knapt het op DINSDAG 3 AUGUSTUS 1948 DE LEIDSE COURANT PAGINA 2 UIT DE RIJNSTREEK BODEGRAVEN Gemeenteraad. Afwezig waren de heren. Batelaan, v. Elk, Boer en Korssen. Over de aanschaffing van een filmtoestel voor de scholen wer den zeer ondeskundige opmerkingen gelanceerd. Toch zwichtte de meer derheid voor deze eis van de tijd. Geharrewar gaf de instelling van een commissie voor openbare werken. Na veel discussie kwam de commissie er, die door B. en W. in belangrijke zaken zal worden gehoord. Gekozen werden de heren Spronkers en Baars. Een verzoek tot aankoop van bouwgrond voor de prijs van 6. door de fa. Andrélon werd afgewe zen, daar de prijs te laag werd géacht. De demobilisatieraad kreeg een subsidie van 250.Als laat ste punt kwam het slachthuis. Een bedrag van 140.000 zal gemoeid zijn met de noodzakelijke verbete ringen en uitbreiding van het ge meentelijk abatoir. De raad sprak in deze zijn vertrouwen uit in B. en W. Geboren: Johanna Maria d. van P. de Vos en C. Verboom; Anthonie Gerard z. van G. M. Dorrepaal N. M. Blok; Johannes Nicolaas van C. Steenbergen en A. Vermeu len. Ondertrouwd: Thomas Verheul 25 j. en Maria Wilhelmina Rijnbeek 22 j.; Willem Adrianus van Aelst 29 4 en Annigje van Staalduinen 25 j. Getrouwd: Johannes Schuitemaker 35 j. en Adriana Fortuin 28 j Overleden: Hendrika de Vos wed. van B. J. Spronkers, 69 j. Esto. Door bet afwijzen van het door ONA ingediende protest naar aanleiding van de beslissingswed strijd Esto—Ona zijn de Esto-reser.- ves definitief kampioen van hun af deling geworden, en promoveren zij naar de 2e klas van de Goudse voe- balbond. BOSKOOP Gymn. demonstratie G. D. S. Zaterdagavond gaf de Gymnastiek- afdeling van de R.K. Sportvereniging G. D. S. onder leiding van 'haar directeur de heer J. J. Vos te Ha- zerswoude, haar jaarlijkse openlucht demonstratie op het G. D. S.-terrein. Ondanks de keurige en vlotte wijze waarop de oefening geschiedden, kreeg het geheel iets langdradigs, wat echter een gevolg was van het grote aantal leden. Daarom zou het wel licht beter zijn wanneer een oefe ning met een grote groep verdeeld wordt, waardoor b.v. bij het paard- springen, elke sprong door een klein aantal kan worden gedemonstreerd. Zodoende krijgt toch elk een beurt en ziet het publiek dezelfde sprong slechts enkele keren. Het meest in de smaak vielen dan ook de grond- oefeningen van de heren en de ge zamenlijke vrije oefening met bege leiding door Excelsior, terwijl bij het hoogspringen jongens, het publiek hen luide aanmoedigde. Jammer dat door een technisch foutje aan nieuwe ringenstellage, de moei lijke oefening van de dames niet goed tot haar recht kwam. Bezien wij echter het geheel, dan blijkt, dat G. D. S. weer is vooruitgegaan en dat zij over een flink aantal goe de gymnasten beschikt, waarvan zij veel pleizier kan beleven. Het was al schemer, toen de lange stoet zich onder de vrolijke tonen der muziek van Excelsior huistoe begaf. HAZERSWOUDE (Dorp) Thuisfronttournooi. Zondag had de ontmoeting plaats voor het thuis fronttournooi, tussen St. Bernardus en Stompwijkse Boys. Het derde elftal kon beter praten dan voetbal len; alhoewel de spannning tot het einde