout van de Sleutelstad worden gehouden. Fokveedag en Kaastentoonstelling. Het ligt in het voornemen van de Fok- en Controle Vereniging te Alphen aan den Rijn om op Woens dag 25 Augustus, evAxals het vorig jaar op het ijsbaanterrein een fok veedag te houden voor stamboek en geregistreerd rundvee en van geiten. Tevens zal aan die dag de traditio nele kaastentoonstelling worden ver bonden in het ijsclubgebouw. Politiehonden Dressuur Club. De 1ste prijs in de A. klasse werd gewonnen door de heer P. Spruijt te Boskoop, die tevens hiermede voor een jaar in het bezit kwam van de wisselbeker. 2de werd de heer G. Cuperus, 3de W. de Vos, 4de Van Dam. In de klasse B. verwierfde heer Kaspers de 1ste prijs, 2de de heer C. Boot, 3de de heer J. van Egmond. 4de mevr. den Hertog. Efen tweetal troostprijzen werden gewonnen door de heer J. Verkade en mevr. v. d. Bos. Aan de heer Lammers werd als herinnering aan deze wedstrijden een medaille uit gereikt voor het belangeloos werk, dat genoemde heer voor de vereni ging verricht. Pater drs G. Jansen O.F.M. On ze oud-stadgenoot, de zeereerw pa ter drs G. Jansen O.F..M., vertrekt in September naar Rome, waar hij werkzaam zal zijn aan de Generale Curie der Minderbroeders. De 7de September zal pater Jan sen, tot nu toe leraar aan het missie college te Sittard, zijn zilveren kloos- terfeest vieren. BOSKOOP G.D.S. Zondag maakten het le en 2e elftal vergezeld van meerdere supporters een vacantietrip naar Terheijden (N.Br.). Reeds vroeg werd vertrokken, waarna in Den Bosch werd „gekerkt" en tevens de beroemde St. Jan werd bezocht. Des middags trad eerst het tweede elftal aan op het groene veld tegen het tweede elftal van de plaatselijke club. In een gelijk opgaande strijd wist dit elftal een 44 gelijk spel te behalen. He eerste elftal behaalde een ver diende 32 overwinning. De verde diging van GDS was er goed „in" en werd slechts 2 x gepasseerd. De voorhoede was eveneens goed op dreef en wist 3 x te doelpunten mid dels Toon 2 en Joop 1. LEIDERDORP Jubilea. De Ned. Mij van Nij verheid vex-leende gisteren het ge tuigschrift der Mij aan de heren H. Baars en D. v. d. Zwart uit Leider dorp, D. Habraken uit Leiden en W. 35. Bóven heeft professor Grim- boudjuist de fles met karnemelk open gemaakt als de alarminstallatie be gint te loeien. Onbeweeglijk blijft de fles boven het glas van Bimmelbam zweven, en zonder verder nog op het kostelijke vocht te letten, staart Grimmboud voor zich uit. Als het WÊÊÊfÊÊÊÊIÊMI. ft'as vol is guts het over de rand en eens enigermate worden tegemoet i vormt een grillige plas op de tafel, gekomen. „Het komt mij voor..." zegt hij be dachtzaam, dat de alarm-installatie in werking gesteld is. Of bedriegt mijn gehoor me?" Maar Grimboud vergist zich klaarblijkelijk niet; het geloei zwelt steeds aan Bimmelbam probeert zich boven het helse lawaai uit verstaanbaar te maken. „Uw oren zijn in orde!" schreewt hij. „Het zal de Alarm-installatie zijn! Kunt u dat ding niet stop zetten?" „Wel wis en zeker kan il^.dat!" Op eens is het weer stil. Hendrik wijst naar boven. „Moet je zien," zegt hij, „De balken zijn gescheurd van de herrie. Waar is dat nou goed voor?" Nu wordt de professor ernstig boos. „Jonge man!" waarschuwt hij, „Pas op dat ik me niet kwaad maak. Waag het niet deze brilliante uit vinding te becritiserendie balk was al gescheurd! Oh! Oh! Als nie mand maar iets aan mijn uitvindin gen vernield heeftMaar er kan toch niemand beneden zijn, of.... Met hoevelen waren jullie?" Hendrik de Zeevaarder wijst eerst op zich zelf en dan op Bimmelbam. „Twee man!'' rapporteert hij, „plus een auto en een jas. Een auto van mijzelf en een jas van iemand anders" De pro fessor trekt zijn mantel vast om zich heen en vent de deur uit, naar be neden WEERSVERWACHTING RUSTIG WEER Slechjs hier en daar, voorna melijk in het binnenland nog een regenbui, overigens licht tot half bewolkt met plaatselijk ongeveer dezelfde temperatuur als vandaag. Berichten reeds geplaatst in eep gedeelte onzer vorige oplage. Donderdag Regeringsverklaring De Tweede Kamer is telegrafisch