©eftzidóeSotinawX Stilte achter het ijzeren gordijn Internationale bijeenkomst van jongeren Eerste Leken-team naar de Missie Directeur: C. M. VAN HAMERSVELD. Hoofdredacteur: TH- W1LMER. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN WAARIN OPGENOMEN „DE BURCHT" WOENSDAG 4 AUGUSTUS 1948 39stc JAARGANG No. .11458 Nederland behaalt tweede gouden medaille op Olympische Spelen Bur. Papengracht 32, Telef. Redactie 20015, Adm. en Advert. 20826, Abonn. 20935 - Abonnementsprijs £0.30 p. w., 1.30 p. mnd., £3.90 p. kwart. Franco p. p. £4.65 - Advert.: 15 ct p. m.m. Telefoontjes f 1.50 V Middenstand QNGEVEER 250 katholieke mid- denstanders hebben drie Studie dagen gehouden in het klein-semina- rie te Apeldoorn. Evenmin als andere bladen, kan ons blad, bij de geringe plaatsruimte, een verslag plaatsen van alle gehou den redevoeringen; verslagen van redevoeringen worden trouwens ook door slechts weinigen gelezen! Twee opmerkingen willen wij echter hier maken naar aanleiding van deze Studiedagen. Op de eerste plaats: het feit van deze Studiedagen demonstreert het verblijdende verschijnsel, dat de ka tholieke middenstand zich zijn taak in de samenleving bewust is, als mid denstand en als katholieke midden stand! Wij hebben er meermalen op gewezen, dat de katholieke stands organisatie vooral in deze tijd on ontbeerlijk is, onmisbaar is voor de practische doorvoering en beleving van de katholieke beginselen. Als wij hier spreken van „katholieke begin- seeln", bedoelen wij niet beginselen, welke specifiek katholiek zijn in déze zin, dat ze niet ook door niet- katholieken kunnen worden ge volgd als levensnormen. Wij bedoe len hier die beginselen, welke, hoe wel ingesloten in de wetten van de natuurlijke, door ieder te erkennen, zedenleer, door de Katholieke Kerk klaar worden voorgehouden en, met name in pauselijke encyclieken, dui delijk zijn geconcretiseerd. De katholieke middenstand is zich bewust van de rechten, en van de plichten die hij heeft, en streeft er naar, ook naar dat juiste be wustzijn te handelen. Dat wordt ver blijdend bevestigd door de bedoelde Studiedagen. Vervolgens willen wij beklemto nen wat op deze Studiedagen door een der sprekers is gezegd en wat in diepste grond het thema was van al le besprekingen: bij de middenstand moet niet het verdienen, maar het dienen voorop staan. Zeker, door te dienen mag men en móet men na tuurlijk! ook verdienen. Maar het objectieve doel van de werkzaam heid en ook de subjectieve bedoe ling moet zijn: in de gemeenschap een nuttige, dienende functie te vol voeren. Hieruit volgt ook, dat de „kleine" middenstander, die zijn taak goed volbrengt, evenveel waarde ring verdient als de „grote",, al staat deze laatste wat zijn geldelijke ver diensten betreft hoger dan de eerste. Ook in katholieke kringen heersen nog afschuwelijke wanbegrippen om trent stand, zelfs in éénzelfde stand: de middenstand. Het moet zijn- een der frisse vernieuwingen in christe lijke zin van deze tijd, dat bedoelde wanbegrippen radicaal worden opge ruimd! Een glim van optimisme |7R HANGT nog steeds een diepe stilte rondom het gesprokene tijdens de conferentie met Stalin op het Kremlin. Er zijn blijkbaar strenge maatregelen getroffen om de geheim houding te verzekeren, want zelfs in Parijs, waar men anders altijd alles te weten kan komen, wordt gezwe gen als het graf. Dat men zo geheimzinnig is, is geen ongunstig teken, want het betekent, dat de Westerse mogendheden blijkbaar een mogelijk heid zien in voortzetting van het overleg. Waarschijnlijk zullen ep bin nenkort nieuwe besprekingen zijn te Moskou, zodra de gezanten der Wes terse