De Vierdaagse is ten einde De Leidse zwemkampioen- schappen De strijd om de titels van de jeugd Eerste opvoering te Aalsmeer van „Het Gulden Uur' Twintig millioen liter ijs Detective ZATERDAG 31 JULI 1948 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BEAD PAGINA 2 684 Uitvallers geteld DE LAATSTE DAG der Vierdaagse eindigde om 7.30 uur, ofschoon de eindtermijn 5 uur moest zijn. Felle hitte en een langdurig oponthoud aan de Maas hielden velen langer op dan in hun bedoeling lag. Precies 5.900 dames en heren hebben de Vierdaagse in blakende gezondheid en flink bruin verbrand ten einde gebracht. In totaal zijn er gedurende de 4 dagen 684 deelnemers uitgevallen, dus ongeveer 9 pet., waaronder 2 No ren en 1 Fransman. Buiten beschouwing gelaten de 555 ingeschrevenen, die om aannemelijke redenen Maandag op de inschrijvingsbureaux niet verschenen zijn. Zij, die de 40, de 50 en de 55 k.m. per dag hebben afge legd, hebben een kranige kamp geleverd tegen de stralende kracht van de zon, welke de energie van honderden verteerden. De laatste tocht van Nijmegen naar Grave, Cuyk, Gennep en door de Maasvallei is niet 'lichter geweest dan de 3 eerste dagen. Grave en Cuyk monterden de duizenden deel nemers op met muziek, hartelijk ge juich en dikwijls gastvrij onthaal. De meesten echter stapten stevig door om nog op tijd de pontonbrug over de Maas bij Cuyk geslagen, te bereiken. Het was bekend, dat deze brug na 1 uur in de middag voor de scheet» - vaart zou worden opgebroken. De helft der deelnemers heeft de Maas over de tijdelijke brug kunnen veoveren. De rest, die zich had laten verleiden door het loos gerucht, dat de brug tot 5 uur zou open blijven, werd teleurgesteld en moest nu per pont bij Cuvk bij Katwijk worden overgezet. Dit was een oponthoud van 1 of 2 uur minstens, vandaar ook het feit, dat somigen om 7.30 te Nij megen aankwamen. Nijmegenaren en anderen, uit alle oorden des lands hadden zich over een lengte van 4 k.m. in dichte rijen ongesteld om vooral op de, St. Annalaan de thuiskomenden onder een regen van bloemen en klaterend applaus te be groeten. Muziekcorpsen en burger- fanfares uit Nijmegen, Utrecht, Eindhoven enz. haalden de deelne mers in met schetterende fanfares. Overal waren vlaggen ontplooid en alle clubs voerden hun banieren mee. Er was ook officiële belangstelling, o.a. admiraal Helffrich, schout bij nacht van Willigen, generaal Kruis een vertegenwoordiging van minister Gielen, de Franse militaire attaché kolonel Coulange en de commissaris der Koningin in Gelderland, mr Quarles van Uffort en tal van hoge officieren. Het was een triomphale intocht. Van het Canisius ziekenhuis defileerden de 500 manschappen en Marva's van de marine voor de mi litaire autoriteiten. Op de Wedren STADGENOTEN BIJ DE „VIERDAAGSE". Aan de Vierdaagse" hebben ook meerdere stadgenoten deelgenomen, o.w. de drie gebroeders Rob, Ivo en Paul Donders, die alle drie de tocht met succes hebben volbracht. Hulde voor deze praestatie! werden de onderscheidingen uitge deeld in de vorm van 5.000 N.B.V.L O.-kruisjes en -kroontjes. Vooral de gouden kruisdragers kregen een geestdriftige ovatie. De grote groe pen burgers, militairen en politie mannen, die de 55 en 50 k.m. hadden afgelegd waren het onderwerp van geestdriftig eerbetuig. We noemen o.a. de U.P.S.V., de Limburgse mijn werkers, de Nieuwe Haagse Vier daagse, de Van Heekgroep, Uniele ver, de „Wip Wip" uit Amsterdam, de Canisgianen uit Nijmegen en de Blauwvosjes, die even fris het einde haalden als zij het begin openden. Gisteravond was Nijmegen een lichtvloed en dansten de duizenden in