S)e £cldóe(2ou^a/itt Een krachtige verklaring van Marshall Nederlandse bommenwerper in Schotland verongelukt Herstel der spoorwegen moet versneld worden DONDERDAG 22 JULI 1948 39ste JAARGANG No. 11447 Directeur: C. M. VAN HAMERSVELD. Hoofdredacteur: TH. WILMER. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Vastberaden optreden van Amerika tegenover Rusland WAARIN OPGENOMEN „DE BURCHT" Bur. Papengracht 32, Telef. Redactie 20015, Adm. en Advert. 20826, Abonn. 20935 - Abonnementsprijs f 0.30 p. w., 1.30 p. mnd., £3.90 p. kwart. Franco p. p. £4.65 - Advert.: 15 ct p. m.m. Telefoontjes f 1.50 Kabinetsformatie De Kabinetsformatie loopt niet vlot. Gistermiddag heeft dr. Beel weer een conferentie gehad van 2J4 uur met de fractie-voorzitters der K.V.P., P. v. d. A., C. H. U. en V. V. D. Daar na hebben de fracties vergaderd. Naar verluidt werd op de conferentie bij dr. Beel vrijwel eenstemmigheid inzake het Indonesische waagstuk geconstateerd, maar liepen de menin gen op sociaal-economisch terrein uiteen. Dr. Beel zou toen hebben voorgesteld, aan de Prinses-Regentes voor te stellen, de formatie van een parlementair Kabinet ad hoe, d.w.z. een Kabinet, dat wat de Indische kwestie betreft, op een meerderheid in de Tweede Kamer zou steunen, maar wat de overige vraagstukken betreft als extra-parlementair zou imoeten worden beschouwd. Na de vergaderingen van de Kamer fracties heeft de voorzitter van de fractie der P. v. d. A. weer een be zoek gebracht aan dr. Beel. Dr. Beel heeft zich daarop gister avond om zes uur naar de Prinses- Regentes op het Paleis Soestdijk be geven. Naar wij vernemen ia dr. Beel he den in de loop van de voormiddag wederom naar Soestdijk vertrokken tot het houden van besprekingen met H. K. H. de Prinses-Regentes. Na dr. Beel is gisteravond de voor zitter van de Tweede Kamer, mr. J. R. H. van Schaick, door de Regentes ontvangen. De minister-president dr. Beel, heeft gistermorgen (tussen al de con ferenties1) ook nog een vrij langdurig onderhoud gehad met de Ned. ambas sadeur te Londen, jhr. mr. E. F. M. J. Michiels van Verduynen. Brits station voor atoom-onder- zoek. Evenals in Amerika wordt in Engeland hard gewerkt aan onder zoekingen ter toepassing van de atoom-energie in de industrie. Voor de eerste maal zijn hieromtrent me dedelingen aan de pers verstrekt en is gelegenheid gegeven tot het ma ken van foto's. Het station, geheel omgeven door een prikkeldraadaf zetting, is gelegen te Harwell in Barkshire. Een algemeen overzicht van het station. Het hoofdmachinegebouw ligt in het midden rechts. Daarachter links van het cricketveld, liggen ge bouwen, die vroeger door de R.A.F. gebruikt werden en nu dienst doen voor huisvesting van de staf. Het la boratorium-gebouw staat links op de voorgrond. Wat deze tijd eist /"\NDER bovenstaande titel maak- ^"^ten wij gisteren enkele opmerkin gen naar aanleiding van het wets ontwerp inzake ondernemingsraden. Deze tijd eist: saamhorigheid in feite tussen de verschillende stan den. Wij noemden het een „ellendige" stads- (en ook dorps-)bouw, om voor verschillende standen afzonderlijke wijken in te richten. Deze terloops gemaakte opmerking willen wij nog eens afzonderlijk be nadrukken. Het is een uitvinding van de democratische tijd van vóór de oorlog, terwijl het toch eigenlijk eer uiting is van een liberale mentali teit! En allen hebben er aan meege werkt, alsof het een vanzelf spre kendheid was. In de oude