Gemeenteraad van Voorschoten Grootse betoging der Katholieke Actie te Rome De strijd tegen de Kerk in Tsjecho-Slowakije SATERDAG 24 JULI 1948 uE EEIDSE COltRANT EERSTE BLAD - PAGINA 3 Vrijdagavond kwam de gemeente raad Voorschoten bijeen. De voorzit ter, herdacht het om het leven geko men lid, de heer Bancken: „Als een man met het hart op de rechte plaats, eerlijk, oprecht en zui ver in geheel zijn doen en laten over het ganse terrein van het leven. Een man met hart voor zijn werk. velen ten voorbeeld." Een man, die in een voud vocht voor de iedalen, zoals hij meende die te moeten stellen. Zo ook heeft hij het gemeentebelang in zijn kwaliteit als lid van de raad gediend. Dankbaar zijn wij dan ook voor al hetgeen de heer Bancken voor de ge meente Voorschoten heeft gedaan". Bij het voorstel tot het verlenen van subsidie voor de bijzondere be waarscholen wordt even uitvoerig gediscussieerd, daar diverse leden van de raad aandringen op verhoging van de subsidie. Daar er een rijksre geling te verwachten is in deze aan gelegenheid, meent men er goed aan te doen de getroffen regeling niet te wijzigen, maar deze af te wachten, zodat er, om het met de woorden van wethouder Schrama te zeggen, geen druppel in een emmer werd gedaan door de subsidie met een klein be drag te verhogen. Bij de vastgestelde regeling wordt 8.00 per leerling van 4 jaar en ouder verstrekt. Het oude, zo netelige uitbreidings plan van de gemeente komt te ver vallen, maar B. en W. stellen voor een herziening van het plan van uit breiding voor te bereiden en het daartoe strekkende ontwerp vast te stellen. Zulks is geschied, maar met de nodige bemerkingen. De heer O. R. I. Viveen geeft B. en W. de tip om in de moeilijkheden bij de traverse door het dorp het oordeel te vragen van verkeerstechnici en deskundigen. opdat de gemeente met goede argu menten tegen de Waterstaat kan op treden. De voorzitter deelde mede. dat reeds een rapport naar de A.N.W.B. en de K.N.A.C. was gestuurd. Alhoe wel de heer Viveer zich erop beroemt 'n goede fietser te zijn, toch vindt hij die ellendige Jchoolstraat gevaarlijk. Daarom stelt hij dan ook de vraag, of het niet mogelijk is om voor dit geval een verkeersregeling te treffen. Burgemeester deelt mede, dat de Rijksverkeerspolitie in deze gekend za! worden en det geprobeerd zal_ worden om althans een noodoplossing" te vinden. De heer Fortanier dringt aan op spoed, maar ook wethouder Schrama, want het houdt de uitbrei ding van Voorschoten maar tegen, doch hij wil een gedegen oploss' Gebouwen van historische waarde vragen een bijzondere bescherming. Het voorstel van B. en W. dat een wijziging in de alg. politieverorde ning voorstelt i.v.m. de besrijding van brandgevaar behelst dan ook, dat werkzaamheden, waardoor op eniger lei wijze brand aan deze gebouwen zou kunnen ontstaan niet gedaan mogen worden tenzij met vergunning. Deze vergunning is 24 uur van te vo ren te verkrijgen. Het voorstel werd aangenomen. Gebukt onder ondragelijke spanning. Geen enkele inwoner van Voor schoten zal bezwaar hebben tegen het bouwen van woningen, toch is er in de gemeente één instantie, die gebukt gaat onder een ondragelijke spanning en dat is het transformatorhuisje aan de Schoolstraat. Zij kan geen uitbrei ding meer hebben en is maximaal be last. Een nieuwe aansluiting aan het hoogspanningsnet is noodzakelijk. B. en W. stellen daarom voor over te gaan tot de bouw van een nieuw transformatorhuisje en de benodigde gelden beschikbaar te willen stellen. Bouw, inrichting, materialen en ar beidsloon brengen de kosten op 20.000.