SEMAINE SOCIALE 1948 Het geheim van de opgerolde konings-loper Krachtig antwoord schop Daminikos van Aartsbis- aan Moskou DE Over de z.g. in Griekenland gepleegde »oorlogsmisdad§n« ZATERDAG 24 JULI 194» DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD PAtilINA J De missie, welke het joodse volk vervult IJ ET IS ONBESCHOFT iemand vlakweg in zijn gezicht uit te lachen, maar soms hebben wij toch moeite ons fatsoen te houden. Wij gevoelen altijd een bijna niet te be dwingen neiging tot grinniken op komen, wanneer met een staal ge zicht het Christendom een aanma tiging wordt genoemd, omdat de aarde zo'n akelig klein en onbedui dend bolletje is tussen de millioenen en milliarden reusachtige hemel lichamen. Wie zal dat ontkennen? Maar wat doet in vredesnaam de omvang van de aardbol ter zake? Een olifant is heel wat zwaarder en dikker dan de dikste dikzak; een olifant is dus voornamer in rang dan een mens, want hij is veel dikker. Men zou kun nen betwijfelen, dat Napoleon in een bergnest op een afgelegen eilandje is geboren, want Parijs is ontzettend veel groter. U ziet zelf: een derge lijke redenering raakt kant nog wal en we zouden er niet eens aandacht aan verspelen, als ze niet herhaalde lijk was verkondigd. Het grappige van de redenering vinden we niet op de eerste plaats, dat ze zo krom is als een lachspie gel,'maar bovendien is ze zo heerlijk en onbekookt provinciaals. Degenen, die de aarde onbenullig vinden, wanen zich ruime en onaf hankelijke geesten, terwijl zij het juist zijn, die in aarts-burgerlijke genoegzaamheid de aarde tot maat staf nemen. Iets klein of groot van omvang te noemen is immers een manier van passen en meten, die zeer practisch is bij het bouwen van huizen, dóch hopeloos faalt in de ruimteloze ruimte van de oneindig heid. De aarde is even groot als de sterren klein zijn, en omgekeerd. Alle verhouding is daar zoek. HEMELLICHAMEN BEWOOND zijn, kunnen wij niet beantwoorden, Het is best mogelijk. Er zijn vrome zielen, die zich verplicht achten de bewoondheid van deze werelden bits te ontkennen. Zij bedoelen het niet zo kwaad, maar eigenlijk trekken zulke vrome zielen Gods Almacht in twijfel. Echter, ook de moderne we tenschap neigt tot de opvatting, dat de aarde en de manier van haar ontstaan een heel bizonderenen mis schien wel enige verschijning is in het heelal. De moderne astronomen zijn in het geheel niet van zins om klakke loos aan te nemen, dat er her en der in het heelal bewoonde werelden zijn, maar wat knappe koppen ook denken mogen, het verandert niets aan.de ontzaglijke uitverkiezing en glorie van onze aarde, welke uit verkiezing en glorie deze is, dat zij de Scheppende Almacht op de regis ters van haar burgerlijke stand heeft mogen inschrijven. Die registers zijn helaas verloren gegaan, maar het is geschied te Beth lehem onder de regering van keizer" Augustus Octavianus. Degenen, die de aarde zo GAARNE IN EEN HOEKJE willen wegstoppen, moge het opval len, dat God geboren werd in een benauwde schapenstal even buiten een onbeduidend stadje van een totaal onbelangrijke en afgelegen provincie van het Romeinse keizer rijk. Ook Bethlehem was erg klein, maar zeven honderd jaar tevoren had de profeet Mikeas het al voor zegt: „En gij, Bethlehem, land van Juda, zijt zeker niet de minste onder stedenWe vinden het daarom een gelukkige gedachte de aarde te noemen: „het Bethlehem der hemel lichamen" en „de kribbe van het heelal"1. Met het verrukkelijke feit, dat God als een onschuldige