SEMAINE SÖCIALE 1948 ZATERDAG 31 JULI 1948 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD - PAGINA 2 700 JAAR DEN HAAG Indrukwekkende première van „Het wonderlijk uur" Den Haag viert momenteel zijn 700 jarig butaan en als onderdeel van de diverse feestelijkheden werd gis teravond op het Binnenhof de pre mière gegeven van het openluchtspel „Het wonderlijk uur", dat om ver schillende redenen bijzondere aan dacht verdient. Als décor voor deze grootse opvoe ring diende de aloude Ridderzaal, die in de zeven eeuwen, welke sinds haar bouw zijn voorbij gegaan, de éénwording van de Nederlanden tot stand heeft zien komen. In „Het wonderlijk uur", dat de schrijver zelf heeft gekenschetst als „een uur, waarin de tijd stilstaat en waarin gedachten en begrippen tot een soort werkelijkheid kunnen wor den", wordt het heden geconfron teerd met de vaderlandse geschie denis sinds de dertiende eeuw. Dro ge jaartallen reeksen worden afge schud, om plaats te maken voor ta ferelen, die in de loop van het spel samenvloeien en schijnbaar losse feiten bundelen tot één begrip: het waarom van de loop der dingen. De wegen van de Voorzienigheid lijken soms vreemd, maar wanneer men even stil staat, om terug te blikken in het verleden, dringt de zin van de gebeurtenissen tot ons door. Heer sers en zachtmoedigen, moordenaars en edele karakters zijn uiteindelijk niet meer dan de instrumenten, waarmee een bepaalde ontwikke lingsgang wordt mogelijk gemaakt. Do slotgeest van de Ridderzaal heeft hen gisteren tijdens het won derlijk uur uit het verleden opge- roepen, om getuigenis af te leggen van de waarde, die hun bestaan voor ons gehad heeft. Floris V, die met geweld de eerste gewesten samen voegde, gevolgd door de vertegen woordigers van de drie bekende Gravenhuizen. Daarna Karei V, de eerste Heer der Nederlanden, onder wiens bestuur de binding slechts zwak was. Een knap staaltje van re gie was de symbolische voorstelling, waarin de Hertog van Parma door diplomatieke actie de scheiding tus sen Noord en Zuid wist te bewerk stelligen. Ook de Vrede van Munster, de in lijving bij Frankrijk en tenslotte de Duitse bezetting werden in fanas- tisch mooie taferelen verbeeld, ter wijl na de laatste donkere jaren, die ons volk zo moedig doormaakte, het Benelux-verband naar vor.en werd gebracht als teken van steeds grotere binding. Het slot van deze avond was een indrukwekkend tableau, waarin het Nederlandse volk dank bracht aan zijn jubilerende koningin. De vier duizend aanwezigen zongen hierbij spontaan het Wilhelmus mede. Wie in de* komende weken naar Den Haag gaat, om dit kijkspel zelf te zien, zal van deze daad geen spijt PUNTENVRIJh en verminderde puntenwaarde VERLAAGDE PRIJZEN: Witte Handdoeken Tricotgoederen Schortjes - Babygoederen Linnen Luiers Kousen en Sokken WOLLEN FLANEL in jaeger en kleuren Begin der verkoop LESTEX hebben. „Het* wonderlijk uur" be hoort tot de soort van openluchtspe len, die men slechts zelden te zien krijgt. Alleen de costumering reeds is een lust voor het oog, terwijl de regie in een woord perfect is. De al gemene leiding berust bij Cees La- seur, Yvonne Georgi verzorgt de choreografie en de begeleidende mu ziek is van de 22-jarige componist Jurriaan Andriessen. Een bijzondere hulde verdient de auteur van dit werk, Ary den Hertog. Met de be langrijkste medewerkers werd hij na afloop onder bloemen bedolven. De kosten en moeite, die aan dit spel zijn gespendeerd, hebben een resultaat gegeven, dat daarmee in overeenstemming is. Bij deze première waren tal van autoriteiten aanwezig o.w. de groot- M, de