bleef, verloren zij met 2—1. Het tweede elftal speelde een pret tige wedstrijd, maar kon het niet verder brengen dan 22. Over het eerste elftal het volgen de: „Er was veel spanning, maar minder goed spel, alhoewel er aar dige momenten te noteren vielen. Jan van de Berg had het niet moeilijk, maar was ook in topvorm. De rust trad in met 0—0. Na de thee blijft Bernardus steeds iets sterker en als er een hoge bal voor doel wordt ge plaatst en de keeper van Stompwijk de bal via de lat in het veld stompt, kopt Huib Zwaan keurig in (1—0), voorlopig wellicht zijn laatste doel punt, omdat hij spoedig naar Indië vertrekt. Daarna worda bij een St. Boys aanval hands geslagen, maar de penalty door Leo Bos genomen suisde over de lat. Het totaal bedrag voor Katholiek Thuisfront was 91.—. De stand is nu: Stompwijkse Boys 13 punten; St. Bernardus 10 en S. J. Z. 7 punten. ROELOFARENDSVEEN Duivensport. Dat de belangstel ling voor de postduiven in Roelof- arendsveen ook levendig begint te worden, bewees de deelname aan de 'wedstrijd van Zondag 1 Aug. De duiven werden opgelaten in Kath. Waver (België) 129 km. 22 duiven na men aan deze tocht deel. Wij laten hier de uitslag van de eerste 10 aan komende volgen: C. Rietbroek 1, 6. A. C. de Jong 2, 4, 5. J. van Harteveld 3. C. Vesseur 7, 8, 9. P. van Ruiten 10. De Heer A. RUNIBEEK, die Zondag zijn 40-jarig jubileum vierde als koorzanger. ZOETERWOUDE Bekroond. Op het te Putten op de Veluwe gehouden Zang- en Mu ziekconcours behaalde Oosthoek's Mannenkoor te Zoeterwoude een eer ste prijs in de 2de afdeling met 317 punten. ZWAMMERDAM Geboren: Gerardus -Gijsbertus Jozef z. van A. Bouma en E. J. van Tricht. Ondertrouwd: Arnoldus Langerak 39 j. gesch., te Leiden, en Jannetje Verkaik 24 j. Getrouwd; Jacobus v. Egdom 27 j. te Alphen a. d. Rijn, en Neeltje van Achterberg 28 j. UIT DE OMGEVING DE ZILK Oranjefeesten. De jaarlijkse Oranjefeesten zullen hier worden ge houden op 25 en 26 Augustus. HILLEGOM R.K. Lagere Tuinbouwschool. Aan de per 1 Sept. alhier te openen R.K. Lagere Tuinbouwschool zal mede onderwijs worden gegeven in de Engelse taal en handelscorrespon dentie. De daartoe vereiste vergun ning van het Departement van On derwijs is bereids ontvangen. 'Personalia. Voor het praktijk- diploma boekhouden (Associatie) slaagde onze plaatsgenoot de heer G. A. Steenvoorden. Voor het Ass.- diploma mej. T. J. Planting alhier. Zwemdiploma's. Voor diploma slaagden J. Kolk, E. Krieger, R. WalkeVs, M. Warmenhoven, A. Bok, van Kempen, Ph. Kroon, H. Jep- kes, R. Veelenturf, T. Salier, W. Pompe, A. de Vreeze, S. van Zan- B. Sanders, E. Feiben, T. Wie- T. Kooiman, C. Koster en W. Venney (allen meisjes). Idem jongens: T. Otte, H. Wil- lemse, C. Spreeuw, O. Hofkes, W. Krieger, H. Soet, P. de Vreugd, K. de Wreede, F. Duinkerken, K, van Maris, H. v. d. Kolk, K. Stroomber- gen, A. v. Bakel, P. K. Wijkmans, J. Dekker en J. Schravendijk. Diploma B. (meisjes): L. Vonk, N. Vermeij, R. Imanse, W. v. Dril, R. Damen, J. de Moor, E. Kakebeeke, R. Meijer, C. Meijer, G. van Maris, G. Warmerdam, L. Brouwer, C. Ver hoeven, C. v. d. Lans, J, Dorresteijn, Th. Mathot, S. Verhoeven, G. Broek hof, A. Kalkers, A. de