de Verenigng en in de openlucht hun feestvreugde uit. De 32ste vierdaagse is in weerwil van veel moeilijkheden toch goed ge- Acht van de tien titels voor LZC IN DE ZWEMINRICHTING „De Zijl" werden gisteravond de Leidse zwemkamrpioenschappen verzwommen, waarbij de organisatie in han den was van „De Sleutelstad". Het werd een uitstekend geslaagd tour- nooi, waarbij soms felle strijd te zien werd gègeven en waarbij danig om de titels is gevochten. De resultaten waren voor de LZC bijzonder gunstig, want op acht van de tien nummers werd de oude LZC winnaar. Op één nummer werd door de Zijl beslag gelegd, terwijl het tweede haar werd toegeworpen doordat een LZC-zwemster in de verkeerde baan aantikte en gedis kwalificeerd werd. Het nummer 100 M. schoolslag le verde een driedubbele overwinning voor de LZC op, hetgeen een uit stekend begin was. Daarna kwam de 100 M. borst- crawl voor heren met felle strijd in de eerste serie tussen de LZC-er Heek en de Zijl-zwemmer Kikkert, terwijl in de tweede serie B. Kruis van de LZC en N. Steenhouwer van de Zijl heftige strijd om de eerste plaats voerden. Evenwel, zij bleven allen nog beneden de concurrenten uit de derde serie met C. Stomps, LZC, J. Prevo, de Zijl en P. Erades, Sleutelstad, die de eerste drie plaat sen bezetten. Het nummer 100 M. schoolslag he ren werd een fraaie zege voor de cJ)e (Mympióche S,peten in 1928 1932 en 1936 Ter oriëntering geven wij hieronder de resultaten der vorige drie Olym- p-sche Spelen, die van Amsterdam 1928. Los Angelos 1932 en Berlijn 1936. De landenrangschikking naar puntgptelling was hierbij als volgt: AMSTERDAM 1. Amerika 130 2. Duitsland 59 3. Finland 56 4. Zweden 55 5. Frankrijk46 6. Nederland 40 7. Italië 38 8. Engeland35 9. Noorwegen 34 10. Canada 30 11. Zwitserland 24 12. Hongarije 22 13. Tsjechoslow. 16 14. Argentinië 16 15. Oostenrijk 13 16. Japan 11 -17. Estland 10 18. Denemarken 9 19. Polen 9 20. Egypte 9 21. Austrahë 8 22. Zuid-Afrika 5 23! België 5 24. Zuid-Slavië 4 25. Uruguay 3 26. Brits-Indië 3 27. Ierland 3 28. Nieuw-Zeel. 3 29. Spanje 3 30. Haïti 2 31. Chili 2 32. Portugal 1 33. Philippijnen 1 DE EINDRESULTATEN. LOS ANGELOS 1. Amerika 2. Italië 3. Frankrijk 5. Zweden 6. Duitsland 7. Japan 8. Engeland 9. Hongarije 10. Canada 11. Nederla 12. Australië 14. Argentinië 15. Zuid-Afrika 16. Oostenrijk 17. Tsjechoslow. 18. Ierland 19. Denemarken 20. Mexico 21 Br.-Indië 22. Philippijnen 2.3. Letland 24. Nieuw Zeeland 25. Urugay 193 1. Duitsland 181 64 2. Amerika 104 47 3. Italië 47 43 4. Finland 39 42 5. Frankrijk 39 39 6. Hongarije 37 86 7. Zweden 37 34 8. Japan 34 28 9 Nederland 33 25 10. Engeland 29 15 11 Oostenrijk 27 12 12. Zwitserland 26 12 13. Tsjechoslow. 19 11 14. Canada 14 9 15. Argentinië 13 8 16. Estland 13 8 17. Noorwegen 11 6 6 18. 19. Egypte Polen 10 9 5 20 Denemarken 3 21. Turkije 4 3 22 Br.-Indië 3 2 23. Nw. Zeeland 3 2 24 Letland 3 1 25. Mexico 3 1 26 Zuid-Slavië 2 27. 28, Roemenië Zuid-Afrika 2 2 29. België 2 30. 1 31. Philippijnen 1 32. Portugal 1 LZC-er M. Brak, die met z'n butter fly de overige deelnemers verre de baas was. Dickey Stomps (LZC) veroverde weer de titel op de 100 M. borst- crawl en 100 M. rugslag dames en Henny de Tombe (de Zijl) heeft zijn evenknie op de 100 M. rugslag in Leiden nog niet gevonden. Ook in de estafettenummers was de LZC de overige clubs verre de baas. Tot slot van de avond werd een polo wedstrijd gespeeld tussen Jeugd en Veteranen van Leiden. De jeugd won op het nippertje met 54. Het verloop was: H. Versluis 10, J. Prevoo 20, P. Lut 21, H. Ver sluis 31, P. Lut 32, A. van Eg- mond 33. Rust. Geeve 34, Kik kert 44, H. Versluis 54. De üitslagen zijn als volgt: 100 M. schoolslag dames: 1. W. Caspers, LZC. 1.30.4; 2. L. Mens, LZC 1.30.7; 3. A. de Mey, LZC 1.36.4 100 M. borstcrawl heren: 1. C. Stomps, LZC, 1.9.9; 2. J. Prevoo, de Zijl, 1.10.8; 3. P. Erades, Sl.stad, 1.11. 