knapt het op Spoed met Grondwetsherziening De taak der Tweede Kamer De opheffing van de tram in de Bollenstreek VRIJDAG 30 JULI 1948 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD PAGINA 2 Oppositie komt naar voren Communisten uit enkele commissies In de gistermiddag gehouden ver gadering der Tweede Kamer heeft de heer mr. J. R. H. van Schaik het voorzitterschap aanvaard met het uitspreken van een rede, waarvan wij de tekst afzonderlijk geven. Nadat enige commissies waren aan gevuld kwam de benoeming van leden der vaste commissies aan de orde, De heer Romme (K.V.P.), refe rerend aan de in Maaft aangenomen motie, betoogde, dat de houding der C.P.N. aan de internationale leiding van het communisme zodanig is ge bonden, dat de fractie der C.P.N. dient te blijven buiten het lidmaat schap der commissies, waarvan we tenschap van het behandelde voor het buitenland' wel van belang kan zijn, maar waaromtrent niets mag uitlekken. Hij diende een mede door de heren Van der Goes van Naters (Arb.), Schouten (A.R.), Tilanus (C.H.) en Oud (V.V.D.) onderteken de motie in, waarin aan deze opvat ting uitdrukking wordt gegeven. Deze motie werd met 59 tegen 5 Stemmen aangenomen. Nadat de vaste commissie voor Buitenlandse Zaken was gevormd £n waarin overeenkomstig deze motie geen communist benoemd was, gaf de' heer Wagenaar (C.P.N.) te ken nen, dat het zijn fractie op deze wijze onmogelijk wordt gemaakt haar werk te doen. Hij verklaarde, dat de leden zijner fractie zeer las tig voor de Kamer zullen worden, omdat ze nu op andere wijze aan hun gegevens moeten komen. Nadat de andere commissies wa ren samengesteld waarin wel communisten werden benoemd stelde de voorzitter o.a. voor Woens dag a.s. in de afdelingen te doen onderzoeken de wetsontwerpen met betrekking tot de grondwetsherzie ning. De heer Oud (V.V.D.) verklaarde bezwaar te hebben tegen het voorstel om de grondwetsherziening Woens dag in de afdelingen te behandelen, aangezien het kabinet demissionnair is. Het is z. i. nog nooit voorgekomen, dat een zo belangrijke aangelegen heid in behandeling is genomen, ter wijl het kabinet demissionnair is. Voor sprekers fractie is het van groot belang te weten, hoe het ka binet zal zijn samengesteld, enz. Over het beleid van het kabinet kan men op het ogenblik niet spreken. Hoe kan de behandeling in de afde lingen dan vruchtbaar zijn? vroeg spreker. Het kabinet dient z. i. eerst voor de Kamer te verschijnen met een uiteenzetting van het te voeren beleid. Dan volgt daarover een dis cussie en kan eerst vruchtbaar werk worden gedaan. Spr. zou thans over dit afdelingsonderzoek geen be sluit willen De heer Romme (K. V. P.) zeide, het van belang te achten dat de zaak zuiver wordt gesteld. Het zwaarte punt moet niet worden gelegd bij een zaak, welke niet aan de orde is. De enige vraag, welke aan de orde is, is deze, of, terwijl Nederland slechts een demissionnair kabinet heeft, de grondwetsherziening in be handeling kan worden genomen, ja of neen. De heer Romme meende, dat het voor de zaak in elk opzicht, en in Indonesisch opdicht en in Ne derlands opzicht, slecht is, als niet de grootst mogelijke spoed betracht wordt met het in behandeling gaan nemen van de herziening in tweede lezing. De heer Van der Goes van Naters (P. v. d. A.), verklaart zich geheel en van ganser harte aan te sluiten bij het betoog van de heer Romme, Er is spoed vereist. De heer Roosjen (A. R.) had even eens bezwaren tegen 's voorzitters voorstel. Hij zou met het voorstel accoord kunnen gaan, indien het zo gelezen wordt, dat a.s. Woensdag-het afdelingsonderzoek zal geschieden indien intussen een nieuw kabinet is opgetreden". De heer Wagenaar (C. P.) ontwik kelde ook bezwaren. Hij vond het niet juist het oude kabinet de verde diging van de grondwetsherziening op zich te doen