Eerste week der Olympiade ten einde WAT FANNY ZELF VERTELT Vierde gouden medaille voor Fanny Prins Bira wint Prijs van Zandvoort MAANDAG 9 AUGUSTUS 1948 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 1 Thans met de estafette-ploeg LONDEN. 7 Aug. (bijz. dienst A.N.P.). Zaterdagmiddag was het Wem- bleystadion volkomen uitverkocht toen om drie uur de start plaats vond van de traditionele Marathon, over ruim 42 km. een zeer groot aantal lopers nam aan deze wedstrijd deel. Om kwart over drie begon men met de series 4 x 100 meter estafette dames, welk nummer in drie series werd gelopen. Uit elke serie gingen de nummers 1 en .2 naar de finale over. Ned. record 4 x 100 M. tweemaal gebroken Voor de eerste maal na vele dagen van regen scheen een vrolijk zonne tje, maar er stond ook een stevig briesje, waarvan de loopsters onge twijfeld hinder zouden ondervinden. De baan bevond zich nu in goede con. ditie. De plassen van de vorige dag waren totaal verdwenen. De uitslagen luiden: Eerste serie: 1. Can. 47.9 sec.; 2. Austr. 48 sec.; 3. Frankrijk 48.1 sec. Tweede serie: 1. Gr.-Br. 48.4 sec.; 2. Oost. 59 sec.; 3. Chili 51.5 sec. Italië niet gelopen. In de derde serie liep de Neder landse ploeg mee, welke startte in de ze volgorde: Xennia Stadt-de Jong, Neljie Witziers-Timmer, Gerda van der Kade Koudijs en Fanny Blankers- Koen. De startvolgorde was binnen baan Denemarken, tweede baan Ver. Staten, derde baan Nederland, ter wijl Hongarije niet meedeed. Xenia Stadt-de Jong startte goed, gaf vrij goed over aan Nellie Witziers, voor zichtig werd het stokje overgedragen aan Gerda van der Kade en Fanny Blankers-Koen begon als laatste loop ster met zeker vier, vijf meter achter stand op de Deense ploeg. Maar die achterstand werd zonder enige moeite in een voorsprong omgezet. Neder land werd eerste in de serie, Dene marken twee en def Ver. Staten drie. Uit alles bleek, dat de Nederlandse ploeg uit veiligheidsoverwegingen het rustig aan had gedaan. De uitelag luidt: 1. Nederland 47.6; 2 Denemarken 48.1. 3. Ver. Staten 48.3. De Nederlandse estafetteploeg heeft in deze serie het Nederlands record verbeterd met 0".l sec. en van 47.7 sec. gebracht óp 47.6 sec. Reeds driemaal heeft onze nationale damesploeg dit seizoen een tijd van 47.7 sec. gemaakt. In de maand Juni te Eindhoven, een week later te Amsterdam en veertien dagen later te Rome in de landen- wedstrijd tegen Italië. Ondanks de matSge^ wissels veroor zaakt door het voorzichtige lopen, is het Nederlands record toch met 0.1 sec. verbeterd. In de finale stelden zich de vol gende ploegen op: Australië, Canada. Groot Br., Oostenrijk, Nederland en Denemarken. Xenia Stadt-de Jong was goed weg. De aanvangsnelheid was niet zo groot, maar zij raakte niet achte^. Zeer slechte wissel voor Nederland met Nellie-Witziers-Timmer, de tweede wissel met Gerda van der Kade- Koudijs was stukken beter, maar niet temin was Nederland achter geraakt en toen de Rotterdamse het stokje overgaf aan Fanny Blankers-I^oen lag Australië een paar meter voor en ook de Deense ploeg vertrok nog voor de laatste 100 meter met een voorsprong. Maar Fanny Blankers-Koen wist haar achterstand schitterend in te ha len op'het Australische meisje King en met gering doch niettemin dui delijk verschil ging Fanny Blankers- Koen als eerste over de finish, voor de vierde maal een olympische titel veroverend. Weer werd'daarbij het Ned. record met 01 sec. gebroken. De luitslag luidt: 1. Nederland 47.5 sec. (nieuw Nederlands record); 2. Australië 47.6 sec 3. Canada 47.8 sec.. 4. Groot Brittannië 48 sec.; 5. Dene marken 48.2 sec.. 