100 M. schoolslag heren: 1. M. Brak, L.Z.C., 1.24.5; 2. W. v. d. Loo, De Nederlandse schermer Kosman (Den Haag) in actie tegen de Engels man Smith tijdens de ontmoeting NederlandEngeland, die Vrijdag in het Wembley-Stadion plaats vond. LZC. 1.28.2; 3. D. Cannoo, LZC, 1.28.9. 100 M. borstcrawl dames: 1. D. Stomps, LZC 1.21.7; 2. T. Sjardin, de Zijl, 1.26.3; 3. J. de Jong, LZC 1.27.2. 100 M. rugslag heren: 1. H. de Tombe, de Zijl, 1.16.8; 2. J. v. d. Rey- den LZC" 1.23.5; 3. A. L. v. Ingen Schenau, LZC 1.35.8. 100 M. rugslag dames: 1. D. Stomps LZC 1.37.2; 2. J. de Jong LZC 1.42; 3. J. de Haan Sl.stad 1.42.4. 3 x 50 M. wisselslag estafette he ren: 1. LZC I (J. v. d. Reyden, M. Brak en C. Stomps) 1.42.1. 2. de Zijl I (H. de Tombe, N. Steenhou wer en J. Blansjaar) 1.45.7. 3- LZC II (W. Stomps, D. Cannoo, R. L. Keuls) 1.49. 3 x 50 M. wisselslag dames: 1. LZC I (dames J. de Jong, W. Cas pers en D. Stomps) 2.4.7; 2. LZC II 2.11.7; 3. Sleutelstad I 2.15. 5 x 50 M. vrije slag estafette he ren: 1. LZC I (C. Stomps, J. v. d. Reyden, P. Versluis, S- P. Heck, M. Brak 2 42.1; 2. LZC II 2.43.4; 3. SI. stad I 2.49.7. 5 x 50 M. wisselslag estafette da mes: 1. de Zijl 3.30.4 De LZC-ploeg, die als eerste aankwam met een tijd van 3.26.2, werd gediskwalificeerd doordat Dicky Stomps op het laatste moment haar baan verliet en ver keerd aantikte. HYPOTHEKEN en voor alle andere zaken op het gebied van on roerende goederen Bouw-en Makelaarsbedrijf v.dc Drift raEEDS ENKELE MALEN belichtten wij in deze kolommen enige be- langrijke zijden van de Nederlandse Athletiek Kampioenschappen voor Junioren, die de R.K. A.V. „De Bataven" morgen op de sintelbaan van de Leidse Hout te Leiden organiseert. Er zou nog zo veel meer van te vertellen zijn, want deze kamp vormt een van de hoogtepunten van het Nederlandse athletiekseizoen 1948 en het hoogtepunt voor de jeugd. Met jeugdig enthousiasme zullen morgen de junioren uit alle delen des lands aantreden, om in de Leid se Hout getuigenis af te leggen van hun wil om te winnen, maar alleen in sportieve strijd. Talrijke namen van de meest bekende junioren zou den wij kunnen noemen, maar wij beperken ons tot het vermelden van de naam van Joop Fikkert, de jeug dige Twentenaar. Een natuurtalent, drievoudig kampioen, die in de toe komst nog vel van zich zal doen spreken. Het is een lust, om deze jongeman, die de techniek tot in de perfectie beheerst, aan het werk te zien. Ongetwijfeld zal hij ook mor gen weer enkele titels veroveren. Het is morgen vooral de dag van de jeugd. Zij krijgt de kans, om te to nen, wat zij op athletiekgebied pres teren kan en een wedstrijd als deze, waarop de bloem van de jongeren aanwezig is, is de beste graadmeter om de toekomstige Nederlandse ath- letiekprestaties te kunnen bepalen. Meldden wij gisteren, dat er een sterke deelname op het nummer ver springen Senioren was, thans bereikt ons het bericht, dat ook de bekende athleet Naaktgeboren aan dit num mer zal deelnemen. Zal het een van de athleten uit deze uiterst sterke bnzetting, gelukken, om het 20 jaar G^ie record verspringen, eindelijk eens te verbeteren? De omstandig heden hiervoor zijn ideaal. Er worden voor het eerst sinds ge ruime tijd ook weer hordennummers verwerkt. De belangstelling van de Leidse athleten gaat vooral uit naar het duel tussen v. Venetiën (Hol land) en Stik voort (Bataven), die resp. het Leidse Junioren- en het Leidse Senioren-record'op hun naam hebben staan. Nu verschijnen deze twee horden-cracks samen aan de start. Wij eindigen onze beschouwingen over deze kampioenschappen. De belangstelling van athletiekend Ne derland is morgen op Leiden gecon centreerd. Leiden zal zich ongetwij feld deze eer waardig tonen en dit bewijzen door een grote opkomst, om deze strijd der kampioenen niet te missen. De wedstrijden vangen te 1 uur aan. OPENLUCHTSPEL VOOR 8 GEMEENTEN IN AALSMEER is gisteravond de première gegaan van een openlucht- spel, dat ter ere van het Regeringsjubileum ook in de gemeenten Hoofd dorp, Santpoort, Halfweg, Wassenaar, Lisse en Sassenheim zal worden op gevoerd. Ieder dorp wil bij deze gouden gelegenheid met iets goede voor den dag komen. De kosten echter van een flink openluchtspel voor ieder der gemeenten afzonderlijk te hoog zijnde, heeft men samenwerking ge zocht. was Prins.' Willem, die de verzoening' bewerkte als boven de partijen staan de figuur. De vergelijking met de on partijdige hoogheid der jubilerende Oranje-koningin lag voor het grijpen, wérd gegrepen en ook begrepen. Op Aalsmeer en Hoofddorp viel de keuze een stuk uit te voeren, waar van de kosten door de Oranjevereni gingen der samenspannende gemeen ten zouden worden gedragen. Jef Heydendaels „Het Gulden Uur" werd door de Hoofddorpers en Aals meerders ingestudeerd en gisteren aan de Ophelia-laan tegen een ach tergrond van hoog geboomte ver toond. Spelers, decors en tribunes zul len ook bij de bondgenoten dienst doen maar voor de juiste achter grond zal ieder zelf moeten zorg dragen. Er was veel belangstelling en de toeschouwers uitten grote waardering voor de opvoering, waarvan de kracht niet ligt in massale bewegingen al namen er 110 personnages aan deel maar in de vlotte en levendige uit werking van een drietal tonelen, waarvan historie en heden uitstekend met elkaar tot een geheel zijn ver vlochten. De beproeving van Juliana van Stolberg vindt haar weerklank in de wederwaardigheden en de dap pere houding "an een hedendaagse moeder tijdens de bezettingsjaren, terwijl een vergelijking wordt getrok ken tussen de onwankelbare moed van Juliana van Stolberg en de on verschrokkenheid onzer jubilerende vorstin. Vooral in de scène van „me vrouw de Bruins", die haar zoons evenals Juliana offerde voor de bevrijding van ons land, werd een dramatisch effect bereikt, dat vele toeschouwers ontroerde. In het slot bedrijf is op enigszins luchtige wijze de verdraagzaamheid uitgebeeld, die de Vader des Vaderlands zo na aan 't hart lag. Zowel de stijfheid der Hollandse regenten als de levenslust der bij de Prins komende Brusselaars werd in een scherpe caricatuur ge trokken, waardoor hoewel we even ons hart vasthielden het gehele twistgesprek kluchtig verliep. Het „Het Gulden Uur" het uur der eerste en der tweede bevrijding werd heel goed gespeeld. Er werk ten enige beroeps-toneelspelers mede: Huib Orizand, Peronne Hosang, Maar ten Kapteyn en Bert Dijkstra, maar de amateurs hadden er óók zo'n slag van, dat wij de professionals niet krenken met te bekennen, geen onder scheid te hebben bespeurd tussen hen en de amateurs. Het is bij zulke ge legenheden een waagstuk figuren als Willem de Zwijger voor de microfoon te laten komen, maar het was een zeer aannemelijke en waardige Prins, die met enkele bezadigde woorden en di plomatieke zetten de twist van Noord en Zuid beslechtte helaas, zoals men weet, slechts voor korte duur. Er werd als entr'acte aardig ge danst, en werd met pit en voort ge speeld