knapt het op ONZE WEEK-P Wat weet U van honden? ZATERDAG 24 JULI 1948 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 4 MEDISCHE BRIEF W,at h de amzaah aan het mette Mazen Die lastige huidreacties Bij de beoordeling van een huid aandoening moet men altijd een scherp onderscheid maken tussen huidziekten en huidreacties. De eer sten hebben gewoonlijk een specifie ke oorzaak, welke bij alle mensen vrijwel gelijkvormige verschijnselen te voorschijn roept. Deze schurftmijt bijvoorbeeld geeft dezelfde huidziek te bij jong en oud, arm en rijk. Een zelfde behandelingsmethode, aan alle lijders voorgeschreven, zal met gelijk succes worden bekroond. De huidreactie berust niet zozeer op een specifieke uitwendig factor als wel op de zeer bijzondere per soonlijkheid van de patiënt, zijn ge stel, zijn karakter. Wij kennen een groot aantal van dergelijke huid reacties, zoals bepaalde vormen van eczeem, de netelroos, de rosacea, het hinderlijke blozen en talrijke andere. Al deze huidreacties zijn daarom zo moeilijk te behandelen omdat men niet altijd een mens van zijn eigen persoonlijkheid genezen kan. Toch is dit wel mogelijk, zoals bij het blozen. Er zijn maar weinig mensen die niet dat ellendige, beklemmende gevoel kennen van ieder ogenblik een kleur te moeten krijgen, want velen hebben er in hun jeugd aan geleden en bij sommigen is het zelfs zo sterk, dat ze zich bijna niet meer op straat durf den vertonen en alle gezelschap ont vloden. Zeer velen hebben het op oudere leeftijd overwonnen, -maar lang niet iedereen. Waardoor ontstaat het blozen? Het berust op een gevoel dat oorspronke lijk aan ieder mens eigen is en dat hij van de natuur heeft meegekregen het zich minderwaardig voelen. Het4 is een gevoel van insufficientie, "dat tot een werkelijk lijden kan uit groeien en dat net zolang duurt, tot dat een bepaalde innerlijke spanning is opgeheven. Alle moeilijkheden, die een mens in zijn leven ondervindt, al zijn no den, zorgen en teleurstellingen, moe ten in het licht van dit minderwaar digheidsgevoel beoordeeld worden. Het zijn gewoonlijk algemeen beken de affecten en stemmingen die wij als angst, schaamte, verlegenheid, schuw heid. afkeer enz. kennen en die zich dan in een gelaatsuitdrukking of een lichaamshouding uiten. Er treedt daarbij namelijk of een verlies aan spanning van alle lichaamsspieren en ook van de bloedvaten op, of een be wegingsvorm, die als een verwijde ring van het voorwerp, dat de onlust veroorzaakte, moet worden be schouwd. Zoals ik dus reeds gezegd heb: ieder mens heeft wel eens last gehad van dat hinderlijke blozen en in zoverre is het dus een normaal verschijnsel. Met abnormale intensi teit treedt het echter op bij mensen, die een zeer bepaalde psychopathi sche constitutie hebben. Verlegenheid en angst om een kleur te krijgen gaan altijd samen en verlegenheid is een bepaalde affect-toestand, die gebon den is aart een overgrote gevoelig heid van het individu. De angst om te blozen is het gevolg van een van de consequenties van die verlegen heid. Beide beginnen ze gedurende de kinderjaren en wel voornamelijk als Rotterdam krijgt zijn nieuw caril lon voor de Stadhuistoren. Dinsdag middag zijn 48 nieuwe klokken, in Aarle-Rixtel vervaardigd, in de Maasstad aangekomen. De aankomst voor het Stadhuis. de jeugd niet gelukkig is. Onder in vloed daarvan kan het natuurlijke minderwaardigheidsgevoel zich gaan ontwikkelen tot een minderwaardig heids-complex. Nu eens is het begin van de crisis op school te zoeken, doordat een te