Vreeze, B. Glas, L. Dedel, B. van Beek, R. Schrier, R. van Lierop en F. van Haaster. Idem jongens: J. Steenvoorden, W. Maas, G. Beelen, J. Evers, B. de Boer, K. Keijzer, J. Seijsener, K. v. d. Doe, J. Besselsen, J. v. Lierop, H. Rovers, E. Scholte, C. G. Zandber gen, J. Raamsveld en Th. Warmer dam. KATWIJK AAN DEN RIJN Bloemkoolprijzen tuimelden. De nadelige gevolgen van de erge warm te der vorige week kwamen Maan de groenteveiling tot uiting en dan wel voornamelijk door een buitengewone aanvoer van bloem kool, waardoor de prijs een bijna ongekende tuimeling maakte. Het was de laatste tijd de bloemkool, die men zeer goede verwachtingen koes terde. Met slechts enkele dagen hitte is die verwachting de bodem inge slagen. Met meer dan de helft ging de prijs naar beneden. Echter, dank zij de goede regeling, behoefde thans de mestvaalt niet als afneemster dienst te doen doch ging een rij van afgeladen auto's weg voor de Duitse bevolking tegen hiervoor vastgestelde prijzen: Ia 15.no. 1 12, en II voor 7.per 100. Het zal toch ook menig tuinder voldoening schen- ken is, nu ook eens beste, heerlijke zo langen tijd van zeer veel versto ken is, nu ook eens beste, haarlijke Katwijkse bloemkool kan eten. Wie zal zich niet herinneren het „door- draai-tijdperk"? Dan is de regeling van thans heel wat verkieselijker! Personalia. Geslaagd voor het middenstandsdiploma de heer Onderwater alhier. Geboren: Harmen, z. van G. J. Minnee en M. van Delft; Adriana, d. van T. Nijvogel en W. Zuyderduyn; Cornelis, z. van A. Noort en H. Leeuwenburg; Corlia P. M., d. van J. J. Remmerswaal en W. A. van Kampen; Jacoba, d. van C. Zuyder duyn en L. Plug; Cornelia, z. van H. van Duyn en N. Ouwehand. Ondertrouwd: A. Plug en G. Plug; S. van Duyvenvoorde en A. v. d. Bent J. C. Zyderveld en J. Onderwater. Getrouwd: H. van Leeuwen en G. van Rijn; B. Imthorn en C. Jon ker; H. van Beelen en P. Boonekamp; W. Boezaard en A. Guyt. Overleden: J. V. d- Eshof 72 jaar gehuwd met A. Aaniiaanen. LISSE MILITAIRE ONDERSCHEIDING. De dienstplichtige S. Verdegaal, aan de Beekbrug alhier ontving van Z. K. H, Prins Bemhard op de Dam tp Amsterdam, namens. H. M. de Ko ningin, het bronzen kruis wegens heldhaftig optreden als marinier in Indonesië. Niwin. Het plaatselijk Niwin- comité ontving deze week een brief van het hoofdbureau te 's Graven- hage, waarin met grote erkentelijk heid werd gesproken over het feit, dat Lisse weer ruim f 1000.had bij eengebracht voor de jongens in Indië. Het dorp Lisse heeft ten aanzien van andere gemeenten zulk een goed fi guur geslagen, dat Lisse speciaal ge noemd zal worden in een van de eerstvolgende radio-uitzendingen „de stem van- de Niwin". Personalia. Voor het Ulo-exa men A. slaagden P. van Berkel, H. van Berkel, H. de Koning; G. Hoo- gendoorn, H. van Steijn, H. Warmer dam, P. Clemens, J. Kwaad, F. Schoo- ne, C. van Noort, A. Schulte Kuper- jans; A. Elfrink en C. Romijn, allen leerlingen van de R.K. U.L.O. School- par. St. Agatha te Lisse. Personalia. De heer J. M. Dek ker slaagde voor het paktijk-diploma boekhouden. Voor het middenstands diploma slaagde de heer J. Kcrpel. NOORD WIJK Kunsttentoonstelling. Morgen zal in de Christelijke School