Koningin, mevrouw C. M. ba ronesse van Tuyll van Serooskerken, de grootmeester mr. G. C. D, baron van Hardenbroek. Op de eerste rij zaten vele leden van het demissionnaire kabinet en hun dames: de minister-president dr. L. J. M. Beel, en de ministers W. Drees, prof. mr. P. Lieftinck, luite nant-kolonel A. H. J. L. Fievez, S. L. Mansholt, mr. J. A. Jonkman en mr. dr. J. in 't Veld. Vele vertegenwoordigers van het corps diplomatique toonden even eens hun belangstelling voor deze gebeurtenis: de ambassadeurs van België en China, de gezanten van Zwitserland, Finland, Griekenland, Zuid-Afrika, Turkije, Roemenië, Bra zilië- en Venezuela en de zaakgelas tigden van de Sovjet-Unie, Oosten rijk, Polen, Tsjecho-Slowakije, Ca nada, Columbia, Noorwegen, Cuba, Hongarije en de Dominicaanse repu bliek. Voorts waren aanwezig de commissaris van de Konigin in Zuid- Holland, mr. Kesper, de voorzitters van de Eerste en Tweede Kamer der Staten-Generaal. Ook tal van burgemeesters bevon den zich onder de belangstellenden. Wij noemen de burgemeesters van 's-Gravenhage, Rotterdam, Leiden, Schiedam, Dordrecht, Vlaardingen, Voorburg, Rijswijk, Wassenaar, Mon ster, Leidschendam, Wateringen en Delft AMNESTIE Naar aanleiding van het pleidooi voor amnestie aan politieke delin quenten, ter gelegenheid van de aan staande Kroningsfeesten, ontving ,.De Linie" adhaesiebetui'gingen en pro testen. Als Aalmoezenier ben ik bijna S jaar werkzaam onder de politieke delinquenten, en ben volkomen op de hoogte van de grote fouten van deze mensen tijdens de oorlog begaan, maar zie ook dagelijks hun grote moeilijkheden. Honderden gezinnen gaan moreel en maatschappelijk ten gronde, honderden huwelijken zijn ontbonden, talloze kinderen vinden geen ouderlijk tehuis meer en verblij ven bij medelijdende familieleden, particulieren of in kindertehuizen. De politieke delinquenten zijn gro tendeels van goede wil en zij zien grotendeels hun fouten in, en zullen deze fouten blijven herstellen door mede te werken aan de opbouw van ons Vaderland. Maar laat de vrije maatschappij dan hier tegenover ook een grootse daad stellen the Act of Oblivion Ik hoop, dat uw arti kel het beoogde succes heeft. Nog is het niet te laat maar dan er is rog maar één weg. amnestie!" PROF. MOLKENBOER t. Aan een „in memoriam" in de „Tijd" ontlenen we: In de orde dpr Dominicanen, waar in hij in 1899 werd opgenomen, maak te hij zijn philosophische en theologi sche studies, en vond er tevens de tijd om zich te verdiepen in de lite ratuur en de kunstgeschiedenis, waar bij hij zijn voorkeur voor de twee grote katholieke dichterfiguren, die zijn leven getekend hebben: Vondel en Dante, verdiepte. In deze orde, die hem later de etetitel „Praedicator Generalis" zou verlenen, werd hij in 1906 priester gewijd en met deze wij ding begon zijn priesterlijke arbeid, die zo zeer met heel zijn persoonlijk heid verweven is, dat men die niet van zijn wetenschappelijke arbeid kan losmaken. Jaren heeft men hem gekend als „lector" Molkenboer, de Dominicaanse titel, die tegen 't docto raat opweegt, en als hoedanig hij de jonge ordebroeders inwijdde in de godgeleerdheid en de gewijde wel sprekendheid. Bij de oprichting van de Katholieke Universiteit verzocht rren hem op te treden als lector in de speciale Vondelstudie, een lectoraat dat bij het tweede lustrum van de Universiteit werd omgezet in een bui tengewoon hoogleraarschap in de Ne derlandse zeventien-eeuwse letter kunde en in de studie van Vondel. Daarmee had men zijn verdiensten er kend en geëerd, zoals dat enkele ja ren later, in 