Op Dtinlochl dooi Oosl-lava knapt het op MAANDAG 9 AUGUSTUS 1948 DE LEIDSE COURANT PAGINA 3 Gisteravond om half acht bereik ten de deelnemers aan de 100ste Ne derlandse bedevaart naar Beau- raing hun bestemming. In processie trok men van het station aldaar naar de tuin der verschijning. Het vergde veel tijd alvorens alle zieken op brancards en grondstoelen naar deze plaats waren gebracht. Hier was aanwezig Mgr. Paolo-Giobbe, de pauselijke internuntius in Neder land, die speciaal voor deze gelegen heid uit Nederland was overgeko men. In het priesterkoor waren eveneens aanwezig Mgr. Charue, bisschop van Namen, onder wiens diocees Beauraing valt, Mgr. Kerk- hofs, bisschop van Luik. Mgr. Lamy, abt van de Norbertijnerabdij te Leffe, en Mgr. van Schinken, bis schop van Kwango (Belgische Kon go). Deken G. Kuis uit Poeldijk, voorzitter van het Nederlandse co- mit' „Pro Maria" verwelkomde de internuntius en sprak de pelgrims toe. Na het pontificale lof, nuttig den de pelgrims hun eerste maaltijd. De zieken werden ondergebracht in het pensionnaat naast de tuin der verschijning, dat tot hospitaal was ingericht. Gisterenochtend om 6.30 uur lie pen in alle hotels van Beauraing de wekkers af. Om 7 uur droeg Mgr. Paolo Giobbe een stille H. Mis op en reikte de H. Communie aan de pelgrims uit. Na het gezamenlijk ontbijt werd Beauraing het brand punt van verkeer. Bussen uit alle windhoeken van het Vlaanderen- land reden de auto's met pelgrims en met zieken af en aan en ook uit Nederlands Brabant kwamen vele autobussen. Bij het station stelden allen zich op en gezamenlijk ging het naar het openlucht heiligdom, waar Mgr. Charue de pontificale hoogmis ging opdragen. Hij werd hierbij geassisteerd o.m\ door de pionniers van de Nederlandse bede vaart, pastoor W. Boin uit Hazers- woude en pastoor Nouweland uit Heemskerk. In het priesterkoor had plaatsge nomen mgr. de Jonghe d'Ardoye, apostolisch delegaat in Indonesië. Een dameskoor uit Den Haag gaf onder leiding van Ton Schepers eeu eerste uitvoering van de „Missa Brevis" van A. Michidlsen. Mgr. Charue sprak de pelgrims in het Nederlands toa als bewijs van zijn grote erkentelijkheid aan het bedevaart-comité van zijn Noorde lijke vrienden. Deken G. Kuis hield hierna een feestpredikaat, na mgr. Charue en mgr. de Jonghe d'Ardoye in het Frans te hebben verwelkomd. KONINKLIJKE FAMILIE BIJ ZTOEMWED STRIJDEN. Koningin Wilhelmina, Prinses-Re- gentes Juliana en de twee oudste prinsesjes woonden Zondagmiddag zwemwedstrijden bij in het Bosbad te Apeldoorn. De grootste attractie waren de monstraties van enige Amerikaanse springers en springsters, die per vliegtuig uit Londen, waar zij aan de Olympische Spelen hebben deel genomen, waren overgekomen. LIJNZAAD, KATOEN, TARWE VOOR NEDERLAND. Nederland bekleedt de vijfde plaats met een bedrag van 3.689.770 dollar in de reeks van nieuwe toewijzingen, die tien Europese landen en China in het kader van de Marshall-hulp ontvingen. Het bedrag verleent machtiging tot aankoop van talk (660.000 dollar), tarwe (407.730 dollar), katoenen ga rens (1.100.000 dollar), lijnolie uit Canada (837.500 dollar) en lijnzaad uit Mexico (1.500.000 dollar). De an dere landen in volgorde der grootte hunner toewijzingen zijn: Engeland, China, Griekenland. Noorwegen, Oostenrijk, Frankrijk. Brits-Ameri kaanse zone van