Gemeenteraad van Katwijk bijeen „S>e ffitfnpo-ót" bekwame Timmerlieden en halfwas Timmerlieden ZATERDAG Tl JULI 1948 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD - PAGINA 3 STADSNIEUWS UITZENDING REQUIEMMIS. Wy wijzen er op, dat morgen (Zondag) om 2 uur over Hilver sum I wordt uitgezonden de Re quiem van Alfred Bruneau, waaraan o.m. medewerken het Alma Materkoor uit Leiden, ,St. Caecilia" uit Sassenheim, het Sleutelkoor uit Leiden, de so praan Jo Stallinga. Het geheel staat onder leiding van Willem Mizée. PATER H. VAN BARNEVELD van de Congregatie der Paters van de H. Geest, die morgen in de St. Petruskerk te Leiden zijn eerste plechtige H. Mis opdraagt. VOOR DE JEUGD. Wij maken de ouders van de Leid- se jeugd-op-vacantie attent op een rooster van de vacantie-ontspannin- gen, opgenomen op pag. 3 van dit nummer. THE MARSHALLPLAN IN ACTION COURSE". Onder leiding van prof. F. Kauf- mann (University of Vermont, USA) maken 300 Amerikaanse studenten een trip door Nederland, België Frankrijk en Engeland, ter bestude ring van het Marshallplan in deze landen. In Nederland is Leiden als verblijfplaats gekozen. Hedenavond om acht uur zullen zij in Hoek van Holland aankomen en om 10 uur in Leiden door de burgemeester ,en de rector magnifi cus ontvangen worden. Zondag zal er in de Hooglandse Kerk een speciale dienst in de En gelse taal gehouden worden, terwijl de katholieken onder hen om negen uur in de St. Lodewijkskerk mis kunnen horen, 's Morgens wordt, ver der een rondwandeling door oud- Leiden gemaakt. In de middaguren wordt een bezoek gebracht aan de bezienswaardigheden in Den Haag. Maandagmorgen houdt de rector magnificus, prof. J. van Oven een inleiding, 's Middags vertrekt het ge zelschap naar Rotterdam om door de burgemeester ontvangen te worden, de Maastunnel te bezoeken en een rondvaart door de havens te maken, waarna in de theaterzaal van de „Nieuw Amsterdam'" een college ge geven zal worden. De Dinsdag wordt besteed aan colleges in de Leidse academie, be treffende het Marshall-plan en de Benelux, 's Middags worden de Ame rikanen op het stadhuis te Leiden door het gemeentebestuur ontvangen en vertrekken daarna naar Amster dam om een tocht door de grachten te maken en het Indisch Instituut te bezoeken, waar een bespreking wordt gehouden over het Indone sisch probleem. Woensdagmorgen om 6 uur ver trekken de studenten naar Antwer pen om hun trip in België voort te zetten. Bij beschikking van de Minister van Onderwijs, Kunsten en Weten schappen is benoemd tot lid van de commissie van advies voor het rijks museum voor de geschiedenis der na tuurwetenschappen te Leiden prof. dr. C. J. van der Klaauw, hoogleraar hier ter stede. Naar HUIBERS Haarlemmerstraat 123, Leiden ▼oor Geboorteaankondigingen UIT DE RIJNSTREEK ALPHEN AAN DEN RITN Jubileum. - In het huis van de wed. Altona, Hoorn 184, had Vrij dagmorgen een niet-alledaagse hul diging plaats. Die dag was het namelijk veertig jaar geleden, dat de welbekende en -beminde „vrouw" Van der Meer daar als werkster in dienst kwam. Een zeldzaam jubileum dus, vooral in deze aan werksters zo arme tijd. Nadat de jubilaresse om 'half elf in de versierde huiskamer van Alto na was binnengehaald hetzelfde vertrek, dat zij duizenden malen had gestoft en geveegd werd zij in aanwezigheid van de uitgebreide fa milie en van haar eigen kinderen met echtgenoten