S)e Indonesische kwestie weer in de Veiligheidsraad Engeland overweegt stop zetting van demobilisatie Directeur: C. M. VAN HAMERSVELD. Hoofdredacteur: TH- W1LMER. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN WAARIN OPGENOMEN „DE BURCHT" VRIJDAG 30 JULI 1948 39ste JAARGANG No. 11454 Bur. Papengracht 32, Telef. Redactie 20015, Adm. en Advert. 20826, Abonn. 20935 - Abonnementsprijs 0.30 p. w., f 1.30 p. mnd., f 3.90 p. kwart. Franco p. p. 4.65 - Advert.: 15 ct p. m.m. Telefoontjes f 1.50 Van Kleffens vond het „eigenaardig'' /GISTERMORGEN heeft de Veiligheidsraad de besprekingen over de Indonesische kwestie voortgezet. De afgevaardigde der republiek, de heer Palar, herhaalde zijn vroeger voor de raad reeds geuite beschuldi gingen tegen de Nederlanders en ver dedigde hetafbreken der onderhan delingen in Indië, waarbij hij als zijn mening te kennen gaf, dat alle voor stellen der C. v. G. D. om uit de im passé te geraken, door de republiek zijn aanvaard, doch door de Nederlanders afgewezen werden. De Chinese afgevaardigde stelde een resolutie voor, waarin de mini mum-wensen van de Veiligheidsraad worden opgesomd, zonder dat ech ter de raad zich in een bepaalde richting vastlegt Nadat de Philippijnse afgevaardig de had verklaard, het eens te zijn met de door de heer Palar gegeven visie op de situatie,, verklaarden de afgevaardigden van de Verenigde Staten en van Canada, dat zij hun stpm voor de resolutie van de afge vaardigde van China zouden uitbren gen. Na hervatting van de behandeling spraken de Sow jet-Russische en Oekrainsche delegatie zich in krach tige bewoordingen tegen de Chinese resolutie uit, verklarend, dat Neder land door deze resolutie vrijheid zou verkrijgen zijn politiek ten opzichte van de republiek Indonesia voort te zetten. Mr. van Kleffens, die hierna aan het woord kwam, zette uiteen, dat sedert begin Juli van de onderhan delingen geen noemenswaardige vor deringen kunden worden ver wacht, ten eerste door de verkiezin gen in Nederland en ten tweede door de vervanging van Coert Dubois door een niéuw Amerikaans lid in de C. v. G. D. Zo spoedig dit nieuwe lid zich in verbinding zal hebben gesteld met de Nederlandse en de republkeinse regeringen, kan het 'werk der C. v. G. D., „voor zover het van ons afhangt" dadelijk wor den hervat en van Nederlandse zijde zal het met alle beschikbare midde len worden bevorderd. Het was van de republiek een zinledig gebaar om de politieke onderhandelingen af te- breken op «een ogenblik, waarop er door omstandigheden onafhan kelijk van ieders goede wil, on mogelijk een overeenkomst kon wor den getroffen inzake het verkeer, en om aan het voortzetten der bespre kingen over onderwerpen van niet- politike aard hinderpalen in de weg te leggen". De heer Van Kleffens achtte het eigenaardig, dat de Veiligheidsraad hele dagen besteedt aan de Indonesi sche kwestie, die niet het geringste gevaar voor de internationale vrede oplevert en om deze reden buiten zijn bemoeienis dient te vallen. Het moet de wereld toch wonderlijk voorkomen, als de raad van alle in gang zijnde blokkades niet spreekt over die van Berlijn of Hyderabad, doch wel over de beweerde blokka de van Indonesië, waar echter in het geheel geen sprake is van een blok kade. Mr. Van Kleffens,, legde de na druk op het feit, dat rce' Nederland se maatregelen niet hebben geleid tot een afname van de in- en uit voer der republiek en hij hechtte gro te waarde aan 't feit, dat