1937, nogmaals geschied de toen de Amsterdamse Universiteit hem, bij de 350ste geboortedag van Vondel, het ere-doctoraat in de lette ren en wijsbegeerte aanbood. De uitvaart en begrafenis hebben plaats a.s. Maandag. POST VOOR MILITAIREN ONDERWEG NAAR INDIë. De opvarenden van het s.s. „Zui derkruis", dat met militairen on- .derweg naar Indië is, kruinen in Port-Said post ontvangen, mits deze uiteriijk 1 Augustus in de brieven bussen zit. Voor correspondentie, die direct bij aankomst in Batavia moet wor den uitgereikt, is de uiterlijke datum van ter post bezorging 15 Augustus. „ORANJE" ARRIVEERT 17 AUGUSTUS. Het m.s. „Oranje", dat 26 Juli van Batavia is vertrokken, wordt, o.o.v., 17 Augustus tegen twaalf uur met een kleine 700 passagiers; in Amsterdam verwacht. Burgers en militairen van/het K.N.I.L. kunnen door familieleden of relaties worden afgehaald, mits die over een eigen vervoermiddel of een taxi beschikken, waarmede de pas sagiers met handbagage kunnen wor den vervoerd. Daar de ruimte in de ontschepings- loods zeer beperkt is, kunnen ver- welkomers, die niet voornemens zijn de passagiers met eigen vervoermid,- del mee te nemen, voorlopig nog niet tot de loods of het terrein wor den toegelaten. Voor het afhalen zijn speciale kaar ten nodig, welke tijdig aangevraagd moeten worden bij het Hoofdbureau Passagedienst van de Stoomvaart Maatschappij „Nederland", „Het Scheepvaarthuis", Amsterdam. DE KATHOLIEKE MOLENAARS VERGADEREN. De 600 leden van de R.K. Mole- naarsbond „St. Victor" die, velen met hun vrouwen, ter jaarvergadering naar Eindhoven waren gekomen, werden opgemonterd door de mu ziek Van het pas onlangs uit Mole naars gevormde harmoniecorps. In zijn openingswoord zei de bondsvoorzitter de heer Trowen, dat men meent het einde van de veevoe derdistributie tegemoet te gaan. Drs. H. Lammers adjunct-secreta ris van de Ned. R.K. Middenstands bond hield een inleiding over de ge ordende handel in het molenaarsbe drijf en de veevoeder- en kunstmest handel, die zware concurentie van dq machtige coöperaties hebben te doorstaan. Voorts besprak hij de col lectieve reclame in het molenaarsbe drijf. Het voorstel om het hoofdbestuur te machtigen tot het aangaan van een handelsovereenkomst met meng voederfabrikanten en groothandela ren in kustmeststoffen werd met al gemene stemmen aangenomen. Dit voorstel heeft de bedoeling de beun hazerij en het depotsstelsel uit deze branche te weren. Het voorstel van het hoofdbestuur om als afweermiddel tegen de recla- ma der coöperaties een collectieve reclame van „St. Victor" te stellen, en daarvoor een fonds van 100.000 te stichten, werd in principe aan vaard. Er zal een commissie van voorbereiding en uitwerking worden benoemd. Van de rondvraag maakte de heer Kameraad, voorzitter van de alg. Ned. Molenaarsbond, gebruik om over de samenwerking van beide zus terverenigingen in verband met de publiekrechtelijke bedrijfsorganisa tie te spreken. GOEDE EXPORTMOGELIJKHEDEN VOOR BOLLENKWEKERS. De laatste tijd zijn handelsverdra gen gesloten met verschillende lan den, waarin o.m. posten zijn opgeno men voor in- en uitvoer van sierteelt producten, die voor de belangen der bloembollen-exporteurs zeer welkom zijn. Gedurende de periode van 1 Juni 1948 tot 31 Mei 1949 mogen naar Denemarken worden uitgevoerd bloembollen ter^waarde van 1.500.000 D. Kronen (ƒ830.000). Naar Frankrijk mogen gedurende 1 Aug. '48 tot 31 Juli '48, 2000 ton bloembollen worden geëxporteerd, waarvan 150 ton voor Noord-Afrika. In tegenstelling tot vorig jaar zijn thans geen uitzonderingen opgeno men voor boom- en bloemkwekerij producten. Hiertegenover staat een invoer van bloembollen ter waarde van 30 millioen Franse francs (ƒ371.100.