nemen. Hij zou het ontwerp Woensdag in de afdelingen willen doen onderzoeken, als dan het nieuwe kabinet bekend is. De heer Tilanus (Chr. U.) was van oordeel, dat de voorstellen in de afdelingen op zakelijke gronden kunnen worden behandeld, hij meen de, dat men niet op de suggestie van de heer Wagenaar moest ingaan. De voorzitter wees erop, dat het een voorstel der centrale sectie be trof, dat hij niet kan veranderen. De bedoeling is niet de zaak te behan delen met dit kabinet. Men doet bij aanvaarding van het voorstel niets dan in de afdelingen zijn standpunt bepalen. Over het komende rege ringsprogram zal gedebatteerd wor den en bij die gelegenheid zal z. i. het Indonesische beleid onder de ogen worden gezien. Daarbij heeft de Kamer gelegenheid' haar standpunt te bepalen. De heer Oud (V.V.D.) gaf nader te kennen, dat het niet voldoende is als er Woensdag een kabinet zou zijn. Hij wilde er meer van weten, wat het gaat doen enz. Hij stelde ten slotte voor de voorstellen Woensdag niet in de afdelingen te behandelen. De heer Wagenaar (C. P.) zeide nog, dat hij onder verdediging van de grondwetsherziening verstaat de memorie van antwoord. Hij vond het onjuist het demissionaire kabinet de memorie van antwoord te doen geven. De heer Roosjes (A. R.) stelde voor de behandeling niet te doen ge schieden voor het kabinet zal zijn opgetreden. Het voorstel-Oud om niet Woens dag tot behandeling in de afdelingen over te gaan werd met 41 tegen 21 stemmen verworpen. Het voorstel Wagenaar om alleen dan het afdelingsonderzoek Woens dag te doen geschieden, als het nieuwe kabinet bekend is, werd eveneens verworpen en wel met 41 tegen 20 stemmen. Het voorstel van de voorzitter is daarna z. h. s. aangenomen. De vergadering is verdaagd. PROF AALBERSE HERDACHT In de gistermiddag gehouden ver gadering der Tweede Kamer is me dedeling gedaan van het Kon. Be sluit, waarbij de heer mr. J. R. H. van Schaik wederom tot voorzitter is benoemd. De heer van Schaik houdt daarna een toespraak, waaraan het volgen de is ontleend: Na dank te hebben gebracht aan de Regentes en aan de Kamer voor het in hem gestelde vertrouwen ver volgde de heer v. Schaik: Herdenking van prof. mr. P. J. M. Aalberse. Voor alles gevoel ik op dit ogen blik behoefte met u te gedenken, het heengaan van een onzer vroegere medeleden, die ook eenmaal deze zetel heeft ingenomen, de minister van staat, professor mr. P.-J. M. Aal berse. Aalbers was van zijn jeugd af een man van studie, maar een die het daarmede voor zichzelf verwor ven licht niet onder de korenmaat placht te zetten. Onvermoeid heeft hij in een tijdsperiode waarin so ciaal besef de mensheid begon te grijpen, in woord en in geschrift van zijn denkbeelden daarover een wel sprekend getuigenis afgelegd en aldus bevruchtend gewerkt op de algemeen sociaal economische ont wikkeling hier te lande. Hij was in deze Kamer en gedu rende een paar jaren als haar voor zitter een lid van aanzien om zijn bekwaamheid, beginselvastheid en ernst, tevens door zijn rechtschapen en beminnelijk karakter. Zijn arbeids wetgeving als minister van arbeid v/as van baanbrekende aard. En dank zij zijn bezonnenheid stond in ons midden zijn beleid nooit in het te ken der tegenspraak maar steeds in dat der verzoening. De Kamer zal aan mr. Aalberse een kostbare herin nering bev/aren. Welkom aap nieuwe ledeu. In de laatste bijeenkomst der Ka mer in hare 'vorige samenstelling vond ik gelegenheid een afscheids woord te wijden aan hen, die niet meer zouden terugkeren. Vandaag roep ik het welkom toe aan hunne opvolgers, onder wie ik tal van voorname figuren aantref. Tot die mogen gerekend worden de zeven ministers, die, ofschoon staande onder de controle der Sta- ten-Generaal, tijdelijk in de eigen aardige positie verkeren, dat zij mede met de uitoefening van dat controle