mogendheden nieuwe instructies van hun regeringen zullen heb ben ontvangen. De situatie te Berlijn Intussen is het in Berlijn nog niet pluis. Een radio-patrouille-auto van de politie van West-Berlijn, welke onder bevel staat van Johannes Stumm, is spoorloos verdwenen ter wijl zij in actie was ergens in de Britse sector. Men vermoedt dat de drie inzittenden zijn gearresteerd op bevel van Paul Markgraf, de Russi sche rivaal van Stumm, die gisteren zijn verdediger bij het gerecht heeft aangeklaagd, omdat Markgraf vier chefs van de Westelijke politie heeft laten arresteren. Hij verwijt hem machtsmisbruik en onwettige arres taties. Markgraf had een tegenzet en heeft bekend gemaakt, dat passen voor Berlijners die de hoofdstad wil len verlaten voor een reis naar het Westen moeten worden aangevraagd uitsluitend bij de Rusissche autori teiten. Aanvragen moeten vergezeld zi.)n van verscheidene documenten, waaronder een levensgeschiedenis van de betrokkene. Bijna zeventig procent van de staf ui het hoofdkwartier van de politie in de Russische sector heeft zich bij Stumm aangesloten. Er zouden nog vele anderen zijn gevolgd, indien zij geen represailles tegen hun familie in Oostelijk Berlijn hadden gevreesd. Een klein staaltje van het ver trouwen, dat de Berlijners hebben in 'hét Russische geld vormt het feit, dat in de Russische sector voor de prijs van ruim veertig gulden per fles jenever wordt aangeboden, in dien men in Oostelijke marken be- aalt, maar voor een derde van de prijs indien men het „onder de. tpon- bank" met Westelijke marken koopt. Problemen OP de jaarlijkse Sociale Studieda gen te Rolduc, die gisteren zijn beëindigd, worden actuele vraag stukken besproken. Daar komen dan vele sociale leiders te zamen, terwijl ook vaak katholieke ministers van hun belangstelling blijk geven. Dit jaar hebben minister Beel en minis ter v. d. Brink een gedeelte der be sprekingen meegemaakt. „Problemen van Staat en onder neming" was dit jaar het onderwerp. Dat er problemen zijn in de Staat, in de leiding van de Staat, in de o'n- wikkeling en begrenzing van de rechten en plichten van de Staat daarvan is iedej.* wel overtuigd. Helaas is niet ieder er zo levendig van doordrongen, dat er óók proble men zijn in de onderneming, even eens in de leiding van de onderne ming, in de ontwikkeling en begren zing van de rechten en plichten van allen, die in de onderneming werk- zaam zijn. Over dit onderwerp hebben ge sproken prof. De Volder O.F.M. uit Leuven en prof. Cobbenhagen uit Tilburg. Het betoog van prof. Cobbenha gen schetste de historische ontwik keling, waarin na de periode der familiale onderneming eerst de ka pitaalverschaffers en later tevens de aangestelde bestuurders het gezag in handen kregen, terwijl thans ook de arbeid zijn deel zal gaan krijgen in het gezag. Elke groep in de on derneming zal de met eigen aard en functie samenhangende verantwoor delijkheid en daarmee corresponde rende medezeggenschap moeten er langen en bovendien ook nog de al gemene verantwoordelijkheid; dit al les, mits men persoonlijk het intel lectuele, culturele en morele peil voor die taak bezit. Bij de directie zal echter moeten blijven berusten het recht en de plicht, de onderne ming op haar eigen doeleinden te richten. Het ingediende wetsontwerp'schet ste spreker als slechts een begin van ontwikkeling. Aldus een korte samenvatting van Prof. Cobbenhagens betoog. Wij hopen, dat zijn rede in druk zal ver schijnen. Het probleem van de onderneming is ten slotte heel eenvoudig, héél eenvoudig, als men een juist inzicht heeft in de.plaats, die ieder in een onderneming inneemt, en op de juis