Duitsland, Dene marken, Zweden en Triëst. Het totaal bedrag der toewijzingen is hiermede een milliard dollar gepasseerd. Oos tenrijk zal voor 1.115.000 dollar aan margarine uit Nederland betrekken. RECHTSZEKERHEID TEGENOVER OVERHEIDSBESLUITEN. De minister-president en de mi nister van binnenlandse zaken heb ben ingesteld een commissie, belast met de taak te onderzoeken, in hoe verre, teneinde de rechtszekerheid van de burgers bij de huidige om vang der overheidsbemoeiing te ver hogen en een doelmatige uitoefening van de controlerende taak van de Staten-Generaal te bevorderen, be hoefte bestaat aan een orgaan, be last met het in ontvangst nemen en onderzoeken van klachten over be sluiten, handelingen en weigeringen van administratieve organen, waar tegen geen rechtsmiddel open staat. In deze commissie zijn benoemd tot lid, tevens voorzitter: dr. M. J. Prinsen, secretaris-generaal van het ministerie van binnenlandse zaken; tot lid, tevens vice-voorzitter: prof. mr. A. N. Molnaar, lid van de Eerste Kamer, tot leden: mr. J. Algera, lid van de Tweede Kamer, mr. A. D. Be- linfante, raadsadviseur bij het mi nisterie van justitie, mr. N. Bolke- stein, lid. van Gedeputeerde Staten v. Groningen; mr. Th. G. Donner, di recteur van de N.V. centraal advies bureau voor publiek recht en admi nistratie; mr. J. M. Kan, raadsadvi seur chef der afdelingen binnen lands bestuur en wetgeving van het ministerie van binnenlandse zaken; dr. L. G. Kortenhorst, lid van de Tweede Kamer; ir. E. H. A. Kraay- vanger lid van de Eerste Kamer; B. J. de Leeuw, raadsadviseur in alge mene dienst bij het ministerie van financiën; mr. S. J. B. de Monchy, administratieve rechtspraak; M. A' Beinalda, commissaris der Koning^ in de provincie Utrecht, Th. Sander, voorzitter van de algemene reker kamer; A. A. van Sandick, directeu van de Nederlandse Handel-Maat- "happij te Amsterdam; mr. J. J. var ''sem, plaatsvervangend lid van dt INDISCHE INDRUKKEN Het is druk in Modjokerto voor het kwartier van de O. Cie. 4e Bat. Prinses Ire ne. In de vroege morgen staat een lange stoet car riers opgesteld langs de Djalan Gedongang. Groep jes mannen staan er bij te praten. De een verandert nog het een en ander aan de bagage van de carriers, een ander maakt de dek zeilen van de stukken nog beter vast. Elk moment kan het sein van vertrek komen, de compies-com- mandant is reeds aanwezig. Dan klinken drie korte stoten op de fluit. De kapt. van Eisen uit Oegstgeest geeft het sein. De mannen springen in de carriers, ra diosets worden ingesteld, dan rolt de eerste jeep vooruit naar de kop van de colonne. Carriers komen in beweging, ratelend slaan de trucks over de weg. Als afscheid zien de mannen hun bataljonscommandant die vlak bij de brug over de kali staat, dan gaan wij het onbekende tegemoet, naar de Oosthoek. Gedu rende tien dagen hebben de mannen van P.A.G. mortieren en carriers een grootscheepse oefening in de Oosthoek van Java. Hier wordt het nuttige met het aangename verbonden. De mannen zullen niet alleen hun materiaal nog beter leren behandelen en veel ervaring opdoen, doch zij zullen meteen in de gele genheid zijn te genieten van de prachtige natuur. Zo rolt de colonne door de laagvlakte via Porrong, langs Pasoeroean naar Probolingo, het doel van deze dag. Naast de weg ontrolt zich aan de ene kant het vlakke