Nederland opent hockeytournooi met fraaie zege Amerikanen wonnen drie van de vijf/athletiektitels De tweede zwemdag MAANDAG 2 AUGUSTUS 1948 DE LEID6E COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 2 MET EEN OVmwmNWG, die aan duidelijkheid niets te wehson overliet, heeft de Nederlandse hockeyploeg hedenmiddag op de particuliere sportvelden van de Qui nness' bierbrouwerij bij Park Royal in Noord-West Londen het Belgisc he elftal niet 44 geslagen. Deze wedstrijd was tevens de opening v,an het hockeytournooi der Olympische Spelen. Als verdere tegenstanders zal ons land in •Pool C voorts nog ontmoeten Frankrijk, Pakistan en Denemarken. Belgen met 4-1 geklopt .Londen, 31 Juli (Bijz. dienst A.N.P.). Sedert de bevrijding is ons natio nale team sterk vooruit gegaan. Nog nimmer is het verschil in techniek zo duidelijk naar voren gekomen als deze middag. Na een wataarzelend begin, waarvan de Belgen dankbaar profiteerden door reeds in de eerste minuut, in feite bij de eerste aanval, een doelpunt te scoren, legden de Nederlanders hen volkomen hun wil op en moesten de Rode Duiyels zich er toe beperken het samenspel der Oranjehemden zoveel mogelijk breken. Het was Niemegeerts, de linksbin nen in de Belgische aanval die in de eerste minuut van dichtbij Richter passeerde (01). Geleidelijk kwam daarna de Nederlandse machine op toeren. Zonder de Belgen terug te dringen kwamen o*nze landgenoten in het offensief en nadat Bromberg een keer fraai was doorgebroken, maar hoog overschoot, Esser op de linkervleugel herhaalde malen schit terend met listige, aalvlugge handig heid Mechelynck en Dubois in de luren had gelegd, legde Kruize in de 33e minuut de grondslag voor de gelijkmaker. Temidden van drie tegenstanders wist hij de bal te behouden, bijna door te breken waarop hij vlak voor de strafcirkei het balletje afgaf aan rechtsbinnen Boerstra. Het H.H.Y.C.-middentrio gaf toen een fraai staaltje van samenspel té zien, want Boerstra klapte de bal onmiddellijk terug naar links, waar midvoor Bromberg juist binnen de cirkel hard en onhoudbaar inschoot (1—1). Na de rust scoorde Kruize na tien minuten uit een scrimmage (21) en weer tien minuten later gaf Esser fraai af aan Bromberg, die langs linksback Cayman gleed en langs de uitlopende Boekmans in het verla ten doel schoot (31). Ten slotte 'had ook rechtsbuiten van Heel nog een aandeel in een der -doelpunten. Een zijner goede voorzetten schoot Brom berg zonder stoppen langs deBel gische doelman (41). Bromberg verrichtte daarmede de hattrick. Deze Hagenaar blonk wonderlijk ge noeg tijdens de wedstrijd in tech nisch opzicht zeker niet uit (dat de den Drijvet en Kruize) maar het gaat om de doelpunten en in produc tiviteit, had hij geen concurrenten. Boerstra en Van Heel op de rechter vleugel waren de zyvaksten dn de voorhoede en bleven iets onder de maat. De middenlinie was voldoende met Langhout als uitblinker en Log gere, die wat minder actief was dan gewoonlijk. Tiel was hier de zwakste. Met Drijver heeft ons land een back die onbetaalbaar is wegens zijn rus tiger, maar niettemin iuiterst snelle en accurate ingrijpen. Derckx, hoe wel goed, kon niet in zijn schaduw staan. Keeper Richter ging wellicht niet geheel vrij uit bij het Belgische doelpunt, maar verrichtte in de tweede helft enkele zeer fraaie safes. Bij de Belgen was nog steeds spil Enderle de beste. De ploeg als geheel bleef onder de maat. Het vertoonde spel was rommelig, ter wijl 4e Belgische voorhoede in het bijzonder zeer weinig stickvastheid demonstreerde. In het hockéy-tournooi werd ver der nog gespeeld: Denemarken Frankrijk 22; Groot Brittannië— Zwitserland 0—0. De tweede dag van het