aan de Nieuwe Zeeweg een grote tentoon stelling geopend worden van schilde rijen, beeldhouwwerk en prodücten van glazeniers en sierkunstenaars. Tevens zal op deze tentoonstelling een expositie worden aangebracht van de nieuwste variëteiten gladio len van de Firma Konijnenburg en Mark en H. J. Sadman en Zonen. Winkelweek. In een gisteeren- avond gehouden bijeenkomst, uitge schreven door het comité van actie uit de plaatselijke middenstand is besloten in de feestweek van 31 Au gustus tot en met 6 September a.s. wederom een winkelweek te doen organiseren. Een plan om ook een plaatselijke tentoonstelling te orga niseren, is voorlopig niet uitvoerbaar, eerstens omdat hiervoor de nodige ruimte ontbreekt, doch ook om finan- tiële reden. De attracties, aan deze winkelweek verbonden, zullen t. z. t. bekend worden gemaakt. Door de Oranje Veren, te Noord-Bi.nnen is bereids toegezegd een bedrag van 200.voor prijzen van de etalage wedstrijd. Besloten werd geen in- leggeld te heffen van de deelnemers, doch 2 pet. van de contante ontvangst in die week, ter bestrijding der te maken onkosten. OEGSTGEEST Autobotsing. Gisteren ongeveer elf uur had een auo-botsing plaats na bij „De drie witte palen" tussen 4 auto's. Drie auto's kwamen uit de richting A'dam. Een ervan wilde de eerste passeren, doch moest plotseling wel hoog in prijs stond en waarvan remmen, doordat, tegen de regelen van het verkeer in, een auto uit de richting Rijnsburg de grote weg op ging. De eerste auto remde sterk, waarop de 2de auto-bestuurder niet onmiddellijk kon reageren 'en naar links uitweek en daardoor in botsing kwam met een uit de richting Den Haag komende zware vrachtauto. De derde uit de richting A'dam komende auto reed tegen de tweede aan. Twee auto's waren zodanig beschadigd, dat zij door de firma v. d. Ameele moes ten worden weggesleept. De derde luxe auto kon licht beschadigd zijn weg vervolgen. De uit de richting Rijnsburg komende auto, die de bot sing veroorzaakte, was doorgereden. STOMPWIJK DE HARDDRAVERIJ. In' de gisteren geplaatste opgave van paarden, welke zijn ingeschreven voor de morgen te houden draverij z'jn de namen van twee der snelste paarden weggevallen. We plaatsen ze hier in het lijstje. Voorop: Allo- riez en Holland Hannover; Henny Rolls, G. de Mascotta, Edelman, Te Cleaner T., Dictator Spears, Lucky fanfare, Calumet Axkit, Leatare A. Limbus, Fiat V, Fred Mc Clyo K. Baron Harvester, Herold Mc G. Frans, Lady Henny, Jacqueline, Eduard Anvil, Gerorge Wilkus, Har ras, Everning Star, Hollandia, Ju Ju, Gonny D, Dutch Hannover, Jay Mc Gregor, Nivillers D, David O, King Spencer, Irene Hannover, Abdullah Scott, Kitty K, Jom Wilkus, Keesje Axkit, Louise de Lamare B, Kap- tein Axkit. Wat lezers schrijven Oudewetering 1 Aug. 1948. Er was er eens een zwembad. De sprookjesachtige kop boven dit ingezonden geschrift is de spring plank tot enkele ontboezemingen be treffende een veelbesproken onder werp in de gemeente Alkemade. Het is nog niet zovele jaren gele den, dat in hat waterrijke gebied van het Braassemermeer toestanden wa ren, die deden denken aan de tijden der Batavieren. De mensen liepen er weliswaar niet meer rond in