S)e £<2id6e(Boii4cmt Westelijke voorstellen aan Molotow - tot regeling van het conflict Het gevaar voor inflatie in de Verenigde Staten Het wankele Franse kabinet Directeur: C. M. VAN HAMERSVELD. Hoofdredacteur: TH. YVILMER. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN WAARIN OPGENOMEN „DE BURCHT" WOENSDAG 28 JULI 1948 3?ste JAARGANG No. 11452 Troepenbewegingen langs de Rijn? Onze speciale verslaggever heeft zith derwaarts begeven. Zondag a.s. extra editie van „De Rljnpost" (Adr.) Bur. Papengracht 32, Telef. Redactie 20015, Adm. en Advert. 20826, Abonn. 20935 - Abonnementsprijs f 0.30 p. w., f 1.30 p. mnd., £3.90 p. kwart. Franco p. p. £4.65 Advert.: 15 ct p. m.m. Telefoontjes f 1.50 Over „Westerse beschaving" LIET Bataviase weekblad Katholiek Leven protesteert in zijn num mer van 25 Juli tegen het plan van de Motion Pictures Export Associa tion om een schoonheidswedstrijd te organiseren, teneinde een Miss Indo- nesia te kiezen. Het is volgens Het Dagblad de be doeling plaatselijke schoonheidsko ninginnen te kiezen en uit haar mid den een Miss Indonesia, voor wie een triomftocht door Amerika wordt voor bereid. Het hoofdartikel van Katholiek Le ven protesteert hiertegen op gronden, die ook in Europa hiertegen aange voerd worden, maar voegt eraan toe. dat zulk een wedstrijd een inbreuk is op een oeroude en oergezonde adat, die de zedigheid van de Indonesische vrouw heeft beschermd. Het blad schrijft verder nog, dat het bepaald weerzinwekkend wordt als men zoals het blad zegt vernomen te heb ben zo iets gaat doen ter viering van het regeringsjubileum van een zedelijk zo hoogstaande vrouw als H. M. Koningin Wilhelmina. Weerzinwekkend inderdaad. Maar men heeft dergelijke schoon heidswedstrijden, dergelijke schoon heids „cultuur" afgezien en ge leerd van het Westen. Het is Westerse makelij "Öns past, zoals prof. dr. H. v. Rooyen gisteren in ons blad schreef, „een grote mate van bescheidenheid", als wij de Westerse beschaving willen brengen naar wat wij noemen onbe schaafde of minstens minder be schaafde streken. Geen negatief front DE Socialistische Partij moet haar oude twist met de katholieken beëindigen en met de M.R.P. in de regeringscoalitie blijven, indien zij het lan'd niet aan de gevaren of de dictatuur van het bolsjewisme wil uitleveren!" Deze ernstige waarschu wing richtte Léon Blum aan het te Parijs bijeengekomen partij-congres eter Franse socialisten. Twee maal heeft de socialistische weigering, om inzake kwesties van opvoeding en on derwijs aan de katholieken concessies te doen, het vorige kabinet Schuman aan de rand van de afgrond gebracht. Een tijd lang heeft het eruit gezien, alsof de linker vleugel der socialis ten de regering wilde verlaten, om een nieuw Volksfront met de commu nisten te vormen. De gevolgen zou den voor Europa niet te overzien zijn geweest aldus Leon Blum. Zeer waar, maar niet volledig. Om ten slotte met succes het com munisme te kunnen bestrijden, zul len de socialisten met de katholieken, de christenen, positieve actie moeten voeren voor de practische doorvoe ring der christelijke moraal in het sociale leven. "Zo willen wij een front vormen met socialisten en allen, die met ons dat ideaal wensen na te streven. Zo, maar niet op een louter nega tieve wijze: anti-communistisch. In de vacantie-tijd DE vacantie dient om de geeste lijke en lichamelijke volkskracht weer op peil te brengen, niet om de zedelijke volkskracht te ondermij - Dit is een zin, ontlèend aan een ar tikel in „Trouw". En, met wat daarin geconstateerd wordt, moeten wij het allen volmaakt eens zijn. Maar in de practijk