op een buitenge woon hartelijke wijze toegesproken door de oudste schoonzoon van mevr. Altona, de heer L. Spreij, waarna vanzelfsprekend een „Lang zal zij le ven" weerklonk- Om 11 uur begon toen de officiële huldiging door de burgemeester. Was zijn aanwezigheid en felicitatie al een hoogtepunt in het leven van mei. Van der Meer, haar blijdschap en ontroering nam nog toe, toen de bur gervader mededeelde, dat het H.K.H de Prinses-Regentes had behaagd haar de bronzen medaille, verbonden aan de Orde van Oranje Nassau toe te kennen wegens veertigjarige trou we dienst. BOSKOOP Een oorlogsmonument. Op het door onze plaatsgenoot, de directeur der gem. werken, de heer T. J. van Een zitting met veel hamerpunten en aan de agenda toegevoegd punt waardoor de temperatuur dreigde op te lopen, doch dat uiteindelijk het kwik weer deed dalen. Onder de in gekomen stukken een van de „Har monie Katwijk" te Katwijk aan den Rijn, welke vereniging sinds het af braaktijdperk zonder muziektent zit er. hiervoor thans de hulp van het gemeentebestuur inroept. Dit adres wordt in handen gesteld van B en W om prae-advies. Na enkele hamerpunten een voor stel tot het verlenen van een cre- diet van f 4900, waarvoor reeds f 1050 op de begroting staat ter ver betering van de situatie bij de sa menvloeiing van Vóorstraat-Zuid- straat.. Na enkele opmerkingen blijkt de raad het volkomen eens te zijn met B en W en wordt het voor stel z.h.st. aajigenomen. Een voorstel tot het verlenen van een crediet gd f 17.300, ten behoeve der reparatie v,an de zinker in het P.H. Kanaal lokt enkele besprekin gen. uit. Een onderzoek door het Rijkslaboratorium voor grondmecha- r.isme te Delft heeft uitgemaakt, dat het puinstorten door de Wederop bouw de oorzaak van deze schade post is. Deze instantie zal d#n ook aansprakelijk worden gesteld. Op gemerkt wordt o.m. dat het onbe grijpelijk is dat zulks zolang aan de aandacht ontsnapt is. De voorz. licht zulks uitvoerig tot waarna het voor stel wordt aangenomen. Vervolgens een voorstel tot het aankopen en in bruikleen geven van drie smalfilmprojectoren voor on derwijsdoeleinden. De kosten kunnen door bijzondere scholen, ten laste van de vergoeding bedoeld in art. 101 der desbetreffende wet worden ge bracht. De kosten zullen voor de leer lingen 25 ct per kind per jaar bedra gen. Aangenomen. Het voorstel tot het door de raad doen vaststellen van de uitgifte prijs in het afbraakgebied wordt aangenomen. In de desbetreffende commissie worden op voorstel van B en W benoemd de heren H. P. Bloot, N. J. Duyvenbode, G. A. Ouwerling, J. v. d. Plas, W. Schee- rens, allen te Katwijk, de heer J. Ravenstein architect te Leiden en G. Vogelaar aannemer te Noord wijk Adres aan de raad, betreffen de woningbouw. Het toegevoegde punt aan de agen da betreft een adres aan de raad door de heren W. Scheerens, W. v. d. Bent, gesteund door de heer Ouwer ling betreffende het uitblijven der gunning van de woningbouw. De voor zifter spreekt er zijn teleurstel ling over uit dat bekendmakingen in de pers zijn gepubliceerd, voor dat B en W hiervan hadden kennis genomen. Spr noemt dat een zeer slecht parlementair gebruik. Nog te- meer omdat er nog wel een en an der tegen in te brengen zal zijn en in 'het adres ook gesproken wordt van geruchten, die vernomen zouden zijn Dan licht de voorz. uitvoerig toe de gang van zaken; hoe bij verschil