gedeel ten van steden ziet men wel niet de grootste „herenhuizen" naast de kleinste „arbeiderswoningen", kris kras door elkaar, maar men maakte tqch niet scheidingen in wijken ,en óók in een zelfde straat werden wonin gen van zeer verschillende „wel stand" gebouwd. Het systeem van afzonderlijke wijken voor de ver schillende graden in „welstand" heeft men overgelaten voor een meer democratische tijd! Om $le standen tot elkaar te bren gen, zodat ze elkaar gaan kennen, waarderen, helpen en steunen, kan 't een zo uitstekend middel zijn, dat men elkaar kent als buren. Zeker, wij zijn niet zo idealistisch of beter gezegd: utopistisch, dat wij daarin zouden zien een onfeilbaar - middel voor verbroedering tussen de ver schillende maatschappelijke standen. Maar het kan een middel zijn en het zal ook feitelijk in de practijk meer malen een gunstig effect hebben, terwijl de bedoelde scheiding in wij ken de standen -tegenstellingen be vordert. Het is enige tijd geleden, dat de bekende Amsterdamse pastoor No- let hierop wees in een artikel in „De Linie", dat wij niet meer bij de hand hebben, maar waaruit wij ons herinneren, dat hij als voor beeld noemde de gemengde huizen bouw in Zaandam onder' de toenma lige burgemeester f thans minister) in 't Veld. Dat Zaandamse voor beeld moge ook de besturen van an dere gemeenten halen uit de bedoel de sleur van stedenbouw, waarin wij zijn geraakt, zonder ons rekenschap te geven van het verkeerde begrip, dat er eigenlijk aan ten grondslag ligt. Verschil in stand zal er blijven, omdat er zal blijven verschil in ga ven en capaciteiten, en, mede daarop gefundeerd, verschil in bekwaamhe den en kundigheden, in arbeids- praestatie. En dit verschil brengt ook mee verschil in beloning. De com munisten beweren wel, dat in hun maatschappij de arbeider niet wordt beloond naar praestatie, maar naar behoefte, doch, als men de behoef te van een communistische minister hoger acht dan van een communisti sche arbeider (en dat doet men onge twijfeld), dan komt het ten slotte op hetzelfde neer! De fout in de samenleving zit niet in het erkennen van verschil in stand, maar èn in onredelijke bevoorrech ting van de ene stand boven de an dere èn in het gebrek aan saamho righeidsbesef tussen de standen. Hij, die niet inziet, dat dit saam horigheidsbesef er zijn moet, omdat het redelijk en christelijk is, en om dat het is een dringende eis van deze tijd. is wel ziende blind. En alles wat dit saamhorigheids besef kan opwekken, verlevendigen en effectueren, moet worden bevor derd. I Vastberaden, maar bereid tot onderhandelen JN ANTWOORD OP EEN VRAAG betreffende de „wijdverspreide vrees voor oorlog" heeft Marshall de Amerikaanse minister van buitenland se zaken, op een persconferentie te Washington het volgende verklaard: ,,Wij„ begrijpen onze toestand goed. Wij zullen ons op geen enkele wijze laten dwingen of intimideren aangaande onze,handelwijze, die voortkomt uit onze rechten en verantwoorde lijkheden in Berlijn of Duitsland in het algemeen. Inmiddels zullen wij voortgaan via onderhandelingen of langs diplomatieke weg een door bei de partijen aanvaarde oplossing te vinden teneinde de tragedie van een wereldoorlog te voorkomen." Dit vormt de krachtigste verklaring, die de minister sinds het uitbreken van de Berlijnse crisis heeft afgelegd, aldus Reuter. Op de vraag of Amerika de Ber lijnse kwestie voor de V.N. zou bren gen, weigerde Marshall te antwoor