ZATERDAG 7 AUGUSTUS 1948 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD - PAGINA 3 Men hoeft er maar dagelijks de krapt op na te slaan om te kunnen constateren, dat het aantal ongeval len op de openbare weg ontstellend groot is en met de dag toeneèmt. En talrijk zijn evenzeer de ongelukken, die binnenshuis gebeuren. Het is hier terecht een geluk bij een ongeluk, dat wij ook in ons land en in onze stad die prachtige organisatie van de E.H.B.O. kennen, mannen en vrou wen, die bij een eventueel ongeval direct de handen uit de mouwen kunnen steken om het slachtoffer in afwachting van de dokter eerste hulp te verlenen. Een statistiek aanleggen is prac- tisch onmogelijk, maar zeker is, dat duizenden aan deze eerste hulp hun leven te danken hebben en dat er door ingrijpen van de E.H.B.O. veel leed voorkomen is. En daarom is het zo prachtig, dat de E.H.B.O. in bijna alle grote plaat sen van ons land zijn afdelingen heeft, waar onder deskundige leiding mensen voor het diploma worden op geleid. Moet de noodzaak hiervan nog verder bepleit worden? Om een enkel voorbeeld te noemen. Hoeveel ongelukjes gebeuren er niet in een gezin? En wat is het dan gemakke lijk-, als vader of moeder direct hulp kunnen bieden. Onze verloofden zet tenen terecht alle zeilen bij om hun uitzet bij elkaar te krijgen, maar zou enige kennis van eerste hulp daar ook niet bij horen? Er is echter aan de E.H.B.O. nog een andere zijde, die voor ons katho lieken van even zeer groot belang is. En dat is de zuiver geestelijke zijde van de eerste hulp. Zou een niet- katholiek er aan denken om direct een priester te waarschuwen, wan neer een katholiek een ernstig onge val overkwam? Zou hij in een der gelijk geval direct maatregelen we ten te nemen, waardoor een slacht offer niet alleen lichamelijk, maar ook geestelijk een goede verzorging krijgt? Het is daarom noodzaak, dat in het kamp van E.H.B.O.-mensen een goe de katholieke kern bestaat, die ook wat het geestelijke betreft eerste hulp kunnen verlenen. In Leiden kennen wij gelukkig se dert een jaar een goede katholieke kern, de E.H.B.O.-afdeling „Peerke Donders", en gezien haar jeugd mag men zeggen, dat zij reeds goede re sultaten heeft geboekt. In. totaal leg den 29 cursisten het examen af, van wie er 27 het diploma behaalden. Dit succes is uiteraard vooral te danken aan de medische docent, dr. H. Kort- mann, en de yerschillende bevoegde instructeurs. Binnen enkele weken zullen offi cieel de diploma's worden uitgereikt. En dan gaat men de tweede cursus tegemoet. En gezien het grote aantal katholieken in onze stad, mag men verwachten, dat velen zich zullen opgeven voor deze cursus, of anders de katholieke E.H.B.O.-vereniging als donateur of donatrice zullen wil len steunen. De adressen, waartoe men zich hiervoor kan wenden, zijn: Chr. Driessen, De Ridderstraat 11; H. Pieë, Prinsenstraat 31a en C. v. d. Meer, Kapteinstraat 21. Ook voor de buitengemeenten staat uiteraard de mogelijkheid open lid te worden van deze belangrijke vereniging. In de filmzaal van het Academie gebouw, welke zaal voor het meren deel der voordrachten gebruikt 'werd, sloot prof. dr. A. W. Bijvanck als voorzitter van het uitvoerend co mité gistermiddag de universitaire zomercursus voor buitenlandse stu denten, welke sinds 21 Juli hier ter stede werd gehouden en werd ge volgd door ongeveer 130 studenten uit welhaast alle Europees-conti nentale landen, Engeland, de Ver enigde Staten, Canada en andere lan den. Prof. Bijvanck schetste nogmaals in grote lijnen