sawah- landschap, aan de andere kant het bergmassief, dat blauwig in de ochtend een schitterende afsluiting vormt van het heuvelland. Naast mij in de Lloyd-car- rier zit de commandant van het aangekoppelde stuk P.A.G., korporaal Lie- brand uit Terborg (Gld.) Zijn gezicht is donker van het stof en achter de gele glazen van zijn stofbril glinsteren zijn ogen van plezier. Ook de chauffeur Stoop uit Boozendaal heeft er zin in vandaag. Dit is wat anders dan drie kleine stukjes patrouille door Modjokerto. De derde man van de carrier is soldaat Vriend uit Andijk (N.H.) en ook hij schijnt er schik in* te hebben. Zo'n lange tocht is toch maar een bui tenkansje! Achter de car rier rot 't stuk P.A.G. Bij iedere oneffenheid in de weg wipt het stuk even op en bij een slecht gedeelte springt het kleine kanon achter de carrier op en neer als een huppelend kind dat een dagje uit is. Uitvallers zijn er geluk kig niet en de reis verloopt vlot. Enkele malen wordt er gerust en dan is ser geant Baars uit Den Haag er als de kippen bij om de stoffige en droge kelen te verfrissen met limonade uit de truck, die achter de colonne rijdt. In Probolingo is alles al verzorgd. De kwartieren zijn spoedig ingericht, ter wijl de monteurs van het meegevoerde aggregaat er voor zorgen dat in de kortst mogelijke tijd alle kamers van licht voorzien zijn. Middageten is er ook al en het gaat er in als koek. Bruine bonensoep, zo uit Nederland. Dat is de afde ling van de fourier korp. P. van Eyk uit Hillegers- berg bij Rotterdam. In de avonduren is er een gezellige avond samen met de Mariniers. De band van de Prinses Irene zorgt voor muziek, de.mannen van P. A.G. mortieren en carriers voor een vlot cabaretpro gramma. Zo blijft men ge zellig bijeen tot het klokje van gehoorzaamheid slaat. Morgen is het vroeg appél, dus zoeken de mannen om tien uur hun tampatjes op. De eerste dag van de tocht is voorbij en deze dag kan in alle opzichten geslaagd genoemd worden. algemene rekenkamer; tot lid, te vens secretaris mr. P. J. M. Aalber- se, advocaat en procureur te 's-Gra- venhage, tot adjunct-secretaris: mr. dr. W. K. J. J. van Ommen, Kloek, hoofdcommies bij het ministerie van binnenlandse zaken. EERSTE RADAR-NAVIGATIE STATION IN NEDERLAND BINNENKORT IN~GE~BRUlk. Gezien de enorme uitbreiding van het luchtverkeer boven Nederland zowel militair als civiel is het noodzakelijk gebleken zwaardere eisen te stellen aan de luchtverkeers beveiliging. Tot nog toe kon bij slecht zicht of gedurende de nacht een toe stel, dat over Nederland wilde vlie gen c.q. wilde landen, slecht onder controle worden gehouden door mid del van radiotelefonie. Men kon dan de vlieger opdragen bepaalde lucht wegen te volgen, zijn landingsbeui t af te wachten bij bepaalde wacht- radiobakens en/of op bepaalde hoog ten te vliegen. De positie van een toestel kon slechts in kaart worden gebracht, nadat men over via de ra dio verkregen peilingen beschikte, waaruUfcian ten minste twee pe'. Migs- lijnen gecontrueerd konden worden. Dit was uitsluitend mogelijk wanneer de radio zender van het vliegtuig in bedrijf was. Radar opende voor het eerst de mogelijkheid zowel aximethaal als in de derde demensie het luchtruim af te zoeken en een toestel onmiddellijk op enige kathodestraalbuizen zicht baar te maken. Om deze reden is men indertijd tot