S)e Wat zou Stalin gezegd hebben? Westerse gezanten in het Kremlin DINSDAG 3 AUGUSTUS 1948 39stc JAARGANG No. 11457 Directeur: C. M. VAN HAMERSVELD. Hoofdredacteur: TH. WIL MER. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN WAARIN OPGENOMEN „DE BURCHT" Bur. Papengracht 32, Telef. Redactie 20015, Adm. en Advert. 20826, Abonn. 20935 - Abonnementsprijs f 0.30 p. w., 1.30 p. mud., 3.90 p. kwart. Franco p. p. 4.65 - Advert.: 15 ct p. m.m. Telefoontjes f 1.50 Een Internationale DE Internationale van de Liefde zó mogen we betitelen het Pax-Christi-Congres, dat te Lourdes plaats heeft. Zoals de meeste congressen, is ook dit congres niet zozeer belangrijk om de redevoeringen, die er worden ge houden (en daarna vaak weer gauw zijn vergeten), maar vooral om de strekking, de bedoeling, welke er aan ten grondslag ligt. En, als die strekking, die bedoeling de organi satoren van een congres zó bezielt, dat ze een bezielend effect heeft op de deelnemers, dan is het gesla Geslaagd is het Pax-Christi-Con gres te Lourdes! Daar straalde in de practijk van het dagelijks verkeer, de onderlinge omgang, de gezamenlijke gesprekken uit: de geest van liefde, eeninter nationale van liefde! Een speciale K.N.P.-verslaggever schrijft in zijn indrukken over dit Congres: „Heel de dag praten vreemdelingen met vreemdelingen. In de lift van het hotel staan soms vier tot vijf ver schillende nationaliteiten bijeen. Er is een ware geest van liefde en een heid. Wel waren de Duitsers eerst wat terughoudend en verlegen, maar zij kregen de eerste plaatsen en aan hen werd opvallend veel aan dacht besteed. Het ijs brak met een slag op het Reveil der Jongeren, aan het einde van de eerste dag. Wat Lourdes nooit gekend had: een bonte ring van duizenden en dui zenden jongeren, op de Esplanade, na de lichtprocessie, tot kwart over twaalf, in aanwezigheid van zeven BischopDen, verzorgd door alle aan wezige landen. Fel scheen het licht van de schijnwerpers op de hoge stoep van de Rozenkranskerk. I zong en danste de jeugd van alle landen, luid toegejuicht door alle aanwezigen; vooral de Duitse en de Franse groepen oogstten veel bijval De Nederlandse groep liet horen: de Wielewaal en „God groet' U zui vere bloeme"." „Men leer,t hier samen bidden en offeren aan de voeten van Maria, Koningin van de Vrede. Allen ziin één van hart en één van ziel in de taal en de liefde van de biddende Kerk. Het aantal pelgrims is toege nomen tot 10.000. Ouderen en jon geren voorkomen elkaar in eerbewij zen en onderlinge liefde.. Hier wordt de liefde niet alleen genrezen, maar ook metterdaad beoefend. Door allen, dus niet alleen met mooie woorden van leidende persoonlijk heden, maar door massa's mensen, jong en oud, die tot voor kort nog als viianden tegenover elkaar ston den. Zii bidden voor elkanders zie ken, zij boeten voor elkanders schuld, zij geven edkaar kleren, kousen, levensmiddelen, geld. zij vragen voor elkaar de vrede. Enkele Duitse krijgsgevangeen mochten uit hun kamp naar Lourdes komen om dit mee te maken. Twee treinen zijn de Duitse grens gepasseerd, ieder met 800 pelgrims voor het Congres: voor de eerste maal sinds de wanen- stilstand is een een zo veelomvattend contact tot stand gekomen. Ban den werd aangehaald, nieuwe wer den aangeknoopt." „Hier wordt de vrede en de lief de op internationale bodem gekweekt niet met verdragen of contracten, maar op de basis van ons lidmaat schap van het Mystieke Lichaam van Christus. Naar mijn mening is dit de schoonste vrucht van dit Congres, liever van deze bedevaart. Wat Ma ria in Fatima heeft gevraagd; wat de Pausen van de laatste decenniën zo herhaaldelijk hebben verkondigd, dat wordt hier in daden omgezet. Aangrijpend was het voorbeeld van de Belgische jongeren uit de streek van Luik. Meer dan 800 gin gen blootsvoets de Kruisweg hou den, in een brandende hitte. Geen wonder dat de biechtstoelen als het ware belegerd worden. Het woord