knapt het op Katholieke Jeugdraad voor Nederland Amerikaanse studenten en het Plan Marshall MAANDAG 2 AUGUSTUS 1948 DE LEIDSE COURANT PAGINA 2 Het grote spel dat op 10" Juli in Ihet Amsterdamse stadion werd op gevoerd ter ere van H.M. de Konin gin heeft nog eens opnieuw duide lijk gemaakt de grote betekenis die de jeugdbewegingen met een wat officiële naam: de verenigingen voor vrije jeugdvorming, of in de taal van het departement: de Vor ming buiten Schoolverband in onze vaderlandse opvoeding gekre gen hebben. Sinds het einde van de oorlog is er veel gebeurd. De jeugdorganisa ties togen opnieuw aan het werk. Zij herzagen haar opzet en methodes, zij zagen hun ledenaantallen snel groeien. De problemen die zich' bij deze herleving voordeden, zijn nog lang niet opgelost. De gecompli ceerdheid van geheel ons maatschap pelijk leven keert op het gebied der vrije jeugdvorming terug, zodat de leidingen'' dikwijls voor bijna onop losbare vraagstukken worden ge plaatst. Zulke vraagstukken zijn o.m.: het inpassen van de buiten schoolse vorming in het gezinsleven en in de eisen die de school stelt; de taak van de jeugdorganisaties t.a.v. die ontzaglijke grote groep van jeugdigen die zich tot nu toe afzij dig hielden; de verhouding tussen de verenigingen van verschillende overtuiging onderling; het tekort aan leiders en leidsters. Om nu aan deze problemen het hoofd te kunnen bieden en om haar opvoedend werk onder de jeugd zo goed mogelijk te kunnen vervullen, hebben zich alle katholieke jeugd organisaties aanstonds na de oorlog aaneengesloten tot een landelijk ver band, de „Katholieke Jeugdraad voor Nederland". In deze raad ko men alle landelijke en diocesane verenigingen voor vrije jeugdvor ming en ook de verschillende instel lingen die hiermee annex zijn, teza men. Het doel van de Jeugdraad is volgens de Statuten: gemeenschap pelijk overleg en beraad, voorlich ting naar buiten en, vooral, gemeen schappelijk handelen in alle zaken die van algemeen belang zijn. Want, al blijft ieder der aangesloten orga nisaties volledig baas in eigen huis, het is aller overtuiging, dat nauwe samenwerking onontbeerlijk is, wil men het maximum aan nuttig effect bereiken. Aetherklanken HILVERSUM I, 301 M. 7.00 Nieuws. Olymp. Spelen. 8.00 Gr.pl. 9.00 Lichtbaken. 9.30 Vieux- temps, Fauré. 10.00 Kleuterprogr. 10.15 Opera's. 10.40 Brieven v. Tante Martha de Harde, uit roman „Wil lem Leevend", v. Betje Wolf. 10.50 Gr.pl. 11.40 Bach. 12.30 Pianorecital: Wagenaar, Hij man. 12.30 Weeroverz. Gr.pl. 12.55 Zonnewijzer: Silber- mann eerste maker piano. 13.00 Nieuws. Gr. pl. 13.45 Russische bal- letmuz. 14.30. Onder ons. 15.00 Favo- fieten. 16.00 Ziekenbez. 17.00 Arënds- oog. 17.45 Olymp. Spelen. 18.00 Jo- delclub. 18.30 Strijdkr. 19.00 Nieuws. Olymp. Spelen. 20.00 Nieuws. 20.12 Hoorspel: Verraderspoort. 21.50 Omr. ork. Getemde feeks, v. Wagenaar, Variaties op thema van Frangois Cou- perin, door Hendrik Andriessen. 22.30 Olymp. Spelen. 23.00 Nieuws. Bach-progr. HILVERSUM II, 415 M. 7.00 Nieuws. Gr.pl. 7.50 Dr. J.-Fet ter, Rem. pred., Haag. 8.00 Nieuws. Gr.pl. 8.45 Rossini. 9.15 Morgenw. dr. W. Lodder, Ned. Herv. pred. Bus- sum. "9.30 Waterstanden. Gr.pl. 10.50 Kleuterprogr. 11.00 Orgelconc. m. viool. 11.45 Voordr. 12.00 Klassieke dansen. 