knapt het op Aetherklanken Export van groente naar Duitsland en wufn 3Ca>de (golf- PERSSPIEGEL ZATERDAG 7 AUGUSTUS 1948 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 2 Zaak van Regering en van Tuinbouw Bij de regering is door het centraal bureau betoogd, dat deze export een zaak is, die zowel de tuinbouw als de regering aangaat, hetgeen betekent, dat beide in gelijke verhouding voor de financiering ervan zullen moeten zorgen. Het standpunt van de rege ring dienaangaande is nog niet be- kènd. Als de tuinbouw echter een groot offer brengt, dient de regering een soepel standpunt in te nemen, zo betoogde spr. Het centraal bureau heeft zich de volgende oplossing voorgesteld: uit het 1 pet. groentenafzetfonds kan een •yiJDENS de algemene vergadering van de provinciale commissie van veilingen in Zuid-Holland zeide de heer M. Prins, voorzitter van het centraal bureau van tuinbouwveilingen in Nederland, dat naar ver scheiden landen in Europa gezamenlijk is geëxporteerd 100.000 ton groen ten en fruit. Hiermede is de tuinbouw zeer gebaat geweest. Het is echter niet zeker, dat steeds op dergelijke grote exporten kan worden gerekend. Van groot belang noemde de heer Prins de exporten naar West-Duits- land. Sinds 26 April van dit jaar is hieraan bijna 40.000 ton geleverd. In de eerste plaats is Hierdoor geen kostbaar voedsel vernietigd. In de tweede plaats is het voedsel gebracht daar waar het nodig was, aldus spr. zeker bedrag worden gebruikt voor dit doel en de opbrengst van de geza menlijke productieheffingen kan eveneens voor dit doel worden aan gewend. Het dan nog ontbrekende be drag zou door de gezamenlijke groen- tenveilingen moeten worden opge bracht. Als berekening moet dan wor. den uitgegaan van 5 pet. over de om zet groenten van 1947. De veilingen zullen dit echter niet in contanten kunnen opbrengen. De mogelijkheid wordt thans onderzocht ,of de direc ties van de beide coöp. boerenleen banken dit crediet kunnen verschaf fen op borgstelling. Het gaat om het behoud van de Duitse markt voor een reeks van ja ren. Om aan de vooravond van de handelsbesprekingen met West- Duitsland de leveranties stop te zet ten, zou zeer onverstandig zijn, om dat dit niet te schatten nadelige ge volgen met zich zou kunnen mee brengen, aldus spr. Noch door de veilingen, noch door de kwekers zullen op het ogenblik bedragen bijeen moeten worden ge bracht. Eerst indien achteraf zou blij ken, dat alle gelden, welke zijn aan gewend, om de export naar Duits land doorgang te doen vinden, ver loren zijn, zouden de veilingen een bedrag van de hierboven aangegeven grootte bijeen moeten brengen. Spr. achtte een dergelijke gang van zaken evenwel uiterst onwaarschijnlijk. De uitvoer van verse groenten en fruit bedroeg tot en met 17 van dit jaar: Engeland 31.853 ton, Ier land 657, Zweden 748, Noorwegen 2039, Tsjecho-Slowakije 2.617, Frank rijk 25.317, Engelse legers in Duits land 19.253, Amerikaanse legers in Duitsland 399 ton, diverse landen 4.331. Te zamen 97.288 ton, waarin duo niet begrepen de leveringen be stemd voor de Duitse 'bevolking. LOONKWESTIE H.T.M. Geen rancunnemaatregelen. In de loonkwestie bij de Haagse Tramwegmaatschappij wordt zeer spoedig, namelijk in de loop van de volgende week, overeenstemming verwacht. Dit is de mening van de drie vakbondsbesturen en van de H.T.M.