bijeengeroepen tegen Donderdag a.s. te 1 uur. De minister-president, de heer Drees, zal dan een regerings verklaring afleggen. Daarna zal de Kamer een nominatie voor het voorzitterschap opmaken, nu mr. van Schaik zitting in het kabinet heeft genomen. Het ligt voorts in de bedoeling, dat het debat over de regeringsver klaring eerst op Vrijdag a.s. een aan vang zal nemen. Zo nodig zal het dan in de volgende week worden voortgezet. Hockx uit Zoeterwoude, die hun 25- jarig jubileum vierden cn de heren J. Bavelaar en W. P. Holswilder uit Leiden die resp. reeds op 42 en 28 jaren trouwen dienst mochten terug zien bij de N.V. Ouderzorgde Rid der en Co. Daartoe waren de jubi larissen met hun dames in „Het Wa pen van Leiderdorp" bijeengeroepen door de directie, die 'hun bij monde van de heer H. van Poelgeest com plimenteerde met hun jubilea en hen het keurig uitgevoerde getuig schrift (met verklaring) overhandig de van genoemde maatschappij. Bo vendien werd hun een zilveren me daille en een enveloppe met inhoud aangeboden. Nadat ook de loco-bur gemeester, de heer M. P. Splinier, hen in waarderende woorden had toegesproken gaf de heer v. d. Zwart in dichtvorm een heel aardig over zicht van de voorbijgegane 25 jaren en bracht hij, mede namens zijn ka meraden, dank voor de ontvangen eerbewijzen. UIT DE OMGEVING HILLEGOM Personalia Te Amsterdanf slaag de voor het examen praktijk boek houden, de heer Th. Salman alhier. Voor het middenstandsdiploma (han- Karssen, mej G. Perfors en de heren delskennis slaagden: mevr. Uilenreef- W. Bakkker, K. de Graaf. W. Heir- man, G. Hollander, Th. Hoogewerff G. Keyzers, D. Koordes, L. v. d. Mo len, H. Persoon, P. v. Rooden, C. Smits, H. Soet, Th. Staats, J. Uilen- reef en C. Versteegt. "Voor het praktijkexamen moderne bedrijfsadministratie slaagde de heer P. J. Angevaard. DE ZILK Eigen schuld De heer v. d. M. uit Overveen draaide bij de Corne- liabrug een rokertje en plaatste z'n nieuw rijwiel tegen 'n hek. Op het zelfde ogenblik dat een vrachtauto langs reed, kantelde de fiets en werd totaal vernield. Wildstropers Een der jachtop zieners verbaliseerde hier twee stro pers uit Haarlem, die met een Hcht- bak en 'n geweer 16 konijnen, 2 ha zen en 8 fazanten hadden buitgemaakt KATWIJK AAN DEN RIJN Personalia. Voor het Midden standsdiploma slaagde .de heer D. Wagter alhier. Geboren: Maartje d. van J. de Best en M. Krijgsman; Cornelis z. van H. Ouwehand en A. den Haas; Marianne d. van J. C. M. Stemp en A. Hagens; Annetje d. van W. Schaap en A. Hoek; Hendrik z. van J. van Rijn en A. v. d. Plas. Getrouwd: P. Durieux en K. C. Vermaas; A. Klinkenberg en J. Kraayenoord; C. Sip en J. van Beek. Overleden: L. van der Meij 63 j., wed. van C. v. d. Plas. ROELOFAREND^VEEN Personalia. Voor het midden standsdiploma, algemene handels kennis slaagde onze plaatsgenoot A v. d. Wereld Az. TER AAR Geboren: Sjoerd J. z. v. H. Munnik en G. v. Dijk; Maurits z. v. M. v. Vliet en A. v. Tol; Anthonius J. M. z. v. A. J. Vork en Fr. Honoüt; Cornelia J. d. v. J. J. Sassen en J. de Lange; Theodorus J. N. z. v. Th. J. Lek en M. W. v. Straalen; Theo dorus A. F. J. z. v. P. L. A. v. d. Zon en Th. M. Delgeijer. Getrouwd: Fr. Th. Valentijn 30 j. en G. M. Bocxe 28 j. MARKTBERICHTEN BODEGRAVEN, 10 Aug. Kaas. lste soort 1.721.75, 2de soort 1.68 1.70, zware 1.77. Handel matig. Aan voer 233 partijen. R'VEEN, 9 Aug. Blocmen.tGla diolen 0.030.20; id. N. Europa 0.22 —0.36; Asters 0.04—0.12; Liatris 0.03 0.09; Dahlia 0.030!l7; Scabiosa 0.10—0.12; Cassity 0.23—0.32; Sep- temberwit 0.10—0.40; Lelie White Excelsior 0.160.18; Rayonanten 0.03 —0.17; Utopia 0.09—0.11; Goldfinder 0.040.08, per stuk. Groente. Kropsla 1.503.90; Andijvie 5.00- -7.40; Tomaten A.B.C. 18.00—25.00; id. cc en bonk 12.00 14.00; Rabarber 4.005.00; Bx*eekpeen 10.0011.00; Meloenen 24.0036.00 p. 100;Snijbonen 3.40—5.90; id. stek 1-001.25; Dubb. Sambonen 3.60 4.30; Prinsebonen 4.606.20; Pronk- bonen 1.551.80 p. 10 kg.; Augurken Grof 5.606.00; id. Bommen 1.25 1.30; id. Stippel 1.30—1.35; id. Baster 4.804.90 p. 25 kg.

Leidse Courant | 1948 | | pagina 3