van Maria, gesproken tot Bernadet- te: bid voor de bekering van de zon daars, vindt hier weerklank. Hon derden en nog eens honderden vin den de weg naar God terug. Zo wor den harten en zielen voorbereid voor de ware vrede Christi." Waarom wij hier zo bijzonder de aandacht willen richten op het Pax- Christi-Congres? Omdat daar aan de wereld, aan u, lezer, en aan ons, die dit schrijven wordt geleerd, hoe wij het christendom moeten be leven. Door de liefde, door.... een internationale van liefde, door boe te en gebed uit liefde voor elkaar! Dat is de stralende les van dit Congres. POSTVERVOER PER HEFSCHROEFVLIEGTUIG IN BELGIe? Het bestuur der Belgische P.T.T. heeft op het dak van het middensta tion te Brussel een landingsplaats voor hefschroefvliegtuigen laten aan brengen. Het ligt evenwel niet in de bedoeling reeds op korte termijn tot het aanschaffen van deze hef schroefvliegtuigen over te gaan. De practische verwezenlijking van het postvervoer per helicopter zou de aankoop van vier toestellen nood zakelijk maken. Het bestuur van de Belgische PTT zou voornemens zijn dit vervoer in concessie door een par ticuliere onderneming te doen uit voeren. ER VALT NOG NIETS VAN TE ZEGGEN CTALIN heeft gisteravond de drie Westelijke vertegenwoordigers op het Kremlin ontvangen. Het bezoek duurde twee uur. Na hun be zoek aan Stalin gingen Frank Roberts, de speciale afgezant van Engeland, Walter Bedell Smith, de Amerikaanse ambassadeur, en Yver Chataig- neau, de Franse ambassadeur, naar de Amerikaanse ambassade voor een gezamenlijke bespreking. De afgezanten schenen na de vergadering in een goed humeur. Een volgende bijeenkomst hangt af van de reactie van de Westelijke vertegenwoordigers op hetgeen het Kremlin te zeggen had en van de instructies die de afgezanten van hun regeringen ontvangen. GEEN VOORBARIG OPTIMISME. In Russische kringen te Berlijn huldigt men op grond van de uit Moskou ontvangen aanwijzingen, de opvatting, dat de ten dele zeer opti mistische stemmen welke in de ande re wereldsteden worden vernomen niet of althans nog niet gemotiveerd zijn. De Russen zijn van mening dat noch bet feit dat de vertegenwoordigers van de Grote Drie door Molotof zijn ontvangen, noch de omstandigheid dat ook Stalin zich bereid heeft ver klaard hen te ontvangen, aanleiding geven voor het voorbarige optimisme dat hier en daar aan de dag wordt ge legd. De Russen beschouwen de ontwik keling tot dusver als een triomf hun nerzijds en zij wijzen er óp, dat op belangrijke punten de Westelijke mo gendheden nader tot de Russische op vatting zijn gekomen. Volgens Russische bron zou de oor- spronkelijke eis van Westelijke kant (opheffing van de blokkade voor dat men bereid is tot besprekingen) MARINEHOSPITAAL TE OVER- VEEN WORDT IN DIENST GE STELD.- Aan de Bloemendaalse weg te Overveen is een nieuw Ma rinehospitaal in gebruik genomen, dat Dinsdagmiddag officieel in dienst wordt gesteld. Een Curasao's politie man, die tijdens de politionele actie werd gewond, staat onder de goede zorgen van een Ambonnees verpleger. Donau-staten EEN RUSSISCH ONTWERP. De Sowj et-Unie heeft een ontwerp- conventie voor de controle van de Do- nau ingediend, volgens welke deze controle uitgeoefend zou worden door een commissie bestaande uit a"_ vaardigden van de landen waar de Donau door of langs stroomt. De com missie zou in Gratz (Roemenië) ze telen en elk land zou één afgevaar digde zenden. De Donau zal volgens de resolutie open staan voor alle handelsvaartui gen van alle landen op voet van ge lijkheid aangaande de te betalen rechten. Oostenrijk zou het recht heb ben eveneens tot de commissie toe te treden na de ondertekening van het vredesverdrag. Er zouden twee administratieve bureaux worden ingesteld, een voor de bovenloop en een voor. de bene denloop. De Donaulanden zouden bepaalde rechten mogen heffen voor het on derhoud van de rivier. Er zouden geen marine-vaartuigen van