6. Oostenrijk 49.2 sec. De damesestafetteploeg van ons land klom op het podium, een ovatie klonk uit de tienduizenden op voor deze Nederlandse athletes, die de naam van ons land in de internatio nale sportwereld schitterend hebben hooggehouden. Alle vier kregen van president Edstroen hun medailles. Fanny Blankers-Koen als laatste en een klaterend applaus klonk weer op toen de zo populaire Amsterdamse athlete haar vierde gouden medaille in ontvangst mocht nemen. De Aus tralische ploeg kreeg de zilveren en de Canadese de bronzen medaille. Voor de vierde maal ging de Neder landse driekleur omhoog, het Wilhel mus werd gespeeld: ons land had bij de dames athletiek de meeste gouden medailles veroverd. 400 x 100 M. HEREN. In de finale 4 x 100 meter heren estafette startte van binnen naar bui tenbaan Hongarije, Nederland, V. S.. Groot-Br., Italië en op de buitenbaan Canada. De .wissels van de Nederlandse ploeg waren niet erg best en aangezien het bij de andere ploegen ook niet zo bijzonder vlotte begon Lammers aan de laatste 100 meter nog als vierde, maar hij werd door Canada en Hon garije nog gepasseerd, zodat onze landgenoten als.laatsten eindigden. De wissels b.v. van de Amerika nen klopten ook niet altijd. Zo zagen we eert zeer slechte wissel van Dil- lard met Patton, die als laatste liep. De jury kon het resultaat niet onmid dellijk vaststellen en er moest wor den gewacht op de ontwikkeling van de film voor en aleer de uitslag werd bekend gemaakt. De strijd was door het slechte wis1- selen van verscheidene ploegen vol komen open met Groot Brittannië en Italië als grootste concurrenten van de V. S. Hoewel Patton als eerste over de streep ging Werd de Ameri kaanse ploeg gediskwalificeerd tot grote verrassing van iedereen. Daar door won Groot Brittannië voor de eerste maal een gouden medaille. De uitslag luidt: 1. Groot-Brittannië 41.3 sec.; 2. Italië 41.5; 3. Hongarije 41.6 sec.; 4. Canada 41.9 sec.; 5. Nederland 41.9 sec. De dis-kwalificatie van de Ver. Sta ten was te wijten aan het feit, dat de tweede loper der Amerikanen, Wright, het slokje van Ewell over nam toen de daarvoor vastgestelde grenslijn reeds was gepasseerd. Door deze bijzondere omstandigheid werd Nederland dus vijfde. De ceremonie protocolaire vond vervolgens plaats. Voor de eerste mdal ging bij het athletiektournooi de vlag van het organiserend land om hoog en onder daverend gejuich wer den de diverse medailles uitgereikt. De vier Amerikaanse lopers verlieten intussen stilletjes het stadion, maar het sportieve Britse publiek, dat moest erkennen, dat de Yankees veel sneller waren dan de Britten gaf hun een daverend applaus tot afscheid. DE MARATHON. Inmiddels waren de Marathonlopers de 10 km. gepasseerd. De Belg Gailly leidde na 10 km., gevolgd door Lou (China). Gezamenlijk passeerden met een halve minuut achterstand, Josset (Fr.) en Guinez (Aarg.). als vijfde kwam door vier seconden la ter, de Fin Hietanen. Op de laatste tien kilometer ontwikkelde zich een fantastische strijd om de leiding tus sen de Belg Gailly, de Argentijn Ca- brora en de Brit Richards. Hoewel Cabrora en Richards om de beurt een poging deden de dappere Belg van de kop te verdringen, hield Gailly uitste kend vol en als eerste» kwam hij het Wembley stadion binnen. Een ieder dacht, dat deze marathon door de Belg zou worden gewonnen maar een dramatische finish maakte een eind aan deze verwachtingen. Cabrora die vrij dicht achter Gailly liep. bleek nog zoveel reserve te bezitten, dat hij met een fantastische spurt de volkomen uitgeputte Belg passeerde, waarna deze ook nog, ontmoedigd als hij was, door Richards werd ingehaald. Met grote moeite wist Gailly zich over de eindstreep te worstelen, waarna hij in. elkaar zakte. De uitslag luidt: 1. en olympisch kampioen Cabrora (Arg.) 2.34.51.6; 2. Richards (Gr.