te wijze daarnaar weet op te treden! Het is jammer, maar noodzakelijk, '*~t de wetgever daarbij een handje ~el helpen! Szakasits president van Hongarije Gisteren heeft het Hongaarse par lement bij acclamatie Arpad Sza kasits tot president van de republiek gekozen. Tijdens de stemming heb ben de afgevaardigden Van de oppo sitie de zaal verlaten, met uitzonde ring van enige leden van de onaf hankelijke Hongaarse democratische partij. Onmiddellijk na zijn verkiezing legde Szakasits de eed af in han den van Emeric Nagy, de voorzitter der kamer. Bijz. onderwijs in Roemenië afgeschaft De Roemeense regering zal alle bij zondere scholen en haar bezittingen nationaliseren. Russisch zal in de hogere klassen een verplicht vak worden. Scholen, die door het bui tenland worden gefinancierd, zullen worden gesloten. Dit zijn de voor naamste bepalingen van de nieuwe Roemeense onderwijswet. VERMISTE FRANSE VLIEGBOOT NOG NIET GEVONDEN. Zeven Amerikaanse superforten doen mee aan de opsporing van de sinds Zondag vermiste Franse vlieg- boot. Franse, Portugese en andere Amerikaanse vliegtuigen zetten in middels de nasporingen voort. Even als schepen van verschillende natio naliteiten. ZUIVERING IN EENHEIDSPARTIJ. De door de communisten beheers te socialistische Eenheidspartij in Duitsland heeft medegedeeld, dat in de Sovjet-Russische zóne een uitge breide partijzuivering wordt uitge voerd. KUEÏINAST UIT SOVJET-SECTOR GEVLUCHT. Naar van betrouwbare zijde wordt vernomen, is dr. Wilhelm Kuehnast, die na de oorlog gedurende twee jaar officier van justitie in Berlijn was, naar de Westelijke zóne van Berlijn gevlucht. Hij bevond zich het laat ste jaar onder huisarrest in de Rus sische sector. De demilitarisering van Jeruzalem BERNADOTTE HEEFT EEN LEGER VAN 2500 MAN NODIG. Een internationaal leger van niet minder dan 2500 man denkt graaf Bernadotte nodig te hebben om de demilitarisering van Jeruzalem wanneer deze ten minste door de Jo den en de Arabieren wordt aanvaard uit te voeren. De bemiddelaar is gisteren het nie mandsland tussen de Arabische en Joodse linies overgestoken om met de Joodse militaire gouverneur van Jerusalem de demilitarisering te be spreken. Ook de watervoorziening van het Joodse deel van de stad en de kwes tie van de voedselconvooien uit Tel Aviv zijn ter sprake gekomen. Graaf Bernadotte is later op de dag naar de Arabische stad Ramalla vertrokken, yaar 25.000 Arabische vluchtelingen een ernstig probleem vormen. ISRAëLITISCHE BESCHULDIGINGEN. Een militaire woordvoerder van Israël .heeft Egypte er van beschul digd het bestand geschonden te heb ben door te trachten een heuveltop tc bezetten. Verder was een Egyptische aanval op het nabij gelegen dorp Asluj na interventie door waarne mers der V.N. afgelast. Alle aanval len in het gebied waren door Israëli tische troepen afgeslagen. De woordvoerder verklaarde, dat Israël een formele klacht tegen En geland bij de bemiddelaar zou indie nen, omdat bepaalde voorraden elec- trische apparaten aan het Egyptische leger waren afgestaan uit Britse le- gerdepots in Zuid-Palestina. De ap paraten waaronder zoeklichten werden nu door het Egyptische le ger gebruikt. De beroemde Cuneratoren in Rhe- nen, die reeds jarenlang in de stei gers staat voor een algehele restau ratie, is een nieuw stadium voor haar herstel ingetreden. Het achtkantige bovenstuk van het bouwwerk is nu ook in de reparatiewerkzaamheden betrokken, terwijl het benedenge deelte tot de eerste omgang thans geheel is hersteld. De tijd is nu niet ver meer, dat de toren in haar oude schoonheid zal prijken. H.K.H. Prinses Irene, die morgen baar negende verjaardag