den. Hij ging evenmin in op de berich ten, dat Bevin voorstander zou zijn van een vier-mogendhedenconferen- tie en op vragen aangaande Franse steun aan de Amerikaanse politiek voor Duitsland. Marshall verklaarde tenslotte, dat hij verder niets over de Berlijnse cri sis zou mededelen alvorens hij gele genheid had gehad de kwestie te besprekend met generaal Lucius Clay, de Amerikaanse militaire gou verneur in Duitsland, die vandaag te Washington wordt verwacht. NIEUW WESTELIJK PROTEST OP STAPEL. Naar Reuter van gezaghebbende zijde verneemt is een nieuwe pro testnota van de Westelijke mogend heden inzaké de Sow jet-Russische blokkade van Berlijn opgesteld, die nog slechts de goedkeuring van een nieuwe Franse regering behoeft om aaar Moskou verzonden te worden. Volgens Amerikanse persberichten zal in de protestnota der drie mo gendheden het Sow jet-Russische ver zoek om een bespreking van het Duitse vraagstuk als geheel ingewil ligd worden, mits het recht van de Westelijke geallieerden, in Berlijn te blijven, volledig wordt, erkend en de blokkade van Berlijn eerst wordt opgeheven. Men verwacht in de nieuwe nota geen opzienbarende bedreiging, dat men de blokkade zal gaan doorbre ken. Hooggeplaatste Amerikaanse func- tioriarissen hebben gedurende de af gelopen vier en twintig uur de jour nalisten verzocht om ,kalmer" be handeling van de Berlijnse kwestie. Men wees er hierbij op, dat de aan gekondigde blindvluchten van »Sow- jet-Russische vliegtuigen in de lucht- corridors naar Berlijn in werkelijk heid nog niet zijn voorgekomen en dat men, met twee maanden goed vliegweer voor de boeg, nog goede gelegenheid zal hebben om langs di plomatieke weg tot een regeling te komen, en dat er geen onmiddellijke noodzaak tot machtsvertoon bestaat. Tito is toch trouw aan Stalin Het vijfde pongres van de Zuidsla- vische communistische partij is te Belgrado begonnen en maarschalk Tito heeft, in weerwil van alle onaan genaamheden met de Kominfcrm, ge zegd, dat zijn land nog steeds de blik op Rusland gericht houdt. „Onze be scherming berust bij de Sowjet-Upie en haar leider Stalin", zeide hij. Hij sprak over de nauwe samen werking met Rusland, en werd on- dertuss^t bewaakt cjoor een strijd macht, die een van de grootste was, welke Zuidslavië ooit heeft gezien. Omringd door troepen en batterijen luchtdoelgeschut sprak de maarschalk uren lang. Overal in Belgrado waren luidsprekers opgesteld en in dichte drommen luisterden de mensen. Volgens het Duitse nieuwsbureau hebben de Sow jet-autoriteiten con tact opgenomen met het Russische bestuursorgaan voor de Sow jet-sector en de Duitse economische commissie met het doel regelingen te ontwer pen voor de voorziening van de ge hele bevolking van Berlijn met le vensmiddelen. De „Tagliche Rund schau" meldt, dat de Russen zelfs nog een stap verder zijn gegaan. Hermann Matern, de voorzitter van de Berlijnse afdeling van de com munistische eenheidspartij, heeft op een bijeenkomst medegedeeld, dat Berlijn in de komende dagen voor zien zal worden van grondstoffen en electriciteit. „Hulp voor Berlijn is onderweg. Niemand in de stad be hoeft werkloos te zijn. Geen fabriek behoeft te sluiten", zei Matern. De verslaggever van het A.N.P. seint telefonisch: In kringen van officieren van het vroegere Duitse leger is men van mening, dat de Sowjet-Russen in geval van oorlog niet in staat zullen zijn West-Europa in 'n bliksemoorlog aan te vallen. Een