het onderwerp van de cux-sus, de bestudering van het vraagstuk hoe de hoge standaard van de Westerse beschaving ies gehand haafd en zelfs verhoogd kan wor den, nu deze niet slechts door een selecte groep doch door de volkeren als géheel wordt gedragen en ge vormd. Spreker herinnerde aan de drie groepen van problemen, die ten aanzien van het algemene vraagstuk te onderkennen vallen, en die gedu rende de cursus het onderwerp heb ben uitgemaakt van lezingen en ex cursies: ten eerste bevolkingsproble men en voorts problemen samen hangende met opvoeding en vrijetijds besteding. Tot slot van zijn sluitingsover zicht constateerde prof. Bijvanck met genoegen, hoe in de afgelopen we ken de cursisten getoond hebben, dat leden van zo uiteenlopende nationa liteiten en geestelijke instelling in vriendschap tezamen kunnen arbei den en leven. Spr. uitte de wens, dat de deelnemers naar alle winstreken over de gehele wereld de overtuiging mochten uitdragen, dat de mensen ^an de verschillende volkeren el kander nodig hebben en onderlinge vriendschap kunnen opbouwen, wan neer getracht wordt elkander te be grijpen en zolang andermans idealen worden geëerbiedigd evenzeer als eigen idealen verdedigd en nage streefd. Tot slot van de plechtigheid, tijdens welke de deelnemers door middel van een allen getekend schriftelijk dankwoord hun erkentelijkheid be tuigden voor de organisatie en het voortreffelijk verloop van de cur- sus, ontvingen de deelnemers een cer tificaat, dat melding maakt van de gedurende deze tweede universitaire zomercursus ontvangen algemeen wetenschappelijke oriëntering in de genoemde sociale problemen. Geslaagd voor het diploma vak bekwaamheid naaimachine-handel J. J. Dernee alhier en N. v. Ammers te Noord wijk. Naar HUIBERS Haarlemmerstraat 123, Lelden Toor Geboorteaankondigingen IN ZEE VERDRONKEN. De 16-jarige H. V., wonende^aan de Oude Varkenmarkt hier ter stede is gisterenavond aan het stand te Katwijk aan Zee verdronken. Hij had zich aan de Noordzijde van de Uit watering naar de eerste bank bege ven en kon vandaar schijnbaar niet meer het strand bereiken. BONKAARTEN AFHALEN. Voor het afhalen van bonkaarten 810 zijn Maandag 9 Augustus aan de beurt de gezinnen waarvan het hoofd een stamkaartnummer heeft van 54001 tot en met 59400. Uitrei king vindt plaats aan het Distribu tiekantoor, ingang Langebrug van 8.30 tot 12 uur en van 2 tot 4.30 uur. Gisteren slaagde heer G. van Brussel voor het examen Duits L.O Huisartsen. De Zondagsdienst der huisartsen wordt van Zaterdagmid dag 14 uur tot Maandagmorgen 1 uur waargenomen door de doktoren De Bruijne, Langezaal, Meyboom en Nieuwzwaag. Dienst der apotheken. De avond nacht- en Zondagsdienst der apo theken te Leiden wordt van Zater dag 7 Aug. 13 uur tot Zaterdag 14 Aug. 8 uur waargenomen door de apotheek Herding en Blanken Ho- gewoerd 171, tel. 20502 en de apo theek Reijst, Steenstraat 35, telefoon 20136. Te Oegstgeest door de Oegst- geester apotheek, Wilhelminapark 8, telefoon 26274. BURGERLIJKE STAND. Geboren: Franciscus, zn. van F. Bakker en J. C. van der Pluijm; Elisabeth Henrica, dr. van J. Leicher en A. van Nood; Peter Hendrik Jan, zn. van P. Bink en M. J. Greive; Wil lie, dr. van N. Blansjaar en C. C. van der Mee; Bert Willem, zn. van C. J. van Wingerden en G. M. C. de Jongh; Geertruida Theodora, dr. van W. P. de Groot en W. M. van Wetten; Elisa beth Diederika, dr. van P. Bouwman en J. J. Crama; Paulus Jacobus zn. van-P. J. Smit en P. S. Anes. UIT DE RIJNSTREEK ALPHEN AAN DEN RTTN Wilhelminavereniging. Blijkens