—). Het verdrag met Zwitserland i: verlengd tot 30 Juni 1949. Gedurende deze periode mogen worden uitge voerd: bloembollen ter waarde van 2 500.000 Zw. francs 1.540.000). Gedurende 1 Juli 1948 tot 30 Juni 1949 zullefi naar de Russische zone in Duitsland mogen worden gexpor- teerd boomkwekerijproducten tot een bedrag van 50.000. De uitvoer zal plaats hebben op compensatie-basis. BLOEMBOLLENHANDEL. Voor de export van bloembollen worden reeds sinds jaren voorschrif ten gegeven betreffende de minimum eisen van maat en kwaliteit, waaraan uit te voeren bloembollen moeten voldoen. De detailhandel in het binnenland kende dergelijke voorschriften tot op heden nog niet, hetgeen tot min of meer ongewenste toestanden aanlei ding gaf. Teneinde hieraan een einde te ma ken, heeft bet Bedrijfschap voor Sier teelt producten besloten ook voor de in, het binnenland te verhandelen bloembollen bepaalde eisen met be trekking tot maaten kwaliteit vast te stellen. De hiertoe strekkende verordening is gepubliceerd in het Voedselvoorzie- hingsblad no. 62 van Zaterdag 24 Juli 1948. Weer brand in kamp te Laren In het interneringskamp Crailoo bij Laren is gisteravond brand uit gebroken in één van de werkbarak- ken. De kampbrandweer kwam on middellijk in actie, maar het vuur greep zo snel om zich heen, dat ook de Larense brandweer werd gealar meerd. Honderden nieuwsgierigen en ook de manschappen van de lucht strijdkrachten te Êussum trokken kampwaarts. De Larense politie, die met acht man kwam toegesneld, werd de toegang tot het kamp ge weigerd en aanvankelijk mocht ook Larens burgervader het 'terrein niet betreden. Tenslotte openden de poli tiemannen zelf de poort en geflan keerd door zijn agenten reed de bur gemeester het kamp binnen. Een half uur later was men de brand mees ter. Over de oorzaak van deze vier de brand binnen twee maanden kon de kampleiding niets meedelen. De zeer vaste stemming voor aan delen Nederl. Irylische Handelsbank was gisteren de fature van de beurs. Voor eind Augustus moet het jaar verslag verschijnen. De belangstelling voor dit fonds ontstond dan ook door geruchten omtrent een mogelijke uitkering in aandelen Hierover is echter nog niets definitiefs bekend. De vergadering van commissarissen moet zelfs nog gehouden worden. In middels openden aandelen Indische Bank 2 pet. hoger op 128 en verbe terden tot 134, waarna enige reactie in trad. De gehele middag was hier in een open hoek en ook aandelen Kol. Bank waren onder invloed daar van beter gestemd. Deze liepen op tot 97. Certificaten Handel Mij. pro fiteerden van de betere tendens voor Indische credietinstellingen met een koersverheffing van 2 pet. tot 162. Overigens waren Indische Cultuur fondsen stil en weinig veranderd. Al leen aandelen Indische Spoor trok ken enige belangstelling en liepen iets op. Rubber en Tabaksfondsen la gen goed prijshoudend en suikerwaar- den wisten zich, na aarzelende ope ning .eveneens iets^boven het vorig peil te verheffen. Overigens had de aandelenmarkt weer het bekende on geanimeerde aspect. WEERSVERWACHTING DROOG WEER. Langs de Westkust: veel bin- nendrijvende wolkenbanken, overwegend droog weer met zwakke tot matige Zuid-Weste- lijke wind. Ongeveer dezelfde temperatuur als vandaag. In het overige gedeelte van het land: plaatselijk ochtendmist, overi gens enkele overdrijvende wol kenbanken met droog weer en weinig wind. In de Noord-Ooste lijke provincies koeler. Door de tram te 's