het plan gekomen, om boven Nederland een radarscherm aan te leggen. Aan dit plan zal thans zeer binnenkort in het Noorden van het land een eerste uitvoering wor den gegeven. De voordelen van zulk een radar scherm liggen direct voor de hanc Men kan een vliegtuig het Neder landse verkeersgebied zien binnen komen en het aan de hand van de vliegschema's der verschillende lucht- verkeersmaatschappij en-identificeren. Behulpzaam hierbij zijn voorts de bij de centrale verkeersleiding Schiphol ingediende vliegplannen en de mel ding, die een vliegtuig onder opgave van bestek, koershoogte en roepnaam bij de centrzle verkeersleiding kan doen. De verschillende vliegtuigen zijn en blijven dus steeds op de ka thodestraalbuizen zichtbaar en hun onderlinge afstanden kunnen voort durend in het oog gehouden worden. Door middel van de perfecte V (ery) H (igh) F (requency) R (adio) T (elefonie), een uitstekende aether- verbinding, kan men aan de vlieger koers en hoogteveranderingen opge ven waarvan de uitvoering onmiddel lijk op de kathodestraalbuis zicht baar is. Voorts is er een detailradarzender in bestelling, de z.g. G.C.A. (ground controle approach), welke zo nauw keurig werkt, dat het mogelijk is bij slecht zicht de vlieger zodanig aan wijzingen te geven, dat hij het vlieg tuig op de landingsbaan neer kan zetten zonder deze gezien te hebben. Als men weet, dat de eerstgenoem de radarapparatuur een terrein be strijkt met een straal van ongeveer 100 km., dan is het zonder meer be grijpelijk. dat er meerdere stations nodig zijn om de lucht verkeersvei ligheid boven Nederland te kunnen waarborgen. 3Cavte CfoCf j Bij het demonteren van een projectiel, vermoedelijk de kop van een luchtdoelgranaat, zijn in een wo ning te 's-Gravenhage aan de Ge rard Doustraat drie personen ge wond. Gevaarlijk speelgoed! De 11-jarige W. M. S. Baeten te Hoek van Holland is tijdens het ba den in zee verdronken. Aan de Duitse grens nabij Barn- flair is door de Nederlandse grens- kommiezen een Duitse smokkelaar aangeschoten, nadat deze eerst door waarschuwingsschoten gesommeerd was, te blijven staan. De man werd gewond. UIT DE RIJNSTREEK BOSKOOP Geboren: Ingetje Paulina d. van P. Kalkman en B. van Klaveren Adriana Cornelia Maria d. van A. A. Brand en A. S. van Schie; Cornelis Johannes z. van C. J. Verweij en J. H. Blanken; Pieter Leendert z. van P. van Hartingsveldt en P. Osinga. Gehuwd: Johannes Carel van Har- 'tingsveldt 25 j. en Hillegonda Benck- huijsen 19 j.; Willem Johan van der Laan 25 j. en Maria Johanna Kol- ster 21 j.; Willem van Eijk 30 j. en Adriana Vermeulen 23 j. KOUDEKERK Personalia. De heer A. H. Kruit slaagde voor 't examen hoofdakte A. ROELOFARENDSVEEN POGING TOT INBRAAK. Toen hedenmorgen het personeel van de groentenveiling het kantoor- betfad, werden- zij eenigszins opge schrikt, daar het gehele kantoor over hoop gehaald was. Bij nader onder zoek bleek dat bezoekers door het verbreken van een ruit zich toegang tot het kantoor hadden verschaft. Een poging om de kluis te forceren is blijkbaar mislukt, want het is bij het boren van een gaatje in de dik ke stalen deur gebleven, 's Nacht is er trouwens nooit veel geld in de kluis aanwezig, daar het elders wordt ondergebracht, zodat bij het slagen van hun poging toch hun werk niet beloond zou zijn. De politie stelt een onderzoek