Het huis „Doiran" waar onze Nederlandse ploeg is ondergebracht Defective VRIJDAG 30 JULI 1948 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 2 waaraan de vlam brandt met de in tensiviteit van magnesium. En met een wapperende rookpluim achter zich langs de tribunes, de hele arena rond totdat hij de poort weer heeft bereikt. Daar verheft zich een korte zuil, die een brede schaal draagt. Met zijn toorts begeeft hij zich naar de schaal en ontsteekt het vuur, dat gedurende zeventien dagen onafge broken branden zal. Oe athleet, die de toorts over het laatste stuk van het lang parcours draagt en de Olympische vlam in het Wembley- stadion ontsteekt, is John W. E. Mark uit Surbiton, Surrey. Hy is gekozen als de personificatie van de Britse athletsche jeygd. Mark heeft gestudeerd te Cranleigh op het Jesus College, Cambridge. Hij heeft goede prestaties geleverd als rugby-, hockey- en cricketspeler en in de lichte athletiek. Op het ogenblik is hij verbonden aan de medische staf van St. Mary's Hospital, Paddington Londen. John Mark wordt op 16 Augustus 23 jaar. Hij is bijna 1.90 M. lang en geldt als het type van de harmonisch gebouwde alround ath leet. Een koor van 1200 personen, gedi rigeerd door Sir «Malcolm Sagent, met de muziek van de gezamenlijke korpsen van de brigade gardetroe pen, zingt de Olympische hymne. „Non nobis Domine", woonden van Rudyard Kipling. En nadat de aarts bisschop van York zijn korte, doch kernachtige wijdingstoespraak ge houden heeft, keren de leden van het I.O.C. en het Brits Olympisch Co mité naar hun zetels terug en hef fen muziek en koor Handel's „Halle luja" aan, terwijl de vlaggendragers een halve cirkel vormen om het po dium. De eedsaflegging Nog altijd staan de deelnemers in carré opgesteld voor de eretribune en dan is het ogenblik voor de laatste officiële plechtgiheid van deze dag en in de geest der spelen wellicht de allervornaamste, aangebroken: de eedsaflegging. Want daarin wordt het princiuiële ideaal van baron de Couberton het meest treffend en zui ver naar voren gebracht: dat niet het winnen het belangrijkste is van de Olympische Spelen maar het deelne men daaraan, omdat het belangrijk ste in het leven niet zozeer is over winnen dan eerlijk strijden. En dit is samengevat in de eedsformule die nu in eerbiedige stilte wordt aange hoord door de tienduizenden in Wem bley Stadion. De veertigjarige Brits.e athleet van Olympische faam Donald Finley staat op het podium, met de vlaggendragers van alle deelnemen de landen daaromheen geschaard, en spreekt, terwijl hij de Britse vlag vasthoudt de volgende woorden: Wij zweren, dat wij op eerlij ke wijze bij de spelen zullen mee dingen met inachtneming van de bestaande voorschriften en in de geest van ware sportiviteit tot eer van ons land en tot roem van de sport.. Het Britse volks lied weerklinkt en terwijl de athleten afmarcheren verlaten ook de toeschouwers het stadion. En daarmee zijn de plechtigheden op de openingsdag der spelen ge ëindigd. DE VIERDAAGSE Over de heuvels naar Groesbeek T^E DERDE DAG ging van Nijmegen over Nederhasselt naar Mook er toen over de heuvelen van de Plasmolen naar het bekende Groes' beek. Het was een lange zonnige weg, welke ook ditmaal weer vele slachtoffers geëist heeft. Gistermorgen bleven 52 deelnemers thuis en 96 zijn er in de loop van de dag uitgevallen, zodat in 3 dagen het aantal deelnemers tot amper 6000 is teruggevallen. In de koninklijke loge in het Olym pisch Stadion te Wembley tijdens de openingsplechtigheid van de Olympi sche Spelen. Van links naar rechts de Graaf van Athlone, Koningin Ma ry ên Z.H.K. Prins Bernhard. PRINS BERNHARD NAAR NEDERLAND—GROOT