een advertentie in dit nummer, stelt het bestuur van de Wilhelminaver eniging op Zaterdag 14 Aug., des n.m. 4 uur, opnieuw en wel als laatste de gelegenheid open voor leden en nieuwe leden, betreffende lidmaatschapskaart af te halen bij de penningmeester, de heer P. Groen- ihart, Van Dijkstraat 9. BOSKOOP Personalia. Geslaagd voor lin gerie-naaien Rina Driessen, Celia v. Hevelingen, Riek Fianen, Trees Ver laan, Corry Verlaan, Corry v. Leeu wen, Lida MoeringS, Tilly v. d. Hoek, Bep v. d. Neut, Grad. Nederhoff, Truus de Wit. LANGERAAR Personalia. De heer G. P. M. Bon, onderwijzer aan de R.K. Lagere school alhier, is te Haarlem geslaagd voor het examen hoofdachte B. LEIDERDORP GEMEENTERAAD. In de gemeenteraad van Leider dorp waren gisteravond de heren W. F. Gijzel (P.'v. d. A.) en D. de Haas (A.-R.) voor de laatste maal aanwe zig. De heer Gijzel, die in de vorige vergadering reeds afscheid nam we gens vertrek naar elders, was nog raadslid omdat de geloofsbrieven van zijn opvolger nog niet waren onder zocht. De heer de Haas zag zich om gezondheidsredenen genoodzaakt te rug te trekken. De voorzitter had met leedwezen van dit besluit kennis ge nomen. Hij typeerde de heer de Haas, die reeds vanaf September 1931 lid van de raad is geweest, als een nobel mens en wenste hem en zijn gezin Gods zegen toe. Ook de heren Snel (A.-R.), Kuilenberg (R.K.) en Ver meulen (P. v. d. A.) spraken harte lijke afscheidswoorden, waarvoor het scheidende raadslid, zichtbaar ont roerd, dankte. In de loop der vergadering werden de geloofsbrieven van de heren J. J. Boon en M. Moraal in orde bevonden en werd tot toelating besloten. De heer T. J. Wolk had zich in een adres tot de Raad gewend om het medegebruik van een veestal van de boerderij, in huur bij W. Samson, in verband met het feit dat hij zijn stal len moest opleveren voor afbraak in verband met de aanleg van de nieu we rijksweg RotterdamAmsterdam. Na een uitvoerige besoreking werd besloten de heer Wolfc, na overleg met de pachtkamer. voor één winter te helpen onder nader door B. en W. te stellen voorwaarden, overeenkom stig de besprekingen in de vergade ring. Het verzoek van de voetbalclub R.C.L. om in plaats van één voetbal veld twee velden te projecteren op het gereconstrueerde sportveld, werd om prae-advies in handen van B. en W. gesteld. De heren L. G. Wassenburg en C. v. d. Kommer werden met ingang van 1 Augustus in vaste dienst benoemd als gemeentewerklieden. Aan de vakonderwijzer in de licha melijke oefening, de heer H. J. van der Werff, werd met ingang van 1 September a.s1.. overeenkomstig zijn verzoek, eervol ontslag verleend*. Aan de woningbouwvereniging „Dorpsbelang" werd z.h.s. een voor schot verleend van ƒ6.176.voor het achterstallige onderhoud. Dit voor schot zal in 17 jaren moeten worden terugbetaald. In verband met de wijziging der Pensioenwet betreffende de verlaging der pensioenpremie van l]/2 tot 2% werd besloten aan het gemeenteper- soneel over 1948 2V2% van de pen sioensgrondslag uit te keren terwijl tevens werd besloten om, zodra het desbetreffende K.B. is verschenen, aan het gemeentepersoneel eèn va- cantietoelage te geven van 2% tot een maximum van 50.Daarna sluiting. WOUBRUGGE Geboren: Wilhelmus P. M., z. van J. P. van Goozen en M. van der Meer; Dirkje C. A., dochter van G. Ravenhorst en A. Óudshoorn. Getrouwd: B. Kinkel en C. Ver- gunst. Overleden: M. J. W. Schouwenaars 46 jaar echtgenoot van W. F. Kru- meich. ZOETERWOUDE S.J.Z. Morgen staan er drie wed strijden op het