De begroting eindelijk in behandeling genomen VRIJDAG 23 JULI 1948 DE LEIDSE COURANT PAGINA 2 VERZOEK OM SCHADELOOS STELLING De Eerste Kamer heeft zich in haar vergadering van gistermiddag met de conclusie van het verslag der commissie voor de verzoekschriften omtrent de inlichtingen op het adres van R. P. Wiek te Amsterdam hou dende verzoek om schadeloosstel ling wegen een aan zijn vrouw ont nomen bedrag van f 5151 bij haar arrestatie door de Binnenlandse Strijdkrachten op 7 Mei 1945. Na kennisneming van deze inlichtingen is de commissie gebleken, dat het ook na een nader ingesteld onderzoek aanneme^k is, dat de in het adres bedoelde gelden zijn zoekgeraakt, doch dat het geenszins vaststaat, wie zich aan deze onregelmatigheid heeft schuldig gemaakt. Adressant zal zich aldus de commissie in haar ver slag intussen te zijnertijd om scha deloosstelling kunnen wenden tot de Raad voor Overheidsaansprakelijk- heid Bezettingshandelingcn, genoemd in artikel 7 van het bij de Tweede Kamer aanhangige ontwerp van wet met betrekking tot de aansprakelijk heid van de overheid voor handelin gen verricht tijdens of tengevolge van de bezetting, wanneer dit wets ontwerp tot wet zal zijn verheven. Op grond van het vorenstaande steMe de commissie voor over te gaan tot de orde van de dag. Z.h.s. heeft de Eerste Kamer ver volgens verscheidene wetsontwerpen aangehouden. LIQUIDATIE INDISCH OVER- BRUGGINGS-ONDERWIJS. Het bestuur van de stichting on derwijs gerepatrieerden, welk onder wijs een aflopend karakter draagt en thans tot de strikt nodige instel lingen wordt beperkt, maakt bekend, dat voor het cursusjaar 19481949 de volgende overbruggings-H. B. S.'en gehandhaafd blijven: Den Haag, Leiden, Haarlem. Amsterdam en Utrecht. Van de lagere scholen blij ven gehandhaafd die te Rotterdam, Den Haag. Leiden, Noordwijk, Haar lem, Amsterdam. Utrecht en Wau- bach (Lauradorp). LICHTING 1948 VAN ZESDE INFANTERIE DEPOT. Uit betrouwbare bron kan worden medegedeeld, dat in verband met de te verrichten herstellingen aan de kazerne te Assen de dienstplichtigen van de lichting 1948 n bestemd voor het zesde infanterie depot in de van Cornputkazerne te Steenwijk zullen opkomen en aldaar worden gelegerd. De datum van opkomst blijft onge wijzigd. GRATIFICATIE RIJKSPERSONEEL. Dezer dagen is een K.8. te ver wachten, waarbij aan het Rijksperso neel over 1948 een gratificatie van 2 pCt. wordt toegekend tot een maxi mum van 50, en voorzover de be zoldiging niet meer bedraagt dan 4380, standplaats eerste klasse 4212 standplaats tweede klasse en 4032 standplaats derde en vierde klasse rijksbezoldigingsl^esluit. PRINS BERNHARD NEEMT DEEL AAN CONCOURS HIPPIQUE TE GRONINGEN. Prins Bernhard zal Zaterdag 28 Augustus, deelnemen aan het con cours hippique, dat die dag gehouden wordt in het kader van ae tentoon stelling „Groningen 1948", welke van 25 Augustus tot 8 September in het stadspark aldaar zal worden inge richt. JHR. RUYS UIT DE PROVINCIALE STATEN VAN LIMBURG. Jhr. mr. G. Ruys de Beerenbrouck heeft wegens zijn benoeming tot lid van de Eerste Kamer ontslag geno men als lid van Provinciale Staten van Limburg. Jhr. Ruys was sedert enkele jaren voorzitter van de Ka tholieke fractie in de Provinciale Staten. ERNSTIG MOTOR-ONGELUK. Gistermorgen is op de Provinciale weg bij Zaandam, ter hoogte van de TexeLstraat een motor in volle vaart van achteren tegen een vrachtauto gereden. De berijders van de motor, man, vrouw en kind zijn ernstig ge wond naar het ziekenhuis te Zaan dam overgebracht. Hun toestand is zorgwekkend. De zwaar beschadig de motor is voor onderzoek naar het politiebureau vervoerd. EEN ONGELUKKIG SCHOT Een gedetineerde uit het kamp voor politieke delinquenten aan de Rijksweg. AmsterdamAmersfoort te