-directie. Rancunnemaatrege len tegen de stakers zullen niet wor den genomen. Slechts aan hen, die zich j.l. Zaterdag aan de remise heb ben gemeld, nog gewerkt hebben of zulks niet durfden in verband met mogelijke moeilijkheden, zal volle dig loon worden uitbetaald, ook al hebben zij later het werk neerge legd. De gevraagde nieuwe loonregeling, e een vooruitgang -van ongeveer 13 procent zou betekenen, heeft, over het geheel genomen, een goede kans in slagen. In verband met de lopende onder handelingen over de loonregeling bij de H.T.M. zijn de drie vakorga nisaties, welke bij dit overleg zijn betrokken, door de burgemeester uit genodigd op Zaterdag 7 Augustus de< middags om 4 uui met de burge meester en wethouder van den Tem pel de bestaande moeilijkheden te bespreken. ZONDAG. HILVERSUM I, 301 meter. 8.00 Nieuws. 8.25 Inleiding Hoogmis, 8.30 Hoogmis, vanuit de parochiekerk te Limmel (L.). 9.30 Nieuws, 11.30 Wognums Zangkoor. 12.15 Apologie. 12.35 Lunchconcert door Orkest Zon-, der Naam. 12.65 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws. 13.20 Lunchconcert. 13.40 Spineuza. 14.00 Cabaret Miniature. 14.40 Harmonie Bergkapel. 15.20 Ka tholiek Archief. 15.30 Muzikale tom bola. 16.25 Vespers. 19.30 Progr. Ned. Strijdkrachten. 19.30 Nieuws. 19.50 In het boeckhuijs. 20.05 Gram/muziek. 20.45 De Bieen, Drents luisterspel 21.35 Radio Philharmonisch Orkest o. 1. v. Albert van Raalte. 22.37 Actua liteiten. 22.45 Avondgebed. 23.00 Nieuws. 23.15 Mantovani en zijn or kest. HILVERSUM II, 415 meter. 8.00 Nieuws, 8.18 Londens Palladium Orkest. 8.30 Nederland,' vacantieland. 3.40 Zondagmorgenmelodieën. 9.15 Men vi-aagt.wij draaien. 10.40 Jan Musch. 11.00 Omroeporkest. 12.00 An dre Kostelanetz. 12.40 Pierre Palla. 13.00 Nieuws. 13.15 Les gars de Paris. 13.50 Mefisto wak1. Liszt. 14.05 Boe kenhalfuur. 14.30 Concertgebouw Or kest. 16.35 Skymasters. 17.15 Mannen koor „Ons Koor". 17.30 André Koste lanetz. 18.00 Nieuws. 20.00 Nieuws. 20.05 Reportagedienst. 20.15 Hersen gymnastiek in een verguld lijstje van Liefdesromantiek. 21.35 Opera „Mig non". 23.00 Nieuws. 23.15 Lou Prea- ger en orkest. MAANDAG. HILVERSUM I, 301 meter. 7.00 Nieuwa. 7.15 Gram.muziek. 7,20 Olymp. Spelen. 8.00 Nieuws. 9.15 Och tendmuziek bij jonge zieken. 9.30 Op gewekte morgenklanken. 11.00 Wer ken van Bach. 11.20 Van oude en nieuwe schrijvers. 11.40 Pianorecital] door Jan de Graaf. 12.00 Boston Pro menade Orkest. 12.30 Olymp. Spelen. 13.00 Nieuws. 13.15 Orgelconcert. 14.00 Vacantievertellingen. 14.55 Wer ken van Dvorak. 15.40 NCRV-koor. 17.00 Olymp. Spelen. 18.15 Sportru- briek. 18.30 Progr. New. Strijdkrach ten. 19.00 Nieuws. 19.15 Boekbespre king. 20.00 Nieuws. 20.15 Nieuwe aan winsten discotheek. 21.00 Zangreci tal. 21.30 Busch strijkorkest. 22.05 Met 'band en plaats. 23.00 Nieuws. 23.15 Opgewekte avondklanken. 23,30 Slot- accoord. HILVERSUM II. 415 meter. 7.00 Nieuws. 7.15 Selecties. 8.00 Nieuws. 8.18 Muziek bij het ontbijt. 9.35 Concert voor cello en orkest 10.20 Operettemuziek. 10.45 De re genboog. 11.40 Verkoopkunde. 12.00 Weekend orkest. 13.00 Nieuws. 13.20 Orkest Frans Wouters. 14.45 Vaude ville orkest. 15.15 Tobias en de en gel, hoorspel. 17.00 Voor de jeugd. 17.30 De kleine man. 18.00 Nieuws. 18.15 VARA-Varia. 18.20 Stradiva Sextet. 18.40 Olymp. spelen. 18.50 Bekende melodieën. 19.00 Fries pro gramma. 19.50 Ouverture. 20.00 Nieuws. 