deze maat regelen op afdoende wijze verenig baar zijn gebleken met de beginse len der Renville-overeenkomst. Mr. Van Kleffens besloot zijn re de met het uitspreken van de hoop, dat de raad niet het slachtoffer zal worden van een opzet, „die ten doel schijnt te hebben, het werk van de C. v. G. D. te torpederen." Na de ramp in Ludwigshafen Volgens de laatste gegevens ter beschikking van het Franse militaire bestuur te Neustadt bedraagt het aantal bij de ontploffingsramp in de fabriek van de I.G. Farben te Lud wigshafen omgekomenen honderd drie-en-dertig, onder wie drie Fran sen, terwijl het aantal gewonden wordt geschat op 2300. Onder de do den zijn ook de directeur en de be drijfsleider van de Aniline- en Soda- fabrieken te Baden. Het bericht, dat tachtig procent van het fabriekscomplex is ver woest, is door het Franse militaire bestuur „absoluut vals" genoemd. Slechts een beperkt gebied zou ge troffen zijn. De maatschappij heeft op zich ge nomen te zorgen voor de gewonde leden van het personeel en de nage laten betrekkingen van de omgeko menen. Franse scheikundige ingenieurs verklaren, dat de juist oorzaak van de ontploffing waarschijnlijk nooit vastgesteld zal kunnen worden, daar alle gebouwen waar bewijsstukken zouden kunnen worden gevonden volledig zijn verwoest en geen en kele der getuigen, die nuttige inlich tingen had kunnen verstrekken, de ramp heeft overleefd. Men heeft nauwelijks een aanvang kunnen maken met het opruimings- werk, daar de metalen balken nog gloeiend waren. Er worden geldinza melingen ten bate van de slachtoffers gehouden. De plattelandsbevolking uit de omstreken is via de radio ver zocht klederen en linnengoed te ver strekken. WARENHUIS IN AS GELEGD. Gisterennacht is het oudste groot ste warenhuis van Brussel, het vlak bij de Beurs en hotel Central gele gen Grands Magazine de la Bourse, zc goed als totaal in de vlammen op gegaan. Deze op drie straten uitko mende magazijnen, die in elk dezer straten een gevellengte van 50 met».- hebben, werden in 1862 opgericht. Sedert de bevrijding werden grotg uitbreidings- en verfraaiïngs werken, uitgevoerd. De schade wordt op onge veer 100 millioen francs geschat. Men denkt, dat de brand door kortsluiting is ontstaan. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor, doch de ramp heeft fot gevolg, dat ruim 800 perso neelsleden plotseling zonder werk zijn gekomen. De resolutie werd aanvaard met negen tegen twee stemmen. Scheveningse Havenhoofden wor den gerepareerd. De betonblokken, die de pieren van de Scheveningse haven beschermen, worden van tijd tot tijd gecontroleerd en thans, waar nodig, door nieuwe vervangen Met een lucht'boor worden gaten in het beton geboord, waarin dynamietpa- tronen worden gestoken, die de blok ken verbrijzelen. Daarna worden de nieuwe betonblokken gestort. Te vroeg opgegeven.... Forbes Whiteford, een Amerikaans- technicus, die in Middlesex (Enge land) verbleef, heeft een schadever- goedingseis ad 6300 pond sterling toe- Een „bekentenis' van Bevin BRITSE MINISTER van buitenlandse Zaken, Ernest Bevin, heeft Donderdag het Lagerhuis gewaarschuwd, dat men de Berlijnse crisis moest zien als een crisis, waarbij men misschien nog tot geweld zijn toevlucht zou moeten nemen. Daar om was Engeland gedwongen de ge hele toestand nog eens nader te be schouwen. De regering was vastbe sloten alle maatregelen te nemen, die nodig zouden kunnen zijn. Over wogen werd of de regering-misschien gedwongen