Laren, die in de vooravond van Donderdag probeerde uit te breken, is door een lid van de buitenwacht neergeschoten. De bewaker zag in het half duis ter de man bij de prikkeldraadver sperring bezig deze door te knippen. Onmiddellijk loste hij een waarschu- wing§schot(?), waardoor de gedeti neerde echter dusdanig werd ge wond, dat hij vrijwel op slag over leed. Een ernstig onderzoek naar dit op treden van de bewaker zal natuur lijk noodzakelijk moeten worden in gesteld. De procureur-fiscaal bij het Bijzon der Gerechtshof te 's-Hertogenbosch eiste tegen de Rotterdamsen chauf feur J. W. de Graaij, die als S.S.-be- waker in Vught dienst had gedaan, de doodstraf. In October 1943 kreeg de sectie, waartoe ook De G. behoorde, op dracht Belgische gevangenen te gaan halen en deze naar Vught over te brengen. De troep reisde per trein naar Vught, aldaar ging het te voet verder naar het concentratiekamp. Tijdens de tocht raakte de Belg Lu- cien zeer vermoeid en liep enige pas sen uit het gelid. Verd. schoot toen op de Belg, die dodelijk werd getroffen. Uit de getuigenverhoren bleek, dat beklaagde zelf onder zijn collega's- gevangenbewaarders als fanetiekeling bekend stond. Zij waarschuwden hem niet verder te gaan, dan noodzakelijk was. EEN KALME BEURS De stemming op de effectenbeurs was gisteren wederom prijshoudend, zij het dan ook dat de koersen over het algemeen niet veel verschilden ibij de vorige slotprijzen. Na een kleine weifeUng bij de opening, volgden de koersen een opwaartse richting en tegen het slot werd in de meeste gevallen op het hoogste punt van de dag gehandeld. De af faire was echter gering en geen en kele rubriek gaf omvangrijke affai re te aanschouwen. GEMEENTERAAD VAN NOORDWIJK Vermakelijkheidsbelasting ver hoogd. Na zeer breedvoerige besprekin gen werd besloten met de stem van de heer v. Beelen tegen de verhoog de vermakeHjkheidsbelasting per 1 Juli 1948 te doen ingaan, doch daar bij de betrokken bedrijven in gele genheid te stellen om per 1 Januari 1949 en exploitatie-rekening bij B en W te kunnen indienen. Mocht hier uit blijken, dat hun bedrijf deze las ten niet kan dragen, dan zal hier mede door de raad zeker rekpning worden ghouden, Te 8 uur werd de zitting weder heropend ten verdere behandeling der begroting. Op voor stel van de Commissie van Onderzoek werd ter compensatie van de der ving der hogere raming van de straatbelasting, 6300 minder gere serveerd voor het electriciteitsbedrijf en f 1000 werd minder geraamd op de jaarwedden ambtenaren ter se cretarie. Bij meerdere hoofdstukken werden wensen kenbaar gemaakt, welke echter geen invloed hadden op het geraamde. Alleen bij hoofd stuk 422 inzake een toelage van f 600 voor een auto voor de directeur van gemeentewerken deed de heer Krau een voorstel dit niet toe te staan, om dat hij hiervan de noodzaak niet in zag. B. en W. verdedigden dit voor stel warm en bij de gehouden stem ming over deze toelage staakten de stemmen 66, zodat deze materie in een volgende vergadering nogmaals ter sprake zal worden gebracht. Het verdere gedeelte bracht nog wel be sprekingen, doch geen veranderin gen mede en na een korte rondvraag werd te half twaalf nog in comité- generaal overgegaan. ten van stads- en landleven en om te zien naar middelen tot een beter cultureel en sociaal leven in onze ste den. In deze tijd van internationale on zekerheid eri van ongemakkelijke vrede is er nimmer meer dan nu een gunstige gelegenheid, dat vrije vol keren en vrije naties elkander kun nen ontmoeten en hun inzichten kun nen uitwisselen en nieuwe vriend schap kunnen aangaan. Dat deze geest vanzelfsprekend leeft in Leiden achtte spr. duidelijk gebleken uit de wijze, waarop de bur gemeester zijn gasten heeft ontvan gen, vorig uaar en nu, en uit naam van alle studenten dankte spr. ten slotte oprecht voor het uitgesproken welkom en de goede wensen. Nadat een kopje thee was gebruikt, volgde de gebruikelijke rondgang door het stadhuis, waarna de bijeen komst ten einde was. R.K. VAKSCHOOL VOOR MEISJES TE LEIDEN. 