baby in een voerbak voor het vee werd neerge legd, begint onze jaartelling. U moogt alle jaartallen door elkaar haspelen, indien u bij het jaar nul maar onthoudt: Het liefelijk beeld van een moeder met het pas-geboren Gods-kindje in haar armen. Dertig jaar later zullen we dezelfde moeder terugzien met in haar armen het uit- gebloede lijk van haar volwassen Zoon. Doch laten we op de gebeur tenissen niet vooruitlopen. Als een vorst zijn intrede DOET in een stad, wordt op het stadhuis de loper uitgerold. Reeds uren te-voren is aan die tapijt-loper te zien, dat er hoog bezoek op komst is. Nu is het uit de pijnlijk-armoedige omstandigheden, waarin de Christus werd geboren, wel duidelijk, en dat voelen we ook zelf aan dat aardse luister voor Hem, „God van God, Licht van Licht", niet in aan merking kwam. Maar toch was er eeuwen vóór het ontzagwekkend gebeuren plaats greep, dat God Zich zelf zichtbaar maakte en op aarde kwam, een loper uitgerold. Die loper, geborduurd op een goddelijk patroon was het Joodse volk. AARDE -HERBERGT VELE INTERESSANTE VOLKEREN en volksstammen, maar van al die volkeren is het Joodse volk ver-uit het meest-interessante. Daarvan is het zelf trouwens overtuigd. De levensloop van dit kleine, maar ongetwijfeld dappere volk, is niet te begrijpen, zonder er een zeer bi- zondere en buitengewone beschik king in te zien, van de Goddelijke Voorzienigheid. De Joden of Israëlie ten zijn namelijk het énige volk op aarde, dat niet tot afgoderij is ver vallen. Het heeft soms wel niet? veel gescheeld, of zij waren voor de ver leiding bezweken, maar dan stonden er altijd weer persoonlijkheden op de profeten die het op het rech te spoor hielden. De Joden wisten het „Uitverkoren Volk" te zijn, omdat reeds aan de stamvader van dit volk, Abraham, en aan opvolgende geslachten door de profeten, was toegezegd, dat uit hun midden een Koning zou voort spruiten, die de gehele aarde zou beheersen. Maar ook hun heeft de hoogmoed de zonde, die het mensdom van den beginne af, heeft aangevreten parten gespeeld. Hun uitverkie zing woekerde uit tot een nationale hoogmoed. Door die hoogmoed verblind heb ben zij, toen de lang-verwachte grote Koning eindelijk kwam, Hem niet herkend, Hem in zijn nederig heid niet willen herkennen. Zij heb ben Hem ondanks een laatste waarschuwing van de Romeinse land voogd uitgeworpen en vermoord. dat de aarde heeft beleefd en nog ooit beleven zal, is de Gods- moord, door het Joodse volk [ge pleegd. Waarlijk het heeft niet aan de Godrmens gelegen, dat het Uitverko ren Volk Hem niet heeft geëerd. Zij hebben Hem achterna gelopen om de talloze wonderen, die Hij aan de zieken en de doden bewees. Zijn korte optreden 3 jaren! was een aaneenschakeling van barmhar tige wonderdaden. Zij hebben Hem met gejuich ingehaald in de hoofd stad Jèruzalem en toch hebben de meesten van hen niet geloofd: „En toen Hij de stad naderde en haar zag liggen, weende Hij over haar, en sprak: „Ach! mocht ook gij op deze dag nog erkennen, wat u tot vrede strekt; maar dat is thans voor uw ogen verborgen!" Vraagt ge nu, waarom de Godde lijke Almacht die in zijn mense lijke verschijning weende over het lot van Jeruzalem het Joodse volk niet voor de ramp heeft behoed, dan kan het antwoord slechts een herhaling zijn van hetgeen wij vroe ger hebben gezegd: God wenst niet gediend te worden uit slafelijkheid, maar uit vrije wil. Hij geeft ieder mens de genade tot inkeer te komen en in die goede stemming te blijven, maar niemand wordt