BRITTANNIë. Naar hetjA.N.P. verneemt ligt het ir het voornemen van prins Bernhard Zaterdagavond .op het Arsenalterrein de wedstrijd NederlandGroot Brit tannië voor de eerste ronde van het Olympisch voetbaltournooi bij te wo nen. Het Nederlands elftal zal eerst kort voor de wedstrijd worden samenge steld. NEDERLAND TEGEN ENGELAND OP FLORET. Naar wij vernemen zal de Neder landse schermploeg in de equipe wedstrijd op floret Vrijdag 30 Juli eerst tegen de Engelse equipe uitko men. Aan de wedstrijd op dit wapen zullen de Nederlandse sabelschermers deelnemen met het doel reeds nu aan de sfeer van de olympische wedstrij den gewend te raken, voordat zij op de ontmoeting op hun officjële wa pen, sabel, zullen uitkomen. De schermers, die eerst gistermid dag na een voorspoedige reis arri veerden, waren even te laat om nog aan het défilé deel te nemen. De schermsters Annie Secrève en mevr. Meyer-van de Sluis daarentegen had- den hier in Londen iets meer geluk met de verbinding, zodat zij nog pre cies op tijd kwamen om zich bij de défilerende groep Nederlanders te kunnen voegen. Beide schermsters zijn nu onderge bracht bij de Nederlandse dames- athleien en zwemsters in Northwood, terwijl de heren naar het kamp in Uxbridge zijn doorgegaan. Hitte maakte wederom vee! slachtoffers Men moet intussen bewondering hebben voor het doorzettingsvermo gen en de samenwerking in de ver schillende groepen, Vooral de marine die met een kordate Marva-afdeling een schitterende indruk maken..Ook de infanterie mag er zijn ditmaal, doch ook de burgergroepen, waar onder 2 van de Limburgse mijnen, die nog zonder uitvallers lopen. Prachtig houdt zich ook een groep uit Amersfoort onder de bekende wandelleider majoor b. d. Jonkheer van der Goes, die vroeger met zijn huzaren de bloem vormde van de Vierdaagse deelnemers. Thans hééft hij een burgergroep van 13 man, die gemiddeld 6 tot 7 km. per uur lopen en samen 55 vier- aaagsen aflegden. Waardering verdient ook de ge neeskundige dienst, welke als het ware een wegenwacht vormde met vliegende colonnes, welke overal pa raat waren. Op één dag toöh waren reeds 600 gevalleh behandeld van kramp en blaren. De vliegers van de Kon. Marine, waarvan de manschap- Verzorg Uw liultl Tegen zonnebrand, vervellen, stuk-: lopen, doorzitten, schrijnen, smetten en ter verbetering der huid: Purol. LAWNTENNIS. OM DE DAVIS CUP Tsjecho-SlowakijeZweflen 4-1 Hoewel Tsjecho-Slowakije door de op de beide eerste'dagen verkregen 3-0 voorsprong reeds verzekerd was van een plaats in de volgende ronde werden de resterende enkelspelen gisteren toch nog afgewerkt. Beide teams wonnen een partij, zodat de einduitslag 4-1 voor de Tsjechen is geworden. VOETBAL Rijpwetering. Rijpwetering be gint Zondag a.s. met haar nederlaag wedstrijden. Het programma is: Rijp wetering 3VVSB 4, 12 uur; Rijp wetering 2-—VVSB 3, 1.30 uur; Rijp wetering 1VVSB 2. 3 uur. Zaterdag 31 Juli spelen de adspiranten tegen de VVD-adsp. pen in een groot woonschip in de Waal vertoeven, demonstreerden met hun vliegtuigen boven de route en in het bijzonder boven de stad Nij megen. Naar velpr smaak namen de heren hun bravourvluchten wel eens wat erg laag en scheerden zij over de daken van het N.B.V.L.O.-hospitaal. De Belgische militaire attaché bracht een bezoek aan de Vierdaagse drukte aan majoor Breunesse zijn grote bewondering uit voor de pres taties en de organisatie van de Vier daagse. Vermoedelijk zullen het vol gend jaar Belgische soldaten op de Vierdaagse verschijnen, mede een succesje voor de Benelux. Heden is de grote triomphdag en men ver wachtte 5.900 deelnemers aan start. Marine-autoriteiten, waaron der admiraal Helffrich en van Wil ligen kwamen aan de deelnemende groepen de parade af. Men ver wachtte een even hoge tempeijatuur als gisteren, maar rekende óp de taaiheid der deelnemers en de tact der leiders, zodat de 33ste vierdaagse in de felle zonneschijn toch een da verend succes kon worden. WATERPOLO L.Z.C.