De nieuwe staat in het „Land van Belofte" Westerse gezanten weer bij Molotof Berlijn gelooft nog niet aan een kentering Een fantastische bloemenpracht te Leiden Herstelprogram van Paul Reynaud ZATERDAG 7 AUGUSTUS 1948 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD - PAGINA 2 Interview met pater Gedeon Stol O. F. M. Waarom het niet botert tussen Arabieren en Joden LEIDS INWONER VAN JERUZALEM Op de hoek van de Beesten markt te Leiden is een gevel steen ingemetseld welke twee mannen voorstelt, die aan een stok een flinke tros blauwe drui ven torsen. De steen draagt het opschrift „In 't Beloofde Land in de Nieuv/e Stadt". Het is een vrolijke voorstelling van een overbekende gebeurtenis uit de geschiedenis van Israël: de twee verkenners, die het Beloofde Land binnentrokken, er met goe de gaven vandaan kwamen en velerlei heerlijks wisten te ver halen van het land, waar geheel het Jooase volk naar hunkerde. Hoe oud deze geschiedenis en de Leidse steen, waarop ze staat af gebeeld ook is, op 't ogenblik zijn beide actueel. De Joden zijn wederom van plan het Beloofde Land in te palmen en hebben er te Tel Aviv een nieuwe stad gebouwd als straalpunt van hun onderneming. Nu is dezer dagen een geboren en getogen Leidenaar pater Gedeon Stol wiens portret men hierne- ven vindt afgedrukt uit het Be loofde Land teruggekeerd en, even nieuwsgierig naar zijn rapport als destijds de Israëlieten naar de uit slag van de reis van Josuë en Ka- leb, hebben wij bij hem navraag ge daan naar zijn bevindingen. Het waren echter slechts vizioe- nen van zure en wrange druiven, die pater Stol met de grootste vrij gevigheid ons kon aanbieden, want al rusten momenteel de wapenen de toestand is er lang niet pluis. Ter kennismaking, voor degenen, die hem niet mochten kennen, zij medegedeeld, dat pater Stol 9 jaar in Jeruzalem heeft gewoond, om college te geven in de theologie aan het clericaat (groot-seminarie) der Franciscanen en dus de strijd van begin tot nu heeft bijgewoond. „Maar dat nu is het einde nog niet" zei pater Stol „want de Arabieren willen niet onderhande len over een. onafhankelijke Joodse staat en de Joden willen niet onder handelen, als de verdeling van het land in tweeën niet doorgaat, regeling van de kwestie, op zich reeds zeer moeilijk, wordt nog ve*l ingewikkelder door de tegenstrijdige politiek van Engeland en Amerika. Maar de hoge diplomatie daar zal ik me buiten houden!" „Wie hebben de moeilijkheden Veroorzaakt?" „Het is duidelijk, dat de Joden de oorzaak zijn van de strijd, al heb ben zij die strijd niet verlangd er misschien niet eens voorzien. U moet weten, dat vóór 1918 toen na de Eerste Wereldoorlog Engeland het mandaat over Palestina werd gege ven de Joden slechts een gering percentage van de bevolking uit maakten. In 1922 was deze samen gesteld uit: 486.177 Arabieren 83.790 Joden v 71.464 Christenen, maar de cijfers van 1946 geven een heel ander beeld: 1.076.783 Arabieren 608.225 Joden 145.063 Christenen, waarbij in het oog moet worden ge houden, dat de Arabische gezinnen zeer kinderrijk zijn en het aantal Joden intussen weer aanzienlijk is, gestegen, ook al op clandestiene wij ze. Van een geringe minderheid zijn de Joden du# aangewassen tot een zeer aanzienlijke minderheid, waar bij de Arabieren niet ten onrechte de vrees koesteren in een hoekje te wor den gedrukt." „Of er te worden uitgedrukt! Maar waarom hebben de Arabieren die stroom van immigranten in hun gebied toegelaten?" Vergissingen van twee kanten. „De Arabieren zijn van aard langzaam. Aanvankelijk was het de bedoeling, onder de hoge bescher ming van Engeland, een „nationaal tehuis" voor de Israëlieten te stich ten en niet een eigen Joodse staat. De Arabieren hebben zich daarbij Gespannen toestand in Jeruzalem Alle plannen voor de toekomst van Jeruzalem heeft