viert. Prins Bernhard zal de verjaardag van zijn dochter prinses Irene, op 5 Augustus a.s., temidden van zijn ge zin op het paleis Soestdijk doorbren gen. De prins zal die dag van Lon den. waar hij zoals bekend de olym pische spelen bijwoont, naar Soester- berg vliegen. De volgende dag zal prins Bernhard zich wederom per vliegtuig naar de 'Britse hoofdstad begeven. Mr. v. Schaik naar Soestdijk Gisteravond heeft de kabinetsfor mateur, mr. Van Schaik, zich naar Soestdijk begeven voor het uitbren gen van een tussentijds verslag. Hij bracht dit bezoek na een lang durig gesprek met mr. Stikker (VVD). Naar verluidt, aldus „Trouw", zou mr. Van Schaik een lijst van candi- daten hebben opgesteld, waarin aan mr. Sassen de portefeuille van Over zeese gebiedsdelen was toegedacht, aan mr. Joekes Sociale Zaken. mr. Van Maarsseveen Binnenlandse Za ken en mr. Schokking Oorlog, aan prof, dr. J. R. M. van den Brink Eco nomische Zaken, ir. S. L. Mansholt Landbouw, prof. mr, P. Lieftinck Fi nanciën, mr. J. In 't Veld Wederop bouw en prof. Rutten Onderwijs. Voor Justitie en Buitenl. Zaken had de formateur nog geen candidaten gevonden. Minister Götzen blijft bij Overzeese Gebiedsdelen en mr. Van Schaik zelf zou als minister zonder portefeuille in het kabinet zitting ne men. Als minister-president wordt mi nister Drees genoemd. (Van een medewerker). Van Woensdag 28 Juli 1948 tot 1 Augustus 1948 vond te Giuggi een badplaats gelegen op 740 M. hoogte en 80 k.m. verwijderd' van Rome het eerste studiecongres plaats van jongere Christelijke politici van Europa over ,het (hema „De poli tieke doctrine vande Christelijke de mocratie". Hierbij waren de navol gende landen vertegenwoordigd: Oos tenrijk, Duitsland, België, Luxem burg, Zwitserland, Zweden, Italië en Nederland, welks delegatie ondei* leiding staat van mr. dr. L. de Gou. Bovendien zijn verscheidene landen vertegenwoordigd, die achter het ijzeren gordijn liggen, door in bal lingschap in de Westerse democrati sche landen levende politici. Hier voor kunnen genoemd worden Bul garije, Joego-Slavië, Hongarije, Roe menië, Polen en Tsjecho-Slowakije. Tenslotte was er ook een afvaardi ging van de Catalanen en van de Basken. Het congres stond onder leiding van oud-minister Bichet, de president van de Nouwelles Equipes Internationales. Het werd geopend met een rede voering van Attilliv Piccioni, presi dent van de Christen Democratische partij in Italië en vice-president van de ministerraad, over het thema waaraan het congres is gewijd. Alvorens deze redevoering in dis cussie werd gebracht kreeg iedere delegatie de gelegenheid over de Nouvelles Equipes Internationales de organisatie bestond uit delega ties van vooraanstaande Christelijke politici in Europa al of niet met een mandaat van hun partij kenbaar te maken. Hierbij werd allerwege nog eens gestipuleerd, dat deze or ganisatie geen confessionele organi satie is. Door de Oostenrijkse delegatie werd nogmaals aangedrongen op nauwere samenwerking, waarbij zij er op wees, dat haar land als voor uitspringend bastion van de Wester se beschaving daar grote behoefte aan heeft als ruggesteun voor de strijd, te meer nu alle omringende landen, de een na de ander, nu reeds bezet. zijn. Voor dit doel bracht zij een voor stel in de vergadering, volgens het welk binnen het raam der N.E.I. een eigen jeugdorganisatie tot stand zou komen met een permanent directo rium, dat minstens driemaal in het jaar, telkens in een ander land, stu diedagen moet organiseren. Ook zou den jaarlijkse internationale scho lingsleergangen voor jeugdleiders Waren het tot nu toe uitsluitend missionarissen en