knapt tiet op UIT DE RIJNSTREEK UIT DE OMGEVING Wilt U iets weten? WOENSDAG 21 JULI 1948 DE LE1DSE COURANT FAtólIMA 3 .DE STAKINGEN IN DE MIJNEN Toen de nachtploeg van de mijn Wilhelmina gisteravond om 10 uur aan het werk ging bleek zij geheel volledig te zijn. Op de mijn Oranje Nassau II duurt de staking echter voort Van de 300 man uit de middag- ploeg waren er 94 aan het werk. Christiansen staat terecht Voor het Bijzonder Gerechtshof te Arnhem begint vandaag het proces tegen Christiansen, die, nadat Von Falkenhausen in Mei 1941 was ver trokken naar ons land kwam als Befehlshaber in den Niederlanden. Het is merkwaardig, dat in de fei ten, die aan Christiansen zijn ten laste gelegd slechts drie grote mis daden worden genoemd: Putten, en het doodschieten van gijzelaars Rotterdam en in Haarlem. Niets van al die andere misdaden, die ons met diepe afkeer tegenover de Duitsers hebben vervuld, de Jodenmaatrege- len, de Arbeidsinzet, de roof der radiotoestellen, de razzia's, de kwel lingen en folteringen van illegale werkers, het inunderen van Holland, de terugvoering in krijgsgevangen schap van onze njilitairen en zoveel andere zaken. Voor dat alles is Rau ter met zijn mannen ter verantwoor ding geroepen. Voor een deel daar van heeft Seyss Inquart reeds met zijn leven geboet. TWEE BOERDERIJEN TE MIERLO AFGEBRAND. Gistermiddag is door onbekende oorzaak brand uitgebroken in de schuur van de boerderij van M. Martens te Mierlo bij Helmond. Het vuur greep zo snel ont zich heen, dat binnen enkele minuten ook de boerderij in lichter laaie stond. Of schoon de Mierlose brandweer spoe dig aanwezig was kon zij geen hulp meer bieden. Tengevolge van de straffe wind sloegen enkele vonk over op het strooien dak van de boerderij van Duynhoven. Ook deze boerderij was in enkele minuten een vlammenzee. De intussen uit Helmond gearriveerde corpsen van de gemeente- en vrijwillige brand weer slaagden er slechts met moeite in een derde boerderij in de omge ving te behouden. Beide boerderijen waren verzekerd. DIJKDOORBRAAK IN ZAANDAM. Bagger uit de oude zeehaven wordt opgespoten op het bosplanterrein ach ter de Heyermansstraat te Zaandam. De Oostelijke dijk van dit opspui- tingsterrein is gisteravond over een breedte van 50 meter bezweken. De bagger vloeide in het achter het ter rein liggende vaarwater, de Gouw, en overstroomde zelfs een deel van het weiland aan de overzijde. De schade wordt op enige tienduizenden guldens geraamd. BINNENLAND. De Koningin zal op 27 Juli een niet-officieel bezoek brengen aan de gemeente Sluis in West-Zeeuws Vlaanderen, om officieel de vorig jaar door studenten op de wel len aldaar geplante bomen te aan vaarden. Een nieuwe parochie is te Til burg opgedicht (uit gedeelten van de parochies van de Rozenwrans. H. Hart van Maria en St. Vincentius), welke zal worden toegewijd aan O. L. Vrouw Koningin van de Vrede. Eer ste pastoor is kapelaan G. C. J. Fran cois. Het II. Priesterschap zal Zondag worden toegediend aan de volgende fraters van de Missionarissen der H. Familie: Franc, van de Wiel, Corn, van Gijsel, Daniël Hoogeman, Hadr. de Meijer, Henr. Beijloos, Christ. Bre- kelmans, Ant. de Zwart, Franc, van Din teren. De Kruisheren-parochie te Rot terdam telt dit jaar zes priesterzo nen, n.l. twee Kruisheren, een Capu- cijn, een