De derde dag der XlVe Olympiade De eerste gouden medaille voor Nederland Slijkhuis op de derde plaats Bronzen medaille voor Marie Louise Vaessen Zwarte bladzijde der Olympische Spelen Detective DINSDAG 3 AUGUSTUS 1948 DE LEIÜSE COURANT PAGINA 3 \7IJF NIEUWE OLYMPISCHE KAMPIOENEN konden op de derde dag van het athletiektournooi worden uitgeroepen en van hen was één Ne derlandse, Fanny Blankers-Koen. Nog nooit in de geschiedenis van de olympische spelen heeft een Nederlandse athleet een gouden medaille weten* te veroveren en het was een dappere Amsterdamse vrouw, die na jaren van ernstige training en geduldig volhouden haar energie beloond zag met de hoogste eer, welke een athlete kan bereiken, een olympische titel. Deze vrouw, die gehuwd is en moeder van twee kinderen, heeft bewezen, dat het beoefenen van de sport, ook op rijpere leeftijd, de phy- sieke conditie versterkt en dat zij in geen enkel opzicht behoeft onder te doen voor jongere sportzusters, integendeel. Fanny Blankers-Koen kampioene 100 M. Fanny Blankers-Koen vormde op de 100 meter een klasse op zich zelf, zij won haar serie, de halve finale en de eindstrijd met grote voorsprong en met tijden, welke door haar concur renten niet benaderd konden worden. Het was jammer, dat de weersom standigheden bijzonder ongunstig waren, hetgeen de tijden nadelig heeft beïnvloed. Want in normale condities, met droog weer en een beetje zon, op een goede baan en niet op een baan, welke bijkans onder wa ter stond, had haar tijd vele tienden van seconden onder de 11,9 sec. gele gen. Vier herennummers werden beslist. De 800 meter was voor Whitfield (V.S.), die pas 300 meter voor het einde naar voren kwam en in de nieu we olympische recordtijd van 1 min. 49.2 sec. won. Een grote race was de 5000 meter en de verrassing van de dag was de zege van Gaston Reiff, de kaalhoof dige Belg, die een sjouwer en een doorzetter is maar betrekkelijk licht liep, evenals Slijkhuis hetgeen toch wel een voordeel mocht heten op de ze zware baan, welke meer op een koers van een steeple leek dan op een normale 400 meter baan. Op de laat ste 200 meter faalde Slijkhuis, toen waren zijn krachten ten einde, ter- wijl Zatopek, die 400 meter voor het einde een inzinking had gekregen, zich schitterend herstelde en met een phenomenale eindsprint niet alleen Slijkhuis passeerde maar ook nog bij na Reiff te pakken kreeg. Doch deze had het gevaar op het laatste ogen blik in de gaten en met inspanning van zijn laatste reservekrachten1 wierp hij zich vooruit over de eind streep met 0,2 sec. verschil was Za topek geslagen. Na deze race wisten wij eindelijk wat wij aan Slijkhuis hadden. Een prachtige loper op de lange afstand een die tot de allerbes- ten van de wereld behoort, maar die juist dat laatste snippertje kracht en uithoudingsvermogen mist om een olympisch kampioenschap in dit zeer zware nummer te kunnen veroveren. Maar Nederland mag trots zijn op deze loper, want na Fanny Blankers- Koen werden de ogen voor de twee de maal op deze dag gevestigd op ons land. Nog nooit was een Nederlandse vertegenwoordiger op de lange af stand bij de olympische spelen met een prijs naar huis gekomen. Meer dan tevreden mag men daarom zijn. Aan Reiff had zich een wonder vol trokken en Zatopek was de pheno- meen, die ook na deze 5000 