zou kunnen worden de 20.000 man, die thans iedere maand afzwaaiden, in het leger te houden. Churchill stelt vragen Winston Churchill, leider van de oppositie, had gevraagd of Bevin een verklaring kon afleggen over de internationale toestand, speciaal met betrekking tot Berlijn en de diplo matieke en defensieve positie van Engeland. Wat dit Jaatste punt be trof zeide Bevin, dat het Lagerhuis, het land en de wereld heel goed wisten, dat Engeland sinds het ein de van de oorlog op grote schaal gedemobiliseerd had, omdat het alle aandacht gericht had op de weder opbouw van het land. Bevin beken de, dat de regering bij haar plannen niet van de veronderstelling was uitgegaan, dat „de politiek van de bondgenoten tijdens de oorlog zou kunnen leiden tot een toestand, waarbij het gebruik van geweld niet was uitgesloten." Bevin zeide, er zeker van te zijn, dat het huis zou inzien, dat het tihans ongewenst was een officiële verklaring af te leggen over de maatregelen, die door de regering genomen werden of die de regering zou kunnen nemen met het oog op wat er zou kunnen gebeuren. Hy zeide vervolgens: „Wij zijn bereid met de Sowjet-regering in discussie te treden over de toestand in Berlijn en wij hebben een derge lijke bespreking ook nimmer van de hand gewezen. Men kan echter van de Britse regering niet verwachten, dat zij dit onder druk zal doen." Voorts verklaarde Bevin, "dat de Britse regering nimmer bezwaar ge maakt had tegen de invoering van een eenheidsmunt of zelfs een munt van de Sowjet-zone in Berlijn, mits dit geschiedde onder toezicht van de vier bezettingsnrogendheden en geen dwangmethoden werden gebruikt. Met de Amerikaanse en Franse re gering was een algemene overeen komst bereidt over toekomstige be sprekingen met Rusland. „Wij zullen zo spoedig mogelijk trachten de Sow jet-regering er van te overtui gen, dat wij bereid zijn besprekingen te voeren om te komen tot een ge leidelijke oplossing van de gerezen moeilijkheden." De luchtbrug naar Berlijn stelt hoge eisen. De luchtdienst op Berlijn, die steeds grotere offers vraagt, stelt reeds hoge eisen aan alle bronnen en ook aan de strijdkrachten. Deze dienst veroorzaakt moeilijkheden, omdat getraind personeel van ver schillende legeronderdelen met groot verlof moet gaan. De minister erkende, dat de toe stand nog moeilijker kan worden en moest toegeven, dat in de calcu latie der regering met betrekking tot de demobilisatie, niet was opge nomen, dat de politiek van onze ge allieerden uit de oorlog zou kunnen leiden tot een ontwikkeling, waarbij geweld gebruikt zou kunnen worden. 4500 ton naar Berlijn. Te zanren met de Amerikaanse luchtmacht zijn wij thans zover, al dus Bevin, dat wij 4500 ton per dag naar Berlijn kunnen vliegen, waar door de bevolking in al haar be hoeften bevredigd kan worden. De grote moeilijkheden van de gehele situatie zijn de hindernissen die ver oorzaakt worden door de dwang methoden die de Sowjets hebben in gevoerd. Churchill verklaarde, dat de oppo sitie de algemene lijn van Bevins verklaring onderschreef. Hij vroeg of de demobilisatie van 20.000 man per maand niet een bedenkelijke vermindering was van de „beschei den militaire sterkte van Engeland in deze critieke tijd, waardoor af breuk gedaan zou kunnen worden aan de politiek, die gericht was op de opbouw van de defensies van de West-Europese Unie. Hij vroeg ver der, of de regering hieraan geen einde zou kunnen maken totdat de kwestie Berlijn op