recht zijn belast. Naar verwacht mag worden zullen zij in dit parlemen taire milieu zeer waardevolle mede werkers- kunnen worden. Zo zij het geoorloofd te hopen, dat zij niet, al thans niet allen, als eendagsvlinders aan deze zijde van de groene tafel zullen verwijlen. Wat de samenstelling der Kamer betreft, trekt het de aandacht dat het aantal vrouwelijke leden weder verminderd is. Eenmaal bedroeg het acht. In dat opzicht is in de bezet ting der Kamer in zekere zin een po litieke veraming ingetreden. Volks- en staatsorgaan. Gezamenlijk zullen wij thans onze constitutionele plicht gaan vervullen. Spreker zette vervolgens uiteen, dat de Kamer is volks- en staats orgaan. Gedenkfeest van onze Koningin. Het gedenkfeest van onze Koningin die gedurende een halve eeuw de trots maar ook de sterkte is geweest van onze natie, en de nieuwe ver wachtingen die gewekt worden door de aanstaande overgang van het bewind naar Prinses Juliana uit het Huis van Oranje, mogen ook het. parlement prikkelen om zich mee vereende krachten tot het uiterste voor het welzijn van het ganse ko ninkrijk in te spannen. Het zou verblijdend geweest zijn, indien de Kamer heden in de geboor te van een nieuw ministerie getuige had kunnen zijn van een schone da geraad van het parlementaire werk, dat te wachten staat. Ofschoon dit anders is uitgevallen, weerhoudt mij dat ifiet, aan twee desiderata uiteraard niet van po litieke aard uiting te geven. Een nieuwe Grondwet. Het eerste is, dat wanneer het nieuwe kabinet een meer algemene grondwetsherziening mocht beogen, het met het nemen van de daartoe noodzakelijke initiatieven niet te lang zal wachten. Wil men de grond wet grondig herzien, dan zal dit rustig en weloverwogen commisso riaal beraad nodig maken. De resul taten van dat beraad zullen dan tij dig aan het publieke oordeel kun nen worden onderworpen. Slechts op deze wijze zal naar mijn gevoelen een stuk werkelijke nationale, op de hoogte van de tijd staande wetge ving kunnen tot stand komen. Maar geen verkiezingen. tussentijdse Overigens mag de hoop worden ge koesterd, dat wij geruime tijd voor verkiezingen gespaard zullen kun nen blijven. Weliswaar zijn -bepaalde grondwettelijke herzieningen urgent, waarbij ik uiteraard opnieuw denk aan tot nu toe niet, althans niet met afdoende argumenten bestreden nood zakelijkheid der uitbreiding van de voor een negen milüoenenvolk met zulke gewichtige internationale en overzeese belangen veel te kleine volkskamer. Vier jaren zijn echter spoedig verstreken. En vernieuwde diepere bestudering van wettelijke bepalingen kan wellicht niet alleen de rechter, maar ook de wetgever, die historisch besef en gevoel voor rechts verfijning bezit, in staat stellen oude en ogenschijnlijk verouderde wetsvoorschriften zo nodig toch met de nieuwe tijd te laten medeleven. Hoe dit ook zij, de continuiteit in het staatsbestuur stelt ook hare eisen en daarom blijve een Kamerontbin ding uitzondering. De tweede wens, die ik niet wil verbergen is er slechts een van or de. Namelijk dat de nieuwe bewinds lieden er in zullen slagen, niet alleen de Rijksbegroting op de 3e Dinsdag van September gereed te hebben, maar de bewijsstukken daarvan ook die dag in het bezit te brengen van alle leden der Kamer. In dat op zicht is de Kamer gedurende de laat ste twee jaren teleurgesteld en de regelmaat in hare beraadslagingen gestoord, geworden. Spr. besloot met de bede, dat op het werk van de Kamer en van hem de zegen des Allerhoogsten moge rusten. riNDELIJK is het dan zo ver. De teerling is geworpen! Alle debat- ten over tram en bus, de felle discussies tussen „conservatieven" en „progessieven*' hebben geen zin meer, want de beslissing over het handhaven van framdiensten of het i nvoeren van buslijnen in de Bollen streek is gevallen ten gunste van de bus. ons