Rondom de kabinetsformatie Prinses-Regentes bezoekt de vergadering van Ned. Rode Kruis Defective MAANDAG 9 AUGUSTUS 1948 DE LEIDSE COURANT EERSTE BEAD PAGINA 2 Schrijvend over het nieuwe Kabi net constateert de Tijd, dat het plicht is, „de regering pas te beoordelen naar haar daden". Intussen is het ook plicht, aldus het blad, „het karakter van het Ka binet te doorgronden". En, als het blad aan dat karakter zijn aandacht wijdt, dan komt het tot deze conclu sie: „Een toevallig product" „Het Kabinet-Drees is in de we reld getreden als Kabinet onder socialistische signatuur, formeel schapen door de hand van een ka tholiek formateur, in werkelijkheid het toevallige product van krach ten, die tegen elkaar in gewerkt hebben in stede van in vertrouwvol beraad gezamenlijk 't beleid vast te stellen, dat in 's lands belang het enige en onontkoombaar noodzake. lijko leek". Niet een erg vriendelijke verwel koming. De Maasbode is al evenmin te spre ken over wat men kan noemen het karakter van het Kabinet: Het Katholieke volk zal het nooit begrijpen. „Ons katholieke volk zal nooit 'begrijpen waarom na een verkie zing, waarin de katholieken zich glansrijk handhaafden en waarin de Partij van de Arbeid een gevoe- - lige tik kreeg, na een verkiezing, die een katholiek minister-presi dent volkomen in het gelijk stelde, de leiding van het Kabinet aan een minister uit de Partij van de Ar beid hoe sympathiek ook per soonlijk moest toevallen. Dit zal de formateur buiten de Kamer ernstig kwalijk worden ge. nomen". Waarom dit'de formateur nu juist buiten de Kamer (en niet in de Ka mer) „ernstig kwalijk" zal worden genomen begrijpen wij niet. Staat dan de fractie der K.V.P. in de Kamer buiten „ons katholieke volk"?! Dat kwalijk-nemen, is gegrond of niet-„ grond. Als het gegrond is, dan moet óók de fractie der K.V.P. in de Ka mer daarin delen; als het niet-gegrond is, moet door voorlichting het katho lieke volk tot een ander inzicht wor den gebracht. „Merkbare voldoening". Het Handelsblad Iaat een heel an der geluid horen en spreekt van een „merkbare voldoening" in Haagse po litieke kringen; een voldoening, die het blad blijkbaar met die kringen deelt. Een wat lang citaat, maar het iT waard, gelezen te worden: Aetherkïanken DINSDAG. HILVERSUM I, 301 M. 7.00 Nieuws, 7.15 Ochtendgymn., 8.00 Nieuws 8.10 Welk boek, een goed boek! 8.15 Pluk de dag 9.00 Lichtbaken, 10.15 Muziek houdt fit, 10.40 Poëzie der romantiek, 11.30 Als de ziele luistert, 11.40 Radio strijk orkest, 12.03 Pianorecital, 12.30 uur Olymp. Spelen. 12.45 Lunchconcert, 13.00 Nieuws 13.20 Vervolg Lunch concert, 13.45 Uit het boek der boe ken, 14.00 Tsjech, kwartet, 14.30 On der ons, 1'5.00 Filmselecties, 15.45 De Zonnebloem, 10.30 Ziekenlof, 17.00 Grote vacantie, 17.15 Victor Sylves ter 17.30 Lang zullen zij leven, 18.00 Gram.-muziek, 18.30 Rrogr. Ned. Strijdkrachten, 19.00 Nieuws, 19.15 Zigeunermuziek, 19.30 Wie vliegt er mee. 20.00 Nieuws, 20.05 Gram.mu- ziek. 20.12 London Promonade con cert, 20.55 Klankbeeld over EH.B.O. 22.30 Olymp. Spelen, 23.00 Nieuws, 23.15 Omroep Kamerorkest. HILVERSUM II, 415 M. 7.0 Nieuws 7.15 Gram. muziek, 7.20 Olymp. Spelen. 7.45 Gram.mu- ziek, 8.Ö0 Nieuws, 8.45 Werken van Bach, 9.35 Arbeidsvitaminen. 