bevredigende wijze was geregeld. Bevin antwoordde, dat de opbouw van de West-Europese defensies los stond van de toestand in Berlijn. Op een andere vraag van Churchill ant woordde Bevin, dat de regering „uiteraard" ten nauwste contact on derhield met haar militaire advi seurs, doch de regering kon daarbij haar verantwoordelijkheid niet uit het oog verliezen. De regering on derhield ook het nauwste contact met de dominions. Haden Guest (Labour) stelde voor, dat Bevin iemand zou aanwij zen, „los van partijbanden, die in Moskou zou kunnen onderhandelen op het hoogste niveau zoals Lord Mountbatten in India gedaan had." Bevin betoogde, dat hij hierin geen parallel zag, daar India Engeland niet in een dwangpositie had ge plaatst. „Wat wij in Moskou moeten doen is de hinderpalen voor een be spreking uit de weg ruimen. Ik heb de hoop niet opgegeven, dat deze zaak geregeld zal worden." Een conservatief vroeg of er wer kelijk rekening gehouden werd met de mogelijkheid van grootscheepse luchtlandingsoperaties en doeltref fende maatregelen hiertegen be raamd waren. Bevin verzocht de leden van het Lagerhuis hem niet lastig te vallen met details. Churchill zeide, dat de oppositie geen kennis droeg van de militaire aspecten en derhalve niet de ge ringste verantwoordelijkheid, op zich kon nemen voor „alles wat zou kun nen gebeuren op het terrein van militaire voorzorgsmaatregelen." Bevins verklaring werd ook in het Hogerhuis voorgelezen, waar Lord Salisbury, de leider van de opposi tie, verklaarde, verheugd te zijn te vernemen, dat maatregelen werden genomen om de defensieve krach ten te versterken en te stabiliseren. gewezen gekregen tegen een arts, die in 1942 aan de Amerikaan had ver klaard, dat hij aan blaaskanker leed en nog slechts enkele maanden te le ven had. De patiënt had dientengevolge zijn bezittingen verkocht en zijn wo ning opgezegd om zijn „laatste le vensmaanden" in de Verenigde Sta ten te kunnen doorbrengen. De Amerikaanse specialist, door wie de patiënt zich achteraf liet on derzoeken, had echter geen spoor van kanker kunnen vinden. De rechter oordeelde, dat de En gelse" arts het ^nderzoek op slordige wijze had verricht. Molotof is „niet thuis" De persafdeling van het Sovjet- Russische Ministerie van Buitenland se zaken heeft Reuter medegedeeld, dat Molotof, de Russische minister van Buitenlandsche Zaken, zich „op het ogenblik niet in Moskou bevindt'.' Ook Andrei Wysjinsky, zijn plaats vervanger, is niet in Moskou in ver- tand met de Donau-conferentie te Belgrado. Er werd niet gezegd, hoe lang Molotof waarschijnlijk zou weg blijven en wie van zijn drie zich thans te Moskou bevindende plaats vervangers de leiding heeft over het ministerie. Molotof was Zondag j.l. niet te genwoordig bij de parade te Moskou ter gelegenheid van de dag der luchtvaart. Velen dachten toen, dat hij met vacantie was. De Britse, Franse en Amerikaanse vertegenwoordigers in Moskou, die een onderhoud met Molotof hoopten te hebben met betrekking tot de blokkade van Berlijn, zullen Molo tof derhalve voor het ogenblik njpt thuis treffen. Het bekend worden van het feit, dat Molotof „uitstedig" is en dat het ministerie onder leiding zou staan van een van zijn plaatsvervangers, heeft verwarring veroorzaakt onder het publiek te Moskou. Men verwacht, dat de Westerse vertegenwoordigers zullen wachen met het doen van de voorgenomen stappen totdat Molotof weer be schikbaar is voor besprekingen. In sommige