meter zo fris als een hoentje bleek te zijn. Nog twee veldnummers werden be slist. Het discuswerpen was natuur lijk voor Consolino, de Italiaanse reus, die met 52.78 meter een nieuw olym pisch record vestigde. En Owen Smith, 't Amerikaanse lichtgewichtje had aan 4.30 meter voldoende om we derom voor de Verenigde Staten een gouden medaille te veroveren bij het polsstokhoogspringen. Ten slotte werden nog de series en de tweede ronde gelopen van de 200 meter voor heren, waarbij goede tij den werden gemaakt en enkele ma len 21.3-werd afgedrukt. Een span nende finale staat ons op dit nummer te "wachten. Ten slotte nog iets over de beide andere Nederlandse meisjes die op de 100 meter uitkwamen. Gre de Jongh startte in de halve eindstrijd buiten gewoon slecht, haar concurrenten wa ren reeds weg, toen zij nog uit het startbink moest komen. Vijf Nederlandse sporters op receptie bij de Koning Naar het A.N.P. verneemt zul len verscheidene deelnemers uit diverse landen hedenavond door de koning op Buckingham Pa lace ontvangen worden. Vijf Ne derlanders zijn voor deze ont vangst uitgenodigd. Onder lei ding van de chef de mission de heer K. J. J. Lotsy, zullen De Looper (Hockey), Slijkhuis (Athletiek), De Ruyter (Athle- tiek), Braasem (Waterpolo) en De Vroet (Voetbal) naar Bucking ham Palace gaan om ons land bij deze receptie te vertegenwoordi gen. een lichte keelontsteking moet haar beslist hebben gehinderd, waardoor 't reactievermogen geleden heeft, dat trouwens toch al door de vreemde omgeving, de overgrote belangstel ling, de spanning en de nerveusiteit op een zware proef werd gesteld. ^PN GESPREK MET JAN BLANKERS. Fanny BlankersKoen heeft één nummer van de vijf, waarvoor zij staat ingeschreven, afgewerkt en met succes. Hoezeer wij het op prijs zou den hebben gesteld een onderhoud met haar te hebben leek het ons juis ter haar voorlopig nog niet met vra gen lastig te vallen, aangezien zij zich volledig wil concentreren op de volgende wedstrijd, de 80 meter hor den, haar sterkste nummer. In dit verband hebben wij een ge sprek gehad met haar echtgenoot en coach, Jan Blankers, die natuurlijk zeer verheugd was met het Olym pisch succes van zijn vrouw. Hij ver telde ons, dat Fanny gistermiddag voor de halve eindstrijd zeer nerveus was geweest, hetgeen voornamelijk veroorzaakt was door de dag rust, welke zij had gehad, een onderbre king, welke niet welkom was ge weest, omdat het de spanning brak. Wanneer men voor zware wedstrij den staat, kan de athleet beter „doordraaien" dan het programma onderbreken. Maar nu, aldus Jan Blankers, be wezen is, dat zij op het ogenblik in uitstekende vorm is, nu zal het wel rustiger gaan. De spanning van het onbekende is weg, zij kent haar te genstandsters voor de 80 meter hor den en ook voor de 200 meter en zij zal nu minder nerveus aan de start verschijnen. Zij heeft nu er één Olympische titel is behaald, nog slechts één ding voor ogen: te bewij zen, dat zij op het ogenblik de beste all round athlete is ter wereld. GASTON REIFF WINT DE 5000 METER Na de fraaie zege van Fanny Blan-1 en Zatopek en dan drie ronden voor kers-Koen op de 100 M. ving dehet einde ging Slijkhuis'naar voren gepasseerd en nu ging Zatopek op Reiff af en bijna slaagde hij er in om ook nog Gaston Reiff in te halen, doch deze zag het gevaar en versnelde in de laatste meters het tempo. Reiff werd olympisch kampioen op de 5.000 meter, met Zatopek als twee de en Slijkhuis als derde. Het resultaat luidde: 1. Gaston Reiff (België) 14.17.6, nieuw olympisch re cord, oud record 14.22.2 van de Fin Hockert, gemaakt in 1936 te Berlijn; 2. Zatopek Tsj.