wordt er niet altijd naar gedaan! Lang niet allen komen van een va cantie terug, met verfriste energie, opgewekte ambitie en met verste vigde zedelijke kracht, om het leven met al zijn plichten aan te durven. Van jongs af aan moest men eigen, lijk leren, hoe een vacantie te gebrui ken hoe en waartoe. Zoals men ook van jongs af moest leren, dat het genoegen van een va cantie niet gelegen is in het kostbare of in verre reizen als zodanig. Daar in ligt het genoegen wèl voor hem, die anderen met zijn vacantie de loef wil afsteken, die er mee wil geuren! En daarom getuigt het helemaal niet van een wijze opvoedkunde, men kinderen schenkt een vorm van vacantie, welke wellicht later niet meer in hun bereik zal liggen, met het mogelijke gevolg, dat zij dan niet tevreden zullen zijn. In deze gespannen tijd is voor al len, oud en jong, vacantie veel meer gewenst en nodig dan vroeger. Maar toch men overdrijve ook weer die noodzakelijkheid niet! In deze vacantie-tijd mogen deze paar gedachten de lezer worden voor gelegd. Nieuwe stappen inzake Berlijn QFFICIEEL werd gisteren te Londen meegedeeld, dat de Westelijke mogendheden voorstellen tot regeling van het ernstige geschil met de Sowjet-Unie over Berlijn via hun ambassadeurs zullen indienen bij Molotow, de Russische minister van Buitenlandse Zaken. Men verwacht, dat er besprekingen tussen de vier mogendheden betreffende de Duitse kwestie in haar geheel zullen worden voorbereid. Toestand wederom verscherpt Dit werd bekend, na een conferen tie van drie uur, waaraan Ameri kaanse, Engelse en Franse diploma ten deelnamen. De Engelse en Ame rikaanse ambassadeurs te Moskou, Sir Maurice Peterson en Bedell Smith alsmede Massigli, de Franse ambas sadeur te Londen waren bij de be sprekingen aanwezig. De ambassa deurs zullen Molotow het gelijklui dende standpunt van hun regeringen persoonlijk ter hand stellen. Het ontslag van de Russische be schermeling Markgraf, hoofd der po litie in Berlijn, heeft de Russische ge moederen in hevige beroering ge bracht. De Sowj et-commandant, ge neraal Kotikow, heeft Johannes Stumm, die in de plaats van Mark graf was benoemd, onmiddellijk ont slagen. Markgraf kreeg opdracht een onderzoek in te stellen naar al len, die Toetrokken zijn bij deze po- girig tot spitsing, zonder aanzien des persoons". De politiechef schreef naar de gemeenteraad, dat men niet het recht had hem te ontslaan, om dat hij de steun genoot van het Ro de leger. Kotikow gaf de burgemees ter van Berlijn, Louise Schroeder, opdracht, het ontslag ongedaan te maken, en noemde zichzelf de mili taire commandant van Berlijn. Algemeen verwacht men te Ber lijn verscherping van de strijd tus sen het democratische gemeentebe stuur en de communistische Duitse economische commissie en een split sing der Berlijnse politie, welke op de duur zou leiden tot een formele scheiding tussen Oost- en West-Ber- lijn. Gistermorgen heeft Markgraf ge woon zijn plaats op het hoofdbureau van politie ingenomen. Hij zeide het ontslag naast zich neer te leggen, omdat het onwettig was. De tot zijn De koningskwestie in België ER DREIGT EEN REGERINGSCRISIS De Katholieke fracties van de Bel gische Kamer en Sei^at' hebben door middel van een communiqué aan de pers een dringend beroep gedaan op alle partijen om het principe van een volksstemming over de konings kwestie te onderschrijven. Zij hebben het Katholieke partij bureau opdracht gegeven zo spoedig mogelijk een voorstel voor een volks stemming op te stellen, dat ter be handeling aan Kamer en Senaat zal worden voorgelegd. Daar de Belgische socialistische partij een