De tweede dag der XlVe Olympiade Ned. successen voor hockey, waterpolo, athletiek en zwemmen Het verloop van de strijd tlAANDAG 2 AUGUSTUS 1948 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA I Groot Brittannië wint de voetbal wedstrijd van Oranje met 4-3 LONDEN, 21 Juli (Bijz. Dienst A.N.P.). Dat Nederland in de eerste ronde van het Olympisch voetbal tournooi door het Ver enigd Koninkrijk is- uitgeschakeld, is het gevolg geweest van het feit, dat hier twee ploegen tegenover elkaar stonden, die zo aan elkaa% gewaagd waren, dat alleen geluk de beslissende factor kon zijn. Dit geluk bleek in het tweede kwartier van de verlenging voor de Britten beschoren on danks het feit, dat zij na het scoren van hun vierde en het zevende doel punt van de gehele strijd met tien man en enige ogenblikken zelfs met negen man speelden. De team-manager van de cupwinnaar Manchester United, Matt Busby, heeft van de ploeg, die met Pasen op zo beslissen de wijze door Nederland B geslagen was, een elftal gemaakt, dat niet alleen een veel betere eenheid vormde, maar ook technisch op hoger peil stond. in eigen strafschopgebied te fluiten en een vrije schop op de rand van dat strafschopgebied toe te kennen, waar door Nederland een alleszins gerecht vaardigde strafschop ontliep. In het Britse team deed zich het eigenaar dige feit voor, dat de jonge Schotse doelverdediger Simpson, waarover men zich bezorgd had gemaakt na een ietwat onzeker en wild begin, een prachtige wedstrijd speelde waar bij hij met continentale bravoure heel moeilijke eri hoogopschietende scho ten over de lat wipte om dan weer ver uitlopend het leer tussen enige aanvallers- uit de lucht te plukken. Een stijl; die men zeer zeker niet van ,.Een dubbeltje op zijn kant" maar Oranje had geen geluk Deze Britten hadden trouwens een beter begrip van het spel, zij kopten beter dan de Nederlanders en tracht ten ook meer de bal dan de man te spelen. De Nederlanders speelden op hun beurt weer veel beter dan tegen de Ieren te Portsmouth het geval was geweest, terwijl zij thans meer en dikwijls met veel succes van het grastapijt gebruik maakten voor hun passes, maar het grootste verschil tus sen beider speelwijze bleef vrijwel de gehele wedstrijd door, dat de Britten altijd reeds bezig waren een positie in te nemen voordat een pass ge speeld werd, terwijl de Nederlanders eerst startten als de pass gespeeld was. Doch de Nederlandse ploeg stond in een opzicht ver boven de Britse namelijk in doortastendheid en snel profijt trekken uit geboden kans* waarvan de gelijkmaker (33) van Wilkes het mooiste voorbeeld was. Bernard Joy, de voormalige amateur- spil van Arsenal die tegenwoordig als sportjournalist werkzaam is, was zo opgetogen over dit doelpunt, dat hij ons dit apart kwam mededelen, waar bij hij verklaarde, dat hij Wilkes de beste speler van het veld vond. Ook hij was een bewonderaar van het doorzettingsvermogen van de Neder landse ploeg. Een hulde van een zo deskundig waarnemer en ervaren eerste divisie speler mag als een groot compliment voor het Nederlandse elf tal beschouwd worden. Wilkes was ditmaal inderdaad de beste tacticus en technicus van onze ploeg, waarin Lenstra de loomheid van Portsmouth had afgelegd en alle overige spelers, althans wat door tastendheid en enthousiasme betreft, een pluim verdienden. Appél, die vandaag de plaats van de gewonde Roosenburg innam, is een voorhoede speler, die alleen om het scoren van doelpunten zijn plaats in elk verte genwoordigend team waard is, maar Appel is nog een ongeslepen diamant. Hij was ook nimmer een schakel tus sen zijn vleugelspelers en zijn passen op grote afstand misten de zo ver eiste verrassende nauwkeurigheid. Alleen op korte afstand was Ap- pel's samenspel