—Daar allen de noodzaak in zagen en graag kinderen des lichts zijn werden tegen dit voorstel geen bezwaren ingediend. Met de bouw zal eerst in 1949 een aanvang worden gemaakt. Maar indachtig het woord „regeren is vooruizien" en met het oog gericht op de toestemmingen en vergunningen is dit geval vroegtijdig aangepakt. Voorschoten groeit en breidt zich uit. Wij hebben een uitbreidingsplan, STOMPWIJK Het bestuur van de harddraverij - vereniging „Nooit Gedacht", tevens belast met de organisatie van de jubileumfeesten te Stompwijk heeft in een onlangs gehouden vergade ring het programa voor de a.s. feest dagen vastgesteld. Bij voldoende deelname zal op 3 Aug. een gondelvaart gehouden wor den ter inleiding van de feestelijk heden. Woensdag 4 Aug is het de dag van de alom en van ouds bekende Grote Kortebaan draverij. Donderdag 5 Augustus des voormiddags y) uur een draverij met hindernissen voor boeren paarden onder de man om geldprijzen. Voor deze draverij kun- n enworden ingeschreven paarden, welke in eigendom zijn van inwoners van de gemeente Leidschendam. Ge lijktijdig worden er kinderfeesten en kinderspelen gehouden. In de namiddag voorts ringsteken en andere volksspelen. 's-Avonds 7 uur een voetba1 wedstrijd. Stompw. BoysA.V.V. (Leidschendam) om een schitterende beker. De feestelijkheden worden beslo ten met een groot vuurwerk. Gezien de reputatie van de harddrayerij- vereniging „Nooi Gedacht-' op het ge bied van organiseren vfn feesten be looft het Jubileumfeest iets gewel digs te worden. Het is vanzelfspre- ken, dat de inwoners van Stompwyk gedurende de feestdagen de vlag uit steken. Alle inwoners krijgen bin nenkort mededeling hoe de inschrij ving voor de volksspelen geregeld is. Personalia Onze plaatsgenoot Cranneman slaagde voor het Mulo dip'oma A. we krijgen uitbreiding van het hoog spanningsnet, maar ook onze water voorziening eist uitbreiding. In 1927 werd gemiddeld 1000 M3 per dag ge bruikt en dat werd onttrokken aan de bestaande in exploitatie zijnde bronputten. Daar dit te veel is, is het chloorgehalte van het water hoger geworden. Nu is chloor niet zo ge zond, maar goed v/ater wel. Daar ei nu nog steeds een stijging van het chloorgehalte plaats vindt meent B. en W. niet langer te mogen wachten en vragen derhalve in deze vergade ring aan de raad om een crediet van 24.000 te willen beschikbaarstellen vooor het maken van vier nieuwe bronputten voor de gemeentelijke watervoorziening. De heer van Dode- weerd is van mening, nadat hij 't rap port van het Rijksinstituut van Drink watervoorziening ingezien heeft, dat uitbreiding met nieuwe bronputten het chloorgehalte niet zal drukken. De voorz. deelt mede, dat hij geen deskundige is op dit gebied, maar dat hij zich houdt aan de voorlichting die verstrekt is door het Ingenieursbu reau „Eksteer". Secretaris de Bres heeft het rapport van het Rijksinsti tuut bij de hand en overtuigt hier mede de heer van Dodeweerd. dat uit breiding met nieuwe putten het chloorgehalte wel drukt. Genoemde heer legt zich er bij neer. De heer Limburg zegt we moeten wel en de heer Fortanier vindt het noodzaak. Daarna werd het voorstel aangeno men'. Gekomen bij de rondvraag infor meert mevrouw Romeijn-Oostveen naar de bouw van de 28 woningen aan de Tolstraat. Burgemeester kan mededelen, dat alle instanties, die vergunning moeten verlenen momen teel zijn gepasseerd en dat de wacht is op de toestemming om te mogen aanbesteden. Daar dit kwartaal „vol geboekt" is, zullen we moeten wach ten op het volgende kwartaal. Nog enkele opmerkingen van sommige le den en dan volgt de sluiting. LANGERAAR Personalia Voor het Mulo di ploma A is geslaagd mej. Ploni Hoo- geveen alhier. ROELOF ARENDS VEEN „Vox Laeta". Op het gehouden zangconcours te Slikkerveer behaalde de gemengde zangvereniging „Vox Laeta" alhier in de eerste afdeling met 309 punten een le prijs. Daar dit de tweede maal achtereen is, dat in de eerste afd. een eerste prijs be haald is, is dit weer mooi. mede voor haar eminente directeur, Toon Vran- ken; en wij willen daar dan ook gaarne een van harte proficiat aan toevoegen. WOUBRUGGE Geboren: Antonius W„ z. van A. Lieverse en J. Verhorik; Johanna Adr. C., d. van P. G. van Luiing en I. M. Hoogendoorn. Ondertrouwd: B. Kinkel 27 jaar en C. Vergunst 22 jaar. ZEVENHOVEN Personalia Geslaagd voor het einddiploma Middelbaar Technische School te Amsterdam afd. Werktuig bouwkunde de heer H. H. J. Kerk hoven. Geslaagd voor het einddi ploma huishoudschool te Bergen (NH) mej G. C. v. d. Weijden. Geboren: Adriana Maria d. v. H. G. Nieuwenhuizen en M. A. Kan delaar; Martina Cornelia Maria d. v. A. Cornelisse en M. A. de Groot; Adrianus Petrus z. v. H. J. v. Smoo renburg en E. J. Nolte: Evert z. v. C. v. 't Wout en J. de Vreede; An- thonia Christina Maria, d. v. J. L. Koot en A. M. Kandelaar; Marinus Leonardus z. v. M. L. Ka'shoven en M. Vermeulen. Ondertrouwd: A. J. v. Veen 26 j. en J. Blommenstein, 23 j. te Amster dam; B. G. den Dubbelden 35 j te Nieuwkoop en A. C. v. d. Hoort 27 jaar. Overleden: A. J. v. Smoorenburg wedn. v. J. v. d. Meer. KATWIJK Oorlogsmonument De inzame ling voor het oorlogsmonument brachtf 2350 op In 1946 was aanwe zig f 3498. De Oranjevereniging te Katwijk a. d. Rijn gaf reeds tijdens de oorlog f 450, wordt totaal f 6298. Er is in totaal nodig f 7000, zodat hieraan nog ontbreekt f 702. Die nog niet in de ge^genheid geweest mocht zijn hun gave te schenken voor dit doel, kunnen dit alsnog zen den aan het adres Wyborghstraat 7 LEIDSCHENDAM Niwin. Het plaatselijk Niwin-* comité heeft het zo ver gekregen, dat 300 pakketten naar Indië gezon den kunnen worden. Mooi resultaat. NOORD WIJKERHOUT Priesterfeest. Vanavond om 7 uur wordt aan de grens der parochie plechtig afgehaald pater J. M. van Hensbergen C.S.Sp. Op zijn tocht naar de parochiekerk zal de neomist worden begeleid door zijn familie, de pastoor der St. Jozef-parochie en de burgemeester. Vele verenigingen zullen in de stoet meelopen o.a. de Gidsen, Verkenners, G.I.O.S., M.V.G., V.V.S.B., L.T.J., K.A.J, en K.J.M.V. Ook de muziekvereniging „St. Jean ne d'Arc" zal haar medewerking verlenen. Alle parochianen zorgen vanzelfsprekend, dat de vlaggen uit gestoken zijn! Om half acht is er Lof in de St. Jozefkerk als welkom aan de neomist. Om 10 uur Zondag zal pa ter van Hensbergen zijn eerste PI. H. Mis opdragen en om half 5 uur 's middags plechtig danklof met Te Deum. Gemeenteraad De Raad der ge meente komt Donderdag 29 Juli, des namiddags te half acht uur bijeen. De agenda vermeld o.a.: Verzoek van de R.K. woningbouwvereniging „St. Antonius van Paduaom een voorschot voor de aankoop van gron den in de buurtschap „De Zilk", met de bedoeling daarop woningwetwo ningen te bouwen. Verzoek van W. J. M. Hulsebosch, Regenvlietweg 24 Zilk, om toekenning van een pre mie ten behoeve van het verbeteren van de woning Regvlietweg 24 Ver-, zoek van P. P. Verdegaal, School straat 2, alhier, om toekenning van een premie ten behoeve van het split sen van het perceel Schoolstraat 2 in twee woningen. Verzoek van het bestuur der St. Jozefschool, inge volge artikel 72 der Lager Onderwijs wet, om gelden beschikbaar te stel len voor de inrichting van een nieuw schoollokaal. Voorstel van B en W tot verschillende wegverbeteringen NOORDWIJKERHOUT Autotocht ouden van dagen. De autotocht der ouden van dagen is