zenuwachtige onder wijzer het overgevoelige kind gebrus- queerd heeft, dan weer in het huis gezin, door een afstraffing, welke als onrechtvaardig werd ondervonden. De verlegenheid, de angst om te blo zen, vervolgen het kind zijn gehele jeugd. En op het. ogenblik dat het in werkelijk contact komt met de bui tenwereld geeft het zich rekenschap van zijn eigen inferioriteit tegenover andere jongemensen, die minder ver legen zijn en die wel pioed hebben het leven onder ogen te zien. Zo worden zij steeds minder ge schikt voor de strijd om het bestaan. Maar hieruit blijkt ook weer, hoe ont zettend belangrijk voor dit gehele vraagstuk de rol van de opvoeders de ouders net zo goed als de onder wijzers is. De arts wordt meestal pas geconsulteerd, als zij in hun ele mentaire taak zijn tekortgeschoten, want zij zijn het, die reeds van de eerste dag van de geboorte af het kind op de juiste wijze moeten voorberei den en zijn natuurlijke partners moe ten zijn bij al zijn belevenissen. Van hen moeten alle eerste impulsen voor het kind uitgaan, zich als een schakel in de grote levensketting voegen en het juiste contact met de buitenwe reld te leren zoeken. Als een hond een mens bijt, is dat als nieuwtje geen cent waard. Bijt een mens echter een hond, dan is een halve pagina liefst een hele nog onvoldoende om alle aspecten van iets dergelijks te belichten. Deze woorden sprak een Amerikaans jour nalist, hoofdredeteur van een in New York met een dar gelijks omvang van 34 tot 48 pagina's verschijnend dag blad, tijdens een lezing over ,de waarde van het nieuws". De vergelij king pakte zijn auditorium, zodat hij alom instemmende knikjes oogstte van toehoorders, die op dat ogen blik pas begrepen wat nieuws voor een krantenman heeft te zeggen. En toch gaat de vergelijking mank: er zijn op dit ondermaanse tra nendal meer mensen die honden bijten dan men wel denkt. Zo bij- voorbeld diegenen, die onze trouwe viervoeters hebben afgericht in het doen van wonderlijke kunstjes. GSat er eens iets mis dan paken zij de betrokken hond op, geven het pu bliek de indruk dat ze hem vriende lijk toespreken, maar ondertussen maken ze het dier, door het te bij ten, duidelijk, dat het de toorn zijns meesters heeft opgewekt. Het pu bliek ziet niet graag dat een foutjes makende hond met de zweep „be handeld" wordt, en dus Eïger is evenwel, dat de betrokken journalist met geen woord melding maakte van het merkwaardige, in een der Staten van Amerika uitge sproken vonnis tegen een man, die tot een bote van 114 dollar (14 dollar in verband met de veearts-rekening) werd veroordeeld wegens het bijten van een hond. Hij hield vol, dat het een kwestie van „de hond of ik" ge weest was, maar aangezien hij geen getuigen kon produceren, die de aan val van de hond op de man hadden geconstateerd, ging zijn beroep op noodweer niet op. Zijn voorganger» was overigens een Zuid-Afrikaan, wiens Deense dog in een gevecht met een bullog het on derspit dreigde te delven. De buldog had zijn tanden geplant in de keel van zijn slachtoffers, kennelijk van plan de strijd afdoende te beslech ten. Toen greep de eigenaar van de dog in: hij beet de buldog een oor af. „Twee tegen een is niet eerlijk", blafte de van twee kanten belaagde, die met de staart tussen de benen het veld ruimde. Volgens Amerikaanse geleerden is het gevaar vor een door een mens gebeten hond veel groter dan een door een hond gebeten mens; er leeft in de mond van de mens im mers een veel groter aantal bacteriën dan in de bek van een hond, ten