11.00 De Haagse jubileumtentoonstelling, 12.00 Vioolspel, 12.33 Pierre Palla, 13.00 Nieuws 13.15 De Romancers, 14.25 Radio Matinee, 16.40 „De School bel", 17.15 Filmkrant, 17.45 Olymp. Spelen, 18.00 Nieuws, 18.15 Tom Erich 20.00 Nieuws, 20.05 Echo v. d. dag, 20.15 Renova Septet, 20.45 We nen, stad der muziek, 21.45 Frag menten uit operettes, 22.15 Buiten lands overzicht, 22.30 The Symas- ters, 23.00 Nieuws 23.15 Operacon cert. „Voor zover wij ons oor in poli tieke kringen in Den Haag reeds te luisteren konden leggen, bestaat er vooral in niët-socialistische kringen, een merkbare voldoening, dat de o.a. voor de internationale positie van ons land zo belangrijke portefeuilles van Overzeese Ge biedsdelen, Buitenlandse Zaken en Defen&ie in handen zijn van perso nen, die men als krachtige mannen beschouwt, van wie initiatief en be sluitvaardigheid, maar tevens af keer van gewaagde experimenten mag worden verwacht. Dgt prof. Lieftinck aan Financiën is gehandhaafd, heeft in sommige kringen, waar men ook hier gaarne een ander had zien optreden, wel enige teleurstelling géwekt. Er kan daartegenover gelukkig op worden gewezen, dat ook minister Lief tinck blijkens recente uitlatingen (men denke aan zijn radiorede van 5 April naar aanleiding van het tot stand komen van de Marshall-hulp en zijn erkenning van de noodzaak van krachtige bezuinigingen) wel meer oog voor de realiteit is gaan tonen. Neemt men daarbij in ogen schouw, dat aan Economische Za ken prof. Van den Brink ;s gehand haafd, dan is ook ten aanzien van de toekomstige financieel-economi- sche politiek een gematigd optimis- me wel op zijn plaats. Al met al ziet men in het nieuwe Kabinet, ondanks de socialistische signatuur, welke het door het mi nister-presidentschap van de heer Drees formeel draagt, een verster king van het niet-socialistische ele ment, hetgeen volkomen in eenstemming kan worden geacht met de uitslag der verkiezingen". Het Vrije Volk is eveneens goed te spreken: „Zonder wantrouwen". „Nederland heeft eindelijk, na een maand van mislukkingen, weer een regering. Zij is niet geworden wij herhalen het zoals wij haar het liefst gezien hadden, maar wij hebben een zeer groot vertrouwen in haar leiding cn wij voelen het als een opluchting, dat ons land verlost is uit een impasse, die nationaal en internationaal grote moeilijkheden dreigde te veroorzaken. Het wachten is nu op de rege ringsverklaring, waarin de koers zal worden uitgezet. Zij zal wel door de minister-president worden opgesteld, een reden om haar zon der wantrouwen tegemoet te zien" Dat een regeringsverklaring een verklaring zou zyn van minister Drees alléén, zoals hier gezegd of ge suggereerd wordt, is natuurlijk niet waar! Het Parool, van dezelfde richting als het „Vrije Volk", maar meer radi caal, is: „Niet geestdriftig". Het blad geeft het volgend over zicht van de gang van zaken: „Vóór en tijdens de verkiezingen hadden V.V.D. en C.H.U. zich vast gelegd op dè stelling, dat in de In donesische politiek „het roer om' moet. Die stelling is zelfs niet min der dan de fundering van de V.D. D., ontstaan immers nadat mr, Oud om de Indonesische politiek de ge lederen van de P. v. d. A. verlaten had. De Partij van de Arbeid daar tegenover wenste het roer niet te zien „omgaan", noch meende zij, dat een verzwakking van de oüde parlementaire meerderheid van 61 tot een nieuwe van 59 zetels tot een omgooien van het roer reden gaf. Met een poging om niettemin een parlementair vier-partijen-Kabinet te vormen was dr. Beel dus in de sfeer van de „eenheid van de te gendelen" beland. Het kón niet. De tweede poging gold een ex tra-parlementaire formatie,hoofdza kelijk bestaande uit K.V.P., en P. v. d. A., uitgebreid met enkele fi guren uit V.V.D. en C.H.U. In we zen zou zulk een Kabinet een twee partijen-Kabinet zijn geweest, maar