12.30 Olympische Spelen. 13.00 Nieuws. Lyra Trio. 14.00 Bood schap Dierenbescherming. 14.15 Trio v. Novak. 14.30 Chabrier, Franck, Fauré, La Mer v. Debussy, El amor brujo en El sombreo de tres picos v. De Falla. 16.40 Gev. progr. 17.00 Zi- geunermuz. 18.00 Nieuws Tom Erich. 18.30 Wezen dierenbescherming. 19.00 Fètes Galantes v. Debussy. 19.15 Beethoven. 19.48 Krankzinnigenver pleging. 20.00 Nieuws, Reünie Oran- jehotel. 20.45 Bevolking v. Suriname. 21.00 Omr. ork. o.l.v. Boyd Neel: Brit ten, Benjamin, Debussy 22.00 Gr.pl. 22.30 Dansen uit alle landen. 23.00 Nieuws. Am. Symph.concert: Harris, Barber, Copland. Onlangs kreeg de Jeugdraad de officiële bisschoppelijke goedkeuring van zijn statuten. Daarmee is dan de Raad, ofschoon hij reeds enkele ja ren hard gewerkt heeft, nu ook te genover de Kerk als zodanig gecon stitueerd. Reeds beschikt hij over een eigen bureau, een eigen tijd schrift (Dux), een eigen mededelin genblad. Reeds werken verschillen de instellingen, zoals de Vacantie- huizen Certtrale én de stichting „Ka tholieke Nationale Jeugdzorg", die zich speciaal occupeert met de be dreigde jeugd, en ook met de lec tuurvoorziening en de vacantiebe- steditfg. Een bureau voor lichame lijke opvoeding van de jeugd staat op stapel, evenals een stichting voor culturele vorming. Grote aandacht wordt besteed aan studie en bezinning. In Februari j.l. hield de Katholieke Jeugdraad in Drakenburgh geslaafde studiedagen over het thema „persoonlijkheid en massa". Zij werden bijgewoond door honderd leidende figuren uit alle jeugdorganisaties. Als een prikkel tot en een neerslag van studie dient men ook te "Zien de boekenreeks „Vrije Jeugdvorming", die de Ka tholieke Jeugdraad heeft overgeno men van de Interdiocesane Jeugd commissie en die weer zal worden voortgezet. Ook houdt een speciale studiecommissie zich bezig met het vraagstuk van een jeugdwet of jeugdstatuut. Het internationaal contact groeit snel. De velerlei initiatieven inzake het contact met de Duitse jeugd zijn bezig zich te bundelen tot een spe ciale commissie. Maar ondanks deze grote activiteit is de Jeugdraad nog een lichaam in wording. Binnen korte tijd zal hij nu moeten uitgroeien tot het Ka tholieke lichaam dat in Nederland alle zaken behartigt die met de bui tenschoolse vorming der jeugd sa menhangen. En als zodanig zal hij een parallel moeten worden van het R.K. Bureau voor Onderwijs en Op voeding. Gebrek aan mensen die al hun tijd aan dit noodzakelijk werk kunnen wijden is de oorzaak ge weest, dat de ontwikkeling niet het tempo had dat eigenlijk nodig was. Het voorzitterschap wordt thans nog waargenomen door Pastoor Drs. G. Bannenberg. Tijdsgebrek verhin dert hem het veeleisend presidiaat te blijven vervullen. Zeer binnenkort kan de definitieve benoeming van een voorzitter en de constituering van een bestuur, dat het voorlopig bestuur zal opvolgen tegemoet worden gezien. De Interdiocesane Jeugdcommissie d.i. het college van priesters uit de vijf diocesen, dat voor de oorlog al het landelijke werk verrichtte, is thans in haar taak gereduceerd tot een adviescommissie van het Hoog waardig Episcopaat. In de Katho lieke Jeugdraad wordt een aanzien lijk deel van de verantwoordelijk gedragen door de leken. NOGMAALS: BEROEPSKEUZE Een goede