—R.Z.C. 4—7. LZC verscheen met niet minder dan 4 invallers, terwijl andere spelers die reeds een wedstrijd hadden gespeeld, nu direct moesten invallen. Aanvan kelijk ging het voor LZC nog goed en maakten Lut heel goed 10. D. Kraaienbrink (de oud-Leidenaar) maakte gelijk (11), waarna Brak uit een vrije worp weer LZC de lei ding gaf (21). Direct zorgde RZC voor 22 en even na het uitzwem- men voor 24. Nog voor rust werd het door Lut 3—3 en even vlug door D. Kraaienbrink 34. De tweede helft gaf LZC de genadeslag Een ver schot van D. Kraaienbrink verrastte Laman volkomen (35) en toen het door een goede doorslagbal 36 werd, was alle hoop opgegeven. Uit een straf worp scoorde RZC (37). en Brak eveneens (47). LZC heeft nu weinig kans meer op de eerste plaats! L.Z.C. n—R.Z.C. III 6—2. Dit is een gemakkelijke overwinning voor LZC geworden. Wanneer de eerste kansen door LZC zijn gemist maakt C. Stomps na gqed opzwemmen van J. v. d. Reyden goed 1—0. Brak is daarna subliem op schot en brengt de stand van 10 op 40 terwijl Stomps nog voor rust de stand tot 50 weet op te voeren. Cannoo moet het wa ter uit, en nadat in de tweede helft DE NEDERLANDSE VLAG WAPPERT IN UXBRIDGE. Onmiddellijk bij de ingang van het R.A.F.-kamp te' Uxbridge, waar een groot aantal deelnemers aan de olym pische spelen zijn ondergebracht, staat in een halve cirkel een aantal masten, waaraan de vlaggen van de vertegenwoordigende ploegen der di verse landen vrolijk wapperen. Tot nu toe was een van deze mas ten nog leeg maar in de loop van Donderdag werd tijdens een kleine plechtigheid ook de Nederlandse driekleur gehesen. Onder leiding van de waterpolo- speler Stam, die in het maatschappe lijk leven inspecteur van politie is, traden alle mannelijke leden van de Nederlandse ploeg in marsorde aan. De kampcommandant Adariis hield vervolgens een korte toespraak, waar in hij de Nederlandse vertegenwoor digers hartelijk welkom heette, wel ke toespraak door de chef de mission, de heer Lotsy, me( enkele woorden werd beantwoord. De rood wit blauwe vlag werd ver volgens gehesen, alle aanwezigen zongen het Wilhelmus en hiermede was deze korte, maar treffende plech tigheid ten einde, een plechtigheid, welke symbolisch mocht worden ge noemd omdat hiermede Nederland officieel in het kamp is opgenomen. Een uur rijden met de auto. buiten de City van Londen, ligt het R. A. F.- kamp Uxbridge, waar een groot aantal deelnemers der Olympische Spelen is ondergebracht. Voortreffe lijk is dit kamp ingericht. In een volkomen landelijke omgeving, verscholen tus sen hoog geboomte en te midden van diep groene gazons, waar de bloemen in vrolijke tinten de deel nemers een hartelijk wel kom toeroepen, liggen de huizen, welke door de ver tegenwoordigers van de deelnemende landen zijn of nog worden betrokken. Het spreekt vanzelf, dat de Ne derlandse, chef de mission Karei Lotsy, geassisteerd op uitstekende wijze door de directeur van het N. O. C. Van Zij-11, en door de man, die alles weet op te knappen. Van Kooten, en kele dagen van te voren naar Londen was gereisd, om ter plaatse te controle ren of alles in orde was en de papieren, gegevens, uit nodigingen, speldjes en nog veel meer in ontvangst te nemen, die bestemd zijn voor de Nederlandse offi cials en de athleten. Bergen werk zijn er in twee maal 24 uur verzet, elk uur, elke minuut werd het en weer terug naar Wembley stadion, naar Henley en verder naar alle plaatsen en plekken waar in de komende weken Ne derlanders zullen verblij ven. De afstanden zijn enorm groot ondanks het feit, dat ons land met het onderdak brengen heeft geboft, omdat onze landge noten voor de wedstrijden en voor de trainingscentra geen enkele maal door Lon den zelf behoeven te gaan, waardoor alles veel rusti ger zal kunnen verlopen. Lotsy zelf logeert na tuurlijk ook in het R. A. F.