plebisciet strijdig acht met de Belgische grondwet en zelfs heeft laten weten dat zij een alge mene werkstaking zou uitroepen in dien de Katholieke Volkspartij met alle geweld de terugkeer van koning Leopold zou willen doordrijven, zal dit besluit van de Katholieke frac ties waarschijnlijk leiden tot een re geringscrisis. Het wetsvoorstel zal echter vermoedelijk eerst na het re- cès van het parlement, dus einde September, in behandeling worden genomen, zodat voorlopig nog geen verdere ontwikkeling van de kwestie te verwachten is. opvolger benoemde dr. Stumm was niet verschenen. Het Duitse nieuwsbureau meldt, dat de Russische luchtstrijdkrachten in Duitsland worden versterkt. Het officiële blad van het Britse militai re bestuur, Die Welt, meldt, dat vier Sowjet-legers met in totaal 330.000 man thans manoeuvres houden in de Oostelijke zóne. Waarnemers te Ber- lyijn achten genoemd aantal over dreven. Volgens betrouwbare schat tingen zouden er pl.m. 170.000 Rus sische militairen in Duitsland zijn. Ook worden er luchtmanoeuvres ge houden. Het Amerikaanse vliegtuigmoeder schip Sicily is van Panama naar Schotland vertrokken met 57 straal vliegtuigen aan boord voor een basis in Duitsland. De Russische blokkade heeft on der andere tot gevolg, dat er 41.000 Berlijners geheel en 39.000 gedeel telijk werkloos zijn. Op de stemming ten gunste van de geallieerden schijnt dat echter weinig invloed te hebben, want uit een opinie-onder- zoek blijkt, dat 99 pet. van de Duit sers in West-Berlijn van mening zijn, dat de geallieerden het bij het rechte eind hebben, wanneer zy wei geren, zich door de blokkade uit de stad te laten verjagen. Verder bleek uit het onderzoek, dat door de Amerikanen is inge steld, dat 73 pet. van de inwoners van West-Berlijn menen, dat de cri sis zal leiden tot een nieuwe oorlog. De Berlijnse politie is gisteren een keer of wat in de Russische sector ter assistentie geroepen om demon straties te verhinderen van Berlij ners, die boos waren geworden na bijna twaalf uur in de rij te heb ben gestaan voor het inwisselen van hun marken. BUITENGEWONE ZITTING STA- TEN-GENERAAL GEOPEND In het gebouw van de Tweede Ka mer te 's-Gravenhage heeft de mi- nister-president, Dr. L. J. M. Beel, gistermiddag de buitengewone zitting der Staten-Generaal, welke tot 18 September zal duren, met een korte rede geopend. Een overzicht van de verenigde vergadering der Eerste en Tweede Kamer tijdens het uitspre ken van de openingsrede. Bizondere zitting Amerikaans Congres President Truman heeft gisteren in de door hem bijeengeroepen speciale zitting van het Amerikaanse Congres opnieuw aanbevelingen gedaan ter beteugeling der inflatie in de Ver. Staten. „Indien wij de stijgende prijzen niet in de hand zouden krijgen", zeide Truman, „zou hierdoor een grote cri sis in de V. S. uitbreken, waardoor de hoop van de gehele wereld op een blijvende vrede in rook zou opgaan. Door crisis in de V. S. zouden de vrije Europese landen de grond onder de voeten verliezen. Een economische ineenstorting hier zou het wereld herstel onmogelijk maken". Truman wees er op, dat de com munisten in binnen- en buitenland hierop rekenen en dat het een onver gefelijke dwaasheid zou zijn hierte gen niets te doen. De president vroeg van het Con- ^J^NDRé MARIE, de Franse radicale premier heeft gisteren de goedkeu ring van het parlement verkregen voor zijn nieuwe kabinet. Er wa ren 357 voor- en 197 tegenstemmers. Marie verzocht de Nationale Verga dering een communistisch voorstel tot het houden van een algemeen de bat over de politiek en de samenstelling van het nieuwe kabinet te