De XlVe Olympiade Athletiek levert de eerste Olympische kampioenen Vijf Nederlandse zwemsters in halve finale Het Nederlands elftal tegen Groot-Brittannië Jdandemaxvt toont aak nog Belangd telling noot andere zaken ZATERDAG 31 JIILI 1948 DE LEIDSE COURANT fWEEDE BLAD - PAGINA 1 Wat de eerste, zwemdag ons bracht Als wij de resultaten van de eerste zwemdag bekijken valt het ons op, dat ondanks de vrij zware baan van het Olympisch zwemstadion te Wem bley zeer goede tijden zijn gemaakt zowel bij de heren als bij de dames. De baan is immers zeer zwaar, daar er een drempel is, die juist in de eindspurt meetelt. Nederland mag niet ontevreden zijn. Het is natuurlijk jammer, dat Hannie Termeulen door de omstandigheden, vooral het lange wachten bij de start, geheel door nerveusiteit werd bevangen. Dat zij direct op de derde plaats kwam te liggen had waarschijnlijk ook in vloed. Het keerpunt nam zij niet zorgvuldig en langzaam. Zij kwam volkomen uitgezwommen aan het eindpunt. Maar daar staat tegen over, dat Marie Douise Vaessen en Irma Schuchmacher die resp. 1 min. 7.5 en 1 min. 7.9 noteerden, zich plaatsen in de halve finale, daar mede niet veel boven haar beste tij den blijvend. Van de zestien geplaatste zwem sters, die allen beneden de 1 min. 10 sec. bleven, bezetten de Nederlandse meisjes thans de 4e en 5e plaats. Wie weet waar zij heden nog toe in staat zijn. De strijd om de eerste plaats zal gaan tussen de Deense zwemstejs Nathansen,, Andersen en Harup met de Amerikaanse zwemster Ann Cur- tiss. Bij de 200 meter schoolslag excel leerde Nel van Vliet. Niet alleen' verbeterde zij het Olympisch record, maar zij was bijna 4 seconden snel ler dan de Hongaarse Szekely die vlinderslag zwemt. Jannie de Groot en Tonny Hom hebben wel eens be tere tijden gemaakt, maar in ieder geval hebben zij zich in de semi-finale geplaatst. Ook deze wedstrijden komen he den tot een beslissing. Wat de heren op de 100 meter borstcrawl betreft, hierbij zijn acht zwemmers in de finale gekomen, die een tijd onder de 1 minuut noteer den: drie van de vier snelsten zijn Amerikanen waartegen de Fransman Jany de eer van Europa zal moeten ophouden. En ten slotte memoreren wij de 121 waterpolo-overwinning van Nederland op India, al vormde dit land een zwakke partij. Het viel op, dat op velerlei pun ten uit het stadion Nederlandse aan- moedigingskreten werden gehoord. Dit zal de vertegenwoordigers van Nederland zeer zeker by hun strijd stimuleren. Resultaten van het athletiektournooi De Britse organisatoren hébben het op de eerste dag van het Olym pisch athletiektournooi niet bijster getroffen. In de ochtenduren kwa men de Nederlandse discuswerpsters voor de kwalificatieronden voor niets. Want men had haar vergeten te waarschuwen, dat deze voorwed strijden niet zouden doorgaan. Dat was een fout, maar de blunders volgden elkaar in de middaguren op. Men begon toen veel te laat en die achterstand werd steeds groter, zodat de wedstrijden vijf kwartier na het daarvoor vastgestelde schema waren afgelopen. Dit alles werd ver oorzaakt door het feit, dat de Brit ten de organisatie niet machtig wa ren. De coördinatie tussen de ver schillende onderdelen ontbrak soms geheel en zo kon het gebeuren, dat De Ruyter, naar het veld komend voor de 800 meter, teruggestuurd werd, omdat men nog niet zo vér was. Maar het wachten duurde De Ruyter zo lang, dat hij in slaap viel, gelukkig werd hij voor zijn serie nog op tijd gewekt. Het opsommen van alle fouten zou te veel ruimte vergen, maar een grove blunder dient toch nog even te worden gememoreerd. Op de 10.000 meter werd de Belg Everaer zesde geklasseerd, maar hij was 2 K.M. voor