van waarde, hetgeen het duidelijkst bleek bij het scoren van Nederland's eerste doelpunt, toen een correct samenspel tussen hem en Wilkes een vrije ren van Appel leidde, waaruit deze tussen het rech terbeen van de Britse doelman en de rechter doelpaal door, Nederland een voorsprong gaf, die op dat mo ment in feite reeds 20 had kunnen en moeten zijn. Dat dit- niet het ge val was moet geweten worden aan het feit, dat Appel de techniek van het koppen nog niet voldoende mach tig is. Hij kreeg nog geen vier minu ten na het begin van de strijd een kans om de bal op een meter van het doel in te koppen, maar hij kopte onder het leer door met het gevolg, dat de bal omhoog over de lat schoot waar een met het voorhoofd gekopte tal een onhoudbaar doelpunt ge bracht zou hebben. Niemand ver moedde natuurlijk op dat ogenblik van hoe onschatbare waarde dit doel punt geweest zou zijn. Terlouw heeft ook vandaag voortdurend goed ge speeld maar de andere rots waarop men ook ditmaal hoopte te kunnen bouwen, doelman Kraak, heeft enige vreemde dingen gedaan, die wellicht niet als grote fouten aangemerkt mo gen worden, maar die dan toch op zo danige wijze hun invloed deden gel den, dat daaruit doelpunten voor de Britten ontstonden, die door een Kraak-op-zijn-best verhinderd zou den zijn. KTijgh was even onopvallend als de vorige maal te Portsmouth en het zou ons niet verbazen indien men op die plaats weer eens een ander probeer de. Aanvoerder De Vroet beging van daag gelukkig minder overtredingen dan in Portsmouth, waar hij zo on geveer 50 procent voor zijn. rekening nam en waar hij dus volkomen faal de in een der voornaamste verplich tingen van een aanvoerder: het goe de voorbeeld geven aan zijn ploeg. Trouwens het spelen van de man en het veelvuldig hands maken zijn din gen, die onze ploeg zo snel mogelijk dient af te leren. Dit irriteert elke tegenstander en geeft aanleiding tot represaillemaatregelen, hetgeen ook vandaag het geval was. Soms was de sfeer lang niet vriendelijk en zeker niet „olympisch" te noemen. De Brit ten konden zich soms in het geheel niet met .de aanvalswijze der Neder landers verenigen, hetgeen zij niet onder stoelen of banken staken. Soms zelfs haalden zij de Deense scheids rechter Laursen er bij, die gelukkig altijd rustig bleef en zijn eerste be-i slissing bleef handhaven. De enige De Engelse doelverdediger Simp- grote blunder, die hij maakte, was son neemt de hal van het hoofd van yoor een overtreding van Nederland onze midvoor A. L. Appel wachten. Toen hij eenmaal op tradi tioneel Britse wijze zijn drie stappen uit het doel had gedaan om de 'aan val van Appel even voor het eerste Nederlandse doelpunt te weren, vloog de bal langs hem heen. Deze 18-jarige Schot was ontegen zeggelijk eeri der grootste steunpila ren van het Britse team, waarin rechtsback Neale opnieuw uitstekend voldeed maar de vermaarde Kippax op de linksbuitenplaats een grote te leurstelling was. Kippax had er blijk baar weinig zin in, leek op Lenstra te Portsmouth, toonde dikwijls, dat hij klassespeler is, maar zijn gebrek aan enthousiasfhe werkte als een domper op het spel van zijn collega's. Aan voerder Hardisty bleek daar niet door beïnvloed te zijn, want deze kaalhoofdige speler gat in dit op- zich het goede voorbeeld aan zijn ploeggenoten, hij bleef heel de wed strijd door een eerlijke, harde wer- ker uit een intelligent spelend bin- nentrio, waarvan elk speler een doel punt scoorde. Wij zeiden reeds eer der, dat Kippax teleurstelde, maar dat de Britten deze wedstrijd won nen was uiteindelijk toch aan Kip pax te danken, die met een harde kogel uit een vrije schop van de rand van het strafschopgebied een situatie schiep waaruit Mc Ilvery het win nende doelpunt kon