kringen te Londen trok men de conclusie, dat de „di plomatieke afwezigheid" van Molo tof niet alleen een berekende bele diging betekende voor de Westelijke mogendheden doch ook in verband stond met een verlangen de Ber lijnse kwestie slechts te bespreken op voor de Sovjet-regering bevredi gende voorwaarden. De mededeling van Molotof's „uit- stedigheid" werd gedaan enkele uren na de aankomst te Moskou van de Britse en Amerikaanse vertegen woordigers. Zij zaten aan een diner met de Franse vertegenwoordiger de kansen van hun voorgenomen on derhoud op het Kremlin te bespre ken, toen hun de mededeling van Molotofs afwezigheid gewerd. LEIDER HONGAARSE KATH. ACTIE TOT 10 JAAR VEROORDEELD. ..Mgr. Mihailovitsj, de directeur der Hongaarse Katholieke Actie, is bij verstek veroordeeld tot 10 jaar ge- vangenistraf en verbeurdverklaring van al zijn goederen. Hij kon zich door ontvluching naar het buiten land aan zijn arrestatie te onttrekken. Luidens de tegen hem ingediende aanklacht zou hij een opruiende campagne hebben voorbereid in ver band met de nationalisatie van de bijzondere scholen in Hongarije. Tij dens hetzelfde porces werd Lénard, cultureel secertaris der Hongaarse K. A., veroordeeld tot 6 jaar opslui ting, de Pastoors Kolets en Varsanyi tot 1 jaar en de Pasoor Németh tot 10 maanden. De „Osservatore Romano" merkt hierbij op, dat de communistische régimes in Hongarije en Joegoslavië de katholieke geestelijken op geheel verschillende gronden veroordelen. In laatstgenoemd land werden bis schoppen en lagere geestelijken, die zich verzetten tegen de anti-gods dienstige regeringspolitiek, geliqui deerd onder het afgezaagde voor wendsel van aanslagen tegen het vaderland. In Hongarije nemen de roden alsnog hun toevlucht niet tot zulke middelen. Voor hen is de wei gering van de clerus om de nationa lisatie van de katholieke scholen goed te keuren (welke de Kerk van haar recht berooft om te onderwij zen en de ouders van het hunne om het onderwijs voor hun kinderen te kiezen) een feit, dat strafbaar is met kerkerstraf en verbeurdverkla ring. Wel komt dit er eveneens op neer, te zeggen dat de geestelijkheid, ook in Hongarije, tegen de vrijheid en de democratie is". Men begrijpe goed: tegen de vrijheid van hen, die de Kerk willen neerslaan, terwijl Deze op Haar beUrt wel vrij is om slagen te incasseren, doch niet om Zich te verdedigen tegen zulk een democratie, welke berust op een dus danig begrepen vrijheid, aldus de „Osservatore Romano". NEDERLANDER IN AMERIKAANS ZOMERKAMP VERDRONKEN. De Nederlander mr. F. H. van Loon, die in het kader van de stu dentenuitwisseling in een zomer kamp te Salisbury in de V. S. ver toefde, is Woensdag in een nabij het kamp gelegen water verdronken. Hij was drie dagen geleden uit Neder land aangekomen. Het slachtoffer is afkomstig uit Sneek. Prof. B. Molkenboer O. P. f Een van de grootste Vondelken ners, die Nederland heeft bezeten, een uitstekend docent, een buiten gewoon predikant en redenaar en boven alles een edel, eenvoudig mens en een vroom religieus: pro fessor Bernard Molkenboer is giste ren overleden. De overledene is 10 Dec. 1877 geboren te Nijmegen. Na gestudeerd te hebben op Hageveld, in het Do- miriic-college te Nijmegen en na lite raire en kunsthistorische studie te Rome, trad hij in de Orde der Pre dikheren. Hij werd priester gewijd in 1906. Kort daarna benoemd tot prof. in de dogmatiek en gewijde welsprekendheid aan het Dominic.