minste, wanneer onze viervoeter niet dol is! Kunstjes.... Het is natuurlijk een inwoonster van New York, een zekere miss Bringhurst, die in het bezit is van een der intelligentste honden ter we reld: „Copper", opent en sluit name lijk ramen en deuren, brengt direct alle voorwerpen welke zijn meeste res wil hebben en neemt de telefoon van de haak - wanneer er opgebeld wordt. Neen, hij is niet speciaal af gericht op dergelijke kunststukjes, maar leerde ze in de loop der jaren. Als zijn vrouwtje uit het raam kijkt en zegt: „Mooi weer vor een ritje", dan is „Copper" onmidedllijk in ac tie. Kwispelstaartend brengt hij de autosleuteltjes, rent naar de auto (een open two-seater), springt op z'n plaats en heft een doordringend ge jank aan wanneer de vrouw niet snel genoeg volgt. Eens belde de telefoon toen „Copper" al weg was en toen miss Bringhurst enkele minuten later bij de auto kwam.... neen „Cop per" was er niet mee weggereden, maar had, al jankende, zo'n volks oploop veroorzaakt, dat het verkeer gestemd werd. En dat nemen de New Yorkse „cops" (agenten) niet Een hunner stond ijverig een bonne tje uit te schrijven, kennelijk van plan het aan het voorruit van de auto te bevestigen. Toen fluisterde miss Bringhurst „Copper" wat in het oor, het janken hield op en in de plaats daarvan zat een modelhond op de achterpoten in de auta, één voor poot smekend naar de schrijvende agent uitgestrekt. Er ging een home- fisch gelach onder de toeschouwers op en zelfs de agent lachte mee: het „bonnetje" werd door een waarschu wing vervangen. En toch wordt de intelligente „Copjer" nog met stuken geklopt door een politiehond in Sydney, die de hem draadloos gegeven orders van zijn baas ten uitvoer brengt. Op zijn rug draagt het dier een ontvangapparaat. „Zoë" zoals zijn naam luidt kan bevendien een re- revolver afschieten. Met recht mag men zeggen, dat „Copper" en „Zoë" tot de uitblinkers behoren. Een nor male hond toch kan althans naar de deskundigen hebben vastgesteld de betekenis van een zestigtal woor den leren, daarmede qua verstand een kind van anderhalf jaar evena rend. Een afgerichte hond brengt het zelfs tot 250 woorden. De tien com mando's, welké een hond het vlugst gehoorzaamt zijn: „Hoe spreekt hij?, 2a Stil: 3. Pak ze; 4. Af: 5. Mooi; 6. Vlug; 7. Zoek; 8. Bed; 9. Eten; 10. Been. De begraven kluif. Wanneer uw of onze hond een pas veroverde kluif in de tuin gaat be graven, laat hem wanneer hij ten minste geen ruïne aanricht dan rustig zijn gang gaan. Het is een „appeltje voor dé dorst" voor de hond. In de grond trekken nil. minel ralen en zouten in de kluif en het instinct van een hond heeft hem ver telt, dat hij deze nodig heeft voor zijn gezondheid. En de radio? Onder de titel „Calling all dogs" heeft de B.B.C. aan het echtpaar Montgomery de gelegenhend gege ven na te gaan hoe Engelse honden in de huiskamers reageerden op een „honds"-programma, dat hun oren via de luidsprekers bereikten. Via de aether werden de welhaast iedere hond bekende mommando's „liggen", „mooi", „zoek" gegeven, daarnaast had het echtpaar voor ke telmuziek gezorgd, terwijl diverse honden voor de microfoon biscuitjes mochten knabbelen, onder toezicht van collega's» die niets kregen in de studio en gromden, jankten en blaf ten. Blijkens later ontvangen rap porten waren de luisterende viervoe ters enthousiast geweest. Z- likten zich de bek af bij het knabbelen van de biscuits door hun collga's in de studio, blaften, „bedelden" en rea geerden ook op de andere bevelen, die via de aether hun