gedwongen, die genade te aanvaarden. De vrijheid is een groot goed, een hogè verhef fing van het mensdom maar uiter aard brengt vrijheid de mogelijkheid mede de vrijheid te misbruiken. Een koe is in de gelukkige omstandigheid geen kwaad te kunnen doen maar wie geeft er de voorkeur aan een koe te zijn? r\E STRAF OP DE MOORD VAN GOLGOTHA volgde 40 jaar la ter. Jeruzalem werd vrijwel uitge hongerd en uitgemoord en goeddeels verwoest. De tempel het middel punt van de Joodse eredienst en van het nationale leven ging in vlam men op. Later werd de Joden op doodstraf verboden nog een voet binnen Jeruzalem te zetten. Het Uit verkoren Volk. werd verdreven uit het Beloofde Land en over de ge hele aardbol verstrooid. Als natie hield het op te bestaan. Als volk kon het niet ondergaan, omdat het de taak, welke het niet goedschiks had op zich genomen, desondanks ten uitvoer zou leggen, en deze taak is: van eeuw op eeuw de zwijgende ver kondigers te zijn voor de ganse aar de, dat de Messias is gekomen. De koninklijke loper werd op gerold, toen de Vorst des Vredes en Davids Zoon aan het kruis te Je ruzalem de gehele wereld imet zijn wijd-gespalkte armen omhelsde en met de Hemelse Vader verzoende in het stadig neerdroppelen van zijn hartebloed. lyiAAR OOK OPGEROLD bleef de loper het bewijs, dat de hoge gast gekomen was en het bezoek reeds had plaats gehad. Iedere Jood in een vreemde stad is bewust als hij Christen is doch anders on bewust een missionaris van Israëls gekruiste Koning. Niet voor altijd zo is in de Schriften voorzegd zal het Joodse volk verbannen blijven. Het is te vroeg, cm uit de gebeurte nissen in Palestina, de gevolgtrek king te maken, dat het uur der we- der-opname heeft geslagen. Ook in zijn verwerping is het Joodse volk het voorwerp gebleven van Gods bi- zondere beschikking. Vreselijk, apocalyptisch vreselijk, is in onze dagen het volk getuchtigd, dat zich aan de Joden had vergrepen. Zou deze laatste- rampspoedige vernede ring van Israël het voorspel zijn van zijn toekomstige verheffing? Mocht echter de konings-loper weer v/orden uitgerold, dan zou dat een teken zijn, dat de eerste voorberei dingen worden getroffen voor een opzienbarende gebeurtenis. v. P. Nieuwe Amerikaanse couveuse. In het Juliana kinderziekenhuis te Den Haag wordt een nieuw systeem Ame rikaanse couveuse gebruikt. De ba- bies komen niet uit de couveuse: de verpleegsters helpen de kinderen door de handen door met plastic dichtgehouden openingen te steken. Zodra zij haar handen terugtrekken, sluiten de openingen. De grote voor doen zijn directe toevoer van ver warmde buitenlucht en zo gering mogelijk contact met de verpleegster en andere patientjes. Het Juliana- kinderziekenhuis heeft deze couveuse ten geschenke gekregen van de Ame rikaanse marine-attaché te Den Haag, Captain Parke H. Brady. Tijdens een bijeenkomst van de hiërachie der schismatieke Grieks- Orthodoxe Kerk is een brief voor gelezen van de patriarch van Mos kou Alexis aan de Orthodoxe aarts bisschop en primaat van Griekenland Damaskinos, waarin patriach Alé&is op heftige toon protesteert tegen de „trieste gebeurtenissen in Grieken land", „de afschuwelijke misdrij ven", ,de talrijke executies van ge vangen genomen gijzelaars", etc. Patriarch Alexis verklaart, dat te genover dergelijke feiten „het gewe ten van de Russisch-Orthdoxe Kerk niet langer het stilzwijgen kan be waren" en vraagt dat ook de Grieks- Orthodoxe Kerk deze feiten zal ver oordelen. De Grieks Orthodoxe