20.05 Dingen van de dag. 20.15 Omroeporkest. 20.20 Olymp. Spelen. 21.20 Kanttekeningen in caba- retstijl. 22.05 Ramblers. 22.30 Olymp.voelen zich, als zij het bed mogen Spelen. 23.15 Gram.muziek. verlaten, uitermate slap. BENOEMINGEN BIJ ARCHITEC TENCOMMISSIE. De minister van wederopbouw en volkshuisvesting heeft in de lande lijke architectencommissie tot leden benoemd voor de duur van twee jaar ir. W. P. C. Knuttel te Deventer en Joh. H. Groenewegen te Am sterdam. Voorts werden benoemd tot leden voor de duur van twee jaar in de architectencommissie voor Noord-Ne derland J. Zondag, Roden en ir. J. J. M. Vegter, Leeuwarden, in de archi tectencommissie voor Overijssel tot lid J. van Dongen, Apeldoorn, in de architectencommissie voor Noord- Holland, tot lid ir. A. Boeken, Am sterdam (Z.), in de architectencom missie voor Zeeland, tot lid B. van Bilderbee, Dordrecht, in de architec tencommissie voor Noord-Brabant, tot lid ir. H. G. J. Schelling Utrecht, in de architectencommisie voor Lim burg tot lid Ch. de Bever, Eindhoven. TE SCHEVENINGEN IS EEN HELDERE METEOOR WAARGNOMEN. De heer de Vries te Scheveningen heeft Donderdagmiddag omstreeks zes uur een meteoor gezien. De me teoor viel in het Zuiden en was, of schoon de zon nog ver boven de ho rizon stond, iets minder helder dan de maan. Hij was groen van klein en liet een spoor van witte wolkjes achter. Het is niet uigesloten' dat de meteoor op de aarde is terechtgeko men. Gisteravond zou de veertienjarige zoon van de aardappelhandelaar M. van der H. te s-Gravenzande de vrachtauto van zijn vader keren. Juist op het moment, dat hij draai de, liep zijn vierjarig broertje voor de wagen. Het ventje kwam te val len en kreeg een der wielen over zijn hals en borst. De kleine was op slag dood. Een tweejarig broertje kon nog juist op tijd voor de auto worden weggetrokken. 21ste BEDEVAART VAN PRIESTERSTUDENTEN NAAR HEILOO. Op Maandag 9 Augustus zullen de priesterstudenten van het Westen weer hun jaarlijkse vacantie-bede- vaart doen naar O. L. Vrouw ter Nood in Heiloo. Zij trekken dit jaar op om vurig te bidden voor ..Leniging vari lichame lijke en zielenood der volken, vol gens het verlangen van de H. Vader en van onze Bisschoppen". we een gewonde of veron- Eun aantal moet groeien: gelukte vinden langs onze oat is een eis van onze tijd, Toen de barmhartige Sa maritaan uit het Evangelie het slachtoffer der struik rovers gevonden had, goot hij olie en wijn in de won den, verbond ze, legde de ongelukkige op zijn muil ezel en vervoerde hem naar een herberg. Hij deed, wat ten tijde en ter plaat se kon beschouwd worden als de beste manier van hulpverlening van een ge wonde, en al zouden we in onze dagen die gewon de waarschijnlijk niet be handelen met olie en wijn, hem niet per muildier ver voeren en hem transpor teren naar een ziekenhuis inplaats van naar een on zindelijke, donkere, rumoe rige Oosterse herberg, het principe blijft gelijk. Wij moeten onze naasten hel pen wanneer ze in nood verkeren. In onze tijd zijn. althans in ons vaderland, de rovers langs de weg uiterst schaars geworden, maar de gevaren van de weg, de gevaren van het dagelijkse leven zijn zeker groter dan ten tijde dat Jezus in Palestina wel doende rondging. Die toe genomen onveiligheid legt ons, die de Samaritaan demonstraties en wedstry- moeten navolgen, bepaalde °snjieeft bijgewoond b. v. weg. Wij kunnen, als goede Samaritanen, ons op de hoogte stellen door het vol gen van een E. H. B. O.