- kamp. Hij hoort bij de deel nemers te zijn teneinde hen te helpen en moeilijkheden uit de weg te ruimen. Hij heeft een kamer in het huis van de kampcomman dant Adams en is best te vreden over de beschikbare ruimte voor zijn mensen. De .mannen" van de Ne derlandse ploeg zijn met uitzondering van de rui ters, die in Camberley zit ten, van de schutters, die in Bisley zijn onderge- benut en de wagen reed op bracht, en van de roeiers en de eerste ploeg arriveert, maar reeds is de Hollandse sfeer in „Doiran" aanwezig, dank zij al dat voorberei dende werk van Lotsy en de zijnen, die er prijs op stellen, dat de ploeg zich dadelijk thuis voelt. Van Uxbridge naar Nortwood is met de auto 20 minuten rijden, maar het loonde de en neer van Uxbridge naar het organisatie comité in het centrum van London, vandaar naar Northwood. waar de meisjes en haar leidsters zijn ondergebracht de kanovaarders, die hele maal in Henley zitten, ge logeerd in het huis, dat de naam „Doiran" draagt, een herinnering aan een plaats je in 9el£ië uit de eerste wereldoorlog. De kamers zijn prettig ingericht, over al ziy? douches en baden en dé eetzaal is één brok ge- zelligheid, waar een elkeen moeite. In het college, waar zich onmiddellijk thuis de Nederlandse meisjes, moet voelen. Weldadig doet athleten, zwemsters, gym de rust in dit kamp aan, nasten en schermsters wor- ver van het rumoer van de den ondergebracht, is reeds City, een prachtig pord van alles in gereedheid ge- recreatie en een uitnemen- bracht voor de gasten. Lief de plaats voor de deelne- lijk ligt het dorpje tussen mers om zich te concentre- de heuvels, gezellig ligt de ren op de grote sportge- school temidden van de beurtenissen, welke staan gazons, er "zijn oefenterrei- te wachten. Nederland doet r,en en zelfs een zwembad, het niet zo groots als Ame- waar echter niet gespron- rika, wier deelnemers en gen kan worden, hoort er officials niet in een huis, bij. Hier zullen mej. Pfann, maar in verscheidene ge- mevr. Braun. mevr. Sut- bouwen te Uxbridge zijn torp van den Berg en mevr. ondergebracht, en die een van der Bos de leiding stukje van Uncle Sam in hebben, in nau^v contact deze typisch Engelse omge- met de chef de mission. In ving hebben gepoot. Eigen het „Middlehouse" zullen voedsel (het witte brood, Hf.nnie en Fanny en Gretje dat de Amerikanen hebben en Nelly en hoe de meis- meegebracht en dat elk et- jes meer mogen heten een maal per speciaal vlieg- prettige tijd doorbrengen tuig uit Los Angelos wordt en zicb kunnen prepareren gestuurd is kostelijk), eigen 0o de zware wedstrijden, organisatie, eigen typistes, koks en wat dies meer zij, Uxbridge en Northwood Neen. Nederland doet liet zjjn gereed om de jongens een beetje minder pom- en de meisjes te ontvangen peus. maar daarom niet en alles is gedaan om aan minder goed. Nog wap- Nederlandse deelnemers pert de Hollandse driekleur een ideaal verblijf te ver niet aan de mast, opgesteld zekeren! Dat was onze eind bij de ingang van het kamp. indruk van ons bezoek aan want dat gebeurt pas als beide verblijven. RZC 51 heeft gemaakt, weet Can noo de meest gemakkelijke ballen te missen, v. Wijngaarden maakt 61 en LZC