mede dank zij het zonnige zomer weer uitstekend geslaagd. Om kwart voor 1 werd vanaf de Koninginne weg met een groot aantal auto's, welwillend door particulieren voor dit doel afgestaan en met een paar autobussen, gestart. Vóór de tocht aanving werden aan de mannelijke deelnemers sigaren uitgedeeld en aan de vrouwen zakjes met snoep. Opperwachtmeester Been opende met de politiemotor de stoet en aan de staart volgde de proviandwagen van de firma van den Berg en Smit. Gereden werd over De Zilk via Park Groenendaal over Haarlemmermeer, langs Schiphol, Hilversum en zo naar het einddoel, het ontspannings oord Oud Valkeveen. Hier aangeko men werd eerst koffie geserveerd. Vervolgens pannekoeken en hierna werd de broodmaaltijd gebruikt. Tij dens de maaltijd werd gesproken door de burgemeester, die de tocht ook meemaakte. Namens de Ouden van dagen sprak de heer B. Vos, waarna de voorzitter van het comité de heer C. Geerlings het woord nam, Zijn spijt er over uitdrukkend, dat de heren Benno en Brama, die zo veel hebben bijgedragen in de finan ciële lasten, niet mee konden gaan. De vrolijke noot ontbrak evenmin doordat een der deelnemers, de heer E. Broekhof, ging voordragen. Wet houder van der Voet sprak ook nog een kort woord en wees op de een heid in Noord wij kerhout hetgeen wel door het organiseren van deze tocht is bewezen. Ook ds. Spaling sprak tijdens de maaltijd. Om 7 uur velen vonden het nog te vroeg werd de terugtocht aanvaard over Amsterdam, Haarlem, Rijksstraat weg. Bij de Vlashoven stonden de beide plaatselijke muziekkorpsen om de oudjes op te wachten en een talrijk publiek was eveneens daar aanwezig om de deelnemers te ver welkomen. In optocht ging men naar het plein van de St. Jozefkerk al waar werd uitgestapt. Voor de opge stelde microfoon sprak de burge meester nog een kort woord. Hij dankte allen die hadden meegewerkt om' deze dag te doen slagen en zeide dat de deelnemers allen even en thousiast zijn over de fijne dag wel ke achter de rug is. Pastoor v. d. Waarden nam ook nog het woord en zei vooral dank aan het comité voor alles wat het gedaan heeft. De proef na de oorlogsjaren om weer de tocht te houden, aldus spreker is best ge slaagd. Ten slotte dankte voorzitter Geerlings namens de ouden van da gen de heren Benno en Brama die belangeloos voor de filmvoorstelling hebben gezorgd. Ook dankte hij alle goede gevers voor het meegenomen proviand, de muziekverenigingen voor hun medewerking, alsmede de politie en ieder die ook maar op enige wijze heeft meegeholpen voor het slagen der tocht. - Geboren: Cornells J„ z. van A. J. v. d. SlotMooijelcind; Jacoba H., van H. J. Musegaase—Timmers; Nicolaas J. C. M., z. van N. J. Dui venvoordenvan der Weijden; Pe- tronella M. A., d. van C. Brama Kromhout; Henricus C. M.. z.. van W. OostdamLangeveld; Anto nius J. M. M., z. van H. F. Th. Cre- mersFila; Cornelia B., d. van P. BonnemaTriemstra; Johanna Chr. M., d. van A. J. PenningsCozijn; Theodorus G. M„ z. van J. van Gijls- wijk'Meijer; Willemtje J., d. van H. v. d. NietHaasnoot; Johannes W. H., z. van W. PompeKors; Leo nardus J. M., z. van J. v. d. Berg /"\MTRENT DE GROOTSE MEETING in begin September der Italiaan- se jongeren der Katholieke Actie, waaraan alleen reeds uit Italië een half millioen personen zullen deelnemen, vernemen wij, dat aan 54 lan den reeds uitnodigingen zijn verstuurd om met hun delegaties daaraan deel tt nemen. Vijftien landen hebben hun deelneming reeds toegezegd. Zwit serland zal ter gelegenheid hiervan een pelgrimstocht organiseren, waar aan meer dan 2000 jonge mannen zul len deelnemen. Om 18 uur zullen er concerten wor den gegeven