- Brittannië) 2.35.7.6; 3. Gailly (België) 2.35.43.6.4. Coleman (Z.-Afrika); 5. Quinez (Arg.); 6. Luyt (Z.-Afrika). HOOGSPRINGEN DAMES. Het nummer hoogspringen dames werd verwerkt zonder Fanny Blan kers-Koen. Zij had van deelname af gezien om zich te sparen voor de 4 x 100 M. estafette. De uitslag werd: 1. en olymp. kampioen, Alice Coachman (V. St.) 1.68 m. (nieuw olymp. re cord). Het oude stond op naam van Jane Shiley (V. St.) en Mildred Di- driekson CV. St.) met 1.65 m. sedert 1932 (Los Angelos). 2. Dorothy Tyler (Gr.-Britt.) 1.68 m.; 3. Ostermeyer (Frankr.) 1.61 m.; 4. Beckett (Jamai ca) 1.58 m.; 5. D. Dredge (Canada) 1.58 m.; 6. Crowther (Gr.-Brritt.) 1.58 m. Alice Coachman werd eerste ge plaatst doordat zij de 1.68 m. in min der sprongen bereikte dan Dort Do rothy Tyler. In de achtste finale sprint werd door het verkeerd passeren van zijn tegenstander, Rocca (Uruguay), on ze landgenoot Hij zeiendoorn tegen de grond geslingerd. Op de boven ste foto zien wij Rocca steunende met zijn hand op de baan en. Hijze- lendoorn achter hem liggende. Be neden: Hij zeiendoorn wordt op een brancard van de baan weggedragen. Snelste sprintster ter wereld MAAR ZIJ MISTE DE TREINT Met de Harwichtrein zouden Zon dagmorgen van Liverpoolstreetsta- tion de dames athleten vertrekken, gezamenlijk met de heren en de offi cials Wirz Moerman en Blankers, alsmede K.N.V.B.-officials als Her berts en Boeljon en de Nederlandse elftalspelers Kraak, Landman en Al- bers. Het was zeer druk op het sta tion, een ware uittocht van deelne mers, officials en bezoekers, want de athletiek- en zwemwedstrijden wa ren nu achter de rug, twee takken van sport, welke in het middelpunt van de belangstelling hebben gestaan. Drie treinen gingen van Londen naar Harwich en jn een daarvan zaten de bovengenoemde leden van de Neder landse ploeg met de officials, maar van de dames was geen spoor te be kennen. Jan Blankers keek tever geefs naar zijn vrouw uit en de snel ste sprintster van de wereld was dit maal te langzaam geweest. Zij miste de trein en met haar alle andere da- o is Jan Blankers Zondagavond alleen in Nederland aangekomen en zijn vrouw zat nog in Northwood, in het college, waar de Nederlandse athleten waren ondergebracht. Wat was er gebeurd? Het vervoer van Northwood naar Londen klopte Zondagmorgen niet precies en het gevolg was, dat de da mes veel en veel te laat van North wood vertrokken. Bij Wembley ge komen zag men het hopeloze van de poging in om de trein naar Harwich in Liverpoolstreetstation nog te ha len, zodat besloten werd naar Nort- wood terug te keren. Onvrijwillig maar misschien niet geheel onwel kom, werd dus nog een dagje aan het olympische verblijf vastgeknopt. De dames athleten komen nu he denavond in Nederland aan. De Nederlandse zwemploeg en de waterpolospelers vertrekken heden avond uit Londen en arriveren Dinsdagochtend in Nederland. Ondanks de berichten, dat Fanny Blankers-Koen eerst heden in ons land zou aankomen, hebben enige naar de Haarlemmermeerstraat, waar de athlete woont, begeven. De mees ten hunner waren in de rotsvaste overtuiging, dat Fanny toch gister avond zou aankomen cn dat alle be richten, die het tegendeel beweerden, als een afleidingsmanoeuvre waren bestemd. Hoe ook, de kans, dat Fan ny gisteravond zou kunnen aanko men, was voor hen reeds aanleiding om naar dit ver afgelegen deel der stad te tijgen, dat