in. ZOETFRWOUDE (H. R.) Zomerfeestavond K.A.B. Zater dagavond was er voor de leden van de Kath. Arb.beweging met hun huis genoten een zomer-feestavond geor ganiseerd in het parochiehuis '.De be langstelling hiervoor op deze zomer avond, waar gesproken werd over „Beroepskeuze en psychologisch on derzoek", was niet slecht. In een leer zaam betoog heeft de heer J. H. F. v. d. Berg getracht de betekenis hier van ook voor de arbeiderskinderen, duidelijk te maken. Voor een groot deel is hij. hierin zeker geslaagd, het moet de ouders duidelijk geworden zijn dat het geheel niet/gek is wan neer bij de keuze van onderwijs of beroep bij bevoegde personen de daarvoor nodige inlichtingen worden gevraagd. Dit voor enkele .misschen wat taaie onderwerp werd vooraf ge gaan door enkele zeer goed uitge voerde zangnummers „Woudgedach ten" van Frans Abt met tenorsolo en „In een Kloostertuin", van A. W. Ke- telbeij, door het dubbel mannenkwar- tet onder leiding van de heer J. van der Velde. De Toneelvereniging „Liefde voor Toneel" bracht nog voor het voetlicht de klucht van Godfried Bomans „De Huistyran" waarmede deze welgeslaagde avond werd beslo ten. Het had echter ook eeri winter feestavond kunnen zijn. UIT DE OMGEVING HILLEGOM JONGETJE DOODGEREDEN. Zaterdagmorgen reed het 5-jarig zoontje van de heer v. d. Vliet uit de Van Tetsstraat als gewoonlijk mede met het melkwagentje der model boerderij. Toen het kind aan Weere- steinstraat van het wagentje klom en de weg overstak, werd het door een van de tegenovergestelde richting komende personenauto gegrepen en onmiddellijk gedood. Het lijkje werd naar huize St. Joseph vervoerd. Engelse musici. De Royal Fuse- leers, die zich door het Internatio naal -Muziekconcours hier zovele vrienden hebbén verworven, zullen op 31 dezer in Flora weer een concert geven onder leiding van de Band master G. B. C. Quick. Het program ma bevat 12 nummers. KATWIJK AAN DEN RIJN Personalia. Voor de hoofdaete slaagde te Haarlem de heer L. B Korstanje, alhier. LEIDSCHENDAM Geboren: Maartje A., d. van A. Jansen en M. de Ruyter; Anna M H d. van J. M. v. d. Kley en W. Arnol- dus; Anna M. M„ d. van Th A van Leeuwen en Cl. C. van Boheemen; Fredericus C. J., z. van C. J. Star- renburg en M. C. Haastrecht. Getrouwd: J. P. van der Kraan en C. H. M. Janson; H. Smit weduwnaar van J. L. Kippersluis en G. J. M. Blommestein. Overleden: A. Wennekers 3 m. z. van N. W. Wennekes en M. Th. Ves- ter; Adr. Zandwijk 77 jaar echtge noot van N. P. Marijnissen; Ant. Homman 68 jaar weduwnaar van J. C. C. v. d. Voort; Joh. Mertens 62 j. echtgenote van1 A. van Hooijdonk; Jacoba Schouten 4 j. d. van L. A. Schouten en H. H. van Maanen; Eli sabeth van Bergen en Henegouwen 75 jaar weduwe van J. C. Camp- fens. LISSE Demobiliserenden. Vrijdag avond had in de Ned. Herv. Kleuter school een bijeenkomst plaats van het demobilisatie-comité, waarop een tiental militairen, die onlangs uit In- dië zijn gekomen, een welkom werd toegeroepen in het Vaderland. De voorzitter, de heer C. Strik herdacht de gestorven militairen Kortekaes en Verdoorn, die hun leven hebben ge geven voor Indie. Hun nagedachtenis werd herdacht door enige minuten stilte. De heer J. W. A. Lefeber, loco burgemeester, riep namens de bur gerij de gedemobiliseerde militairen een hartelijk welkom toe bij hun te rugkeer in *3 