lende instanties inlichtingen moeten worden ingewonnen, vervolgens over een z.g. „opze", welke in het spel zouden zijn. (De heer v. Duy venbode interrumpeert hiertegen) Ook dé antwoorden van, de Bouw vereniging blijven geregeld lang uit. De heer Scheerens ziet in de ge noemde publicatie niets verkeerds, het adres is gepubliceerd zonder commentaar. Er is volgens spreker geen reden dat 2 maanden onnodig gewacht moet worden op een gun ning. Spr keurt af het hier schijn baar bestaande systeem, dat zoveel vertraging geeft. Altijd dezelfde lange lijdensweg. En dat met zo'n grote woningnood. De besproken „opzet" noemt spr. een fantastisch gerucht. Er is zo goed als niets van waar gebleken. Nadat van de kant van B en W verschillende cijfers en data zijn ge noemd van onderhandelingen over de woningbouw, de voorz. verklaar de dat ook B en W de langzame gang van zaken betreurden wat niet de séhuld vam dit college is, de heer Scherens nog enkele onaangenaam heden heeft genoemd, die van in vloed zijn oo dit langzame tempo en de verhoudin? van B en W m°t de Woningbouwvereniging niet dave rend kan noemen, trekt de heer Scheerens de aan het adres verbon den motie, die aan de raad ter aan neming was voorgesteld, in. Hierme de was deze onverkwikkelijke zaak afgedaan. Kleingoed Op desbetreffende vragen o!m. in vorige vergadering gedaan,, ant woordt de voorz. dat de stenen voor de Rijnstraat en nog andere straten zijn besteld. Vermoedelijk nog in Augustus zullen deze arriveren. De heer v. Duyvenbode klaagt over het veel te dure systeem van gasaanleg, waartoe sommige bewoners, vooral de minderbedeelden worden ge dwongen. De voorz. zegt dat de com missie hierin reeds voorzie.t door wij ziging der voorschriften. Dan klaagt spr over de treurige toestand bii de Teuneweide. 't Is daar een vuilnis belt. Sor. moet bekennen Hat ook z'n collega's hieraan debet zijn, en de voorzitter vult dit aan met te zeggen, dat zelfs vanwege de ge meente hieraan wordt meegewerkt! Het zal de volle aandacht hebben van B en W. De heer Wassenaar vraagt of het nog langer geduld mag worden dat de auto van de heer Warmolts in het politiebureau ge stald wordt en schoongemaakt. Vol gende vergadering antwoord. Dan sluiting met gebed. Riemsdijk, vervaardigde ontwerp voor het monument ter nagedachte nis aan onze tijdens de oorlogs- en bezettingsdagen gevallen plaatsgeno ten zijn eindelijk de benodigde goed keuringen verleend, zodat een aan ving kan worden gemaakt met de voorbereidende werkzaamheden. En kele dagen geleden zijn de onont beerlijke heipalen geplaatst en is daarop een betonnen vloer vervaar digd waarop dan het monument zal komen te rusten. Hoewel over de plaats ook nog al wat te doen is ge weest is de thans gkozene aan de Oostzijde van het Raadhuisplein toch wel de meest gunstigste. HAZERSWOUDE (H. R.) „St. Bernardus". Morgen zullen de wedstrijd Bernardus-Stompwijk- se Boys, die verleden week waren uitgesteld, doorgang vinden voor het Thuisfront-tournooi, en .als de zaak serieus wordt aangepakt, zullen on ze jongens het de Stompwijkers no< zéér moeilijk kunn enmaken. Wij ho. pen, dat het publiek ondanks de ho. ge temperatuur hun vrienden in In- dië niet zal teleurstellen, er wordt ook weer gecollecteerd en de donateurs zullen het weer geen beletsel vinden, hun entrée te voldoen. Bernardus III Stompwijkse Boys III, 12 uur. Ber nardus