hiërarchie heeft hierop kennis genomen van het antwoord, dat Aartsbisschop Damas kinos op 29 Juni aan Alexis heeft gezonden, waarin Damanikos de juis te situatie in Griekenland weer geeft ën verklaart: „De harde en bittere waarheid heeft blijkbaar geen middelen ge vonden om de hoge muren te over winnen, die U omgeven en zo uw Christelijk gemoed te bereiken. Die waarheid is, dat in Grieken land een kleine, maar krachtig ge organiseerde minderheid in opstand is gekomen tegen de wettige rege ring, en die uitsluitend door middel van een uiterst wreed en onverbid delijk geweld zoekt de macht over het land in handen te krijgen. Bij deze poging ondervond deze op standige minderheid steunnaburige landen en met de bedoeling door middel van bruut geweld te overwin nen is deze minderheid begonnen het eerste broederbloed te vergieten en de meest hatelijke en niet te be schrijven misdaden te begaan. De onschuldige bevolking werd nog steeds op systematische wijze uitgeroeid. De vrouwen werden on der afgrijselijke folteringen ver moord. Zuigelingen werden te plet ter geslagen voor de met afgrijzen vervulde ogen van hun ouders. Jon ge meisjes werden weggeroofd en verkracht. Priesters werden gekrui sigd en na hevige piartelingen ge dood. Duizenden gijzelaars werden meegevoerd en tallozen zijn niet naar hun haardsteden teruggekeerd en ten slotte is daar nog bijgekomen de gewelddadige roof van Griekse kinde ren, die aan de liefderijke armen hunner moeders zijn ontrukt en ge deporteerd. Het Griekse volk heeft dergelijke beproevingen niet meegemaakt sinds de tijd van de heerschappij der Sultans. In het land worden de huizen in brand gestoken, de kerken ontwijd en aan de vlammen prijsgegeven. 500.444 ongelukkige vluchtelingen be vinden zich zonder dak, zonder mid delen van bestaan en dit alles dank zij de misdadige activiteit en het ban ditisme van deze minderheid. Dit alles, dat deugdelijk te bewij zen en voor geen enkele twijfel vat baar is, vormt de tragische balans van de huidige werkelijkheid. Juist tengevolge van een dergelij ke uitbarsting van barbaarsheid heeft de grote meerderheid van het Griekse volk zich nauwer aaneenge sloten achter zijn wettige regering om met een onwankelbaar vertrou wen in de rechtvaardigheid van zijn zaak deel te nemen aan de strijd om het behoud van het Christelijk ge loof en van het vaderland. Doch een handige propaganda, die de waarheid verdraait, is er in ge slaagd bij enkelen, die slecht ge ïnformeerd zijn over de Griekse zaak, de indruk te wekken, dat er in Grie kenland een gewone binnenlandse oorlog woedt tussen gelijke par tijen, en op een gelijke wijze. Maar dit is geheel en al onjuist. Alleen indien men kan zeggen, dat aanslagen op vreedzame en ongewa pende burgers, die rustig zich hou den aan hun eigen werk en arbeid, een binnenlandse oorlog moeten wor den genoemd, alleen dan is het juist, dat er in Griekenland een binnen landse oorlog wordt gevoerd. Voortgaande verklaart de Ortho doxe primaat: De Griekse regering heeft nooit gijzelaars gemaakt, doch juist de opstandige minderheid heeft een ruim gebruik gemaakt van een dergelijk systeem. Evenmin heeft de Griekse staat gijzelaars of krijgsgevangenen ter dood gebracht, doch alleen degenen, die volgens een volkomen wettige en openlijk gevoerde procedure zijn ter dood veroordeeld op grond van ern stige misdrijven tegen het Wetboek van Strafrecht. En bovendien heett de regering aan de beschuldigden al le rechterlijke bijstand voor hun verdediging