op de Pincio. In de avond te 21 uur wordt op het St. Pie tersplein het toneelstuk: De Gehei men der H. Mis van Calderon de la Barca opgevoerd. Zaterdag 11 September zullen er in de vier voornaamste basilieken H. Missen voor de deelnemers worden Opgedragen. Om 22 uur 's avonds er een grootse huldebetuiging aan de H. Vader, waarbij toespraken door de buitenlandse vertegenwoordigers van de landelijk voorzitter en daarna een gemeenschappelijke geloofsbelijdenis. Op Zondagavond 12 September te 18 uur zal de H. Vader een toe spraak houden tot de jeugd van de gehele wereld, welke door Radio Va- ticana zal worden uitgezonden. Maandag 13 September wordt er hulde gebracht bij het graf van Paus Pius XI. Tevens zullen er Missen worden gelezen voor de overleden le den der jongerenbeweging der Katho lieke Actie. Op 14 September ten slotte zal er een bijeenkomst worden gehouden van de hoofdvertegenwoordigers van de jeugdbeweging der Katholieke Actie over de gehele wereld. Toespraken van Z.H. de Paus Bij deze gelegenheid zal het dertig jarig bestaan van de Italiaanse Kath. Actie voor Jonge Vrouwen en het tachtigjarig bestaan van de Kath. Ac tie voor jonge Mannen gevierd wor den. De feestviering wordt op 4 Septem ber in de Santa Maria Maggiore ge opend. Op Zondag 5 September zal, na een plechtige H. Mis met algeme ne H. Communie, om 10 uur de of ficiële viering van het dertig-jarig bestaan der K.A. voor Jonge Vrou wen beginnen, waarbij de presidente een toespraak zal houden. Des avonds te 18 uur zal de H. Va der een rede uitspreken. Maandag 6 September is er een pontificale Hoogmis in de St. Pieters basiliek, waarna het Congres der K. A. voor de Jonge Vrouwen wordt ge sloten. Vrijdag 10 September begint de vie ring van het tachtigjarig bestaan del. Kath. Actie voor de Jonge Mannen. Deze wordt 's morgens te tien uur in de Santa Maria Maggiore geopend. Weijers; Cornelis D., z. van P. J, ZandvlietBeij: Alida T. P. M„ d. van J. P. J. HeemskerkRietveld; Elisabeth B. M., d. v. J. Duivenvoor devan der Voort; Wilhelmus P., z. van J. H. Heemskerkde Groot. Huwelijksaangifte: D. N. Peschier 26 jaar en A. Koops 22 jaaf; G. J. Siebelt 29 jaar en C. J. de Winter 27 jaar; J. A. L. J. Duivenvoorde 25 jaar en C. W. van den berg 23 jaar. Gehuwd: L. G. Verhagen en M. A. v. d. Berg; G. G. M. Warmerdam en A. C. M. van Steijn. Ovedleden: A. v. d.» Ploeg, 71 jaar echtgenoot van H. Smit. SASSENHEIM PersonaiSa. - Voor het Mulo-di ploma slaagden K. Korzas, W. v. d. Nouland en L. Waasdorp. Geboren: Maria A. E., d. van A. W. Wesseling en J. M. Verkade; He lena J„ d. van W. Zandbergen en K. A.J. Hylkema; Jan, z. van H. Broer en A. van Noort; Johanna A. C., d. Ovan P. H. Oudshoorn en G. M. H. Verbree; Leendert, z. van J. van Nieuwkoop en P. C. Brouwer; Wil lem J., z. v. C. v. d. Zouwen en W. J. C. Landa Ondertrouwd: J. C. Meijer 29 jaar en M. C. v. d. Meer 26 jaar; Nicolaas A. v. d; Bruggen 46 jaar en C..W. van Egmond 31 jaar. l Getrouwd: G. M. Hoogkamer 24 jaar en C. W. van Velzen 23 jaar. Overleden; P. Nicola 56 jaar. WASSENAAR Een ongeluk komt nooit alleen. Voor de zovee'ste maal heeft de steile Bronckhorstlaan in Rijksdorp ach ter de Katwijkseweg v/eer enkele slachtoffers geëist. Mevrouw H. uit Dedemsvaart kon bij het affietsen van de heuvel de macht over het stuur niet houden. Zij viel en het 5-jarig zoontje van mevr. Z. uit Was senaar, dat achter op de fiets zat, liep daarbij een hersenschudding en enkele hoofdwonden op. De moeder van dit knaapje zag het ongeluk ge beuren en schrok zo hevig, dat zij met haar fiets tegen een boom reed. Het ongeluk wilde, dat een driejarig zoontje van