- cursus, door ons in groten getale aan te sluiten bij een E. H. B. O.-afdeling. Ook onder ons katholie ken bloeit, dank zij het on afgebroken werken van enkele enthousiasten, het E. H. B. O.-werk. Wie de verplichtingen o.p, die we helaas maar al te slecht nakomen. De meesten van ons gaan voor-bij of ver hezen het hoofd of mis handelen de gekwetsten op een afschuwelijke wijze door onze schromelijke onkunde. En die onkunde is onze eigen schuld. Wij hoeven niet onkundig te zijn. wij hoeven het hoofd niet te verliezen, we hoe ven niet verkeerde hande lingen te plegen, wanneer 18 Juli in Utrecht, weet, dat de Nationale Commis sie voor E. H. B. O. uit het Wit-Gede Kruis reeds tal van' uitstekende aan hangers telt, die met hart en ziel opgaan in het mooie \verk der katholieke E. H. B. O. een eis ook van ons chris tendom. En wanneer nu op Zondag 8 Augustus het Evangelie van de Barm hartige Samaritaan de ka tholieke E. H. B. O.'ers aanleiding geeft om nog eens een ferme stoot te ge ven, dan moeten we dat nu eens niet, zoals maar a] te veel gebeurt, beschou wen- als een soort gewichtig doenerij van een paar heet hoofden, maar dan moeten we met beschaming vast stellen dat de meesten van ons volkomen te kort schieten op dit gebied en dan moeten we inzien, dat he+ de hoogste'tijd wordt, dat we wat meer aandacht en tijd besteden aan deze taak van christelijke naas tenliefde! Benoemd is tot buitengewoon gezant en gevolmachtigd minister bij het Griekse hof de heer G. W. Bois- sevain. Eervol ontslag is op zijn ver zoek verleend aan dr. J. O. M. Broek als gewoon hoogleraar in de faculteit der letteren en wijsbegeer te aan de rijksuniversiteit te Utrecht. De minister van onderwijs, kunsten en wetenschappen, dr. Jos. J. Gielen, heeft gisteravond namens de regering de deelnemers aan het congres vari vertegenwoordigers van universiteiten, welk congres onder auspiciën van de Unesco te Utrecht wordt gehouden, een ontvangst aan geboden in het rijksmuseum te Am sterdam. Tot ridder in de orde van Oran je Nassau is benoemd pater W. J. van Os, te Langenboom (gem. Mil), adviseur van de boerenleenbank al daar. In de glasfabriek Leerdam te Leerdam zal van 21 t.m. 28 Augustus a.s. een expositie worden gehouden, waarop de ontwikkeling van het fa brikaat gedurende de laatste 50 jaar zal worden vertoond. Haarlem tram zal in October uit het stadsbeeld verdwijnen. De tramlijn LeidenHaarlem van de N. Z.H. wordt in December opgeheven. Het gedenkteken voor leger en vloot op de boulevard te Schevenin gen, dat door de Duisters werd afge broken, is gerestaureerd. Gisteren is het monument, dat de herinnering 'bewaart aan de mobilisatie 1914 1918, in tegenwoordigheid van tal rijke militaire en burgerlijke autori teiten plechtig ingewijd. Het Katholiek ziekenhuis aan het Westeinde te 's Gravenhage be staat 75 jaar. Vandaag en morgen wordt dit jubileum gevierd. Doodgereden door een benzine tankwagen is'de 68-jarige de W. in de Jansstraat te Arnhem. In zee verdronken is aan het vrije strand te Hqek van Holland de 9-jarige Willy Bartels. Een kwantum van 4 millioen consumptie-oesters mag tot 31 De cember 1948 in Engeland worden in gevoerd. Hierbij inbegrepen zijn dan de oesters die van 1 Januari 1948 af tot aan het eind van het seizoen 