IIStompwijkse Boys II, 1 uur 30; Bernardus IStompwijkse Boys I, 2 uur 30. HOOGMADE Koninginne- en jubileumfeest. Op 2 en 3 Augustus a.s. wordt in Hoogmade de traditionele kermis gehouden, dit jaar zowel bedoeld als koninginnefeest en als jubileumfeest. Alles is in 't werk gesteld om deze feesten weer te doen slagen. Zondag avond cabaretvoorstelling in de gro te tent. Kindertractatie en spelen op Maandag en bij de volksspelen zo veel mogelijk inschakeling van het natte element, o.a. door tobbetjeste- steken voor dames en heren en pa- linggrijpen. KOUDEKERK Personalia. De heer C. Ketel, is als eerste van de Koudekerkse oplei ding, geslaagd voor 't middenstands diploma. Ondertrouwd: Jacob v. d. Greft 25 j. en Janetje Hoogeboom 33 j. Overleden: Arie Binnekade 77 j.; Aafje van der Ent geb. Blouw 70 j. NIEUWKOOP KOORZANGER-JUBILEUM. Op Zondag 1 Augustus a.s. zal de heer A. Rijnbeek alhier, de dag her denken, dat hij vóór 40 jaren lid werd van het parochiële zangkoor. De heer Rijnbeek is steeds een be langrijke figuur op het koor geweest. De jubilaris is een grote minnaar van de muziek en de repetities wor den door hem trouw bezocht. Niet gaarne zouden de zangers hem dan ook willen missen, ook nu niet, on danks zijn hogere leeftyd. Nog al tijd zingt de heer Rijnbeek de tenor- soli in de missen. Veertig jaren heeft deze zanger God toegezongen, en wij spreken de wens uit, dat hij nog lang met zijn stem God zal mogen loven. Tenslotte twijfelen wij er niet aan of Zondag zullen velen in onze pa rochie van hun belangstelling blijk geven. OUDE-WETERING Personalia. Te Leiden slaagden voor het Middenstandsdiploma en Alg. Handelskennis, mej. P. J. M. de Jeu en de heer J. v. d. Krogt. UIT DE OMGEVING HILLEGOM GEMEENTERAAD De raad hield gisteravond een ver gadering. Afwezig de heren Slote- man en Telkamp. Bij de ingekomen stukken deelt de voorz. mee, dat aan een der sto kers van de gasfabriek eervol ont slag werd gegeven. Door het stij gen van het inwonertal kunnen ingaande Jan. 1947 de salarissen van de secretaris, van de gemeente ontvanger en van de wehouders wor den verhoogd. Inzake de vermake lijkheidsbelasting kunnen uitvoe ringen, waarvan geen entree wordt geheven worden vrijgesteld. Bij de comtabiliteitsbesluiten deelt de voor zitter mede, dat de post voor schil derwerk openbare gebouwen moet worden verhoogd. De schilders ter plaatse, tonen weinig bereidheid voor de gemeente te schilderen. Blijft dit zp, dan zal noodgedwongen moeten worden overgegaan tot het oprichten van een gemeentelijk schildersbedrijf in combinatie met andere gemeenten. Verschillende le den waarschuwden hiertegen, als fi- nantieel nadeliger. De heer van Lierop wijst op het ongewone van eerst bouwen en dan andersom gedacht. De voorz. geeft de uitleg. Hierna worden de beslui ten genomen. Met alg st. wordt besloten, de nieuwe Openbare Lagere school aan het eind der Prins Bernardstraat te stichten. Het voorstel van B en W om voor de school bouwgrond aan te kopen van de fa Langeler en van aespN.V. J. B. van der School, resp. tegen 7.5 en 3.5 per M2 wordt aan genomen. De voorzi deelt mede, dat onteigening is voorkomen. Bij de rondvraag brengt de heer van Lierop de kwestie tram-bus ter sprake. De voorz. zegt, dat hetgeen de bladen melden nog niet officieel is ontvangen. Een feit is, dat de tramdir. veel soepeler is geworden dan voorheen; we