mevr. H., dat bij mevr. Z. achterop zat ook een hersen schudding opliep. Dr. Hubbeling ver leende de eerste hulp en liet de bei de slachtoffers overbrengen naar de woning van mevr. Z. Nachtwaker was inbreker. De nachtwaker J. uit Den Haag werd Krachtige tegenstand der Katholieken De strijd om de rechten en vrij heden der Kerk in Tsjechoslowakije wordt met de dag feller gevoerd. Bestond er aanvankelijk, vooral ten gevolge van de eenzijdige voorlich ting door de Praagse communistische regering en de onvolledige en daar door valse voorstelling van zaken door neutrale bladen en persbureaux over de gebeurtenissen in Praag, een zekere bezorgdheid onder de katho lieken in West Europa of de houding van Mgr. Beran wel krachtig genoegi zou zijn, thans is wel duidelijk, dat deze bezorgdheid ongegrond is. Het katholieke episcopaat in Tsje- choslowijkije blijkt wel degelijk een betrouwbare wegwijzer te zijn in de strijd van het volk tegen de dictatuur van het materialisme, die de Tsjechen en Slowaken bij de Februari omwen teling is opgedrongen. Onder de onwankelbare leiding van Mgr. Beran ontwikkelt zich de tegen stand der geestelijke élite van 't land steeds sterker en intensiever. De leugenachtige beloften en toe zeggingen van de communisten te genover de Kerk worden door de aartsbisschop van Praag in zijn brie ven en toespraken zakelijk en daardoor op een bijzonder krachtda dige en afdoende wijze uiteenge zet. Het heeft op de openbare mening van Tsjechoslowakije de grootste in druk gemaakt, dat de aartsbisschop voor zjjn besluiten en mededelingen van de kerkdeuren gebruik maakt, omdat andere publicatiemiddelen hem ontbreken en de katholieke weekbladen ondanks alle toezeggin gen niet mogen verschijnen. Ook het bekende katholieke week blad „Rozsévav", dat na het oorspron kelijke verbod in Maart weer mocht verschijnen, is in Juni opnieuw ver boden. Op eenzelfde wijze wordt thans ook de brief, die Mgr. Beran op 6 Juli zond aan minister Jepicka over het onderwijsvraagstuk en waarover de regering in alle talen zwijgt, door ka tholieken zowel als niet-katholieken vermeningvuldigd en verspreid, zodat het mag worden verwacht, dat de openbare mening in Tsjechoslowakije binnen korte tijd ingelicht zal zijn over de houding van het Tsjechoslo- waakse episcopaat in deze kwesie en over de dubbelzinnige handelwijze van de regering. Door al deze zaken is de reeds he- staande spanning tussen regering en Kerk aanzienlijk verscherpt. Da*: al les wijst er op, dat de katholieken me; aan hun hoofd het Episcopaat nir*^ zullen wijken voor leugen, geweld en terreur, maar wat het ook moge kos ten, tot het einde toe zullen strijden voor de verdediging van de mense lijke rechten en vrijden en voor de handhaving van het Christelijk erf deel door de recherche aangehouden. Na een onderzoek bleek, dat J. zich tot driemaal toe de toegang had ver schaft tot de R. K. Huishoudschool in de Kerkstraat. Bij een van zijn bezoeken had hij zich een bedrag aan geld en een actetas toegeëigend. Veteranen voetballen. Maandag, avond kwart over 7 zal op het voet- balterrein in het Kerkehout een voet balwedstrijd worden gespeeld tussen de veteranen van Blauw Zwart en van Wassenaar. Zuinig met water. De hoeveel heid water, waarover in Wassenaar beschikt kan worden, is beperkt. De noodzakelijk geworden uitbreiding van de watervoorzieningsinstallatie kon nog niet worden uitgevoerd in verband met moeilijkheden bij de materiaal-aanvoer. Vooral op droge warme dagen is de kans groot, dat de normale druk in de leidingen niet gehandhaafd kan blijven. De erva ring leert n.l dat op zulke dagen minstens de helft van het geleverde