Salesiaan, een Jesuiet en een Cisterciënser. Het ligt nu «in de bedoeling, dat met uitzondering van de pater Trap pist, wie cfe regels een naar huis ko men voor dit doel verbieden, de neo misten op Zondag 29 Augustus tege lijk in genoemde parochiekerk hun plechtige eerste H. Mis zullen opda gen, een aan het hoofdaltaar, de an dere aan bestaande of alsnog aan te brengen zij-altaren. De oud-burgemeester van Schie dam, de heer M. L. Honnerlage Grete in Breda, hoopt op 10 Augustus a.s. zijn 102e verjaardag te vieren. Een landbouwer in het Peeldorp Liessel deed de ontdekking, dat op zijn erf een onontplofte bom van 500 kilo was achtergebleven. Hij liep er reeds 4 jaar overheen! Toen een P.R.A.C.-rechercheur een schilderijen-restaurateur, die verdacht wordt van collaboratie, op het Rokin te Amsterdam wilde arres teren, wist deze te ontvluchten. Op de Nieuwendijk werd hij echter weer gegrepen. Zwarte handelaren, die meenden, dat een van hun collega's in gevaar verkeerde, drongen zich echter tussen de rechercheur en diens arrestant, waardoor deze de gelegen heid kreeg te ontkomen. Ter nagedachtenis van de con ducteur der H. T. M., C. W. Kop pens, die op 30 Mei bij een botsing onder Wassenaar om het leven kwam, zal op 22 Juli op „Eik en Dui nen" een grafmonument worden ont huld. Een nieuw stadhuis-carillon be staande uit 29 klokken, is voor Rot terdam gereed gekomen. 121 boerderijen zullen in de Noord-Oostpolder worden gebouwd volgens het montage-systeem van de N.V. Schokbeton. ALPHEN AAN DEN RIJN Begrotingsvergadering van de ge meenteraad. De e.v. openbare bij eenkomst van de gemeenteraad wordt gehouden op Woensdag 28 Juli, des r.m. te twee uur o.m. ter behande ling van de gemeentebegroting. Biljarttournooi „Royal" De wedstrijden in het biljarttournooi van de vereniging Royal werden voorgezet met de volgende wedstrij den waarbij onderstaande resultaten verkregen werden: Crescendo II N. V. EijgHet Recht huis II J. Vork 0-2; J. P. J. Hoo- gervorstA. Hoek 2-0; G. v. d. Pijl F. Kerkvliet 2-0; R. SassenA. Vork 0-2; Op Carramboles wist Cres cendo zich in de winnaarsronde te plaatsen. Het Rechthuis I W. v. Schagen Royal I Jaap Oosterman 0-2; E. Mur P. Schellingerhout 0-2; J. W. de BoerN.N. 1-1; P. v. d. HoornJ. Beuk 0-2. Internationaal Korfbal. Woens dagavond om 7 uur zal door de korfbalclub NSA een wedstrijd gespeeld worden tegen de Engelse korfballers die 14 dagen de gasten van de Leidse vereniging Vicus Oriëntis zijn, zullen des middags het bedrijf van Samsom bezichtigen en daarna de inwendige mens verster ken, waarna tenslotte de wedstrijd op het Alphense Boys-terrein worden Welkom thuis. Na een afwezig heid van ruim tien jaar is de heer L. de Wit aan Prinsenschouw alhier als.' korporaal in het Nederlands-Indi sche Leger voor een vier-maands- verlof teruggekeerd. De Muziekver eniging heeft hem bij wijze van wel komstgroet een serenade gebracht. Personalia. De heer Henk Ver heul slaagde voor de examens aanko mend vliegtuigbouwkundig tekenaar en assistent-vliegtuigbouwkundige. RIJNSATERWOUDE Gemeenteontvanger. Bij besluit van de Regentes zijn de gemeenten Leimuiden en Rijnsaterwpude aan gewezen als gemeenten, waar de be diening van ontvanger door dezelfde persoon wordt bekleed. HAZERSWOUDE (Dorp) BORINGEN NAAR AARDOLIE. De Ned. Aardolie