programma en wel de laatste van deze onderlinge com petitie, waarvan de opbrengst ge deeltelijk ten goede van Kath. Thuisfront kwam. Stompw. Boys zijn in het bezit van 13 punten. St. Bern .10 punten en S.J.Z. 7 punten. Wil S.J.Z. hierin nog een woordje mee spreken dan zal er flink aangepakt moeten wor den. S.J.Z. IIIStompw Boys in 12 uur; S.J.Z. IIStompw. Boys II 1.15 uur; S.J.Z. IStompw. Boys. I 2.30 uur. UIT DE OMGEVING HILLEGOM Geboren: Thomas C., z. van J. van der Aar en C. M. van der Zande; Geertruida S. W., d. van D. Dekkers en J. Bouman; Christiena M., d. van N. van Beèlen en C. M. Oling; Louise Ellen, d. van W. Vis en H. L. Bus- sens; Alphonsus M., z. van E. J. Ruig rok en J. Verhoeven; Johannes M., zoon van C. A. Verbeek en J. E. M. Zwaaneveld. Ondertrouwd: J. Weijers en J. Rusman; E. F. Lommerse en E. G- H. A. Bos; A. J. van Beveren en M. M. Imanse. Getrouwd: H. de Graaff en G. Sas; J. Eisenga en J. K. de Vries. Overleden: Wed. M. Ruigrokvan Stijn vr. 74 jaar. KATWIJK AAN ZEE Muziektent. De muziektent was door de bezetters afgebroken. Thans is een mooie nieuwe verrezen langs de boulevard. Dinsdagavond zal de tent geopend worden met een con cert te geven door de U.N.I. LISSE Speedway races. Zaterdag, 14 Augustus a.s. des middag om 2.30 uur, zullen er wederom motorraces wor den gehouden op de sintelbaan van het gemeentelijk sportpark te Lisse. De Hollandse Leeuwen zullen de vliegende Hollanders bekampen. Niet uitgesloten is, dat er ook Engelse mo torrenners zullen starten; hier om trent zijn onderhandelingen gaande. Personalia. De heer Chr. Steen winkel jr. slaagde voor het practijk- diploma boekhouden. Mej. M. de Jonge slaagde voor de akte Kleuter- rhythmiek; mej. T. van Waveren slaagde voor costumière. de boulevard. Dinsdagavond zal de NOORD WIJK Prinselijk bezoek. De Prins van Siam en echtgenote, bracht gisteren met zijn gevolg een bezoek aan Noordwijk. Hij gebruikte de lunch in Seinpost" aan de Noord-Boule vard. NOORDWIJKERHOUT V.V.S.B. Uit het jaarverslag van de sedr. stippen we het volgende aan: Bij de aanvang van het seizoen telde de vereniging 148 leden, waarvan er 40 in de senioren-elftallen speelden, 39 bij de juniorenen 33 bij de adspir ranten. Sedert dien hebben vooral talrijke nieuwe junioren en adspiran- ten zich gemeld en de stroom duurt nog steeds voort. Uit de rekening en verantwoording van de penningmees ter bleek, dat het nadelig saldo 34 bedraagt over 1947'48. De aftr. he ren Jansen en van den Broek werden V OORSCHOTEN Pater A. W. H. van Dongen O.P., die morgen zijn eerste plechtige H. Mis opdraagt in de St. Laurens-kerk. herkozen; de heer J. Seijsener zal de plaats van de heer v. d. Klauw inne men. Een woord van hulde bracht de voorzitter vervolgens aan de heer v. d. Broek, die in het voorjaar 1214 jaar penningmeester was. Geboren: Gerritdina Chr. M. J., d. van C. A. Duivenvoordevan der Meer; Harfia M. A., d. van S. J. A. Glas'Brouwer; Thoma J. A., z. van J. Koningvan den Berg; Adriana C. A., d. van Th. R. VrolijkHoes; Dolf B., z. van A. J. EndersScher- penberg; Alida M. A., d. van A. P, C. v. d. Bergvan Kesteren; Joseph Th. I., z. van Th. van den BergLom merse; Johannes J. M., z. van W. HeemskerkZoet; Wilhelmus A.. z. van C. J. de Wintervan Egmond; Lambertus G. M. D,, z. van L. Be niers'Bos; Josephus J. M., z. van J. J. LammersAartman; Theodorus J., z. van C. P. BaderBakker; Hen- drikus J., z. van Th. J. Langeveld van den Berg. Gehuwd: G. J. Siebelt en C. J. de Winter. Overleden: J. G. Ruttink, 63 jaar; F. Grüelbach 