het einde naar de kleed kamer vertrokken. Maar de luid spreker en het scoringbord (voor de pers onzichtbaar, een enorme handi cap) bleven trouw aan de uitspraak van de bijziende juryleden en de Belg bleef zesde. Totdat de Belgi sche chef d'équipe, de heer de De ken, het te bar vond en de jury leden op hun fout wilde wijzen. He den zal het publiek en de pers wel de verbeterde uitslag horen, want de heren juryleden waren inmiddels met boeken en al vertrokken. Wat de Nederlandse prestaties op deze eerste dag betreft: de zesde plaats van Ans PanhorstNiesaink bij het discuswerpen was zeer eer vol, al kwam zij met de zes worpen (drie in de voorwedstrijden en drie in de finale) maar tweemaal over de 38 meter. De prestatie van alle deelneemsters bleef met 33 M. ge middeld ver beneden de verwach tingen, hetgeen geweten moet wor den aan de benauwende onweers- achtige warmte, welke in het stadion hing. Nel Roos-Lodder kwalificeerde zich niet voor de finale, maar zij was door haar keelontsteking ook niet fit. De Frangaise Ostermeyer won voor haar land de eerste gou den medaille met een worp van 41.92 meter, in de finale gedaan. Wat de Nederlandse heren betrof, De Ruyter liep na een moeilijke start op de 800 meter uitstekend en bezette met een goede tijd de twee de plaats in zijn serie, waardoor hij zich in dé halve eindstrijd plaatste. „Het was wonderlijk lopen achter Wint van Jamaica," zo vertelde hij ons na afloop, „de man maakte enor me lange, maar zeer gelijkmatige passen en ik geloof, dat hij nog veel meer in zijn benen heeft. Misschien had ik hem wel kunnen passeren. Maar waarom zou ik dat hebben ge daan? Een tweede plaats was vol doende." De sprinters hebben enigszins' te- Na een fel duel met de Amerikaan Barney Ewell (70) werd Alastair McoCrquodale (Engeland) (36) twee de in de eerste heat van het hard lopen 100 meter voor heren. Voor beiden werd een tijd van 10.5 sec. genoteerd. Derde werd Laing (Ja maica) (50) in een tijd van 11 sec, Zatopek: 10.000 M., Winter: hoogspringen en mej. Ostermeyer: discus OP DE EERSTE DAG van het athletiektournooi was het duidelijk te merken, dat de Britten niet gewend zijn athletiekwedstrijden van werkelijke internationale betekenis te organiseren. Om slechts enkele grove fouten te noemen: op het ochtendprogramma stond de kwalifica tieronde van het discuswerpen voor dames, maar deze werd plotseling afgelast, zodat ook onze beide vertegenwoordigsters Nel Roos-lodder en Ans Panhorst-Niessink een vergeefse reis van Northwood naar Wem bley stadibn hadden gemaakt en dan in die warmte.... 2. Lopes Testa (Uruguay) 10.6 3. Jo nes (Gr. Br.) 10.7 Tweede serie: 1. Ewell (V.S.) 10.5 2 MoDonald Bailey (Gr. Br.) 10.6 3. Curotta (Australië) 10.8 Derde serie: 1. Patton (V.S.) 10.4 2. Mc Corquodale (G. Br.) IO.Iï 3. Bartram (Australië) 10.5 Vierde serie: 1. Labeach (Panama) 10.5, 2. Treloar (Austr.) 10.5 2. For- tun Chacon (Cuba) 10.6 NEUW OLYMPISCH RECORD VAN ZATOPEK 400 m horden heren Om half drie zou het middagpro gramma aanvangen met het horden nummer 400 meter, maar om drie uur was men nog bezig de afstanden na te meten tussen de plaatsen, waar de horden moesten staan, iets wat men ook in de morgen uren had kunnen doen. Het resultaat was: onnodig lang wachten voor de athleten, niet alleen voor de 400 meter hordenlo pers maar ook voor de sprinters, wier nummer daarna moest komen. De resultaten van de 400 meter horden series, waarvan nummer 1 en 2 in de halve eindstrijd werden ge plaatst luiden: Eerste serie 1. Cochran (V.S.) 53.9 sec; 2. André (Frankrijk) 54.5 sec. Er werd niet op tijd gelopen, al leen de plaatsing was belangrijk, waardoor de tijden natuurlijk niet snel werden. Tweede serie: 1. Whittle (Gr. Brit- tanië) 56.9 sec. 2. Arifon (Frankrijk) 56.9 sec. Derde serie: 1. Holland (Nw. Zee land) 54.6 2.Storskrubb (Finland) 54.6 sec. Vierde serie 1. Missoni (It.) 53.9 sec 2. Larsson (Zweden) 54.5 sec. Vijfde serie 1. Ault (V.S.) 54.7 sec 2. Cros (Fr.) 55.7 sec. Zesde serie 1. White (Cejflon) 53.6 sec; 2. Kirk (V.S.) 54.3 sec. Hierna begon men met de series 1O0 meter- hardlopen voor heren en het discuswerpen dames. 