athletiektournooi Het stadion was practisch uitver kocht toen om half drie begonnen werd met de finale polsstokhoogsprin gen, het speerwerpen voor dames en de twee halve eindstrijden op de 100 meter. Dillard -01. Kampioen 100 ML In de finale verschenen aan de start Patton V.S., Ewell V.S., Labeach Pa nama, Mc Gorquodale, Gr. Br., Mc Donald Bailey, Gr. Brit, en Dillard V.S. Het werd een prachtige finale, in een grootse stijl gelopen, gewon nen door Dillard met miniem ver schil voor Ewell, een verschil dat zo gering was, dat Ewell meende de wedstrijd te hebben gewonnen en zich door iedereen reeds liet geluk wensen voordat de jury het resultaat definitief bekend maakte. Het resultaat was: 1. en olympisch kampioen Dillard V.S. 10.3; 2. Ewell V.S. 10.4; 3. Labeach Panama 10.6. 400 M. borden. De strijd in de finale ging voornamelijk tussen Co- öhran, White en Larsson, welk ge vecht op de laatste 120 meter werd beslist toen Coóhran sterk naar vo ren kwam en het olympisch kam pioenschap behaalde in de tijd van 51.1 sec. Een nieuw olympisch re cord, dat tot nu toe stond op naam van Hardin met 52 sec., daterend van Los Angelos 1932. Het resultaat was: 1. en olympisch kampioen Cochran V.S. 51.1; 2. White Ceyloij 51.8; 3. Larsson Zweden 52.2; 4. Ault V.S. 52.4. 5000 Meter. Aan de derde serie nam onze landgenoot Slijkhuis deel in een sterke serie met als sterkste tegenstanders de Zweed Albertsson 5q de Belg Reiff. De negen lopers leven geruime tijd bij elkaar met Slijkhuis op de derde plaats, de Zwit- atr Gun the r tweede en de groep werd. geleld door Albertsson. Het wa* een. gedrang van je welste om ir. de laatste ronden een goede po sitie te krijgen. Ruim twee ronden voor het einde nam Slijkhuis de lei ding over om deze niet meer af te staan. Mét deze overwinning plaat ste Slijkhuis zich dus in de eindstrijd. Het resultaat: 1. Slijkhuis, Ned. 15.6,8 sec.: 2. Gaston Reiff, België 15.7; 3. Albertsson, Zweden 15.7.8; 4. Perala, Finland 15.7.8. 80,0 Meter. In de tweede halve finale liep onze landgenoot de Ruy- fer mee. Hij leidde op de eerste 400 meter, maar in de tweede ronde, 250 meter voor de finish, spurtten bijna alle deelnemers 'hem voorbij en bij .eindigde als zesde me,t de tijd van 1 min. 55.2 sec. 1, Bar,ten, V.S. 1.51.7; 2. Chef d'Botel, Frankr. 1.52; 3. Holst Soerensen, Den. L52-4. 100 Meter dames. In de eerste serie kwamen vier meisjes aan de start met Fanny Blankers-Koen op de buitenbaan. Na een valse start veroorzaakt door de Australische Mc Kinnon moest ophieuw worden gestart, waarbij de Oostenrijkse Oberbreyer te vroeg vertrok, de der de start was goed. Fanny reageerde bij de derde start iets te laat, maar na 25 meter had zij reeds de leiding genomen en zij eindigde met grote voorsprong als eerste. De uitslag luidt: 1. Fanny BI an kersKoen, Ned. 12 sec.; 2. Mijers, Canada 12.5 sec.; 3. Mc Kinnon, Aus.tr. 12.7 sec. In de achtste serie kwam onze tweede vertegenwoordigster uit. Xe- nia Stadt—de Jong liep op de derde Niel Baey schiet op het Nederlandse doel, doch de bal wordt door onze doelverdediger Richter gestopt. baan van vijf deelneemsters. De eer ste start was onmiddellijk goed en er ontspon zich een strijd tussen onze landgenote en de Italiaanse Taglidaferri, welk dyel me.t ongeveer 1 meter verschil door de laatste werd gewonnen. De uitslag luid: 1. Tagli daferri, Italië 12-8; 2. Xenia Stadt de Jong, Ned. 12.9; 3. Edness, Ber muda 13.6. In de negende serie liep onze der de vertegenwoordigster mee, Gré de Jongh, een van de juryleden maak te het startblokje voor haar in orde, dat blijkbaar niet geheel in orde was. Gré de Jongh lootte de buitenbaan van vier deelneemsters. De Zaan- iandse had een goede start, maar zij liep wat stijfjes, het ging in het ge heel niet soepel en dus was. het niet te verwonderen, dat zij de serie niet kon winnen. Ons inziens was. zij dui delijk derde maar de jury .oordeelde anders, plaatste haar tweede in de zelfde tijd als de Fran^aise Mous sier, tot grote verbazing van onze landgenote zelf. Wat was het geval? Het meisje Moussier lag enkele me.