de band tussen Kabinet en parle ment ware losser geweest en ten aanzien van de gevallen, waarin een twee-derde-meerderheid nodig was, had men moeten hopen op steun van de aanwezigheid van geestverwanten dier partijen in het Kabinet. De prijs, die zij vroegen was kennelijk te hoog. Dr. Beel gaf het op. Intussen steeg de nood. Er moést een Kabinet komen. En nu is er dan „een" Kabinet, haastig geformeerd door mr. Van Schaik, Of het ook zonder die tijdnood tot stand zou zijn gekomen? Het is te betwijfelen. Het was voor elke partij een zware -verantwóórdelijkheid de formatie ten derden male te torpederen. Wij begrijpen, dat daarnaast vermoeid heidsverschijnselen zich hebben la ten gelden. Maar dat alles vermag ons voor het eindresultaat ^an de nu voorbije crisismaand niet' geest driftig te maken". t De N. Rott. Crt. meent hierop het volgende antwoord te moeten geven: „Overbrugging van tegenstellin gen, trachten politiek ongelijkge- zinden bij elkaar te brengen, dit al les in 's lands belang dat spoed eiste: dit was de taak van de forma teur, die er naar streefde een Ka binet, waarin meer dan twee rich tingen vertegenwoordigd zouden zijn .te vormen. Hulde aan mr. Van Schaik, die door hierin te slagen zijn reputatie van bedaagd politicus met gezag in brede kring heeft be vestigd. Dr, Beel, ook een R.K., is er niet in geslaagd dezelfde op dracht ten uitvoer te brengen en zal dit stellig mede moeten toe schrijven aan .het feit dat hij, zo veel korter in het politieke leven, zo'n reputatie nog niet had kunnen verwerven. Na zijn overigens zeer verdienstelijke ministeriële loop baan schijnt hij thans in Indonesië kans voor verdere1 ontplooiing te zullen krijgen. Mr. Van Schaik had intussen ook in zijn voordeel het angstwekkend voortschrijden van de tijd, dat het verantwoordelijk heidsgevoel van de verschillende politici moet hebben verscherpt: al leen al de ontwikkeling in Indone sië gedoogde niet, dat Nederland al te lang onder een demissionnair Ka binet zou leven". DE V.V.D. en de Chr. Merkwaardig is wat de Rotterdam- er (Prot. Chr.) schrijft aan het adres van de V.V.D.: „De houding van de V.V.D., die tegen de verkiezingen niet moede werd met te roepen, dat het roer om moest, is ons dan ook zacht ge zegd, niet duidelijk. Er zijn maar twee mogelijkheden met dit Kabi- niet. Of het roer gaat inderdaad om, maar dan zou dat betekenen, dat mannen als Drees, Lieftinck, Joe kes alle kanten uit kunnen, of het roer gaat niet om. Maar dan zijn degenen, die door haar propaganda op de V.V.D. hebben gestemd, een ervaring rijker". Maarwilde dan óók de C.H.U. niet het roer om hebben?! Wij menen ons dit uit de verkiezingstijd te her inneren. DR. BEEL EN DR. GIELEN. Er is niets wat de eenvoudige, goe de burger zó afkerig maakt van de politiek, als1 politieke valsheden. „Kleine politieke valsheden" zouden zich hebben- afgespeeld bij de Kabi netsformatie met het gevolg, dat dr. Beel en dr. .Gielen. niet terugkeren volgens de Haagse brieschrijver van de Maasbode. merkingen moest maken. Zij mo gen bij de eerste parlementaire ver antwoording van het nieuwe kabi net opheldering vinden. Het is jam mer van zo'n begin, maar laten wij hopen, dat de politieke broeder moord op de heren Gielen en Beel geen Kaïns-teken op di| Kabinet zal drukken". De Tijd zegt, „dat een van de le lijkste staaltjes van belangenpoli- tiek juist op het laatste moment nog geleverd is met het beentje- lichten van minister Gielen, een sterk karakter en een minister, die belangrijk werk onder handen had