Een manifestatie van de Leidse schooljeugd MAANDAG 2 AUGUSTUS 1948 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD - PAGINA 3 Eerste plechtige H. Mis Pater H. van Barneveld De eerste plechtige H. Mis, die pa ter H. van Barneveld gisteren in de St. Petruskerk opdroeg, was tevens de eerste plechtige H. Mis van de ftastoor na zijn rustperiode. Een ge- ukkiger dag om in het openbaav op te treden hadden noch de jonge pries ter, noch de grijze herder zich kun nen uitdenken, want gevierd werd het feest van St. Pieters' Banden. Het epistel van deze dag door de Zon dag opgeslokt leek wel geschreven voor beider intocht: de jonge priester, die „de eerste en de tweede wacht'' van de beide seminaria veilig passeer de en door met ijzer beslagen deuren de „civitas" der christelijke gemeen schap binnêntrad, begeleid door pas- - toor Beukers, die, „ex carcere Hero- dis" bevrijd, na veel geduld, althans het tweede feest van de Kerkpatroon mocht mede-vieren. Petrus, de oudste en eerste, en Pau- lus „de geringste der aposelen" (naar eigen zeggen ten minste), zagen aart weerszijden van het feestelijk sierde altaar uit de gloed der ramen op de plechtigheid toe. Ondanks de warmte en de verlokking van het mooie weer woonde een grote me nigte de offerhandeling met „de eer stelingen der veldvruchten" (Com munie van deze Zondag) bij. In een stadsparochie is dat steeds een bewijs, dat de neomist een echte zoon der pa rochie is en niet maar een aangeno men kind. En al waren er dan geen lelies in de gewonen zin om het feest van deze telg van de Leliestraat op te luisteren, er waren toch zwaard lelies of gladiolen in de kleuren wit en geel, waarmede het priesterkoor rijkelijk was getooid. De jonggewijde werd, zoals we reeds zeiden, geassis teerd door pastoor Beukers als pres byter assistens en voorts door pater M. v. d. Drift uit Gemert als sub diaken en pater dr. A. v. d. Turken burg, missionaris (bestemd voor Bra zilië) als sub-diaken, beiden congra- tionisten van de K. Geest, evenals de neomyst. In het priesterkoor hadden plaats genomen de parochie-kapelaans en pater L. Witsenburg. De feestpreek werd gehouden door pater Van der Drift op de tekst van het St. Jans-evangelie: „Zoals de Va der Mij gezonden heeft, zo zend Ik u." Over de grote vreugde van deze dagen beter te doen begrijpen en doorgronden, ontvouwde spr. het we zen van het priesterschap, dat een geestelijk moederschap is van de Christus herboren zielen. Maar ook de priester zelf moet de oude mens af leggen- en de nieuwe mens, dat is Christus, aantrekken. Evenals Paulus is Gods genade hem daarbij voldoende Naast lofgezang en dank gebed past op dit feest de smeekbede, dat dit priesterleven moge staan in het teken der goddelijke vruchtbaar heid. Het zangkoor, onder de beproefde leiding van de dirigent, de heer A. Devilee met aan het orgel de direc teur, de heer H. Rijnbeek, wa. „op temperatuur" om de in zuidelijke zonnegloed geboren „Missa Secunda Pontificalis" van don Lorenzo Perosi met warme toewijding uit te voeren, terwijl de kalme deining van hei, gol vende Gregoriaans door de Schola vloeiend werd voorgezongen. Ter inleiding van de Sacraments zegen een „Tantum Ergo" van Perosi en ter uitleiding van de dienstdoende geestelijkheid een f eestelij k-uit- waaierende „Laudate Domine" van Jan Nieland. BONKAARTEN AFHALEN. De uitreiking van bonkaarten 810 vindt morgen (Dinsdag 3 Aug.) plaats aan gezinnen waarvan het hoofd een stamkaartnummer heeft van 32401 tot en met 37800. Uitreiking vindt plaats aan het Distributiekantoor ingang Langebrug van 8.30 tot 12 uur en van 2 tot 4.30 uur. ONTVANGSTAVOND GEREPATRIEERDE