oren bereik ten. Natuurlijk waren de „bazinnen" en „bazen" verrukt over de verstan dige reacties van hun viervoeter. Een eresaluut voorts aan diege nen onder de mensen, die zelfs na hun dood hun zorgende handen uit strekten over de hond. Diverse ke ren hebben rijke erflaters een deel van hun vermogen of hun gehele ka pitaal vermaakt aan de dieren, die hun bij 't leven zo trouw en aanhan kelijk dienden. De kroon spant echter een Engelse dame die gedurende haar gehele leven een afkeer van honden demon streerde, zelfs nooit een hond toe stond haar drempel te overschrij den. Bij haar dood liet deze Con- hele vermogen (75.000 pond ster- stance Freeth 95 pet. van haar ge ling) na aen honden! Weliswaar poogden de hevig te leurgestelde erfgenamen het testa ment ongeldig te laten verklaren; maar het was twintig jaar geleden gemaakt en blijkens de uitdie tijd stammende doktersattesten was Con stance toen nog in het bezit van haar gehele geestesvermogen. En tot slot dan 'een goede raad; wanneer u merkt, dat de een of an dere vreemde hond u met minder goede bedoelingen nadert, draai u dan als de weerlicht om, buk, en kijk hem "Strak in de ogen. Tien te gen een dat hij met de staart tussen de benen het op een lopen zet. INTER-EUROPESE SAMENWERKING Verleden week heeft een functio naris van het Amerikaanse Bureau voor Econ. Samenwerking verklaard, gedurende de maanden Juli, Augus tus en September beperkte aanvul lende toewijzingen zullen worden verstrekt aan de Tanden, welke deel nemen aan het Herstel Programma ter bevordering van een uitgebrei dere hander tussen de Europese lan den. Richard M. Bissell, Assistent van de heer Hoffman vergaarde aan jour nalisten, dat toewijzingen in con tanten aan de Europese landen voor het Juli/September kwartaal, welke volgende week bekend zullen wor den gemaakt, aanvullende fondsen zuL'en omvatten voor de bevordering van de handel tussen de deelnemende landen. Daarentegen zullen verdere goederen toewijzingen nog enige tijd moeten wachten op verdere bespre kingen met Bureaux in het buiten land. Bissell wees erop, dat een van de voornaamste doelen van het Europe se Herstel Programma is een vrijere handel tussen de Europese Landen te bewerkstelligen, doch dat deze han del belemmerd is geworden door de moeilijkheid voor sommige landen om afzetgebieden voor hun produc ten te vinden in andere Europese landen. Deze weinig intensieve in- ter-Europese handel brengt in vele gevallen een verspilling van produc ten met zich mede, aldus Bissell. Onder dit aanvullende program ma zullen naar Bissell verklaarde dollars beschikbaar worden gesteld voor aankopen van het ene Euro pese land in het andere. Deze toe wijzingen zullen echter niet meer be dragen dan de waarde van het netto exportsurplus van elk betreffend land. Het voornaamste doel van deze nieuwe werkmethode van het Bureau voor Economische Samenwerking zou zijn, dat op deze wijze zekerheid wordt verkregen dat van de Euro pese hulpbronnen het meest volledi1- ge gebruik zal worden gemaakt, al vorens een beroep wordt gedaan op Amerikaanse hulpbronnen. Met betrekking tot het vraagstuk van monetaire hervorming zeide Bissell, dat men verwachtte, dat de plannen van de Commissie voor handelsbetalingen van de arganisa- tie voor Europese Econ. Samenwer king voor het einde van deze maand gereed zullen zijn. Bissell zeide, dat hij op 17 Juli naar Parijs zou gaan en dat hij hoopte, dat tegen die tijd de monetaire plannen in een zodanig vergevorderd stadium zouden ver keren, dat men er