moeten met ver dere actie wachten, tot we de voor waarden weten. De heer van Lierop betreurt de uitslag bijzonder opzich tens de forensen. Sommige leden be pleiten reeds nu onze wensen naar voren te brengen, ook wat de stop treinen betreft. De voorzitter advi- seerd te wachten; ons protest is niet vergeefs geweest. LEIDSCHENDAM Destijds hebben wij vermeld dat ter ontzouting van „Delflands" boe zemwater maatregelen genomen moesten worden om de Westlandse tuinders van het volkomen onge schikte water te bevrijden. Thans is bekend geworden hoezeer die tuin ders met dat water hebben moeten tobben. In de loop van 1947 was het zoutgehalte dermate dat zich in 1 liter water niet minder dan 2 gram keukenzout bevond. Na grondige be studering van deze critieke toestand kon met de waterschappen Rijnland en Schieland overeenstemming be reikt worden voor de tot standko- ming van noodgemalen welke zout- vry water in Delflands boezem zou den overpompëh. Nadat deze noodgemalen geduren de een maand dag en nacht grote hoeveelheden water hadden overge pompt en op andere plaatsen het zoute water was weggevoerd, daalde het zout-percentage in belangrijke mate, zo zelfs dat half Januari j.l. het zoutgehalte was gedaald tot een half gram per liter water. Het succes van dit kostbare experiment is dus tastbaar, doch Delfland doet nu toch pogingen om dat overpompen van zoutvrij water permanent te doen geschieden. Inmiddels hebben de tuinders in het Westland zeer veel schade van dit zoute water ondervonden. De postduivenvlucht. Bij de laatste vlucht over 500 K.M. heeft de duif van de heer J. Scheffers het re cord geslagen. De gevleugelde vriend heeft de 500 K.M. afgelegd in 7.28.36 uur wat overeenkomt met een snel heid van 110.9 meter per minuut of "1.54 K.M. per uur. NOORDWIJK Personalia. De heer C. Zoet slaagde voor het examen hoofd akte A. Zomerattracties. Het programma der Zomerattracties van V.V.V. werd gisteravond ingezet met een zeer goed geslaagd concert gegeven door de Accordeonvereniging „Melodia" op de Noord Boulevard, waarvoor bui tengewoon grote belangstelling be stond. Donderdag 5 Aug. 's morgens 9 uur Strandfeesten en 's avonds te 8 uur concert door het Fanfarecorps „Excel sior", waarna lampionoptocht. Zater dag 14 Aug. Voetbalmatch Badgas tenNoordwijk te 4 uur op het strand. Woensdag 18 Aug. 's avonds te 8 uur wederom ooncert met lam pion-optocht. Geboren: Erna E. L., d. van J. G. Bastiaans-Westerveld; Geertruida C., d. van F. Sampion-v. Sprang; Johan na, d. van J. Duyndam-Korbee; Jo- honnes, z. van Q. v. Os-Oinderwater, Bioscopen Lido. „Bij de marine" is uitste kend geschikt om de hitte van deze dagen een paar uur te vergeten. Bud Abbott en Lou Costello, de Ameri kaanse humoristen, van wie de dik ke* Buddy wel de beste is, laten een zo onwaarschijnlijk verhaal zien, dat men, of men wil of niet, moet lachen om de nonsens. Zelfs de Amerikaanse vloot wordt te hunner beschikking gesteld om hun grappen tot een cus- ces te maken. Een film zonder pro blemen met als enig doel, het pu bliek te vermaken. Voor 14 jaar. Casino. Reeds eerder bespraken wij deze film, die enkele maanden geleden eveneens in Leiden gedraaid heeft, zodat wij nu kort kunnen zijn. Het is een echte show-film, met is een echte show-film, met veel vaak goede muziek en grootse va- riëté's, op schitterende wijze gemon teerd. Naast de muziek is de