beroepskeuze is voor heel het leven van groot belang zo« schreef „dé Leidse Courant" kort ge leden. Het is dan ook een gelukkig verschijnsel, dat de laatste jaren in woord en geschrift zoveel aandacht wordt besteed aan deze kwestie, die zo nauw samenhangt met levens geluk en arbeidsvreugde. Er is een tijd geweest, waarin de keuze van een beroep hoofdzakelijk Werd bepaald door geld- of eerzucht of het conservatisme van de ouders en waarin in 't geheel geen reke ning werd gehouden met de verlan gens of aanleg van de kinderen, zelf. Die tijd is gelukkig voorbij. De grote „propaganda", die voor de be roepskeuze is gemaakt, in de laatste jaren vooral, heeft de meeste ouders er wel van weten te overtuigen van hoeveel gewicht die keuze is. Toch heeft die „propaganda" een gevaarlijke kant. Als voortdurend, zowel bij de ouders, als bij de jeugd gehamerd wordt op een goede be roepskeuze, dan zou bij sommigen van hen wel eens deze gedachte kunnen gaan overheersen: „Als de beroepskeuze nu maar juist is, dan volgt de rest vanzelf' Die gedachte is fataal, zowel voor de ouders voor de jeugd. Jonge mensen, gewapend met deze overtuiging het practische leven ingaan, zullen voor grote teleurstellingen komen te staan Maar vooral bij de ouders kan deze gedachte een toaal verkeerde vloed hebben. Het gevaar is niet denkbeeldig, dat sommigen van hen zich bij de opvoeding van hun kin deren laten beinvloeden door het idee: „Nou ja, laat maar gaan, straks bij de beroepskeuze komt het wel in orde op die manier wordt aan het doel der beroepskeuze voorbij schoten. De beroepskeuze is geen vervangingsmiddel voor de opvoe ding tot een nuttig lid der maatschap pij maar moet zijn: het sluitstuk op het werk der opvoeding. De beroepskeuze mag dan in het leven van iedere jonge mens nóg zo'n gewichtige stap zijn, het is toch ook nog steeds waar, dat het slagen van 'n mensenleven (slagen in de Chris telijke 'betekenis van het woord, dus het volbrengen van de levenstaak) eel meer afhankelijk is van de ma nier waarop iemand zijn werk doet, dan van de aard van het werk. Met andere woorden: het hoe is hier veel belangrijker dan het wat. Een een voudige werkman, die zijn werlq goed doet, is een nuttig lid van de maatschappij dan een schatrijke fa brikant, die zich een enorm vermo gen heeft bijeengegaard door on eerlijke* handelspartijken. Dat moet de grondgedachte zijn van iedere opvoeding. Op het hoe moet.veel -meer meer de nadruk val len dan op het wat. Als die grond slag stevig is gelegd in de kinder ziel, dan zal te zijnen tijd de be roepskeuze rijke vruchten afwerpen! HELFT VAN DE INVOER DOOR UITVOER GEDEKT. De waarde van de Nederlandse in voer bedroeg in de eerste helft van dit ja^r 2359,4 millioen tegen 1936,5 millioen in de eerste helft van ,1947. De waarde van de uitvoer was ƒ1178 millioen tegen ƒ740,6 millioen in de eerste helft van 1947. Het invoersaldo bedroegderhalve I reeds, voor de eerste helft van dit jaar f 1181.4 millioen'tegen ƒ1195,9 mil lioen in de eerste helft van 1947. Het percentage van de invoer, dat in de eerste helft van dit jaar wordt gedekt door de uitvoer, bedraagt 50% tegen 38% in de eerste helft van 1947. In Juni voerden wij 1.690.000 ton goederen in ter waarde van 440.3 millioen tegen 1.486.000 ton en 390.6 