scoren. Stanley Rous, secretaris van de F.A.. dacht niet lang na toen wij hem ia afloop om een oordeel vroegen. .,Het was een dubbeltje op zijn kant", zei hij „en wij hadden het geluk het winnende doelpunt te scoren. Dat is alles wat ik er van zeggen kan". Groot-Brittannië komt nu in de volgende ronde tegen Denemarken. De overige uitslagen van de wed strijden voor de eerste ronde van het voetbal-tournooi luiden: Zuid-Slavië Luxemburg 6—1; Egypte—Dene- sterker zijn, maar niet sterk genoeg om onze zwoegende verdediging te doorbréken. En als' Lenstra uit een lastige positie nog eens een davend schot heeft gelost, dat Simpson cor ner werkte en de hoekschop onscha delijk is gemaakt, fluit de scheids rechter rusten. De tweede helft. een Shots speler had kunnen ver- marken 1—3, Frankrijk—India 21. Om 6 uur 25 stellen de Oranjehemden zich op voor de ere-tribune, spoe dig gevolgd door de Britten. Zij worden geestdriftig ontvangen, en als de omroeper de samenstelling der teams bekend maakt juicht het Ne derlandse publiek stormachtig bij elke Nederlandse naam. Dan weer klinkt eerst het „Wilhelmus" in snel tempo, maar het wordt meegezongen en vervolgens het „God save th.e King", in religieuze stilte aangehoord. Goed debuut van midvoor Appel, maar Kraak had pech Het is 6 uur 30 als de Deense scheidsrechter Laursen ten aan- schouwe van ruim 21.000 toeschou wers onder wie Z. K. H. prins Bern- hard en de Nederlandse ambassadeur te Londen, jhr. M. Michiels van Ver- duynen de volgende elftallen in het veld fluit: Nederland: Kraak, van Bun ën Schijvenaar. Krijgh, Terlouw en de Vroet; van der Tuyn, Rijvers, Appel, Wilkes en Lenstra. Groot-Brittannië: Simpson, Neale en Manning; McBain, Lee en Fricht; Hopper, Hardisty, Mc Ilvenny, Kel- leher en Kippax. De Nederlanders trappen af, en ze hebben de zon in de rug, wat een groot voordeel is, want na de rust gaan de stralen grotendeels schuin achter het enorme tribunedak. Er wordt aan weerszijden dadelijk een pittig tempo ontwikkeld, en voor het spel vijf minuten oud is weten we al twee dingen, ten eerste, dat deze Britse ploeg een klasse beter is dan die van de Olympische Dag te Am sterdam, en ten tweede dat ze be zield is door de wil te overwinnen. Ze krijgt al gauw een vrije schop op ons doel te nemen, maar Kraak stompt met een sprong schitterend weg. Pal daarop een gevaarlijke Ne derlandse stormloop. Helaas de bal gaat over het doel van Simpson. En daar zijn zowaar de Britten al weer terug, ze combineren met lange pas- ses, dringen ver op, maar weer is Kraak paraat, al vallend heeft hij' de bal klem vasten ten derde male komen de Britten opzetten, onze ach terhoede verdedigt met man macht, zonder tijd aan goed plaatsen te besteden, en het schot van de En gelse middenvoor gaat juist naast. Ons wil het voorkomen dat de Brit- 'ten een tikje sterker zijn, maar als we hierover enigszins bezorgd medi teren krijgt plotseling Appel op de linksbinnenplaats de bal prachtig met effect toegespeeld van Wilkes, hij loopt nog even door en schiet in volle ren met de rechtervoet in: het is eén goal, want Simpson was ver rast door de harde kogel buiten zijn bereik (1—0), Dan zakt het tempo iets, doch slechts voor korte tijd. We zien en kele staaltjes van geraffineerd spel van Lenstra. Bij een daarvan haalt hij de bal uit een onmogelijke positie zuiver om. Het wordt een corner, die niets oplevert. Even daarna weer zo'n listig balletje van de Fries. Rij vers schiet onverwacht, doch naast. En dit was eigenlijk pas de eerste keer, dat we iets van de kleine N.A.C.