op het gebied van het onderwijs, maar die ook vastberaden stond voor zekere eisen, waaraan de cul tuurpolitiek moet voldoen. Men heeft hem zonder hem zelf te ver wittigen voor de leeuwen gewor pen". Op wat hier door twee katholieke bladen wordt beweerd, zal meer licht moeten gaan schijnen. Een ernstig en krachtig streven, om de politiek zui ver te houden, is een allernoodzake lijkste voorwaarde voor een gezonde democratie. DE NIEUWE MINISTERS. Nadat H. K. H. de Prinses-Regen tes Zaterdag reeds de nieuwe mi nisters heeft beëedigd, heeft zij heden de minister-president de heer Drees in een afzonderlijke audiëntie ont vangen. NIEUWE REGERING AANVAARDT HAAR TAAK Nadat reeds j.l. Zaterdag de por tefeuille van justitie was overge dragen aan mr Wijers, hebben van daag de andere nieuwbenoemde mi nisters de departementale zaken van hun voorgangers overgenomen en hun plaats op het departement ingenomen „Het spijt mij, dat ik deze, niet ander^ dan zakelijk bedoelde, op- Handelsovereen komst met Hongarije Dezer dagen zijn in Den Haag handelsbesprekingen gevoerd tussen een Nederlandse en een Hongaarse delegatie, welke laatste onder lei ding stond van de heer J. Enok Ko- raniji, directeur-generaal voor de buitenlandse handel. Deze besprekingen hebben geleid tot ondertekening van een aanvul lende overeenkomst op het lopende handelsaccoord. Hongarije zal onder meer naar Nederland exporteten: spoorwegma teriaal, walserij-producten, waaron der stalen buizen, fittingen, rijwiel naven en rijwielkettingen, installa tie-materiaal, caustische soda, brille- glazen en So ja-bonen. Voorts zal van Hongaarse zijde mais van de komende oogst voor Nederland worden gereserveerd, Nederland zal hiertegenover aan Hongarije leveren: o.m. chemische en pharmaceutische producten, in* dustrie-diamant, kinine, tin, rubber, lompen, landbouwzaden en broed- eieren. PRINSES-REGENTES EN PRINSESJES OP HET LOO. Zaterdagmiddag zijn H.K.H. de Prinses Regentes en de vier prinses jes op het paleis Het Loo aangeko men voor een verblijf van enkele weken. Korte tijd later reed de Prinses Regentes weer uit om zich naar de congreszaal van de tentoon stelling „Bloemen in Berg en Bosch" te begeven, waar op dat ogenblik de algemene vergadering van het Ne derlandse Roode Kruis ten einde liep. In een kort eenvoudig woord nam de Prinses hier afscheid als voorzit ster, wijl zoals zij het zeide, teveel andere werkzaamheden haar thans Gaarne greep H.K.H. de gelegen heid aan, om te zeggen, met hoeveel liefde zij dit werk sinds 1934, toen haar vader was gestorven, had ge daan en hoezeer zij aan het Neder- landsche Roode Kruis was gaan 'hechten. Helaas zal het Roode Kruiswerk in onze wereld voorlopig nog wel van de meest urgente betekenis blij ven, zo zeide zij. De voorzitster sprak voorts haar verheugenis uit over de aanwezig heid der vertegenwoordigers van de dochterorganisaties in Indonesië, Suriname en Curasao, welke steeds meer zelfstandig worden, doch in eenheid met de „moeder" blijven verbonden. De Prinses Regentes besloot haar afscheidswoord met de beste wensen voor hef; Nederlandse Rode Kruis in de hoop, dat zij nog vele malen in deze kring zal mogen vertoeven. Nadat de vergadering ten einde was, begaf de Prinses-Regentes zich met de leden van het hoofdbestuur naar het terras van het restaurant, waar zij temidden van het publiek geruime tijd ongedwongen vertoef de. Voor de talrijke bezoekers be tekende' dit een aangename verras sing en toen H.K.H. na ongeveer een uur het terrein verliet, hadden zich in de naaste omgeving enkele duizenden opgesteld, die haar met luide hoera's hartelijk toejuichten. Er komen weer nieuwe kamerleden Nu verscheidene leden der Eerste en Tweede Kamer een minsterszetel gaan bekleden zullen zij in het Par lement hoogstwaarschijnlijk worden opgevolgd door de volgende perso nen: Tweede Kamer: (K.V.P.) mr. Van Schaik door J. H. W. van Koe verden te Bursen; mr. Sassen door mej. M. A. Klompé te Arhem en mr. Van Maarseveen door M. P. v. d. Weyden, burgemeester van Zeven hoven. (P. 