-Slowakije 14.17.8; 3. Slijkhuis. (Ned.) 14.26.8; 4. Ahlden (Zweden) 14.28.6; 5. Albertsson (Zwe den) 14.39; 6. Stone (V.S.) 14.39.4. Daarna vond de ceremonie proto- colaire plaats met Gaston Reiff op de ereplaats, Zatopek als tweede en Slijkhuis als derde. Op typisch Bel gisch enthousiaste wijze werd Reiff gehuldigd en- hy zelf ook was in de wolken met dit waarschijnlijk ook voor hem zo verrassende gunstige re sultaat. De Belg G. Reiff wint de 5.000 meter in Wembley Stadion in 14 min. 17.6 sec., een nieuwe Olympisch record. Links Zatopek. DE SPELEN IN CIJFERS De derde zwemdag bracht Neder land het grootste succes. Vat ieder een hoopte maar niet durfde uitspre ken, gebeurde. Marie Louise Vaessen tikte als derde achter Grethe Ander sen en Ann Curtis.s aan in de eind strijd 100 meter borstcrawl en ver overde de bronzen medaille voor Ne derland. Irma Schumacher werd een mooie zesde en wordt dus ook in het ereboek der olympische spelen opge nomen. Als één dit succes heeft verdiend, dan is het zeker het Heerlense meis je, dat na de Europese kampioen schappen in Monaco in September De Nederlandse schoonspringster Coby Floor, die na de verplichte sprongen met 37.15 punten als twaaldfe werd geklasseerd. 1947 in training by mevrouw Braun is gekomen. Alles en alles heeft zij daarvoor over gehad. Het resultaat bleef dan ook niet uit. In Januari 1948 noteerde zij 1 min. 10 sec. en dat nog wel op een 25 me ter baan. In de volgende maanden werd zij steeds beter. Ook op de 50 meter baan, zodat zij op de Neder landse kampioenschappen, welke op 11 Juli in Den Haag werden gehou den ,als tweede eindigde. Ook deze laatste week hield zij volkomen rust in het kamp te Northwood, waar de Nederlandse zwemsters zijn onderge bracht. Wel viel het enkele meisjes op. dat Marie Louise Vaessen, die al tijd nog al stil was, gistermiddag te zamen met Irma zeer opgewonden was. Zij waren beiden geladen van vechtlust. Zij hadden de juiste mentaliteit en bewezen wat zij waard waren. Toen Marie Louise aan het eindpunt aan tikte en een landgenoot drie vingers op hield, haalde zij haar schouders op: „Dat kon toch immers niet!" Toen echter de voorzitter van de K.N.Z.B., Jan de Vries, haar uit het water haal de, toen moest zij het wel aannemen, dat het waar was. Nog een succes, al was het niet bij zonder fraai, werd door Nederland geboekt. Het polozevental won met 52 van Spanje, na met rust 21 te hebben achter gestaan. Hierdoor hebben zij zich onder de laatste acht geplaatst. Na de verplichte sprongen van het nummer schoonspringen nemen Kiki Heck en Coby Floor resp. de 10e en 12e plaats in. Men kan echter zeker verwachten, dat zij beiden bij de vrije sprongen het er beter zullen afbrengen. olympische ceremonie aan. Fanny Blankers-Koen klom het podium op, geflankeerd op de tweede plaats door de Britse Manley en door de Austra lische Strickland voor de derde prijs. De tonen van het Wilhelmus klonken plechtig door het grote Wembleysta- dion, iedereen luisterde