gisteravond de Kalverstraat op zijn drukst naar .de kroon streefde. Tegen elf uur zag het in de omgeving van het huis van de familie Blankers nog zwart van de mensen. Fanny Blankers-Koen-gladiooI. Terwijl duizenden Amsterdammers tevergeefs wachtten op Fanny Blan kers-Koen en het huldigings-comité dus nog één dag geduld moet hebben, kwam gisteravond uit Beverwijk het bericht, dat ons land thans een Fanny Blankers-Koen-gladiool bezit. De gla diool is gekweekt door de firma H. van Bragt üit Beverwijk en heeft een zacht lila kleur. In tegenstelling tot de athlete, die heden in de Haarlem mermeerstraat is te zien, valt de gla diool van haar naam te bezichtigen op de handel-industrie en tuinbouw tentoonstelling. die ter gelegenheid van het 650-jarig bestaan van Bever wijk aldaar wordt gehouden. HET PROGRAMMA VOOR DINSDAG 10 AUGUSTUS. Het programma voor Dinsdag 10 Augustus luidt: Schermen: 9.00 equipe sahel eerste ronde; 14.00 idem halve finale. Voetbal: halve finale Wembley. 18.30 DenemarkenZweden. Zeilen. Torquay. Basketball: halve finales. Ruitersport: 9.00 individuele dres suur: dressuur concours complet. Gymnastiek: verplichte en vrije oefeningen heren. Boksen, voorronden gewichtheffen: 14.30 lichtgewicht; 19.00 middenge wicht. Londen, 8 Augustus, dat ik er gemakkelijk over- Bijz. dienst A. N. P. heen towam. Als vanzelf kwamen wij De strakke blik in de te spreken over de vier ogen was weg, de haren overwinningen de Flying weggestrekén los oom het Dutchmam, zoals een En- hoofd. De ene grap na de gelse krant haar met een andere plagerij klonk op. letterverwisseling type- Zo vonden wij Fanny rJhd heeft genoemd, in dit BxankersKoen temidden olympisch athletiektour- van de andere dames ath- nooi heeft behaald Fanny leten, haar 'vriendinnen erkent ronduit dat de zege van de baan. Acht dagen op de 80 meter horden van spanning, van uiterste haar de meeste voldoening concentratie, van hoop en heeft geschonken, omdat van angst, van opgelucht- de strijd om de eerste heid na een overwinning plaats zo fel was geweest, en van beheersing voor het „Ik weet", verklaart zij, volgende nummer, dat al- „ik was niet te laat weg en les moest afmatten. dat ook Maureen Gardner die wekte een geestelijke moe heid welke opluchting zocht in opgewekt gebabbel over de dingen, die achter haar lagen. Inderdaad, Fan r.y vertelde het ons zelf: de geestelijke inspanning was in dit tournooi nog groter geweest dan de li chamelijke. Ik zou, zo zegt ze, met geen mogelijk- naast mij -in de startholes heid aan het hoogspringen zat. niet. maar de beide hebben kunnen meedoen buitenbanen waren te vroeg en ik^ ben blij, dat ik ook weggegaan en de starter het vèrspringen heb laten had ons moeten terugroe- lopen. al zegt iedereen pen. Dat deed hij niet en achteraf, dat ik ook op dat ik realiseerde mij in een nummer een goede kans onderdeel van een'seconde, zcu hebben gehad voor een oat ik met een achterstand olympische medaille. Maar begon. En dan moet je vech- een athleet kan ook te ten tegen de nadelige start, veel willen doen en een te maar vooral ook decimeter veel zou verlammen. voor decimeter proberen in i Elke dag concentreren op te halen op de anderen en de Ayedstrijd op de start, dan op die korte afstand, op de tegenstandsters, aan En toch er voor zorgen, honderd en een kleinighe- dat je het evenwicht be- .den denken, dat wekt een waart, dat je de snelheid innerlijke spanning, welke nog opvoert. Op de laatste soms ondragelijk wordt, meters, werd het beslist ik Eén dag had ik een inzin- hadagewonnen, maar het k.mg. maar iedereen heeft was op het nippertje", zo goed