67 j. echtgenoot van M. J. van Leeuwen; J. Mieremet, 70 jaar, echtgenote van F. van Os. OEGSTGEEST Openluchtspel. Het bestuur der Oranjevereniging heeft enige mede delingen verstrekt over het open luchtspel dat zal worden opgevoerd voor het historisch kasteel „Oud- Poelgeest". Om het kasteel wordt het slotplein met kapel en stallingen her bouwd. Stalen tribunes-, plaats bie dend aan 1500 personen sluiten het slotplein af, zodat iedereen alles goed kan volgen en zien. Het spel. dat vertoond wordt is een. samenstel van waarheid en verdich-v ting. Het begint bij de tachtigjarige oorlog, terwijl men in het laatste be drijf zal zien hoe de pantsertroepen der geallieerden ons bevrijden. Door de medewerking der militai re autoriteiten zullen op de gewenste ogenblikken vliegtuigen cirkelen bo- ven de speelruimte zal ook het af- weer-kanon zich laten horen. De belangstelling van buiten de ge meente is groot. Zo heeft o.a. de Com missaris der Koningin in de provin cie Zuid-Holland medegedeeld met zijn echtgenote een der voorstellingen te zullen bijwonen. Geen Oegstgeestenaar mag verzui men dit spel, in historische omgeving gespeeld ,te gaan zien. Men zie verder dé advertenties in ons blad heden en de volgende week. ROELOFARENDSVEEN De eerste aardbeien zijn er weer. Aan de veiling Roelofarendsveen verscheen Vrijdag 6 Augustus weer als primeur de eerste aardbeien van •de z.g. 2e oogst. Dit door een spe ciaal groeiproces verkregen product, zag er weer kostelijk uit. De belang stelling voor deze aardbeien was be grijpelijk weer levendig en ze brach ten dan ook een goede prijs op. Een mooi succes voor de kwekers in Roe lofarendsveen. NIEUWE BOEKEN C Stephen Diel, Met branden de zorg. Volgens Pius XI Nij megen, De Koepel, (Gods plan nu). De beroemde zendbrief „Mit brennender Sorge" in popu laire vorm. Dr. J. J. L. Duyvendak: We gen en gestalten der Chineesche geschiedenis. Geïll. met krtn. 32 blz. reprod. -f- 1 uitsl. krt. A'dam, Brussel, Elsevier. IV. Het markantste van China's gang door de eeuwen. Deze 2e druk is herzien en uitgebreid. Wetenschappelijk verantwoord en literair uitblinkend. Mimi van den Heuvel: Lache bekje. Geïll. met teken. dr. R. van Looy Antwerpen, Haar lem, De Sleutel. V. Lachebek je gaat het verkeerde pad op, maar bekeert zich. Boeiend en vlot. Mimi van den Heuvel, 'n Vro lijke logeerpartij: Geïll. met teken. dr. Rein van Looy Ant werpen; Haarlem, De Sleutel. V. 'n Boek vol vrolijke guiten streken. Boeiend geschreven. Dr. G. Knuttel Wzn.: Tot het hart der mensheid. Het Neder landse in de beeldende kunst A'dam, Ploegsma. IV-V. Vldt overzicht van de werken van Ne derlandse bouwers, beeldhou wers en schilders, vanaf 14e eeuw tot heden. F. de Raedemaeker S.J.: De ideologie van Karl Marx in het Kommunistisch Manifest Tielt, J. Lannoo. Wateringen, Kle- man. IV. Critische behande ling van het beroemde manifest. Onider de vele herdenkingsge- schriften is dit boekje een uit blinker. J. H. Sikemeier: Beethoven- Haydn-Mozart. Zoals zij er in werkelijkheid uitzagen. Vergelij kende beschouwing van authen tieke beeltenissen dezer toondich ters. Geïll. met 65 portr. t.d.t. Oostburg, A. J. Bronswijk. V. Vergelijkende portretstudie en biografische schets dezer compo nisten. Interessant en boeiend. Aan muziekliefhebbers aanbevo len. Dr.Richard Teunissen: Gehei men van materie en leven. Geïll. met fig. 4 blz. foto's Utrecht Brussel, Het Spectrum. IV-V. Dit boeiende, leerzame boek leidt ons binnen in de wereld van le venloze en levende natuur. Uit alle