millioen In Mei. De uitvoer had een waarde van 240 millioen en een gewicht van 612.000 tori tegeri 222.6.millioen en 698.000 ton in Mei. Enkele belangrijke posten bij de invoer waren (in millioenen gul dens): tarwe en bloem 24.1, copra 11.4, suiker 8.5; tinerts 9.8, steenkool 12.8, minerale oliën 17.1, ruwe wol 6.8j katoen 8.2, auto's 8.8, vliegtui gen 9.6, en bij de uitvoer: geconden seerde melk 8.6, boter '5.2, kaas 8.7, groente 18.1, aardappelen 6.7, cacao 8.7, cokes 7.3, kunstzijden garens 7.1, katoenen manufacturen 14.4, tin in blokken 4.8, en radio-artikelen 5.1. Enkele jongens uit Horn waren dezer dagen onder die gemeente in de Maas nabij de verraderlijke grind- gaten aan het baden en vissen. Plotseling vermiste men dé 14-jarige zoon van de heer M. Lemmen, spoor wegwachter te Horn. Hij was in een der diepe grindkuilen van de Maas terecht gekomen en is verdronken'. 504e STAATSLOTERIJ. 5e klasse 9e lijst. 100.000 op no. 19889 50 000 op no. 4584 10.000 op no. 21459 f 1.000 op no. 3863, 5186, vö30, 10975. Wilt U iets weten? De afstand tussen Leiden en Wijk a. Zee bedraagt ongeveer 35 km. De route is als volgt: Leiden, Oegst- geest, Sassenheim, Lisse, Hillegom, Bennebroek, Haarlem, Santpoort, Velzen, Wijkeroog, W-ijk a. Zee. Als men van Uithoorn naar Warmenhuizen reist, kan men het beste de trein nemen tot Alkmaar. Daar bestaat wel een tram- of bus dienst naar Wamenhuizen. De kortste weg van Harderwijk naar Raalte (O.): Harderwijk, Heer den, Nunspeet, Epe, Veessen, Wijhe, Raalte. Er zijn geen vacantiehuizen voor kath. jongemannen bekend in de om geving van -Maastricht. Het enige te huis van dien aard in Limburg is: Vacantiehuis „Noord-Limburg", Meer lo, Tel. Tienray 26. /"VNGEVEER DRIEHONDERD Amerikaanse studenten en zeven profes- soren, allen van de „University of Vermont", zijn Zaterdagavond met de „Prinses Beatrix" van de dagdienst der Stoomvaart Mij. „Zeeland" uit Harwich in Hoek van Holland gearriveerd voor een vierdaags bezoek aan Nederland. Het verblijf hier vormt een onderdeel van de „Marshall plan in action course", die in samenwerking met het „Institute for inter national education" in Parijs en de Nederlandse bond voor Buitenlandse studenten-betrekkingen in Leiden voor deze studenten is georganiseerd. Woensdagochtend vroeg vertrekt men naar België. In Brussel zal de groep in vijf afdelingen worden ge splitst, die resp. het Ruhrgebied, het Saargebied en Lotharingen, Norman- dië en het industriegebied in Noord Frankrijk, Zwitserland, en Centraal Frankrijk zullen gaan bezoeken. In Parijs komen allen weer tezamen. Op 12 September-vertrekt deze groep met de rekt van de 1500 stu denten en professoren, die van Juni af over Europa zijn uitgezwermd, met de „Volendam" van Rotterdam naar de Ver. Staten. Vermelden wij nog, dat de Stoom- voort Mij. Nederland .Zaterdag een record aantal passagiers, nl. 1200, met de „Prinses Beatrix" van Engeland naar Nederland overbracht, douane, scheepvaartmaatschappij en spoorwegen zagen kans in ruim een uur tijd deze mensenmassa te ver werken dank zij speciale maatregelen. Zaterdagavond te half tien arri veerden de gasten te Leiden, waa: aan het stationsplein met muziek van het Leids. Politie- Muziekkorps wer den ontvangen. Dit werd door hen bijzonder op