water gebruikt wordt voor het be sproeien van tuinen en gazons. Om moeilijkheden bij de water voorziening te voorkomen doet de Directeur van de Gemeentebedrijven het verzoek om het verbruik van water voor besproeiingsdoeleinden zoveel mogelijk te beperken. LAATSTE BERICHTEN DE NIEUWE ZITTING DER STATEN-GENERAAL. De leden der beide Kamers van de Staten-Generaal zijn opgeroepen voor een verenigde vergadering in het gebouw der Tweede Kamer op Dinsdag, 27 Juli, des namiddags te kwart voor één. In deze vergadering zal de minis ter-president, daartoe gemachtigd door H. K. H. de Prinses-Regentes, de aanstaande zitting der Staten-Ge- neraa' te één uur openen. Te kwart over twee vergadert de Eerste Ka mer, om voor het onderzoek der geloofsbrieven en beëdieine der Ied«m Voorts wordt o.m. geloot voor het bepalen van de tijd van aftreding der leden. Na benoeming van de leden van enige commissies wordt 't wets ontwerp tot wijziging van de wet van 2 Augustus 1935, houdende bepalin gen betrekking hebbende op de zee vaartdiploma's behandeld. Te half drie komt de Tweede 'Ka mer, o.m. voor het onderzoek der geloofsbrieven en beëediging der le den. Voorts zal de nominatie voor GERUCHTEN OMTRENT VERKEER IN DUITSLAND. Sommige politieke waarnemers, die in betrekking staan met de Rus sische bestuurskringen, verklaren, dat na het van kracht worden van de .definitieve munthervorming in de Sovjetzöne, weldra maatregelen zullen worden getroffen om alle be perkingen van het verkeer tussen de Russische en de Westersche zones op te heffen, zo meldt A. F. P. Reizigers verklaren, dat bij de Russische wachtposten aan de de marcatielijn het gerucht dc ronde doet dat het verkeer spoedig zal worden hervat. CRISIS IN DE BELGISCHE HOTELNIJVERHEID Met betrekking tot de crisis, die de Belgische hotelnijverheid thans doormaakt, heeft de Belgische Se naat gisteren een wetsvoorstel aan genomen, op grond waarvan aan hotel-, restaurant- en caféhouders in de Belgische badplaatsen een wette lijk uitstel van betaling wordt ver leend tot 1 October 1949. Dit mora torium geldt ook voor wissels. Op fiscale vorderingen heeft dit uitstel van betaling evenwel geen betrek king. STAAT VAN BELEG IN CAIRO? Volgens te Nicosia (Cyprus) aange komen reizigers is in Cairo de staat van beleg afgekondigd. Er was niets bijzonders te bemerken, doch de kranten werden een dag opgehou den voordat zij Egypte mochten ver laten. JEUGDIGE MOORDENAAR GEVAT. Te Ohio is een 22-jarige man ge vat, die met een kameraad de inten dant van de boerderij van een ver- beteringsgestioht, waaruit hij op erewoord vrijgelaten was, en diens vrouw en dochter in koelen bloede doodgeschoten heeft. Hy bekende nog vier moorden begaan te hebben. Volgens zijn zeggen was de moord op de intendant een wraakoefening, omdat deze hem als een rat behan deld had en hem had geslagen. De kameraad kwam om bij een vuur gevecht waarbij de twee misdadigers trachtten door een omsingeling van de politie heen te breken. Een poli- tie-agent werd ernstig gewond. SCHEEPSBERICHTEN ALCHIBA 22 Juli te Victoria ALU- DRA 22 Juli van Port Okha naar Bombay GROOTEKËRK 23 Juli v. Sydney te Townsvi'le LINDEKERK 23 Juli van Genua MEERKERK 22 Juli van Colombo ZONNEWIJK 23 Juli te Durban. AXELDIJK, 23 Juli 750 mijl West van Colombo; BERLAGE, 21 Juli van Soerabaya te Batavia. BLOEMFON TEIN, 23 Juli van Teneriffe naar Kaapstad. BOSCHFONTEIN, 21 Juli te Rio de Janeiiti; BRITSI/M, 23 Juli van Nuevitas naar Rotterdam. CLEO- DORA (Tt.), pass 24 Juli Gibraltar; DELFTDIJK. 23 Juli van Londen te Rotterdam; EEMLAND, pass. 23 Juli Kaapverdische Eilanden; GAASTER- KERK, 2 4Juli van Antwerpen te Kaapstad verwacht; GROOTEBEER. 