Gravenhage is de 62-jarige mevr. v. M.L. bij het oversteken van de weg overreden. Zij is aan de gevolgen overleden. Te Rotterdam is de tweejarige F. de W door de tram overreden. Krenten en rozijneA. Binnenkort zullen de winkeliers weer de be schikking krijgen over wat krenten en rozijnen. De maximumprijs voor krenten" is ƒ0.22 per 100 gram en voor rozijnen 0.16. De twee oudste tweelingen. Op 5 Aug. hopen mej. Anna Maria Theresia de Bont te Waspik en de v/ed. Huiberdina Petronella van SchijndelDe Bont te Baardwijk Waalwijk) haar 95ste verjaardag te vieren. Een ernstige brand, waarvan de oorzaak nog onbekend is, heeft de magazijnen van de nacht- en thee- lichtenfabriek van Raymakers te Hel mond in de as gelegd. Het water eist slachtoffers. Gis teren zijn in de omtrek van Amster dam verdronken de 28-jarige Amster dammer F. Mechiot en de 16-jarige dekknecht Ph. v. d. Minne. Gisteren is te Amersfoort in het Bosbad Birk- hoven het 8-jarige zoontje van de III. In een vorig artikel heb ik critiek ge oefend op de mentaliteit van sommige Fransen, die hun superioriteitswaan maar zo moeilijk kunnen afleggen. Men mag uit deze kritiek niet bes1 uiten, dat de Semaine sociale mislukt zou zijn. Het was de indruk, die ik de eerste dag ontvangen had en die door meerdere niet-Fransen met mij ge deeld werd. Maar de dagen, die volgden hebben ruimschoots vergoeding gebracht voor wat aanvankelijk zo pijnlijk gemist werd. Men wordt vooral getroffen door de geniale wijze, waarop men een zeer uiteen lopende groep van sprekers kan doen sa menwerken tot het construeren van een werkelijk geheel. Het centrale probleem wordt langzaam opgebouwd en van alle kanten belicht. Zo heeft' Jean Guitton een meestér1 ijke exposé gegeven over de crisis en de blijvende waarde van de Westerse beschaving. De geweldige veranderingen, die de wereld sinds tien jaar heeft doorge maakt, hebben ook de vertakkingen tus sen de verschillende beschavingen gewij zigd. Het Westen verloor zijn overwicht. De wereld verkreeg een grotere eenvor migheid, hetgeen niet betekent, dat zij ook meer één is geworden. Toch is de verhou ding van de Westerse beschaving tot de niet-Westerse wereld in de grond niet ver anderd. Guitton belichtte glashelder de diepste grond, waaruit de crisis van de Westerse cultuur is voortgekomen. Deze beschaving ontving het Christelijke zuurdeeg, maar zonder het ooit ten volle te aanvaarden en te assimileren. Daardoor ontstond een toe stand van gisting en schuiming, van doods angst en soms van hypocrisie, die het Wes ten doet lijken op een geniale, maar ge kwelde jonge man. In deze toestand van jeugdcrisis breidt het Westen zijn imperium uit en deelt het zijn boodschap mee. Juist daarvoor ontstaat de impasse in zijn be trekkingen met de volken van Overzee. De werkelijke beschaving veronderstelt de so ciale rechtvaardigheid, het Westen heeft die echter nog lang niet verwezenlijkt. De beschaving veronderstelt de erkenning van het geestelijke en de kennis van God, de overwinning van de mystiek over de tech niek, de vrede en de waarachtige gemeen schap en op al deze gebieden is het Wes ten tekort geschoten. En door een onwaarschijnlijke samenloop van omstandigheden heeft Europa juist op het moment, waarop deze crisis het hevigst was zijn grootste koloniale expansie ge kend Van de 19e eeuw. In de 20ste eeuw komt dan een nieuwe samenloop van omstandigheden. Op het mo ment, waarop de volkeren uit de overzee se gebieden zich bewust worden van hun aspiraties en van de problemen der sociale rechtvaardigheid, komt het Communisme op en biedt