1947- '48 reeds werden geleverd, hetgeen naar schatting ongeveer 1 millioen bedraagt. Ongeveer honderd uitgeweken studenten, hoofdzakelijk Tsjechen, maar ook Polen, Hongaren, Roeme nen, Letten en Lithauers, zouden vandaag in het kamp Grijpskerk op Walcheren aankomen om gedurende een maand vrijwillig op Walcheren te werken. Zij zullen waarschijnlijk 15 September weder vertrekken naar hun nieuwe studiecentra: Parijs, Leuven en Munchen. BETERE STEMMING OP DE BEURS. De effectenbeurs sloot deze week in een rustige goed prijshoudende stemming af, waarbij viel op te mer ken, dat een betrekkelijk vriende lijke tendenz voor Indische fondsen overheerste. De aandelenomzet is weer op 1 millioen gulden beland, maar verwachtingen van enige uit breiding der affaire zijn op het ogen blik niet aanwezig, gezien het feit, dat zich geen nieuwe perspectieven voordoen. Hoewel de politeke ont wikkeling van de toestand in Indië geen nieuwe aspecten biedt, is het opmerkelijk, dat herhaaldelijk be langstelling voor bepaalde Indische fondsen aan de dag treedt. Zo vorm den zich gisteren open hoeken in de aandelen Apiem en Indisch Gas, die van 100 3/4 tot 104 opliepen. Ook op de obligatiemarkt viel weer enig koersherstel te bespeuren, De stem ming voor de Nederlandse staats fondsen was vrij vast en de conver sielening 1947 kwam weer een frac tie boven de 98 uit. „EEN DAPPERE VROUW". De Tijd schrijft: „Een gezond denkend mens zou in deze dagen van de Olympiade kunnen' gaan geloven, krankzinnig te zijn, in dien hij nu eenmaal niet gezond den kend was. De waanzin, die sommige bladen uiterst zelfverzekerd naar vo ren brengen als de enig juiste waar dering van wat zich daar in Londen allemaal afspeelt! Zo zagen wij gis teren in een blad in koeien van let ters de kop: „Dappere vrouw zag energie beloond." En onder dié kop lazen wij o.m.: „Nog nooit in de ge schiedenis van de Olympische Spelen heeft een Nederlandse athleet een gouden medaille" behaald, maar een dappere Amsterdamse vrouw, moe der van twee kinderen, heeft gisteren haar jaren van ernstige training, haar moedige volharding en haar energie beloond gezien met de hoogste eer, welke een athlete kari bereiken." Dit is waanzin. Zonder de minste twijfel heeft mevrouw Blankers-Koen bewonderenswaardig hard gelopen. Wij vinden het uitstekend, dat haar daarvoor hulde wordt gebracht. An ders dan sommigen van onze lezers vinden wij niet, dat haar het hard lopen, omdat zij een moeder is, niet past. Maar wij kunnen evenmin in zien, dat het feit, dat zij twee kinde ren heeft, haar hardlopen bijzonder verdienstelijk maakt. Mevrouw Blan kers-Koen heeft de gave van erg hard te kunnen lopen. Zij houdt dat talent niet verborgen, maar woekert ermee. Och, en waarom- zou niet ook dit een talent zijn, dat men niet in de grond mag stoppen? Het kan dus heel ver dienstelijk zijn van mevrouw Blan kers-Koen, dat zij zo hard loopt. Maar wordt zij er een dappere vrouw door? Het kan best zijn, dat zij werkelijk een dappere vrouw is, maar dan toch niet vanwege haar prestaies in de hardloperij. Met dapperheid hebben deze prestaties niets te maken. Spel blijft spel, ook in het raam van een Olympiade. Dapperheid veronderstelt een doel, dat buiten het bereik van 't spel ligt. De,inzet van het spel ligt beneden het niveau, waarop dapperheid zich doet gelden. Dapperis bijvoorbeeld een vrouw, die, terwijl