prijs gesteld en men wees erop, dat zij nergens een derge lijke ontvangst hadden gehad. Het duurde nogal enige tijd alvo rens de gasten naar Hun gastheren en -vrouwen konden'vertrekken. Een WEERSVERWACHTING ENKELE ONWEERSBUIEN. Vannacht hier en daar tijdelijk nevel of mist. Over het alge meen veel bewolking met plaat selijk enkele regen of onweers buien. Zwakke tot matige wind uit uiteenlopende richtingen. Weinig verandering vari tem peratuur. Ontvangst en cursus opening te Leiden Prof. F. Kaufmann, leider van de groep, zette one doel en organisatie van deze twee maanden in beslag nemende trip uiteen. „Deze tour", al dus prof. Kaufmann, „is een normale universiteitscursus, die echter al rei zende wordt gegeven en waaraan zelfs de examens niet ontbreken. Het doel is de bestudering van de econo mische geografie en de moderne eco. nomische geschiedenis van West- Europa en van het plan-Marshall. De theorie dus tegen de achtergrond van de realiteit. De colleges worden gege- ven door experts op genoemde ter reinen in de landen, die bezocht wor den., Op 12 Juli, zo vervolgde hij, kwamen wij met de „Tabinta" in Le Havre aan. We bezochten eerst gedu- rende twee dagen Parijs, vervolgens gingen wij drie dagen naar Londen, waar o.a. sir Stafford Cripps een le zing hield, daarna verbleven we 14 dagen in Birmingham, *waa-- de pro fessoren van de universiteit aldaar colleges gaven eri nu zijn we dan in Nederland". Over het programma in Leiden en andere steden schreven wij Zaterdag de. ^eeiuta^deA. 27. Als de professor reeds geruime tijd verdwenen is, slaakt Bimmelbam een diepe zucht en kijkt verbaasd om zich heen. Dan herinnert hij zich echter hoe hij hier gekomen is; hij duwt Hendrik de Zeevaarder, die dwars over hem heen gevallen is van zich af en staat moeilijk op. Ook zijn vriend begint nu weer te kenen van leven te geven. Deze ver kent eerst door een oog de omge ving en pas als hij ziet dat er voor- lopig geen gevaar meer te duchten richt hij het woord tot zijn vriend. grote wagen van v. Gend en Loos had nl. alle bagage van de Hoek naar Leiden gebracht en deze moest hier eerst weer worden gesorteerd voordat de gasten in de autobussen naar hun 'tijdelijke house konden vertrekken. Gistermorgen te half acht was' er gezamenlijk ontbijt in café ,,'t Raedt- huys", daarna volgde kerkdiensten in de Hooglandse en in de St. Lode- wijkskerk. Gistermiddag werd een bezoek aan Den Haag gebracht, waar verschillende gebouwen enz. werden bezichtigd, terwijl des avonds een pianorecital van Theo v. d. Pas werd bijgewoond. Om 11 uur werd de te rugreis naar Leiden weer aanvaard. is, is hij met een sprong op zijn voe- I „Verdwenen!" zegt hij, „Oh!" ten. „Waar is die bandiet?" roept hij 1 antwoord Hendrik en legt de paal in ir is hij", en zwaait krijgshaf- .de auto, „Laten we dan maar ver ten. „waar tig met een stuk hout. Hetzelfde stuk hout, dat enige tijd geleden de professor gebruikte om Bimmelbam buiten gevecht te stellen. De tove naar haalt zwijgend zijn schouders op en tast voorzichtig naar zijn hoofd, dat klopt en hamert alsof het uit elkaar zal ploffen. Pas als hij daar alles in orde bevonden heeft der gaan. Wij zijn op weg een schat te vinden, vergeet dat niet! Wij heb ben geen tijd te verliezen!" Hij kijkt angstig om