zich aan als de oplossing van het sociale probleem van het Westen, van het sociale probleem van het Oosten en boven dien nog van het koloniale probleem. De verhouding immers van kolonie en moeder land valt vrijwel samen met de verhouding van arbeider tot kapitaal. Het gaat hier over een universele oplossing ongetwijfeld, maar die zich tot de materiële orde beperkt En hoewel deze boodschap van het Westen naar het Oosten gekomen is, is zij onttrouw zowel van de spiritualiteit van het Westen als van de mystiek van het Oosten, omdat zij het menselijke wezen met het loutere bezit van de aarde tevreden wil stellen. Guitton heeft daarna in een magistrale uiteenzetting de eigenlijke waarden van het Westen gedemonstreerd. Hij groepeerde ze rondom drie steden, die alle drie symbo lische betekenis hebben: Athene, dat wil zeggen de rede en de kunst, het afwegen, het maathouden, de proportie, de bevallig heid en de menselijkheid. Rome, dat bete kent de regel en de wet, het recht, het wet boek, de gelijke gerechtigheid voor allen, de orde en de vrede. Jeruzalem en dat wil zeggen de aanbidding in geest en waarheid, de liefde tot God en tot alle mensen ,het uitzicht op het einde der tijden. Deze con ferentie liet weer eens duidelijk uitkomen, .hoe volstrekt onmogelijk 'het is, de moderne problemen te begrijpen en op te lossen zonder een diepe kennis van de geschiedenis Men heeft daarna gezorgd voor gedegen lezingen over de grote culturen van het Oosten, Indië, China, de Islam. Te zeer zijn wij geneigd geweest, deze cultuur-werel den als verstard en verouderd te beschou wen. Hier werd ons door deskundigen uit eengezet, hoe de laatste decennia een her leving brachten van het nationale zelfbe wustzijn van de Oosterse volkeren, die niet ze1 den met een religieuze bewustwording gepaard ging. Wij hebben ons er reken schap van te geven, dat Hindoeisme, Boe- dhisme en Islam geestelijke machten zijn, wier rol in de wereld nog niet is uitge speeld. Woensdagmorgen kregen we een der sympathiekste tezingen te horen, die de Semaine te bieden heeft. Zij kwam van een neger, een hoogbeschaafde, fijnzinnige man, Alioune Diop, raadsheer van de Republiek Senegal. Men heeft hem bijna met geweld moeten dwingen om naar Lyon te komen, zozeer zag hij er tegen op, om voor de Se maine sociale te spreken. Maar hij heeft 'n algemeen enthousiasme verwekt. Hij begon met een hoffelijk verwijt: hij vroeg de Fransen met aandrang te willen aannemen, dat de zwarte volkeren van Afrika óók hun beschaving hebben, een andere beschaving dan de onze, maar niettemin een werkelijke beschaving. Hij» heeft zijn these vooral ge demonstreerd aan de hand van de neger- philosophie. Het is een bekend feit, dat b.v. de Bantoe-talen een rijkdom aan philoso phische begripsuitdrukking bezitten, waar bij vergeleken het Mijn een arme taal ge noemd moet worden. De neger denkt an ders dan wij, maar hij denkt, veel geeste lijker vaak dan de oppervlakkige Wester ling, die geheel opgaat in zijn stompzinnige jacht naar geld. De lezing van Diop werd gevolgd doör een conferentie van Pierre Rijckmans. oud gouverneur-generaal van de Belgische Congo die echter zelf niet aanwezig kon zijn, maar zijn tekst ter beschikking had gesteld. Het was werkelijk een knappe beschouwing, waarin ik echter herhaaldelijk pijn1 ijk getroffen werd door het spreken'over „tri bus de sauvages" stammen van wilden. Men vraagt zich af, hoe de aanwezige Afrikanen zo iets moeten voelen. Een zeer juiste opmerking overigens was m.i. deze, dat het dwaas is, dat bepaalde z.g. koloni- erende mogendheden