'v. d. A.)de heer Drees door J. Emmen te Naaldwijk, mr. Joekes door D. de Loor te Leeuwar den en de heer Mansholt door J. Tuin te Hoogezand. Eerste Kamer: (K.V.P.) prof. v. d. Brink door prof. L. J. C. Beaufort te Nijmegen; (P: v. d. A.): prof. Lief tinck door mr. G. E. van Walsum, burgemeester van Delft; mr. dr. In 't Veld door H. J; de Dru te Havelte; (V.V.D.): mr. Stikker door W. C. Wendelaar te Den Haag. Plan-Sfhieveen goedgekeurd. De minister van Verkeer en Wa terstaat heeft het door de gemeente Rotterdam ingediende plan voor de aanleg van de luchthaven Rotterdam in de polder Schieveen in algemene zin goedgekeurd. Rotterdam kan nu de voor de uitvoering van dit plan noodzakelijke onteigeningen voorbe reiden. De benodigde terreinen zullen een oppervlakte van 282 "hectaren be slaan. B. en W. van Rotterdam heb ben de Raad medegedeeld, dat, afge zien van enkele tuinen, 31 eigenaren door de onteigening zullen worden WEERSVERWACHTING VERDER AFNEMENDE WIND. Wisselend bewolkt met enkele plaatselijke regenbuien hier en daar met onweer. Weinig Ver andering in temperatuur. In het Noorden van het land ma tige tot zwakke wind uit Wes telijke richtingen. In het Zui den van het land meest zwakke en later veranderlijke wind. getroffen. Op het totale gebied be vinden zich 36 woningen, waarin 38 gezinnen te zamen 312 personen zijn gehuisvest. De kosten van de verkrijging van het terrein worden geraamd op 3 millioen gulden. Zoals bekend, zal de gehele aan leg van het vliegveld ongeyeer vier jaren in beslag genomen. SLAGERS PROTESTEREN. De Haagse slagers en die uit de omliggende plaatsen, leden van de neutrale en R.K. slagerspatroonsor ganisaties, hielden een protestverga dering als gevolg van de tijdelijke vleesrantsoenverlaging en de geringe aanvoeren op de slachtveeovername-, markten. Een bestuursvoorstel, om als pro test tegen de gang van zaken de sla gerijen voor drie dagen te sluiten, werd door de vergadering niet en thousiast ontvangen. Dit voorstel werd teruggenomen. Gezien recente maatregelen ter bevordering van de vee-levering sprak de vergadering zijn vertrouwen uit in de hoofdbesturen der vrije vakorganisaties en de vakgroep, welke a.s. Dinsdag met de minister van Landbouw en voedselvoorzie ning de slagers-belangen en "die van hun klanten zullen bepleitten. Buitenlands oordeel over Nederland Verschenen is het verslag over 1947 van de vereniging „Nederland in den Vreemde". Deze vereniging heeft vertegenwoordigers in een groot aantal landen en het is interes sant te lezen, hoe men volgens deze vertegenwoordigers in het buiten land over Nederland denkt. Over het algemeen is de critiek zeer gunstig. Soms worden de Nederlandse pres taties zelfs overschat. Doch aan de andere kant is het merkwaardig te lezen hoe b.v. de vertegenwoordiger der vereniging in Johannesburg er op wijst, dat de mening, dat Neder land in Z.