tot de N.Z.H. Van deze zijde deelde men ons mede, dat de tram met grote zekerheid in Leiden ge handhaafd zal moeten blijven. De directie -heeft zich reeds enkele ma len tot het gemeentebstuur gewend met het verzoek om ook in Leiden de tram te mogen liquideren en daar voor in de plaats de bus in te voe ren. Het gemeentebestuur heeft echter dit verzoek afgewezen en on derhandelingen in deze mochten niet het gewenste resultaat opleveren. De moeilijkheid voor Leiden zit voor namelijk in bestaande bus-exploitatie van de Eltax, die uiteraard "geheel of gedeeltelijk zou moeten verdwij nen, wanneer de N.Z.H. ook het ver voer per bus zou laten gaan. De tram zal hier blijven rijden op de route zoals die er tot op heden is geweest, dus vanaf de R.K. Kerk in Oegstgeest toe aan het eindpunt op de Hoge Rijndijk en in Stadstuinwijk. Daar het rrfateriaal in Leiden, wat de kwaliteit betreft, ook nog wel eens te wensen overlaat, zal het materiaal dat in Haarlem vrij komt, naar Lei den overgebracht worden en daar mede is een eventuele kwestie: tram of bus voor Leiden voorlopig van de baan. In Leiden blijft de tram gehandhaafd Zoals wij gisterenreedsberichtten, ontving de directie van de Noord- Zuid-Hollandse Vervoermaatschappij telegrafisch bericht van het minis terie van Verkeer, dat de reorgani satieplannen, die in September van het vorig jaar werden ingediend, zijn goedgekeurd. Deze beslissing houdt dus in: op heffing van de tramlijnen Leiden- Haarlem, Haarlem-Heemstede en Amsierdam-Purmerend. Ofschoon er nog geen vaste datum is bepaald, zal in ieder geval de reorganisatie dit jaar doorgevoerd worden. Het is bekend, hoe iedereen ver baasd was, toen het vorig jaar be kend werd, met welke revolution- naire plannen de directie van de N.Z.H. rondliep. Dat men deze plan nen had met de gemeente Haarlem, was algemeen bekend en in deze stad waren er dan ook betrekkelijk weinig tegenstanders. Maar het re- volutionnaire zat 'm voornamelijk in opheffing van de tram in de Bollen streek de befaamde (of beruchte) stoomtram verdween, en niemand rouwde er om. Moderne Harmoni ca-tramwagens werden op de nieu we electrische baan ingevoerd, en iedereen was tevreden. Velen vra gen zich ongetwijfeld af: Waarom heeft men toen aan die electrificatie en het aanschaffen van nieuw mate riaal zoveel geld besteed? Maar dan vergeten deze mensen, dat de na oorlogse tijd grote problemen met zich heeft meegebracht, waaronder dat van de deviezen wel een der grootste is. De N.Z.H. heeft in haar mate riaal ontzagelijk geleden tijdens de oorlogsjaren en op de verschillende tramlijnen zijn er dan ook dringend nieuwe tramwagens nodig. Dit vroeg echter enorme bedragen. Een bere kening wees uit, dat er zes millioen gulden nodig zou zijn aan deviezen, terwijl bij invoering van bussen dit bedrag gereduceerd zou worden tot twee en een half millioen. Oorspronkelijk had de N.Z.H. de bedoeling van haar plannen in het voorjaar van 1948 tot werkelijkheid te brengen. Maar alles liep niet zo vlot als men gedacht had. In Haarlem was de zaak j|auw bekeken, maar de Bollenstreek raakte in heftige beroering onder leiding van de stichting „Vrienden van de Neder landse Tramwagen". De burgemees ters der verschillende gemeenten verklaarden zich niet positief tegen, indien aan bepaalde voorwaarden zou worden voldaan, maar de gemeente raden namen hevig stelling tegen de plannen en verzochten Den Haag geen toestemming te geven. Wat zijn nu de gevolgen voor de Bollenstreek? Allereerst zuien de wagens, die momenteel op de lijn Leiden-Haar- lem rijden, overgebracht worden naar de lijnen Leiden-Katwijk en Leiden- Noordwijk. Dit zal ongewijfeld in een grote behoefte voorzien. Wanneer de bussen van Leiden naar Haarlem gaan rijden, wordt de reisduur met twintig minuten be kort. In plaats van de huidige