- ters voor de finish op de tweede plaats yóór Gré de Jongh, maar zij vergiste zich bij het finishen, zij liep I niet volledig uit, waardoor Gré de Jongh, die uitstekend op de laatste I 20 meter had gelopen, tóch nog voor mej. Moussier aankwam. De film wees zulks ook duidelijk uit. De uitslag luidt; 1. Jones, Can. 12.7; 2. Gré de Jongh, Ned. 12.9; 3. Moussier, Frankr. 12.9. Alle drie Hollandse meisjes hebben zich dus voor de halve eindstrijden Speer wei-pen dames. 1. en olym pisch kampioene Baume, Oostenr. 45.57 M., nieuw olympisch record; 2. Parviainen, Finland 43.79 M.; 3. Carlstedt. Den. 42.08 M.; 4. Dodson, V.S. 41.96 M.; 5. Jo Theunissen Waal boer, Ned. 40.92 M.; 6. Ans Koning, Ned. 40.33 M. Steele kampioen verspringen. De uitslag van de finale verspringen luidt: 1. en olympisch kampioen Steele (Ver. St.) 7.825 M.; 2. Bruce (Austr.) 7.555 M.; 3. Douglas (Ver. St.) 7.545 M. 50 K.M. snelwandelen. De uit slag van de 50 K.M. snelwandelen (finale) luidt: 1. en olympisch kam- I pioen: Ljunrgren (Zweden) 4.41.52; Mevr. Fanny Biankers-Kóen win- 2- Godel (Zwits.) 4.48.17; 3. Johnson nares van haar serie 1-00 merer. (Gr. Brit. 4.48.31. Van Slijkhuis kan men geen - hoogte krijgen I^E AMERIKAANSE ATHLETEN wonnen op de eerste "clag van het Olympisch tournooi geen enkele titel. Immers het hoogspringen was door de Australiër Winter, de 10.000 meter door de Tsjech Zatopek en het discuswerpen dames dóór de Franse werpster Ostermeyer gewon nen. Maar op de tweede dag namen de Yankees revanche door van de vijf titels er drie te winnen. Steele veroverde een gouden plak bij het Verspringen, Dillard won de 190 meter en Cochran zegevierde op de 400 meter horden. De laatste in de nieuwe alympische recordtijd van 51.1 sec. Zweden won de eerste titel met Ljunggren in het nummer 50 k.m. snelwandelen, terwijl, zoals te verwachten viel, Nemeth de Hor^gaarse krachtmens, zijn concurrenten bij het kogelslingeren de baas was met een fraaie worp van 56.07 meter, enkele decimeters beneden het olympisch record. Ten slotte wpn het gezellige dikkertje Baume hii de. da mes een olympische titel in het nummer speerwerpen, al weer met een nieuw olympisch record, van 45.57 meter. Londen, 31 Juli (Bijz. dienst A.N.P.). e eerste drie plaatsen op het springnummer werden door niet-Eu- ropeanen bezet, wel een bewijs, dat de andere werelddelen, in het bij zonder Amerika over beter mate riaal beschikken dan het oude Euro pa. Indrukwekkend was het lopen van Dillard en de 3I-jarige Ewell, die onlangs nog het wereldrecord van 10.2 sec. had geëvènaard. Met een schitterende start slaagden beiden er in direct een kleine voorsprong te nemen, terwijl Patton, de derde hoop van de Verenigde Staten, door langzame start iets achterop was geraakt, een tijdverlies, dat hij niet meer kon goedmaken. En toch maakte het lopen van Dil lard en Ewell op ons niet die over weldigende indruk van Owens en Metcalfe van 1936. Hier in het Wem- bleystadion zagen wij sprinters van extra klasse, maar Jesse Owens en Ralph Metcalfe waren lopers met phenomenale kwaliteiten. Zo ging het ook met het versprin gen, want Steele haalde de acht me ter niet, terwijl Owens er meer dan drie decimeter over heen was geko men. Weliswaar blesseerde Steele zich bij de tweede sprong van