100 m. heren De nummers een en twee van el ke serie werden in de volgende ron de geplaatst de uitslag van de eerste heat luidt: 1. Ewel (U.S.A.) 10.5 sec, 2. Mac Corquodale (Gr. Br.) 10.5 sec. 3 Laing (Jamaica) 11 sec. In de tweede ronde werden vier series gelopen elk van zes lopers. Uit elke serie gingen de nummers een, twee en drie over naar de halve eindstrijden, welke heden worden ge lopen. leurgesteld en zowel Kleyn, Meyer als Zwaan werden op de 100 meter uitgeschakeld. Men dient echter niet te vergeten, dat het gemiddelde van de deelnemende sprinters een klasse beter was dan onze landgenoten, .vooral Patton, Dillard, La Beach, Ewell, McDonald Bailey, Lopes Tes ta en Treleoar dienen te worden ge memoreerd. En verder waren onze landgeno ten eigenlijk ingeschreven voor dé 4 x 100 meter estafette, maar om hen aan de sfeer en de baan 4e wennen namen enkelen van hen aan de 100 meter deel en zullen anderen op de 200 ir/eter uitkomen. De tweede Olympische kampioen m de dag was de Australiër Win ter bij het hoogspringen, waarbij de twee meter grens niet werd bereikt. Was ook hier de drukkende tempe ratuur de schuld van deze voor Olympische Spelen matige prestatie? Twee Olympische records moesten er aan geloven: dat op de 400 meter horden door Larsson en Cochran, beiden met 51.9 sec. en op de 10.000 meter door Zatopek, de laatste in een wedstrijd, welke de tienduizen den toeschouwers in fascinerende spanning hield. Het beeld was al spoedig duide lijk: de twee Finnen Heino en Hein- strom, die tot 4000 meter de leiding hadden met de Zweed Albertsson als derde, de Fransman Mimoun als vierde en Zatopek als vijfde gaven het tempo aan. Met gelijkmatige passen liepen zij voorop, terwijl de anderen reeds afzakten, o.w. zich ook Lataster bevond, met 200 meter achterstand. De 5000 meter, dus de helft van de afstand, werd afgelegd in 14 rrrin. 57 sec. Zatopek nam ver volgens de leiding over, verhoogde het tempo en nam verscheidene me ters voorsprong op de beide Finnen en de Zweed. Machtig stormde deze zware locomotief over de rode baan, mooi was zijn stijl niet, maar hij be hield hetzelfde iets hogere tempo dan dat van zijn -concurrenten. Hei no, de grote Fin, van wie de pers honderden malen had gemeld, dat hij de 10 km zou winnen, verliet in de 16e ronde stilletjes de baan en vijf ronden voor het einde had Za topek zeker reeds 200 meter voor sprong op Albertsson, Heinstrom en Mimoun, de Fransman uit Afrika. De machine, die Zatopek heet, bleef maar doordraaien. Het armen- en rompwerk was beslist lelijk, maar hier beslisten het uithoudingsvermo gen, de energie en de wilskracht. Zonder het tempo te verminderen liep hij verder de 25 ronden uit, passeerde verscheidene lopers onder wie Lataster en sloeg er op de laat ste 200 meter nog een straffe eind spurt uit, waardoor hij Albertsson en Mimoun in de rug kon kijken. Intussen was Heinstrom door enkele verzorgers uit de w'edstrijd genomen. Hij tolde volkomen. De Finnen wa ren roemloos ten onder gegaan. La taster liep een ronde te weinig, het geen meer de schuld van degene was, die de rondeborden droeg dan j van hem zelf. Hij kon dus niet wor den geplaatst. Drie schoolslag en