-èr merken. Hij heeft zijn dag niet, zijn dribbeltjes mislukken om dat de Britten hem en trouwens al onze jongens fel op de huid zitten. De beroemde linksbuiten Kippax die eigenlijk wel een beetje tegenvalt, alhoewel Krijgh het hem heus niet zo heel erg lastig maakt, geeft dan enkele goede voorzetten. Maar het Engelse binnentrio is niet productief voor doel, niet doortastend en niet schotvaardig genoeg. Op het midden veld gaat het uitstekend, en de ver beten rechtsbinnen Hardisty, die ook in Amsterdam zo'n puike partij-speel de, laat zich duchtig gelden/maar als er geschoten moet worden zijn de he ren te langzaam. Terlouw, Schijvenaar en van Bun straffen trouwens elke traagheid onverbiddellijk af. Er Wordt hard gespeeld, vaak te -hard, en door dd Nederlanders zeker niet minder dan door de Britten. Bij een van hun overtredingen geeft de scheidsrechter een vrije schop op een twintig meter van ons doel. Rechts half McBain legt de bal zorgvuldig neer, neemt een flinke aanloop en schietKraak merkt te laat, dat het een schot op doel wordt, grijpt te laat en half over zijn vingertoppen heen zeilt de bal vlak onder de lat in het net. De stand is 11 22 min. na de aftrap. Een minuut later noteren wij een gevaarlijke felle aanval der Britten, die nu ook goed schieten, maar Kraak stopt vallend. En dan is het de beurt van van der Tuin om er vandoor te gaan. Zijn schot faalt echter. Als Schijvenaar goed werk verricht heeft en een corner op ons doel onschade lijk is gemaakt, volgt de misschien spannendste phase van de strijd. Len stra is doorgebroken en lost een enor me kogel die de keeper corner stompt. De Fries neemt de hoekschop zelf, en goed. Een van onze binnen- spelers kopt in en weer kan Simpson slechts ten koste van een corner red den. Het is weer Lenstra, die de bal voor doel plaatst. Men denkt elk ogenblik dat de Britse achterhoede zal bezwijken, maar ze handhaaft zich met veel kunst en vliegwérk, met dien verstande, dat ze toch een derde corner af moeten staan: De voor het doel opeengehoopte withemden •geven de onzen geen kans om zuiver te schieten, de bal wordt weggewerkt en pal daarop dringen de Britten ver op onze helft door. De strijd krijgt een steeds verbetener en ruwer ka rakter, er worden veel vrije schop pen uitgedeeld, maar zozeer zijn bei de partijen in het spel verdiept, dat Lenstra en Wilkes en hun directe En gelse tegenstanders bij een zekere gelegenheid nog wel een minuut lang blijven doorspelen nadat er voor een fout ofi de Nederlandse helft geflo ten is. Engeland is nu toch bepaald wel iets sterker. Er zit meer samenhang in Hun team, het kpppen is uitstekend en als die binnenspelers wat rapper waren met hun schotAls Kip pax gehaakt is en een» vrije schop mag nemen, vrezen we met grote vreze, het ziet er opeens met een kluwen Engelsen voor ons doel lelijk uit. Kraak zal de bal wegstompen. maar hij wordt gehinderd en raakt het leer helemaal niet, gelukkig vliegt het langs de paal. Aan de an dere kant heeft ook de uitstekende keeper Simpson geluk als hij een hard schot tegen zich aan krijgt, dat net zo goe<| een doelpunt had kunnen betekenen. Een typische Lenstrakogel kan hij nog net corner stompen. De laatste minuten van de eerste helft zijn voor de Engelsen, die in het veld De heer Boeljon vond de Engelsen In de tweede helft blijft het spel even spannend maar even weinig con structief aan de Hollandse kant en even weinig productief aan de En gelse. Beide ploegen zijn in laatste instantie alleen gevaarlijk door het onberekenbare in hun aanvallen. Kip pax op de linkervleugel laat nu toch zien, dat hij een speler van grote klasse is, hij drijft telkens Krijgh en ook van Bun voorbij en het is maar goed, dat Terlouw in zo puike con ditie is. Het succes komt voor Enge land plotseling over de andere vleu gel: in de dertiende minuut zet Hop per goed voor en de lange Hardisty kopt met zijn kale hoofd de bal Kraak, die zich ook