dieren- vellen, maar om de zwemkunst te le ren werden de kinderen er nog, zoals bij onze verre voorouders, in het wa ter geworpen, d.w.z. zij werden op gevaarlijke wijze aan het water toe vertrouwd. Nadat Burgemeester Peek in de meente Alkemade was gekomen, werd er een fraai zwembad gebouwd aan het Braassemermeer bij Oudewe- tering. Een bad, waar vooral de jeugd onder gediplomeerde leiding zwem lessen ontving, zodat het gevaar van verdrinking in belangrijke mate is afgenomen. Aan de rand van het bad werd een klein paviljoen gebouwd, waar de zwemmers na hun sport aan genaam bij elkaar bleven. Ouders van de jeugd en ook andere belangstellen den konden vanaf de nabijgelegen grasvelden genieten van hun jeugd, die in het. gezonde water rondspartel- de of met sierlijke sprongen van de torens dook. Dat was het zwembad, dat er eens was. Wat gaan die jaren toch snel voorbijwat was het goed en mooi; herinnering...! Sweet memory...! De oorlog vaagde met een slag dit beeld van het verleden weg. Het bad ging snel achteruit, daar de materia len voor het onderhoud ontbraken. Na de bevrijding was een der eer ste zorgen van het gemeentebestuur het herstel van het gemeentebad. Een succes was het engageren van gerou tineerd badpersoneel uit Rotterdam, dat spoedig aller sympathie won door een ijverige opvatting van de verant woordelijke taak. Maar het zwem bad verviel steeds verder in een de plorabele toestand tengevolge ook van een aanvaring en een wervelstorm. Een nieuw bad zal gebouwd moeten worden. Het zal ook op een andere plaats moeten komen, daar de ligging van het oude bad niet gunstig schijnt te zijn. De rechtgeaarde zwemmers begrijpen daar natuurlijk niets van. Bij dit alles is nu dit seizoen een nieuwe sensatie gekomen. Het heren- bad heeft een bestemming gekregen lijnrecht tegenovergesteld aan wat het eerst had. Het zwemmen is daar zelfs verboden, behalve voor eenden. Het dames-bad is een wisselbad ge worden d.w.z.: voor de jeugd is het zwemgenot tot de helft teruggebracht, terwijl de overige catagoriën zwem sters en zwemmers zodanig afhangen van een uren-rooster, dat voor hen het zwemmen in het bad dikwijls een onmogelijkheid is geworden. Het zelf de geldt voor bezoekende toeristen en rondvaart-passagiers. Deze gang van zaken heeft critiek veroorzaakt. De bedoeling van dit schrijven is er alleen op gericht de feiten, die becri- tiseerd worden, te signaleren, opdat instanties, welke over deze aangele genheden besluiten moeten nemen, er kennis van kunnen nemen. U, mijnheer redacteur, dankend voor de verleende ruimte in uw blad. Hoogachtend, P. H. Verdel. Berichten reeds geplaatst in een gedeelte onzer vorige oplage. BINNENLAND. Woensdag 4 Aug. a.s. arriveert in kasteel Oud-Wassenaar de koning van Siam, vergezeld van zijn twee dochters, een adjudant en een regent. Zij zullen ongeveer een week aldaar bervlijven. Zaterdagavond omstreeks half tien klonk in de Langestraat te Amster dam een schot uit een vuurwapen. Een 38-jarige Surinamer (J. Chr.) had de trekker overgehaald en daar bij gericht op zijn vroegere verloofde, een 27-jarige dienstbode uit de Lan gestraat. De Surinamer zou nooit een plaats in de Olympische equipe