twee borstcrawl IJET BEGIN van de zwemsuccessen is er weer, want zonder in de series goede plaatsen te behalen, komt men niet verder. En de Ne derlandse dames zijn goed begonnen. Het was ongetwijfeld een teleurstel ling voor de Nederlandse aanhang, dat onze nationale kampioen Han nie Termeulen een zo sledhte tijd maakte in haar serie, dat zij niet ge plaatst werd, doch deze tegenslag werd grotendeels opgeheven door het feit, dat daarentegen vijf andere Nederlandse zwemsters door haar pres taties de halve finales bereikten; drie schoolslagzwemsters en twee on zer meisjes op de 100 meter borstcrawl. Er is volgens de Nederlandse officials geen enkele andere reden voor Hannie's falen aan te wijzen dan dat zij een off-day had. De 200 M. schoolslag dames. Jdeze serie. De officiële tijd is 2 min. 57.4 sec. Over de resultaten in dit nummer de plaats en haalt de eerste niet meer in. Zij bleef tweede, in ieder geval zit zij dus ook in de halve fi nale. De uitslag luidt: 1. Fritze Nathan sen, Den. 1 min. 6.5 sec., 2. Marie Louise Vaessen, Nederland, 1 min. 7.5 sec., 3. Spencer, Austr., 1 min. 10.6 sec., 4. Schmidt, Den. Derde serie: 1. Ahlgren, Zweden, 18.3, 2. Harup, Den., 1.8.4, 3. Mc Quade, Austr., 1.8.5. Deze serie leverde nog een eigen aardige puzzle op. De officiële tijd, die voor de Zweedse zwemster Ahl gren werd opgegeven was 1 min. 8.3 over de 100 meter borstcrawl. Later bleek echter, dat dit op een lisverstand moest berusten en de tijd gewijzigd moest worden in 1 min. 8.7 sec. Dit betekende in feite, dat de Deense zwemster Harup en de Australische McQuade, die resp. als tweede en derde waren aangeko men, op papier sneller waren ge weest met 1 min. 8.4 en 1 min. 8.5. Hoewel de chronometers dus dit wat verwondering wekkende resultaat aangaven, besliste de jury, dat mej. Ahlgren niettemin winnares van deze serie zou blijven. Waarschijn lijk wordt nummer drie, de Australi sche, door deze beslissing niet gedu peerd, want zij kan aanspraak ma ken op een plaats in de finale als een der zes snelste verliezers. In de vierde serie zwom de favo rite Ann Curtis, V. S., en naast haar de Deense zwemster Andersen, die zeer snel op kwam zetten en met handslag achter Ann Curtiss aantikte. 1. Ann Curtiss, V. S., 1.6.9, 2. Gre- the Andersen, Den., 1.7, 3.. Lund- quist, Zweden, 1.9, 4. Wellington, Gr. Br., 1.9.8. De Amerikaanse Corridon keerde in de vijfde serie als eerste, terwijl Hannie Termeulen op de derde plaats bij het keerpunt en op de laatste 50 meter kwam de Zweedse Fredin dermate opzetten, dat Corridon, V. werd ingehaald en met de twee de plaats genoegen moest nemen. Preece werd derde en Hannie Ter meulen werd vierde met de voor haar zeer slechte tijd van 1.9.8. 1. Fredin 1.8.1, 2. Corridon 1.8.4, Preece 1-9, 4. Hannie Termeulen Amerikaan Ris Evenaart Olympisch record 100M. borstcrawl Na de series, waarbij de Fransman Alex Jany de snelste tijd noteerde werd gisteravond in de Wembley- pool het programma voortgezet met de halve finales 100 meter borst crawl heren. De Amerikaan Ris die 's middags zijn serie met 58.1 won evenaarde in de tweede halve finale met 57.5 het olympisch record dat sedert 8 Augustus 1936 op naam stond van de Japanner Taguchi. In de eerse halve finale werd Jany ge slagen door Amerika's nummer drie Camper. De totale uitslagen luiden: Eerste halve finale: 1. Carter, V. S., 57.6, 2. Alex Jany, Fr., 57.9, 3. Szilaard, Hong., 59.6, 4. El Gamal, Eg., 59.9, 5. Burke, Austr., 60.0. Tweede halve finale: 1. Ris. V.S., 57.5, 2. Ford. V.S. 57.8, 3.