Maatschap pij heeft op een stuk land van de veehouder J. Koot alhier een boprtoren gebouwd ter hoogte van ruim 26 meter. Men is bezig om met deze boor in de grond te boren, om de grondlagen te bepalen en te on derzoeken. Op het moment heeft men een diepte bereikt van 430 meter. De bedoeling is door te blijven boren tot dat men op een diepte is van 1000 meter. Er wordt dag en nacht doorgewerkt met drie ploegen. Wanneer de Maatschappij denkt succes te hebben, dan is de bedoe ling een zwaardere boortoren te bouwen en dieper te gaan boren. ONTHULLING GEDENKPLAAT. Dinsdagmiddag vond op het sta tionsemplacement de onthulling plaats van de gedenkplaat ter na gedachtenis aan de heer P. A. van Hoorn, een der 500 tijdens de be zetting. omgekomen spoorwegman nen. Even voor half drie verenig den de genodigden zich in het huis van de ploegbaas, de heer Burggraaf, waar ook de familieleden van de overledene aanwezig waren. Allereerst werd het woord ge voerd door de heer Ramborwet, specteur van het vervoer, die de verzetsstrijd, door de spoorwegen gevoerd, herdacht. Als tweede spre ker sprak de heer Jansen-In de Wal, vertegenwoordiger van de personeels- raad. Hij sprak als kameraad van de het verzet voor ons allen gevalle nen. Hierna begaf het gezelschap zich naar buiten om de gedenkplaat, wel ke aangebracht is aan het huis van de ploegbaas1 te onthullen. De heer Rambonnet schoof het gor dijn weg en nu werd de plaat zicht baar, uitgevoerd in koper en waarop vermeld staat: 1940—1945 Ter gedachtenis aan de gevallene. Pancres G. van Hoorn. Namens de Ned. Spoorwegen werd onder de plaat een grote krans en na mens het personeel een grote lau wertak gelegd. Door de hfer Ram bonnet werd aan de weduwe een en veloppe overhandigd, bevattende een foto van de gedenkplaat. Namens het Gemeentebestuur van Hazerswoude sprak de loco-burge meester, de heer C. A. van Dam. Spr. kende de gevallene niet persoonlijk en al was zijn politieke overtuiging vermoedelijk anders dan de zijne, in het verzet waren we een. Spr. dankte voor de uitnodiging en sprak er zijn vreugde over uit dat de Spoorwegen hun gevallenen niet vergeten. e heer A. van Hoorn, oudste broer van de overledene bracht de dank over aan de Directie der N.S., de collega's, enz. Onder de aanwezigen merkten we burgemeester G. Verheul van Koudekerk en de chef van het sta tion Alphen. De alhier bevestigde plaat is de 60ste van de 150, die geplaatst wor den. KOUDEKERK De klok gegoten. Van de klok kengieterij is bericht ontvangen dat de klok voor Koudekerks toren is ge goten. Zullen de Oranjefeesten op 30 en 3J. Augustus kunnen worden LEIDSCHENDAM VERGADERING VAN A.V.V. Gisteren hield de voetbalveren! ging A.V.V. jaarvergadering. Het be stuur heeft blijkens het openings woord van de voorzitter, de heer W. v. d. Meer, deze vergadering met spanning tegemoetgezien, omdat de laatsten tijd tamelijk scherpe aanval len op het bestuursbeleid zijn ge daan. Het verloop van de vergade ring, waarin nog wel enige pittige nootjes gekraakt moesten worden, was echter zeer bevredigend, zodat A.V.V. het nieuw# verenigingsjaar met goeden moed ingaat. Alle normale verenigingsstukken werden onder applaus goedgekeurd, Zoals steeds bij sportclubs, had de penningmeester de meeste belang stelling. De heer J. Coomans had