voor het pistoolschieten krijgen, want hij miste en raakte de 32-jarige chauf feur A. J. van A., eveneens uit de Langestraat, die zich in de buurt be vond. De chauffeur kreeg een wond aan de linker slaap, maar kon, na in het Binnengasthuis verbonden te zijn, naar huis terugkeren. De Surinamer werd 's avonds laat van zijn bed gelicht en overweegt nu een koele cel zijn zonden. DOOR TREIN GEGREPEN EN GEDOOD. Hedenmorgen om kwart var tien werd de vierenzeventigjarige August van der Heyden uit Vierlingsbeëk door de tren NijmegenRoermond, nabij de onbewaakte overweg bij SmaktVenray, gegrepen en op slag ~3od. Het stoffelijk overschot is naar het St. Elsabethziekenhuis te Venray overgebracht. BLIKSEMINSLAG TE VENRAY. In de afgelopen nacht woedde een hevig onweer boven Venray en om geving. De bliksem sloeg in de wo ning van de heer Barents te Veltum bij Venray. De plaatselijke brand weer was spoedig ter plaatse doch het huis' werd een prooi der vlam men. Het gezin van elf personen is dakloos. BUITENLAND. Toch meer dan 600 doden te Ludwigshafen Volgens officiële gegevens van het militaire bestuur te Ludwigsha fen zijn er na de ramp bij de I.G. Farben reeds 613 lijken geborgen. Er zou nog een 50-tal lijken onder het puin liggen. Op 9 Augustus zal de fabriek weer worden opengesteld en in de minst getroffen afdelingen zal het werk worden hei-vat. Volgens de mening van deskundi gen zal herbouw en wederuitrusting van de werkplaatsen, die om het centrum van de ontploffing waren gelegen, zes maanden in beslag ne men. De ooi'log heeft te Brest, de grote Franse militaire havenplaats, ver schrikkelijk huis gehouden. Men schat het aantal verwoeste huizen op 15.000. In het centrum der stad staan nog slechts een zevental huizen over eind. Het totale bedrag der verwoes tingen wordt geschat op meer dan 110 milliard Fi'anse franken. 5000 families te Brest, d.w.z. meer dan 12.000 personen, leven nog in ge legenheidsplaatsen: kelders en wan kele ruines. 30.000 andere personen hebben in de omgeving een onderko men gezocht. „Twee politiemachten, als rivalen, die elkander voor illegaal uitmaken, zijn begonnen elkaar te arresteren", aldus dr. Stumm, de door de Wester se autoriteiten erkende Eerlijnse po litiechef. Twee politie-beapxbten van het nieuwe Westelijke hoofdbureau in de Amerikaanse sector bevinden zich thans in de Sowjet-sector in ar- WEERSVERWACHTING KOEL WEER. Meest zwaar bewolkt met aan vankelijk nog enkele plaatselij ke regenbuien. Zwakke tot ma tige, maar langs de Wadden? eilanden nu en dan vrij krachti ge wind tussen Noord en West. Koel weer. rest, nadat zij naar die sector ge gaan waren om er archieven vandaan te halen. Stumm zeide, dat tegen degenen, die voor de arrestatie van de twee politiemannen verantwoordelijk wa ren, strafrechtelijke vervolging zou worden ingesteld. Tot op Maandag morgen had ongeveer 65 procent van de stedelijke politiemacht zich onder de orders van dr. Stumm gesteld. BEURSOVERZICHT. Sinds j.l. Vrijdag hebben zich geen gebeurtenissen voorgedaan, die op het verloop van de effectenmarkt van overwegende invloed kunnen zijn. De beurs had dan ook gisteren wederom een zeer kalm verloop en de afzon