gegeven. Driemaal reeds heeft de Griekse regering de opstandelingen uitgeno digd in de legaliteit terug te keren met de toezegging van amnestie, wel ke ook inderdaad verleend is aan hen, die zich eigener beweging over gaven. Voor de derde maal heeft de regering ook de poorten der gevan genis geopend om aan gevangenen I. NA EEN JAAR AFWEZIGHEID ben ik weer terug in Frankrijk. Het is een hard jaar geweest, een jaar van een nieuwe de valuatie, van een communistische kracht meting en een nieuw voortdurend stijgen van de prijzen. „La vie est dure en France", zegt de gewone man (het leven is hard in Frankrijk) en hij voegt er meestal aan toe. „Bij jullie in Holland zal het wel beter zijn.' En dan geeft hij er zijn explicatie bij, een explicatie die ik, tot mijn verwondering ook herhaaldelijk in arbeiderskringen ontmoet heb: „Och ja, maar jullie hebt een konink rijk en een werkelijke regering. Hier heb ben we geen regering, we hebben alleen maar partijmensen en iedereen denkt om zijn partij en bovenal om zichzelf." Ik wijs er dan graag op, dat men van de M.R.P.-man- nen toch niet kan zeggen, dat zij het niet oprecht zouden menen met het welzijn van het land. Men gooit het dan graag over een andere boeg en zegt: „Ze menen het mis schien wel goed, maar ze durven niet. Ze durven nooit tegen de stroom op en we ra ken van kwaad tot erger". Het merkwaardige is dat deze zelfde men sen ook van De Gaulle weinig of niets wil len weten. Een arbeidersvrouw zei me: „De Gaulle heeft de kans gehad, maar hem niet gebruikt. Ten slotte is hij het geweest, die Thorez heeft laten terugkomen uit Rus land!" Men komt er moeilijk achter, wat men nu eigenlijk wel zou willen, men heeft sterk de indruk, dat er een algemene poli tieke onverschilligheid heerst. Bij de parade van de 14e Juli werd ik getroffen door een zekere lusteloosheid. Er werd niet gejuicht, slechts een enkele maal sporadisch in de handen geklapt. De Fransen zeiden het zelf: het frenetieke gehuil van 1945 was volko men verdwenen. Men kan dan ook niet zeggen, wat de naaste toekomst in Frankrijk ons brengen zal. Maar dat verhindert niet, dat de ver dere uitgroei van de katholieke beweging rustig zijn gang gaat. En zo is ook de be roemde semaine sociale (sociale week) weer aangebroken, georganiseerd ditmaal in Lyon, de oude hoofdstad van Gallië. Een stu dent zei me in Parijs: „Gelukkig, dat u in de gelegenheid bent, nu eens iets van de provinciën te zien. Daar leert u het ware Frankrijk kennen. In Parijs is alles kunst matig, het leeft niet meer." Het is natuurlijk overdreven, maar toch is het een feit, dat de „provincie" een be langrijke mate van levenskracht en energie bewaard heeft. Lyon heeft daarbij grote betekenis. Het is de grootste stad van Frank rijk na Parijs, het gehele conglomeraat telt ongeveer 800.000 inwoners. De kardinaal aartsbisschop draagt nog steeds de titel van „Primaat van Gallië. Tal van gewichtige ka tholieke bewegingen hebben in Lyon hun oorsprong gevonden. Het was steeds een Missie-centrum bij uitnemendheid. Het pau selijk Liefdewerk van de Voortplanting des Geloofs werd hier gesticht. Vandaar dat de ze stad niet slecht gekozen werd voor juist déze semaine sociale. Zij heeft immers als thema voor haar lezingen aangewezen: „De volken van overzee en de Westerse bescha ving". Het is een onderwerp, waarin eigenlijk een der grootste problemen van deze tijd gesteld werd. Wat is de toekomst van de wereld, waarin wij leven? Wij, West-Euro- pese mensen, hebben