half uur-dienst zal er voor de gehele lijn een 20-minutendienst worden ge projecteerd en voor de trajecten Hillegom-Haarlem en Sassenheim- Lëiden vice versa een 10-minuten- dienst. De directie der N.Z.H. acht de ta rieven, die thans gelden, te laag, maar ongetwijfeldzal men met de gewijzigde tijdsomstandigheden vergeleken althans met het vorige j^ar rekening houden. Hoe de bussen precies zullen rijden, kan natuurlijk nu pas besproken worden. In overleg met de verschillende ge meentebesturen zullen de routes en de halteplaatsen worden vastgesteld. Voor het bedrijf zelf betekent de ze reorganisatie natuurlijk ook een volledige revolutie. Een groot deel van het trampersoneel zal omge schoold moeten worden tot bus chauffeur, voor zover dat nog niet is geschied. Een ander deel zal uiter aard onder een wachtgeldregeling komen te vallen. Daar de N.Z.H._ op haar lijnen liever 'geen conductrices ziet, is er voor vele jongemannen op- de komende buslijnen een goede toekomst neergelegd. In Leiden blijft de tram. Hoe staat het nu met de tram in Leiden? Met deze vraag wendden wij de freeiMMldeA, 25. Adalbert schenk geen aandacht aan het in diepe vergetelheid gedom pelde tweetal. „Wie slaapt zondigt niet!" bromt hij en deze gevleugelde woorden zijn de inleiding tot een hardhandig onderhoud met Grim- boud. „Jij gemene oplichter! Zwen delaar! Bandit!'" schreeuwt Adal bert buiten zichzelf van woede en hij zwaait zijn vuist vlak onder de kromme neus van de professor, „Schalk! Olijkje! wat is er van jouw terecht gekomen...1' „Ik heb het al tijd wel gedacht: dat gepruts met al lerlei helse uitvindingen imoest je wel ten verderve voeren... Ik her inner me nog als de dag van giste ren, dat je die atoombonenmolen uit vond, dat was in zestienhonderd drie en tachtig.en dan dat middeltje tegen ouder worden... het is maar goed, dat ik daar een stokje voor gestoken heb, het onheil zou niet te overzien geweest zijn. Stel je voor de wereld bewoond door alleen maar zuigelingen.en professor Grimboud natuurlijk de baas van alles... Ha!" Tijdens deze boetepredicatie van Adalbert maakt de angst op het ge zicht van Grimboud langzaam plaats voor een verbaasde uitdrukking. Als Adalbert klaar is met razen stamelt de uitvinder: „Ik 1-1-laat me hangen als dat Adalbert Bimmelbam niet is! En wie is die jonge uitgave op de grond...?' „Dat is Jodocus Bimmel bam, de jongste spruit aan de roem ruchte Bimmelbamboom" antwoord Adalbert, „Mijn achter-achter-achter kleinzoon, die in de toekomst zal be wijzen de trotse naam Bimmelbam in elk opzicht waardig te zijn. Ha!'' De listige Grimboud trekt zijn ge zicht in een geringschattende plooi. „U zou me bijna in de verleiding brengen van mening met u te ver schillenhihi!" „Wat bedoel je vraagt Adalbert kwaad, „geloof je niet dat een Bimmelbam in staat is zo'n uitgedroogd mannetje als jij bent, onschadelijk te maken... hé?' „Ik ben zo vrij." grinnikt Grimboud „Zulks in twijfel te trekken, hihi!'' DE KATHOLIEKE BOUW- PATROONS VERGADEREN. Nog slechter dan verleden jaar noemde de voorzitter van de Neder landse Katholieke Bond van bouw- patroons de heer H. J. Klein Schip horst uit Haarlem, de vooruitzichten voor het bouwbedrijf, toen hij in de congreszaal van de tentoonstelling „Bloemen in Berg en Bos" te Apel doorn de jaarvergadering opende. Zijn bezwaren richtten zich tegen de vele instanties, die zich naar spr.'s mening met de bouwnijverheid bezig houden, zonder dat daarbij van hetzelfde inzicht wordt uitge daan. Spr. pleitte voor een behoor lijke verdeling van het uit te voeren werk over de verschillende behoef tesectoren. Met applaus keurden de aanwezi gen de suggestie van de voorzitter goed, om niet in te schrijven op aanbestedingen, wanneer de begro ting van het werk niet is bekend gemaakt en evenmin, wanneer men met zijn