zelf 6—2, Cannoo bleef een specialist in Hét missen van kansen. L.Z.C. Ill—H.V.G.B. III 1—0. Reeds direct ontstonden voor LZG enkele niet te missen kansen, die geen doelpunten opleverden, waarna 2 spelers voor te vroeg wegzwem men het water .werden uitgezonden Ondanks kansen te over, nu ook voor HVGB kwam door het zeer goede keepwerk van v. Vliet de rust met 00. Ook in de tweede helft toonde v. Vliet zijn goede keeperswerk en kon Verberg uit een strafworp LZC de leiding geven (10). Wanneer dan Overdevest uit het water wordt ge zonden en HVGB met 7 tegen 6 d£ beste kansen krijgt, zelfs- een straf worp, toont van Vliet nogmaals zijn kunnen, door steeds alle schoten te keren. De grootste sensatie komt als ook van Weeren het water wordt uit. gezonden. De strafworp komt tegen de paal en LZC wint met 10. Door deze uitslag is de Zijl II kampioen. WIELRENNEN De Italiaan Frosio heeft op ondub belzinnige wijze getoond, dat hij een van de beste troeven voor de we reldkampioenschappen in handen heeft. In de eerse rit over 50 km. sprong het pittige Italiaantje binnen 20 ronden van de laatste naar de tweede plaats, zakte later weer wat af- na enige vergeefse pogingen om de Best, die op kop reed te verjagen, maar kwam op de helft van de wed- :trijd weer terug. Hij nam toen de kop en bleef ongenaakbaar voor zijn tegenstanders. In de tweede rit start te Frosio van kop en kon deze posi tie lange tijd behouden. Fel werd om de tweede plaats gevochten tussen Pronk, Matena, de Best en Bakker. De Best won dit duel en ging zelfs zo ver om de kop van Frosio over te nemen, waarop de Italiaan naar de achterhoede afzakte. De Fransman Lamboley, die in de eerste rit bitter weinig had laten zien, maakte van een pauze in.de strijd gebruik om in een rush van de laatste plaats naar ■de kop te gaan. Pronk en Bakker waren er helemaal uit geraakt en kwamen enige ronden achter. Tegen het einde van de wedstrijd zette Frosio weer een van zijn vele aan vallen in en deze gelukte beter. Hij bereikte de tweede plaats, die voor hem al voldoende was om winnaar in het algemeen klassement te wor den. Toch kwam de Italiaan nog een maal terug en zes ronden voor het einde kwam hij gelijk te liggen met Lamboley. Deze Strijd om de eerste plaats werd pas qp de laatste meters vbor de finish beslis in het voordeel van de Fransman. De Hollanders waren allen, behalve de Besf; ver achter geraakt. Een dergelijk enerverende finish heeft het publiek in het Amsterdam se stadion na de oorlog nog niet ge zien. In de internationale sprintmatch wonnen de Deense kampioen Schan- dorff en zijn Nederlandse collega Hij zeiendoorn met gemak hun ritten tegen Bontekoe en Conelaar. De laatste rit tussen de beide kampioe nen moest dus de beslissing brengen. Sdhandcrff nam de kop en Hijzelen- doorn gaf hem gelegenheid om bij het ingaan van de laatste 200 meter een meter voor te liggen. Toen zette ie Hollander aan, maar werd keurig dcor de Deen opgevangen, die met ruim een lengte won. De uitslagen waren als volgt: Wedstrijd voor stayers: totaal: 1. Frosio 3 put., 2. Lamboley 5 pnt., 3. Matena 7 pnt., 4. Pronk 8 pnt., 5. de Best 9 pnt., 6. Bakker 10 pnt. Internationale sprintmatch voor amateurs: totaal: 1. Schandorff 3 pnt. Hijzelendoorn 4 pn., 3. Contelaar 5 pnt., 4. Bontekoe 6 pnt. Klassementwedstrijd voor ama teurs over 8 km. met 4 klassemen ten; 1. Krever 11 pnt., 2. van der Neut 6 pnt., 3. Gerritsen 5 pnt., 4. van der Veer 4 pnt. Handicapwedstrijd voor amateurs ever 1050 meter: 1. Hijzelendoorn (van meet), 2. van Gelder (10 meter voorgift), 3. Piet Peters (60 meter voorgift). Omnium voor professionals: kop pels: van Vliet en Middelkamp, Derk- sen