door een fanfare-corps en ge zongen door een koor van zangers en zangeressen. Er kwam ook geren en gedraaf van ruiters aan te pas. maar de dressuur haperde nogal. Dat is echter te verhelpen. Onder regie van Gert Lindenberg was het stuk stevig ingestudeerd, zodat het een bevre digend en vloeiend verloop had. Aan het einde van het spel heeft de voorzitter der Oranje-vereniging uit Sassenheim, de heer Ph. Boot, dankwoorden en bloemen uitgedeeld en de ingenomenheid der toeschou wers op spelers en spelleiding over gedragen. Het tekstboek van „Het Gulden Uur" is, in perkamenten band, en van een huldigende opdracht namens de 8 gemeenten voorzien, de zer 'dagen aan H. M. aangeboden en in dank aanvaard. Eet het Nederlandse volk per jaar Wie nog denkt, dat het „ijsje" dat V/ij in de gloeiende hitte van de laat ste dagen opnieuw zo zeer waarderen, een onbelangrijk artikel is in onze nationale economie, vergist zich deer lijk. Zie hier enkele cijfers. Naar schatting, volgens de ver strekte toewijzingen aan grondstof fen, zal de verkoop van consumptie ijs over het gehele land dit jaar on geveer 20.000.000 liter bedragen. Een ijsje van tien cent moet 40 gram we gen. Een liter ijs- bevat ongeveer 25 van deze ijsjes en kost de consument dus een rijksdaalder. 20 millioen rijksdaalders is 50 mil lioen gulden Hiervan heft de staat 15 pet. weel debelasting, ontvangt doordoor dus 7,5 millioen. Intussen betekent 20 millioen liter ijs in Nederlandse keel gaten, dat iedere Nederlander, zelfs de pasgeborenen, in 1948 ruim 2 liter consumptie-ijs zal eten, wat erg veel lijkt, maar in vergelijking met de Amerikanen nog ex peuleschilletje is. Amerikanen nog een peuleschilletje is, liter ijs per jaar! We willen hiermede alleen maar zeggen, dat minister Lieftinck als bewaarder van 's lands schatkist verstandig heeft gedaan consumptie ijs een „weelde-artikel" te noemen, want al ijs-etend stort de verhitte Ne derlander een lief sommetje in de schatkist, ondanks de heftige protes ten van de ijsbereiders, die ijs een zeer gezonde en nuttige versnapering vinden en geen weelde. En ten tweede dat de bestuurders van de ondervakgroep „consumptie- ijsbereiding" op hun beurt zeer ver standig deden toen zij besloten alles te doen om de ijsbereiding beter en hygiënischer te maken. De kwaliteit is weer voor oorlogs. Dank zij recente besluiten van de minister van Economische Zaken is het weer mogelijk ijs te maken van een vooroorlogse kwaliteit. Het is n.l. weer toegestaan melk en zelfs eieren in het consumptie-ijs te verwerken. Het ijs, dat op het ogenblik ver kocht wordt bestaat dan ook weer uit melk, suiker, aroma in de vorm van verse vruchten, vanilli, chocolade, koffie of andere essence's en bind middelen, als maizena, aardappelmeel enz. En het ijs, dat u thans van een ijs- bereider koopt, het z.g. schepijs, is, dank zij de onderlinge samenwerking en vrijwillige controle van uitsteken de kwaliteit, zoals wij hebben kunnen constateren tijdens een excursie lange verschillende ijsbedrijven, de Neder landse dagbladpers aangeboden door de ondervakgroep „consumptie-ijsbe- reiding. Bij deze vakgroep zijn pl.m. 2700 dat zijn alle zelfstandige ijsbe reiders in Nederland aangesloten. Daarnaast staan ongeveer 100 Neder landse consumptie-ijsfabrieken en een aantal restaurants en café's, die zelf hun ijs fabriceren. De eerste ca- tagorie, die van de ijsbereiders, levert ongeveer de helft van het geconsu meerde ijs. De controle op het ijs is zeer scherp. Melk, eventueel eieren of eierstruif zijn grondstoffen, die allerlei schade lijke bacteriën «kunnen bevatten. Daarom