niet-Do- naulanden op de river mogen varen. De verplichtingen var. de vroegere Donau-commissie zouden vervallen. Wysjinsky wil geen waarnemers. Naar te Lake Success wordt ver nomen, heeft de Sovjet-Unie gewei gerd waarnemers van de V.N. toe te laten tot de Donauconferentie. Begin Juli heeft Trygve Lie de grote mo gendheden gevraagd of zij bezwaar hadden tegen toelating van waarne mers. Engeland, Frankrijk en de V. S. hebben geantwoord dat zij geen bezwaar hadden. De Russische afge vaardigde Wysjinsky weigerde echter. merkelijk zijn verzacht en de norma lisering van de verkeerstoestand geen conditio sine qua non meer zijn. In de tweede plaats treden de Wes telijke mogendheden in het Russische verlangen om niet alleen over het Berlijnse vraagstuk te praten maar over de gehele Duitse kwestie. Het blijft overigens opvallen dat in het Russische hoofdkwartier nog geen toegeeflijkheid wordt getoond en dat men er de toestand verre van rooskleurig vindt. Een correspondent van het A.N.P. méldt uit Berlijn, dat maarschalk So- kolowski, de Sowjetgouverneur in Oost-Duitsland, en maarschalk Rokos- sowski, de opperbevelhebber der Sowjettroepen aldaar, onverwachts naar Moskou zijn teruggeroepen. Men neemt aan, dat Stalin zich wil doen voorlichten over de politieke en mili taire situatie. In Russische kringen te Karlshorst koestert men geen al te hoge ver wachtingen van de besprekingen tus sen Stalin en de Westelijke Vertegen woordigers'. Men verwacht van het Westen niet die koerszwenking, wel ke de Russen eisen. Van Sowjetzijde werd gewezen op de komende winter, die met stijgende moeilijkheden het Westen zal nopen Berlijn te ontrui men. Leeft de Lindbergh- baby Een 18-jarige jongen uit een Deens dorpje beweerde gisteren, dat hij de „baby van Lindbergh" is. die nu 16 jaar geleden is ontvoerd (aldus meldt de Deense correspondent van het „Alg. Dagblad". Erik Nielsen, een boerenknecht in Hoejby, een kleine 100 km. van Kopenhagen, zegt dat hij zich nog herinnert dat hij Denemar ken is binnengesmokkeld toen hij drie jaar was. Hij werd in een weeshuis opgevoed. De dokter besteedde hem later bij een boer uit. Een inspecteur van politie heeft gezegd, dat de vingerafdrukken van de jongen overeenkomen met die op een bal, die aan Lindberghs baby heeft toebehoort. Men zegt, dat de jongen sprekend lijkt op Lindbergh zelf. Men zal een bloedproef naar Amerika sturen om het te vergelij ken met het bloed van Lindbergh. De baby van Lindbergh is- in Maart 1932 in New Yersey ontvoerd. Men had een briefje achter gelaten waarin om een losprijs van honderdduizend gulden werd gevraagd. Twee maan den later vond men in een bosje nabij Lindberghs woning een dood kindje, dat men toen heeft geïdentificeerd als de ontvoerde baby. Na een jacht van twee jaar is een voormalige Duitser, Hauptmann, verdacht van moord op Lindberghs zoon, op de electrische stoel terechtgesteld. Ko lonel en mevrouw Lindbergh hebben nu vijf kinderen. DE TOESTAND IN PALESTINA. In de door het Iraakse leger be zette gebieden van Palestina is de staat van beleg afgekondigd, aldus een proclamatie van de Iraakse op perbevelhebber. De gebieden werden om redenen van militaire veiligheid niet met name genoemd. TOGLIATTI LEIDER AF? „Togliatti zal wellicht nimmer meer zijn plaats als leider van de Italiaanse communistische partij in nemen" schrijft de correspondent van de „Daily Teleeaph" te Rome. Moskou zou de partij bevolen heb ben een strijdpolitiek te voeren en Togliatti definitief willen vervangen. Dadelijk na het onderhoud van de drie Westerse afgezanten met Sta lin is Maandagavond te Washington een eerste beknopt verslag binnen gekomen van de Amerikaanse am brssade te Moskou. In bevoegde kringen te Washing ton wordt verklaard, dat in dit ver slag een „licht optimistische noot" doorklinkt. De gehele Londense pers maakt onder grote opschriften melding van de ontvangst der Westerse gezanten door Stalin. Het