het steeds als vanzelf sprekend beschouwd, dat wij de hegemonie voerden over de gehele wereld. Wij hadden liefst de neiging om onze beschaving (of vaak zelfs onze technische ontwikkeling!) zonder meer als de beschaving te beschou wen. Maar de tijd is voorbij, dat wij de lei ding in de wereld behouden. De laatste oor log heeft bewezen, dat wij, alle Europese machten. Engeland incluis, naar het tweede plan gedrohgen zijn. De jonge volkeren van Afrika en Azië beginnen zich van hun kracht bewust te worden. Zij willen zichzelf zijn. Het ont staan van India en Pakistan, de moeilijkhe den in Vietnam en Indonesië spreken een al te duidelijke taal. Hoe zullen wij de toe komst moeten zien en welke taak is ons weggelegd? Het is niet de eerste maal, dat de „Semai- nes sociales" zich met dit onderwerp bezig houden. Het was aan de orde op de bijeen komst van Marseille in 1930: „Het sociale probleem in de Koloniën" en op die van Versailles in 1936: „De beschavings-conflic- ten". De gebeurtenissen, die zich tengevolge van de laatste, grote wereldoorlog ontwik keld hebben, hebben ook hier het tempo van de ontwikkeling verhaast. Wij kunnen dit probleem niet ontwijken, wij moeten er een Christelijke oplossing voor zoeken. Maandag 19 Juli werd de semaine ge opend met een Heilige Mis, gelezen door kardinaal Gerlier, die, na de voorlezing van een pauselijk schrijven, ook zelf een toe spraak hield. Behalve de kardinaal waren er nog vier bisschoppen aanwezig. De vergaderingen werden gehouden in het imposante „Palais de la Foire", wij zou den zeggen het Jaarbeurs-gebouw. Ik geloof, dat het de Utrechtse gebouwen gemakkelijk vijf maal bergen kan. Men verwachtte on geveer 2000 deelnemers. Er is veel geeste lijkheid aanwezig, vanzelfsprekend veel missionarissen. Er zijn ook studenten uit de overzeese gebieden, uit Vietnam, Madagas car, Kameroen, Togo, Syrië, Marokko, China en Japan. Ik heb de indruk dat verder de jonge mensen in de meerderheid zijn; dat geeft in elk geval vertrouwen voor de toe komst. De eerste lezing werd gehouden door Char les Flory, de president van de „Semaines socales". Hij sprak óver de betrekkingen tussen het Westen en de overzeese gebieden, zoals die na de oorlog geworden zijn. Hij wees allereerst op de vertrouwens-crisis, die zich in de z.g. koloniale gebieden tengevol ge van de Europese gebeurtenissen heeft voorgedaan. Men heeft de zwakheid van het Westen gezien, men is geërgerd door .een verschrikkelijke broeder-krijg en door de afschuwelijke strijdmiddelen, die de mo derne techniek heeft uitgevonden. Men twij felt aan Europa en Europa twijfelt aan zich zelf. Het heeft ontdekt, dat beschavingen sterfelijk zijn. En het vraagt zich in gewe ten af, waar zijn plicht is. Moet het wel licht de volkeren van overzee maar aan zichzelf overlaten. Dit laatste is onmogelijk. Het Westen bezit waarden, die het niet kan verloochenen, en waarmee het de volkeren van overzee moet opvoeden. Maar er is een nieuwe gevoeligheid ontstaan én daarmee moet men rekening houden. De voogdij moet •langzamerhand wijken voor samenwerking. Daarbij gaat het over een drievoudige voor uitgang, die de ontvoogde volkeren moe ten doormaken. Vooreerst een politeke voor uitgang, de meest begeerde, krachtens een diep instinct van persoonlijke en nationale waardigheid. Flory was'van mening, dat zij steeds afhankelijk is van de economische en sociale vooruitgang. Het moet gedaan zijn met koloniale uitbuiting. En er moet een sociaal milieu geschapen