3{atte BINNENLAND. Pater Caec. Huigens o.f.m. heeft gisteren afscheid genomen als direc teur van de Kerkelijke Muziekschool te Utrecht, waarbij vele toespraken zijn gehouden. Gisteravond werd een feestconcert gegeven door 't Utrechtse Madrigaal-koor. Het vliegveld Valkenburg mag thans gebezigd worden voor het doen opstijgen van zweefvliegtuig en voor het opleiden tot zweefvlieger. De Bijzondere Raad van Cassa tie -veroordeelde, mede op grond van een psychiatrisch rapport, G. J. de Groot tot levenslange gevangenis straf. Het Amsterdamse Bijz. Ge rechtshof had hem wegens verraad van Joden tot de doodstraf veroor deeld. De Bijzondere Raad van Cassa tie bevestigde het vonnis van het Bijz. Gerechtshof te Amsterdam, waarbij de N. S. B.-politieman P. J- Spannenburg uit Velsen tot vijftien jaar met aftrek was veroordeeld. Hij had tijdens de bezetting aan de arres taties en razzia's deelgenomen. Tegen de Rotterdamse chauffeur J. W. de Graay eiste de procureur- fiscaal bij het Bijzonder Gerechtshof te 's-Hertogenbosch de doodstraf. Verdachte maakte tijdens de bezet ting deel uit van de bewaking van het concentratiekamp Vught. In Oc tober 1943 kreeg hij van zijn supe rieuren opdracht Belgische gevan genen van het kamp „Citadel Hoey" naar Vugh te brengen. Tijdens dit transport schoot hij een oude gevan gene, die zeer vermoeid was, neer. Te Amsterdam is een bejaarde dame onder een motorwagen van lijn 24 terecht gekomen en op slag gedood. De dame wilde plotseling het ^ruisipunt Vijzelstraat Wetering- hans oversteken, waarbij zij tegen tramwagen opliep. Donderdagmiddag kwam de ge meenteraad van Noordwijk in open bare zitting bijeen met als hoofdscho tel behandeling der begroting. In de raad is één vacature, terwijl het lid Eichelsheim met kennisgeving afwe zig was. Ingekomen was een adres van de heer P. J. Klein inzake onteigening van gronden in het Langeveld voor kampeerterreinen, B. en W. adviseer den hierop afwijzend te beschikken, aangezien het particulier initiatief in zake de exploitak van de kampeer terreinen in het Langeveld voorals nog geen aanleiding geeft om in te grijpen. Het voorstel van B. en W., om ver hoging van huren toe te passen van gemeentewoningen ingeval van sa menwoning, werd z.h.s. aangenomen. Van een achttal plaatselijke onderne mingen waren beroepschriften inge komen tegen de aanslag vergunnings recht 19481949, deze bezwaarschrif ten waren niet ingediend op grond van het feit dat de aanslagen naar 't oordeel der betrokkenen te hoog zijn, dóch waren gebaseerd op de over weging „dat bij de berekening van het vergunningsrecht werd uitgegaan van een systeem, dat in strijd is met de drankwet. In een Uitvoerig prae-ad- vies werd door B. en W. aangetoond, dat van in strijd zijn me de wet of de verordening bij het door B. en W. gevolgde systeem geen sprake is. Op grond hiervan stellen zij voor deze bezwaarschriften niet ontvankelijk te verklaren, waartoe werd besloten. Door het bestuur der R.K. Ulo-school was een verzoek ingekomen om be schikbaarstelling van het vijfde lo kaal der voormalige O.L. school. De ambachtstekenschool bij wie dit lo kaal in gebruik was, zal hiervan geen gebruik meer maken, waarom dit ver zoek werd ingewilligd. Het bestuur van de R.K. Meisjesschool had een verzoek ingediend om beschikbaar stelling van gelden voor inrichting van noodlokalen op een terrein door de gemeente aan te wijzen. Reeds eerder werd door de raad besloten medewerking te verlenen