zij onvoldoende hulp heeft, dag in dag uit onversaagd vecht om de omstandigheden te be stendigen of te scheppen, nodig voor een bloeiend gezinsleven. Och, de voorbeelden liggen in deze tijd voor het grijpen. Er is een hoog doel, met een grote Intrinsieke waarde. En er zijn zwaarwichtige redenen, waarom het begrijpelijk zou zijn, indien men in het nastreven van dat hoge doel zou versagen. Daar is de toestand aanwezig, waarin de dapperheid aan bod is. Dat is zij niet in het spel. Ook niet bij wijze van spreken? Het is een misselijke wijze van spreken. Het draagt bij tot de verwarring, waarin de# geesten verstrikt zijn. Het draagt er het zijne toe bij, het onderste bo ven te keren. Het doet een aanslag op het toch al zo gering aantal der nóg gezond denkenden, terwijl het de van de wijs geraakten bevestigt in hun overtuiging, dat zij het bij het rechte eind hebben. Deze „dapperheid" is een laffe concessie aan een laffe men taliteit." Vijfhonderd inwoners lijden aan keelaandoeningen. Ongeveer - vijfhonderd bewoners van Uitgeest moeten het bed houden vanwege zware keelaandoeningen, die gepaard gaan met huiduitslag en Koorts.'. De inspecteur voor de volks gezondheid te Haarlem, dr. De Groot, is voor controle naar Uitgeest ont boden. Hij kon de aard van de ziek te niet vaststellen. In medische krin gen acht men de ziekte echter niet kwaadaardig. doctoren hebben handen vol werk de patiënten te helpen. Zij schrijven gorgeldranken voor. Het sputum van de patiënten is voor onderzoek naar Utrecht opgestuurd, De ziekte houdt bij de patiënten ongeveer vier tot vijf dagen aan. Zij de freeu-aa'id&'i. Ada^ert is intussen echter ook niet stil blijven zitten; hij is uit de auto geklommen en zwerft nu in zijn eentje door de gangen onder het kasteel. Een tijdje later staat hij bij de ingang van een vreemdsoortig ver trek, dat geheel gevuld is met inge wikkelde instrumenen. Vol verbazing blijft hij staan en voorhands, laten we hem daar. Hendrik heeft nog steeds het woord en doet lange verhalen over opgezet te dieren en wassen beelden. „Net echt!" besluit hij eindelijk. Deze laatste woorden lokken een protes terend gebaar van Grimboud uit. „Mag ik u er even op wijzen," merkt hij op, „dat u uw woorden niet juist weet te kiezen? U noemde mijn die ren en mensen beneden „nèt" echt, ze zijn echter „echt" echt. Opgezet! Maar om nog eens terug te komen op de schat. Ik geloof er niets van! Hebt u bewijzen?" „Wel wis en ze ker" zegt Hendrik verontwaardigd. „Een.zeeman liegt niet! Schip Ahoy!" „Ho! Ho!" roept Bimmelbam opeens „Je praat te veel!" „Je hebt gelijk! antwoordt hij. „Ik heb trouwens dorst gekregen van al dat praten. Ik kan geen woord meer uit m'n keel per sen, ugg, ugge... Wat vindt u van een glaasje karnemelk?'' Slechts met moeite weet de professor zijn teleurstelling -te bedwingen. Met een bijna bovenmensleijke inspanning brengt hij z'n gezicht weer in een vriendelijke plooi en vraagt met 'n van emotie schorre stem: „U vroeg glaasje karnemelk? In m'n huis kamer heb ik nog een fles vol van dit kostelijke vocht. Een paar glaas jes kan ik er wel van missen... misschien komen we toch nog tot zaken." „Wie weet..." antwoordt Bimmelbam raadselachtig. De pro fessor draait zich om en begeeft zich, gevoegd door Bimmelbam en Hendrik de Zeevaarder, naar de huiskamer, waar hij plaats neemt in een kunstzinnig