gematigd optimisme van beido laatste dagen houdt aan. Zo beschouwt de liberale ..News Chro nicle" het onderhoud als „het meest aanmoedigende bericht sedert het begin van de blokkade van Berlijn", 'terwijl de „Times" soreekt van een „ontegenzeggelijke vooruitgang" en an een „gunstig klimaat". De ..Daily Mail" is echter van oor deel. dat „het idee om de staats hoofden bijeen te brengen thans niet gunstig is, tenzij de Sovjet-regering deze bijeenkomst wenst". Het con servatieve blad zegt verder, dat de Westerse mogendheden liever met vergaderingen van deskundigen moesten beginnen, waarna een con ferentie van de ministers van bui tenlandse zaken zou kunnen volgen. De „Daily Telegraph" waarschuwt tegen „buitensporige concessies", zeggende, dat het Kremlin met min der bekende doch even grote moei lijkheden te kampen heeft als de Westerse regeringen. De nieuwe Tweede Kamer heeft niet te klagen over gebrek aan werk. Woensdag zal zij, gelijk bekend, met het afdelingsonderzoek van de grond wetswijziging beginnen. Er de Ka merleden hebben thans ook een lange lijst van ontwerpen ontvangen, wel ke op 8 September in de afdelingen zullen worden onderzocht. Op deze lijst staan o.m. het ontwerp-werkloos- heidverzekering, het ontwerp-rechts- handelingen-landbouwgronden en de goedkeuring van het vredesverdrag met Italië. De wijziging van het ontslagrecht wordt naar de vaste commissie voor privaat- en strafrecht verzonden. Dit is niet het geval met het ontwerp in zake echtscheidingen, hetwelk in han den van een commissie van voorbe reiding wordt gesteld. Hetzelfde ge schiedt met de ontwerpen inzake pu bliekrechtelijke bedrijfsorganisatie en ondernemingsraden en met de rege ling voor het assurantiebemiddelingS- bedrijf. Maatregelen tot ver laging der bouwkosten. Teneinde te komen tot een verla ging der nog steeds bijzonder hoge bouwkosten, heeft de minister van wederopbouw en volkshuisvesting een aantal nieuwe maatregelen ge nomen. De maximumprijs waartegen de bouw van nieuwe woningen zal wor den gegund, zal van 1 September 1948 af verlaagd worden en wel met 2,50 per M3. De practijk wijst uit, dat de hui dige bouwkosten hoger liggen dan noodzakelijk is, aldus de afdeling voorlichting van het desbetreffende ministerie. Zulks blijkt o.m. uit het feit, dat in verschillende gevallen tot gunning kon worden overgegaan te gen prijzen welke soms zelfs zeer belangrijk beneden de maximum prijzen lagen en uit het feit, dat verschillende aannemers nog steeds in de gelegenheid zijn bij de huidige prijzen zwarte lonen aan de bouw vakarbeiders te betalen. Waar de ho- deel door het Rijk moeten worden gere bouwkosten voor het grootste gefinancierd, acht de minister het niet langer verantwoord de huidige toestand te laten voortduren. De directeur-generaal van de ar beid en het college van rijksbemidde laars hebben zich in verband met het voorgaande bereid verklaard be sprekingen te voeren met de organi saties van werkgevers en werkne mers in het bouwbedrijf, om, in aan sluiting aan de proeven, welke reeds gaande zijn in de gemeenten Am sterdam, Groningen, Arnhem, Nij megen en Eindhoven, te komen tot een oplossing van het loonvraagstuk in die zin, dat bij behoorlijke ar beidsprestatie ook een behoorlijk loon kan worden verdiend. Verder zal de minister er op toe zien, dat, meer nog dan in het ver leden is geschied, het evenwicht zal worden gehandhaafd tussen de hoe veelheid in uitvoering te nemen werk het beschikbare aantal bouwvak arbeiders en materialen. Zouden immers te veel werken in uitvoering zijn, dan treedt stagnatie bij het werk op en stijgen de bouw kosten. Het werk, dat momenteel in uit voering is, heeft een zodanige om vang bereikt, dat het noodzakelijk is de hoeveelheid werk op de markt niet verder te vermeerderen. De goedkeuringspolitiek van de over- NIEUWE RIJKSWEG MOERDIJK— BREDA. De werkzaamheden aan de nieuwe Rijksweg MoerdijkBre da naderen