dingen straalt ons de Maker tegen. Meesterwerken der literatuur. Inleidende beschouwingen over tien der voornaamste werken uit de wereldlitteratuur verzameld door Dr. J. Hanatjes en Prof, Dr. W. A. P. Smit. Geïll. met 20 blz. reprod, A'dam. A'damsche Boek- en Crtmij. III. Een grotendeels voortreffelijk werk, o.a. over Ilias, Aeneïs, Don Qui- chote, Edda, Hamlet. Faust. Enthousiaste en kundige gids. Voor bibliotheken onmisbaar. Scheepsrampen in oorlogstijd A'dam, J. F. Duwaer en Zonen. V. Sober verslag van meer dan 300 scheepsrampen in de jaren 1940'45. Document na monu ment. I verboden; n is streng voorbehouden; III voorbe houd; IV volwassenen: TVV rijpere jeugd; VI voor allen UIT DE OLYMPISCHE HOEK Ned. ruiters en paarden in goede conditie We hebben gisteren een bezoek ge bracht aan de drie Nederlandse rui ters en hun paarden, waarmede zij aan de samengestelde wedstrijd zul len deelnemen, die Dinsdagmiddag 10 dezer begint en Vrijdag wordt be sloten. Deze „military" omvat dres suur (10 en 11 Augustus), een uithou- dingsproef (12 Augustus) en springen (13 Augustus), terwijl de paarden voor de aanvang en na afloop aan een speciale keuring worden onderwor pen. Het zwaarste gedeelte van deze olympische wedstrijd wordt gevormd door de uithoudingsproef, die bestaat uit 7 km over de weg (tempo 220 me ter per minuut), gevolgd door een 3J4 km. steeple (tempo 600 meter per minuut), voorts 15 km over de weg (tempo 220 meter per minuut), ge volgd door een 8 K.m. cross country (teinpo 450 meter per minuut) en ten slotte 1 km. in galop (tempo 330 me ter per minuut). De paarden en rui ters zijn in goede conditie en de Ne derlandse ploeg zal als volgt deelne men: de heer Siem met de schimmel „Glen's man" (van de stichting Ne derlandse rijschool), dr. ten Cate met de voshengst „Unique de Genval' zoon van een Franse draver en een Franse volbloed en jhr. E. van Loon met de schimmel „Spring Steel" een Anglo Arabier. Ruiters en oppassers waren vol lof over huisvesting en voeding. De drie echtgenoten der ruiters zijn in een hotel te Camberley gehuisvest, waar zij het gewone Engelse rantsoen SASSENHEIM PersonaliaDe heer H. J. Brou wer slaagde voor het examen hoofd- acte; voor het examen Middenstands diploma slaagden mej. Bep Moole- naar en de heren G. v. d. Heiden Azn., E. P. van Herk, F. Nicola, A. D. Per- foro, St. Visscher en C. v. Vliet. Geboren: Johanna M., d. van P. Westerb^k en M. Passchier; Marian ne,. d. van P. Damming en G. Kooi; Hermanus L. M., z. van E. Postma en A. M. Elferink. Ondertrouwd: G. Zwaan 25 jaar en W. Heijns 22 jaar. Overleden: A. J. C. v. d. Vlugt geb. van Eden 60 jaar. ZOETERMEER Tentoonstelling. Als onderdeel van de a.s. Jubileumfeesten zal in de week van 30 Augustus4 Sept. in de Gymnastiekzaal van het Spaarbank gebouw een tentoonstelling worden gehouden van al hetgeen in de jaren 18981948 in Zoetermeer en Zeg- waart is tot stand gekomen, gegroeid en hetgeen is verdwenen. Kortom, zij zal trachten weer te geven 50 jaar historie van Zoetermeer en Zegwaart. Hengehvedstrijd. De uitslagen van de op 4 Augustus j.l. door de Hen gelsportvereniging „De Vriendschap" georganiseerde hengelwedstrijd in de Ringvaart te Hoofddorp luiden als volgt: le gedeelte, drie uren henge len op vaste, bij loting aangewezen plaatsen: 1. G. J. Jongerius; 2. D. O. Brussé; 3. Abr Groenheijde. 