bewerke stoel en een uitnodigend gebaar maakt naar on ze twee vrienden. TEGEN WIL EN DANK DOOR PERCY KING 32) Het lijkt me niet uitgesloten, dat Solange in het dievencomplot is en zich met Gunnar Lundqvist in ver binding heeft gesteld. Lundqvist be schikt namelijk over de nodige re laties in Stockholm's onderwereld Blijft de vraag: waarom wilden zij Lundqvist naar de eeuwige jacht velden zenden? Wie deed het?" Svartan schokschouderde. „Mogelijk Solange. Maar dat acht ik bijzaak. Hoofdzaak is: wie heeft op het ogenblik het halssnoer?" August staarde peinzend naar het plaiond. Hij was te zeer in eigen overpeinzingen verdiept, om Svar tan van antwoord te dien. Marianne Karlsson kende Paul Solange en hij trad op .slsof hij zeggenschap over het nnftisje had. Waaraan ontleende hij dat recht? Wist hij iets, waardoor hij re*cbt ever haar kon uitoefenen? Augm» verwierp de gedachte, dal MaruawBe ir,. het complot zou zijn. Toch hsK-trrerde hy zich op dit ogen- b.'.'k nijriUik, hoe zeker inspecteur Uppström zich van zijn zaak gevoel de: de blondine, die 's-morgens acht uur in de onmiddellijke nabijheid van het „Sint Olaf" werd gezien was degene, die de aanslag op Gun nar Lundqvist pleegde in verband met de diefstal van het halssnoer gebracht Hij hoorde Svartan vragen: „Heb jij er enig idee van wat Deschamps in Buenos Aires is gaan uitvoeren?" „Niet het flauwste." „Enfin, ook dit wordt te zijner tijd wel opgehelderd. Naar mijn mening is het halssnoer of in het bezit van Deschamps, of in dat van Solange. Je kunt je verdienstlijk maken Söderman, door bij afwezigheidvan de man met het kunstbeen eens een onderzoek in diens hotelkamer in te stellen. Niet dat je er het gezochte zult vinden. Maar een kattebeVetje van Solange bijvoorbeeld was me al hoogst welkom. Het zou bewijzen dat die twee met elkaar in verbin ding staan." August kwam overeind. „Ik zal myn kans waarnemen." „Deze kamer bevalt me zo bui tengewoon, dat ze er mij met geen stok uitkrijgen. Je kunt me hier al toos telefonisch bereiken. Met de dag word ik luier.' Svartan nam twee biljetten van vijftig kronen uit zijn portefeuille. „De eerste week safa ris. In sommige omstandigheden houd ik er van, vooruit te betalen." „Zoudt u niet wachten tot ik mijn salaris verdiend heb?" „Jongeman," antwoordde Svartan droog, „het kon wel eens zijn, dat je op de betaaldag niet meer in le ven was. Wanneer Deschamps je be trapt terwijl je in zijn kamer rond snuffelt, loop je alle kans, door hem te worden neergeschoten. Hij zal zich trachten te verontschuldigen, dat hij dacht met een inbreker te doen te hebben.' „Deschamps mag denken wat hij wil, maar ik ben er ook nog!" Svartan zag August opmerkzaam aan. „Ik heb nog niet met mezelf uitgemaakt, wat je eigenlijk bent: een knaap met lef of een opsnijder. Neem in ieder geval een raad van me aan; de man met het kunstbeen is een verduive'd kwade rakker als hij begint; wees voorzichtig!" XIII. Hoewel het de overtuiging van de Stockholmse politie was, dat de dood van Gunnar Lundqvist- geen groot verlies voor de maatschappij zou be tekenen, achtte zij het niettemin haar plicht, uit te vinden, wie hem had trachten te vergiftigen. Vooral in specteur Uppström zette alles op ha- 1 ren en snaren om de blondine te ontdekken, die hij van de misdaad verdacht. Niet één taxichauffeur ont kwam aan een verhoor. Dagelijks on dervroeg