de finale aan zijn enkel, maar niette min kregen wij toch de indruk, dat hij niet van die aparte klasse was zijn landgenoot Owens, 12 jaar geleden. De lange Cochran won overtuigend de 400 meter horden. Soepel gleed de Amerikaan over de horden, zijn passen tussen de hor den waren zeer gelijkmatig, springen en lopen bleken één vloeiende bewe ging te zijn en het rhythme liet niets te wensen over. Het beli oef de geen verwondering te wekken, dat Cochran er 'in slaagde het Olympisch record van zijn land genoot Hardin, welk record op 52 seconden stond, te verbeteren en met vele tienden van seconden nog wel. Heftige strijd ZatopekAhlden. Hoe hebben onze landgenoten het er op de tweede dag afgebracht? De drie series 5000 meter stonden op het programma, maar welk een verschil in stijl werd daarin gede monstreerd, In de' tweede serie een Zatopek en een Ahlden, die vochten om elke meter grond, die elkaar in een felle eindspurt de overwinning betwistten, in een serie, terwijl zij wisten, dat niet alleen de nummers 1 en 2 maar zelfs de nummers drie en vier in de finale zouden worden Maar hier toonde Zatopek en Ahl den hun karakter als wedstrijd-ath- leet. Beiden wilden geen genoegen nemen met plaatsing in de finale. Zij beiden zouden het nu al uitvechten wie de sterkste was. Zatopek had steeds het tempo aangegeven met Ahlden op de tweede en de Fin Ma- kela op de derde plaats. In de laat ste ronde ging de Zweed Zatopek voorbij, nam vijf meter voorsprong maar met een schitterende eindspurt trachtte Zatopek het -verloren ter rein te herwinrien. Bijna gelukte het hem, met slechts 0.2 sec. verschil werd hij op de streek geslagen. En lachend trok hij daarna zijn trainingspak aan alsof hij wilde zeg gen: och dat was maar een .spelletje, een duel met een concurrent, die ik in de finale toch wel te pakken krijg, maar intussen had men een tijd ge lopen van iets' meer dan 14 min. en 35 seconden. Slijkhuis een raadsel. In de belde andere series ging het wat kalmer toe.' Hier streed men in derdaad voor de plaatsing en niet yoor de overwinning, want waarom zou men onnodige energie verspillen zoals Ahlden en Zatopek hadden gedaan? Slijkhuis liep een race, wel ke hem zo goed ligt. Afwachten, in de voorste gelederen. Op de tweede of derde plaats trachten het tempo te drukken om dan in de voorlaat ste of laatste ronde met een mach tige versnelling van het tempo de strijd in zijn voordeel te kunnen be ëindigen. En zo ging 'het ook in deze serie, waarin hem krachtige tegenstand werd geboden door zijn oude rivaal Gaston Reiff (België), door de Zweed Albertsson, die op de 19.000 meter zo schitterend had gelopen en door de Fin' Perala, Slijkhuis -won in 15 min. 6,8 .sec., een tijd, welke niets zegt omtrent zijn vorm en zijn eventuele kansen in de finale. Sjijkhuis js voor ons en niet alleen voor ons maar voor alle buitenlandse journalisten, een raadsel gebleven. "Wellicht camou fleert hij zijn vorm, «maar menigeen heeft de indruk gekregen, dat hij óf verrassend goed in de eindstrijd voor de dag zal komen ófsterk zal teleurstellen. In de 800 meter halve eindstrij den waren de meeste deelnemers te sterk voor de Ruyter, dien bovendien weinig tactisch liep door een gehele ronde alleen te leiden in plaats van een wat rustiger positie in te nemen. Alleen heel groten, overtuigd van hun buitengewone krachten, kunnen zich die weelde permitteren. Ten slotte de dames: drie athletes wisten zich te klasseren voorde halve eindstrijd op de K00 meter. Weinig fraais viel er in dit nummer te zien. Alleen Fanny Blankers-Koen viel natuur Ijk op en Britse Manley benaderde haar tijd met 0.1 sec. D.e tijden waren niet snel en men giste