dientengevolge veel vragen te beant woorden, aan de hand waarvan hij ove» alle financiële kwesties open kaart speelde, waardoor op dit gebied de critiek volkomen ontzenuwd werd. De heer G. Schuyt mocht dan ook met recht en onder applaus, dank brengen voor het zeer accurate en goed opgezette financieel beheer, zo dat de heer Coomans volkomen ge- dechareerd werd. Naar aanleiding van enige klachten werd een geheel nieuwe elftalcom missie gekozen, waarin thans zitting hebben de heren C. Oosterveer, J. v. Delft, P. v. d. Burg, W. Willemse en Nol Zalm. De aftr. bestuursleden, de heren W. v. d. Meer, Th. v. d. Meer en J. Coomans, werden daarna met vrij wel alg. st. herkozen. Nadat een lang schrijven van Quo Vadis was voorgelezen door de gees telijk adviseur kapelaan v. d. Voort (dit schrijven was te laat ingekomen om het bestuur in staat te stellen hierop advies uit te brengen) vroeg de heer Paardekooper later of A.V.V. maatregelen wilde nemen, welke er toe zouden leiden, dat Quo Vadis ont bonden zou worden. De voorzitter merkte op dat A.V.V. en Quo Vadis twee geheel zelfstandige verenigin gen zijn. Afgesproken is, dat beide verenigingen zich uitsluitend met hun eigen aangelegenheden zullen bezig houden. A.V.V. heeft daaraan volgens de voorz. steeds de hand ge houden. A.V.V. denkt er derhalve niet aan, om, ondanks de momenteel gehavende verstandhouding, de ge vraagde stappen te doen, te minder omdat de voetballers nu eenmaal niet buiten supporters kunnen. Daarom hoopt spr., dat de relatie met Quo Va dis spoedig hersteld zal zijn. Zolang dit niet he geval is kunnen de sup porters steeds de nodige medewer king van A.V.V. verwachten. Eén van de verzoeken van Quo Va dis om bij elke wedstrijd geneeskun dige hulp aanwezig te doen zijn, is inmiddels door A.V.V. ingewilligd, want voortaan zal een Rode Kruis- met het nodige materiaal op het terrein zijn. Ook zullen maatregelen genomen worden dat voor elke com petitie-wedstrijd de nodige reserve spelers aangewezen worden. HILLEGOM Zilveren professiefeest. Gisteren is het 25-jarig professiefeest van Zus ter M. Johannito met bizondere luis ter gevierd. En geen wonder: dit feest viel samen mgt haar zilveren jubi leum bij het Katholiek onderwijs, waarvan de jubilaresse 17 jaar in Hil- legom werkzaam was als hoofd der Maria-Meisjesschool. Om half 10 had een feestelijke huldiging plaats in ho tel Flora door de schooljeugd. Des avonds werd dit feestprogram her haald voor de ouders der leerlingen en de oud-leerlingen. Op Zaterdag 7 Augustus wordt het feest gevierd in Maria-Oord voor de Zusters en de fa milieleden. Personalia. Te Haarlem slaagde voor het eindexamen M.T.S. onze plaatsgenoot de heer L. P. de Groot. DE ZILK „Echo der Duinen". Deze R.K. Gemengde Zangvereniging hield een ledenvergadering. Tot bestuurslid werd gekozen mej. R. de Winter. De voorzitter de heer van der Burght, verkreeg machtiging op de statuten de Kon. goedkeuring te vragen, waar na de voorz. onder applaus mededeel de, dat hij persoonlijk de helft der kosten voor zijn rekening wilde ne men. NOORDWIJKERHOUT Personalia. Voor het Mulo-diplo ma A slaagden onze plaatsgenoten Leo Brama en Tom Bemelman, bei den leerling van de Don Boscoschool te Sassenheim. Arm gebroken. Het 6-jarig doch tertje van de heer H. alhier kwam bij het spelen in een zandbak zó on gelukkig te valen, dat ze een arm brak. Het kind werd vervoerd naar het ziekenhuis in Leiden, waar het armpje werd gezet. VOORSCHOTEN Gemeenteraad. Op Vrijdag 23 Juli a.s. 