inschrijvingssom deze be groting zou overschrijden, een en ander in verband met acties van de priisbeheersing. Voorts werd besloten geen ge bruik te maken van de toestemming van het college van rijksbemidde laars om 31 Augustus en 6 Septem ber als extra vrije dagen te be schouwen. Reeds eerder had het bedrijfschap besloten, beide dagen als z.g. snipperdagen te doen gelden, zoals voor 31 Augustus steeds ge bruikelijk is. Wel zullen de arbei ders in het bouwbedrijf naar het oordeel der vergadering gelegenheid moeten krijgen, desgewenst de ar beidsuren in te halen. Aangenomen werd het voorstel van het hoofdbestuur, om met in gang van 1 Januari a.s. over te gaan tot een gezamenlijke inning van de contributie voor* de N.K.B.B. pen de Ned. R..K. Middenstandsbond, het geen een collectieve aansluiting van eerstgenoemde bond bij de Katho lieke standsorganisatie impliceert. In de voortgezette vergadering werd overeenkomstig het bestuurs voorstel besloten, de leden te ver bieden, aan de bij hen in dienst zijn' de werknemers een gratificatie te verstrekken waartoe de beschik king van het college van rijksbemid delaars d.d. 19 April j.l. gelegenheid biedt. Deze beslissing sluit aan op het door de raad van bestuur bouwbedrijf reeds eerder te dezer zake ingenomen standpunt. Een ander, door de vergadering aanvaard voorstel, houdt een verbod in voor de leden, in te schrijven op v/erken, waarop andere algemene voorschriften of bepalingen van toe passing zijn verklaard dan die van waterstaat, wederopbouw, genie, spoorwegen en a.a.v. Voorts werd besloten, de naam van de bond te wijzigen in Ned. Kath. Aannemers- en Patroonsbond. VAKGROEP SLAGERIJ PROTESTEERT. De slagerspatroonsvereniging Lei den, Katwijk en Omstreken heeft een telegram gestuurd aan de vakgroep slagerij en de slagersbonden, waarin zij deze verzoekt „de overheid er op te wijzen, dat de toestand in het sla- gersbedrijf onhoudbaar wordt". Naar wij vernemen, heeft het be stuur van de vakgroep slagerij te 's Gravenhage een telegram aan de raad van ministers gezonden, waarin het bestuur als zijn mening uitspreekt, „dat door het verlengen van de gel digheid der vleesbonnen het toch reeds zeer lage peil van het vlees- rantsoen tot een volkomen ontoerei kend minimum wordt teruggebracht, en zulks op een tijdstop, waarop door de overvloedige grasgroei voldoende slachtvee beschikbaar moet zijn om althans het bestaande rartsoen te handhaven". Het bestuur meent er voorts op te moeten wijzen, „dat het de laatste jaren, doch in het bijzonder sedert het begin van dit jaar in uiterst pre caire positie genoemde slagersbe- drijf door genoemde maatregel op nieuw zeer ernstig wordt getroffen, hetgeen niet anders dan een ongunsti ge in vloed kan hebben op de reeds bestaande geest van ontevredenheid en onrust onder de bedrijfsgenoten, en dringt er dan ook met de meeste klem op aan ten spoedigste stappen te willen ondernemen, welke een vol doende aanvoer van slachtvee en handhaving van het rantsoen van 200 gram zullen waarborgen". WEERSVERWACHTING AANHOUDEND WARM Vannacht weinig of geen be wolking. Morgen overdag: zon nig, droog en warm tot zeer warm weer, maar in het Zui den van het land later enkele verspreid optredende onweers buien. Langs de Waddeneilan den meest matige Oostelijke wind, overigens weinig wind. Aan de Noordzeekust op som mige plaatsen invallen van -een koelere zeewind. ZOETERMEER Tractor in vaart gereden Een dode, een zwaar gewonde Donderdagmorgen om ongeveer 10 uur is aan de Voorweg ter hoogte van de boerderij van de heer M. Bos Azn, een 214 tons tractor van de fir ma Bax en Louws, door onbekende oorzaak in de naast de weg gelegen vaart geraakt. De bestuurder, de 33- jarige J. v. d. Eist uit Zoetermeer, en de 18-jarige J. Verhagen uit Stompwijk, eveneens in dienst van deze firma, welke op