algemeen naar de oorzaak hiervan. Nervositeit. En onbekendheid met de olympi sche baan en sfeer? Xenia Stadt—de Jong werd twee de in haar serie, maar over de plaat sing van Gré de Jongh in de laatste serie op de tweede plaats begrepen wij niet veel. Want een elkeen had haar duidelijk als 3de zi$n eindigen, ^.jj zeif maakte een wanhopig gebaar: uitgeschakeld. Hoe groot was dan ook haar verbazing toen de spreker me dedeelde, dat zij tweede was gewor den. Een vijfde en een zesde plaats bij het speerwerpen moge niet onver dienstelijk heten, zowel Jo Teunis- sen als Ans Koning hebben dit sei zoen al betere prestaties verricht dan resp. 40.92 en 40.33 meter. Het viel ons op, dat de aanloop van beide landgenoten technisch - veel te -wen sen overliet. Laten wij hopen, dat zij óp dit punt iets hebben geleerd van de Olympische kampioene Bau me, en vooral ook van de Finse Par viainen, die op dit punt niet voor haar mannelijke landgenoten on derdoet. Houtzager faalde op het beslissen de moment, in de finale volkomen, nadat hij in de ochtenduren bij de kwalificatie met de eerste worp al boven de 50 meter was gekomen, de tweede al in dit .seizoen. De te leurstelling yoor hem zal wel buiten gewoon groot zijn geweest, maar zolang hij nog niet geleerd heeft zich in belangrijke ogenblikken te be heersen en te concentreren, zal hij het niet tot topprestaties brengen. Wim Slijkhuis, in Londen „De Vliegende Hollander" genoemd, wint de derde serie in de 5900 m. in 15 min. 6.8 sec. Vijf Ned. zwemsters in de finale De tweede zwemdag in het zwem- stadion te Wemibley werd door meer belangstelling opgeluisterd. Men kreeg 't idee, dat nu de spelen aan de gang zijn, de Engelsen wakker zijn geschud en enthousiaster zijn gewor den, want Zaterdagmorgen w. velen reeds vroeg aanwezig om tweede serie van het schoonspringen heren van de 3 meter plank gade te slaan. Het was dan ook-vooral een ge noegen de Amerikaanse springers aan het werk te zien. Harlan was zo wel met de verplichte als met de vrije sprongen een klasse apart en werd volkomen verdiend Olympisch kampioen. Ook de tweede en darde plaats werd door' een Amerikaan in genomen. De hegemonie van de V.S. op dit nu<imer 'is niet te breken, im mers sinds 1929 behaalde een bewo ner van de nieuwe wereld de olym pische ititel. Coby Floor en Kiki Heok, die Ne derland vandaag zullen, vertegen woordigen bij het schoonspringen. waren natuurlijk aanwezig. Haar trainer Bosch zat tekeningen te -ma ken over de wijze, waarop de Ame rikanen hun aanloop namen en op springen en zal deze wel naderhand g bruiken. De jongste deelnemer was de der tienjarige Mund uit Chili. Zijn va der iwas een Duits springer, doch emigreerde naar Zuid Amerika. Waarschijnlijk door eerzucht ge dreven, was -dit knaapje thans in Wemibley met zijn vader, doch kwam op de laatste plaats terecht. De 100 meter borstcrawl zwemmer Ris zorgde voor een t-weede gouden medaille voor Amerika. Zijn tijd van '57.3 bleek 0.2 sec. beter te zijn dan het olympisch record dn 1936 gemaakt door de Japanner Taguchi. Tijdens de finale van dit nummer, "Waarbij de drie weken geleden -onttroonde we reldrecordhouder Jany (Frankrijk) genoegen moest nemen met de vijfde plaats, moest zijn v-erlqpfde tijdens de wedstrijd door drie man worden tegengehouden. Het meisje raakte geheel pver haar zenuwen, toen zij Jany niét zag winnen en wilde naar hem toe springen. Voor Nederland was deze dag zeer fortuinlijk. De drie schoolslagzwem sters en de twee overgebleven borst- orawlzwemsters plaatsten zich in de finales. Nel van Vliet zwom bijzon der mooi. De Nederlandse favoriete die de laatste tijd een wijdere arm slag maakt, ver-beterde wederom