zich heen. „Ik zou dat mannetje nog wel een afstraffing willen geven, maar zoals ik al zei: de tijd dringt. Ik kan me op het ogenblik niet met zulke kleinighe den bezig houden. Kom nu!" staan. „Ik zou wel eens willen we ten, wie onze onzichtbare vriend is." peinst hij hardop, „en wat deze jas er mee te maken heeft...." Hij trekt de jas uit en bekijkt het hoofd schuddend, waarna hij het kleding stuk weer op de achterbank van het auto'tje legt. Hierop stapt het twee tal in en Hendrik stuurt het wagen tje naar de uitgang. Twee versla- gén wereldreizigersPlotseling trapt Hendrik zo hard hij kan op de Maar Bimmelbam blijft weifelend rém. Uit een donkere nis treedt pro- fessor Grimboud naar voren. Hedenochtend werd de eigenlijke cursus in het Groot-Auditorium in geleid door mr. J. C. van Oven, die de studenten en hoogleraren -welkom heette in Hollands -oudste Universi teit. Het kennisnemen van de wer king van het Marshall-plan in Euro pa, aldus spreker, kan slechts wan neer men de landen zelf en de samen levingen in de 16 „Marshall-landén"' kent. Hier in Nederland wordt de maatschappij in hoge mate beinvloed" door het bevolkingsprobleem. Hoe wel wij een klein volk vormen, is ons land te klein om het een welva-, rend bestaan te verzekeren. Daarbij komt nog, dat de bevolking zeer snel groeiende is, door een zeer hoog ge boortecijfer en het laagste sterftecij fer van Europa. Slechts drie jaar ge-, leden leefde dit volk aan de rand van de ondergang door de vernieti- gings van welvaartsbronnen en de uithongering gedurende de. laatste oorlogswinter. Eerst wanneer wij de ze bevolkingsproblemen en de econo mische en physieke chaos van drie jaar geleden in aanmerking nemen, kan men als buitenstaander oog krij gen voor wat in 'Nederland reeds op het gebied van geestelijke en mate riële wederopbouw en herstel is ge presteerd. Spr. schetste de gang van zaken in de universitaire wereld gedurende de bezettingsjaren, waarin hij speciaal wees op de leidinggevende rol die de Leidse universiteit heeft gehad bij de weerstand tegen de geestelijke Duit se terreur. Prof. van- Oven wijdde tot slot enkele woorden aan de hulo die het Amerikaanse volle ons biedt doör Marshall-hulp en op andere wijze, en betuigde hiervoor *d.e dank ook van de Leidse academie. In aansluiting op deze officiële ope ning gaf prof. dr. J. Tinbergen; di recteur van het centraal planbureau, een historisch overzicht over de' voor oorlogse situatie in Nederland, de door de tweede wereldoorlog veroor zaakte economische, financiële en materiële veranderingen in de struc tuur der Nederlandse samenleving en over de huidige economische activiteit en problemen. Omstreeks het middaguur ontving burgemeester Oud van Rotterdam de deelnemers in het stadhuis aldaar, waar tevens de lunch werd genuttigd. Dee middags werd een rondvaart door de haven gemaakt, waarna aan boord van de Nieuw Amsterdam lezingen werden gehouden.' VACANTIEVRËUGD VOOR DE.. JEUGD Kinderen die zich opgegeven heb ben voor vacantiebezigheden en nog. geen deelnemers-kaart hebben ont vangen, kunnen deze afhalen aan de „Vrolijke Ark", Lange Pieterskerk- koorsteeg 15 Het Kath Comité voo_r: Vacantie-bezigheden, BURGERLIJKE STAND Geboren: Christina Margaretha d. v. F. Rietkerken en M. v. Rosse