aan de U.N.O. reken schap moet geven van de volkeren, die zich onder hun heerschappij bevinden, terwijl, Andere landen, die precies dezelfd e verhou ding hebben, dat niet behoeven te doen. Amerika en Denemarken b.v. moeten re kenschap geven van de Eskimo's, die in hun gebied wonen, Rusland en Canada niet, „Over Oost-Europa zullen we" aldus de oud-gouverneur, „liever taaar helemaal zwijgen." Een der beste conferentie, die we ge hoord hebben, was die van Joseph Folliet, op Donderdagmorgen. Folliet is de Secre taris-generaal van de Semaines sodales en de directeur van de Chronique sociale de France. Vroeger heb ik al eens meer in dit blad over hem geschreven. Hij is een bij zondere persoonlijkheid, professor in de sociologie, daarnaast litterator en chanson nier, schrijver o.a. van een uitstekend le ven van Marius Gonin, de stichter van de Semaines sociales. De zaal was voller dan ooit voor zijn lezing, men kon zien, dat hier een man van naam ging spreken. Als onderwerp had hij gekozen: „Van de kote- nisatie naar de menselijke gemeenschap." Sommigen hebben me gezegd, dat het hun was tegengevallen, persoonlijk heb ik bui tengewoon genoten. Folliet gaf eerst in brede trekken een geschiedenis van de ko lonisatie, zoals die zich ontwikkkeld heeft van de oudste historische tijden af (hij be gon met de Grieken) en liet vervolgens zien, waar het tenslotte heen moest. De kolonisatie was onvermijdelijk, maar de eigenlijke kolonisatie moet maar al te vaak nog beginnen. Zij moet niet op de eerste r/aats erop belust zijn te gaan „halen", zij moet vooral gaan „brengen". De ware ko lonisatoren zijn daarom niet de militairen en de handelslui, maar de agronoom, de me dicus, de ingenieur, de professor, de maat schappelijke assistente. Folliet- had hier ook de missionaris kunnen noemen, hij liet het achterwege, als ik het goed begrepen heb, omdat hij als leek zich buiten het terrein van de Kerk wil houden, zoals hij zich steeds ertegen verzette, dat de Kerk het terrein van de leken zou betreden. Ten slotte moet aFe kolonisatie voeren, niet tot een heerschappij van het ene volk over het andere, maar tot een ware broederschap der volkeren, een gelijkwaardig naast elkan der leven van alle volkeren in de grote, wereld-omspannende volkeren gemeenschap Geen kolonisatie, maar federatie. Folliet heeft nergens over het Christendom gespro ken: de menselijke volkerenfamilie, zoals die door hem werd voorgesteld, kan slechts bestaan, wanneer zij (dat is ook zijn mening) door de wetten van het Evangelie beheerst wordt. DR HENRI VAN ROOIJEN. Kruisheer. familie O. bij het zwemmen verdron ken. Dodelijk ongeluk. Gisteravond is de ongeveer 40-jarigé J. Jansen uit Winssen bij Nijmegen doordat een hooikar omsloeg gedood. BUITENLAND. Een delegatie van Leidsche pro fessoren is ontvangen door de voor zitter der Franse assemblée. Zij heb ben een onderhoud gehad over de om vorming van een koloniale mogend- hedi in een „unie" tussen het moeder land en de vroege .koloniën. 14 Passagiers en de bemanning van een Engels1 vliegtuig zijn ter nau wer nood aan de dood ontsnapt. Het toestel trachtte een noodlanding uit te voeren, doch smakte bij de rand van het vliegveld Northampton tegen de grond. Onmiddellijk nadat allen het vliegtuig verlaten hadden vloog het in brand. De passagiers verloren alle bagage. De enige overlevende van de „Catalina", een vliegboot die midden Juli bij Macao in zee stortte, heeft verklaard, dat vier Chinezen alspas- sagiers aan boord waren gekomen en in de lucht getracht hadden de be manning te overmeesteren, ten einde