voor de uit breiding dezer school voor de bouw van 4 lokalen. Nu het echter gaat over noodlokalen zal het bestuur van g.n. school bij B. en W. moeten in dienen een bestek, beschrijving ter rein (waarvoor de gemeente niet be hoeft te zorgen), het advies van dï inspecteur en een uitgewerkte raming der kosten. Genoemd schoolbestuur heeft zich derhalve ten onrechte tot de raad gewend, zodat dit verzoek niet ontvankelijk kan worden ver klaard, B. en W. zijn echter bereid omtrent de verdere afwikkeling met g.n. bestuur in overleg te treden. Tegen kroeglopers en weerloze fietsen. Op voorstel van B. en W. zullen een tweetal wijzigingen in de plaatselijke politieverordening worden gebracht en wel: a. Het is aan personen, van wie hét ter beoordeling van de bur gemeester - bekend is, dat zij meer malen na het gebruik van alcohol houdende dranken, de orde versto ren, verboden zich te bevinden in of aan te dringen op toegang tot een inrichting, waar sterke of zwak-alco- holise dranken worden verkocht of verstrekt voor gebruik ter plaatse; b. Het is verboden een tweewielig rij wiel op of aan de openbare weg in stilstand te houden, zonder dat het: a. door een in de onmiddelijke na bijheid verblijvend persoon of dier wordt bewaakt; b. voor zoveel betreft de tijd tussen een half uur vóór zons opgang en een half uur na zonson dergang. door middel van een deug delijk slot of op andere wijze afdoen de tegen diefstal is beveiligd. Op de vraag van de heer de Boer hoe vreemdelingen van deze laatste bepaling op de hoogte kunnen zijn, deden B. en W. toezegging de nodige publicatie te doen geven. Voor de verbetering van de Zwa- nensteeg werd door de raad een be drag gevoteerd van 5100.even eens werd een crediet van f 4200.- verleend voor vernieuwing van de bmg aart de Weteringkade. Met de stem tegen van de heer de Boer, werd besloten toe te treden tot een ge meenschappelijke regeling van ge meenten inzake de behandeling van gemeentelijke personeelaangelegen- Yerder werd goedgekeurd de toepas- selijkverklaring van bepalingen van het ambtenaren reglement bij de Dis- tributiedienst-kring Noordwijk, Het voorstel tot toekenning van half-wezengeld voor 4 kinderen van mej. wed. J. H. v. d. Zalm-v. Veen werd zonder h.s. goedgekeurd. Eindelijk de begroting. Vervolgens werd aan de orde ge steld de vaststelling van de begro ting voor de algemene dienst' en die der bedrijven voor 1948. Door B. en W. was samengesteld een sluitende begroting van 1.422.771,75 op de kapitaaldienst en 1.533.771,48 op- de gewone dienst; in de laatste dienst was verwerkt een onvoorzie ne uitgaaf van 35.037,95. De heer Witt opende de algemene beschouwingen met B. en W. geluk te wensen met deze eerste sluitende begroting, waarbij hij echter zijn te leurstelling uitsprak dat deze eerst in het 2e halfjaar werd aangeboden. Spr. vindt.het onjuist, dat B. en W. voorstellen in deze begroting de vo rig jaar .verhoogde straatbelasting te willen handhaven en wijst verder op overschrijding van meerdere pos ten, waarin de raad niet is gekend. De heer de Boer drong eveneens er op aan, dat in het vervolg het be- grotingsapparatuur vroeger in wer king zal worden gesteld en zag dah gaarne, dat de begrotingsonderzoek niet alleen werd bepaald door een commissie, doch door de gehele raad. Spr. had nog steeds geen lof over beplanting en plantsoenen ir Noordwijk en wees nogmaals op be planting van de Prins Hendrikstraat en Duinweg. De heer Schumacher bevreemdde het ten. zeerste, dat winst werd maakt bij de Vleeskeuringsdienst; dit apparaat is alleen ingesteld voor de volksgezondheid. Spr. vond het politietoezicht in de gemeente uiter mate gering en vond uitbreiding van toezicht en betere huisvesting de politie noodzakelijk. De heer Meijer