ditmaal liet ver rassen. Onmiddellijk daarna strandt een Engelse aanval na fraai drie- hoekspel op offside van Kelleher. La- ten de onzen de moed zakken? Neen, maar ze verklappen iets. Niet voor lang, want vijf minuten na het En gelse doelpunt krijgt Lenstra de bal van van der Tuyn, geeft zuiver door naar Appel en de man uit Sittard faalt niet wanneer hij alleen voor Simpson komt te staan. Nu gaan we winnen, denken de Nederlanders, die zoeven nog in zak en as zaten al brul den ze nog zo hard om Abe, Abe. vooral wanneer Appel heel kort daar na bijna- een derde doelpunt maakt en Lenstra weer een harde onver wachte kogel inzendt. Linksbuiten Kippax. die ons al te veel misères bezorgd heeft en die popelt van ver langen om er nog een schepje boven op te doen, rent dan langs het lijn tje. Maar de kleine Rijvers zit hem op de hielen ,in de letterlijke bete kenis van het woord en ontfutselt hem wel de bal, maar krijgt een vrije, schop tegen zich. Een minuut later is Kippax weer door alles heen ,maar nu ontneemt van der Tuyn hem op het laatste nippertje de bal. Dan een vreemd moment: Terlouw vloert Kip pax op zeer stevige, doch naar onze mening faire manier juist binnen het strafschop gebied. De Engelsen eisen een penalty, de scheidsrechter zit met de handen in het haar en geeft dan een gewone vrije schop op de rand van het strafschopgebied, Hopper ko gelt in het zijnet. Toch zullen we een doelpun moeten afstaan. Het komt twee ipinuten later als in een ver warde situatie voor ons doel Kraak eerst een schot houdt, doch vallende de opnieuw ingeschoten bal mist waarop de toesnellende Kelle^ier het leer nog juist langs de paal in ons net kan werken. Het lijkt er op, dat we gaan verliezen. Maar nog geven de onzen en ze verdienen alle hul de daarvoor geen krimp en als Wilkes vier minuten laten ongeveer op 40 meter van het Britse doel de bal vrij krijgt onderneemt hij een van zijn bekende korte rusres om dan in eens in volle ren de geweldige kogel te lossen, die de gelijkmaker zal betekenen. Simpson zag de bal waarschijnlijk pas toen zijn net al trilde. Verwoed werd verder aan bei de zijden om het overwinnende doelpunt gevochten, waarbij de ver standhouding er niet vriendelijker op werd, want de onzen speelden min stens even hard als de Britten en kregen twee maal zoveel vrije schop pen tegen zich dan zij en Hardisty liep met dreigende gebaren rond na elke fout van de Nederlanders of wat hem als fout voorkwam .Eenmaal had het weinig gescheeld of hij was Ter louw te lijf gegaan. Gescoord werd er echter niet meer en na het verstrij ken van de reglementaire tijd was de stand 33. Over het spel in de twee verlengin gen valt weinig goed te zeggen. Het bleef een verwoede, onsamenhangen de en vaak onbeheerste strijd met tal van verwarde situaties, waarin het ons over het algemeen veel genzat dan de Engelsen. Wij denken aan het schot van van der Tuyn, dat via de paal en de keeper uit ging, aan een kopbal van Appel, die de bovenlat scheerde. De Engelsen had den het geluk trouwens tijdens de gehele wedstrijd het meest op hun hand. De beslissing viel in de zesde minuut van de tweede verlenging. Kippax schoot uit een vrije schop op de rand van het strafschopgebied scherp op doel. De bal werd terugge speeld maar niet ver genoeg en Mc Il venny kon toen met een goed gerich-, te kopbal het, vierde Engelse doelpunt scoren, wat tevens de zege voor zijn ploeg betekende, want het bleef bij de stand 43 voor Engeland. Tegen het einde waren de Engelsen vrijwel uitgespeeld en trapten ze bij elke gelegenheid uit om tijd te winneir. In de Nederlandse kleedkamer. consignes voor de Arsenal- kleedkamers bleken zo streng, dat we geen kans hebben gezien de spelers te bereiken, voordat ze gebaad en