men laten varen, zo heeft het bureau van graaf Berna- dotte medegedeeld. De activiteit van sluipschutters duurt voort en er zijn nieuwe waar nemers naar de stad gezonden we gens de gespannen toestand. Zij zul len proberen een niemandsland in Jeruzalem af te bakenen. Graaf Bernddotte heeft gisteren de Joodse uitnodiging tot vredesonder handelingen aan de Arabische rege ringen doorgezonden. Koning Abdoellah van Transjorda- nië heeft tegenover een correspon dent van Reuter doen uitkomen, dat eerst het probleem van de Arabische vluchtelingen moet worden geregeld, alvorens eventuele vredesonderhan delingen kunnen worden begonnen. vergist in het zakendoen-talent van de Joden, die met hun streven steeds verder gingen; van de andere kant hebben de Joden'zich vergist in de langzaamheid van de Arabieren, die zich gewapend zijn gaan verzetten. De Joden hebben, gesteund door Amerikaans kapitaal, een vreedza me penetratie gewild. Er kwamen wel reeds enige onlusten voor, maar zolang Engeland het mandaat had, betrachtten zij de vrede met de Arabieren en pleegden aanslagen op de Engelsen die een verdeling van Palestina tegenwerkten. Intussesn gingen de Joden door met grond aan te kopen, in het bijzonder in de kuststrook en in Galilea". „Hoe is de stand van zaken nu tussen de vechtersbazen?" „Door de vorige wapenstilstand zijn de Arabieren, wat hun voorzie ning van oorlogsmateriaal betreft, sterk achterop gekomen." „Voelen de Joden zich weer thuis in wat eens hun' vaderland was?" Ontgoochelde Joden. „De gehele Joodse invasie, en met name ook de invoering van de Hebreeuwse taal, maakt op buiten staanders een zeer kunstmatige, niet geheel echte, indruk. Vele immigran ten, b.v. de uit Duitsland verdreve nen zouden, als ze konden, gaarne emigreren naar Amerika.' Een hoog geplaatst ambtenaar verzekerde me, dat, als_ de kans gegeven werd, Tel Aviv binnen 24 uur ontvolkt zou zijn." „Maar waarom willen de Joden dan naar Palest jna terug?" „Waarom? Waarom? Er zijn zeker Joden onder, die uit eerlij ke, religieust overtuiging naar Pa lestina zijn getrokken, maar ik ge loof, dat een groot deel van hen sterk ontgoocheld is. De uit Neder land overgekomen Joden hebben godsdienstig een zeer goede naam. Maar de leeftrant in het moderne Joodse Palestina is, de gelovige Jo den niet te na gesproken, over het algemeen zeer materialistisch en on gelovig ingesteld. De Rabbijnen en de gelovige Joden houden streng vast aan de Mozaïsche voorschriften, maar er is een ontzettend groot per centage, dat gelooft aan God noch gebod." „Maar waarom zijn zulke onge lovige Joden naar Palestina getrok ken?" „Hun overkomst is uit puur- Zionistisch streven onmogelijk te verklaren. Wel dragen alle Joden van huis uit door de Bijbel waarin het „vette der aarde" en een uitbrei ding als „het zand der zee" wordt toegezegd het idee bij zich, dat de hele wereld van hen is. Misschien willen ze in Palestina een soort oefenschool vormen voor nationale eensgezindheid". „Zij vormen dus een eenheid?" „Men vraagt zich af, wat hen bij elkaar houdt. Be godsdienst is het niet, want zij zijn voor een groot deel heidens terwijl vaak de rituele wetten onderhouden worden meer tot instandhouding van een natio naal bewustzijn dan uit religieuse PATER G. STOL O.F.M. overtuiging. Maar het ras evenmin. De nieuwe bevolking van Palestina ver toont in grote omvang physiologisch nauwelijks de kenmerken van een Isi'aëlitisch ras. En het gebruik der Hebreeuwse taal is in verscheidene lagen der 'bevolking nog zeer kunst matig. In de omgangstaal wordt zeer veel Duits gesproken." De toestand in Jeruzalem. „Hoe is de-situatie in Jeruza lem?" „De Arabieren houden de oude stad bezet, waarvan het Jodenkwar- tier totaal in puin ligt. De nieuwe, Westelijke stad is in handen van de Joden, wier toegangswegen echter weer