deelde mede, dat de commissie van onderzoek van de gedachte was uitgegaan om de vorig jaar verhoogde straatbelasting terug te brengen op het oude niveau, en verbetering van de Schiestraat en het rioolstelsel in de Marcellusstraat Zij had in een uitvoerig rapport •hiervoor de middelen aangewezen, reden waarom de commissie er op aandrong, alvorens de begroting werd behandeld, eerst het voorstel der straatbelasting aan de orde stellen. B. en W. blijven bij hun standpunt dat de verhoogde straat belasting gehandhaafd blijft, omdat anders de sluitende begroting in ge vaar komt. De heer Monije is overtuigd, dat de gemeente de middelen verhoogde straatbelasting niet kan missen en zal daarom het voorstel van B. en W. steunen. De heren Mesker en v. d. Niet waren echter tegen handhaving en noemden deze verhoogde belasting immoreel. De verhoogde straatbelasting weer verlaagd. Het voorstel van B. en W. om de verhoogde straatbelasting te hand haven werd hierna verworpen met 9 tegen en 4 voor, voor stemden de heren Vogelaar, v. Leeuwen, de Boer en de Monyè. Alvorens de zitting geschorst werd kwamen nog in behandeling het voorstel tot herziening van de verordening tot heffing van een be lasting op vermakelijkheden. Ne voorlezing van enkele ingekomen stukken met bezwaren tegen een verhoging der vermakelijkheidsbe lasting, drong de heer Schumacher er op aan, dat de twee plaatselijke bioscoopondernemingen in de gele genheid zouden worden gesteld, een financieel rapport in te dienen, waarin zij kunnen aantonen, dat een verhoging der vermakelijkheidsbe lasting voor hun bedrijf funest is. De voorz. wees er op. dat hij reeds enige maanden geleden in een per soonlijk onderhoud met deze heren om een accountantsrapport van hun bedrijf had gevraagd, doch dat hier aan niet is voldaan. WEERSVERWACHTING IETS WARMER. Heldere koele nacht met wei nig wind. Morgen overdag ge leidelijk toenemende bewolking, aanwakkerende Zuidelijke wind en stijging van temperatuur. In het Oosten van het land het grootste gedeelte van de dag nog droog weer. In het Westen van het land later op de dag plaat selijk enige regen. STADSHIEUWS DEELNEMERS ZOMERCURSUS TEN STADHUIZE ONTVANGEN. De deelnemers aan de tweede zo mercursus werden gistermiddag te half vijf officieel ten stadhuize ont vangen door het gemeentebestuur. Wegens ontstentenis van de burge meester werden de gasten verwel komd door de wethouder van Sociale Zaken, de heer Steph. Menken, met weth. van der Kwaak en de loco-se cretaris, mr. Streng. Weth. Menken heette de gasten hartelijk welkom namens de gemeen teraad en wees erop, dat de deelne mers aan deze zomercursus kennis willen nemen van de wijze, waarop de sociale en culturele problemen van een moderne gemeenschap hier worden opgelost of de wijze, waar op getracht wordt ze tot een oplos sing te brengen. Spr. meende niet in een geest van misplaatst chauvinisme te spréken, wanneer hij zeide te ver wachten, dat men aan het eind van de cursus zou bemerken, dat Neder land deze problemen serieus aanvat en doende is deze op te lossen op een manier, welke het respect van vreem de bezoekers afdwingt. Dankbaar maakt Nederland daarbij gebruik van de kennis en de ondervinding, Öpgedaandoof andere landen. Van de andere kant kan het voor andere landen nuttig zijn te weten hoe men hier bedoelde problemen tracht op te lossen en daarom achtte spr. een cursus, als thans hier gehou den van groot belang. Er is geen twij fel aan, dat zij grotelijks bijdragen tot wederkerig begrip en betere ver standhouding en dus een belangrijke bijdrage zijn voor internationale „good will". Spr. wees er vervolgens op, dat de ontwerpers van deze cursus deze cur sus op gepaste en aangename wijze hébben doen onderbreken door ver pozing