missiezusters, die onder het hoofd „Missie" geboekt werden op de passagierslijsten van de K.L.M. deze week werd een be gin gemaakt met een nieuwe blad zijde en een nieuwe stroom: de uit zending van leken naar de missie, in team-verband. Wat een jaar. geleden nog illusie was en door velen beschouwd werd als een utopie, is nu blijde werkelijk heid, dank zij de volle medewerking van kerkelijke en wereldlijke autori teiten, dank zij het initiatief en de doorzetting van de leken zelf: het eerste team, bestaande uit 7 verpleeg sters en 2 onderwijzeressen is op weg naar Indonesië. Woensdagmorgen, 4 Augustus: In de heerlijk-koele ochtend staan ze op het grastapijt van Schiphol, voor het laatst op vaderlandse bodem. De leiding van de Missieschool, waar ze 8 maanden lang voorbereid zijn voor haar taak, is aanwezig, ver der familieleden en vrienden: de kern van het thuisfront dat deze pio niersters steunen gaat. Het zijn alleen nog de verpleeg- NIEUW KANAAL TUSSEN STILLE REN ATLANTISCHE OCEAAN? Uit regeringsbronnen te Washing ton wordt vernomen, dat de Ameri kaanse regering de republiek Colum bia verzocht heeft een militaire on derzoek in te mogen stellen naar de mogelijkheid van de aanleg van een nieuw kanaal in Noord-Oost-Colum- bia tussen de Atlantische en de Stille Oceaan. Het kanaal zou langs de rivier de Atrato lopen en ongeveer paralei liggen met het tegenwoordige Pana makanaal. De Amerikaanse- minister voor het leger, Royal Kenneth, is een groot voorstander van de aanleg en het verzoek aan Columbia is op zijn voorstel gedaan. HUISVROUWEN VLIEGEN VOOR HALF GELD. Huisvrouwen en hun kinderen be neden de 21 jaar zullen in de Ver enigde Staten op bepaalde dagen voor half geld kunnen vliegen. Het plan is afkomstig van de American Airlines, die aan de hand van sta- tisteken hebben vastgesteld, dat Maandag, Dinsdag en Woensdag „kalme vliegdagen" zijn. Van het „half-geld-vliegen" verwacht men een aanzienlijke toeneming der in komsten. sters, die deze week vertrekken. De onderwijskrachten komen per boot na. In Bandoeng zullen zij elkaar treffen, om daar respectievelijk in het Carolus Ziekenhuis van de Zus ters onder de Bogen en op de scho len van de Zusters Ursulinen werk zaam te zijn. Deze werkzaamheid duurt echter maar één jaar. Daarna gaan ze, meer ervaren naar Flores, waar de Paters van het Goddelijk Woord hen in het bloeiende missie werk zullen inschakelen en daar mee de weg openen voor vele an dere missiegebieden die graag op de zelfde wijze een front van leken krachten willen gaan opbouwen, als hulp van de missionarissen. De eerste stappen zijn gezet; de pioniersters trekken uit. Aan alle formaliteiten is inmiddels voldaan, de laatste hartelijke woorden zijn gesproken, een handdruk, een om helzing, het deurtje klapt dicht, door het raampje een laatste handgebaar... daar stijgen ze al, de eerste van een nieuwe stroming. Ze gaan welge moed, wetend wat haar wacht: een missiegebied, dat uiterst blij is met haar komst, wetend ook wat zij ach ter zich hebben: een centrum, dat hun steunt, dat contact zal houden en nieuwe krachten zal blijven stu ren. „En wanneer gaat de volgende groep?" vragen we geïnteresseerd aan de leiding, die de verre vogel na- kijkt. „De nieuwe cursus begint 20 Aug. a.s., is practisch volgeboekt. In April van het volgend jaar gaat dus het tweede team. En voor de daarop volgende cur- cus, die begint in Mei 1949, hebben zich ook al candidaten gemeld. Toe komstmogelijkheden genoeg!" Goddank, toekomstmogelijkheid genoeg! Het klinkt zo optimistisch en zeker is dit optimisme gerechtvaar digd: het negental dat uittrekt is daarvan een levend