2e ge deelte: hengelen op vrij-gekozen plaatsen: 1. D. O. Brusse; 2. C. Have naar. 3. J. H. Schoonbeek. Berichten reeds geplaatst in een gedeelte onzer vorige oplage. Aanvoer van slachtvee Zoals men weet, heeft de regering zich genoodzaakt gezien het vlees rantsoen tijdelijk te verminderen als gevolg van het zwakke aanbod van slachtvee op de overnamemarkten. Dit geringe aanbod werd o.m. in de hand gewerkt door geruchten als zou de overnameprijs voor slacht vee spoedig verhoogd worden. Deze geruchten zijn inmiddels te gengesproken, terwijl de veehouders eveneens ter kennis is gebracht, dat in het najaar te verwachten grote aanvoer zal moeten worden geremd. Ter stimulering van de aanvoer van slachtvee is thans bepaald, dat veehouders, die de volgende weken slachtvee van de beste gewichtsklas sen (AA en A) leveren, naar even redigheid voorrang van levering krij gen in die weken van het najaar, waarin door een te grote aanvoer de overname van slachtvee zal moeten worden beperkt. NOG MIJNEN IN DE DUINEN. Dinsdagmiddag is in de duinen aan de Zeeweg bij Overveen een veld van 20 landmijnen ontdekt, vlak bij het terrein, waar de militaire schiet banen gelegen zijn. Donderdagmid dag heeft de commandant van de bewakingstroepen der schietbanen, de dienstplichtige wachtmeester H. van Waard, een steen naar één van deze landmijnen geworpen, die daar op explodeerde. De wachtmeester werd op slag gedood en drie jongens uit Overveen, die in de nabijheid speelden werden door de scherven geraakt. Zij konden echter na in de Joannes de Deo-stichting te' zijn be handeld weer naar huis worden ge bracht. Het slachtoffer was 35 jaar oud en laat een vrouw en een doch tertje van 6 jaar achter. De begrafe nis zal Maandag met militaire eer geschieden. De landmijnen, die in de duinen werden ontdekt, waren voor een groot deel ongevaarlijk, omdat de ontstekingen er uit waren ver wijderd. Wellicht hèeft wachtmeester Van Waard gemeend, dat ook de landmijn, die hij met zijn steen pro beerde te raken onschadelijk was. De hulpverleningsdienst heeft de overige mijnen inmiddels afgevoerd en stelt een onderzoek in naar even tuele andere mijnenvelden. Het ter rein aan de Zeeweg wordt thans streng bewaakt door de militaire po krijgen en het dus niet zo goed heb ben. De dames helpen met de verzor ging van ruiters en paarden. Elke ruiter heeft een auto uit Nederland meegenomen, die hier, in verband met de grote afstanden tussen Camberley, Aldershot en de diverse wedstrijd terreinen zeer nodig is en reeds uit stekende diensten bewezen heeft. De Nederlandse ploeg is hier niet geko men om een medaille te winnen, maar hoofdzakelijk om een goed fi guur te maken en Nederland op waardige wijze te vertegenwoordigen. Dit is de eerste maal in de geschiede nis der Nederlandse ruitersport, dat een ploeg, die louter uit burgers be staat, aan een olympische wedstrijd deelneemt. Het feit, dat de Nederlandse deel nemers burgers zijn, die in het ge wone leven tal van andere beslom meringen hebben, is op zichzelf reeds een grote handicap ten opzichte van de militaire deelnemers uit andere landen, die zich geheel en aLop deze wedstrijd hebben kunnen concentre ren dan wel geheel of gedeeltelijk door hun respectieve regeringen ge steund worden. Heden komt de tweede helft der Nederlandse olympische ruiterploeg, bestaande uit twee officieren en een burger, die aan het zware springcon cours op de sluitingsdag deelnemen. Deze ploeg is als volgt samengesteld: Majoor J. de Bruine met „Romani- chel", ritmeester Gruppelaar met „Random Harvest" (van de stichting Ned. Rijschool) en de heer J. Rijks met „Master". SCHERMEN. HORDIJK NAAR DE TWEEDE RONDE. Hedenmorgen vond in het Palace of