Charlotte Constance Stephy d. _v. J. Brouweren J. J. de Wijs Johannes Jacobus z. v. J. W. Elstgeest en C. C. Q. Bórst; Johanna Clara d. v. G. W. Brouwer en J. H. Hardijzer; Jo hannes Willem z. v. J. -W. Snik en- M. Chaudron; Antonius Petrus z. v. P. Hesseling en A. G., Peters: Mari nus Johannes en Johannes Hendri- kus zn v. N. Kralt en T. Glasber gen. Overleden: A. C. Laman vr. 73 j. TEGEN WIL EN DANK DOOR PERCY KING 27) „Wat dacht je anders? En zij zullen het bij die éne poging niet laten!" voegde Lund er troostend aan toe. „Ga eens na, Söderman! Zij hebben een zaakje op het oog dat hun ettelijke millioenen francs op levert. Alleen jij kunt bewijzen dat mevi'ouw Hangö en mevrouw Klausen identiek zijn Daar heb je hun zwakke plek. Jij staat tussen hen en de begeerde buit. Pas dus op je tellen .Je bent nu de dans ont sprongen, wie garandeert, dat jij 'n tweede maal weer zo boft?" August overlegde even hoe h met zijn bedenkingen voor de da zou komen. „Meneer Lund," zei h daarna, het ligt niet in mijn aai'1 iemand zonder grond te beschuld gen. Toch meen ik het volgende nic onder me te mogen houden. De ma ier, waarop Lars Folmer me aan- toen ik van de vechtpartij inde 'm Bar terugkeerd, heeft me te .^.ijien gegeven. En u weet, dat ba ron de Béringuard hem het hals snoer van zijn vrouw toonde eer hij het in de brandkast liet opbergen. Lund knikte. „We besteden onze volle aandacht aan Lars Folmer. Er was natuurlijk geen aanslag op de brandkast gepleegd ttls de dieven niet waren ingelicht, dat het hals snoer er zich in bevond. Je hebt ons belangrijke gegevens aan de hand gedaan Söderman. Nogmaals: Kijk uit je doppen. Het lijkt me het beste dat je nu in je mandje kruipt en flink uitslaapt." „Bedankt voor de raad meneer Lund, maar ik voel me fit genoeg om mijn dienst te kloppen." „Zoals je wilt. Ik zal morgen vroeg de hoofdcommissaris op 'de hoogte brengen Waarschijnlijk wenst hij het gebeurde ook nog eens uit jouw mond te horen. Tot ziens." August drukte Lund de hand. „Ik sen blij dat ik u van dienst heb kun- on zijn." Ofschoon hij graag de raad van de >oecteur had gevolgd en onder de >1 was geschoten, gaf hij er de Torkeur aan zijn werk te' doen. mneer hij zich ziek meldde, zou io Elmblad onder geen beding estemming verlenen voor het uit stapje naar Saltsjöbaden. Een paar uur rust kon hij na beëindiging van zijn surveillance in elk geval ne men. Hij verwisselde snel van cos- tuum en begaf zich naar de hal. Tot zijn verwondering trof hij aan de lessenaar Lars Folmer nog aan; het was allerminst diens gewoonte, de klók van twaalf uur koud te laten worden. August werd ingelicht nog eer hij naar de reden van die plot selinge dienstijver - had kunnen in formeren. „De nachtklerk belde, dat hij graag iets later zou verschijnen. Zijn vrouw heeft een baby gekregen. Ik geef het je te doen, op zo'n snert- salaris een gezin te onderhouden!" „Zo," zei August effen. „Mij heb ben ze juist verteld, dat de nacht klerk jou een paar uur zou aflos sen om je in de gelegenheid te stel len met een jongedame op stap te gaan." „Wie heeft dat verteld?" stoof Fol mer op. „Iemand de naam doet er min der toe." „Een leugen!" August schokschouderde. Het is de moeite niet waard. Laat ik jouw lezing aanvaarden en je mijn com pliment maken