gemeente Lisse. „U heeft pionierswerk verricht, waar voor wij u steeds dankbaar zullen blijven en wij vertrouwen dat dit werk niet tevergeefs zal zijn ge weest". Achtereenvolgens spraken ds. Al ma, kapelaan Keet, ds. Ruys en dé heer Maas, dir. arbeidsbureau. Door de N.V. Hollands Bloembol lenhuis werd hierop de film gedraaid van het in April gehouden bloetnen- corso en het bezoek van Churchill aan Voorhout. Namens de militairen sprak de heer Kroon een dankwoord. VOORSCHOTEN EERSTE PLECHTIGE H. MIS. Zondagmorgen tegen 9 uur ver liet een kleine stoet de pastorie om zich naar de kerk te begeven. Tus sen een haag van gidsen, welpen en verkenners schreed de neomist, pa ter A. H. W. van Dongen O.U. voort, fgegaa de kei Daarna droeg de neomist zijn eer ste plechtige H. Mis op volgens de Dominicaanse ritus, geassisteerd door pastoor J. Th. van Bemmelen als presbyter assistens door parter J- Smulders O.P. als diaken en pater B. Bordens O.P. als sub-diaken. Broers van de jonge priester dienden de H. Mis. Het koor van de parochie o. 1. v. de directeur M. Lakeman met aan het orgel de heer J. Mens, -zong bij deze feestelijke gelegenheid de .Missa in honorem Sanctissimae Trinitatis", voor 4 stemmen, van Hub. Cuypers. Hoe mooi en toepasselijk was het epistel van deze Zondag. ,Niet dat wij uit ons zelf bekwaam zijn, om iets uit te denken, alsof het voort kwam van ons zelf, integendeel al onze bekwaamheid komt van God". Offschoon de neomist bij de Voor schotenaren weinig bekend was, was de belangstelling bij zijn plechtige H. Mis groot. Het altaar was ver sierd met „het zilver" palmen en rijkelijk voorzien van bloemen. In het priesterkoor hadden plaats ge nomen mgr. Th. Beckers en de beide parochiekapel^ans. Na de Mis zong het koor ter ere van de nieuw ge wijde priester de „Priestercantate" in 3 stemmen, met bariton-solo van Elb. Jos. Franssen. De kerk weer galmde de jubel, die uitgezongen werd: Alles wat adem heeft, love de Heer! 's Middags om half vijf celebreer de de neomist een plechtig Lof, waarin het koor een 4-stemmig „Magnificat" van Caes de Zachariis uitvoerde. In de middaguren was er ten huize van de ouders van de jon ge priester gelegenheid om hem en zijn ouders te feliciteren, waar vele belangstellende parochianen gebruik van maakten. Nu een sprookjes-optocht. Zoals bekend lag liet aanvankelijk in het voornemen, om ter gelegenheid van het Regeringsjubileum van H. M. de Koningin een historische optocht te organiseren% In verband met de daar aan voor de deelnemers verbonden grote kosten moest hiervan worden afgezien en wordt nu een „Sprook jesoptocht" georganiseerd, waarin de meest bekende sprookjes zullen wor den uitgebeeld. Aanmelding voor deelname kan alsnog geschieden op de volgende adressen: Joh. de Bres, dt ^ttvuaAdfi 34. Intussen staat Adalbert nog steeds sprakeloos aan de ingang van het vertrek, en zijn verbazing is al leszins gerechtvaardigd. Het is een vertrek zoa»!s gewoonlijk alleen noff.t i i - o Als Bimmelbams voorvader alles lezien heeft, wat vanuit de deur- penmg zichtbaar is, steekt nij »e- uidloos ever en bo-djkt de ruimte anaf de andere kant. Ook. hier is genoeg stof tot verbazen en Adalbert z n onzichtbare mond valt dan ook prompt open. Nadat hij alles op een veilige afstand bekeken heeft, komt I hij voorzichtig dichterbij en maakt halt voor