's avonds om acht uur,-komt de gemeenteraad in openbare verga dering bijeen. De agenda vermeldt o.a.: in verband met de uitbreiding van Voorschoten, een voorstel van B. en W. tot het bouwen van een transformator-huisje, voor het elec- triciteitsbedrijf en een voorstel voor het maken van 4 nieuwe bronputten, voor de watervoorziening. Rectificatie. Doordat gisteren per vergissing het kopje „Voorscho ten" is weggevallen, leek het alsof de berichten over de vacature gemeen teraad en de autotocht ouden van da gen onder Voorhout thuishoorden. Zij waren echter bestemd voor Voor schoten. Bovendien stond in het laatste be richt vermeld, dat de thuiskomst van de ouden van dagen op 9.15 uur was gesteld; dit moet zijn 7.15 uur. STADSNIEUWS EINDEXAMEN OVERBRUGGINGS-H.B.S. Geslaagd voor het eindexamen der Economische afdeling: Nicoline v. d. Beek, Leiden; Jo hanna Blekkingk, Wassenaar; Jean- nette Dessauvagie, Annie Engels, Leiden; Jane Kloppenborg, Voor schoten; Johanna v. d. Loosdrecht, Oegstgeest; Nel v. Mourik, Leiden; Leontine v. Noort, Leidschendam Peter Schroder, Henriette Spuym'an, Leiden; Hetty v. Sijll, Warmond; Adri Versloot, Eline Vlezenbeek, Marian, Willems, Oegstgeest. (1 afge wezen Geslaagd voor het eindexamen der wiskundige afdeling: Herman Alferink, Bernard Arps, Leiden; Johan Beer, Oegstgeest; Leonie Beunk, Jan de Bie, Leiden; Corry Bliek, Wassenaar; Martina v. Bommel, Oegstgeest; Willy Bussink, Sassenheim; Jan Diedrick, Kees Eg- gink, Leiden; Paul Elias, Den Haag; Nina Fokker, Wim Fokker, Oegst geest; Elly de Graaff, Leiden; Yerry Groeneveld, Leiderdorp; Adri Hage- man, Wim Kan, Wassenaar; Paul v. Katwijk, Oegstgeest; Lim Bian It., Leiden; Niec v. Lith, Zoeterwoude; Carly Lorek, Den Haag; Jan Louwe, Leiden; Rob Meyer, Noordwijk aan Zee; Ineke Mulder, Leiden; Jans Muller, Delft; Achmad Suluki Mu- sin, Leiden; Wim v. Noort. Leid schendam; Pieter Prins, Leiden; Ru- Souman, ftob Souman, Wasse naar; Lous v. Cijll, Warmond; Rob Tieleman, Leiden; Jan Tobing, Voor burg; Carel v. Well Groeneveld, Lei den; Miep Wesselo, Rob Wester kamp, Wassenaar; Bernard Wester man, Noordwijk a. Zee. ONTHULLING VAN GEDENK PLAAT VOOR GEVALLEN SPOORWEGMANNEN. Gistermorgen werd in de hall van het stationsgebouw, alhier, een kope ren gedenkplaat onthuld ter nage dachtenis van de twee spoorweg mannen I. de Graaf en J. Mieremet, die bij het bombardement van 11 Dec. '44 om het leven kwamen. De onthullingsplechtigheid wera verricht door de hoofdinspecteur van het vervoer te Rotterdam, de heer M. H. Claringbould, die hierbij een toepasselijk woord sprak. Daarna werd het woord gevoerd door de heer Jansen v .d. Wal, die in het bijzonder de aandacht vestigde op 't aandeel der spoorwegmannen in de bevrijding van Nederland. Tal rijke bloemstukken, van de Spoor wegen, de personeelsvereniging en familieleden der beide slachtoffers werden aan de voet van de gedenk plaat neergelegd. Aan het slot van deze bijeenkomst dankte de heer S. de Graaf, de oud ste broer van een der slachtoffers, voor deze piëteitvolle daad der Spoorwegen, waardoor de namen van de gevallenen zullen blijven voortle ven. Aan de naaste nabestaanden werd een foto van het gedenkteken aangeboden. KINDEREN UIT PARIJS. 