* Kadas, Hong., 58.0, 4. Olsson, Zweden, 59.1, 5. White, Austr., 60.4. De drie eerstaankomenden uit de beide gisteravond gezwommen halve finales plus de twee snelste verlie zers dus in totaal acht zwemmers, zullen elkaar heden bestrijden in de finale 100 meter borstcrawl. De drie Amerikanen bleven in de halve finales allen onder de door de Europese recordhouder Jany ge- maa'kte tijd van 57.9. Nederlandse waterpolo-team versloeg India met 12-1 Het Nederlandse waterpoloteam, ingedeeld in groep C met Chili en India, heeft een monsteroverwinning behaald op het zevental van India. De Nederlanders wonnen met 121. Ruststand 40. De Ned. ploeg, was als volgt sa mengesteld: Doel: Rcnhner (Robben). Achter: Cor Braasem (aanv. Zian), Ketelaar (Robben), Korevaar (Mer- wede). Voor: Ruimschotel (Tjikini Bata via), van Feggelen (Meeuwen) en Smol (Zian). De eerste waterpolowedstrijd, die de Nederlandse ploeg te spelen kreeg, was eigenlijk een oefenpar tijtje. De Nederlandse ploeg was steeds in de aanval en daarbij kwam, dat de Indische keeper tot tweemaal toe de bal na een schot niet vast stopte en de Nederlandse spelers alsnog kans zagen de bal in het net te doen verdwijnen. De doelpunten werden gemaakt door Ruimschotel (vier), van Feg gelen (vier), Smol (twee), Korevaar (een) en Braasem (een). Het enige Indische doelpunt werd gescoord door Mansoor, die een fout van Ke telaar benutte. Ketelaar was n.l. te veel naar»voren getrokken. Heden middag speelt Nederland -in dezelf de opstelling tegen Chili, dat met 74 van India heeft verloren. Wel iswaar door toedoen van enkele fou tieve beslissingen van de scheids rechter. Niettemin heeft ons land in ieder geval de beste kansen. Verdere waterpolo-uitslagen zijn: Zweden—Spanje 41, EgypteGr. Brittannië 33, UruguayVer. Sta ten 07. Het protest, dat Egypte had inge diend over de uitslag in de wedstrijd tegen Hongarije, werd ingetrokken, hetgeen door de jury is geaccepteerd. Hongarije blijft dus winnaar. Na een prachtige race, waarin hü al zijn concurrenten volkomen van zich afschudde, heeft de Tsjech Zato pek het Olympisch kampioenschap behaald op de 10.000 meter. Onze landgenoot Lataster was meer dan een ronde achter maar heeft een uit stekende prestatie verricht. De uitslag van de 10.000 m. luidt: 1. Olympisch kampioen Zatopek (Ts. SI.)29 min 59.6 sec. nieuw olym pisch record uod record Kusocinski Polen 30 min. 11.4 sec Los Angelos 1932) 2. Mimoun O Kacha (Fr) 30 min 47.4 sec. 3. Albertsson (Zweden) 30.53.6 4. Dennolf (Zweden) 30.58.6 5 Stokken (Noorwegen) 31.5 6. Ever- aert (België) 31.7.8 Hoogspringen heren De uitslagen van de finale hoog springen luiden: 1. en Olympisch kampioen Winter (Austr.) 1.98 m. 2. Paulson (Noorw) 1.95 m. 3. ex aequo Stanich en Ed- leman (beiden V.S.) 1.95 m. 5. Damito (Fr) 1.95 m. Discuswerpen dames De Franse discuswerpster Oster- afstand 41.92 m.x'bötvbgkqmfwypmf meyer behaalde het eerste olym pische kampioenschap van dit tour- nooi met de afstand 41.92 m. De ver dere resultaten van de finale waren: 2. Cordiale(It.) 41.17 3. Mazeas (Fr) 40.47 4. Wais Marcinckiewicz (Polen) Eerste serie I. Dillard (V.S,) 10.4 Anfpanh^sLNfeïnk^S) 38.74 m.'.^Td^bon-^at^06'36' valt allereerst het zwemmen op van j Nel van Vliet te vermelden. Zij toon- 1 de zich stukken sterker dan ha.hr andere mededingsters in dit nummif. In de eerste serie kwam Jannie de Groot als derde aan. Dadelijk na de start lag Jannie op de tweede plaats. Bij de 100 meter was zij derde. In de tijd van 3 min. 4 sec. tikte zij als derde aan na Beatrice Lyon (Austra lië) als eerste in de tijd van 3 min. 2.9 sec. en Eva Novaak (Hongarije) als tweede. Daarmede plaatste onze landgenote zich in de halve finale. In de tweede serie plaatste Tony Hom zich als tweede. In de derde serie kwam Nel van