- klooster te Huissen, welke functie hij heeft vervuld tot zijn benoe ming aan de Katholieke Universiteit te Nijmegen, waar hij is geworden de niet alleen bij studenten en col lega's maar in heel Nederland ge- eerde en gevierde professor Molken boer. Graag mocht iedereen hem horen als predikant, b.v. in de lijdensme- ditaites, als spreker op wetenschap pelijke en ook op populaire samen komsten. Hij sprak met zulk een die pe, vurige en uitstralende overtui ging; hij wist zijn hoorders te bezie len, omdat hij zelf bezield was van hetgeen hij zeide. En graag werd hij gélezen. Zijn „Roomse Schoonheid", zijn Vondel schetsen, zijn werk over Dante, zijn leven van pater de Groot O.P., enz., enz. Hij was nu bezig aan een nieuw groot werk over Vondel. Zijn sterven is onverwacht geko men. Na een val enkele dagen gele den is hij plotseling zo ongesteld ge worden, dat hem de laatste H. Sa cramenten werden toegediend en kort daarop is hij overleden. Hij ruste in vrede. Het Centraal Distributiekantoor deelt mede, dat de bonnen voor werkkleding H 6 en L 6 tot nader order geldig zijn. Op de bonnen H6 kan men ko pen: een overall, een werkpak van drill, keper of satijn, een lange stofjas, een lange witte jas, een la- boratoriumjas of een mouwschort. Op de bonnen L6 kan men kopen: een werkbroek of werk jasje van keper, drill of satijn, beaverteen, engels leer. Manchester of pilo, een kort werk jasje, een koksbuis of een korte stofjas. De bonnen H7 tot en met H12 en L 7 t/m L 12 zijn nog niet geldig. De bonnen H 1 tot en met H 5 en L1 tot en met L 5 en rantsoenbon nen VC en VD blijven voorlopig geldig. RIJST ZAL 50 CENT PER Pt>NP KOSTEN. De prijs voor de rijst, die eind Aug. op koopbon beschikbaar wordt ge steld, mag ten hoogste 10 cent per 100 gram bedragen. Deze prijs is aanzienlijk hoger dan in 1945, ten gevolge van de gestegen rijstprijzen op de wereldmarkt en het feit, dat rijst thans niet meer wordt gesub sidieerd. Op kindermeel van rijst fcrordt wel subsidie gegeven, zodat de verbruikersprijs daarvan gelijk blijft aan die van 1945, nl. 24 cent per pakje van 250 gram. MAXIMUMPRIJZEN VAN HARING. In verband met de slechte aan voer is de maximumprijsregeling voor gezouten haring, die oorspronkelijk op 15 Juli zou ingaan, uitgesteld tot 2 Augustus. Het ministerie van Land bouw, Visserij en Voedselvoorziening ziet geen aanleiding om de prijzen nog langer vrij te laten. Na 2 Aug. zal de prijs van schoongemaakte ha ring niet meer dan 10 cent mogen bedragen. Den Haag viert zijn 700-jarig bestaan, Utrecht zijn 1900 jarig be staan. In beide steden zijn de fees telijkheden begonne. Utrecht doet het soberder en zuiniger dan den Haag, ondanks of misschien wel ten gevolge van zijn hogere ouderdom. De kabinetsformatie Aan een artikel in de N. Rott. Crt. van gisteravond ontlenen wij een paar passages, die ook onze instem ming o.i. moeten hebben. „De taak van de formateur schijnt thans zwaarder dan ooit. Zij vergt van hem bijkans bovenmenselijk uit houdingsvermogen. Wij hopen, dat ar. Beel voldoende kracht zal hebben om thans niet te bezwijken onder de last der moeilijkheden, welke de hem in dit stadium klaarblijkelijk opnieuw onder het oog gebrachte onzekere houding van de Chr. Hist, en de V.V. D. zou kunnen ople.vecen. Er is te minder reden voor de for mateur om zich daardoor uit het veld te laten slaan, nu hij wat wij op zich zelf blijven betreuren niet doende is een werkelijk parlementair kabinet samen te