't Is rrpet de Franse organisatie blijkbaar net zo gesteld als in de politiek. Vol verwarring. Hedenmorgen kwam er 'n nieuw telegram: ..Transport vertraagd, hopelijk Donderdagmiddag." Wc zullen het met het nodige voorbehoud maar afwachten. Rector H. Sondaal. TWEEDE ZOMERCURSUS VOOR BUITENLANDSE STUDENTEN. Evenals vorig jaar treedt de Leid se Universiteit ook dit jaar op als gastvrouwe voor buitenlandse stu denten, die een academische zomer cursus zullen volgen. Deze zomer cursus, die vorig jaar de culturele en sociale problemen, samenhangend met de verstedelijking der samenle ving, behandelde, zal zich dit jaar bezig houden met dc problemen en aspecten van de verhouding tussen beschaving en moderne maatschappij, in het bijzonder ten aanzien van be volkingsvraagstukken, opvoeding en ontspanningsleven. Dc cursus neemt heden een aan vang, waarna gedurende 16 dagen in principe des morgens twee lezingen zullen worden gehouden en de mid dagen zullen worden besteed aan groepsgewijze debatten en excursies. Avonden «en weekeinden zullen vrij gehouden worden voor individuele studie, excursies of ontspanning. De zomercursus trok vorig jaar talrijke belangstellenden uit Enge- laqd, Amerika, andere overzeese gebieden en vooral alle leden van het EuroDese continent, en ook dit jaar wordt weer, op grond van reeds ont vangen inschrijvingen, een contin gent van meer dan 130 buitenlandse studenten verwacht, dat van deze gelegenheid tot algemene studie en kennismaking met ons land en de Nederlandse en Leidse academische wereld een dankbaar gebruik zal maken. Ook vijf Duitse"studenten zullen dit jaar de cursus volgen. Dg lezingen zullen in de Encelse taal worden gegeven door talrijke des kundigen, die zich niet allen in ons land doch deels ver buiten de gren zen een vooraanstaande wetenschap pelijke naam hebben verworven. Jhr. mr. C. J. A. de Ranitz, hoofd van de afdeling Hoger Onderlijs van 't Departement van Onderwijs. Kun sten en Wetenschappen, zal de cur sus, die onder leiding staat van prof. dr A. W. Bijvanck, op Woensdag a.s officieel openen. Excursies staan op het program ma naar Amsterdam, waar de oude stadsgedeelten worden bezichtigd in combinatie met de befaamde boot tocht door havens en grachten, naar hei typisch oud-Hollandse stadje Delft, naar de diverse Zuiderzeepol ders en -werken, door Leiden, naar de moderne stadsgedeelten van zo wel Amsterdam als Hilversum, naar de volkshogeschool te Bergen, naar het Rijksmuseum voor Volkenkun de in de Sleutelstad, naar Rotterdam, naai Utrecht, waar de Dom en de Stadsschouwburg bijzondere aan dacht zullen genieten, en naar de Zii'd-Hollandse meren. Deze excur- sifs sluiten zowel in onderwerp als wat datum betreft nauw aan bij de te geven voordrachten. De deelnemers aan de cursus, die op 6 Aug. wordt gesloten door pro^ Bijvanck, vinden gastvrijheid bij de Leidse studenten en andere leden van de universitaire gemeenschap. WEERSVERWACHTING KOELER. Wisselende bewolking met voornamelijk in het binnenland enkele verspreide buien, hier en daar met onweer. Aanvanke lijk nog vrij krachtige, maar later ademende wind uit rich tingen tussen Zuid-West en