ver werpen. Hij wenste de verwerping te beschouwen als<- een bewy's van ver trouwen in de nieuwe regering. Volgens zyn verklaring zal de mi nisterraad heden een werkschema op stellen, waarop de voornaamste pro blemen, die het eerst voor behande ling in aanmerking komen, worden opgesomd. Van communistische zijde werd Marie verweten dat hij een po litiek volgt van „Gaullisme zonder De Gaulle". Gisteren na middernacht begaf de Franse kabinetsformateur André Ma rie, radicaal-socialist, zich naar het Elysée, om de president zijn einde lijk goedgekeurde ministerslijst aan te bieden. Slechts de vrees voor een Kamerontbinding bracht de socialis ten er- toe, hun fiat te geven. Hun te genzin tegen het opnemen van Rey- naud als .kapitalistische" minister van Financiën voorspelt het nieuwe kabinet echter een moeilijk bestaan. Het is de negende Fransche regering sinds de bevrijding. Zelfs nadat Reynaud er toe ge bracht was, zijn plannen tot vervan ging van de 40-urige werkweek door een 48-urige, op te geven, bleven de socialisten aarzelen. Slechts op aan drang van de president der republiek, Vincent Auriol, en uit vrees voor ver- VADER EN ZOON GEDOOD BIJ MOTORONGELUK. De 38-jarige kleermaker Van Die, wonende te Barendrecht, reed gister avond met zijn elfjarig zoontje op zijn motor op de Rijksstraatweg te Rijsoord, toen een vrachtauto uit tegenovergesteldes richting een erf opreed, wat door Van Die niet werd opgemerkt, zodat een botsing onver mijdelijk was. De botsing was zo he vig. dat beide slachtoffers een sc{ie- dolbasisfractuur opliepen en onmid dellijk werden kiezingen, die de Gaulle aan de macht zouden kunnen brengen, zwichtten zy ten slotte. Niettemin keurde de socialistische fractie de benoemingen van Reynaud af met 46 tegen 21 stemmen. Namens- de minderheid der partij heeft Bout- bien een zger fel communiqué uitge geven, waarin deze beótoeming „een ware schande" en de de liquidatie van de geest van het verzet wordt ge noemd, de socialistische partij in op spraak wordt geacht en het fractie- besluit niet bindend wordt verklaard. RUSLAND WIL ZICH NIET IN DE KAART LATEN KIJKEN. Rusland zal niet deelnemen aan de luchtvaarttentoonstelling die te New York georganiseerd wordt ter gelegenheid van het gouden jubi leum van de stad. Voor zijn houding heeft het geen reden opgegeven. ONDERZOEK BESCHULDIGING KÖMINFORM. Het congres van de Zuid-Slavische communistische partij heeft een spe ciale commissie van dertig vooraan staande leden gekozen, die een on derzoek zal instellen naar de be schuldigingen van de Kominform te gen de partij. Het partijcongres heeft de „Praw- da" veroordeeld en verklaard, dat het blad zich schuldig heeft ge maakt aan een „lasterijke berichtge ving". EEN BENELUXMARS. Om de eendracht tussen de landen 'van Benelux te symboliseren heeft Fernand Mertens een Benelux-mars gecomponeerd. Als thema's er voor dienden de Brabangonne, het Wil helmus en het Luxemburgse volks lied. De mars werd voor de eerste maal gespeeld in het Casino te Luxemburg. De toehoorders waren er enthousiast over. HOLLANDSE NIEUWE IN INDO- NESIë Het 3-5 R.I. herdacht te Ba- toe op feestelijke wijze zijn twee jarig bestaan. Maandenlang zijn de mannen van dit bataljon in de weer geweest dit feest te doen slagen. Zij hebben succes geboekt en vooral de echt-Hollandse kermis viel in de smaak van de feestvierende infan teristen. Hoe is het mogelijk! Hol landse nieuwe...! PASSAGIER ZOEK AAN BOORD VAN NEDERLANDS SCHIP. Een Amerikaans radiostation te Manilla heeft een bericht opgevan gen van het Nederlandse passagiers schip Ruys van de K.P.M., waarin de in