beheerst worden door de Ara- heilige plaatsen is tot nog toe niet veel schade aangericht, maar als de strijd voortgezet zou worden, komen het Cenakel, de zaal van het Laatste Avondmaal en de omliggende ker ken die de Joden als voorpost bezi gen, in het grootste gevaar." „Zijn de godsdienstoefexxingen in de stad nog geheel vrij?" „De regeling van de godsdienst oefeningen is, zoals u weet, zeer pre cies en zeer ingewikkeld, door de aanwezigheid in Jeruzalem van een groot aantal secten en afgescheiden kerken. In die regeling is geen ver andering gekomen. Eiken Vrijdag doen we in groot getal de echte kruisweg, we volgen dus over straat, de weg, die de lijdende Christus is gegaan en er zal ons niemand lastig vallen. En van de andere kant wordt er niets vreemds in gezien, als een Arabier, wanneer het uur van bidden voor de Muzelmannen geko men is, op straat zijn tapijtje uitlegt en met uitgestrekte armen en lichaamsbuigingen gaat bidden. Voor de verwoesting van hun kwartier kwamen de Joden hun klaagliederen lezen aan de „Klaagmuur", en lieten daar hun tranen de vrije loop." ;,U draagt op uw pij een rood kruis met vier kleine kruisjes - „Dat is het kruisvaarders-teken. De Franciscanen zijn van oudsher de bewakers van de heilige plaatsen. Toen het rijk van de Kruisvaarders in de middeleeuwen door de Turken wefd overweldigd, zijn de Francis canen achtergebleven onder de moeilijkste omstandigheden en zij hebben"de plaatsen, geheiligd door het leven Van Christus, onder hun bescherming genomen tot op de dag van heden." „Gaat u weer terug naar Jeru zalem?" „Ik hoop van wel." Londen verwacht spoedig viermogendheden-conferentie I*\E GEZANTEN der drie Westelijke mogendheden hebben gister- namiddag op het Kremlin een gesprek van drie uur over Duitsland gevoerd met Molotof, Ruslands minister van buitenlandse zakerx. Sta lin was niet aanwezig. De afgezanten verlieten het Kremlin om acht uur en reden naar de Amerikaanse/ .ambassade waar zij besprekingen voex'den voor zij de rapporten voor hun regeringen opstelden. Er was geen enkel commentaar. In diplom atieke kringen te Londen verwacht men, naar Ass. Press gisteravond meldde dat er nog dit weekeinde een communiqué door de Grote Vier za1 word gepubliceerd, waarin da tum plaats en programma worden medegedeeld van een nieuwe bijeen komst van de vier ministers van buitenlandse zaken. SPANNING VERMINDERD In diplomatieke kringen te Londen vex-klaart men, dat het onderhoud met Stalin de internatinale politieke spanning heeft verminderd eix men beweert, dat het slechts een kwestie van tijd zal zijn vóór de blokkade van Berlijn achter de rug zal zijn. Men verwacht, dat eerst overeen stemming zal worden 'verkregen over de valuta-situatie te Beriijn en dat daarna de blokkade tot het ver leden zal behoren. De Westelijke mogendheden zouden van de Sowjecs schriftelijke garanties verlangen, dat de gealieerde controleraad te Berlijn zijn werk weer zal hervatten, alvo rens tot een viermogendhedenconfe- rentie te besluiten. In deze geest zou den de speciale vertegenwoordiger v. minister Bevin, Roberts, en ook de Amerikaanse en Franse ambassa deurs te Moskou instructies hebben ontvangen. Deze instructies zouden tevens tijd en plaats van de voorge stelde viermogendhedenconferentie bevatten. Het moeilijkste punt blijft even wel het verzoek, dat Stalin op de eerste ontmoeting zou hebben ge daan, namelijk om het vormen van een West-Duitse staat voorlopig op te schorten of althans de uitvoering van dit plan een kalmer verloop te doen hebben. De Westelijke mogendheden gaan van het standpunt uit, dat het stichten van dpze staat een even tuele overeenkomst der vier mogend heden over het gehele Duitse pro bleem zal ver gemakelij ken. Zij voe len er weinig voor in dit spel van loven en bieden deze sterke troef uit handen te