de tractor za ten, kwamen onder de tractor in dé- vaart terecht. Voorbijgangers stelden direct po gingen in het werk de slachtoffers uit het water te halen, hetgeen ech- er niet gelukte. Met behulp vart een andere tractor, van de heer Bos, werd de machine in de vaart omgekanteld waarna men Verhagen met zware in- wendige kneuzingen uit het water kon halen. Aangezien men aanvan kelijk meende, dat er slechts één slachtoffer was, werd de kabel, waar mee de tractor was omgetrokken weer losgehaakt. Een van de omstan ders beweerde echter, dat zij enkele minuten tevoren, toen. de tractor haar passeerde 2 personen erop had zien zitten. Wederom werd de trac tor van zijn plaats getrokken waar bij men het tweede slachtoffer kon bevrijden. Eerst meende men nog dat van der Eist nog enige tekenen van leven toonde, doch reeds spoe dig bleek, dat hier niets meer te red den viel. Dokter de Bruijn uit Zoe termeer, welke inmiddels was aan gekomen, paste, met behulp van zuurstofapparaten, kunstmatig adem halen toe op beide slachtoffers. Ver hagen kwam spoedig bij, doch na 2 uur had men bij van der Eist nog steeds geen resultaat. Een zieken auto uit Voorburg, welke eerst na geruime tijd verscheen, vervoerde beiden naai- 't ziekenhuis St. Anto- niushove te Voorburg Van der Eist was gehuwd en vader van 2 kinde ren Verhage, die in het ziekenhuis werd opgenomen, bleek zware in wendige kneuzingen te hebben opge lopen en hacj^veel water binnenge kregen; voor zijn leven wordt ge vreesd. De politie stelt een onder zoek in naar de oorzaak van het on geluk. Er was echter niemand dfe het ongeluk van dichtbij had zien gebeuren. De gemeente Monster is tot dras tische verlaging van drie belastin gen overgegaan: in totaal tot een bedrag van 47.750. Hierdoor moet de gemeente zelf missen 3.850, omdat zij in verband met de belas tingverlagingen minder zal ontvan gen uit het gemeentefonds. Het schoolgeld wordt met 50 pet verlaagd, waarmee een bedrag van 30.000 is gemoeid. De afschaffing van de heffing op ongebouwde eigendommen betekent 5.750 min der belastinggeld, welke verminde ring ten goede komt aan eigenaars van land- en tuinbouw- en weide gronden. Van de 150 gemeentelijke opcenten op de hoofdsom van de personele belasting, laat de gemeen te eveneens 50 pet varen. WARMTE OP DE BEURS. Een vlotte verkoop kon gisteren ter beurze worden waargenomen van speldjes voor het nationaal hulde blijk bij het regeringsjubileum van H. M. de Koningin, doch hiermede was van de affaire dar; ook alles ge zegd. De effectenhandel zelf had niets te betekenen en merendeels is men ter beurze van mening, dat zo lang de elkaar tegenwerkende fac toren blijven bestaan en zich geen feiten van betekenis voordoen, die de markt belangrijk kunnen .ben vloeden, in de matte tendens weinig verandering te verv/achten valt. De omzetten in aaijdelen hebben giste ren de 1 millioen gulden nog niet gehaald en bev/ogen zich met eeii bedrag van 930.000 gulden wel op een der laagste niveaux van dit jaar. Speciaal de hoeken der Indische fondsen lagen verlaten en leden on der een volslagen gebrek aan affaire, zodat practisch -geen noteringen tot stand kwamen. BUITENLAND. Twee Engelse zweefvliegers zijn in Italië tijdens „een proefvlucht met vastgesteld doel" om het leven gekomen, zo meldt het comité van de Olympische zweefvluchtwedstrijd te Samedan. Bij liet opstijgen is een passa giersvliegtuig te Tsingtao omlaag ge stort. Mij vreest, dat alle 19 inzit tenden zijn gedood. Te Buenos Aires is een passa- giersvliegboot van een Argentijnse luchtvaartmaatschappij bij het landen neergestort. Zestien van de 23 inzit tenden kwamen om het leven. Ver schillende overlevenden zijn .zo ern stig gewond, dat men voor hun le ven vreest. Het toestel was een vier motorige „Sundringham".

Leidse Courant | 1948 | | pagina 2