-Afrika zeer populair is, als zeer overdreven moet worden ge kenschetst. Wij geven hieronder enige uittrek sels uit het oordeel der vertegen woordigers der vereniging in een aantal landen: België: Wat Nederlands-Indië be treft: Over het algerfieen (vooral bij de gewone man) heeft de Belg zeer weinig interesse voor hetgeen met Nederlands-Indië geschiedt, evenmin al het een Nederlander belang inboe zemt wat in de Congo gebeurt. Brits-Indië: Nederland had hier al tijd een goede pers, doch na de bevrij ding is dat veranderd in verband met Nederlands-Indië. Ik moet zeggen, dat de pers gematigd is, misschien wel, omdat ze toch inziet, dat Neder lands-Indië niet buiten de Neder landers kan, maar ook omdat het geen „Playfield" mag worden voor het communsme, waar men ook hier bang voor is. Denemarken: de wens bestaat om goede handelsbetrekkingen met Ne derland te onderhouden, doch, daar beide landen Agrarisch zijn en veel belangen gemeen hebben, ontmoet men elkaar veelal op dezelfde bui- tenlandsemarkten en gaat de goede wil dikwijls teloor door strijd om eigen bestaan. De bevolking staat vrij onverschillig, ja onbegrijpend, tegenover de Indische kwestie. Egypte: Sedert tientallen jaren stu deren hier aan de Mohammedaanse hogeschool vele Indonesiërs, die merendeels anti-Nederlands zijn en het centrum zijn geworden van een anti-Nederlandse beweging. Ierland: -Nederland wordt «hier in zijn prestaties, en levenswijze eerder overschat dan onderschat. Men heeft een zeer grote bewondering voor Ne derlands herstel. Zijn werklust en or ganisatievermogen, cultuur, talen kennis en wat niet al. De lucht- dienst Amsterdam—Dublin, die in 1947 werd geopend, heeft zeer tot deze gevoelens bijgedragen. In het kleinste Ierse dorp kan men Verkade's chocolade en van Melle's toffees krijgen en de Nedeidandse je never is te koop in een groter aan tal merken dan voor de oorlog. Noorwegen: de standing van ons land in Noorwegen is zonder meer goed te noemen. Vooral de intieme samenwerking der Benelux-landen heeft hier zeer veel belangstelling en men is van mening, dat Nederland in deze combinatie misschien wel het toonaangevende land is. Hiertegenover staan twee zaken, waarin de Noren het niet met ons eens zijn, n.l. de Nederlandse wal visvangst en Nederlands-Indië. Wat de walvisvangst agngaat, is het na tuurlijk bekend, dat de Noren in 1946 een wet hebben aangenomen, waarin verboden werd, dat Noorse walvisvangers aan boord van vreem de expedities, die voor de oorlog niet bestonden, dienst nemen. Dit was in de eerste plaats tegen de Nederlandse expeditie gericht. Niettegenstaande deze wet hebben toch verschillende Noren op de „Willem Barendsz" aan gemonsterd. Het ziet er volgens de vertegenwoordiger der vereniging naar uit of de Noorse autoriteiten zich thans enigszins schamen voor het destijds ingenomen standpunt, doch dit ietwat pijnlijke vraagstuk-is thans geheel naar de achtergrond verdwenen. Tsjecho-SIowakije: De gevoelens, die het Tsjechische volk ten opzichte van Nederland koestert, zijn in één woord: hartelijk. Er is nauwelijks een ander volk te Vinden, dat zulk een aan bewondering grenzende gene genheid voor Nederland heeft. Unie van Zuid-Afrika: Johannes burg in het algemeen mag Neder land zich verheugen in de" gematigde sympathie van de Transvaler. Men schat de Nederlandse handel zeer hoog en betrouwbaarder, dan welke andere ook, terwijl er in sommige kringen lang niet alle waar Zuid-Afrikaans gesproken wordt, toch nog wel een zekere band met Nederland wordt gevoeld. De in Ne derland nog wel eens graag verkon digde opvatting, dat er zulk een overgrote sympathie voor Neder land bestaat op grond van oude ban den, moet