derlijke hoeken boden weinig stof tot bespreking. Het opmerkelijkste feit van de dag was de zwakke stemming voor de Nederlandse staatsschuld. De staatsobligatiën waren over de ge hele linie niet ongevoelig lager en dit kwam het scherpst tot uiting voor de conversielening 1947, die een fluc tuerend verloop had en inzakte tot 97,'4, waarna een licht herstel tot 97"l/i6 volgde. Er bleek voor deze stukken in het geheel geen vraag aan wezig te zijn. SCHEEPSBERICHTEN ARENDSKERK, 1 Aug. te Karachi. COLYTTO, 2 Aug. v. Amsterdam naar Immingham. LEMSTERKERK, 2 Aug. v. Khorramshar. LINDEKERK pass. 1 Aug. Ouessant. NOORDWIJK 1 Aug. v. Paramaribo n. Trinidad. VAN DER WAALS, 1 Aug. te Mar seille. WINTERSWIJK, 2 Aug. van Gdynia n. Livorno. BOSCHFONTEIN, pass. 2 Aug. Kaap Villano; CELEBES, 3 Aug. te Marseille; CONGO STROOM 2 Aug. van Benito naar Port Gen til; ITTER- SUM pass. 2 Aug. Quessant; KEDOE 2 Aug. 19 uur van Karlsham naar Rotterdam; KEILEHAVEN pass. 2 Aug. Finisterre; MAPI A, pass. 2 Aug. Aden; MODJOKERTO, pass. 2 Aug. 1 uur Ouessant; ROEPAT 2 Aug. van Singgora (Siam) naar Panaroekan; RIJNKERK 3 Aug. te Colombo; TE GELBERG pass. 1 Ang. Sabang; TER- NATE, pass. 2 Aug. Socotra; TOSA- RI 3 Aug. van Singapore te Calcutta; UTRECHT 3 Aug. van Trinidad te Kaapstad verwacht; ZUIDERKRUIS 2 Aug. in Golf van Biscay e; AB'BE- DIJK 3 Aug. n.m. te Antwerpen; AR- NEDIJK, 3 Aug. 17 uur van Rotter dam naar Mexico en Golfhavens; BA- RENDRECHT 2 Aug. van Rotterdam te Willemstad, bestemd voor Kopen hagen; BLOEMFONTEIN 4 Aug. van Amsterdam te Kaapstad verwacht; BREDA 2 Aug. te Antwerpen; EEM- DIJK 1 Aug. van Houston,te Galve ston; KLIPFONTEIN 2 Aug. van Ant werpen naar Southampton; LEM STERKERK 2 Aug. van Khorramshar naar Karachi; LUTTERKERK 31 Juli van Aden; NIEUW AMSTERDAM 3 Aug. 16 uur van Rotterdam naar New York; STUYVESANT 2 Aug. van Amsterdam te Paramaribo; TA- LISSE 2 Aug. te Port Said; WIEL- DRECHT 1 Aug. van Ras Tanura naar Durban. HAAGSE POLITIERECHTER. Clandestien slachten. A. L. van D. te Noordwijk, had zich met clas- destiene slachterij bemoeid, doch waar het geen regelmatig bedrijf was, en ook niet een handel, wilde de Officier volstaan met ƒ60 boete of 30 dagen hechtenis en voorwaar delijk twee maanden gevangenisstraf met drie jaar proeftijd. De rechter Het is een heel andere Grim- boud dan de beide vrienden ge wend zijn. Het is een mannetje dat straalt van vriendelijkheid. Een verminderde de'boête'töt 50,""doch glimlach als een zonnestraal glijdt de fyeev-awideh, de voorwaardelijk straf kwam er bij. Textiel. W. M. R. te Leiden verhandelde textielpunten, welke handel echter zo beperkt was geble ven, dat1 de Officier wilde volstaan met opleggen van 50 boete of 25 r'agen hechtenis. De rechter veroor- ci' 'e conform die eis. over zijn gezicht en zelfs zijn stem probeert hiermmee in overeenstem ming te komen. Maar dat lukt niet helemaal. ,,De heren gaan toch nog niet weg?" vraagt hij bijna sme kend, „Ik heb beneden een hééér- lijk glaasje karnemelk voor U klaar gemaakt: uit de fles, die ik voor mijn belangrijkste gasten gereser veerd heb. De laatste, die met mij uit deze fles gedronken heeft, een Oostenrijkse graaf, heb ik