aandachtig toe. De polsstok hoogspringers en de discuswerpers stonden in de houding, athleten, die vol respect waren voor de grote zege, welke Fanny Blankers- Koen voor het kleine landje had we ten te veroveren. En na het Wilhel mus daverde het in het stadion van het enthousiast handgeklap, waarin menigeen moest denken aan deze merkwaardige vrouw.En onmiddellijk na de ceremonie protocolaire van dit nummer trokken de 5.000 meterlopers naar de finale, waarin onze landge- noot Slijkhuis meeliep op een volko men doorweekte baan, vol met plas sen, een rnodderballet eerste klas. Na 600 meter leidde Zatopek met Gaston Reiff op de tweede plaats. De Zweed Ahlden derde en onze land genoot Slijkhuis vierde. Op 1000 meter leidde Albertsson voor Zatopek, Reiff, Ahlden en Slijk huis. Na 1400 meter had Zatopek weer de leiding met Ahlden op de tweede plaats, Gaston Reiff derde en Slijk huis als vierde, terwijl er nu plotse ling een gat achter dit viertal kwam, zodat het er naar uitzag, dat het in eerste instantie tussen dit viertal zou gaan. De machine Zatopek draaide weer regelmatig en de drie anderen volgden hem op de voet. Met een ver schil van zeker 20 meter volgde als vijfde Albertsson. Toen er nog ze ven ronden te lopen waren, 2200 me ter, waren toen afgelegd, hield Zato pek nog steeds het tempo aan met Reiff als tweede, Ahlden als derde Slijkhuis als vierde, terwijl het verschil tussen Slijkhuis en de beide andere Zweden en het verdere ge deelte van het veld tot zeker 40 me ter was aangegroeid. Regelmatig was het tempo van dit viertal, alleen was opvallend het gro te verschil in stijl van deze lopers. Ahlden en Slijkhuis een mooie re gelmatige pas, het lichaam keurig in stijl, Zatopek en Reiff de twee loco motieven, sjouwend aan de kop, voor beelden van kracht, uithoudingsver mogen en energie. Zouden deze eigenschappen het winnen van stijl, soepelheid en techniek? Nog vier ron den waren er te lopen en nog steeds was de volgorde dezelfde. Het was een prachtige strijd tussen de vier beste lopers van de wereld in dit nummer en dan, drie en een halve ronde voor het einde, versnelde Reiff plotseling het tempo, pass-eerde Zatopek, enkele meters licht kwamen er tussen hem en liet Ahlden achter zich en bleef achter Zatopek hangen op de derde plaats. Ahlden zakte af. De strijd ging uitsluitend nog tussen dit drie tal. Twee en een halve ronde voor het einde passeerde Slijkhuis op Gas ton Reiff. Deze keek om om te constateren hoe groot het verschil was. Nog twee ronden waren er te lopen. Reiff leid de met vier meter verschil op Slijk huis en Slijkhuis had weer een voor sprong van 7 meter op Zatopek, ter wijl Ahlden ver terugviel. Zou Slykhuis het kunnen halen? Dan is er nog een ronde te lopen en Reiff leidde met zeker 7 meter ver schil. Het verschil werd groter, Slijk huis kan het niet volhouden, werd ATHLETIEK: 100 m. dames: 1. Fanny BlankersKoen (Ned.) 11.9 sec.; 2. Manley, Gr. Britt. 12.2 sec.; Strickland, Austr., 12.2 sec.; 4. Mijers, Can5. Jones, Can.; 6. Thompson, Jamaica. 800 m. heren: 1. Whitfield, V. S. 1 min. 49.2 sec (Nieuw 01. record). Het oude record stond op naam van Hampson, Gr. Bitt. met 1 min. 49.8 sec. gemaakt in 1932 te Los Angeles; Wint, Jam., 1 min. 49.5 sec.; 3. Hansenne, Fr. 1 min. 49,8 sec.; 4. Barten, V. S. 1 min. 50.1 sec.; 5. Bengtsson, Zweden. 