bliksemoorlog tegen het Westen zou alleen reeds onmogelijk zijn doordat de spoorlijnen ten Oosten van de Elbe alle op enkel spoor zijn ge bracht. Een opmars van gemotori seerde colonnes op grote schaal zou op dergelijke technische moeilijkhe den moeten stranden. Daarbij komt, aldus redeneert men in genoemde Duitse kringen, dat de verbindings lijn tussen de Sowjet-Russische voor hoede en haar operatie-basis zouden moeten lopen over gebied dat be woond wordt door een vijandig ge zinde bevolking, zodat een aanzien lijke troepenmacht nodig zou zijn om de ravitaiileringswegen te be schermen tegen acties van Poolse Russische en Duitse partisanen. Reeds thans schijnen op vele trajecten tus sen de Duitse Oostgrens en de Sowjet-Unie gevallen van sabotage en treinroof voor te komen. Goede rentreinen, die uit Berlijn vertrek ken met Jn lading bestemd voor de Sowjet-Unie, moeten alvorens zij de stad verlaten, voorzien worden van een z.g. transito-nummer. Treinen mqt zulke nummers krijgen aan de Duitse Oostgrens een gewapend es corte tot aan de plaats van bestem ming. Het schijnt herhaaldelijk te zijn voorgekomen, dat onbewaakte treinen bij aankomst in Sowj et-Rus land voor een groot gedeelte waren leeggestolen. Een andere reden, waarom het sla gen van een bliksem-veldtocht van het rode leger tegen het Westen twijfelachtig wordt genoemd is de stemming onder de Russische be volking zelf. Het is een publiek ge heim, dat het aantal Russische de serteurs in de laatste maanden toe neemt, dat burgerkleding in de Oos telijke zóne een veel gevraagd arti kel vormen op de zwarte markt eri dat de Sowj et-soldaten deze met le vensmiddelen duur betalen. De broodrantsoenering zal in Enge land met ingang van Zondag 25 Juli a.s. worden afgeschaft, zo heeft de mi nister van voedselvoorziening in het Lagerhuis verklaard. De zes inzittenden gedood Gistermorgen is een Mitchell bom menwerper van dc Marine luchtvaart dienst aan de Oostkust van Schotland tegen een heuvel gevlogen en veron gelukt. De zes leden van de beman ning zijn om het leven gekomen. Het ongeluk, dat waarschijnlijk is te wijten aan slecht zicht bij het aan vliegen op de kust, gebeurde bij het dorp Auchinleck. Het toestel was op weg van Valkenburg naar Lossie mouth, om onderdelen over te bren gen voor het vliegkampschip Karei Doorman. Aan boord van het vlieg tuig bevonden zich: off icier-vlieger tweede klasse D. H. Gentis uit Den Haag; officier zeewaarnemer tweede klasse F. Grimmon uit Amsterdam; sergeant-vlieger J. van Donkelaar uit Heemstede; sergeant-telegrafist H. A. Bolleurs uit Dordrecht; sergant-tele- grafist C. L. Swenr uit Den Haag en korporaal-vliegtuigmaker M. N. A. Brouwer uit Amsterdam. VLIEGTUIG BIJ FRANSE KUST IN ZEE GESTORT. Een vliegtuig is op weg van Re- ghaia (Algiers) naar Istres (Zuid- Frankrijk) ongeveer 130 kilometer buiten de Franse kust in zee gestort. Alle 20 inzittenden zijn gered. Het vliegveld Marignano bij Mar seille kreeg het eerste S.O.S.