Vliet uit. Zij startte goed en nam meteen de kop, keerde als eerste bij ae 50 meter en bij het tweede keer punt lag zij ruim 4 meter voor op nummer twee, mej. Leskinen uit Finland. Zij liep daarna steeds meer uit, terwijl de Finse om de tweede plaats streed met mej. Hansen uit Denemarken. Met zeker tien meter 100 M. borstcrawl dames. Aan de start van de eerste serie van de 100 meter vrije slag dames had Irma Schuhmacher de vijfde baan. Het is wel heel toevallig, dat mej. G. Klapwijk een der tijdsopne- mers was. Mevrouw Braun staat op zij aan de kant vol spanning voor haar pupil. De acht zwemsters zijn gestart precies tegelijk. Bij het keer punt lag Irma Schuhmacher een klein stukje voor. Zij behield haar voor- sprongetje en tikte ook inderdaad als eerste aan. Uitslag: 1. Irma Schuhmacher 1 min. 7.9 sec., 2. Ternes Hong 1 min. 8.3 sec., 3. H. Eiser, V. S., 1 min. 9 sec., 4. Arene, Frankrijk, 1 min. 9.7 sec. Marie Louise Vaessen die in de tweede serie de derde baan heeft en aangezien het Canadese meisje King uitgevallen was, dus aan een kant geen rivale had, is iets te laat met starten, maar zij ligt nu op de twee de plaats achter de Deense Nathan- ,-erschil won onze wereldkampioene sen. Marie Louise houdt haar twee- AAR WIJ VERNEMEN is het Ne derlands elftal, dat hedenavond op *^het Arsenal-terrein tegen Groot-Brittannië speelt, als volgt samenge steld: KRAAK VAN BUN SCHIJVENAAR KRIJGH TER LOUW DE VROET v. d. TUYN RIJVERS APPEL WILKES LENSTRA „Bezoek" aan het Arsenal-veld De versiering van het district Wembley is pover, maar die van Highbury, waar heden de voetbal wedstrijd der eerste ronde tussen Groot-Brittannië en Nederland ge speeld zal worden, bestaat in het ge heel niet en het is nu maar te hopen, dat enkele huizen de grauwheid zul len breken door de vlag uit te ste ken. Op het terrein van Arsenal was ook geen drukte te bespeuren. Maar dat behoeft ook niet, want men is hier grootse en snelle organi satie gewend en men verwacht geen Is Uw Radio defect? BEL 24244 De Radio-Technische Dienst I.E.M.C.O. N.V.. Nieuwe Rijn 32 repareert vlug.'betrouwbaar en vak kundig De Olympische Spelen komen op de vijfde plaats Londen, 30 Juli. (Bijz. dienst A N. P.) We hebben vandaag een soort Gallup Poll gehou den, waarbij we begonnen zijn met onze melkboer, die de nog altijd gerantsoeneer de melk komt brengen om via de wedüwe van niet te schatten leeftijd in 't klei ne sigarettenwinkeltje, bij de conducteur van de bus, die ons na een vermoeien de eerste echte Olympi sche Dag naar huis bracht, te eindigen. De uit slag van deze enquete on der mensen van diverse pluimage uit alle lagen der Londense gemeenschap geeft een indrukwekkend beeld van hetgeen de Lon- denaar momenteel het meest interesseert. Het re sultaat was als volgt: 1. De hittegolf. 2. Het feit, dat morgen, 3. Dat het Maandag Bankholiday is en de huis vrouw dus voor minstens drie dagen moet inkopen, hetgeen in verband met de warmte en het gebrek aan koelkasten algemeen zorg baart. 4. De Britse nederlaag in de toetswedstrijd tegen Australië. 5. Dat er in Londen Olym pische Spelen gehouden worden. Nummer 5 had natuur lijk gemakkelijk nummer 1 kunnen zijn, indien de be trokkenen zich wat meer moeite gegeven hadden om de spelen te „adverteren". Toch is er, wat decoratie van de binnenstad betreft, enige verbetering waar te nemen. Vooral in de buurt van Piccadilly Circus en Regent Street, waar het aantal vlaggen is toegeno men. De voorname hotels trekken zich weinig aan van het bestaan der Olym pische Spelen en stel len zich tevreden met het afdrukken van het Olym pisch embleem op menu's van Olympische' diners. Er heeft zich in de