de buurt zijnde schepen wordt verzocht uit te kijken naar een ver miste passagier. Het schip bevindt zich ongeveer halverwege tussen Sai gon en Manilla. gres wetten om de stijgende kosten van het levensonderhoud tegen te gaan en maatregelen tegen de acute woningnood. De urgente noden van het Amerikaanse volk maken het vol gens Truman niet raadzaam met het nemen van deze maatregelen te wach ten, totdat na de verkiezingen een nieuw Congres zich hiermee zou kun nen belasten. Immers zou dit beteke nen, dat de inflatie alsdan acht maan- den lang gelegenheid zou hebben voort te woekeren. Truman herinner de er aan, dat reeds acht maanden geleden zijn anti-inflatieprogram was getorpedeerd en vervangen door een eigen plan van de republikeinen, waarvan hij de gevaren aangetoond had. Deze voorspelling was thans uit gekomen. De prijzen waren thans zo hoog, dat reeds meer dan een kwart der Amerikaanse gezinnen meer uit geeft. dan verdiend wordt. Tegelij kertijd stijgen de industrieprijzen snel. Truman stelt voor de winstbelas ting weer in te voeren om een schat kist-reserve te kweken en de con trole op de consumentencredieten te herstellen om inflationistische credie- ten tegen te gaan. In zijn uit elf punten bestaande pro gram dringt Truman voorts aan op speciale sociale maatregelen, zoals verhoging van het minimumloon ir het land, en uitbreiding der wetge ving op het gebied der sociale veilig heid. Verder beveelt hij een wetge ving over de burgerrechten aan, ver betering van de wet op de ontheem den met uitsluiting van discriminatie wegens ras of geloof en voorts een lening van 65 millioen dollar t het permanente hoofdkwartier tan de V. N. Tegelijk werd een ingrijpend de creet afgekondigd in zake gelijke rechten bij de gewapende macht, on geacht ras, kleur, godsdienst of af komst. AUTOBUSONGELUK IN ZWITSERLAND. Dinsdagavond heeft zich op de weg van Biasca naar Faido (Zwit serland) een ongeval voorgedaan, waardoor vijf personen gedood en verscheidene zwaargewond werden Een Belgische autobus met een 15- tal Britse en Belgische toeristen stortte vermoedelijk ten gevolge van een defect aan de remmen in een bocht een veertigtal meters naar be neden. De Belgische bestuurder en twee vrouwen werden op slag gedood. Twee andere vrouwen zijn in het ziekenhuis overleden. Al de andere inzittenden op een na, die de tegen woordigheid van geest had om uit het voertuig te springen zodra hij het gevaar zag aankomen, zijn min of meer ernstig gewond. Superfort bij Aden in zee gestort Een der drie Amerikaanse super fort, die een vlucht om de wereld maken, is gisteravond kort na het opstijgen bij Aden in zee gestort. Een overlevende, een sergeant, is inmiddels door een visser gered. De reddingspogingen werden door slecht zicht belemmerd. Gevreesd wordt, dat ongeveer 19 inzittenden om het leven zijn geko men. Otto Skorzeny, die tijdens de oor log Benito Mussolini uit zijn gevan genschap heeft ontvoerd, is uit een Duits gevangenkamp ontsnapt. HITTEGOLF De temperatuur kwam over vrijwel het gehele land boven 30 graden Celsius. In het Zuid- Oosten van het land steeg de thermometer zelfs tot boven 33 graden Celsius. De warmte is van dien aard, dat we van een hitte golf kunnen spreken en deze hittegolf nadert nu haar hoogte punt. De warmte heerst in geheel West-Europa en vrij koel weer treft men slechts aan in Ierland, Schotland en Noord-Scandina- vië. In het gehele hogedrukge- bied, dat zich van de Baltische staten over Zuid-Zweden naar de Britse eilanden uitstrekt, zijn de barometers Dinsdag gaan da len, waardoor de grondslagen van het warme en vaste zomer