-sein, dat het vliegtuig zich in moeilijkhe den bevond en in zee stortte. Een vliegtuig steeg onmiddellijk uit Istres op. en heeft de passagiers gered. NIEUWS UIT INDIE WEER EEN AANSLAG TE BATAVIA. Te Batavia is Dinsdagavond een handgranaat geworpen tussen het publiek, dat uit de bioscoop kwam. Vijf Nederlandse militairen en ver scheidene burgers werden gewond. In een legerberioht werd medege deeld, dat na de aanslag 32 personen zijn gearresteerd, onder wie een aan tal leden van ondergrondse bewegin gen. De man, die opdracht gaf de handgranaat te werpen en degene, die verdacht wordt de granaat uit een rijdende driewieler geworpen te hebben, zijn eveneens gearresteerd. Zal Marie Schuman opvolgen De Franse president, Vincent Auriol, heeft de radicale minister van justitie in de regering van Robert Schuman André Marie, verzocht een nieuw kabinet te vormen. Marie heeft de opdracht aanvaard. Men verwacht dat hij een kabinet zal vormen, dat rechtser is dan het vorige en zal bestaan uit socialisten, radicalen, leden van de M.R.P. en van ode gematigde en rechtse partijen. Marie, die sind- 1947 in vier kabi- neten minister van jusitie is geweest, is een vurig voorstander van het plan van Marshall. Hij heeft dit voorjaar in een rede te Rouaan de communis ten er van beschuldigd, dat zij aan sturen op een burgeroorlog. De Franse vakverenigingen hebben besloten, de staking van het rege- ringspersoneel uit te stellen, totdat er weer een regering is gevormd, waar mee onderhandeld kan worden. PROCES TEGEN FRAU GOERING. Te Garmisch Partenkirchen, heeft Emmy Goering terecht gestaan. Het Hof veroordeelde haar tot een jaar door te bi'engen in een werkkamp. Hierbij werd echter rekening gehou den met de duur van het voorarrest, hetgeen betekent, dat zij onmiddellijk wordt vrijgelaten. Verder bepaalde het Hof, dat 30 procent van haar be zit zou moeten worden verbeurd ver klaard en zij voor een periode van 5 jaar geen vrij beroep zou mogen uitoefenen. Frau Goering deelde me de, dat zij van dit vonnis in beroep zou gaan. De „Nina", eigendom van de Gains borough films, de Britse maatschap pij, die een film over Columbus aan het maken is, wordt vermist na Dins dagavond uit Holetown uitgevaren te zijn. Aan boord van het schip, een nauwkeurige reproductie van een van de schepen van Columbus, me tende ongeveer twintig ton, bevon den zich negentien personen, onder wie twee vrouwen. Robert Clarke, bekend Brits jachtontwerper, had de leiding van de vaart. De boot is het laatst gezien ter hoogte van North Point, varende West-Zuid-West, terug naar Holetown. De „Nina" was voor zien van een motor. DE AMBTENARENSTAKING IN TRANKRIJK. De ontvangers van de indirecte be lastingen bij het Franse departement van financiën hebben na een staking van veertien dagen gestemd voor hervatting van het werk. Bij andere I departementen duurt de staking ech ter voort. 1 De laatste vertegenwoordigers van de oppositie in het Bulgaarse parle ment Kosta Loeltsjef, leider der so ciaal-democraten, en acht andere so- ciaal-democraen, zijn uit het open bare leven van Sofia verdwenen en vermoedelijk gearresteerd. Zo wordt in berichten, die in Londen zijn ont vangen, medegedeeld. Deze negen sociaal-democraten hadden hun oppositie tegen de Bul gaarse regering uit het vaderlandse front volgehouden ondanks een waar schuwing, die zij 12 Januari ontvin gen van Georgi Dimitrof, de Bulgaar se communistische eerste minister, toen zij critiek leverden op de staats begroting. EERSTE BIOSCOOP VOOR VERTONING VAN RELIEFFILMS IN EUROPA. Te Wenen zal de eerste bioscoop van Europa voor de vertoning van re- lieffilms worden ingericht. De zaal zal in September worden geopend. De speciale uitrusting bestaat o.m. uit twee gelijktijdig werkende projectie toestellen en een gegolfd scherm. NIEUWE SECRETARIS AAN DE NUNTIATUUR. De Paus heeft hedenmorgen Mgr. Pietro Pavani ontvangen, die be