haar voltooiing: het laat ste viaduct is gereed en men is thans bezig met het ophogen der zijkan ten. Nu nog de bestrating en de auto mobilisten kunnen gebruik maken van een prachtige snelweg van Moer dijk naar de Belgische grens. De zandtreintjes, die het materiaal voor het ophogen van de weg aanvoeren, blokkeren tijdelijk de nog in gebruik zijnde hulpweg. Op de achtergrond de nieuwe brug, waaraan eveneens de laatse hand wordt gelegd. heid zal er dan ook op gericht zijn in het nog resterende deel van 1948 de hoeveelheid in uitvoering zijnde werken meer in overeenstemming te brengen met de beschikbare arbeids krachten en materialen. Het is geenszins de bedoeling te komen tot drastische vermindering der bouwactiviteit. Maar in die sec toren der bouwnijverheid, waar in het eerste halfjaar van 1948 te veel werken in uitvoering zijn genomen, zal thans een beperking der goed keuringen moeten plaatsvinden. Dit zal het bouwtempo ten goede komen. Er behoeft dus geen vrees te bestaan dat minder nieuwe woningen gereed zullen komen. Eerder zal het tegen deel het geval zijn. Door bovengenoemde maatregelen hoopt de minister van wederopbouw en volkshuisvesting te bereiken, dat de omvang van de bouwnijverheid in Nederland meer nog dan tot dus verre wordt afgestemd op de arbeids- en materiaalpositie, waardoor de bouwkosten kunnen dalen en de tijd, die met de uitvoering der werken gemoeid is, belangrijk kan worden 'bekort. In dit verband past ook de nieuwe maatregel, welke bepaalt, dat vanaf heden geen goedkeuring mag wor den verleend voor werken welke de overheid geheel of gedeeltelijk fi nanciert, dan nadat een steen fabri kant of -handelaar zich schriftelijk heeft bereid verklaard de eventueel nodige metselbaksteen en (of) kalk zandsteen binnen een zodanig ter mijn te kunnen leveren, dat het werk in een snel tempo voortgang kan vinden, aldus de afdeling voor lichting van het ministerie van we deropbouw en volkshuisvesting. PROF. MOLKENBOER TEN GRAVE GEDRAGEN. Kardinaal De Jong onder de aanwezigen. Onder zeer grote belangstelling is gistermorgen het stoffelijk overschot ter aarde besteld van de Vrijdagmor gen zo plotseling overleden prof. dr. B. H. Molkenboer O.P., hoogleraar in de Letteren der 17e eeuw en de Vondelstudie aan de Nijmeegse Uni versiteit. Onder de aanwezigen bevond zich Z.Em. Johannes Kardinaal de Jong, de president-curator van de Univer siteit en bijna het voltallige college van professoren, vele studenten, let terkundige vrienden, confraters, gees tflijken uit Nijmegen en verre om geving. De H. Requiemmis, welke werd op gedragen in de Kapel van het Alber- tinum te Nijmegen volgens de Domi nicaanse ritus, werd gecelebreerd door dr. A. Vismans O.P. met assis tentie van pastoor Lemeer uit Neer bosch en pater R. Tetie, heerneef van de overledene. Aan de zijaltaren wer den H.H. Missen opgedragen door prof. Kreling O.P. en prof. Goemans O.F.M. De absoute op de begraafolaats werd verricht door dr. A. Vismans. De Haagse tramstaking De Haagse tram- en busstaking duurde gisteren nog onverminderd voort. Er zijn echter tekenen, die er op wijzen, dat de trams morgen weer gaan rijden. De leden van de Prot. Chr. Bond van tram- en spoorweg personeel en zij die bij de R.K. bond zijn aangesloten, hebben gisteravond besloten te wachten met het aanmel den bij de remises tot de de leden van de neutrale bond, die heden avond vergaderen, hun houding heb ben bepaald. De directie der H.T.M. heeft in tussen medegedeeld, dat de stakers, •die zich deze week niet aan de re mise melden, Zaterdag geen loon zullen ontvangen. De directie dwingt niemand te rijden, die bang is voor lijfsgevaar, doch in ieder geval zal de goede wil getoond moeten wor den. Zowel op de vergadering van de Prot. Chr. Bond als op die van de R.K. Bond „St. Raphaël" werd scher pe critiek uitgeoefend op het be stuursbeleid. Velen der sprekers wil den niet aanvaarden, dat de staking onder communistische ipvloed zou staan. Zij begrepen echter zeer wel, dat de communisten munt uit deze staking willen slaan en dat ver droot hen. Vernomen wordt, dat de drie or ganisaties, verenigd in de Unie Ver voer met de H.T.M.