MILITAIREN. Donderdag 5 Augustus, de verjaar dag van H.K.H. Prinses Irene, orga niseert de Band Nederland-Indië, afd. Leiden een grote ontvangst avond voor de uit Indië terugge keerde militairen. Deze avond wordt gehouden in de nieuwe grote zaal van „De Burcht", aanvang 8 uur. Aan de leden zal een programma, tevens toegangsbewijs, worden ge zonden. Zij, die dit niet mochten ont vangen, gelieven zich te wenden tot mevrouw Post, Potgieterlaan 12. De avond wordt verzorgd door 't gezel schap „De Residentiespelers". UIT DE RIJNSTREEK BOSKOOP FEESTELIJKE OPENING GOUWEKANT. Georganiseerd door de buurtver. „De Gouwekant", vond Vrijdagavond onder grote belangstelling de offi ciële opening plaats van de verbe terde VoorkadeRidderbuurt. Tal van officiële personen gaven van hun belangstelling blijk. Wij zagen o.a. wethouder Taal, secretaris Trap man, de directeur der Gem. Werken, vertegenwoordigers van de Prov. Waterstaat, de aannemer en uit voerders, allen met hun dames. Na dat burgemeester mr, H. E. P. Ver kerk met zijn echtgenote was gearri veerd en aan mevr. Verkerk bloe men waren aangeboden, sprak voorzitter van de buurtveren., heer Kromhout een woord van wel kom en dankte allen die aan de ver betering van het wegdek hadden me degewerkt. Hierna verzocht hij de burgemeester de openingsrede willen houden. Deze verklaarde echter, dat hij het te warm vond om een rede te houden. Spr schetste in het kort de onhoudbare toestand van de oude Voorkade en Ridderbuurt, doch door dat het een provinciale weg was, kon de gemeente er niets aan doen. Totdat de provincie met een mooi voorstel kwam, waarvan wij het re sultaat nu kunnen zien. nl. een prach tige 4 meter brede straat. Spr. ver klaarde de weg voor geopend met de dat nimmer meer de weg zou worden betreden door Boskoop vijan dig-gezinde personen. Ónder dentonen van „In naam van Oranje, doe open de poort," voortge bracht door ons „Excelsior", hetwelk natuurlijk weer spontaan zijn muzi kale medewerking verleende, werd het dwars over de weg gespannen lipt door mevr. Verkerk doorgeknipt, waardoor de aan weerszijden opge stelde armseinen op veilig sprongen. Hierna werd in enkele autos met de officiële personen en voorafgegaan door „Excelsior" de eerste rit over de fleurig met bloemefl, planten en vlaggen versierde straat gemaakt. De overige burgers lieten zich niet de Gouwekant een feestelijke druk- onbetuigd en nog lang heerste er aan te, waaraan de vrolijke muziek van Van Eijk en Haoort, het hare toe bij droeg. Geboren: Hendrika J., d. van P. W. Hardijzer en E. M. Ie Feber. Huwelijksaangiften: J. L. Aarts 30 jaar en C. S. van Gemeren 34 j.; D. J. C. van Velthoven 24 jaar en E. C. W. Th. Rijnbeek 29 jaar. Huwelijken: B. Merbis 32 jaar en J. C. van Oijen 22 jaar. Overleden: J. W. E. Ebbings 27 j, HAZERSWOUDE (Dorp) Geboren: Bastiaantje, d. van D. Langeveld en B, C. van der Heijden; Martinus A., z. van J. van der Goes en A. Dam; Koop, z. van M. van der Haven en J. Klaver; Aaltje, d. van A. J. Luijken en S. Blom; Aloysius M., z. van B A. F. Pannebakker ep M. J. M. Hoogeveen; Dirk, z. van A. C. Zaal en G. Qualm; Marianne P. d. van P. de Kruijf en M. C. van der Bijl; Jacoba H., d. van H. van Beek en K. Jaarsma; Cornelia, d. van C. D. de Vogel; Jozef M., z. van J. L. De sportdag op 6 September Aan vrije oefening nemen ruim 1400 kinderen deel Tijdens het vraaggesprek, dat de heer J. C. F. Coers, ambtenaar van de Lich. Opvoeding te dezer stede, gisteravond had voor de microfoon van het Gemeentelijk radio-distri butienet met de heer W. P. Leenen, leraar lich. opvoeding M.O., zijn en kele bijzonderheden medegedeeld over de in