als aan denken bewaard en opgezet. Hij is nu mijn mooiste museumstuk! Wilt u mijn bescheiden tehuis voor lief nem enen mij de eer aandoen een glaasje van dit kostelijk vocht met mij te nuttigen?" Voorlopig is slechts een hik van verbazing van Hendrik het enige antwoord, dat de beide vrienden voor het lugubere mannetje hebben. „Eh... eh... humm... tja, als u er op staat..." besluit Bimmel- bam eindelijk verbluft eh tast eens naar zijn hoofd, dat nog klopt en gonst van de door de professor uit gedeelde klap. Bij het zien van dit gebaar glimlacht Grimboud veront schuldigend. „Ook hiérvoor is een glaasje karnemelk uitstekend!" zegt hij, „Ik vraag u om verontschuldi ging. Het was een vergissing. We zullen er niet meer over spreken!" De booswicht draait zich om en gaat het tweetal voor naa re endeur. „Pas op voor het trapje! Hoe licht zoudt u zich niet bezeren.waarschuwt hij, en dan staan Bimmelbam en Hendrik de Zeevaarder in een vreemdsoortig vertrek, dat geheel gevuld is met verstofte voorwerpen, die de nieuwaangekomenenen onma- gelijk thuis kunnen brengen. Aan de zoldering hangen zware kettingen met kogels, voorzien van stalen pun ten. „En dit is mijn folterkamer!" glimlacht Grimboud. MARKTBERICHTEN BODEGRAVEN, 3 Aug. Kaas. Aan voer 173 partijen. Prijzen: le soort 1.72—1.75, 2e soort 1.68—1.70, zware soort tot 1.77 pej- kg. Handel matig. KATWIJK a. d. RIJN, 2 Augustus Groente. Bloemkool Ia 1527, idem I 12—00, idem II 7—10, idem III 4—5, sla I 1.50—10.50, idem II 1.20'1.40, waspeen I 1421, idem II 812, bospeen 12.20' 24.70, tuinbonen 4—10, postelein 915, andijvie 46, peterselie 1.80—2.50, selderie 2.60—3.40, princessebonen 3449, snijbonen 23SI, rabarber 3.206.10, bos- kroten 3.403.50, aardappelen, bonken 5.60'6.40, idem groten 6.20—10.30, drielingen 4.20—6.00, idem kriel 4.404,50. ROELOFARENDSVEEN, 2 Aug. Groente. Tomaten A, B, C 18-25, idem cc en bonken 1215, kropsla 1.505.70, andijvie 44.20, uien 7-8, aardappelen 58, bloem kool lil29, kroten f 36 per 100; snijbonen 2—3.80, princessebonen f 45.80, dubb. stambonen 3.20 5.10 per 10 kg.; Augurken: grof 3.203.50, idem Bommen 0.75 1.15, idem stippel 1.25, idem basterd 4.80 per 2(5 kg. Bloemen. Scabiosa 614 cent, Gladiolen 523 cent, Nieuw Europa 4254 cent, Troschrysanten 1'532 cent, Asters 614 cent, Dahlia 416 cent, Alstroemeria 814 cent, Liatris 1216 cent, Rayonanten 49 cent. TER AAR, 2 Aug. Groente. Snij bonen 25, idem stek 0.951.70, stokprincessen 4.204.80, stambo nen 4.00'5.10, witte pronkers 1,20 '1.30, doppers 2.50, tuinbonen 48 61 cent, alles per 10 kg., bloemkool 326 cent per stuk, bospeen 1216 cent, selderie 12 cent, peterselie 1 cent alles per bos, sla 1.506.0 per 100 stuks, komkommers 722 cent per stuk, aardappelen 56 cent, kro ten 24 cent, waspeen 1115 cent, tomaten 726 cent, rabarber 8 cent, postelein 518 cent, uien 18 cent, witte kool 11 cent alles per kg., stoof sla 70 cent, andijvie 3668 cent al les per bak, appelen 4869 cent per kg., gladiolen 4 cent per bos, augur ken 16.15, idem fijn basterd 7.50, basterd 4.70, grof I 3.603.80, grof II 2.40, Stippel 1.25, fijnstip pel 1.10," bommen 1.601.90 alles per 25 kg.

Leidse Courant | 1948 | | pagina 2