het olympisch record op de 200 meter schoolslag, -thans met 0.2 sec. Tonny Hom bleek door haar tijd nog recht te hebben op een plaatsje in de fina le, waarvoor ook Jannie de Groot zich klasseerde. Irma Schuhmacher en Marie Louise Vaessen toonden zich goede vecht- sters en kwamen in de finale met drie Deense, twee Zweedse en een Amerikaanse zwemster. Grete Ander sen Denemarkens jongste zwemster, evenaarde met 1 min. 5.S sec. de Olympische recordtijd van Rrie Mas tenbroek. Tenslotte verbeterde de Amerikaan Mac Lane in zijn serie voor de 400 meter borstcrawl met 4 min 42.2 sec. het olympische record van zijn land genoot Jack Medica, die in Berlijn een tijd noteerde van 4 min. 44.5 De technische zwemresultaten Nieuw Olympische records van Nel van Vliet en Mclane Na de start bleven de acht zwem mers bij elkaar en bij het keerpunt lagen zij alle acht nog vrijwel gelijk. Op de laatste baan werd de strijd uit gevochten in het voordeel van de Amerikaan Ris, die een tijd noteerde van 57.3 sec. Hiermede is hij olym pisch kampioen 1948 op de 100 •meter' •borstcrawl. Ook nummer twee was een Ameri kaan, Alan Ford, die 0.5 sec. meer nodig had. De Hongaar Kadas werd derde in de tijd van 58.1 sec. De vier de plaats was voor de derde Ameri-' kaan Carter. De Franse zwemmeï" Ja ny moest zich tevreden stellen met de vijfde plaats in dezelfde tijd als Carter, 58,3. Zes was Olssen Zweden in 59.3. Nummer zeven én acht wa ren Reso Szilaard Hong. en El Gamal, Egypte. 400 M. borstcrawl heren. Voor de derde maal Zaterdag sneu velde een olympisch record, ditmaal op de 400 meter borstcrawl heren. De eerste serie werd met grote voor sprong gewonnen door Maclane (V.S.) in de_tijd van 4 min. 42.2 sec., hetgeen een" nieuw olympisch record betekent. Jack Medica V.S.) had het reoord op zijn naam staan sinds 1936 met 4 min 44.5 sec. De uitslag van de eerste serie luidt: 1. Mclane VS 4.42.2, 2. Nyert, jHong. 5.J.3, 3. Botham, Gr. Br. 5.3.4. Tweede serie: 1. Yantorno, Argent. 4.53.8; 2. Johnston Z. Afr., 4 57.7; 3. Bartusek Tsj. Blo. 4.57.9. Derde serie: Hier k-wam op de laat ste vijftig meter Hale (Gr. Br.) zeer hard opzetten bedreigde Jany (Fr.), die een vermoeide indruk maakte, waarschijnlijk doordat hij de finale van de honderd meter borstcrawl reeds gezwommen had. Inderdaad wist' Hale Jany te passeren en als eer ste aan te komen. De uitslag luidt: 1. Hale Gr. Br. 4.53.3; 2. Jany Fr., dezelfde tijd; 3. Stipetis, Zuid-Slavie, 5.1.4. 100 M. borstcrawl dames. Toen om vijf over zeven de series van de vierhonderd meter borstcrawl heren aanvingen, waren de Neder landse meisjes, die na dit nummer op de 100 meter borscrawl moesten uit komen nog/niet aanwezig. Alle aan wezige Nederlanders voelden zich onbehagelijk. Wellicht was er weer vertraging in het rijden van de bus ontstaan. Er ging een zucht van ver lichting op toen men plotseling de grote strohoed van Ma Braun ont waarde. Op de zesde baan lag Irma Schuh macher tussen Fritsi Nathansen op baan vijf -en Corrddon op baan zeven. De start vqn Irma was zeer goed. Na thansen keerde het -eerst, gevolgd door Andersen en Irma Schuhmacher. Andersen zette -een prachtige spurt in, haalde haar landgenote in en werd eerste. Irma Schuhmacher werd -derde, waarmede zij een fractie bo ven haar beste -tijd bleel De uitslag luidt: 1. Andersen, Den. 1.5.9; 2.