beslist als zeer overdreven worden gekenschetst. Immers dit geldt stellig niet voor het Engelse deel der bevolking en dit geldt even min voor dat deel van de Zuid-Afri kaans spïekende bevolking, dat of zeer pro-Duits of zper anti-Engels is. Zuid-Afrika Durban. Nederland se immigranten worden hier gaarne in fabrieken en werkplaatsen opgeno men en hebben geen moeite werk te vinden. Hun superieure vakkennis is algemeen bekend en zij worden bij aankomst opgewacht door verschil lende firma's, welke gaarne van hun diensten gebruik maken. Hierdoor worden zij niet met open armen ont vangen door de Afrikaans sprekende bevolking, die bang is, dat de Neder landers door hun grotere vakkennis de Afrikaans sprekenden zullen ver dringen. TEGEN WIL EN DANK DOOR PERCY KING 33) Solange trok de wenkbrauwen op. „Al bent u honderdmaal van de poli tie, dan nog ontzeg ik u het recht, u met mijn privézaken in te laten. Wanneer ik voor deze keer een uit zondering maak, komt het, omdat ik haast heb. Woensdagmorgen is geen dame bij me geweest, voordien niet nadien evenmin. Tevreden?" „Dat kunt u denken! Ik ga van ;t. standpunt uit: hoe beslister iemand begint te ontkennen des te onrustiger slaat zijn rikketik.Uppström stap te de openstaande slaapkamerdeur in Aan de wanden hingen enige inge lijste damesfoto's. De inspecteur be keek ze en moest stilzwijgend toe geven dat Solange smaak bezat. Een der foto' was gekleurd: een jonge blonde vrouw in wijnrode avond japon. „Die is het!" riep hij uit. „Die is het, ik vergis me niet! Hoe heet schryft een soort van ridderlijkheid voor, haar tegenover de politie in bescherming te nemen, maar daar- ze. Waar kan ik haar vinden?" Solange, die de inspecteur in de slaapkamer was gevolgd, grinnikte, „Moet u 'haar hebben Odette Mari- veau? Eerste soubrette van het Thea tre des Nouveauté's, Parijs. Knappe verschijning, niet? Ik ken haar heel goed." „Zij woont in Parijs zegt u?" Juist. Misschien wel eens van ge hoord. Ligt een heel eind hier van daan, vooral »7s u het te voet wilt afdoen." De inspecteur nam de foto uit de lijst en bezag de onderzijde. Hij wist zijn teleurstelling te verhelen' toen hij las: „Ateliers Paget, Rue de Ri- voli. Parijs". Na de foto op haar plaats te hebben gehangen, vroeg hij met halftoegeknepen ogen: ,,U weet dus zeker, dat zij op het ogen blik niet in Stockholm is?'" „Zeer zeker." „Waar was u Woensdagmorgen negen uur?" „In mijn koffer," „In uw wat?*' „In rhy'n bed, als u het beter be grijpt," „Ik waarschuw u, wanneer u de politie tracht të mia'eiden! Woens dagmorgen negen uur ontving u wel degelyk bezoek van een dame. De liftjongen', die haar haar uw appar tement bracht, is bereid er een eéd op te doen." Solange schokschouderde. „Dat zegt niets. U moet met een getuige komen, die er op wil zweren, dat hij haar-naar binnen bij me zag gaan." Uppström was van nature kort aangebonden. Zijn ogen begonnen onheilspellend te lichten zijn ge zicht kleurde rood. „U staat onder verdenking!'' blafte hij. „Wat voert u in Stockholm uit? Geen smoesjes! U bent geen Zweed! Noem iemand, die uw verklaringen kan staven, of ik sluit u in!" „Maak u niet dik, inspecteur!" ant woordde Si^an^e tergend kalm, ..Ik ben geen Zweed, volkomen juist. In dien dit een reden is om me te ver denken, verkeren duizenden met mij in hetzelfde geval. Daar ik een groot bewonderaar ben van de Zweedse litteratuur, heb ik uw taal geleerd om de werken in het oorspronkelijke te kunnen lezen. Wat ik hier uit voer? Een studie schrijven over de financiën van uw