en amusement, zulks gedach tig het spreekwoord: „de boog kan niét altijd gespannen zijn". In dit ver band wees spr. erop, dat Leiden uiterst gunstig is gelegen voor ont spanning, in verband waarmede de onmiddellijke nabijheid van Noord wijk en Katwijk aan de zeekust en de gelegenheid tot watersport wel bij zondere attracties zijn. Spr. wilde zijn gehoor niet ver moeien met een historische beschou wing over de stad zelve, omdat de deelnemers gedurende hun verblijf hier hierover voldoende zullen te we ten komen, zodat hij besloot met al len toe 'te wensen, dat zij „vele inte ressante dingen zullen vernemen en hiet een goede tijd mogen doorma ken. Namens de deelnemers sprak de heer G. L. Burke uit Londen een woord van dank. Het deed hem ge noegen uit naam van 125 stude.ien van tien verschillende naties het ge meentebestuur te kunnen dankzeg gen voor het hartelijk welkom in de ze oude universiteitsstad. Spr. zeide, dat men gekomen was om iets te leren omtrent de sociolo gische aspecten ten aanzien stadsplanning. Een groot hedendaags Amerikaan, Louis Mumford, heeft in zijn diverse onlangs verschenen boe ken een toenemende belangstelling veroorzaakt ten aanzien van dit be langrijke onderwerp en spr. geloof de, dat zijn geschriften in sommige opzichten deze buitengewone zomer cursus hebben geïnspireerd. Spr. was zo gelukkig geweest ook vorig jaar de zomercursus te hebben kunnen bijwonen en spr. bewonder de de moedige en vooruitziende blik, waarmede men hier de na-oorlogse problemen wist aan te pakken. Me nig voorbeeld van bouwkundige voortvarendheid viel te aanschouwen, maar ontwerpen maken is voor hen, voor wie ontwerpen gemaakt worden, niet voor de plannenmakers zelf. En al onze kennis omtrent de teken- bouwkundige en architectonische as pecten van stadsplanning zal van weinig nut zijn indien zij verkregen is zonder rekening te houden met de sociologische eisen. In alle onze landen heeft men het resultaat kunn aanschouwen de volledig onjuiste toepassing van de grote nieuw-industriële methouden van de 19e eeuw de eeuw, waarin de weelde toenam, doch steden in verval geraakten. Daarom greep spr. gaarne de genheid aan gaarne meer te verne men omtrent de sociologische aspec- Geslaagd zyn: Het getuigschrift Huishoudkundige twee-jarige opleiding werd behaald door de dames: G. v, d. Boog, Lei den. R. Aardenburg, Amsterdam, Tr. Bosch. Lichtenvoorde, R. v. d. Geest, Sassenheim, -H. Gerritsen, Ulft, Y. Touw, Rotterdam, B. Alkemade, L. Eeden (met lof) Noordwijk, F. Baksteen, J. Hazebroek, M. Markx, Alphen aan de Rijn, J-. Bonda, W. Uittenbogaard, W. Uitenhout, Oegst-' geest, J. v. d. Dool. A. Ruwhof, Kat wijk, M. Heesters (met lof) Voorburg, Tr. v. Ommering, Zwammerdam, E. Planje, Voorschoten, N. Vester, Voor hout, C. Zwetsloot, Lisse. Eenjarige opleiding: I. Hartwijk, Voorburg, C. Reiring, Winterswijk, Afgewezen: drie. Het Schoolgetuigschrift Kinderver zorgster werd behaald door de da mes: N. Breedeveld, T. Olivier, J. Smid, Leiden, O. v. Immerseel, Lei- muiden. I. Kok, Hillegom; P. Lieven- se, Oegstgeest; A. Luypen (met lof), Beverwijk; G. Meiman, Sassenheim, J Niekerk, Wassenaar; Th. Schermer, Hoorn; A. Verbeek, Hoenkoop. Afge wezen: geen. Het getuigschrift Hulp in de Huis houding behaalden de dames: A. God- dijn, A. Hartwijk, Leiden; D. v. d. Burg, Voorschoten. J. Christiaanse, I v. Engelen, W. Reyneker, J. Zan- tinge, Alphen; W. Elskamp, Oegst geest; G. Hartveld. G Zwetsloot, Lisse. R. v .d. Heuvel, Haarlemmer meer; R. v. d. Nouland, Sassenheim. C. Paardekooper, Zoeterwoude; T. v. Solt, Noordwijk: H. v. Steyn. Noord- wijkerhout; P. Roozen, Haarlem; A. Scholtens, Kloosterburen. Afgewe zen: twee. Het getuigschrift Costuumnaaister behaalden de dames: S. Blansjaar, R. Goddijn, A. Rietveld, Leiden; R. v. Duyn, T. Hoffmann, F. v. d. Kwaak, Oegstgeest. L. de Best. N. Hasenoot, Cl. Ouwehand. M. Schrama. Katwijk L. den Hollander, M. Verdóes, Leider dorp: J. Geerlings, Noördwijkerhöut. B. Hbg'enböom, A. Koek, Röëlöf gewézen'"geen - Het getuigschrift Huisnaaister be haalden de dames: J. Blónk, A. de Jong, R. Jufferiharis, P. Vermeer, Leiden. A. Borst. W. Bijl, L Hoff mann, Oegstgeest; G. v. Delft, Kat wijk; Ch. Heyn. A. V.' Leeuwen, Lei derdorp; T. v. Santbrink '(met lof) Voorschoten": J. Eekelder, Lichten voorde: A. Timmers (met lof). Rijns burg: N. Vromans ,Zoetërwoude; R. arendsveen. Afgewezen: geen. Herexamen één. Het getuigschrift vierjarige Mid dagcursus behaalde mejuffrouw L, den Dubbelden, Oegstgeest. Het diploma Kinderverzorgster in koloniehuizen behaalden de dames: N. Breedeveld, J. Smid, Leiden. A. Luy pen .Beverwijk; G. Meiman, gassen heim. J. Niekerk, Wassenaar; A. Ver beek, Hoenkoop. Het getuigschrift, tweejarige pri maire dagopleiding: M. v. D'emen, A. v. Dies! M. Overdijk, H. Stokker- mans. J. Wesseling, L. Hartevelt, F. v. d. Heyden, G. Kuivenhoven, N. v. d Mey, M. Moraal, A. Mugge, T. v. Polanen. B. Struik, A. Verbrugge, J. v. d. Wijngaard, A. v. d. Sleet, allen te Leiden; R. Balk, G. de Groot, G. Hoffmann, D. v. d. Salm, M. Berk- hey, H. Rotteveel, te Oegstgeest; A. Aanhane, A. v. d. Meel, te Katwijk; Aartman, Bilderdam; N. Damen, Voorhout: C. Dobbe. Roelof arends veen; C. v. d. Eist, Hillegom. A. Juf fermans. Rijpwetering; G. Kloek. E. Smit, Sassenheim; R._ Paardekooper, G. Riinsburger, Zoeterwoude. Mien- tje v. Tol, Langeraar, M. .Sandvos, N. v Steyn, A. Koelewijn. Nnordwijker- hout; H. Speklé, N. Hoek, R v. d. Luyt, Noordwijk; H. v. Winssen, War mond; A. de Haas, H. de Haas, M. Kapteyn. J. Limburg, Leiderdorp; R. Obdam. Lisse: A. v. d-. Bosch ^A Stam mers, Voorschoten. G. de Kort, Ha- zerswoude; S. Smit, Leimuiden, J. Verhagen, Rijnsburg; B. Zuidam, Al phen. Afgewezen twee. Het getuigschrift tweejarige mid dagcursus: A. Heemskerk, G. Hen driks, B. Korswagen, J. ,v. d Maas, H. v. d. Maas, R. de Mooy. B. v. d. Mey, allen te Leiden; Cl. Disseldorp, den Hollander Katwijk. M. Fen- nes. Rijnsburg; I. v. d. Meer, G. v. Winssen, Noordwijk; B. v. d. Ploeg, Zoeterwoude; L. de Ruyter, Hazers- woude; J. v. d. Vis, Koudekerk; T. Warmerdam, Noordwijkerhout; C. v. d Geest, Voorschoten. G. v. d. Laan, R. v. Velzen, Voorhout. Afgewezen: drié. Hoogeveen, N. Jesse, W. Jeurissen, J. Juliën, Voorburg; J. van der Klaauw. J. van der Klaauw, Wassenaar; J. Kuikens, Noordwijk; C. Laken; J. van Leeuwen, Warmond; J. van Leeu wen en Jac. van* Leeuwen, Zoeter woude; J. Louw, Leidschendam; G. van der Lubbe, Wassenaar; N van der Maat, Oegstgeest. L. van der Meel. A. Mol, Leidschendam; C. Neef jes, Noordwijk; P. Niesert, Voorburg; R. Noseman; C. van Oudenhoven; Th. Pley; Chr. Ploeg, Wassenaar; J. Roe- leveld, Noordwijk; J. van der Sande, Voorburg; C. Schmidt, Sassenheim. C. Schrama, Lisse; N. Schrama, Voor schoten; M. Spruyt. Wassenaar; G. Tros; A. Verlaat, Bodegaven; J. Voor ham, Wassenaar; R. Vreeburg; A. Weenink. E. Welp, Leidschendam; G. Willems, Voorburg: N. Witte; H. Wol ken, Leimuiden; B. Wösten, Noord- Wever, Gouda; E. Muries, Alphen. wijkerhout; H. de Torwal, Noordwijk; Waar geen plaatsnaam is vermeld, is deze Leiden. R.K. HOGERE BURGERSCHOOL LEIDEN. R.K. MULO-EXAMEN. Gisteren zijn geslaagd Dipl. A: P. H. J. v. Gent, Th. J. A. de Jeu, J. A. G. de Jeu, Th. M. Lub, J. A. J. Rijs- bergen, E. J. de Jong, H. H. v. d. Laan, A. H. v. Leeuwen, L. J. Loog- man, E. M. Rotteveel, L. M. W. v. Kampen, P. E. Th. Knappers, J. J. Krol, M. M. Lubbe, M. H. S. Maat, A. H. Ponsioen, M. Th. Rebers, C. A. Rozier, E. C. v. Stein. H. W. M. Va- neman, H. C. M. v. d. Veer, F. J. J. Ver bij, L. J. J. M. Witkamp. Diploma B: P. H. J. v. Gent, Th. J. A. de Jeu, J. A. G. de Jeu, J. A. J. Rijsbergen, J. S. v. Sonderen, E. J. de Jong. E.H.B.O.