- Fritzi Nathansen, Den. 7.7.5; 3. I-rma Schumacher, Ned. 1.7.7. Andersen evenaarde hiermede liet Olympisch record, door Rie Masten broek in Berlijn gemaakt. In de tweede finale had Marie Loüise Vaessen de vierde baan naast de favorite Ann Curtiss, aan de -an dere zijde lag de Deense Karen Ha- rup. Bij het keerpunt was 'haast niet te z-ian wie eerst was, Har up, Marie Louise Vaessen, Ann Curtiss en Fre- din waren practisch gelijk. En ook op .de laatste baan 'bleven deze vier meis jes bij elkaar. Qp de laatste meters viel de beslissing. Ann Curtiss won in de tijd van 1 min. 7.5 sec. terwijl Marie Louise Vaessen tweede werd. De uitslag luidt: 1. Ann Curtiss (VS), 1.7.5; 2. Marie Louise Vaessen (Ned.) 1.8.4; 3. Fredin (Zw.) 1.8.40; 4. Ahlgren (Zw.) 1.8.6; 5. Harup (De nemarken) 1.8.7. Door deze uitslag hebben Marie Louise Vaessen en Irma Schuhmacher zich beiden geplaatst voor de finale op 2 Augustus. 200 M. schoolslag dames. In de eerste serie van de 200 meter schoolslag .dames lag onze landgenote Jjpnmie de Groot op de zesde baan. Met naast haar de butterfly zwem mende Szekely, die als eerste na 50 meter keerde, gevolgd door Jannie de Groot. Na honderd meter keerde zij wederom als tweede, zeer dicht ge volgd door de Australische Ljmns. Na 150 meter keerden Jannie de Groot Szekely en Lyons precies tegelijk. Jannie de Groot zette eèn spurt in, Szekely werd gepasseerd door Jannie en Lyons, doch Lyons was nog iets vlugger en tikte als eerste aan ge volgd door- Jannie de Groot. De Hon gaarse Szekely werd derde. Uitslag 1. Ly-ons 3.0.9; 2. Jannie de Groot, 3.1.4; 3. Szekely, 3.2.8. In de tweede serie lagen Nel van Vliet en Tony Hom op de vijfde en zesde baan. Nel van Vliet had da Hongaarse No vaak naast zich en To ny Hom de Zweedse Hansen. Na de start lag Nel van Vliet .een klein beetje achter Novaak, maar bij 50 me ter had zij haar achterstand ingehaald en keerde zij als eerste. Tony Hom keerde als vierde en haalde mooi op. Na 190 meter keerde Nel als eerste, dicht gevolgd door Novaak. Tony 'Hom kea:de als derde, doch zakte in de volgende baan iets af. Na 150 me ter lag Nel van Vliet nog zeer wei nig voor, doch zette toen een spurt in, die de H-ongaarse niet bij kon houden. Tony Hom zag zich gepasseerd door Hansen, maar was een goede vierde. Nel van Vliet plaatste zich hiermede in de eindstrijd. Uitslag: 1. Nel. van, Vliet, (Ned.) 2.57, (nieuw olympisch record); 2. Novaak, Hong. 2.58; 3. Hansen, De., 3.1; 4. Tony Hom, Ned. 3,5.7. Harlan olympisch kampioen schoonspringen De Amerikaan Harlan, die zowel bij de verplichte als bij de vrije sprongen een - klasse apart vormde, werd de eerste olympische kampioen in het zwemstadion te Wembley. Uitslag: 1. en olympisch kampioen Harlan V.S. 163.64 p.; 2. Anderson V.S. 157.29 p.; 3. Lee V.S. 145.52 p.; 4. Capilla, Mexico 141.79 p. Zwitserse Olympische Zwemploeg naar Leiden OP 12 AUGUSTUS De Zwitserse Olympische ploeg, die thans in Engeland vertoefd, zal na de Spelen der Olympiade een tournee door Nederland maken, waarbij ook wedstrijden te Leiden op het programma staan, georgani seerd door de L.Z.C. De gasten zullen op Donderdag morgen pl.m. 11 uur uit Amsterdam te Leiden arriveren en worden onder gebracht bij hun gastheren. In de namiddag zal het gezelschap, be staande uit ,22 zwemmers en 4 offi cials, w.o. de Zwitserse bondsvoor zitter Scheideggen, een bezoek bren gen aan Noord wijk. 's Avonds te 7 uur zullen de zwem wedstrijden in de Zijl worden gehou den, waarbij leden van de Kring Den Haag op diverse baannummers zul len uitkomen tegen de gasten. Henny de Tombe zal o.m. uitkomen op het nummer 100 M. rugslag. Voorts zal er een demonstratie schoonspringen plaats vinden en tot slot een water- polowedstrïjd tegen LZC, versterkt met Dragt en Prevoo. Het belooft dus een interessante sportavond te orden. Op Vrijdag 13 Aug. vertrekken de gasten weer naar Amsterdam. Zwemmen Is een mooie sport/ doch nuttig als het „reddend" wordt! Leidse Reddingsbrigade

Leidse Courant | 1948 | | pagina 6