voor mij gezorgd, ..En dan ben ik*blij met een overwinning in de es- dat zij ook trainde en leef- tafette, niet voor mij zelf de. maar niet begreep, alleen, maar vooral ook waarom zij geen olympisch voor de andere meisjes", kampioene was geworden. En als wij dan" even glim- «Nou. toen heb ik haar lachen, als Fanny over de maar gezegd, aldus Fanny, meisjes spreekt omdat de ploeg uit vier.... gehuw de dames bestond, ook een wereldrecord! voegt Fanny er aan toe, dat het wisselen niet zo goed was gegaan, maar dat Gerda, Nettie en Xenia haar af stand uitstekend hadden gelopen. En al begon ik dan met de laatste 100 me ter met een achterstand, die was toch niet zo groot, cf ik kon de anderen inha- Meeste voldoening van de 80 M. horden; ook voor de meisjes len. 'Het gaf zoveel voldoe ning met zijn vieren op het „schavotje" te staan en niet alleen, want deze over winning was een zege van de gehele Nederlandse da- mesathletiek. Hoe was de Verstand houding tussen alle deel neemsters? Best, was het antwoord. Er zijn er heel wat naar dat de oorzaak heel sim pel was. Zij was nu een maal niet zo snel als ik. En Fanny licht nog als zij denkt aan het beteuter de gezicht van Strickland. Je bent de populairste athlete van deze Olympi sche Spelen, dat hebben wen in de afgelopen dagen gemerkt Fanny. Hebben ze het niet te bont met je gemaakt? Och wel nee, luidt de re pliek. De Engelse kranten vinden het nu eenmaal in teressanter om bijzonder heden over mijn man en ever de kinderen te ver tellen. ze hadden daar een bijzondere voorliefde voor. Maar over de techniek van mijn prestaties, over de voorbereiding, over de wedstrijden zelf, daar heb ik weinig van gelezen. En hoeveel handtekeningen iit wel niet heb gezet? Toen ik een keer met de Under ground ging, kiwamen plot seling tientallen mensen naar mij toe. Niemand had hun verteld, dat ik Fanny BlankersKoen was maar ze wisten het blijkbaar al lemaal. Leuk waren mij toegekomen om raad orchideeën, welke ik heb :e vragen voor de training, gekregen na de 4 x 100 me- voor de maaltijden en ter estafette, van de Am- menigeen keek vreemd op sterdamse bloemenmarkt. toen ik zei dat ik geen buitenissigheden kende voor wat de oefeningen en het eten betreft. Het Australische meisje Strickland verklaarde toen zij het allemaal hoorde, Als ze het met die huldi ging in Nederland maar niet te bont maken als ik thuis kom. En dan rust, vacantie met de kinderen en daarna terug in het ge wone dagelijkse leven! OLYMPISCHE REVANCHE OP DE 5000 METER. INTERNATIONALE WEDSTRIJDEN TE AMSTERDAM. Naar het A.N.P. verneemt is het zeker, dat Reiff (België), Zatopek (Tsjecho Slowakije), Slijkhuis en A'hlden (Zweden), de vier lopers, die op de 5000 meter te Londen bij de Olympische Spelen een domine rende rol hebben vervuld. Zondag 15 Augustus a.s. in het Olympisch Stadion te Amsterdam aan de inter nationale wedstrijden zullen deel nemen op de 3000 meter, maar de mogelijkheid bestaat'ook op de 5000 meter, hetgeen dus een olympische revanche zou betekenen. Deze wedstrijden beloven trou wens buitengewoon belangrijk te worden. Bij de heren zullen verder aan de start verschijnen de Pana mese sprinter Labeach, de 400 nje- ter loper Reardon (Eire), de pols stokhoogspringer Kaas (Noorwegen) Treleoar (Australië), Hartmeyer (Zwitserland), Braekman (België) en nog verscheidene Finse, Belgi sche en Zweedse athleten. Bij de dames mag men er reke ning mee houden, dat Fanny Blan kers-Koen zal starten, evenals de bekende Australische sprintster Strickland. DE SPELEN IN CIJFERS Hieronder volgen de resultaten der Spelen, voorzover zij nog niet in de afzonderlijke verslagen zijn vermeld: Athletiek. 