land, vroeger en nu. Wie bereid is, voor mij m te staan? Kan Justus Kalundby genade in uw ogen vinden? of moet ik nóg hoger op?" De inspecteur streek zich over de mond. Justus Kalundby was een naam die in heel Zweden klonk als een klok. Toch deed het zijn verdenking jegens Solange niet afncnien. „Kent u hem?'' vroeg hij op strak ke toon. „En of! Ik ben werkzaam op zijn bank, dineer dikwiils h:; de fa-^Ue en ben er ook meermalen te loge ren. Nu over de bewuste Wcesdag- morgen. Ik stond om en bij tienen op eerlijk bekend: ik had me ver slapen studeerde tot vier uur in de bibliotheek van de s bank, wandelde daarna naar mijn flat verkleedde me en r :cd raar Saltsjöbaden. Desgevraagd zullen de Kalundby's u meedelen, dat ik bij hen dineerde en de nacht doorbracht Hetzelfde deden baron en barones de Béringuard." „Luister eens vriend," zei Upp ström gemoedelijk. „Jongelui, die er goed uitzien en behoorlijk in hun klein geld zitten, Konen licht in aan raking met 4ames van wie zij be ter op gezegende uistand Konden blij ven. Wat weten jullie feitelijk van ze? Blijkt achteraf, dat de dame, die jul lie voor achttien karaats versleten, ze lelijk achter de ellebogen heeft, dan mee halen jullie het paard van Troje, of waar die knol vandaan kwam binnen.'* „Bedankt voor de preek. Maak u intussen over mij niet bezorgd. Ik weet heel goed op mezelf te passen." Uppström wilde hem een hand op de schouder leggen en Sdange week ijlir"s ter'''. „Woensdagmorgen negen uur ont ving u bevoel: van een blonde da me, blootshoofd, in lange zwart flu- weki "--.rj+of en. u liet haar bin- nen." hield de inspecteur vol „Breng uzelf niet in een lastig parket door haar te sparen zij is het niet waard Vermoedelijk ben u er onkundig van, dat de politie haar zoekt. U gaat toch liever gezellig uit dineren, dan in een cel te worden gestopt, niet waar vriend?" „Noem me geen vriend zeg! Klinkt veel te familair voor zo weinig ken nis!" „Ik zal u uit de droom helpen. Zij was de vrouw, die Gunnar Lundq- vist poogdte te vergiftigen." De spottende uitdrukking week van Solange's gezicht. Zijn fletse ogen flikkerden onrustig, zijn mond viel open. Uppström besefte een sm oes te hebben geboekt en besloot 't vil te buiten. „De dame wist uit een taxi te glippen^-terwijl de chauffeur alle aandacht had voor een lekke band. Dit was des morgens kwart voor drie. Tot acht uur bleef zij onzichtbaar. Daarna hebben verscheidene per sonen haar gezien. Aan één van hen vroeg zij de naaste weg naar het Universal flatgebouw, waar u een een appartement bewoond. Tegen ne gen uur kwam zij hier. U weet nu, wie u in bescherming neemt. Een misdadigster. Blijf het doen en u draait met haar de gevangenis in. Waar kan ik haar vinden?" „U hebt me daar een hoogst inte ressant verhaal gedaan.'' teemde Solange. „Maar waar het op aankomt ik liet de misdadigster niet binnen. Ik weet niet eens over wie het gaat Hoe kan ik u dus zeggen, hoe zij heet en waar zij woont? Hallo wie daar?" Iemand was de zitkamer binnen gestapt. Iemand, die een dof dreu nend geluid veroorzaakte, telkens als hij de linkervoet neerzette. „Waar zit je, Paul?" vroeg een die pe stem. „O ben jij het?" antwoordde So lange. „Ik heb bezoek, ouwe jon gen!" Hij verliet de slaapkamer met Uppström op zijn hielen. De inspec teur gaapte de man met het kunst been aan alsof hij een abnormali teit voor zich zag. „Alle mensen, wat is dat voor een heerschap?" vroeg hij Solange, ter wijl hij de bezoeker achterdochtig opnam. (Wordt vervolgd.)

Leidse Courant | 1948 | | pagina 2