geven, vóór de bijeenroe- ping van een viermogendhedenconfe rentie een feit is. REGERING VAN MARKOS OP DE VLUCHT? Volgens onbevestigde berichten zou de „vrije Griekse regering" van de guerillaleider Markos naar Albanees gebied zijn uitgeweken en vandaar per vliegtuig met onbekende be stemming zijn vertrokken. De „koude oorlog" gaat onverdroten voort Te Berlijn wacht men in spanning doch met een zekere gelatenheid op het nieuws uit Moskou. Het gereser- veerde optimisme ten aanzien van de mogelijkheid van een nieuwe confe rentie der grote vier wordt ten zeer ste beïnvloed door de wetenschap, dat nauwelijks een andere oplossing is te zien dan een, die het probleem naar een iets verdere toekomst verschuift. Dit is gisteren opnieuw gebleken, toen de communist Grotewohl, een der woordvoerders namens de Rus sen opnieuw als minimumeisen alle Russische aanspraken opsomde, die tot'mislukking der vroegere conferen ties hebben geleid. De Russische uitin gen hier bleven uiterst slecht passen bij het gematigde optimisme der be richten uit Moskou. Gisteren heeft het officiële blad van het militaire Sow- jet-bestuur de heftigheid van zijn vroegere aanvallen overtroffen. In een artikel, waarin de tegen standers worden aangeduid als „Be- roeps-progromhelden", „Koloniale Uitbuiters", „Menseneters der Ku- Klux-Klan", is men beschuldigd var een „Hottentotten-moraal". Het Rus sische blad betrekt ook Nederland in deze beschuldigingen in verband met de politiek in Indonesië. Het schrijft: „Enige maanden reeds1 blokkeren de Hollandse koloniale heren met onder steuning van Engelsen en Amerika nen de millioenenbevolking van de Indonesische republiek. Hollandse troepen en oorlogsschepen hebben niet slechts de handel tussen Indone sië en andere landen, doch ook de handel tussen de afzonderlijke delen van Indonesië onmogelijk gemaakt, de Republiek van de buitenwereld afge sneden en millioenen en- millioenen Indonesiërs tot de kwellingèn van honger gedoemd. Tegen deze blok kade van millioenen mensen protes teert geen der nieuwbakken huma nisten". De financiële verwikkelingen blij ven ook na de Russische toezeggin gen van Donderdag grote zorg baren. De Russen hebben de bereikte tijde lijke overeenkomst anders uitgelegd -dan het stadsbestuur en de deblokke ring van de banktegoeden riet uitge breid tot particuliere bedrijven. Ten einde in de behoeften aan middelexx tot het uitbetalen van lonen te voor zien hebben de Westelijke besturen gisteren besloten voor dit doel credie- ten in West-Marken te openen. Ove rigens blijft de financiële situatie on overzichtelijk. Meer opheldering komt er in de positie van het politiecorps, dat als volkomen gesplitst kan worden be schouwd. De wethouder Friedensburg, onder wiens toezicht de politie staat, heeft gisteravond onder stormachtige toejuichingen van een groot gehoor verklaard, dat hij de communist Markgraf ontslagen heeft om „te ver hinderen, dat de politie als een storm ram tegen de democratie gebruikt zal worden". Daarentegen heeft Mark graf, die ondanks zijn ontslag onder de Russische bescherming in Oost- Berlijn voortgaat de politie te leiden, een oproep aan de bevolking gericht, waarin hij een dreigende toon aan slaat. Zij, die de politie van het Wes ten als wettig erkennen, moeten er volgens hem aan den ken „dat zij straks in Berlijn zullen moeten blij ven als de Westelijke mogendheden daaruit verdwenen zijn". De splitsing dér stad blijft zich ook in andere ge bieden stelselmatig voltrekken. Zelfs desportwereld werd niet ongemoeid gelaten. In het stadsbestuur hebben Russen met exiergieke maatrege len ingegrepen. Zij hebben de helft van het personeel der voedselbux*eaux bevolen te werken onder de commu nist Letsch, die door hen is aange steld als leider van de verdeling der door de Russen aangevoerde voedsel