een reusachtige tetefoon. Een telefoon van hout, gemonteerd tegen één van de balken, die over- al de vervallen muren stutten. Nieuwsgierig neemt Adalbert de hoorn eens van de haak en luistert aandachtig. Niets is echter te horen. „Flauwe mop!" mompelt de oude to venaar en wil de hoorn weer op zijn oude plaats terug leggen. Maar dan opeens valt zijn oog op een wit bordje, naast het apparaat. Er staat op: Telephone, uitgevonden door mijza'f in 1743, diep geheim! Adal bert schiet in de lach. „Dat heb je er nou van als je je zo afzijdig houdt!' grinnikt hij. „Grimboud heeft er na tuurlijk geen vermoeden van dat cie telefoon inmiddels allaang door de mensen uitgevonden is. Ha!, Ha En bovendien, als je helemaal alleen een telefoon hebt, en niemand an ders, met wie moet je dan in vredes naam praten?" „Met jezelf, natuur lijk, sufferd!" zegt opeens zijn eigen stem uit het toestel, en verbluft legt Adalbert de hoorn weer op de haak „Ach, ja, natuurlijk!" zegt hij, „Das waar ook! Hoe kon ik daar nou niet aan denken?' Hij zet zijn onderzoek voort en belandt nu bij egn nog vreemder voorwerp. Waar zou dit nu wel voor kunnen dienen. De oplos sing is even onverwacht als luid ruchtig, want .onverwachts breekt uit het voorwerp een geloei los, dat de muren doet trillen. „Grutjes!" schrikt Adalbert, „Laat ik maken dat ik weg kom voordat er ongelukken ge beuren!" Oranjekade 57, tel, 333, Th. W. Buts, Narcisstraat 9. tel. 678, G. Los, Oran jekade 47, tel. 564 en B. Peeters, Willem de Z\yijgerlaan 3. Personalia. Geslaagd voor het middenstandsdiploma algem. han delskennis mej. A. J. v. d. Hulst en de heer J. v. d. Hulst. INEENSTORTING VAN HET „LINKS "-SOCIALISME IN ITALIë. Na het Congres van Genua, waar de debatten nog venijniger werden bij het vernemen van de kwestie tus-- sen de „Kominform" en Tito, werd de ineenstorting van Fusionnistische So cialistische Partij (PSI), die samen met de communisten het „Volksfront" uitmaakten bij de Kamerverkiezingen van 18 April, een voldongen feit. Het was op verzoek van Romita, die zich tijdens de verkiezingscompagne duidelijk verzette tegen de alliantie met de communisten, dat het congres bijeenkwam. Nenni en Basso, de twee voornaam ste voorstanders1 van de alliantie met de communisten, verdedigden met vuur hun standpunt. Nenni hield een bijzonder heftige rede voor het audi torium, dat de rococo-zalen van het oude Hertogelijk Paleis in Genua vulde, en viel de „clericale dictatuur" van dc De Gasperi-regering aan: ..Onze vijand", zo riep hij uit. „is niet Stalin, maar het Amerikaanse kapi talisme", en hij besloot met eens te meer te .verklaren, dat „de natuur lijke bondgenoot van het socialisme, het communisme is". Juist na de rede vap Nenni, die slechts matig wérd toegejuicht kwam het bericht van de veroordeling der Joegoslavische communisten door de Kominform. Deze veroordeling was toen reeds bekrachtigd door. de twee Italiaanse communistische leiders, Togliatti en Secchia. Onder de geweldige indruk, die deze mededeling maakte, besloot het Congres over te gaan tot het stemmen van de voorgestelde moties. Er waren er drie: 1. een motie, waarin de eenvoudige voortzetting van de politiek van het „Volksfront" werd gevraagd door Morandi en Cacciatore onder het mot to: „Snistra Unificata (De Linksen één!). Zij werd voornamelijk gesteund door bepaalde Zuid-Italiaanse fede raties. 