23 Juli van Batavia via Aden naar Amsterdam; INDRAPOERA, pass. 23 Juli Kaap St. Vincent; JOHAN, VAN OLDENBARNEVELT, 23 Juli van Batavia via Aden naar Amsterdam; LAWAK, vertrekt 25 Juli van Van couver naar Seattle. LEUVEKERK, 23 Juli te Marseille. LISSEKERK, 23 Juli van Port Soedan; MACUBA (T.), 21 Juli van Singapore naar Pladjoe. MAETSUYCKER, 21 Juli van Singa pore te Fremantle; MIRZA (T.), pass. 21 Juli Thursday eil.; POLYDORUS, 24 Juli te Port Said; PRINS WILLEM II, 24 Juli 100 mijl West Scillies. MARKTBERICHTEN ALKMAAR 23 Juli 1948 Kaas Aangevoerd werden 37.000 kg 13 stapels fabrlekskaas f 79, 8 stapels boerenkaas f 78.50 per 50 kg Handel stug. UTRECHT 23 Juli 1948 Kaas Aan voer 58 partijen kaas, aantal kazen 2215 wegende 14372 kg. Eerste kwali- f 1.66-f 1.68, zware kwaliteit f *1.72. teit f 1.69-f 171 tweede kwaliteit De handel was redelijk. UTRECHT, 24 Juli. Vee. Aanvoer totaal 2363 dieren, 698 runderen, 42 graskalveren, 40 nuchtere kalveren, 322 schapen en lammeren, 225 var kens, 723 biggen, 48 bokken en gei ten. De prijzen varieerden voor stie ren 350—550, kalfvaarzen 400 525, graskalveren 100180, nuch tere kalveren 203'5, pinken 200 350, melkkoeien 450750, ka'f- koeien 475775, vaarskoeien 300 500, schapen 6080, lammeren 25—35, magere varkens f 6590, biggen 3862, bokken en geiten 2050. De handel was: rundvee matig, biggen matig, schapen rede lijk. TER AAR, 23 Juli. Groente. Snij bonen 5.708.60, idem stek f 3.90 5.00, stokprincessen 7 908.70, stambonen 7.708.50, witte pron- kres 4.30 en tuinbonen 1.611.81; bloemkool 480 cent per stuk, bos- peen 1718 cent per bos, selderij 1 2 cent en peterselie 1 cent per bos, Sla 28, komkommers 315 cent per stuk aardappelen 6 cent, kroten 716 cent, waspeen 1317 cent, to maten 16—42 cent, rodekool 1012 cent, rabarber 3—-5 cent, postelein. 2628 cent, prei 2 cent, andijvie 4 5 cent, uien 1516 cent, zilveruien 6 cent per kg.; bos-uien 716 cent, bos kroten 38 cent per bos; kruis bessen 25 cent, zwarte bessen 5560 cent,, druiven 7577 cent per pond; bloemen 815 cent per bos; Augur ken, basterd f 3.75, grof 3.bom men 4.50 en knorrels 90 cent per 25 kilogram. KATWIJK a. d. RIJN, 23 Juli. Groente. Aardappele bonken 5.60 9.70, idem grote 6.6010.80, idem Drielingen 3.70—7.90, idem Kriel 4.10—4.80, bospeen f 12.40—23.10, waspeen I 12.2020.10, idem II 11.00—14.10, sla 3.10—6.90, princ. bonen 7892.10, snijbonen 83.10 93.70, andijvie 6.309.20, bloem kool Ia 65.10—89.40, idem I f 44.10 60.20, idem II 28—31.30, idem III 14.1016.kroten 1416, uien 7.1013.20, rabarber 5.90—6.90, postelein 3032.10. ROELOFARENDSVEEN, 23 Juli. Groente. Tomaten 6379 cent, kropsla 1.508.40, andijvie 4.00 5.70, bloemkool 3239, rode kool 49, bleekselderij 78. breek- peen 813. kroten 10—11, bos- kroten 36 per 100; tuinbonen 1.701.80. snijbonen 6.808.70. idem stek 3.605.40, princessebo- nen 8.409.10, dubb. stambonen 7.108.30 per 10 kg.; Augurken: Grof 3.203.90, idem Bom 2.70 3.10, idem Stippel 12.30 per 25 kilogram. Bloemen. Anglaia 411 cent, Gladiolen 524 cent, Dahlia 1142 cent, Liafris 518 cent, Scabiosa 10 24 cent, Alstrumeria 822 cent, Asters 7—22 cent, Begonia 830 Rayonanten 1729 cent per stuk. cent, Potchrysanten 21—50 cent, VEUR, 24 Juli. Groente. Tomaten 5664 cent, komkommers Ia 811 cent, idem I 710 cent, idem II 68 cent, idem III 56 cent, bloemkool Ia 5000 cent, idem I 4043 cent. idem II 34—36 cent, idem III 2529 cent, spinazie 612 cent, andijvie 40 cent, postelein 712 cent,#peen 1921 cent, stambonen 7075 cent, snijbonen 9095 cent, perziken I 40—45 cent, idem II 3035 cent.

Leidse Courant | 1948 | | pagina 3