voorraden. In hetzelfde bureau werkt thans de ene helft van het personeel aan de distributie van de airliftvoe- ding, de andere aan de verdeling van de Russische aanvoer. Een protest der Westelijke geallieerden heeft aan de ze maatregel der Russen niets1 kun nen veranderen. Het Franse bestuur heeft Russische beweringen tegenge sproken, als zou een groot deel der Franse bezetting Berlijn reeds verla ten hebben. Slechts een deel der Franse beamt'èn vertrekt in verband met administratieve reorganisaties en ook een aantal families zijn terugge zonden in verband met de moeilijk heden van voedselaanvoer. Het Fran se garnizoen is op gelijke sterkte ge bleven. WAAR DEMONSTRATIES ZWAAR GESTRAFT WORDEN. Te Praag zijn enige honderden politiemannen gestraft omdat zij tij dens de demonstraties op de Sokol- feesten niet of niet voldoende inge grepen hebben, zo verneemt Reuter uit betrouwbare bron. Naar men gelooft, behoorden tot de discipli naire maatregelen boeten, beperking van voorrechten en degradatie. On der de gestraften bevinden zich ongeveer 100 officieren. Het is thans bekend, dat 200 tot 300 burgers geax-resteerd werden. De meest voorkomende straf was veer tien dagen hechtenis, die opgelegd werd volgens de volmachten der po litie. Ongeveer 24 zullen voor het gerecht moesten verschijnen. Door het gehele land zijn zuiveringscom missies doende de voor de demon straties verantwoordelijke Sokol-lei- ders op te sporen. Ongeveer een tiende deel van de Sokols greep het nationale feest aan, als een gelegenheid om tegen de re gering te demonstreren. Zij rtepen' onder mc-tr slagzinnen met de namen van Benesj en Masa- ryk en ontrolden Britse en Ameri kaanse vlaggen. De politie greep slechts eenmaal krachtig in. WEERSVERWACHTING TIJDELIJK ENIGE REGEN. Tijdelijk tot krachtig toene mende wind uit Zuidelijke rich tingen met enige regen. Later half tot zwaar bewolkt met en kele plaatselijke regenbuien. On geveer dezelfde temperatuur als BELGISCHE BAKSTENEN VOOR NEDERLANDSE WEDEROPBOUW. In verband met de critieke toe stand waarin het Belgische steen bakkersbedrijf zich op het ogenblik bevindt, heeft Spaak, eerste minister en minister van buitenlandse zajpn in aanwezigheid van hoge ambtena ren *van buitenlandse handel en ar beid een afvaardiging van de steen bakkerij-nijverheid ontvangen. Spaak heeft beloofd de toestand te onderzoeken en te trachten deze te verbeteren. Onderhandelingen zullen eerst daags worden aangeknoopt met het oog o-p het uitvoeren van Belgische bakstenen naar Nederland, waarvoor de gelden, die ter beschikking van Nederland zijn gesteld binnen het raam van het Marshall-plan zouden kunnen worden gebruikt. DIOCESANE KOSTERDAG. De jaarlijkse Kostex-sdag in het bis dom Haarlem, vond dit jaar plaats in de Bisschopsstad zelf. Des middags te twee uur opende de Bondsvoorzitter, koster Koene, de algemene vergadering, waarbij hij een bijzonder woord van welkom tot de H.E. Heer J. Kuilman richtte. Om streeks drie uur trad Mgr. Huibers, begeleid door het Hoofdbestuur, on der het zingen van het Bondslied, de zaal binnen. De Bondsvoorzitter dankte de Bisschop voor alles, wat hij voor de Bond reeds had gedaan. In een toespraak wees de Bisschop op de taak en roeping van de kosters, die door hun persoonlijk gedrag zeer veel voor de parochie konden doen. Bioscopen Lido. Op een kostschool wordt tijdens de vacantie een lijk gevon den. De eerste indruk is. dat het een geval van zelfmoord betreft. Eén van de oudere jongens, die zijn vacantie op school doorbrengt, meent, dat een moord begaan is en begint Dr. Beel naar Indië? Naar de „Maasbode" verneemt, worden op het moment onderhande lingen gevoerd tussen dr. Beel en het nieuwe Kabinet over de bezet ting door eerstgenoemde van een be langrijke functie in de op te richten Nederlands-Indonesische