1 min. 59 sec.; 6 Chambers, V. S. 1 min. 52.1 sec. 5000 meter heren: 1. Gaston Reiff, België, 14 min. 17,6 sec. (Nieuw Olym pisch record). Oud record 14 min. 22.2 sec. van de Fin Hockert gemaakt in 1936 te Berlijn; 2. Zatopek, Tsj.- Slow. 14 min. 17,8 sec.; 3. Slijkhuis, Ned. 14 min. 26,8 sec.; 4. Ahlden, Zweden, 14 min. 28.6 sec.; 5. Alberts son. Zweden 14 min. 39 sec.; 6. Stone V. S. 14 min. 39.4 sec. Polsstokhoogspringen: 1. Smith, V. S. 4.30 m.; 2. Kataja, Finland 4.20 m.; 3. Richards, V. S. 4.20 m.; 4. Kaas, Noorwegen 4.10 m.; 5. Lundberg, Zweden 4.10 m.; 6. Mocom, V. S. 3.95 m. Discuswerpen heren: 1. Consolini, Italië 52.78 m. (Nieuw Olympisch record); 2. Tosi Italië 51.78 eveneens boven oude 01. record van Carpen- tier; 3. Gordien, V. S. 50.77 m., even eens boven oude 01. ree. van Carpen- tier; 4. Ramstad, Noorw. 49.21 m.; 5. Klies, Hong. 48,21 m. '1.7.6; 4. Karen Harup, Denem. 1.8.1; 5. Irmgard Iredin. Zweden 1.8.4; 6. Irma Schumacher, Nederland, zelfde tijd; 7. Ahlgren, Zweden 1.8.8; 8. Fritzi Nathanssen, Den. 1.9.1. Schoonspringen dames: 1. Draves V. S. 48.61 punten; 2. Olsen, V. S. 47.51; 3. ELsener V. S. 46.13; 4. Pel- lissard. Fr. 44.44 5. Kroener. Oos- tenr., 42.53 6. Moreau, Fr. 41.76; 10. Kiki Heek, Nederl. 39.09, 12. Coby Floor Nederl. 37.51. Waterpolo: Italië-Hongarije 43; NederlandSpanje 52; België Zweden 11; ItaliëZuid-Slavië 4—4 (overgespeeld). SCHERMEN: Floret dames: 1. Ilo- ne Elek, Hong. 6 overw.; 2. mej, Klachmann, Den. 5 overw.; 3. mevr. E. MuellerPreiss, Oostenr. 5 over winningen; 4. mej. M. Cerra. V. S. 5 overw.; 5. mej. B. E^k, Hong. 1 overk; 7. V. Cerasi. Italië 1 overw.; 8. mej. M. Glen Haig, Gr. Britt. 1 overwinning. De volgorde van de dames met het zelfde aantal overwinningen werd bepaald door het aantal gegeven treffers. WORSTELEN. Vrijworstelen vliegge- wicht: 1. Viitala, Finland; 2. Palamir, Turkije; 3. Johansson, Zweden. Zwaargewicht: George Bobis, Hon garije; 2. Bertil Anderson Zweden. VOETBAL: 8ste finales: Korea Mexico 53 (2—1); ZwedenOosten rijk 3—0 (2—0); Italië—V. S. 9—0; ChinaTurkije 04 (01). De loting voor de kwartfinales van het voetbaltournooi, die Donderdag 5 Augustus zullen worden gespeeld, ZWEMMEN: 100 M. borstcrawl, had het volgende resultaat: dames: 1. Grete Andersen, Denem. Zuid-Slavië—Turkije; Korea—Zwe 1 min. 6.3 sec.; 2. Ann Curtis, V. S. den; Groot BrittanniëFrankrijk; 1.6.5; 3. Marie Louise Vaessen Ned., I DenemarkenItalië. Londen, 2 Augustus. (Bijz. dienst A. N. P.). dient te worden, dat zij zich over 't algemeen beter j wisten te beheersen dan de laten wi? 'hnnprf^l6 Oostenrijkers. Sommige laten wij hopen ook de Zweden laatste zwarte bladzijde der fors dan Olympische Spelen 1948 geschreven en wel door Oostenrijk, welks voet balploeg zich zodanig mis droeg. dat de Britse scheidsrechter Ling zich niet alleen genoodzaakt zag na de rust het spel te on derbreken om de naam van linkshalf Jaksch te note ren, maar later zelfs rechts back Kowanz, een der bes te spelers van het Oosten rijkse team het veld uit te zenden, zodat Oostenrijk op een achterstand van 2—0 met tien man moest door spelen. waardoor het zich de-laatste kans ontnomen zag zich te rehabiliteren. Na genoemde incidenten was de wedstrijd, die tot op dat moment uiterst in teressant geweest