weer geleidelijk zwakker wor den. Op het ogenblik zijn er ech ter nog» geen depressies', die de warmte in West-Europa recht streeks bedreigen, zodat men nog niet kan zeggen, dat het einde van het warme weer al in zicht is. Geen blokkade van Djokja In een memorandum van de Ne derlandse delegatie bij de Verenigde Naties wordt ontkend, dat tegen de Indonesische republiek een economi sche blokkade gevoerd wordt. Het rapport der Commissie van Goede Diensten over de economische beperkingen, welke door de Neder landers worden opgelegd aan de binnenlandse en buitenlandse handel van Indonesië kan, aldus het memo randum, gemakkelijk tot misverstan den aanleiding geven. Het gepraat over de blokkade is echter een knap pe uitvinding van de republikeinse propaganda, doch ook niets anders dan propaganda. In werkelijkheid is er niet iets dergelijks als een blok kade. In het memorandum wordt toege geven, dat er zekere verordeningen zijn uitgevaardigd voor het scheep vaartverkeer, welke echter geen blokkade betekenen. De maatrege len werden, volgens het memoran dum, genomen om handel in wapens en producten van plantages, welke het bezit zijn van niet-Indonesiërs te voorkomen. In haar rapport, waarvan wij gis teren reeds korte melding maakten, verwijt de Commissie van Goede Diensten de Nederlanders, dat zij hun strijdkrachten gebruiken om de repu bliek Indonesië te blokkeren, waar door „ernstige moeilijkheden" wor den geschapen voor de tachtig mil lioen inheemsen. In haar telegram constateert de commissie, dat de handelsbeperkin gen, die met behulp van de Neder landse marine worden doorgevoerd de Nederlandse burgerlijke en mili taire autoriteiten de volledige con trole verschaffen over de handel van de republiek. Het totale embargo veroorzaakt ernstige tekorten aan medische artikelen, machinerieën en andere goederen, aldus de commissie. De commissie zei verder, dat wat ook de bedoelingen van de Neder landse regering mogen zijn, de blok kade als een schending van de be standsovereenkomst beschouwd moet worden. NIEUW DAGBLAD *TE DJOKJA ONDER KATHOLIEKE REDACTIE. Zoals reeds werd medegedeeld, verschijnt sinds 1 Juli in Djokja on der Katholieke redactie het dagblad „Hidup" (Leven). Dit blad, dat onder hoofdredactie staat van de heer Djojosupadmo, heeft niet de bedoeling een uitge sproken katholiek dagblad te zijn, wat gezien de confessioneel-gemeng de bevolking van Djokja ook niet mogelijk zou zijn, maar staat onder katholieke redactie en wordt uitge geven door een groep katholieke Chinezen en Indonesiërs. Het wordt gedrukt op de persen van de Cani- siusdrukkerij te Djokjakarta. De katholieken binnen de Repu blikeinse hoofdstad, die wel inzien dat een positief katholiek dagblad geen levenskracht zou hebben, ho pen op deze wijze een jn het Indo nesisch geschreven dagblad te ge ven, dat voor alle bevolkingsgroepen aantrekkelijk is. De Apostolisch Vi caris van Senvarang, Mgr. Soegiapra- nata, die al geruime tijd te Djokja resideert, schreef in het eerste num mer van Hidup een warme aanbe veling. Hidup is een uitgave van Uitgeversmaatschappij N.V. Unitas, verschijnt dagelijks op twee pagi na's, doch op Woensdag en Zater dag op vier pagina's. De abonne mentsprijs bedraagt 25 republikeinse gulden per maand (d.i. ongeveer f 1.20 in Nederlands geld, dezelfde abonnementsprijs als de andere dag bladen in Djokja). De oplage waar mede begonnen is, bedraagt 1000 exemplaren, een behoorlijk aantal voor de Indonesische verhoudingen. £en (ca-Vve.Pl je.... Het hoogste streven ener vrouw moet steeds zijn vrouw te blijven.

Leidse Courant | 1948 | | pagina 1