bewijs. DE OUD-KANSELIER DR. BRUNING BIJ DR. POELS. Zoals onlangs medegedeeld, is de oud-kanselier van Duitsland Hein- rich Bruning, die in Engeland ver bleef, naar Duitsland gereisd. Op deze reis is hij naar wij vernemen, even in Holland geweest, nl. om een bezoek te brengen aan mgr. dr. H. Poels, die verblijft in het huis der medische Missiezusters bij Heerlen. moeten worden georganiseerd. Ver der internationale jeugdkampen, be- richtenuitwisseling, corespondentie tussen jongeren onderling enz. Opvallend is hoe de in balling schap levende politici uit de door de Russen bezette landen allen in hun denkwijze min of meer beïnvloed worden door de Franse geest het geen te verklaren is door het feit, dat zij allen naar Parijs vluchtten, hetgeen toch een merkwaardig ver schijnsel is. Zaterdag werden de delegaties van België en Nederland door Z.H. de Paus op Castel Gandolfo in audiëntie ontvangen, terwijl op dezelfde dag de Gasperi het congres bezocht. Het con gres vond plaats in het Europa Ho tel, dat voor deze gelegenheid zorg vuldig onder bewaking stond van de Carabinieri. Onbegrijpelijk is, dat ook op dit congres, dat gehouden wordt in het kader van de N.E.I., de Belgische de legatie, bestaande uit 22 leden, op één na uit Walen bestond, hetgeen ook al on de vorige conferenties in Luzern, Luik en Luxemburg het ge val was. Zullen de Vlamingen in deze belangrijke arbeid op het ge bied van de internationale politiek op Christelijke grondslag ook bij* de komende conferentie, welke gehou den zal worden van 17 tot 20 Sep tember te Scheveningen, verstek la ten gaan? Geheel te verklaren uit de veran derde positie van het Britse rijk is de groeiende belangstelling van dit land voor het werk van de N.E.I. De aanwezigheid van 2 leden van de Engelse Conservatieve partij toonde daadwerkelijk de belangstelling voor de politieke arbeid op het continent. Ziehier enkele algemene opmerkin gen. We komen op de discussies en besluiten nog nader terug. AMERIKAANSE STUDENTEN IN NEDERLAND. Een der hoogtepunten van de „Marshallplan in action course" van de ruim driehonderd Amerikaanse studenten was voor hen, maar even goed voor de Jien vergezellende Ne derlanders de rede, welke de Ameri kaanse ambassadeur, dr. Baruch, op bet Rotterdamse stadhuis hield. Dr. Baruch wees er de studenten op. dat zij in Nederland meer actie zouden zien dan alleen die van het plan-Marshall. De heer Baruch sprak als zijn mening uit, dat Nederland een zware tol heeft moeten betalen dm ook andere landen de oorlog te doen winden. „Het eerste Marshall schip, aldus spr., bracht materiële hulp van Amerika, maar uw geeste lijke en morele hulp kan evenmin ontbeerd worden. Ik hoop dat jullie, eenmaal terug in Amerika, zult ver tellen van de energie, waarmede Ne derland zelf zijn herstel heeft aange pakt. NEDERLANDSE HARING VOOR POOLSE KINDEREN Gistermiddag te 3 uur is in de Koningin Wilhelminahaven te Vlaar- dingen binnengekomen de 250 ton metende coaster Jozo eigenaar-Ka pitein Fekkes uit Delfzijl, om 1000 vaten haring te laden. Deze haring is door de redersver eniging van de Nederlandse Haring visserij ter beschikking gesteld van het Nederlandse comité van de UNAC De haring is bestemd voor de Poolse kinderen. Na inneming der lading vertrekt het schip naar Gdynia. KARDINAAL SIBILIA OVERLEDEN Kardinaal Enrico Sibilia is te Ag- nani in de leeftijd van 87 jaar over leden. Hij was reeds enige maanden gedeeltelijk verlamd. Hij werd in 1935 in het college van kardinalen opgenomen. Een Een zware ziekte geneest kleine kwalen; een groot verdriet doet kleine zorgen vergeten.

Leidse Courant | 1948 | | pagina 1