het kader der Leidse ju bileumfeesten op 6 September te houden scholierensportdag, waaraan alle leerlingen van het openbaar en bijzonder L.O., Ulo en M.O. zullen deelnemen. De heer Leenen, die dit plan heeft ontworpen en daarbij veel mede werking van ambtelijke instanties en schoolbesturen mocht ontvangen, merkte allereerst op, dat hij deze dag wil zien als een sportmanifesta tie van de gehele Leidse schooljeugd. De bedoeling is, dat er in de och tenduren op de verschillende sport velden wedstrijden worden georga niseerd in I. voetbal (lagere en mid- dclb. scholen). II. handbal (middelb. scholen) en III. korfballen (middelb. scholen) terwijl 's middags in de Leidse Hout de finales worden ge speeld. Na afloop van de wedstrij den zullen door ruim 1400 kinderen vrye oefeningen worden uitgevoerd. Deze oefeningen vallen in 3 delen uiteen. Elk deel is samengesteld op een nationaal lied en wel op „Alle In dit radio-kwartier je heeft de heer M. I. Smit, voorzitter van de Federatie van Buurtverenigingen, nog enkele mededelingen gedaan over de op 31 Augustus te organi seren buurtfeesten, waaraan de ge hele Leidse Jeugd kan deelnemen. In de avonduren van die dag zullen tevens in verschillende wijken der stad feesten voor ouderen worden georganiseerd. Voor wat de op Za terdag, 2'8 Augustus, te organiseren gondel vaart betreft, deelde de heer Smit mede, dat hieraan zullen deel nemen kanos, roeiboten en mecha nisch voortbewogen boten, terwijl ook een groot aantal Leidse peue- raars wordt verwacht. Zoals bekend zullen zowel de studenten als de vrouwelijke studenten aan deze gon delvaart deelnemen. Om half acht vertrekt men vanuit het Galgewatr/'. Vandaar wordt gevaren via Turf markt en Oude Vest naar de Haven, a'waar wordt gekeerd. Langs de zelfde vaarroute gaat het dan weer naar het Galgewater. Tenslotte deel- de de heer Smit mede, dat de Fede- man van Neerlands stam", „Wij wil- I ratie van B. V. ook haar medewer- len Holland houdenen „O schitte- king zal verjenen aan de inzameling rende kleuren van Nederlands vlag". van het nationaal huldeblijk. Deze laatste oefening zal worden uitgevoerd met vlaggetjes in ver schillende kleuren. Tijdens dit kleu- renfestijn" zullen 3 leerlingen 3 Ne derlandse vlaggen hijsen. Aan het einde van dit vraagge sprek deed de heer Leenen een be roep op de ouders en het onderwij zend personeel om toch vooral mede te werken om deze dag te doen slagen. Buurtfeesten gondelvaart. van Bennekom en L. M. Odijk. Ondertrouwd: Th. P., Mourits 24 jaar en M. C. Marcelis 25 jaar. Getrouwd: C. Warmerhoven en A. A. Berendts. Overleden: Huibregt Mik 80 jaar; Dirk van Veen 71 jaar. ZOETERWOUDE St, Jansfanfare. Op het Natio naal Muziek- en Zangconcours te Montfoort behaalde de St. Jansfan fare onder directie van de heer B, va nVeen in de 2de Afdeling de eerste prijs met 325 punten. Op het con cert, dat de St. Jansfanfare op 31 Augustus zal geven, zullen de beide bekroonde nummers „Sous les Til- leuls" en „Secret de Sphinx" op het programma prijken. Geboren: Johanna Cornelia, d. van Th. J. Borst en C. M. Straathof. Pe trus Johannes Marinus, z. van W. C. de Groot en C. Pieterse; Cornelia Elisabeth Maria, d. van H. P. M. Dolle en M. Gantevoort. Ondertrouwd: J. G. Siebect 28 j. en J. A. van Mil 24 j.; H. G. van der Hoeven 25 j. en M. H. Deckers 24 j.. A. H. J. Paardekooper 25 j. en E. M. Olsthoorn 26 j.. C. Beerenfenger 26 j. en A. A. M. van Rijt 2 0j.; P. H. Slingerland 26 j. en J. M. van der Velde 23 j. Eerste prijs. Op het zangcocours te Putten behaalde Oosthoeks-man- nenkoor, o.l.v. de heer v._ d. Velde een le prijs met 317 punten in de 2e Afdeling. UIT