-diploma. Voor het exa men eenheidsdiploma der Eerste Leidse E.H.B.O.-brigade zijn ge slaagd: de dames: S. Dekker, J. Del- meer, mevr. G. v. Leeuwen, W. F. Legier, J. v. d. Laaken en de heren L. Geskes, R. Liebert, H. Lock, H. F. v. Tongeren, A. Siera, M. J. Wi1- lemse, N. Blansjaar, A. G. v. Leeu wen, J. Holverda, C. P. Meerburg, F W. Snik, H. Schouwink, J. v. d. Tuuk, J. Bergman. Examinator was dr. C. R. Zijerveld. Docent J. H. Teeuwen. KINDEREN UIT PARIJS GEARRIVEERD. Nadat zij al tweemaal vegeefs op zich hadden laten wachten, arriveer den gistermorgen, omstreeks half twaalf, een vijf-en-twintigtal Fran se kinderen op het station, die bij pleegouders in Leiden en Oegst geest ondergebracht werden. Ook andere plaatsen, zoals Amster dam, Haarlem, Aerdenhout, hadden een deel van deze zending kinderen ontvangen. Jammer genoeg konden niet alle aanvragen, om enige tijd een Frans kind op te nemen, inge willigd worden. De vraag was groter dan het aanbod! VUURWERK OP 28 AUGUSTUS. Naar wij vernemen heeft het Jubi leumcomité besloten om ter gelegen heid van de hier ter stede te organi seren jubileumfeesten op Zaterdag avond, 28 Augustus, op het Schutters veld een vuurwerk te doen afsteken. DE LEIDSE BALLONVAART. In verband met de in het kader-van de Leidse jubileumfeesten op Vrij dag, 27 Augustus, op initiatief van „De Professoren wijk" op te laten ballon, zal de secretaris van deze vereniging, de heer S. Platteel, heden avond, te kwart over zeven uur, via de derde lijn van het gemeentelijk radio-distributienet, een vraaggesprek houden met de balloncommandant, de heer A. Boesman. MILITAIRE RONDGANG OP 31 AUGUSTUS. Bij het Jubileumcomité is van de garnizoenscommandant bericht bin nengekomen, dat op 31 Augustus een militaire rondgang door de stad zal worden gemaakt. Om plm. 9.30 uur zal voor de autoriteiten, die zich, aan de voorzijde van het Stadhuis.' zullen opstellen, worden gedefileerd. In aansluiting op deze rondgang zullen op het Schuttersveld sportde- monstraties worden gehouden, waar aan, behalve door militairen, ook door burgers kan worden deelgeno men. Deze demonstraties, waarover nog nadere mededelingen zullen vol gen, zullen o.m. bestaan uit hinder- nisrennen voor motorfietsen. ONTSTEMMING ONDER DE ARBEIDERS IN HET MELK- BEDRIJF. Woensdagavond werd in het ge bouw „Prediker" een vergadering ge houden met de gezamenlijke perso- nelen uit het melkbedrijf, uitgaande van de drie Transportarbeiders Bon den, die tesamen de Unie Verkeer Geslaagd voor toelating tot de eer ste klas: Th. van Bellen, Oegstgeest; J. de Best. J. van Beukering, Voor burg; J. Bik, J. de Boer. Zoeterwou de- A. Boersema, J. v. d. Broek. 'N. Buis. Voorburg. P. Croes. Noordwijk; P. van Dam, Noordwijk; M. van Deur- sen, Noordwijk. W. Dieben, Wasse naar; A. yan den Eerebeemt. Voor burg; D. Egter v. Wissekerke, A. van Es, Bodegraven; J. van Eycken, J Faase, Noordwijk; H. de Goey, Oegst geest; N. Groenen, Voorburg; H. de Groot, Leidschendam; Th. van Hage, Sassenheim. Th. den Hollander, A. Op deze vergadering kwam tot uiting de ontstemming, die onder dit personeel heerst in verband met het feit, dat door vele melkinrichtingen en melkslijters de uitkering van de 2%, waarvoor door het College van Rijksbemiddelaars een algemene ver gunning is gegeven, niet is verstrekt. Door de aanwezigen werd aan de hoofdbesturen der Organisaties op gedragen, met alle hun ten dienste staande middelen te bevorderen, dat deze uitkering wordt verstrekt en wel als een uitkering ineens bij de vacan- tie..

Leidse Courant | 1948 | | pagina 2