-directie en de Haagse burgemeester overeen zou den zijn gekomen om de oplossing van het conflict in zodanige banen te leiden, dat het niet-erkende sta kingscomité buiten de afwikkeling zou komen te staan, maar dat aan de wensen van het Haagse tram- en buspersoneel tegemoet zou worden gekomen. Aan het begin van de gemeente raadsvergadering te Den Haag ver zocht de heer Smitskamp (A.-R.) vragen te mogen stellen over de Haagse tram- en busstaking. Het Wie zichzelf kan beoordelen zal an- communistk-che raadslid van Praag I deren niet te vlug veroordelen. verzocht over hetzelfde onderwerp een interpellatie te mogen houden. Op voorstel van de burgemeester besloot de raad de vragen en de in terpellatie in afwachting van de ont wikkeling van het conflict op een volgende vergadering te behandelen. Toegezegd werd deze vergadering zo spoedig mogelijk bijeen te roepen. Wethouder van den Tempel deed aan de raad mededeling, dat bepaal de loonvoorstellen van een looncom- missie ten behoeve van de H.T.M. ge reed zijn en dat deze voorstellen bij de raad van beheer van deze N.V. een gemengd particulier- en over heidsbedrijf in behandeling zijn. Nederland heeft een toewijzing voor Amerikaanse tarwe en Canadees hout ontvangen ten bedrage van 10.432.957 dollar in het kader van de Marshallhulp. Engeland is het enige land dat ditmaal een groter bedrag krijgt toegewezen. Na Nederland volgen op de lijst: Oostenrijk, Italië, Frankrijk, Noorwegen, de drie bezet tingszones van Duitsland, Grieken land, Denemarken en China. Bij de Vechtbrug op de Rijksweg te Muiden is gisteravond omstreeks 9.30 uur een ernstig verkeersongeluk gebeurd. Het echtpaar C. S. K. en J. Chr. Ka uit Hilversum wilde daar tij dens de onweersbui de weg overste ken om zich naar de wachtende bus van de Nederlandse Buurtspoorweg te begeven. De man en de vrouw werden door een voorbijsnellende auto aangereden en in deerlijke toe stand op de weg gevonden. De 56-jar rige vrouw is met een zware hersen schudding en een gebroken been naar het Diaconessenziekenhuis te Naarden vervoerd. De man liep ver scheidene hoofdwonden op. De bestuurder van de auto, die ver moedelijk uit Groningen komt, reed na de aanrijding snel door. De groepscommandant van de Rijkspoli tie te Muiden geeft hem in overwe ging zich bekend te maken. Zo'n autobestuurder gedraagt zich, naar onze smaak, als een bandiet! TWEELING VERDRONKEN. Zaterdagmiddag zijn in Empe on der de gemeente Voorst twee jonge mannen van 18 jaar verdronken, een tweeling uit het gezin van K. te Empe. De beide broers konden niet zwemmen. Een andere bioer zag tot zijn grote schrik de beide jongens in de diepte verdwijnen. BLIKSEMINSLAG VEROORZAAKTE FELLE BRANDEN. Gisteravond omstreeks zes uur is de bliksem ingeslagen in de boerde rij van de familie II. te Lichtevoorde. Er ontstond direct een flinke brand. Een groot deel van de boerderij is door de brand vernield. Tijdens een hevig onweer, dat gisteravond boven Apeldoorn woed de, is de bliksem ingeslagen in een boerderij te Uddcl, bewoond door de familie van Milligen. Toen de Apel- doornse brandweer arriveerde, stond het perceel reeds in lichterlaaie, zo dat het niet meer te behouden was. Wel kon de inboedel grotendeels worden gered, evenals een gedeelte van het op stal staande vee. Vier beesten, 4000 kilo hooi en een grote partij rogge werden echter mede een prooi der vlammen. In Brabant te Kitheyen is Zon- tijdens een hevig onweer een boerderij door de bliksem getroffen en in brand geraakt. Daar het tele foonnet was gestoord; kwam de brandweer veel te laat. De boerderij is geheel uitgebrand. Niets kon wor den gered. Seri fc.cMje.ttie....

Leidse Courant | 1948 | | pagina 1