DE OMGEVING KATWIJK Geboren: Albertus z. v. A. v. Iterson en P. Jonker. Clasina d. v. G. Kulk en N. v. d. Pais. Immetje d. v. W. Koelewijn en G. Haasnoot. Christina d. v. J. Schipper en J. v. Duyenbode. Dirkje d. v. J. Hus en D. v. d. Plas. Jannetje d. v. G. Spaan derman en J. de Mol. Marriana d. v. M. Kromhout en L. Botermans. Martinus z. v. H. F. Schaap en A. Varkevisser. Helena d. v. G. D. Bo- mas en C. Meijer. Cornelia d. v. H. v. Duyn en M. Zuyderduyn. Ondertrouwd: S. v. Weeghel en M. Guyt. C. Sip en J. van Beek. Getrouwd: T. C. v. d. Voort en G. M. Bosman. H. van Leeuwen en A. v. Rijn. Overleden: D. Bouman 84 j. en C. Guyt 75 j. J. Verhoef 69 j. LEIDSCHENDAM Geboren: Gerardus J. L., z. van J. J. van der Meer en J. P. Möller; Jacobus A. P. M., z. van P. J. Rem merswaal en M. W. van Baren; Wil helmus M. J. M., z. van N. P. van Rossen en M. W. Kulker; Franciscus W. M., z. van J. A. M. Warmenhoven en G. M. Scheenard; Gerardus J. z. van J. M. J. Havik en M. C. Janson; Arnoldus A. W., z. van P. J. Hooge veen en C. J. v. d. Poel; Aeola J„ d. van M. v.d. Dussen en M. Zoetelief*- Tromp; Petrus C. M., z. van P. C. van Santen en A. C. Onderwater; Ju- hannes C. M., z. van J. A. W. van Vliet en C. J. E. 'Kerkvliet; Herma- nus J. W., z. van J. Jansen en J. C. van Veen; Alida G. C., d. van L. M. Dobbe en C. J. Beekman; Jan R., A. van A. C. van Iperen en H. Ei- mers; Marigje J., d. van J. G. Lie- dorp en C. Roos; Quirinus Th. L., z. van A. C. van Haastert en Q. M. On derwater; Conrad C. H., z. van A. Kaijser en A. Reichman; Lody W., z. van A. P. Zandbergen en S. Varke visser; Anthusa M. A., d. van D. A. Muusers en II. W. van der Stap; Geer truida A. M., d. van W. J. M. War menhoven en E. M. A. Peschier; Cor nells G. Th., z. van A. Lelieveld en A. G. Noordover; Cornelia H., d. van D. ten Hoopen en J. M. Hoogendam. Overleden: J. C. den Eizen 6 jaar; C. L. M. Bancken 48 jaar; G. J. Ha vik 4 dagen; S. Ros 81 jaar weduwe' van M. J. Vrolijk; A. J. A. van Rijs wijk 6 maanden; Getrouwd: H. J. Krebbers en D. A. Vonk; N. Ammerlaan en A. Smits; J. G. Haket en C. M. Kloosterman; M. A. Heijne en H. Haaken; P. v. d. Waal en J. Geleijnse; N. Tas en Th. C. Vieveen; D. Zwennes en M. Keu- kemester. LEIMUIDEN T., Dictator Spears, Lucky fanfare, Calumet Axkit,. Leatare A, Limbus, Fiat V, Fred Mc Clyo K. Baron Har vester, Herold Mc G, Frans, Lady Henny, Jaqueline, Eduard Anvil, George Wilkus, Harras, Everning Star, Hollandia, Ju Ju, Gonny D, Dutch Hannover, Jay Mc Gregor, Ni- villers D, David King Spencer, Ire ne Hannover, Abdullah Scott, Kitty K, Jim Wilkus, Keesje Axkit, Louise de Lamare B, Kaptein Axkit. VOORSCHOTEN Opening speeltuin en buurtfeest Leidseweg-Noord. In het stralen de middagzonnetje marcheerde de kleurige kinderstoet gewapend met vlaggen en voorafgegaan door de geluidswagen langs de Leidseweg. Dit was de inzet van een belangrijke en prettige middag. Belangrijk: want deze middag zou de lang verwachte speeltuin geopend worden en pret tig, want spelletjes en versnaperin gen wachten hun. Nadat het hele stel over de speeltuin was uitgeflad- derd toen bleek pas welk een groot aantal kinderen de Leidseweg bezit nam direct de voorzitter van de buurtvereniging, de heer F. v. d Broeke het woord om alle aan wezigen hartelijk welkom te heten, maar in 't bijzonder de burgemees ter vergezeld van gemeentesecretaris dr. Bres, de heer Buys, chef van de beplantingsdienst en mevrouw Ro- mijn, raadslid. Na veel moeite aldus spr. was eindelijk het ter rein gevonden om als speeluin te dienen. Velen hebben hieraan hard gewerkt en belangeloos, waarvoor de voorz. allen hartelijk dank