en Peters. Na twee ritten was de stand van de omnium nog steeds gelijk. In het volgende onderdeel, een tijdrit over 1 km. (vliegende start) met aflos sing, gingen eerst van Vliet en Mid delkamp over de baan. Hun tijd over de km. was 1 min. 3.2 sec. Van het koppel DerksenPeters startte Peters als eerste man en bij het overnemen, na een ronde, had Derksen geen gang genoeg, waar door de fietsen elkaar raakten. Derk sen viel en werd weggedragen. La ter bleek, dat zijn arm uit de kom geschoten was, een euvel, dat spoe dig verholpen was. Hij kon echter niet meer rijden en toen wterd de omnium beslist in een achtervol- gingsrit tussen Peters en Middel kamp, die door Peters werd gewon nen. De tijd van Peters over de 4 km. was 5 min. 18.4 sec. Middelkamo deed er 3.2 sec. langer over. ATHLETIEK KAMPIOENEN IN LEIDEN Nu tijdens de Olympische Spelen, die thans aan de gang zijn, ook de athletieksport in het middelpunt der belangstelling staat, zal er zeer ze ker grote belangstelling bestaan voor de belangrijke wedstrijden, die in „Eigen huis" a.s. Zondag plaats vinden. Zoals reeds eerder gemeld, organiseert „De Bataven" dan de Nederlandse Athletiek kampioen schappen voor Junioren en een inte ressant bijprogramma voor Senioren Hoewel er natuurlijk, velen van de beste Nederlandse Senioren in Londen vertoeven, is de inschrij ving op het bij-programma toch nog zeer belangrijk. Twee nummers zijn er, die wel zeer fel beloven te wor den: Verspringen en Polstokspringen Op verspringen zien wij uitkomen Bram Leeuwenhoek, de bekende Alphennaar, die tot de beste Neder landse verspringers gerekend mag worden en zijn rivaal Wim van Dorp van de Bataven. Op dit nummer heeft ook ingeschreven Van Egmond uit DEM, die onlangs Nederlands kampioen hinkstapsprong werd. De deelname van Wellerdieck aan ver springen geeft dit nummer verdere jpteressante aspecten. De polsstokspringers Cor Lamoree Verkes en Gieske gaan samen de strijd aanbinden. Is polsstokhoog springen op zich reeds een spectacu lair nummer, de deelname van de up per ten op dit gebied stempelt het tot een van de belangrijkste ge beurtenissen van het uitgebreide programma. De deelname van Van Heerdë en Koole op de 400 m. mag- niet onver meld blijven. De strijd tussen deze twee oude rivalen zal met interesse gevolgd worden. De AAC-er Wee- nink, de man die na Slijkhuis wel een van df beste lange afstandlopers is, zien wij aan de start voor de 1500 m.-verschijnen.'Toch zal hij het te gen Meyborg niet gemakkkelijk heb ben. Het zou ons te' ver voeren, nog breder over het senioren-programma uit te weiden. Geconstateerd mag worden, dat het puikje van de nog in Nederland vertoevende senioren Zondag naar Leiden komt, om daar tijdens de wedstrijden van „De Bata ven" het bewijs te leveren van de gratie van de athletieksport. Nam iedereen in 't 'zwemmen les, De L.R.B. ging op de flesl Leidse Reddingsbrigade Aetherklanken ZATERDAG HILVERSUM II (415 M.) 7.00 Nieuws; Gr.pl. 8.00 Nieuws. :.18 Carillonbesp. Grote Kerk Haag. .30 Gr.pl. 9.30 Waterstanden; Koor zang. 10.00 Morgenw. ds. F. Oort, N. H. pred. Naarden. 10.20 Godfried Bomans. 10.35 Chopin, Schubert. 11.00 Arbeidersuitz. 12.00 Corduwe- ner. 12.30 Weerpr.; Gr.pl. 13.00 Nieuws. 13.20 Vincentino. 14.15 Gr.- pl. 15.15 Res. Ork.: Vivaldi, Chopin. 16.00 Henri Polak. 16.15 Gr.pl. 16.45 Oogst: klankbeeld. 17.45 Olymp. Spelen. 18.00 Nieuws; Gr.pl. 19.00 Art. Staalkaart. 19.30 Grieks-Katho lieken. 20.00 Nieuws: act.; Amatqur- uitvoering. 21.30 Week-end Ork. 22.02 Kinderzang. 22.32 Olymp. Spé len. 23.00 Nieuws; zang. HILVER^JM I (301 M-) -7.00 Nieuws; Gr.pl.; 7.20 Olymp. Spelen. 