besprekingen over zou kunnen voeren. Hij legde er de nadruk op dat het monetaire programma het uitvloei sel was van een Europees voorstel in verband met de uitbreiding van cre- dieten ,ten behoeve van betalingen aan andere landen en het gebruik van fondsen van het Bureau voor Econ. Samenwerking voor de beta ling van aankopen in de diverse lam den. Acni vel© vaarten, menig gracht De L.R.B. reeds redding bracht! Leidse Reddingsbrigade de. ^eeiuzaideA 20. „Hu!" schrikt Hendrik en hij schuift angstig zo ver mogelijk op zij, maar de stem van Bimmelbam stelt hem gerust." Wees maar niet bang. Ik ben het, Bimmelbam!" zegt hij, „Stap uit de auto en doorzoek de professor naar verdere wapens." Uit de snavel van Hendrik ontsnapt een lange zucht van opluchting. „O, ben jij het!" zegt hij,. „Hi hi, wat leuk! Hoe doe je dat?" en dan stapt hij flink op de professor toe en haalt uit diens zakken een kurketrekker, een rode zakdoek, zeven- reserve- atoombonen en twee knopen. Al deze voorwerpen stalt Hendrik netjes uit naast de auto en geeft dan de zak- doek, de twee knopen en de kurke trekker erug aan de professor. „Daar kan je soms erg verlegen om zitten!" zegt hij. De reserve-atoombonen bergt hij op in de gereedschapskist.. Loop nu voor ons uit en breng ons naar uw huis!" beveelt de onzicht bare Bimmelbam zeer streng en onze Hendrik voegt er moedig aan toe: „En geen kunsten uithalen, hoor!" Professor Grimboud haalt gemelijk zijn schouders op en loopt met grote stappen voor het wagentje uit dat hem vlak op de hielen volgt. Het duurt niet lang meer of de muren van een sombere burcht doemen voor hen op. Horizontaal: 1. tevens, 3. kom, 5. voegwoord,- 7. broeibak, 9. bewer king der spieren, 10. Mariabeeld, 11. raken, 13. omgang, 15. insectenetend zoogdier, 16. ontkenning (Eng.), 17. zuster, 18. tussenzetsel. 19. stok, 21. ijskegel, 22. vinvoetig dier, 25. ge tralied afschutsel, 27. trillen, beven, 28, keten. 29. de naam der paradijs- slang, 31. elke keer, 33. kookvat, 34. tegenovergestelde* van dun, 35. hou ten of metalen nagel, 36. optelling. Verticaal: 1. woudboom, 2. slot. 3. doen honden. 4. rund, 5. traag van begrip, 6. naderbij komen, 7. opening a. d. bovenrand van kasteelmuren, 8. groente, 11. getemd, 12. keurig, 13. zwemwiek, 14. roodachtig, 19. wiel, 20. rijk aan ondervinding, 21. fel pla gend, 22. als 33 hor., 23. kledingstuk v. dames, 24. in geld voldoen, 25. landloper (meerv.), 26. wig, 29. le vensvocht in organische lichamen, 30. deel van een boom, 31. uiterste punt, 32. zoon van Noach, Oplossingen worden tot en met Donderdag 29 Juli op ons bureau verwacht. Op de enveloppe vermel den „Puzzle". Nogmaals dringen wij er op aan geen figuur uit de courant te knippen en ingevuld op te sturen, doch de oplossing in rijen onder el kaar te geven. Dat vereenvoudigt het nazien van de honderden inzendingen aanmerkelijk. C.Vsnworvs-A/ Onder de goede inzenders zullen worden verloot: een sigarenaanste ker, een portemonnaie en een foto etui. OPLOSSING VORIGE WEEK. Horizontaal: leermeester, aldus, serre, niet, keep, gal, lek, die, Ds., heden, St., begeren, R.V., nevel, Bt., iep, Ran, pro, gras, boer, waternood, Hera, kris, end, spa, tul. ed., salto, sa, kanalen, c.m., staar, S.H., tal, ets, sla, Edam, klem, raden, heide, steen karper. Verticaal: langdurig, Elias, edel, rut, Ms., Es sek, tred, ereis, repetitor, bedevaartplaats, leger, keren, hen, Nel, verwend, Bredius, paard, poort, sta, bok, heelsters, slaghamer, santé, atlas, sas, oer, slede, lade, slip, mee, Ker, N.N., ha. Onder de goede inzen ders werden de volgende prijzen ver loot: le prijs, een verzilverde rozenkrans: mej. Bep van Velzen, Dorpsstraat 489, Leimuiden. 