pers een discussie ontwikkeld over de kwestie of de toortsdra ger van de openingsdag, ae student in de medicijnen John Mark, lichamelijk nu werkelijk het ideaal van de Britsche athleet genoemd kan worden. Men verwijst c'aarbij naar het ideaal der Grieken, dat werd uitge drukt door het beeld van de Doryphoros. de speer der oudheid veel stonden cn liepen maar vrijwel nooit zaten, afgezien nog van het feit, dat zij hun spieren regelmatig oefen den. Dit Griekse ideaal van de sportsman werd niet door allen vereerd, want Euripides placht te spre ken van „die onnutte schep selen. die hun lichaam als een god aanbidden". Wij honden het maar bij So crates, die gezegd heeft: „Het zou 'n schande zijn als een mens oud werd zonder coit de schoonheid en kracht gezien te hebben, die zijn lichaam had kun nen ontwikkelen". En dit is drager die een veel groter wellicht de voornaamste re ius- óeni dat zovelen als wij, met afgezakte schouders, slappe spieren en kromme rug. naar het Wembley- staaion tijgen om het ideaal te bewonderen, dat wij nimmer vermochten te be naderen. ontwikkeld bovenlijf vooral een veel gespierder gedeelte vlak boven het heupbeen vertoont dan waarop John Mark kan bo gen. E'en ontwikkeling, die mogelijk te danken is aan het feit, dat de Grieken volgepakt terrein. Hoewel de wed strijd van groot belang voor de Brit ten is, zal het moeilijk zijn meer dan gewone belangstelling op te wekken voor een evenement, dat in feite in Winterse sfeer plaats dient te vinden. En het zal moeilijk zijn de Britse voetbalenthousiasten van hun cricket velden te halen en do menigte aan te sporen de warme stoffige weg te ne men in plaats van op een koel plaats je buiten te verwijlen. Op het Arse- nalterrein zijn trouwens de meeste plaatsen staanplaatsen, zodat men zich met de „door die" voetbal enthousiasten tevreden zal moeten stellen, hetgeen zeggen wil, dat men toch op duizenden toeschouwers zal mogen rekenen. Deze zullen een veel beter Brits elftal zien dan dat hetwelk met Pasen zo beslissend door Nederland B geslagen werd. Thans is de aanval het sterkste deel met de linksbuiten Kippax, de voormalige amateur van de profclub Burnley, naar de Britten hopen als de speler, die de kansen benutten zal, die de Nederlandse verdediging de Britse aanval biedt. Ook de verdediging is aanzienlijk versterkt maar de mid denlinie heeft aan kracht ingeboet door het uitvallen van de Schot Letham, die in Frankrijk een „knie tje" opliep en nu door een andere Schot McBain als rechtshalf vervan gen is. Het minst sterk, zo niet het zwakste punt, lijkt ons de 17-jarige Schot Simpson (Queens Park) in het doel. Simpson lijkt op een doelver- dediger van het een of andere jeugd- team, die meer de schoten langs de grond of op geringe hoogte dan die omhoog schietend op zijn doel afko men, zal waarderen. Het Nederlandse elftal mocht niet op het Arsenalveld oefenen, omdat het princiuieel verboden is te oefe nen op velden, waar de betrokkenen later een wedstrijd moeten spelen. De Nederdanders hebben zich dan ook moeten tevreden stellen met een bezichtiging van het veld, dat welis waar een mooie groene graslaag draagt, maar vrij hard aanvoelt, zo dat het geraden zal zijn de bal laag te houden. De Nederlanders zullen kunnen rekenen op een tegenstander die opbouwend voetbal tracht te spe len met een veelvuldig gebruik van het fraaie grasveld. Een tegenspel, dat onze ploeg altijd goed ligt, zo dat we hopen en verwachten, dat Nederland zijn Paasprestatie zal her halen om zich op even eervolle wij ze als de vorige maal in Engeland de meerdere te tonen van een fair en waardig tegenstander.

Leidse Courant | 1948 | | pagina 5