worden, dat ook voor de meest onterfde volkeren een mens waardige levensstandaard mogelijk maakt. Hier ligt een geweldige taak voor Europa, een taak, die alleen vanuit een Christelijke levens-instelling haar ware vervulling vin den kan. Dr. HENRI VAN ROOIJEN, Kruisheer. der opstandelingen gratie te verle nen. Maar een groot deel der revolu- tionnaimn is niet ingegaan op het edelmoedige aanbod tot amnestie der regering, noch op haar oproep, het bloedvergieten te staken. Zij hebben dit van de hand gewezen, hetzij omdat ze nog hoopten op een overwinning, hetzij omdat zij krach tens richtlijnen van elders, niet vrij waren het aanbod te aanvaarden.". De Aartsbisschop besluit: „Dit is het rechtvaardige en objectieve oor deel over de situatie in Griekeland. Overeenkomstig haar taak heeft ook de Orthodoxe Kerk met alle krach ten gewerkt voor de pacificatie en de verzoening, maar zij heeft slechts een formele afwijzing van de zijde der opstandelingen ondervonden en ontmoet een diepe verachting van die zijde voor de Christelijke gods dienst, omdat de leiders der opstan dige benden veiwuld zijn van een fanatisme voor het materialisme en de Christelijke godsdienst wensen te vervolgen onder dezelfde voorwend sels, die Uwe Gelukzaligheid reeds sedert lange tijd kent en die wij thans op onze beurt leren kennen." De gezamenlijke hiërarchie van de Griekse Orthodoxe Kerk heeft een stemmig dit antwoord van Damaski nos goedgekeurd en aan de patriarch verzocht deze beslissing van de Or thodoxe hiërarchie aan patriarch Alexis bekend te maken. Zoals bekend is, heeft de met Ro me geünieerde Grieks-Katholieke Kerk reeds enige tijd geleden zich tot de Katholieke Bisschoppen der gehele wereld gewend en hen in ken nis gesteld van de door de commu nistische benden bedreven wreedhe den om vooral met de misdadige de portatie der Griekse kinderen. C} e k on (l e i' en mooier wotdt Uw huid door Hama- melis, het sap van de struik Witch Hazel, verwerkt in Hamea-crème. CHINA's MATA HARI. Ook China heeft tijdens de oorlog met Japan zijn Mata Hari gekend. „Blinkende Jade" was de bijnaam van deze 35-jarige, betoverend knap pe verschijning, die ijverig voor de Jappen spionneerde en in Peking zelfs in een Japans generaalsuni form rondliep. Het Hoge Hof van Ho- pei veroordeelde haar in laatste in stantie ter dood, revisie verzoeken en verzoeken om gratie van de hand wijzend. „Blinkende Jade" gaf als haar laat ste wens te kennen in haar rijkste gewaden gekleed naar het executie terrein te mogen gaan. Ook voor de wijze van terechtstellen had zij nog speciale verzoeken, die natuurlijk in gewilligd werden. TIBET... Tibet, het land van de Daila Lama, heeft de wereld medegedeeld, dat tot het jaar 1950 de landsgrenzen hermetisch gesloten zullen blijven. Waarom? Een der woordvoerders van de Daila Lama heeft dit besluit als volgt toegelicht: „In geval er tus sen de grote mogendheden opnieuw een oorlog uitbreekt, willen wij vreemde invloeden weren, die ons land wellicht in dit conflict zouden willen betrekken." Of dit na 1950 dan niet meer het geval is? De Daila Lama zowel als zijn woordvoerders geven op die vraag geen antwoord. Over twee jaar zal de internationale toestand wel licht minder gespannen zijn, aldus zullen zij denken, en dan is het tijd genoeg de grenzen wederom wijd open te stellen. Generaal "de Gaulle op de sprekers- tribune van een van van de vele ver gaderingen, welke hij de laatste tijd toegesproken heeft.

Leidse Courant | 1948 | | pagina 5