zegde. Hierna kreeg de burgemeester het woord, die er zijn vreugde over uit sprak, dat door eendrachtig sarnen- verken van 1 gementebestuur <?n tuur vereniging zo'n keurig speelter rein was ontstaan. Met een verma nend woord aan de jeugd toch vooral zuinig om te springen met de ver schillende speeltuigen besloot de burgemeeser zijn openingswoord. Onder gejuich werd daarna door cte burgemeester de vlag gehesen en konden de jongens en meisjes bezit nemen van de wippen, zweefmolen en zandbak. Hierna volgden verschil lende behendigheidsspelletjes, waar- aa.n met zeer veel animo werd deel- gtvomen. Later op de avond werd het feest voor de ouderen ingezet met een behendigheidswedstrijd voor motorrijders. Veel en hartelijk is er gelachen om de „fouten" die sommi ge rijders maakten. Later kwamen de dames en heren aan de beurt. Vele mooie mooie prijzen o.a. een paar prachtige Delfts blauwe scha len met zilveren hengsel waren door verschillende fabrikanen ter plaatse belangeloos beschikbaar gesteld. Steeds kenmerkt zich het buurtfeest van de Leidseweg-Noord zich door een eendrachtig feestvieren in een zeer opgewekte stemming. Het is een buitengewoon gezellig feest geweest! Gehuwd: J. Nonkes 25 j. en H. Kraan 25 j. A. de Water 25 j. en S. de Vries 22 j. G. A. M. van Wissen 32 j. en C. M. J. Bohemen 26 j. Theodo- rus G. M. v. Leeuwen 27 j. en M. E. van Bohemen 25 j. Ondertrouwd J. J. van der Hoven 27 j. te Leiden en J. G. van Rooyen 28 j. Tohrez kreeg een oorveeg HIJ BOOG TIET HOOFD. Maurice Thorez, de Franse com munistische leider, heeft anders dan Tito zijn hoofd gebogen voor een reprimande van de Kominorm, zo vertelt „Time" van deze week. In het raadhuis van Gentilly nabij Parijs kwam het Centraal Comité dei- Franse communistische partij bij een. Thorez presideerde. Maar hij had te luisteren naar het 41-jarige partijlid Etienne FajOn, een vroegere onderwijzer. Hij had te luisteren naar de oorveeg, welke deze spreker hem voor het front van al de „ka meraden" toediende. En hy had daaraan gehoor te geven. Want en dat zegt alles voor de Franse communistische partij Fa- jon kwam terug van Boekarest met een brief in zijn zak. Van de verga- WARMOND Reis ouden van dagen. Vrijdag maakten de ouden van dagen Leimuiden er. Rijnzaterwoude een uitstapje. 74 bejaarden van Leimui den en 32 van Rijnzaterwoude na men om één uur plaats in de auto's. De goede drganisatie, begunstigd door het prachtige wéér, deed deze 'reis volledig slagen. Voorafgegaan door een motor-ordonnance en de auto van de heer Jac. Maarse, ver trokken 4 autobussen van Maarse en Kroon in de richting Leiden. Aller eerst werd de Wassenaarse Slag be zocht, waar een enkeling zelfs idee had om te baden, wat ook gebeurde. Een kopje thee was hier zeer wel kom. De reis werd voortgezet via Den Haag, waar langs de versiering gereden werd, om te belanden bij het Dierenpark te Wassenaar. Om dat de afstand van de bus naar de ingang voor sommigen te ver was, werd gebruik gemaakt van een ezel wagen. In het Dierenpark werden broodjes aangeboden, terwijl ook versnaperingen uitgedeeld werden. Ongeveer hall acht kwam het gezel schap weer in Leimuiden aan. Bur gemeester Bakhuizen sprak hier de ouden van dagen toe, en dankte al len die hadden meegewerkt om de ouden van dagen een prettige mid- ig te bezorgen. SASSENHEIM Personalia. Voor het diploma .Moderne Bedrijfsorganisatie" slaag- dé de heer D. v. d. Voort, alhier. Het diploma boekhouden behaalden de dames H. Dijkstra en T. Visscher en de heren D. Hoekstra, W. Reyngoud en J. Verhoog. STOMP WIJK DE HARDDRAVERIJ. Voor de gTote Korte-Baandraverij te Stompwijk zijn de volgende 37 paarden ingeschreven: Henny Rolls, G. de Mascotta, Edelman, Te Cleaner Aanbestedingen. Door architect Th. Geels te Leiden had heden voor rekening van de woningstichting „Warmunda" alhier de aanbesteding plaats voor het bouwen van een 8- tal woningen. De inschrijving was als volgt: K. Bargij te Leiden 92952. Gebr. Schellingerhout, Leiden 89825.Gebr. Beukering te Lei den 89900.J. Wurzer te Leiden 93500.firma Matze te Sassen - heim 88760.