was, het aankijken niet meer waard, vooral niet nadat de Zwe den door hun rechtsbuiten Rosen de stand op 30 hadden gebracht, die tevens de eindstand zou worden. Reeds in de eerste speel- helft waren er ogenblikken, waarop men zich verwon derd afvroeg, of men hier tv.: met louter onbehouwen amateurs ..doordrongen van de Coubertijnse geest" te doen had, of met twee elkaar vijandig gezinde pTofteams, want ook de Zweden begingen overtre dingen op dat gebied, hoe wel het tot hun eer gezegd Zweden speelden eerder te fi J~ gemeen, welk woord niet te sterk is Voor de handelingen van ver schillende Oostenrijkse voetballers, die elke onge oorloofde aanval onmiddel lijk met een nog ongeoor- loofder tegenaanval beant woordden. Vermoedelijk zou geen ander dan een Brits scheidsrechter tot omdat hier twee ploegen in het veld stonden om een vergelijking te treffen, die technisch een veel beter voetbal speelden dan Ne derland hier gedemon streerd heeft en men vroeg zich met verbazing af hoe het mogelijk i$ geweest, dat Nederland van deze Zweden in Amsterdam heeft kunnen winnen, Het antwoord ligt vermoede lijk in de verklaring van een Zweeds collega, die beweerde, dat Zweden toen Oostenrijkse voetbalploeg misdroeg zich deze krasse maatregelen zijn overgegaan en wij die nen dan ook in de eerste plaats hulde te brengen aan het optreden van de heer Ling, die tot de beste scheidsrechters behoort, die we tot nu toe hier heb ben zien optreden. Zijn rust en zekerheid werkten als olie op de telkens op stekende stormachtige voet balgolven. Dat dit optre den zelfs genoemde spelers riet tot bedaren wist te brengen pleit niet voor de spe'opvatting van ver schillende Oostenrijkse „amateui's". En dit was werkelijk heel jammer, een slechte en Nederland een bijzonder goede dag gehad had. Zoals de Zweden van daag voor 15.000 toeschou wers op het terrein der Spurs speelden, leek Ne derland volslagen kans loos terwijl ook de Oos tenrijkers technisch op een hoger plan stonden dan het Nederlandse team. Ver moedelijk hebben we van middag de twee beste ploegen van het Olym- tournooi aanschouwd, maar het lijkt vrijwel zeker, dat we de toekomstige olympi sche kampioen aan het werk hebben gezien. Tegen dit Zweedse team lijkt geen der andere ploegen be stand. tenzij er zich abnor male omstandigheden voor doen Vooral middenvoor G. Nordahl was bijzonder actief en het was uitslui tend aan zijn goede 1 en moedige doorzetten te dan ken. dat de Zweden na elf minuten een 2>0 voor sprong hadden genomen, die toen reeds voldoende leek voor de eindoverwin ning. omdat de Oostenrij kers met hun te ver door gevoerd shortpassing door de hechte Zweedse verde diging volkomen in toom gehouden werden. Het was tevens een wed strijd van stopperspil tegen aanvallende spil. waarbij de ploeg met dc stopper- spil in casu Zweden, een duidelijk voordeel boven Cie met andere tactiek toon dc. Na de hervatting ging het eerst veel behoorlij ker en werd de spanning verhoogd door een nu krachtig aanvallend Oos tenrijk. Maar toen kwamen de onaangename incident ten. die voor goed een ein de maakten aan de kansen van Oostenrijk en naar ve len zullen hopen tevens aan de amateur voetballoop baan van de in overtreding zijnde Oostenrijkse voet ballers. De overgebleven landen mogen het zich als een groot