8.00 Nieuws; Gr.pl. 9.05 Smetana, Dvorak. 10.00 Kleuterpro gramma. 10.15 Gr.pl. 11.00 Zieken- bez. 12.03 KI. v. Beeck. 12.30 Olymp. Spelen. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Strijdkr. 13.30 Vaughan WÏUianTS. 14.10 Tsjaikofsky. 15.15 Jonge Kun stenaars. 15.45 Gr.pl. 16.30 Schoon heid v. h. Gregoriaans. 17.00 Wig wam. 18.30 Strijdkr. 19.00, Nieuws. 19.25 Masqueraders. 20.00 Nieuws; Russische Volksdansen: Liadow. 20.20 Lichtbaken. - 20.50 Klein Ork. m. Voc. Kwartet. 22.00 Weekend Ser. 23.00 Nieuws; Symph. 1 van Brahms. TEGEN WIL EN DANK DOOR PERCY KING 25) „Uw dame wenst nog een cocktail te gebruiken." „Zij kan gebruiken wat zij wil op voorwaarde dat zij zelf betaalt. Ik ga er van door." De kellner legde de beide handen op August's schouders met de be doeling, hem neer te drukken. „Je blijft hier!" zei hy dwingend. Maar op hetzelfde moment uitte hij een kreet van pijn. Een stomp, met grote kracht toegebracht, had hem in de buikholte getroffen. De man wag gelde ettelijke meters achteruit, was echter geenszins buiten gevecht ge steld. In gebogen- houding als een bokser, naderde hij onmiddellijk weer. August vernam een suizend geluid, snel als de gedachte bukte hij en de ploertendoder kliefde door de lucht. Hij besefte, dat het menens ging worden. Zijn positie was allesbehal ve benijdenswaard in de rug werd hii door tw.ee, in het front door vier aanvallers belaagd. Hij trapte aoh- teruit, en rof de scheen van Klau- sens helper. Voor de kerel in staat was zich te weer te stellen had August zich reeds omgedraaid en 'n voltreffer geplaatst, welke de ge niepige aanvaller languit in zijn box deed tuimelen. Even aarzelde Klau- senom tot de aanval over te gaan. Het werd hem noodlottig. Hij voel de zich boven op zijn onfortuinlijke vriend geslingerd. August ging tegen de muur staan, zodat hij althans dek king in de rug had. Zijn revolver richtend, sommeer de hij Klausen: „Handen omhoog! Je bent myn arrestant! Laat de andere hun verzet staken!" Uit zijn box schreeuwde Klausen: „Hij is geen klabak, jongens, geef hem van katoen!" Onverwijld trok het front ten strijde. August pakte zijn wapen bij de loop en vloerde een kerel, die hem op een kopstoot tegen de borst dacht te onthalen. Eer hy opnieuw kon toeslaan, sleurde enorme han den hem van de muur, doch hij wist zich los te rukken. Het begon er in tussen steeds lelijker uit te zien: voor de twee man, die hij voorlopig onschadelijk had gemaakt traden er vier in de plaats. Een van de nieu we wilde van een revolver gaan gebruik maken. Klausen zag het en beval: „Niet schieten! Wil je ons de politie op ons dak sturen? Kunnen jullie met je vieren niet één snot neus baas?" Onderwyl had August met de lin kerhand geprobeerd of hij door de privédeur kon- ontkomen; zy bleek van binnen te zijn afgesloten. Hij. begreep onherroepelijk het onder spit te delven als hij tegen de muur bleef staan; zijn aanvallers waren te talrijk. Hij kreeg een idee: indien hy zich achter de tapkast zou we ten te verschansen, nam hij een stra tegische stelling van belang in! De afstand er heën bedroeg misschien een meter of acht, die hij al strij dende moest afleggen. Een ver van aanlokkende taak. Met op zijn plaats te blijven won hii echter niets, kon hij slechts al les verliezen. Zo gedacht, zo gedaan. De eerste, die' werd gevloerd, was de dikke buffetohef. Hij viel juist beproeven. Wéér daalde de kolf van toen hij de soliditeit van een massie ve bierpul op August's schedel wilde de revolver: de buffetchef had een slaapmakker gekx*egen. Het regende slagen op August waaronder lelijk rake, terwijl hij zich een weg naar de tapkast baande. Juist toen hij dacht er nooit