—; J. v. Noort te Bent huizen 89802.—; Gebr. van Duin Noordwijk 93000.firma Ouwehand en Parlevliet te Katwijk J 87200.Gebr. Akerboom, Rijp- wetering 90788,— Gebr. Gerritsen te Rotterdam 86792.— firma Hoog hart te Schiedam 90500.firma Heemskerk te Leiden 94700. Maatschappij „de Vier" te Amster dam 101250.firma Rooyen t< Noordwijk f 86000.firma Dietz te ^Leiden 92428.firma Jansen Voorschoten 86680.firma Boel te Voorburg 90600.firma Klop pers te Schiedam 90.000.—; firma Kool te Warmond 87500.firma Peper te Voorburg f 90400.Gebr. Oosterom te Warmond 89500. firma Sijzenaar te Hillegom 94000. Tevens vond een aanbesteding plaats voor de bouw van een woon huis voor rekening van de heer W. J. Oudshoorn te Enspijk, waarbij laagste inschrijver was firma Burgij te Leiden, voor f 21350. Geboren: Maria Anna Jacoba d. van C. J. Wassenaar en A. A Kouwenhoven; Franciscus Ohristia- r.us Maria z. van F. W. v. d. Berg en G. A. van Rooijen; Willem Koen- raad z. van C. W. Heijl en D. J. v. d. Berg; Gerardus Johannes z. van G. Grieken en C. A. Beugelsdijk; Jo hanna Martina Maria d. van G. de Winter en H. J. v. d. Kerkhof; Leo- nardus Jacobus z. van H. J. Beu gelsdijk en A. A. M. Welsink. Gehuwd: C. P. S. Verdegaal 40 j. er. E. Moerkerk 29 j. Overleden: C. J. van Winsen wedr. an F. M. J. van der Hoorn 84 j.: Anna Versluijs, wed. van H. Sikking 77 jaar.' ZOETERMEER KINDJE VERDRONKEN. Zaterdagmiddag hadden de heer en mevrouw Hoefnagels uit Arnhem hun 3-jarig dochtertje naar Zoetermeer gebracht. Het meisje zou gaan loge ren bij de familie Kentgens. Een kwartier nadat de ouders- afscheid hadden genomen, liep het kindje in een sloot achter het huis en ver dronk. Geboren: Cornelia Petronella Ma ria, d. van A. H. Pieterse en M. E, de Haas; Pieter, z. van P. Boon en A. C. Pijper. Ondertrouwd: F. J. van Lochem 21 j. te 's Gravenhage en M. van Wie- ringen 19 j. MAURICE THOREZ. dering der Kominform, die daar ter ketterjacht bijeen is geweest. De brief, welke Fajon ter vergadering openvouwe, droeg de handtekening van Andrei Zjdanow, chef van de Kominform en lid van het Politbu reau te Moskou. Het adres was: Mau rice Thorez, secretaris-generaal der communistische partij in Frankrijk. Thorez werd hierin beschuldigd te lijden aan dezelfde kwaal, die ook bij Tito was vastgesteld, n.l. te hebben voet gegeven aan een verderfelijk nationalisme. De brief schreef de Franse com munisten een nieuwe gedragslijn voor, met als voornaamste punten: lste. Een blinder Vertrouwen in de Sowjet-Unie en een krachtiger pro- pagandacamoagne om de rol, welke de Sowjet-Unife voor en in de laatste oorlog heeft gespeeld, te rechtvaar digen: 2de. Een groter bereidheid van de leiding der Franse oartii om critiek van het Centraal Comité of van andere communistische partijen te aanvaarden; 3de Groter nadruk op het feit, dat de enige werkelijke vorm van nationale onafhankelijk heid is: totale gebondenheid aan de Sowjet-Unie. Fajon gaf deze toelichting: „Er be staat geen nationale onafhankelijk- heid, tenzij pogingen daarop gericht, berusten op de macht van de Sow jet-Unie. Thorez had gelijk, toen hij maanden geleden zeide, dat onze leus moet zijn nationale onafhanke lijkheid. Maar wij moeten herhalen, dat één van de belangrijkste voor waarden voor deze onafhankelijk heid is: samenhang van de interna tionale communistische partijen". SCHEEPSBERICHTEN. AALSUM. 