4 x 400 meter heren. 1. en Olympisch kampioen: Ver. Staten (Cochran, Bourland, Harmden en Whitfield) 3 min. 10.4 sec.; 2. Frank rijk 3.14.8; 3. Zweden 3.16; 4. Fin land 3.24.8. 10.000 meter snelwandelen: 1. en Olympisch kampioen Mikaelsson (Zweden) 45 min. 13.2 sec. (nieuw Olympisch record), oude record 46 min. 28.4 sec.. Canadees Goulding, 1912 te Stockholm); Johansson (Zwe den) 45.43.8. 3. Schwal (Zwitser land) 46.2. Wielrennen: In de halve finale zijn geplaatst: Ghella (Italië), Axel Schandoff (Denemarken). Reg Har- ris (Gr .-Brittannië), Hijzelendoorn moet zijn eerste rit tegen Roca (Uru guay) overrijden. Wint hij deze rit, dan moet hij een kwartfinale rijden tegen de Argentijn Bazzano. De win naar van deze kwartfinale voegt zich bij de finalisten. Roeien: Vier met stuurman: eerste halve finale: 1. V. S. 7.20.1; 2. Frank rijk 7.28.9. Tweede halve finale: 1. Denemarken 7.31.3; 2. Hongarije 7.46.1. Derde halve finale: 1. Zwitser land 7.22; 2. Italië 7.32.8. Skiff (halve finales): eerste heat; 1 Castate (It.) 8.5.4; 2. Cappozzi (Ar gentinië) 8.12.6. Tweede heat: 1. Risso (Uruguay) 8.9.3. 2. Kelly (V. S.) 8.9.7; 3 Rowe (Gr.-Britt.) 8.20.8. Derde heat: 1. Wood (Austr.) 8.8.5; 2. Sephe- riades (Fr.) 8.17.1. Twee zonder stuurman (halve fi nales): eerste heat: 1. Zwitserland 7.47.3; 2. Australië 7.54.5. 3. Oosten rijk 8.03.1. Tweede heat: 1. Italië 7.52.8 ;2. Denemarken 7.54.3. Derde heat: 1. Gr.-Brittannië 8.5.9. 2. Bra zilië 8.18.6. Twee met stuurmanhalve fina les): 1. Denemarken 8.12.1; 2. Frank rijk 8.14.9. Tweede heat: 1. Hongarije 8.15.7; 2. Argentinië 8.27.7. Derde heat: 1. Italië 8.04.2; 2. Zuid^Slavië 807.9. Vier zonder stuurman (halve fina les): eerste heat: 1. Italië 7.15,00; 2. Nederland (Delftse Sport) 7.23.00. Tweede heat: 1. Denemarken 7.13.8. 2 Gr.-Brittannië 7.16.3. Derde heat: 1. Ver. Staten 7.42.2; 2. Zui-Afrika 7.57.2. DE AUTORACES IN ZANDVOORT zijn een schitterend succes gewor den voor de gemeente Zandvoort en voor de K.N.A.C. De organisatie was (buiten de banen) nog,niet perfect, zeker niet, maar wie zal durven klagen, gezien de bergen werk die door de gemeente en de KNAC—officials verzet zijn geworden in betrekkelijk zo luttele maanden? De burgemees ter mocht bij de officiële opening van van het circuit met trots ervan ge wagen. En zijn voorganger verdiende de eer „het lint" doorgeknipt te zien door zijn echtgenote, want aan oud-burgemeester van Alphen's naam is het meest de schepping van een nieuw circuit verbonden, dat in de toe komst races mogelijk maakt, waaraan de beste wedstrijd-rijders van de wereld graag willen deelnemen. De grote tribune is gebouwd op een punt.'fco mooi gelegen, dat het alleen al een natuurgenot is, daar te zitten en de duintoppen, doorsneden met de wegen van het circuit, rondom zich te zien. De tribune is nog niet af. Alleen de pers, voor wie een prachtige werkruimte geschapen is zat opgewekt met een weergeloos uit zicht op een groot en zeer voornaam gedeelte van de banen. Dreigden in de ochtend buien, de gehele middag zijn de wedstrijden verreden in prachtig, zonnig, fris weer. Tiendui zenden en tienduizenden mensen vleiden zich langs de duinen, of be klommen de toppen, en rijden zich in kleurige plekken in het helmgras, zoekend naar een zo ruim mogelijk zicht op de banen. Zij hebben, vooral in de finale, genoten van een zeer felle strijd tussen de Engelsman Roit en de Siamese prins Birabougse, die het uiterste uit zijn Maserati moest halen, om (vaak met gering verschil) de Alfa Romeo achter zich te laten. Hij moest