ensce nering met voortreffelijke suggestieve décors nog het meest boeiende van deze overigens onbelangrijke film, waarin June Allyson en Gloria De- haven als twee zusjes de hoofdrollen vertolken en zich als maar zingend van deze taak kwijten. Wie in deze hitte de duisternis van een bioscoop trotseren wil, kan deze week in Ca sino lichte vacantiekost op het witte doek aanschouwen. Boven 14 jaar. Trianon heeft deze week een pro gramma vol luchtigheid, dat derhal ve bijzonder geschikt is voor de va- cantie en de huidige, tropische tem peratuur. George Formby, die reeds in talrij ke films blijk gaf van zijn onver woestbaar optimisme, blijft ook in „Nattigheid" zijn genre trouw en vanzelfsprekend met succes. Deze keer zien wij hem als gedemobili seerd militair naar zijn café terug keren, dat door het ondeskundig be heer van een zaakwaarnemer totaal verlopen is. Aan de andere kant van de straat heeft zich tijdens de oorlog een concurrent gevestigd, die langza merhand alle klanten wist af te snoe pen en voor geen middel terug schrikt, om deze toestand na Geor ge's terugkeer te handhaven. Nu weet iedereen intussen wel, dat George tot geen enkele gemene streek in staat is, maar uiteindelijk toch aan het langste eind trekt. Zo ook in deze amusante film. Voor de bezoekers weer worden uitgeleverd aan de hitte van de Breestraat, heeft George zijn zaak op volle toeren draaien en met een alleraardigst meisje plannen voor de toekomst gemaakt. Eer deze re sultaten geboekt zijn, moet hij echter heel wat hindernissen nemen, maar de wijze, waarop dit geschiedt, zal u nog een poosje napret bezorgen. Bo ven veertien jaar. Luxor. Afgekeurd door de Kath. Filmkeuring. Rex vertoont deze week „My Pal Trigger", een geschiedenis uit het v/ilde Westen. Een spannende cow boy-film voor personen boven 14 jaar. MORGEN Extra-Editie van Verkrjjgbaar aan de uitgang v. d. kerk Ondertrouwd: J. Nieuwsteeg en H. Verkade. Getrouwd: M. A. Wijnands en M. M. v. Bohemen; J. Th. B. Engels man en Th. E. v. Deursen. Overleden: Cornelis Versteege 82 j.. Emile E. G. F. Galer 70 j.; Tjitsche de Vries 18 j.; Helena Verhoeven 83 j. NOORD WIJKERHOUT Welkom thuis. Vier oorlogsvrij willigers kwamen in Noordwij ker- hout terug uit Indië. De muziekver enigingen „De Harpe Davids' en „St. Jeanne d'Arc" brachten een se renade bij de huisgekomenen. In op tocht toog men eerst naar de Haven dwarsstraat naar korporaal Kop pen. Voorop de „Harpe Davids", hier na volgde de burgemeester met het demobilisatiecomité, hetwelk ge vormd is uit de plaatselijke thuis fronten, en tén slotte „St. Jeanna d'Arc". Een grote groep dorpsgeno ten gaf eveneens blijk van hun be langstelling. Nadat het „Wilhelmus"' was gespeeld en nog een paar num mers waren geblazen, werd de tocht vervolgd naar de ouderlijke woning van de militair P. v. d. Werf, de wo ning van sergeant-majoor Verbeek, waarna per auto werd gereden naar de Zilk naar de ouderlijke woning van de militair Phillipi. De burge meester feliciteerde allen met hun behouden thuiskomst. Binnenkort zal er een contactavond gehouden worden, waarop alle militairen die de laatste tijd uit Indië zijn erugge- kêerd, met hun naaste verwanten worden uitgenodigd. Postduivenvereniging opgericht. Onder de naam van .Duinklievers" is een postduivenvereniging opge richt met een 26-tal leden. Het voor lopige bestuur is als volgt samenge steld: voorzitter P. Heshof, 2e voor zitter P. Hoogeveen, secretaris H. van Denzen, Kerkstraat, penning- meèster A. v. d. Burg, 2e penning meester B. Ooms, commissarissen: J Duindam. G. Rotteveel, J. Plug en J. Broekhor. De volgende plannen zijn reeds gemaakt: Met de Oranje feesten zal een onderlinge wed vlucht gehouden worden. Op 8 en 9 Januari 1949 zal een tentoonstelling worden gehouden. OEGSTGEEST Aanhangwagen door spiegelruit. Gistermorgen is een aanhangwagen van de fa. Paridon door de grote spie gelruit van bakkerij Tijsterman in de Dorpsstraat gereden, als gevolg van het breken de rkoppeling. De grote ruit werd vernield. Persoonlijke on gelukken deden zich niet voor. VOORSCHOTEN VALSE BANKBILJETTEN. Op de dag van de paardenmarkt hebben in deze gemeente enkele per sonen zich schuldig gemaakt aan in omloop brengen van ongeldige bank biljetten, dfe reeds eerder uit de cir culatie werden genomen. De rijks politie alhier is er in geslaagd een tweetal daders aan te houden en ver schillende biljetten in beslag te ne men. Een ieder, die de paarden markt heeft bezocht en daar het slachtoffer is geworden van deze praktijken, wordt verzocht zich ten spoedigste aan te melden aan het bu reau der rijkspolitie te Voorschoten. Medische Zondagsdienst. Gedu rende het weekend wordt de dok- tersdienst waargenomen door dokter F. J. M. Tonino, tel. 493. Geboren: Gerardus Margaretha van A. N. Adrichem en C. M. P. Vermin. Tineke Marijke d. van J. W. de Joode, en J. Wink. Constance Charlotte Yvone d. van A. J. de Cler en Kooijman. Cornels z. v. W. Zonneveld en A. M. Ypenburg. WARMOND Verwelkoming vrijwilligers. De ze gemeente heeft de vijf uit Indië teruggekeerde O.V.W.'ers een harte lijke ontvangst bereid. Zij werden op het gemeentehuis door de burge meester en zijn echtgenot eontvan- gen, bij welke ontvangst ook wet houder Dekker aanwezig was. Zij werden in hartelijke bewoordingen toegesproken door de burgemeester die hen namens het gemeentebestuur een oorkonde aanbood. Ook werd nog het woord gevoerd door de heer K. Uit den Boogaard, voorzitter van het N.I.W.I.N. comité. Namens de oorlogsvrijwilligers bracht de heer H. Sikking de burgemeester, het ge meentebestuur en het Niwin-comité dank voor deze spontane ontvangst, die door hen zeer op prijs werd ge steld. De Warmondse fanfare luis terde de ontvangst op. WASSENAAR Voor een vredesmonument. Zo als de ingezetenen zich zullen her inneren werd in 1945, kort na de be vrijding, een comité gevormd, dat zich tot doel stelde koperen munten (de z.g. ondergedoken centen) bijeen BIJ DE KABINETSFORMATEUR. De Kabinets formateur mr. J. R. H. van Schaik heelt heden een be spreking ge voerd met de minister-presi dent dr. Beel en de minister van Sociale Za ken, de heer W. Drees. te brengen om uit dit materiaal een vredesmonument te laten vervaardi gen. Er werd spontaan een flinke hoeveelheid centen, halve centen en 'halve stuivers voor dit doel geofferd. Daarna stond de actie enige jaren stil. Het bericht, dat binnenkort dit oude kopergeld uit de circulatie ge nomen zal worden, heeft het comité tot nieuwe actie geprikkeld. Het doet wederom een beroep op de ingeze tenen om hun bronzen munten af te staan, voor het vervaardigen van een vredesmonument. Het geld kan worden ingeleverd bij de Nutsspaar- bank, Langstraat; bij de Coöpera tieve Boerenleenbank, Kerkdam en bij de comité-leden: A. v. d. Lee, van Zuylen van Nijeveltstraat 17, N. H. Heeroma, Storm van 's-Grave- sandeweg 137 en H. Hendriks, Klein Hoefijzerlaan 4. ..Katholiek Thuisfront. Naar wy vernemen heeft het Katholiek Thuis front in Wassenaar het plan opge vat, aan de Wassenaarse militairen over zee ter gelegenhèid van het Re geringsjubileum van H. M. de Ko ningin een toepasselijke verrassing te zenden. Dit geschenkje zal bestaan uit een rijk met foto's geillustreerd gedenkschrift over het leven van Hare Majestei, dat tot titel draagt: Koningin Wilhelmina,* Moeder des Vaderlands. LAATSTE BERICHTEN DE TRAMSTAKING IN DEN HAAG. Het Haagse gemeentebestuur heeft vanmorgen over de staking het vol gende communiqué uitgegeven: Hedenmorgen is te Den Haag een wilde staking bij het H. T. M. perso neel uitgebroken, die het personen vervoer in sterke mate heeft lam ge legd. Gebleken is, dat deze staking gericht is tegen het beleid van het bestuur van de eigen vakbond en derhalve niet gericht tegen de direc tie van de H. T. M. Het valt te be treuren, dat in een dergelyk menings verschil aanleiding is gevonden tot staking over te gaan. temeer nu door- de feestelijkheden de Haagse be volking, die het 700-jarig bestaan der stad herdenkt, meer nog dan anders wordt gedupeerd. FRANK ROBERTS BIJ ZORIN. Frank Roberts; de particuliere se cretaris van Bevin heeft gisteravond, naar zo juist te Londen bekend is gemaakt, een onderhoud gehad met Valerian Zorin, de waarnemende minister van Buite'nlandst Zaken van de Sovjet-Unie. MARKTBERICHTEN TER AAR, 30 Juli. Groente. Snij bonen 2.004.70, iedm stek 1 1.20, stokprincessen 4.70-—6.60, stambonen 56.60, witte pronkers 1.001.30, tuinbonen 6180 cent allés per 10 kg; bloemkool 464 ct. per stuk, bospeen 11T5 cent en selderie 1 cent per bos, sla 4.20 14.80 per 100 stuks, komkommers 1227 cent per stuk, aardappelen 5 cent, kroten 16 cent, waspeen 12 cent, tomaten 10—*33 cent, rodekool 611 cent, savoyekool 10'cent, uien 10 cent, spinazie 6 cent en rabarber 1011 cent alles per kg; andijvie 3154 cent, slavellen I t.351.50 alles per bak, druiven 5354 cent, gladiolen 48 cent, lelies 9 cent, bloemen 315 cent alles per bos; Augurken: fijn 16, fijnbasterd 7.50, basterd 4.70, grof 3.30 3.50, stippel 1.26, bommen 3.10 3.50 alles per 25 kg. KATWIJK a. d. RIJN, 30 Juli. Groente. Bloemkool Ia 3361, idem I 12—38, idem H 5—15, idem III 47, sla I 4.3012.50, idem II 1.90—6.30, waspeen I 1119, idem 11 710, rospeen 2022.10, princ. bonen 4056. snijbonen 1639, doppers 3653, rabarber 5.10 MO, peterselie 2.202.80, selderie 3.203.40, kroten 310, tuinbo nen 79, aardappelen bonken 3.805.80, idem groten 68.40, idem drielingen 4.206.20, kril 3.604.30. ROELOFARENDSVEEN, 30 Juli. Groente. Tomaten 12—29. krop sla 1.5016.andijvie 44.20, kroten 34, breekpeen 612, aardappelerl f 58, snijbonen 24, idem stek 11.05, dubb. stambonen 4.505.20, prinsebonen 5.105.90 per 10 kg., Augurken: grof 3.20 3.50, bommen 2.102.60, stippel 1.25 per 25 kg. Bloemen. Gladiolen 628 cent, Nieuw Europa 6070 cent, Tijger lelie 3441 cent, Liatris 410 cent, Asters 6—14 cent, Violieren 914 cente, Scabiosa 812 cent, Alstru- meria 1018 cent, Dahlia 3-19 cent Statia 915 cent, Troschrysanten 26 tot 39 cent. MULDER'S FABRIEK van Rollend Materieel en .Landbou te BOSKOOP vraagt Aanmelden aan het Bedrjjfakantoor te BOSKOOP - Parklaan

Leidse Courant | 1948 | | pagina 3