West. Koeler. Staten, Frankrijk, Groot-Brittanntë, Italië, Korea, Palestina en Mexico. Deze 16 landen loten Zondag 25 Juli opnieuw voor de achtste fina les. Naar men weet wordt Nederland Eire te Portsmouth op Maandag 26 Juli des middags 17 uur op het veld van de Portsmouth Football Club. De ontmoeting tussen Luxem burg en Afghanistan vindt plaats op het terrein van Brighon and Hove Albion Football Club, op dezelfde dag en tijd. Wanneer de beide ont moetingen in gelijk spel eindigen worden de wedstrijden overgespeeld op Dinsdag 27 Juli op dezelfde terrei nen en op hetzelfde tijdstip. De achtste finales worden ver deeld over twee dagen, Zaterdag 31 Juli en Maandag 2 Augustus. Alle ontmoetingen worden in Londen ge speeld. Vraag: Wanneer worden er in Den Haag opera's opgevoerd? Antwoord: Wij moeten de opera liefhebbers helaas voorlopig teleur stellen. Het programma voor het a.s. seizoen is nog niet bekend en het Ge bouw van K. en W. te Den Haag waar de opera's uitsluitend worden opgevoerd is met ingang van he den bezet door Heintje Davids met haar revuegezelschap. Zij treedt 6 weken achtereen op, ter.wijl vervol gens de planken 4 weken zijn gereser veerd voor Snip en Snap. De komende 10 weken dus geen enkele opera! Berichten reeds geplaatst in een gedeelte onzer vorige oplage. EIS DOODSTRAF. Uitspraak 18 jaar R. W. I. L. J. B., tegen wie door de procu reur-fiscaal bij de Friese Kamer van het Bijzonder Gerchtshof te Leeu warden de doodstraf was gevorderd werd heden veroordeeld tot 18 jaar Rijkswerkinrichting met aftrek. B. was te Meppel agent geweest van de vrijwillige hulppolitie en werd in 1944 lid van de arbeidscon- troledienst. Hij verrichtte een groot aantal huiszoekingen en arrestaties. Een van zijn arestanten kwam in een concentratiekamp om het le ven, terwijl een ander levenslang in valide werd. ORGANISATIE OLYMPISCH VOETBALTOURNOOI GEWIJZIGD. Maar NederlandEire blijft. De organisatie van het Olympisch Voetbaltournooi heeft een ingrijpen de wijziging ondergaan. Alle voor wedstrijden zijn vervallen met uit zondering van twee ontmoetingen n.l. NederlandEire en Luxemburg Afghanistan. De winnaars van beide wedstrij den zullen worden evoegd bij de 14 overige landen te weten Denemar ken, Zuid-Slavië, India, China, Tur kije, Zweden, Oostenrijk, Verenigde de freev-aaldeA 17. „O nee! Beslist niet! Geen den ken aan!" zegt Bimmelbam luid en verbaasd kijkt Hendrik zijn vriend aan. „Watte?" vraagt hij en Bimmel bam verduidelijkt: „Nee, ik doe het beslist niet, ik vind dat véó1 te grof!" „Mijne heren!" sist hij venijnig, „Ik ben professor Grimfcoud en het is al honderden jaren gebruikelijk dat verdwaalde reizigers, zoals gij zijt, bij mijn verschijnen in geweeklaag uitbarsten. Ik wens geen uitzonde ring op deze regel en eis dat gij als nog, en wel binnen het tijdsbestek van luttele seconden, aan deze eis voldoet. Daarna pas kan ik overgaan tot het koudmaken van Ulieden, of om het duidelijker te zeggen: zoda delijk haal ik de trekker over van de ze atoombonenmolen (welk een heer lijke vinding!) en verzamel u tot uw respectievelijke voorvaderen. Ik hoop dat ik duidelijk benHet man netje glimlacht welwillend en aait met zichtbaar genoegen zijn atoom bonenmolen. „Het is zo gebeurd en het doet geen pijn!" voegt hij er nog geruststellend aan toe en dan richt hij het wapen op het van angst bon zende hart van Hendrik. SCHEEPSBERICHTEN ALAMAK. pass. 18 Juli Azorcn; ALDEBARAN, pass. 19 Juli Scillies; ANNENKERK, pass. 19 Juli Major ca. AXELDIJK, 19 Juli te Aden; BLOEMFONTEIN, paSi'. 