hij dienstmeisjes en winkel bedienden, of zij bij geval een jon ge blonde dame hadden opgemerkt die de bewuste morgen in avond toilet rondwandelde. Bij voortduring viel hij Matts Holm in het ziekenhuis lastig. Het baatte de lift jongen niet of hij stijf en strak volhield, dat in de nacht die zo onfortuinlijk voor Gunnar Lundqvist verliep geen blondine in het „Sint Olaf" was geweest: de vol gende -dag kon hij weer visite van de inspecteur verwachten. Uppström stond niet bijzonder bij zijn meerderen in de gunst, zij za gen hem niet voor vol aan. Toch be zat hij een voor een politiemman on ontbeerlijke eigenschap: hij was vasthoudend als een terrier. Wan neer hij zich eenmaal voor een geval interesseerde, gaf hij er al zijn krachten aan. Het kwam er voor hem niet veel op aan hoeveel uren van de dag hij in touw was; door geen tegenslagen liet hij zich ontmoedi gen. Aan deze eigenschap dankte Uppström het, dat hij menige inge wikkelde zaak tot een goed einde had weten te brengen. Waarschijnlijk zou hij allang tot hoofdinspecteur zijn bevorderd, indien hij niet zo'n zure kerel was geweest, onaange naam in de omgang met collega's, slug tegenover zijn superieuren. Niet een in het corps, van hoog tot laag mocht hem. Iedere dag diepte Uppström in de zaak Lundqvist iets op. Een werk ster, die ruiten zeemde op de eerste verdieping van een huis niet ver van het „Sint Olaf" had een meisje ge zien met blond haar, blootshoofd, in lange zwarte mantel, wandelend in de richting van Vastra Tradgoards- gaten. Een loodgieter, die juist naar een karwei ging, rapporteerde op 't politiebureau hetzelfde. Het onder zoek scheen -dood te lopen, toen Upp ström een belangrijke tip ontving. Een meisje had aan een dienstbo de, die de vuilnisemmer buiten zette, de naaste weg naar het Universal flatgebouw gevraagd; het signale ment stemde overeen met dat van de gezochte. De inspecteur volgde 't spoor. Na verschillende vruchtloze ondervragingen kreeg hij een lift jongen te pakken, die op de bewuste morgen omstreeks negen uur een jonge blonde dame, zonder hoed en in avondkleding naar de derde etage had gebracht. Het was haar om 't appartement van meneer Solange te doen geweest. Uppström ontving de ze gewichtige aanwijzing op dezelfde dag dat August met Anders Svar tan kennis maakte. Het bleek een hele toer, de heer Solange op te vangen. Viermaal ver voegde hij zich aan het appartement viermaal ving hij bot. Overwegend, dat de bewoner toch we1 eenmaal zou moeten verschijnen, vatte hij post in de hal en offerde een kroon aan de portier voor diens toezegging hem te zullen waarschuwen zodra de gezochte zich liet zien. Dit ge beurde om vijf uur in de namiddag. Uppström nam bij Solange in de lift plaats, volgde hem naar zijn appar tement en legde hem de hand op de schouder, toen hij de deur had ontsloten. „Inspecteur Upoström," stelde hii grimmig voor. „Ik wens een enkel woordje met u te wisselen." Het ontging' hem niet, dat de aangespro kene van kleur verschoot. „A's u dan maar opschiet," luid de het korzelig gegeven bescheid. „Ik kwam alleen thuis om me voor een diner te kleden." „Het zal uitsluitend aan u liggen, als de soep koud wordt. Ik val dus met de deur in huis. Woensdagmor gen negen uur ontving u bezoek van een dame. Hoe is haar naam en wat was haar boodschap?" (Wordt vervolgd.)

Leidse Courant | 1948 | | pagina 14