Unie. De komst van de heer Neher de zer dagen naar Nederland, staat in verband met deze onderhandelingen. Dr. Beel zou zijn beslissing om trent de aanvaarding nog in beraad hebben gehouden. De actieve voorzitter van de afd. Leiden der Kon. Ned. Maatschappij voor Tuinbouw en Plantkunde, de heer Joh, Jonkér, heeft gisteravond via het Gem. Radiodistributienet we derom verschillende bijzonderheden verteld over de van 25 tot en met 28 Augustus a.s. te houden Jubelflora 1948, welke gelijk bekend in de Ge hoorzaal en omgeving van Aalmarkt, Hoogstraat en Stille Rijn zal worden ingericht. In het gebouw worden onderge bracht: afgesneden bloemen, zoals dahlia's, gladiolen, zinnia's, anjers, ro zen, vaste planten, lelie's' enz., bloeiende en niet bloeiende pot- en kuipplanten, bloemsierkunst o.a. bruidswerk, grafwerk, manden, tafel versiering, vaasbouquet, lauwerkrans enz. Wanneer men dit alles heeft be zichtigd, komt men door de achteruit gang van de Gehoorzaal op het bui tenterrein. Door plaatsing van riet matten ter hoogte van l]/2 M. langs de trottoirs, wordt een doorgang voor de bewoners gehouden; overigens wordt alle verkeer op straat en in het water tussen Aalmarkt en Stille Rijn gedu rende deze dagen afgesloten. Ten einde 'n rondwandeling te ver krijgen van Aaimarke over de Hoog straat naar de Stille Rijn, zal een Bailey-brug op pontons van de Hoog straat naar de Stille Rijn gelegd wor den. Op de Hoogstraat komt een overdekte wandelgang (Pergola), die op de brug wordt voortgezet. In het water zal een viex-tal fonteinen wor den aangebracht, die tijdens de uren van openstelling der tentoonstelling geregeld zullen spuiten. In de maand Augustus is het ech ter 's avonds al betrekkelijk vroeg donker. Met dit bezwaar is ook reke ning gehouden. Het gehele buitenter rein zal 's avonds verlicht zijn, Alle inzendingen worden direct verlicht, zodat deze ook des avonds goed kunnen worden bezichtigd. Voorts zal er nog een algemene ver lichting worden aangebracht uit de bomen en sparren, die op de Aal markt geplant zullexx worden. Ook een der fonteinen zal verlicht wor den. Door het aanbrengen van deze verlichting worden niet alleen de in zendingen ieder afzonderlijk verlicht, doch wordt 'n spel van licht en scha duw verkregen, dat niet alleen doel matig, doch ook feëeriek zal zijn. Op het buitenterrein zullen aange bracht worden inzendingexx van groenblijvende gewassen, perkplap- ten, zaadplanten, rots- en vaste plan ten enz. Zaterdagmiddag 28 Augustus zal een groot nationaal bloemencorso door Leiden's straten trekken. Voor dit corso heeft het comité een groot aantal prijzen, variërend van 500 tot 25 beschikbaar gesteld. Hiex-aan kun nen zowel firma's als particulieren en verenigingen deelnemen. OAUL REYNAUD, de Franse minister van Financiën, heeft volmachten gevraagd aan de Nationale Vergadering voor het economisch en finan cieel herstel van Frankrijk. Het Franse kabinet onderschreef zijn program met algemene stemmen, alvorens het in een besloten zitting van de Natio nale Vergadering werd gebracht. Vandaag zal Reynaud het verzoek tot de Vergadering richten, zijn wetsontwerp goed te keuren. De overeen stemming van het kabinet werd bereikt na een zitting, die niet minder den zeven uur in beslag nam. Het ontwerp voorziet in reorganisatie van het economisch leven en het treffen, van maatregelen, die de economie op peil moeten houden, zodra de Marshall-hulp eindigt. Het wetsontwerp voorziet in een herziening van openbare en militai re diensten, met het doel deze min der kostbaar te maken; openbare be drijven en genationaliseerde indus trieën jullen georganiseerd worden, teneinde de opbrengsten te verhogen en de persoonlijke verantwoordelijk heidszin te vergroten. Het regérings- personeel zal beperkt worden en de gelden, die hierdoor vrij komen, zul