1 Aug, van Beira te Zan zibar; AARDIJK. 31 Juli te Antwer pen; ALETTA (T.), 31 Juli van Plad- joe naar Batavia; ALKAID, 31 Juli van Antwerpen; AMSTELKERK, 1 Aug. van Dover: AVERDIJK, pass. 1 Aug. Wight; BREDA. pass. 31 Juli Kaap Finisterre. CELEBES, pass. 1 ^ug. Gibraltar. CLAVELLA (T), 1 Aug. van Casablanca naar Tripolis; CONGOSTROOM. 31 Juli ten anker te Manoka; DUIVENDIJK. pass. 31 Juli Azoren; GROOTEBEER, 1 Aug, op 300 miil Zd. Oost Kaap Guarda fui; GRÓOTEKERK, 31 Juli van Townsville naar Brisbane; HILVER SUM. 1 Aug. van Dakar naar Le Ha vre; HUGO DE GROOT. 31 Juli van Semarang te Batavia. KOTA AGOENG. 1 Aug. van Batavia te Soe- rabava; LEOPOLDSKERK, 31 Juli van Zanzibar te Dar es Salaam; LEU- VEKFRK, 31 Juli van Genua. MACU- BA (T.). Dass. 1 Aug. Penang. MAET. SUYCKFR, pass. 1 Aug. Straat Soen- da; MAPIA. nas. 1 Aug, Kaap Guar- dafui; MARIEKERK, 1 Aug. te Suez; MARKEN. 31 Juli 5 30 uur van Suez: MEERKERK, 31 Juli van Singapore; MELISKERK, 1 Aug. van Loanda te Point Noire; MÓLENKERK, 31 Juli van Hongkong te Manilla. Mui- derkerk, 31 Juli van Loanda te Port Emboin; MURENA (Tt.), van Singa pore naar Pladjoe; ORANJE, 31 Juli van Colombo. OVERIJSEL, 29 Juli van Curacao te Los- Angelos. PERI CLES, 1 Aue. van Recife te Pernam- buco: POELOULAUT. 31 Juli var Batavia naar Pladjoe; POLYPHE MUS, 1 Aug. te Londen; RADJA, 31 Juli van Durban naar Kaapstad; RUYS, 31 Juli van Manilla te Hong kong: SCHIE, 1 Aug. te Madeira; SUMATRA, pess 31 Juli Perim. TA- LISSE, 2 Aue. te Suez; TAWALI, 1 Aug. van Belawan naar Soerabaya; TERNATE, 31 Juli 3 uur Perim. VAN OSTADE, pass. 1 Aug. Azoren. WES- TERDAM, 31 Juli 12 uur van New York naar Rotterdam; ZEEMAN, 1 Aug. Maladiven; ZUIDER KRUIS, pass. 1 Aug. 6 uur Ouessant SPORT Reeds met zijn eerste worp in de voor wedstrijden van het nummer discuswerpen vestigde de Italiaan Consolini een nieuw olympisch re cord. Hij wierp 51.08 meter. Het cude record stond sedert 1936 (Ber lijn) op de naam van Carpentier (V.S.) met 50.48 meter. PAAIRDENSPORT COURSES TE DUINDIGT. De uitslagen van de Zaterdag ge houden draverijen op Duindigt lui den: Judge Scottprijs, afstand 2100 m. voor paarden, welke nog geen 2500 hebben gewonnen, le afd.: 1. Luxor, mej. Goedhart, 3.12,8—1.29.3; 2. Ko ning Axkit, T. Slikker; 3. Lord Heny, J. de Vlieger. Judge Scottprijs, afstand 2100 M. 2e afd.: 1. Kentucky King, H. de Vries 3.15,81.35; 2. Mountenier, W. H. Geersen; 3. Mientje Deter, R. W. Laarman. Jonkerprys, afstand 1200 m„ dra verij van meet voor 2-jarige heng sten, ingeschreven in de producten- draverij N.: 1. Narciso II, A. J. Si- derius, 1.58.81.39; 2. Narciso G., W. H. Geersen; 3. Portherncan K., E. Kruithof. Offerprijs, afstand 1200 m., dra verij van meet voor 2-jarige Neder landse merriën, ingeschreven in de producten-draverij N: 1. Nikosa, W. H. Geersen, 1.54,8—1.35,7; 2. Nora Major, F. A. Bosveld; 3. Marrenkap- pe V, A. B. v. d. Veen. N.V. Exploitatie maatschappij Zee bad Scheveningenprijs, afstand 2540 m., internationaal voor paarden, welke 2500 of meer hebben gewon nen: 1. Junoschka, M. Vergay. 