is bij de bereiding van con sumptie-ijs het ^gebruik van eenden eieren absoluut verboden. Van Rijks wege wordt de controle*uitgeoefend door de keuringsdienst van waren. De ijsbereiders zelf laten apart hun ijs controleren door het laboratorium van de zuivelbedrijven in den Haag. ARNOLD MEIJER OP VRIJE VOETEN GESTELD. Omstreeks half Juli is Arnold Meijer, de voormalige leider van „Na tionaal Frant", op vrije voeten ge steld. Hij was indertijd zoals1 ge meld tot 4 jaar met aftrek ver oordeeld. Doordat thans 2/3 van de straftijd verstreken is, is hij, volgens ige^dende regelingen, vervroegd uit gevangenschap ontslagen. TEGEN WIL EN DANK DOOR PERCY KING 26) De telefoniste lachte schel. „Be doel je, dat zij je zo toetakelde?" „O neen. Zij nodigde me uit op een bruiloft en de gasten vonden het niets aardig van me, dat ik zonder cadeautje had durven komen." Met een genadig knikje nam August afscheid van het tweetal en ging met de lift naar boven. De opvolger van Matts Holm staarde hem verbijsterd aan maar waagde het niet, door een vraag uiting aan zijn nieuwsgierigheid te geven. Het kostte August een kwartier om het blosden van de wonden onder het oog en op de wang te stillen, zijn gezicht weer enigszins toonbaar te maken en de lichtere beschadigin gen te herstellen. Overhemd en das zaten vol bloedvlekken. Terwijl hfj zich opknapte, toefden zijn gedach ten bij Lars Folmer. De man met het kunstbeen had hem aangeraden de klerk in de gaten +e houden. August herinnerde zich Foimer's verbouwereerdheid toen hij r" 3 hoteldetective in verfromfraaide toestand had zien binnentreden. Was het wel verbouwereerdheid geweest? Was het niet veeleer schrik, dat de hoteldetective terug had kunnen ke ren? Hoe meer hij er over piekerde des te waarschijnlijker leek hem de laaftte veronderstelling. Folmer kon heel goed in relatie staan met Klau- sen en de onbetrouwbare jongedame, die zich Signe Hansen noemde. In dat geval had hij haar aanwijzingen verstrekt, hoe zij het moest aanleg gen om de hotel-detective buiten 't „Sint Olaf'' te krijgen. August nam de ontvanger en ver zocht de telefoniste: „Bel het poli tiebureau op, als 't u blieft. Vraag of inspecteur Svénsen even aan 't toestel komt." Stine Tidvall gichelde: „Wil je je schat in de boeien laten sluiten?" „Doet u maar, wat u is opgedra gen," antwoordde hij kort. De gewenste aansluiitng was er spoedig. „U spreekt met Söderman, de ho tel-detective van het „Sint Olaf'. Ik heb belangrijk nieuws in verband met de gepleegde inbraak." Inspecteur Svendsen heeft *pas morgenochtend dienst. Hier hoofd inspecteur Lund. Kunt u het met mii af? Ik ben volledig op de hoogte." „Natuurlijk." „Dan kom ik met twintig minu ten." „Na te hebben afgebeld, - instrueer de August de telefoniste: „Ik ver wacht hoofdinspecteur Lund binnen het half uur. Verwijs hem onmid dellijk naar mijn kamer." „Mijn dienst is op een oor na ge vild," luidde de vinnige repliek. „Ik voel er niets voor, een minuut lan ger te blijven. De nachtklerk vindt de boodschap op zijn lessenaar." „Het kan me niet schelen, hoe het gebeurt,' als het maar gebeurt." Onwillekeurig dacht August aan de weken dat hij als nachtklerk werk zaam was. Ze waren vredig verlopen De komst van Marianne Karlsson had alles met één slag veranderd. Nu was hij hotel-detective! Moest hij beschaamd erkennen. Eén, die de politie inlichtingen onthield, welke klaarheid in een misdaad kon bren gen! Marianne's beeld rees vóór hem en zjjn gezicht verhelderde. Hij deed het voor haar! Geen sterveling wist geen sterveling zou het ooit weten, dat hij Gunnar Lundqvist's porte feuille