Engineering de eers,te ronde plaats van de personele wedstrijd op degen, waarin onze landgenoot Hordijk uitkwam.. Aangezien de deel nemers, die gisteren aan de equipe wedstrijd op dit wapen hadden deel genomen. Vandaag voor de eerste ronde waren vrijgesteld, kwam Plor- dijk in een poule van slechts vijf man waarvan er vier naar de twee-* de ronde, welke vanmiddag plaats vindt, overgingen. Hordijk behaalde in de strijd te gen de Portugees Gomes Lino een 2—-3 overwinning. De strijd tegen de Egyptenaar Asfar eindigde in een match nul 33, terwijl hij van de Amerikaan Lewis verloor met 32. Aangezien Manalich, Cuba reeds drie wedstrijden varloren had was de vierde partij van Hordijk tegen deze Cubaan niet meer nodig en ging onze landgenoot zo over naar de volgende ronde tezamen met Le wis, die alle partyen won, Gomes Li no en Asfar. WIELRENNEN SERIES SPRINT. Hedenmorgen zijn de Olympische wielerkampioenschappen onder een bewolkte lucht op Heme Bill begon nen met de series 10Ö0 meter sprint, die evenwel over twee .ronden, 920 meter, werden verreden. De Nederlander Hijzelendoorn lootte de Cubaan Paseyro die hij gêmakkclijk versloeg, tijd 1 min. 42.7 sec., laatete 200 meter in 13.3 sec. De Chinees Howard Wing, die de Belg Van der Velde uitstekend kamp had gegeven en met gering verschil ver loor, kwam na de finish ten val en moest van de baan gedragen worden. MARKTBERICHTEN KATWIJK AAN DEN RIJN, 6 Aug. Groente. Bloemkool Ia 4085, idem* I f 29—50, idem II f 15—34, idem III 45, aardappelen, bon ken 5.807, idem grote 7.40 12, idem Drielingen 4.408, was- peen 14—22, idem II 10—13, bospeen 1125, princ. bonen ƒ29— 44, snijbonen f 3437, pronkbonen. 1415, kroten p. 100 kg. 614, sla 1.804.70, andijvie 47.70, selderie 0.401.50, peterselie 1.70 —2, uien p. 100 kg. f 12—16, tomaten 2025, rabarber f 6.206.90. NOORDWIJKERHOUT, 6 Aug. „De Eendracht". Dubb. bonen 3.203.70, snijbonen 4—6, tuin bonen 0.801, alles per 10 kg.; bramen 3.00. TER AAR, 6 Aug. Groente. Snij bonen 240—750, idem stek 100—110, stokprinsen 380630, stamprinsen 250450, idem stek 70, spekbonen 350430, witte pronkers 130200, alles per 10 kg., bloemkool 1244 p. st., bospeen 12—16, boskroton 13, selderie 1—4, peterselie 3, alles per bos, sla 150—570 per 100 st., kom kommers 214 p. st., aardappelen 5, kroten 24, waspeen 1113, toma ten 725, rabarber 27, snijbiet 1, uien 1016, sjalotten 13, zilveruien 3135, groene kool 14, rode kool 6 9, alles per kg., slavellen 1015, an dijvie 4047, alles per bak, appelen 37 p. kg., druiven 6981 p. pond, bramen 3133 per doos. bloemen 2 per bos, augurken fijn I 16.75—17.00, idem fijn II 12.50, fijn basterd 7.75 8.00, basterd 4.80, grof I 3.90—4.70. grof II 1.00, stippel 1.25, fijn stippel 2.25, bommen 5070, alles per 25 kg. ROELOFARENDSVEEN, 6 Aug. Bloemen. Scabiosa 712 ct., as ters 315 ct., Liatris 414 ct., al- strumeria 14—26 ct., statice 2—13 ct., gladiolen 9—36 ct., dahlia's 3 11 ct., zinnia's 914 ct., utopia 80 90 ct., goldfinder 4060 ct., anjers 1030 c., cassity l^D31 ct., per bos; Lelies: White Excelsior 1012 ct., rayonanten 314 ct., p. stuk. Groente. Aardbeien 65—80 ct. per doos; kropsla 1.503.60, kro ten 4.006.00, breekkpeen 6.5011, tomaten A, B, C 18.0024.00, idem CC bonken 12.0014.00, uien 6.00 8 00, aardappelen 5.006.00, p. 100; snijbonen I 4.90—6.80, idem II 3.80— 5.10, dubb. stambonen 2.603.50, prinsebonen 3.80—5.60, pronkbonen 1.201.50, per 10 kg.; augurken grof 4.204.40, idem bommen 1.251.30, idem stippel 1.25, p. 25 kg.

Leidse Courant | 1948 | | pagina 3