3.40 I.25,9; 2. Karnac, J. de Vlieger; 3. Jaap Eden, mej. Goedhart. Beker der amateurrijders, afstand 240 m., ren voor paarden van 3 jaar en ouder, die sinds 1 Januari 1947 geen eerste prijss hebben gewonnen: 1. Brown Hope, J. M. A. Dekkers, 2.46,2; 2. Majesto, A. G. Selens. De uitslagen van de gistermiddag gehouden draverijen en rennen lui- den: Krylati-prijs, afstand 2100 m., voor paarden welke nog geen 1000 heb ben gewonnen, le afd.: 1. Memonon, W. H. Geersen 3.09,4—1.31,9; 2. Lae- tare A, J. Wagenaar; 3. Mary Simons, E. Kruithof. n. Krylati-prijs, afstand 2100 m„ 2e afd.: 1. Lepelaar S„ B. Bolwijn 3.14,2—1.32,5; 2. Lord Heny, J. de Vlieger; 3. King Heny, H. C. ten Hagen. III. Kerrigan-prijs: afstand 1200 m., draverij van meet voor alle Ne derlandse paarden van 2 jaar: 1. New Spencer, W. H. Geersen, 2,021.41,7; 2. Noordlooper, C. P. Neyens; 3. Nan cy Lee, H. de Vries. IV. Producten draverij N. afstand: 1200 m. start gerechtigd zijn de 5 eerstaankomende en geq. paarden v. d. Jonker en Jofferprijs: 1, Nikosa, W. H. Geersen 1.55,2—1.36 2. Nita K. W. Leeuwenkamp; 3. Nora Major, J. van Leeuwen. V. Karabin-prijs, afstand 1540 m. heat internationaal voor paarden welke 1000 of meer hebben gewon nen: 1. Luxor, P. Smit 2.11.41.26,4; 2. Karnac, J. de Vlieger; 3. Louis Axkit, W. H. Geersen. VI. Zomer-prijs. Afstand 2100 m., ren voor paarden van 3 jaar en ouder, 2e gesplitste handicap: 1. Bri- nio, A. W. van Dijk, 2.21 tot.; 2. Miss Winki, H. Pije; 3. Marco, J. C. Pex. VII. De Haagse Ooievaar-prijs, af stand 2100 m., ren voor paarden van 3 jaar en ouder, le heift gesplitste handicap: 1. Etaile du Nord, H. J. v. d. Kraats, 2.19; 2. Brown Hope, J. van Yperen; 3. Rincee, H. Pije. VTII. Jeugd-prijs, afstand 1100 m. ren voor 2-jarige Ned. paarden, wel ke in 1948 nog geen prijs van 400 of meer hebben gewonnen: 1. Qua- lissa, H. Pije, 1.11.4; 2. Constance, H. J. v. d. Kraats; 3. La Baskoj, F. Del- brassine. DUIVENSPORT „DE ZWALUW" (VOORSCHOTEN) Wedvlucht St. Kath. Waver. Af stand van de eerste prijswinnaar is 117,93 km. De duiven werden om 7.25 uur in vrijheid gesteld met Z. 0.-wind. De prijzen werden als volgt behaald: F. Hendriks 1-2-11-17-25-27-38; V. L. Pierlot 3-5-10-30-34-35; J. P. v. d. Assem 4-26; K!. I. Waasdorp 6-14-15; H. H. J. v. Klaveren 7-8-12-23-24-32- 33-39-42; A. v. Rooijen 9-13-16-20- 29-31-37-40; J. Caspers 18-18-22-28 C. Zwaan 21; F. C. v. Heusden 36; H. Schoo 41, G. Teske 43. De eerste duif werd geconstateerd om 9 uur 17 min en 51 sec en be reikte een gemiddelde snelheid van 1150,43 m per minuut. De laatste prijswinnende duif werd geconstateerd om 9 uur 25 min en 54 sec en bereikte een gemiddel de snelheid van 1066.31 per minuut „Het Oosten" (Leiden) Wed vlucht met jonge duiven vanaf Maas tricht ongeveer 168 km. De duiven werden gelost om 12 uur met Z.W.- wind. De eerste duif werd gecon stateerd om 2-51-24. De laatste prijswinnende duif om 2-59-10. De uitslag was als volgt: 1. v. Helden; 2-4-6 H. Kettenis; 3. A. Singeling; 5. v. Gennip, 7-8-9 P. Groenendijk. AMERIKAANSE GEWICHT- HEFFERS WILLEN RUSSEN ONTMOETEN. De twaalf Amerikaanse gewicht- heffers, die reeds hun intrek in het Uxbridgekamp hebben genomen, hebben de wens t£ kennen gegeven tegen de beste Russische gewichthef- fers uit te komen, zodra de moge lijkheid hiertoe bestaat. De trainer van de Amerikanen, Bob Hoffman, vertelde, dat hij had vernomen, dat men in Parijs het op prijs zou stel len een ontmoeting tussen de Ame rikanen en Russen te arrangeren. „Het zou reusachtig zijn, eens tegen hen uit te komen," zei Hoffman. ,Hoe de verhouding tussen de Ver enigde Staten en de Sovjet-Unie op het ogenblik ook is, het zijn pracht kerels. We zagen ze in 1946 in Parijs en waren onder de indruk van hun prestaties. Per slot van rekening is de titel wereldkampioen van gener lei waarde, wanneer men dan ook niet iedereen heeft geklopt! Zoals men weet, wonnen de Amerikanen de wereldkampioenschappen 1947, waaraan geen Russen deelnanven.

Leidse Courant | 1948 | | pagina 3