aangekleed waren, in overeenstem ming met de Engelse gewoonte. Toen waren ze al wat over de teleurstelling heen, die toch wel groot geweest moest zijn, omdat deze wedstrijd, al waren de Engelsen misschien iets sterker, verloren ging zonder dat het nodig was geweest. De heer Lotsy gaf als zijn mening te kennen, dat de Britten verdiend gewonnen hadden, in tegenstelling met de heer Herberts, die, ook op grond van de krachtsverhouding in het veld, oordeelde, dat onze gasthe ren meer gekregen hadden dan ze verdienden. Wij zijn echter niet ge lukkig geweest. Overigens wisten, we natuurlijk wel, besloot de heer Her berts, dat wij op geweldige tegen stand zouden stuiten en dat de Brit ten op eigen terrein uit een heel ander vaatje plegen te tappen dan buiten het land. HET DERDE DOELPUNT DER ENGELSEN technisch iets beter. Bij de Engelsen vond hij Hardisty en Fright de bes ten .terwijl hij in onze ploeg Appel goed vond en Krijgh beter dan in Portsmouth. De onzen hadden overi gens geen slechte wedstrijd gespeeld. Maar wat wij en de Britten te zien hadden gegeven, was cupvoetbal ge weest en daarmede was alles gezegd. Wilkes dacht, dat zijn ploeg onver diend verloren had of liever gezegd, dat de Britten de zege niet helemaal verdiend hadden, wat inderdaad een ietsje verschil maakt. Hij vond de Engelse linksbinnen Kelleher een voortreffelijk speler. De Vroet ten slotte meende, dat die partij gewonnen had, die het meest geluk had gehad. Wij hadden deze wedstrijd niet behoeven te verliezen, maar het is nu eenmaal gebeurd. Een volgende keer beter, besloot de aan voerder van de Nederlandse ploeg. Brits commentaar. Wij laten hier het commentaar van de Londense Zondagsbladen betref fende de voetbalwedstrijd Groot- BrittanniëNederland volgen: Sunday Dispatch: „De meest ver twijfelde en sensationele wedstrijd, die ik in de afgelopen jaren heb ge zien, met 90 minuten lang robust spel daarna nog robuster spel, maar beter nog dan het eindresultaat was de manier, waarop de mannen van Busby, die aan zoveel critiek heb ben blootgestaan, zich na een snelle achterstand een weg naar de over winning baanden. Dit was inderdaad uitstekend teamwork. Toch telde de Britse aanval slechts één voldoening gevende speler, n.l. de geweldig energieke Ier Kelleher, maar het was vooral de verdediging, die de uitein delijke zege mogelijk maakte. Groot Brittannië kroop door het oog van de naald, toen Appel in de eerste minuten vlak voor doel, waar in zelfs geen doelman meer stond, over de lat kopte. •unday Express: „Nederland heeft de nederlaag aan zichzelf te wijten. Als Appel in het begin niet voor open doel had gemist, zou er geen verlenging nodig zijn geweest. De Nederlanders speelden in de eerste helft prachtig voetbal en toen stond alleen doelman Simpson als enig struikelblok tussen hen en de over winning. Daarna was het met hun vaardigheid gedaan en speelde de Nederlandse verdediging zeer po- FRANKRIJK OLYMPISCH SCHERMKAMPIOEN FLORET-EQUIPE Het eindklassement van het flo ret-equipe schermen luidt: 1. en O.L.-kampioen Frankrijk 3 overw. 2. Mtaïië 2 overw. 3 België 1 overw 4. Ver. Staten 0 overw. HULDIGING VAN OLYMPISCHE KAMPIOENEN. Direct' na het zwemmen van de 100 rppter borstcrawl heren zijn de olympische kampioenen van het schoonspringen en de 100 meter borstcrawl in het zwemstadion ge- eerd. Tot tweemaal toe ging de Stars and Stripes aan de middelste mast omhoog, terwijl het Amerikaanse volkslied werd gespeeld. Voor de kampioenen van het schoonspringen ging aan de zijmasten ook de Stars and Stripes de lucht in. Bij het eren van de kampioenen van de 100 me ter borstcrawl heren ging aan de tweede mast eveneens de Stars and Stripes omhoog, terwijl aan de der de mast de Hongaarse vlag werd