had verdonkeremaand. Als hij zich zelf niet bloot gaf lekte het nimmer uit. Er waren nu reëeler dingen om over na te denken; hoe hij de schurken zou ontmaskeren, die het halssnoer van barones de Bé ringuard' hadden gestolen en in ver band daarmee de beloning in de maatschappij zonder enige twijfel wacht slepen welke de verzekering zou uitloven. Het stond vast, dat hij het goede spoor volgde; anders was er geen poging gedaan, hem uit de weg te ruimen. Hoofdinspecteur Lund toonde zich een man van de klok; precies op de overeengekomen tijd klopte hij aan •August's kamerdeur. Een prettige jo viale verschijning. Opzettelijk had August niet naar Uppström gevraagd die isegrim. Lund bekeek de hotel detective met goedmoedige spot. „Je schijnt een vergadering te hebben bezocht, waar nogal stevig gedebatteerd werd niet?" „De spaanders vlogen tenminste aardig in het rond! Gaat u zitten, dan zal ik u het geval vertellen. Lund maakte aantekeningen ter wijl August zijn relaas deed. en viel hem geen enkele maal in de rede. Na afloop zat hij eenpoosje met geslo ten ogen. „Misschien mag ik de mogelijkheid niet geheel wegcijferen, dat die Sig ne Hansen me zonder kwade bedoe lingen naar de Maxim Bar bracht," opperde August. „Doe het maar gerust," luidde Lund's oordeel. „Het was een door gestoken kaart. Morgen neem ik de verkoopster onder handen, die gere geld de kiosk bedient. Dan zullen we zien, of we inderdaad met een zuster van haar te maken hebben en in dit geval is ze ongetwijfeld mede plichtig. Zij kan ook in ander op zicht medeplichtig zijn doordat zij zich liet omkopen. Staat zij er bui ten, dan werd haar waarschijnlijk de sleutel ontstolen. Enfin, het zal wel blijken. Als we geen lastiger pro bleem op te lossen krijgen, verdie nen wij ons geld slapend. Nu over jou Söderman. Je liep met open ogen in de val, vriend, en neem me niet kwalijk: het was een vrij door zichtige val!'' „Ik had beter gedaan met de poli tie te waarschuwen, zodra ik merk te, dat het niet pluis was in de Maxim Bar." „We zouden er niemand hebben aangetroffen die geen dikke rekening met ons te vereffenen heeft. De Bar staat allang onder verdenking en de eigenaar moet Zaterdag de tent slui ten. Veel had hij dus niet te ver liezen. Natuurlijk zal hij beweren, géén van de bezoekers te kennen en dat het een gewoon vechtpartijtje was. Die smoesjes krijg je altijd te horen." „De kellner was in ieder geval in 't complot." „Afgaande op je beschrijving is het een zekere Egon Ceder, die heel goed weet, hoe een gevangenis er van binnen uitziet. Dat juffertje maakt deel uit van het complot. Haar taak bestond hier in, je naar de Maxim Bar te lokken, en dan werd een verdovend middel in je con- sumtie gedaan. Het was een streep door de rekening, dat het bier je niet smaakte en je je niets anders liet opdringen. De dame lichtte haar opdrachtgevers in, dat er niemendal met je viel aan te vangen. We vin den haar wel. Jij kunt haar identifi ceren, de klerk van het „Sint Olaf-' kan het eveneens. Wat de lui betreft die jou je portie moesten toedienen het beroerde is, dat de onderwe reld bosjes zware jongens telt, die voor twintig, dertig kronen elk smerig karwei opknappen, en in de voor heeft gespannen." „Ik voor mij ben er zeker van dat het Klaysen was. Ik heb hem dui- delii'k herkend." „Het lijkt mij ook heel aanneme lijk Voor zover we echter konden nagaan, heeft iemand die aan zijn signalement beantwoord hier nog nooit met de politie te maken ge had." „Is het ook niet uw mening, dat zij het op mijn leven hadden voor zien?" (Wordt vervolgd.)

Leidse Courant | 1948 | | pagina 6