2e prijs, een fotoetui: Toon Genang, Haarlemmerstraat 73a, Leiden. 3e prijs, een vulpotlood: M. B. v. d. Bosch, Dorpstraat 13, Zoetermeer De prijzen zull'en worden toegezon den. DE VIERDAAGSE 1e MARSDAG 27JULI2eMARSDAG 28 JULI NIEUWE BOEKEN C W. Broos: Henk slaat zijn vleugels uit. Geïll. met teken. dr. Hein Kray Groningen, Jan Haan. (Haan's Bibliotheek voor de Jeugd) ni. Vervolg op „Henks Kooivacantie". Henk -komt in zijn avonturen zelfs in Engeland terecht. De jeugd zal van. dit spannende verhaal ge nieten. Cor Bruijn: Wendelmoet. Geïll. met teken. dr. Ru van Rossem Nijksrk, G, F. Cal- lenbach. ni. Het gezin van Wendelmoet gaat door machts wellust van de plaatselijke bal juw te gronde. Een boek met veel sfeer en levensverdieping en zekere litteraire waarde. Rice Edgar Burroughs: Tar- zan cn de Rode Ster. Vert. uit het Engels (Tarzan and the red star) dr. Frits Hoogewerff Rotterdam, De Combinatie. IH- IV. De expeditie van kapitein d'Arnot, in Afrika op pad om een vermiste Engelsman op te sporen, wordt door Tarzan ge red. Voor liefhebbers om van te smullen. Albert Camus: De Pest. Vert. uit het Frans (La Peste) dr. Willy Corsari A'dam, De Be zige Bij. HIIV. Het meester schap van de schrijver blijkt uit dit boek wel zonneklaar. Deze physieke pest dient alleen ter camouflage van een veel erger geestelijke epidemie. F. R. Eckmar: Een linkerbeen gezocht. (No. 1 uit de lotgeval len van Commissaris Wiebe Poe- siat en Inspecteur Gregor Boyasr ki H.P.A.) A'dam, Republiek der Letteren. (Zebra-serie deel 23). IV. Onder dit pseudo schrijft Jan de Hartog zijn de tective-verhalen. Aardig amuse ment. J. de Haan: 't Geweld ontto gen. Geïll. met teken. dr. Hein Kray Groningen, Jan Haan. (Haan's Bibliotheek voor de Jeugd), V. Dit boeiende fil mische jongensboek speelt in be zettingstijd. Aanbevolen. Wieland Wouters: Het wre kende Wapen. Geïll. met teken, dr. Henk Poeder Groningen, Jan Haan (Haan's Biblitheek voor de Jeugd). Vi Jan leert van Tom de molenaar hoe hij zijn naaste moet liefhebben. Een godsdienstig en gezond opvoe dend boek. Lenie van Wijk: Kruisgang naar het Geluk. Den Haag Pax. IV. De dood van Luud is geen offer, maar een opgaan tot God. Een zeer ernstig, maar tevens een levensverdiepend boek. R. McCarthy, S.J.: Mensen in de maak. Vert. uit het Engels (^Training the Adolescent) dr. G. J. van Erakei Nijmegen, De Koepel. IV. Voorzichtig in zake problemen der puberteit. Een intelligent, sympathiek en Ameriaans-fris en practlsch boek voor ouders en opvoeders. Jan P. Strijbos: Al zwervende vergaar ik. Geïll. met 28 blz. foto's A'dam, L. J. Veen. V. Schetsen over natuurreser vaten, bekende broedpTaatsen en eendenkooien. Vlot, boeiend, in teressant en iedereen aanbevo len. XX: Vacantieboek voor Jon gens. Onder redactie van Ton Koot. Geïll. met foto's en teken, dr. Piet Klaasse en reprod. A'dam, Aller de Lange. V. Een vat vol wetenwaardigheden over kamperen, zeilen, trekken, spoorzoeken enz. Mooie foto's en aardige tekeningen. Alleen voor jongens van 1520 jaar. G. Roeland: Gooi Bonk. Geïll. met teken. dr. Dirk Boode Groningen, Jan Haan (Haan's Bibliotheek voor de Jeugd). VI. De 12-jarige Gcof vecht zich door veel moeilijkheden heen en overwint. Aanbevolen. I verboden; II is streng voorbehouden; III voorbe houd; IV volwassenen; IVV rijpere jeugd; VI voor allen

Leidse Courant | 1948 | | pagina 8