op gehaald. HET OLYMPISCH VUUR NAAR TORQUAY. Zondag is een fakkel met Olym pisch vuur van Wembleystadion uit ertrokken naar Torquay, het cen trum der olympische zeilwedstrij den, waar het heden in de ochtend uren aankwam. vertjes. Als dit Britse team inder daad een Olympische medaille haalt, zal men daar alleen Simpson dank baar voor kunnen zijn. Het zesde cloejpunt van de strijd eon prachtig diagonaal schot van Wilkes was het mooiste van de dag. De gelijkmaker van Groot- Brittannië (11) had Kraak moeten houden. Mc.Bain schoot van vijftig meter afstand op doel en Kraak had de bal gemakkelijk kunnen opvan gen en wegwerken, maar hij stomp te het leer, dat hij half miste, waar bij de bal in zijn doel belandde. Sunday Times: De Nederlanders speelden meer beter shortpassing dan wij en zij schoten meer. De 17-jarige Schotse doelman was brilliant. Hem ontbreekt^ slechts ervaring. Groot- Brittannië ontging een strafschop teen Kippax in het strafschopgebied genomen werd. Kelyleher was de beste Britse coorhoedespeler." Sunday Chronicle: „Een strijd van louter helden. De te kleine Schotse doelman heeft meer dan een^de si tuatie voor de Britten gered, maar Ook alle Britse voorwaartsen, Kippax uitgezonderd, verdienen hulde, als mede de Britse verdedigers. Van der Tuyn, Lenstra en Wilkes waren de sterren aan Nederlandse zijde, maar de Britse wil om te winnen zegevier de. Het was na het scoren van het winnende doelpunt in de verlenging volledig „all-in voetbal" zoals wel geen van de 21.000 bezoekers ooit zal hebben gezien. Dit Britse elftal ver dient alle hulde voor zijn prestatie en doorzettingsvermogen." Reynolds News: „De Nederlandse voorwaarts Appel miste de gemak kelijkste kans, die ooit een voetballer werd geboden, maar herstelde zich daarna. Wilkes, die indien het mini sterie van arbeid dit zou hebben toe gestaan, thans in Engeland voetbal zou hebben gespeeld, was de „Brains" van de Nederlandse aanval. Hij maakte eenmaal gelijk met een „Daisy-cutter". Appel en Lenstra waren gevaarlijke voorwaartsen, waarbij Appel zich altijd zover mo gelijk naar voren had opgesteld. Een Britse, zege, die louter het resultaat was van moed en doorzetting." Ned. waterpoloteam verslaat Chili Een 14-0 overwinning De 140 overwinning, die het Ne derlands waterpoloteam Zaterdag middag in het prachtige open bad te Finchley in Londen op het Chileen se zevental behaalde, is de grootste, die onze ploeg ooit in eén interna tionale wedstrijd heeft geboekt. De Hollandse jongens waren in het helderblauwe water, dat onder de warme zon spiegelde, in hun ele ment. Zij waren enkele klassen sterker dan de Chilenen, die er een voudig niet aan te pas kwamen. Als illustratie daarvan mag worden aan gehaald, dat doelman Salomons ge durende de gehele wedstrijd slechts één schot te verwerken kreeg, dat hij bovendien nog naast het doel opving. Midvoor van Feggelen behoefde zelf niet eens veel uit te voeren. Braasem deed het dikwijls op zijn eentje. De goals werden gescoord door links buiten Smol (5), aanvoerder Braasem (4), rechtsbuiten Ruimschotel (2), van Feggelen (2) en linksback Ko- revaar (1). 3 rust was ingegaan met 70. Door dit resultaat is ons land in groep C met een doelpuntengemid- delde van 261 als eerste geëindigd en heeft zich dus geplaatst voor de tweede ronde. De verdere uitslagen van de ge speelde waterpolo-wedstrijden lui den: ItaliëZuid Slavië 42 (Zuid- Slavië protesteerde tegen een. fou tieve beslissing van de scheidsr.); Hongarije—Groot Brittannië 112; FrankrijkGriekenland 71; Bel giëVer. Staten 44; SpanjeZwit serland 51. Van Feggelen scoort de derde go al in Nederland's waterpolo-wed strijd tegen Chili, die ons land met niet minder dan 140 won.

Leidse Courant | 1948 | | pagina 5