19 Juli St. Paulsrock; JOHAN VAN OLDEN- BARNEVELT 2 OJuli van Semarang te Batavia verwacht. INDRAPOERA, 19 Juli 19 uur Kaap Bon gepass.; KA- MERLINGH ONNES. 2 OJuli van Ba- lik Papan te Ttarakan verwacht; LEERDAM, pass. 19 Juli Bishop Rock; LEUVEKERK, pass. 19 Juli Fi- nisterre; MAAS, 21 Juli van Antwer pen te Paramaribo verwacht; MER- WEDE, 19 Juli van Suez; OVERIJSEL 19 Juli van Buenos Aires te Curasao; PAPENDRECHT (T.), pass. 19 Juli Scillies. RUYS, 19 Juli van Buenos Aires te Singapore; TOSARI. 18 Juli te Colombo. VEENDAM, 20 Juli v.m. van New York te Rotterdam. ALCINOUS 17 Juli van Aden; AL- GORAB 18 Juli van Rotterdam te Calcutta; ANNENKERK 20 Juli te Genua; AXELDIJK 20 Juli van Aden; BANTAM, 20 Juli van Port Said; CISTULA 20 Juli van Shanghai te Pladjoe; CONGOSTROOM 20 Juli van Freetown naar Tacoradi; CORIL- LA 19 Juli van Singapore te Balik Papan; HYDRA pass. 16 Juli Flores; JAARSTROOM 20 Juli van Grand Bassan naar Sinoe; KOTA GEDE 18 Juli van Soerabaya te Balik Papan; KEDOE 21 Juli van Batavia te Rot terdam; LEERDAM 21 Juli te Ant- werpjen; MERWEDE 20 Juli te Sa- faga; MUIDBRKERK 20 Juli van Bo- ma naar Loanda; MURENA pass 18 Juli Thursday Eik OMALA, 19 Juli ven Abadan naar Port Soedan; OVER IJSEL 19 Juli van Curagao naar Los Angelos; POLYPHEMUS 20 Juli van Port Said; ROEPAT 1*J Juli van Ma kassar naar Bangkok; RONDO 18 Juli van Semarang te Batavia; ROT- TI pass. 19 Juli Point de Galle; RIJN, 20 Juli van Hudiksvall naar Zaan dam; SALATIGA 21 Juli te Port Said SAMARINDA 20 Juli te Pangkal Pi nang; STREEFKERK 22 Juli te Rangoon verwacht; TABINTA pass. 20 Juli Wight; TEGELBERG. 18 Juli van Hongkong naar Manilla; UTRECHT 19 Juli van Trinidad n. Kaapstad; VALERIUS 20 Juli van Batavia naar Palembang; WATER MAN pass. 20 Juli Minicoy WELTE VREDEN 21 Juli 6 uur van Suez. MARKTBERICHTEN ROTTERDAM, 20 Juli Vee. Totaal aanvoer: 2619. 308 paarden, 135 veulens, 150 vette koeien en ossen, 916 gebruiksvee, 108 graskalveren, 306 nuchtere kalveren, 203 Schapen; 90 varkens; 333 Biggen, 70 bokken. Prijzen per stuk: kalfkoeien le kw. "10, 2e kwal. 700, 3e kwal. 600; melkkoeien f 800700600; vare koeien 550—475400; vaarzen 600 450350; pinken 425325250; graskalveren 230'140100; Biggen per week '52—4235. KATWIJK A. D. RIJN, 20 Juli. Groentcnveiling. Aardappelen, bonken f 6.007.40, idem grote f 6.80 14.00, idem Drielingen f 5.209.80, id. kriel f 3.105.00, Bospeen f 13.60 24.40; Waspeen f 16.0022.00, idem II f 12.10—17.9C, Sla f 5.30—6.90; Bosuien f 5.106.50, Boskroten f 3.10 —6.30, Tuinbonen f 28.00—31.00; Sel derie f 1.202.70; Peterselie f 3.40 3.90; Kroten p. 100 kg. f 15.00—19.00; Uien p. 100 kg. f 15.90—16.10. VEUR, 20 Juli. Groente. Tomaten 8094 cent per kg., komkommers I 1013 cent, komkommers II 912 cent, idem III 68 cent, bloemkool Ia 6080 cent, idem I 4055 cent, idem II 3036 cent, idem III 2025 cent, sla 3.506.50, stoofsla 4 andijvie 67.30, peen 20—25 ct.. postelein 3033 cent, tuinbonen 29 32 cent, snijbonen 1.401.50, per ziken per stuk 3645 cent, aalbessen per pond 3336 cent.

Leidse Courant | 1948 | | pagina 3