stellen. Bovendien zou, wanneer hij thans toch voor de voltooiing van zijn opzet terugdeins de, er niets worden gewonnen, maar alleen, tot schade van de Nederland se zaak, nodeloos tijdverlies1 ontstaan. Men zou tenslotte toch genoopt zijn een kabinet te vormen in de trant als dr. Beel voor ogen zweefde. Dit zo zijnde, ware het o.i. beter, dat nu meteen de knoop wordt door gehakt en een bewind optreedt met als minister-president een figuur, di\\ gelijk met dr. Beel op het ogenblik het geval is, als de beste verbinding te beschouwen valt tussen de politie ke kleurschakeringen, welke onder de gegeven omstandigheden aan het ka binet eigen zouden moeten zijn. Wat wij hier bepleiten, geeft zeker niet weer datgene wat wij op zich zelf het liefst verwezenlijkt zouden zien. Maar wij bezitten genoeg werke lijkheidszin om, nu het duidelijk is geworden, dat hetgeen wij het beste achten, dat bereikbaar is, wij bepaald het minder goede boven het slechte verkiezen en zeker het noodzakelijk achten, dat deze langzamerhand sle pende kabinetsformatie tot een goed einde komt". Tot zover de „N. Rott. Crt." van gisteravond. Gistermiddag heeft dr. Beel een bezoek gebracht aan de Prinses-Re gentes op het Huis ten Bosch. Later in de avond heeft de Re gentes ontvangen mr. v. Schaik, de voorzitter van de Tweede Kamer, en de demissionaire miniter Drees. De vrees bestaat, dat dr. Beel geen oplossing heeft gevonden voor de bezetting van de post Buitenlandse Zaken, terwijl er ook nog steeds geen voldoende overeenstemming zou zijn bereikt met de Chr. Hist, en V.V.D. DE AMBTENAREN KRIJGEN VRIJ. Het rijkspersoneel zal, wegens het regeringsjubileum en de inhuldiging respectievelijk op 31 Augustus en op 6 September vrijaf krijgen. De minister van Onderwijs, Kun sten en wetenschappen heeft aan de besturen van scholen voor gewoon lager onderwijs en lager nijverheids onderwijs doen weten-, dat de dag, waarop te Amsterdam de inhuldi ging van Prinses Juliana tot Ko ningin zal plaats hebben, n.l. op 6 September, als extra vrije dag kan worden aangemerkt. De middelbare scholen beginnen het cursusjaar eerst op 7 September, zodat die van zelf op de zesde gesloten zijn. HET WATER EIST ZIJN TOL. Het water heeft dezer dagen weer enkele slachtoffers geëist. In het strandbad aan de Kralingse plas is de achtjarige W. J. v. S. ver dronken. Hij werd gevonden door een bader, die met zijn voet tegen het lijkje stootte, dat op de bodem van het bad lag. Woensdagavond is in de Nieu we haven te Arnhem een. zeventien jarige jongen bij het zwemmen ver dronken. DE VLEESLOZE WEEK. Naar „Trouw" verneemt, is het niet uitgesloten, in verband met de minder gunstige vleespo sitie, dat het maandrantsoen vlees (800 gram) over zes weken zal worden verdeeld. Dit bete kent, dat nog eenmaal een vlees loze week te wachten zou zijn. Door het natte weer van de laatste maanden is er momenteel volop gras. De boeren wachten met het aanvoeren van vee tot dat de veevoederpositie ongun stiger zal zijn geworden. Van de aanvoer van vee hangt af of de regering een tweede vleeslo ze week zal gelasten. Het ministerie van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening heeft geen gevolg kunnen geven aan de vraag van verschillende vleesv/arenfabrikanten om een bon voor vleeswaren aan te wij zen. Om distributietechnische redenen is dit niet mogelijk. £en koJiAettje... Men moet soms spreken, omdat zwijgen te veel zou zeggen.

Leidse Courant | 1948 | | pagina 1