te zullen komen, werd de lokaliteit in het duister. Er ont- stondverwarring in de gelederen van de aanvallers. Klausen brulde: „Welke ezel heeft dat gedaan?. Het licht weer aan fen onmiddellijk! August zegende de stommiteit; stom pend, trappend, zich telkens los rukkend bereikte hij het buffet. Hij kwam in botsing met een kerel; eer deze er notie van had, wat met hem gebeurde lag hij een paar meter verder op de grond te spartelen als een vis op het droge. Een koene sprong gerinkel van brekend glas werk en August dook achter de tap kast. Het lawaai had Klausen onthuld waar de begeerde prooi zich ophield Hij wachtte tot het licht weer brand de en commandeerde: „De helft volgt me! De anderen zorgen, dat zij als de bliksem het poortje aan de chterkant bereiken!" Klausen behoefde geen sprong te wagen: hij had het er trouwens nooit goed afgebracht. Klausen bekend met de situatie, sloeg eenvoudig de plank omhoog, welke de tapkast van de zaal scheidde. August, die onmid dellijk in de gaten had gekregen, 'n strategische stelling van niets te heb ben betrokken was al weg. Hij snelde een deur in. rende door een kamer, vandaar door de keuken, om ten slotte op een binnenplaats te be landen, waar lege vaten en flesjes lagen. Zijn achtervolgers hadden de zelfde route genomen, zy zaten hem dicht op de hielen. Hij bereikte het poortje dat tot zijn grote voldoening niet bleek afgesloten te zijn. Nauwelijks had August het achter zich dichtgetrokken of hij deed de minder aangename ervaring op, dat zijn avonturen nog geenzins ten ein de waren. Klausen's manschappen, wier opdracht was ontsnapping via het poortje te verhinderen hadden er niet alleen de nodigen spoed ach ter gezet, maar zich tevens voorzien van hulptroepen eerste klas boe ventronies waarop de misdaad haar stempel had gedrukt, dronkaards, diep gezonken individuen die voor een kroon of wat de vuilste zaakjes opknappen: kortom, het uitsohot van Stockholm. „Geen pas verder!" gebood August Zoals hij verwachtte, bleef het be vel zonder uitwerking. De toestand werd kritiek, want de afdeling, wel ke hem in de rug bedreigde, had het binnenplaatsje reeds bereikt. August hief zijn revolver en vuurde over de hoofde van het gepeupel heen. Het hielp voor een ogenblik stoof de bende uitelkaar. Hii zette het op een lopen, kon hem niet schelen, waar hij terecht zou komen, als het maar op behoorlijke afstand van de Maxim Bar was. Politie liet zich niet zien. Degenen die het schot hadden ge hoord schreven het geluid blijkbaar, aan het springen van een auto band toe. Onbeschadigd keerde August niet van het strijdtoneel terug. Zijn costuum was deerlijk gehavend; on der het rechter oog en op de linker wang had hij vrij diepe sneden, door een haal met een boksbeugel toe gebracht; de knokkels van beide handen waren lelijk ontveld. Toch mocht hij over de afloop van het ge vecht meer dan tevredej) zijn. Indien een van de schoeljes in al te grote ijver niet het licht had uitgedraaid terwijl hij achter het buffet wegdook zou hy het er niet levend hebben afgebracht. Lars Folmer was in gesprek met Stine Tidvall toen August het „Sint Olaf" binnenstapte. Zodra de klerk de hotel-detective gewaar werd, brak hij het onderhoud af. Zijn mond viel open, hy zag August aan met een uitdrukking in de ogen, die het mid den hield tussen verbazing en ont steltenis. „Heer in de hemel!zei hij half luid. August knikte. „Ja, ik ben het wel degelijk, Folmer!" antwoordde hij lakoniek. „Neem een goede raad aan van mij en houd je op een afstand van een zekere dame. Zij is geen katje om zonder handschoen aan te pakken." (Wordt vervolgd).

Leidse Courant | 1948 | | pagina 6