len op meer productieve wijze wor den aangewend. Een hervorming van 't systeem der sociale voorzieningen, zowel op technisch als financieel ge bied, zal worden doorgevoerd. Voorts zullen met ingang van het volgend jaar de belastingen herzien worden door de lasten op de eponomie te ver lichten en voor een me.er gelijkma tige verdeling zorg te dragen. In ge val de opbrengst daardoor mocht dalen, zal er een verhoging komen van omzet- en productie-belasting. De- regering wenst de bevoegdheid tot het uitvaardigen van de verorde ningen, die een doeltreffender con trole op de buitenlandse handel waarborgen en vraagt uitbreiding en omschrijving van andere bevoegdhe den, waardoor zij de bestaande ver ordeningen dóór decreten buiten werking kan stellen. op eigen initiatief een onderzoek. Kort daarna wordt een leexding ver moord, hetgeen voor oe amateur-de tective een aansporing is, zijn onder zoek met kracht voort te zetten: „De jeugd leidt het onderzoek". Ofschoon de rolbezetting samenge steld is uit onbekende acteurs, zal deze film vooral bij de jongeren in de smaak Vallen, juist door de ac tiviteit, die door de- jeugd aan de dag wordt graegd. In het voor-programma dx-aait een interessante kleurenfilm over de sluiervis. Voor i4 jaar. Casino. In dit theater kan men deze week genieten van de avontu renfilm „Ridder der wraak", waar in een hebberig oompje d'e rechten van zijn neef belaagt. Ben is een wees, die zijn ouders reeds vroeg verloor en daarna wordt opgenomen in het huv. van een ge weermaker te Bristol. Zijn voogd, oom Arthur, heeft de huwelijkspapieren van zijn ouders verduisterd en is daardoor eigenaar gewox'den van een landgoed, waarvan Ben de eigen lijike erfgenaam is. Alsof dit nog niet voldoende is. gelast de oom zijn neef op het landgoed te komen, waar hij hem als stalknecht te werk stelt. Het recht vindt echter steeds zijn weg, maar helaas is deze vaak buitengewoon lang. Ben krijgt heel wat vernederingen te verduren, maar het slot van deze ongetwijfeld on derhoudende film zal iedtere bezoe ker tevreden stellen. Toelaatbaar voor 14 jaar en ouder. Van 2 tot 6 uur vertoont Casino een Filmac-programma met als hoofd schotel het Olympisch nieuws. Ver der een paar culturele films en een aardige tekenfilm. Trianon heeft „Sneeuwwitje" weer eens "tot nieuw leven gewekt. „Hei ho, hei ho" daar stappen de zeven dwergen weer door het bos naar huis, waar zij Sneeuwwitje vinden en haar gastvrijheid aanbieden. Wat kan zo'n meisje een ommekeer te weeg brengen in het bestaan van zeven oude kereltjes en wat een ver driet hebben ze, als die heks van een boze koningin met haar vergiftigde appel Sneeuwwitje doet sterven. Ge lukkig is de prins er nog en zijn kus doet Sneeuwwitje weer ontwaken. Walt Disney heeft dit mooie sprookje opgesmukt met de grappige fanta sieën van zijn tekentalent en hoe wel de film reeds enige jaren oud is, doet zij het nog wonderwel. Ze ker, i: „Fantasia" zijn de beelden technii moderner en beter, maar de sprookjessfeer ligt er zo heerlijk dik op en de humor is zo kostelijk dat wij ieder kunnen aanbevelen om deze buitengewone tekenfilm te gaan zien. Rex heeft een echte dwaze va- cantiefilrri „Opa is zo dom nog niet". Opa gaat goud zoeken maar wat hij vindt is niets anders dan dol avon tuur. Voor allen, om eens "echt te lachen. PROF. HINS NAAR EUROPA. Prof. dr. C. H. Hins, hoogleraar in dé astronomie aan de universiteit van Indonesië is deze week naar Europa vertrokken. Hij zal zich te Milaan op de hoogte stellen van het electrisch drijfwerk van de grote astx-onomische kijker aldaar, te Zürich van 11 tot 18 Augustus het internationaal astrono misch congres bijwonen, in Wurttem- berg (Amerikaanse zóne) do Zeiss- fabrieken bezoeken en in Nedexdand een assistent trachten aan te werven.

Leidse Courant | 1948 | | pagina 2