de passagiers te beroven. De „pira ten" waren van plan geweest het vliegtuig op een eenzame plaats op een rivier te laten dalen. Een der luchtrovers kon vliegen, aldus deze overlevende. De eerste internationale vredes- bedevaart naar Lourdes werd Vrijdag besloten met een plechtigheid voor de grot, waaraan tien duizehd bede vaartgangers uit 20 landen deelna men. Mgr. Theas, bisschop van Tar- bes en van Lourdes richtte een bood schap tot de bedevaarsgangers. Kard. Sailiege, aartsbisschop van Toulouse, kardinaal Frings (Duitsland) en kard. Segura- (Spanje) hebben de me nigte gezegend. PERSSPIEGEL FEITEN. De Linie schrijft.: Dinsdagavond vergastte De Waar heid haar afbrokkelende lezersschaar op een grote verklaring „Brief van het Partijbestuur der CPN aan de be sturen, leden en vrienden der Partij", een document van monumentale on zinnigheid, aanvangend met de phra se: „De verkiezingen die achter ons liggen stonden in het teken van de dollar". Op dit ogenblik kon men de gramofoonplaat wel weer afzetten. Volhardende belangstellenden, die het schriftstuk hebben doorworsteld, mochten kennis' maken met een van de fameuze vormen van „auto-cri- tiek" welke de Kominform van tijd tot tijd aan te kort geschoten sup porters oplegt. De zeven oorzaken van het failliet der CPN beginnen in genoemde brief puntsgewijze: 1. De partij is er niet in ge slaagd 2. De partij is1 tekortgeschoten. 3. De partij is schromelijk tekort geschoten 4. De partij heeft veel te weinig 5. De partij is tekortgeschoten 6. Onze partij vertoont nog steeds zeer grote zwakten 7. Op het gebied van de organisa tie is de toestand in onze partij zeer onbevredigend. Tevens wordt vermeld dat Saul de Groot zijn scherts-hoofdredacteur- schap heeft moeten neerleggen. Het gewetensonderzoek der Komin form gaat dus voort. Het front wordt strakker, en gezuiverd van onwilli- gen. Tito moet getemd worden om Fijade naar voren te schuiven. Gott- wald krijgt een -veete met Siansky, Thorez wordt vervangen door Marty, Togliatti zou op de wip zitten indien hij niet op tijd een bruikbare marte laar geworden was-, de Amerikaanse CP-leiding tracht uit de band te sprin gen, en thans staat ook Saul de Groot op het matje. „In het teken van de dollar", heet het. RECHTZAKEN HAAGSE RECHTBANK Diefstal Wegens diefstal door middel van inbraak op verschillen de plaatsen in de bollenstreek, heeft P uit Lisse terecht gestaan, waarbij tegen hem drie jaar gevangenisstraf met aftrek van preventief werd ge- eist. De rechtbank heeft hem ver oordeeld tot twee jaar en zes maan den met aftrek. Heling A.R. te Hillegöm heeft terecht gestaan omdat hij een kist met gereedschap had gekocht en verkocht: de kist was van diefstal afkomstig. Verdachte wist dat niet, zo zei hij, en hij had het gedaan om iemand te helpen. Wegens heling eiste de Officier tien maanden ge vangenisstraf. De rechtbank heeft verdachte veroordeeld tot vier maan den gevangenisstraf. Om een ander te helpen. G. T. V. d. M. te Lisse had een hoeveelheid, papier gestolen, omdat een kennis daar erg om verlegen zat. Hij had er zelf geen voordeel van gehad, zo vertelde hij. De Officier vorderde tien maanden gevangenistraf in ver band met het gunstig rapport over verdachte. De rechtbank heeft vier maanden gevangenisstraf opgelegd. Diefstal. De boekbinder J. J. O. te Lisse heeft zich voor de rechtbank te Verantwoorden gehad wegens diefstal van verschillende goederen, voor welk feit de Officier tien maan den gevangenistraf eiste. De recht bank heeft vier maanden gevange nisstraf opgelegd.

Leidse Courant | 1948 | | pagina 2