voor je bereidwil ligheid. Een artikel waarin je anders niet ruim gesorteerd zit!" „Ja ik zal vrijwillig dienst doen voor een ander, als ik de mijne ge klopt heb! Ik werd er door de gérant toe gedwongen. Zoiets als een rechtspositie lappen ze hier aan hun laars!" Ineens grinnikte Folmer. „Je ziet er weer vrij toonbaar uit, zeg! Er gaat toch maar niets boven water en zeep!" August knikte terwijl hij op 'n punt van het schrijfbureau plaats nam. Folmer loensde naar hem. „Die Signe Hansen deugt dus niet erg wel?" informeerde hij na een kleine pauze. 1 „Hè? Ken je haar naam?" „Dat is altijd het eerste waar ik naar vraag, als ik een aardig kind zie. Maar bij haar schijnt de aar digheid alleen aan de buitenkant te zitten!" „Och, dat zal ik niet direct zeg gen," antwoordde August ontwijkend „Ik ben benieuwd of zij zich nog eens hier durft vertonen." „Wat is er eigenlijk voorgeval len?" „Niet veel bijzonders. Een klop partij in een bar." „Zij had zeker een vriend, die heibel maakte, omdatje hem zijn meisje wilde afsnoepen?" „Toch niet. Zij was er al vandoor toen de kloppartij begon." „Had zij genoeg van je?" „Het schijnt zo." „Drommels! Zij gaf je dus een blauwe scheen! Ik probeerde met haar af te spreken en had het land dat jij haar aan de haak sloeg. Nu ben ik blij achtèr het net te hebben gevist." „Hoe kwam ze in de kiosk?" „Ik weet het niet, Zij verscheen om ongeveer kwart over zeven, praatte een ogenblik met Louise waarna deze zich kleedde en ver trok. Ik had het juist tamelijk druk. Ik begon net een praatje mét haar, toen jij roet in het éten gooide. In welke bar gebeurde het en wat was de aanleiding, dat ze je zo toetakel den?" „Ken je de Maxim Bar?" „Een paar keer geweest. Ongege neerde boel." „Nu daf dametje wilde iets eten en bracht me er heen. Toen zij haar biefstuk en twee cocktails verschalkt had', scheen zij het nodig te achten, haar neus te gaan poedèren. Zij kwam niet terug. Daar ik genoeg van het wachten kreeg, riep ik de kell- ner om af te rekenen. De snoeshaan was zo bijzonder op me gesteld, dat hij me niet liet gaan. Waarop ik hem een stevige duw gaf en de poppen direct begonnen te dansen." „Nog" nooit gehoord, dat ze een gast willen beletten te. vertrekken, wanneer hij het verkiest! Als hij tenminste zijn vertering "heeft be taald." „Het was afgesproken werk. In 'n ommezien zaten vijf kerels me op het. lijf. Voor iedere tegenstander, die .ik vloerde kwamen twee andere in de plaats. Ik zou het loodje hebben ge legd, als niet een van de vechters bazen de stommiteit begaan had, het licht uit te knippen." „Is dat alles?" „Dat is "alles." „En je telefoneerde de politie, dat je belangrijke inlichtingen kon ver^ strekken in verband met de plun dering van de brandkast!" August zag de klerk doordringend aan. „Hoe weet je dat?" „Duivels, daar heb ik mijn mond lelijk voorbijgepraat!" bekende Fol mer kleurend, „Sine Tidvall luist erde mee en vertelde het mij. Ook zónder dat had ik wel gesnapt, dat er iets bijzonders aan liet handje was want om een doodgewone knok partij iri*een bar bekommert de po litie zich niet." „Ik had belangrijke inlichtingen ja en ze staan niet in verband met de herrie." „Waarmee d&n wel?" „Ik kan het je niet zeggen." (Wordt vervolgd.)

Leidse Courant | 1948 | | pagina 2