geluk aanreke nen. dat Oostenrijk voor goed uit net Olympisch voetbaltournooi is uitge schakeld. TEGEN WIL EN DANK DOOR PERCY KING „Luister eens, Söderman. Ik bevind me in een pijnlijke situatie. Er is me alles aan gelegen, dat de inbrekers worden geknipt. Baron de Bérin- guard liet met het halssnoer zien, vóór hij het in bewaring gaf, en nu kan de politie licht denken, dat ik enige zware jongens op de hoogte bracht. Ze hebben me het naadje van de kous gevraagd, vooral hoofd inspecteur Svendsen. Hij is een kwaaie rakker. Dan heeft een detec tive van de verzekeringsmaatschap pij me aan de tand gevoeld. Verdo rie, heb-ik baron de Béringuard ver zocht mij het halssnoer te tonen? Ik wou dat hij 'n ander er mee geluk kig had gemaakt! Nu verdenken ze my en ik vind het allemachtig be roerd. Ik doe er 's-nachts geen oog van toe." „Ik heb niets ontdekt, wat jou be zwaart. Als jij je plicht hebt gedaan niet meer en niet minder, zal nie mand je er kwaad op aankijken." „Tja, maar ondertussen lichten ze je doopceel! Er zijn enkele dingen, die ik liever niet aan de grote klok gehangen heb. Ik gok wel eens op paardenrennen en kom in gelegen heden, waar grof wordt gespeeld. Best mogelijk, dat ik daar buiten mijn weten in kennis ben gekomen met een stuk of wat lui, die niet zuiver op de graat zijn .Begrijp je nu, waarom ik in de rats zit?" „Waneer je voor je zelf overtuigd bent part noch deel aan de inbraak te hebben zie ik niet in, waarvoor je in de rats zou zitten." „Zeg!" viel Folmer opeens giftig uit. „Jij behoeft waarachtig niet te doen alsof je de blanke onschuld bent! Vraag dat maar eens aan in specteur Uppstöm! Jij was nog nacht klerk toen de brandkast werd leeg gehaald, o zo!" „Ik ken de combinatie niet." „Poeh! Dat ding kun je met een breipen openkrijgen!" August nam de klerk van het hoofd tot de voeten op. „Misschien kun jij het," zei hij koeltjes. „Ik kan het niet." Otto Elmblad opperde de nodige bezwaren toen August een dag vrij vroeg. Tenslotte zwichtte hij voor het argument, dat een en ander ver band hield met nasporingen naar de bandieten, die zulk een onwelkom bezoek aan het „Sint Olaf" hadden gebracht. Ieder kind in Saltsjöbaden wist hem in te lichten, waar de Kalund- by's woonden: was de mooiste villa van de plaats, haast een paleis, met een groot park er om heen! Al vormde August zich een ander beeld van een paleis en niet ten onrechte zeker was, dat de villa van de Ka lundby's er mocht wezen en van de welstand der bewoners getuigde. Niet zonder schroom legde hij dan ook een vinger op het schelknop je. Hier leefde dus Marianne Karsson; over een paar minuten zou hij haar opnieuw ontmoeten! Zijn stem klonk allesbehalve vast, toen hij de hooghartige lakei meedeelde, dat hij graag mejuffrouw Karlsson even gesproken had. Op stroeven toon werd hem ge antwoord: „Ik betwijfel, of juf frouw Karsson bezoek ontvangt, dat niet vooraf belet heeft gevraagd en gekregen. Wie kan ik zeggen, dat er is?" Het was August niet ontgaan, dat zijn gezwollen oog en een snede over de linkerwang de argwaan van de lakei hadden gewekt. Zijn stem werd nog een tikje onzekerder. „Sö- dermamn" zei hij kleintjes „August Söderman," „Wacht zolang op 'het bordes." De deur werd August voor de neus ge sloten. Er verliep tamelijk veel tijd eer zij weder openging: „Iemand van die naam is mejuffrouw Karls son niet bekend." „Ach ja, dat is ook zo! Zij kent mijn naam niet; ik had er aan beho ren te denken! Wees zo goed en zeg haar, dat de gewezen nachtklerk uit „Sint Olaf" in Stockholm om een onderhoudt verzoekt. Dan weet zij wel wie zij voorheeft." De lakei trok de wenkbrouwen omhoog. „Uitstekend. Ik zal het haar zeggen." Bij zijn terugkeer was de uitdrukking op zijn gezicht zo min achtend, dat August de gegalonneer de pias graag een oorveeg had ver kocht. „Mejuffrouw Karlsson is op bezoek van een gewezen nachtklerk niet gesteld," zei hij ijzig. „Goeden morgen." De deur werd gesloten; er bleef August niets anders over dan om te keren en onverrichterzake het bordes af te stappen. Hij gevoelde zich bit ter teleurgesteld, daarbij diep ge griefd. Zeer veel was er hem aan gelegen geweest, het meisje te spre ken; in zijn belang doch niet min der in het hare. Nu zou zij het zich zelf te wijten hebben, als hij inspec- Uppström in de arm nam en schoon schip maakte. Toch ging het hem aan zijn hart. Langzaam liep hij de laan uit in de richting van het station. Hij had nog geen vijf minuten gewandeld, toen iemand riep: „Meneer Söderman! Luistert u eens!" Het geluid kwam achter hem van daan en die stem herkende hij uit duizenden! Dus Marianne Karls son stelde dan toch wel prijs op een onderhoud! Zij had haar rijwiel ge nomen en was hem onmiddellijk ge volgd! Hij wachtte haar komst af. Vlug sprong zij van de fiets. „Waarom bent u hier?" vroeg zij gejaagd „Wat wilt u van mij?" August zag haar strak aan. Ma rianne droeg nu een blauwe baret op het goudblonde haar, een even eens blauwe jumper en had om de hals een kleurige zijden das gesla gen, die in de straffe wind wapper de. Doch veel meer dan de kleding interesseerde hem het gelaat van het meisje. Er lag een bezorgde uit drukking over; onder de ogen, die lang niet zo helder stonden als die nacht, waren donkere kringen en de mondhoeken trokken nerveus. Met licht sarcasme antwoordde hij: „Er is u immers niets aan een ge wezen nachtklerk gelegen?" Haar rechterhand maakte een ver ontschuldigend gebaar. „Ik durfde niet toegeven, dat ik u kende. Begrijp u het niet?" „Ik reisde naar Saltsjöbaden om u te spreken. Toen mij werd meege deeld, dat u mii niet wenste te ont vangen, dacht ik het -mijne er van. Vermoedelijk zag u in te ver te zijn gegaan. Daarom kwam u mij ach- teroo." „Neen. De bediende bracht uw boodschap over in het bijzijn van me vrouw Kalundby. Wat zou ik anders doen dan zeggen, dat ik u niet ken de? Zodra ik vrij was, nam ik mijn fiets en volgde u. Ik had u heel graag iets gevraagd." „Draait u de rollen nu eigenlijk niet om? Ik kwam hier om u iets te vragen. Maar met alle genoegen geef ik een dame de voorrang. Wat wilde u van mii weten?" „Of u er bij blijft, de honderd kronen, die ik u zond te weigeren? Volgens de kranten is de politie van oordeel, dat de nachtklerk van het „Sint Olaf" vrii uitsaat wat de in braak betrfet. U kunt het geld daar om gerust aannemen. Die nacht be wees u mij een dienst en de ene dienst is de andere waard." „Het verband ontgaat me," zei August koel. „Ik bedoelde het heus goed." Ma rianne huiverde. Er stond een gure Noordwester en zij was er niet op gekleed. (Wordt vervolgd.)

Leidse Courant | 1948 | | pagina 3