noemd is tot secretaris aan de apos tolische nuntiatuur in 's-Graven- hage. Nader vernemen wij, dat Mgr. Pietro Pavani zijn nieuwe functie in September zal aanvaarden. Mgr. O. Rossi, de tegenwoordige auditeur, blijft voorlopig aan de nuntiatuur in 's-Gravenhage verbonden. DISTRIBUTIENIEUWS NIEUWE BONNEN VOOR HET TIJDVAK VAN 25 JULI t.m. 7 AUGUSTUS. Elk der volgende bonnen geeft op het kopen van: BONNEN VOOR BROOD. )47-2 brood 800 gram brood (gel dig t.m. 31 Juli a.s.) )48-2 brood 200 gr. brood (gel dig t.m. 31 Juli a.s.) )49 brood 400 gr. brood (gel dig t.m. 31 Juli a.s.) ALLE BONKAARTEN 808. 354 alg400 gram brood of 1 rantsoen gebak TABAK- EN VERSNAPERINGEN- KAARTEN ENZ. QA, QB„ QC 808. 79, 83 tabak 2 rantsoenen siga retten of kerftabak. Bovengenoemde bonnen kunnen reeds op Vrijdag 23 Juli worden ge bruikt. De niet aangewezen bonnen van strook 1 kunnen worden vernietigd. PROVINCIAAL KAPITTEL PATERS CAPUCIJNEN. Van 2024 Juli houdt de Neder landse Provincie van de orde der paters capucijnen in haar klooster te 's-Hertogenbosch een Provinciaal Kapittel, onder leiding van pater dr. Agathangclus van Waspik, generaal- definitor te Rome. Op de eerste ka pitteldag werd Dinsdag als provin ciaal herkozen pater dr. Ferrelius van Heesch bij Oss. Tot definitores werden gekozen de paters dr. Cle- mentinus van Vlissingen, eerste de- finitor, dr. Anacletus van Breda, tweede definitor,' pater Bellarminus van Breda, derde definitor, pater Pa- schalis van Rinn^gom bij Haarlem, vierde definitor. Pater dr. Vitus van Bussum werd tot eerste en pater Robertus van Kerkdriel tot tweede custos geko zen. Bezorgdheid over toenemend wegverkeer Aan het verslag over 1947 van de N.V. Nederlandse Spoorwegen is het volgende ontleend: De financiële uit komsten van het bedrijf over het jaar 1947 stemmgn tot tevredenheid. De ontvangsten uit het vervoer stegen, vergeleken bij 1946, met 21,8 mil- lioen tot 218,8 millioen, de verschil lende andere opbrengsten met 0,8 millioen tot 3,7 millioen. Deze gun stige ontwikkeling van de inkomsten heeft er toe geleid, dat ondanks een stijging van de kosten met f 21.6 mil lioen tot 276,6 millioen de verlies- en winstrekening over het jaar 1947, na betaling van 7,5 millioen aan het Rijk als bijdrage in verband met het reorganisatietekort, sluit met een winst van 1.407.009, waarvan 400.000 te bestemmen voor uitke ring van een dividend van 4 pet. en het daarna resterende bedrag aan te wenden tot versterking van het pen sioenfonds. Ofschoon ook in het jaar 1947 met de ministeries van Verkeer en Wa terstaat en van Financiën uitvoerig overleg heeft plaats gevonden om trent de regeling van de schadeclaims en de methode van financiering van de wederopbouw van het bedrijf, hebben deze oesprekingen nog niet tot een definiief resultaat geleid. Het beeld van de balans wordt dienten gevolge nog steeds beheerst door een vordering op de Staat der Nederlan den, thans groot 713,4 millioen, waarin zijn opgenomen de vorderin gen inzake bezettingsschade, bedrijfs schade en materiële stakingsschade. Tengevolge van het ernstige gebrek aan grondstoffen en kapitaal-goede ren en het tekort aan geschoolde ar beidskrachten werd niet dat tempo van wederopbouw bereikt, dat voor een goede verzorging van onze pu blieke vervoersdienst noodzakelijk moet worden geacht. Indien het huidige tempo van de wederopbouw niet versneld kan wor den, is het gevaar verre van denk beeldig, dat het