nog een waarschuwing met de blauwe vlag krijgen, ten teken, dat hij zijn tegenstander ruimte moest laten, zo fel was de eindstrijd. En dat hij Rolt meenam in zijn eigen wagen voor de ere-ronde, dat betekende psychologisch, dat de vriendelijk lachende Siamese prins toch eigenlijk vond, dat zij beiden evenveel recht op het eerbetoon van he publiek hadden. In de "moeilijke bochten links van en tegenover de grote tribune leek het enige malen, of Rolt de Siamees voorbij zou gaan, maar er was op die momenten geen ruimte en op de rechte stukken kon de Alfa, die zonder compressor reed, het net niet houden tegen de snel accelererende Maserati Het is 'n merkwaardige sensatie, dit race-rijden, in Nederland nog nooit zo gezien. Man en machine waren één, zoals paard en berijder één kun nen zijn in hippische rennen. Aan de machine hebben de bouwers en de monteurs alle krachten gegeven. De mens, die bestuurt moet, nu zijn ze nuwen tot het uiterste gespannen zijn, met zijn koel verstand en zijn groot reactie-vermogen, de rest doen. Nu, het is werkelijk een prachtige dag geworden, zonder ongelukken, met veel strijd, niet alleen om de eerste, maar ook om de lagere plaat sen. Op de tribune was het bij de start een oorverdovend lawaai van brullende motoren en telkens flitsten de renners in hun gierende machines op het rechte eind voorbij ,met een snelheid van Tyel 180 km. per uur. Het maakte de toeschouwers moe, die drie races, twee van 24, en een van 40 ronden. Maar wij hebben waarlijk genoten. De KNAC mag tevreden zijn. In Ne derland zal voortaan een Grote Prijs verreden kunnen worden. Na een felle strijd met de Alfa Ro meo van Rolt heeft Parnell op Mase rati de eerste heat van de Prijs van Zandvoort gewonnen. De uitslag luidt over 100.63 km. (24 ronden). 1. Parnell (Maserati) 50 min. 17,8 sec. gem. snelheid 120.06 m. 2. Rolt (Alfa Romeo) 50 min. 21.4 sec. gem. snelheid 119,80 km. 3. Bol ster (Era) 50 min. 23,9 sec. gem. snel heid 118,36 km. De snelste ronde werd gemaakt door Bolster met zijn 1488 cm3 Era nl. in 1 min. 57.9 sec. dus met een gemiddelde snelheid van 129 km. Na in de eerste ronde een zeer spannende strijd geleverd te hebben met Walker (Era), behaalde Prins Bira (Amserrati) in de tweede heat om de Prijs van Zandvoort een rui me overwinning. Walker kreeg na vijf ronden pech cn moest in de elfde ronde uitvallen wegens een gebroken achterbrug. De uitslag was: 100.63 km (24 ronden) 1. Prins Bira (Maserati) 50.24.2 (gem. snelheid 119.80 km.); 2. Hampshire (£ra) 51.23.4 (117.49 km); 3. Hamilton (Era) 51.31.8 (117.20 km). De snelste ronde in deze heat werd gemaakt door prins Bira met een tijd van 1 min. 54.6 sec. De gemid delde snelheid was 131.7 km. De neef van de koning van Siam, prins Bira heeft ten slotte de Prijs van Zandvoort gewonnen. De uitslag was: 167.72 km: 1. Prins Bira (Ma serati) 1 uur 25 min. 22.2 sec. (40 ron den, gem. snelheid 117.88 km); 2. Rolt (Alfa Romeo) 1.25.22.3 (40 r., gem. snelheid 117.88 km); 3. Parnell (Maserati) 1.25.33.44 (39 ronden); 4. Hamilton (Era) 1 uur 25 min. 56.6 (39 ronden); 5. Ashmore (Era) 1 uur 27 min. 6.2 sec. (39 ronden). De snelste ronden in de finale was voor urins Bira, die over de 38ste ronde 2 min. 0.4 sec. deed. Dit was een gem. snelheid van 125.3 km. Auto-races te Zandvoort. Op het nieuwe circuit te Zandvoort wer den Zaterdagmiddag voor het eerst internationale auto-races gehouden, Winnaar van de faces werd Prins B. Bira met zijn Masarati na een spannende race tegen de Engelse coureur A. P. R. Rolt, eveneens met efen Masarati. Luchtfoto K.L.M.

Leidse Courant | 1948 | | pagina 5