2. Een motie, van het „Centrum", vragMde om de voortzetting van de alliamie met de communisten, doch een vriendschappelijker medewerking met de andere westelijke socialisti sche systemen. Deze motie werd inge diend door Pertini, een der meest po pulaire leiders van de partisanenbe- weging, Lombardi, Santi en Pietra- cini. onder de leuze: „Riscossa Socia- lista" (Socialistische tegenaanval). 3. Een motie van rechts, waarin ge vraagd werd met de communisten te breken, zonder echter nader aan te duiden welke betrekkingen PSI zou moeten onderhouden met de afge scheiden socialisten van Saragat, werd ingediend door Romita en ge steund door de meeste federaties der industrieën in de Po-vallei. Geen enkele van deze moties ver kreeg de absolute meerderheid. De „centrum"-motie behaalde 42% der stemmen, die van links 31.5% eiT die van recht 26.5 Na de stemming ging het Congres over tot de verkiezing van een nieuwe Raad. Ofschoon Pertini er zelf geen lid van is, wordt deze Raad, die 21 leden telt, uitsluitend gevormd door vertegenwoordigers van zijn richting, daar zowel rechts als links weiger den, er deel van uit te maken. Een nieuw Congres wordt belegd in Augustus a.s. Hierop zal uitgemaakt worden, welke houding de socialisten zullen aannemen tegenover de sociale problemen. Maar pnafhankelijke waarnemers zijn eenparig van oor deel, dat de ineenstorting van het „Volksfront" reeds een uitgemaakte zaak is. SCHEEPSBERICHTEN AALSDTJK 7 Aug. van Havanna naar Mobile. ABBEKERK 8 Aug. van Suez. ALHENA 7 Aug. tc hoogte van St. Vincent. AMSTELKERK 7 Aug. van Bordeaux. BOSCHFONTEIN pass. 7 Aug. Kaap Verde. BOSKOOP 8 Aug. van Tocopilla te Valparaiso. BUYS BALLOT 8 Aue. van Montreal te Baltimore, daarna Holland. CE LEBES 8 Aug. "van Genua. DUIVEN- DIJK 8 Aug. te Londen. ETEREMA 7 Aug. van Ertsvelder naar Rotter dam voor dokken. GAASTERKERK 8 Aug. van Durban te Lorenzo Mar- quez. GAROET 8 Aug. van Pladjoe naar Banka. GROOTE BEER 8 Aug. te Suez. GROOTEKERK 7 Aug. van Brisbane naar Melbourne. HUGO DE GROOT 8 Aug. van Colombo. IT- TERSUM 8 Aug. te Marseille. JO HAN VAN OLDENBARNEVELT 8 Aug. tc Suez. KAMERLINGH ON NES 8 Aug. van Singapore te Soe- rabaja. KLIPFONTEIN 8 Aug. te Marseille. KOTA GEDE 10 Aug. van Sorong te Makassar verwacht. LEER SUM 7 Aug. op 1000 mijl West van Scillies. MAPIA 8 Aug. te Suez. MODJOKERTO pass. 7 Aug. 23 uur Malta. MEERKERK 7 Aug. van Mar seille. MELISKERK 8 Aug. van Pointe Noire fè Freetown. ORANJE 7 Aug. te Suez. ORANJEFONTEIN 8 Aug. te Antwerpen. OVERIJSEL 7 Aug. van San Francisco naar Port land Or. PERN A 7 Augusus van Aruba naar Pauillac. RIDERKERK passeerde 8 Augustus Gibraltar. SIBAJAK pass. 8 Augustus 10 uur Gibraltar. STRAAT SOENDA, 9 Augustus van Batavia te Belawan. STUYVESANT, 7 Augustus van De- merara naar Trinidad. TALISSE, 8 Aug. te Genua. TJIBODAS, 7 Aug. van Buenos Aires naar Japan. TJI- PONDOK, 8 Aug. van Melbourne n. Adelaide. TJISADANE, 7 Aug. van Soerabaya naar Batavia. UTRECHT, 8 Aug. van Kaapstad te Port Elisa beth verwacht. VAN OSTADE pass. 7 Aug. Lizard. VEENDAM, 7 Aug. 75 mijl Zd van Nantucket. VOLEN- DAM pass. 8 Aug. Kaap Blanco. WESTÈRDAM, 9 Aug. van New York te Rotterdam. ZEEMAN, pass. 8 Aug. Kaap Guardafui. ZUIDER KRUIS, 8 Aug. 11 u. van Port Said.

Leidse Courant | 1948 | | pagina 3