bedrijf in een toe stand van calamiteit komt te verke ren, welke een ernstige belemmering zal vormen voor de ontwikkeling van onze volkswelvaart, aldus constateert het verslag. Tegenover dit langzame herstel van het bedrijf slaan de Spoorwegen met bezorgdl eid de snelle ontwikke ling gade van het wegverkeer, welks capaciteit die van voor de oorlog ver re heeft overschreden. Reeds doen zich dientengevolge- verschillende, van vóór de oorlog maar al te beken de, voor de "emeenschap schadelijke verschijnselen voor. De Spoorwegen duchten hiervan repercussies, die een harmonische ontwikkeling van de vervoersvoorziening ernstig zullen verstoren. Slechts indien nauwlettend wordt toegezien op de verhoging van de capaciteit der verschillende ver voerstakken, kan worden voorkomen, dat uitwassen in het vervoerswezen optreden, waarvan de wegneming ir de toekomst slechts met veel moei lijkheden gepaard zal gaan. In 't verslagjaar werden 180.031.089 reizigers vervoerd tegen 174.102.798 in 1946, hetgeen een vermeerdering van 3,4 pet. betekende. Het aantal ge presteerde reizigerskilometers steeg echter nog belangrijk. Tegenover een aantal van 3.423 millioen reizigers kilometers in 1938 en van 6.177 mil lioen in 1946 bedroeg het in 1947 6.776 millioen, een vermeerdering derhalve van 98.0 pet. tegenover 1938 en van 9,7 pet. tegenover 1946. Op grond van de toeneming van de bevolking, d? toekomstige uitbreiding en de grotere spreiding van de indus trie, de toenemende algemeenheid der vacanties enz. kan worden ver wacht, dat het reizigersvervoer in de toekomst nog omvangrijker zal wor den. Daarenboven gaat de behoefte in steeds sterker mate uit naar een snelle en frequente verkeersvoorzie- ning. Ten einde aan de eisen, die in verband hiermede in de toekomst aan de spoorwegen zullen worden gesteld, te kunnen voldoen, is het noodzake lijk tot electrificatie van alle hoofd verbindingen over te gaan. Daarnaast zal d: Diesel-electrische tractie worden hersteld, waartoe in een groot aantal Diesel-electrische treinstellen nieuwe motoren zullen worden geplaatst of nieuwe onderde len in beschadigde motoren zullen worden gemonteerd. „Dit neemt niet weg, dat wij nog gedurende enige ja ren tot ons leedwezen gedwongen zul len zijn, om, zij het in afnemende mate, gebruik te blijven maken van stoomtreinen met provisorisch her steld materieel, dat de reizigers niet het, ook door ons gewenste, comfort biedt." 15 Molenaars vielen van 'n molen Gistermiddag is een zwichtstelling van een korenmolen te Ruinerwold bezweken, toen een groep van 24 Friese molenaars zich hierop bevond. Ongeveer vijftien personen, onder wie een Belgisch meisje, dat zich bij het gezelschap had gevoegd, stortten van zeven a acht meter hoogte naar beneden. Sommigen werden boverrdien ge troffen door brokstukken van de zwichtstelling. Vier personen zijn ernstig gewond naar het Diaconessen- huis te Meppel vervoerd. Vier andere personen, die naar het Diaconessen- huis overgebracht waren, konden la ter naar huis terugkeren. Het betrof hier een excursie van de afdeling Frie&land van de Alg. Ned. Molenaarsbond. De molenaars hadden zich op de zwichtstelling be geven om de gemoderniseerde wieken van de molen in ogenschouw te ne men. De zwichtstelling was nog pas nagekeken, maar is waarschijnlijk overbelast geweest. 524E STAATSLOTERIJ. 5e Klasse, 4de lijst. Trekking van heden. 25.000: no. 14033. Een

Leidse Courant | 1948 | | pagina 1