Duitsers geloven niet aan Russische vrijgevigheid Complot van ex-politieke delinquenten ontmaskerd IVOROL WOENSDAG 21 JULI 194S DE tEIDSE COURANT PAGINA 2 De jongste propaganda-stunt te Berlijn ^^FSCHOON de Russische bladen met veel ophef gewag maken van het Russische besluit om de ver zorging van de gehele Berlijnse be volking alleen op zich te nemen, zijn de Berlijners niet al te zeer onder de indruk gekomen van deze Sovjet- vrijgevigheid. Men doorziet het pro- paganda-doel, vooral door de bepaling dat de goederen alleen in de Russi sche sector tegen de door Moskou uitgegeven munt gekocht zullen kun nen worden. Bovendien is geen datum genoemd, waarop deze Russische voorziening zal ingaan. Propagandadoeleinden In officiële kringen te Washington is men van mening, dat het Sowjet- Russische aanbod om 100.000 ton voedsel naar Berlijn te zenden te laat komt om bij te dragen tot het „duidelijke Sowjetpropagandadoel" aldaar. Afgaande op de gecompliceerde voorwaarden, die aan het verkrijgen van het voedsel zijn gesteld en de eerste recaties in Duitse kringen eerste reacties in Duitse kringen gen er aan of de Duitsers op het aanbod in zullen gaan. Men meent, dat de Sowj et-stap ten doel heeft: 1. De luchtbrug is discrediet te brengen. 2. De waarde van het Sowjet-geld te verhogen door het voedsel slechts voor dit geld beschikbaar te stellen 3. Te trachten controle te krfj- gen over de voedseldistributie van geheel Berlijn. In genoemde officiële kringen te Washington verklaart men, dat het de Duitsers duidelijk moet zijn dat, indien de Sowj et-Unie er voor wil zorgen dat de Berlijners goed gevoed worden, de Sowjet-autoriteiten slecht de blokkade behoeven op te heffen om het voedsel naar Berlijn te doen stromen. Men verwacht zelfs, dat vele Duit sers het Sowjet-voedsel zouden boy cotten wegens „het duidelijke" pro- paganda-doel". DE LUCHTBRUG FUNCIONEERT. Inmiddels gaat de luchtvoorziening regelmatig door. Britse en Ameri kaanse ravitailleringsvliegtuigen landden Dinsdagavond in een tempo Aetherklanken DONDERDAG. HILVERSUM I, 310 meter. 7.00 Nieuws. Ocht.gymn. 7.30_Trio Haydn. 8.00 Nieuws. Gr.pl. 9.05 Bach, Handel. 9.35 Gr.pl. 10.00 Scariatti. 1G.15 Morgendienst. Ds. J. C. Derk- sen, Ged. pred. 's-Graveland. 11.00 Ziekenbez. 12.03 KI. v. Beeck. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws. 13.20 Leo Combé, bariton met pianobegel.: Lul- ly, Debussy, Ravel, Aubert. 14.00 Mu sette. 14.40 Mevr. dr. F. T. Diemer Lindeboom: Wat gaat uw dochter doen? 15.00 Oude volksliederen. 15.30 Altviool met piano. 16.00 Bijbellezing ds. H. J. Groenewegen, Ned. Herv. pred., Den Haag. 16.50 Jeugdjournaal. 17.15 Nat. Schoolz.wedstrijd: Dord recht, Amersfoort. 18.15 C.N.V. 18.30 Strijdkr. 19.00 Nieuws. Weeroverz. Heilsleger. 19.45 R. V. D. 20.00 Nieuwe Progr.prol! Gr.pl. 21.00 Overflakkee. 21.30 Busch Strijkork. 22.15 Vaart der volken. 22.35 Sopraan: Fauré, Debus sy. 22.45 Avondoverd. 23.00 Nieuws. Sibelius. Shostakowitch. HILVERSUM II, 415 meter. 7.00 Nieuws. Strauss. 7.50 Dagop. dr. A. Trouw. 8.00 Nieuws. Gr.pl. 8.45 Purcell, Handel. 9.15 Morgenw. ds. J. v. d. Velden, Ned.-Herv. pred. Hilver sum. 9.30 Waterstanden. Gr.pl. 10.35 Balalaika. 10.50 Kleuterprogr. 11.00 Kerkconc. met alt: Negro-spirituals. 12.00 Lyra-Trio. 12.30 Weerpr. 13.00 Nieuws. Vaudeville. 14.00 Poolse nat. feestdag. 14.30 Conc. 15.00 Zieken- progr. 16.05 Mijn loopbaan als diri gent. Vraaggespr. m. Willem van Ot- terloo. 17.00 KaleidosCopp. Zomertele- grammen .17.20 Dr. Portielje. 17.50 Leven der olifanten. 18.00 Nieuws. Sportpr. 19.15 Solistenconc. Werken v. Clara Wildschut. Duo voor viool en altviool, Mozart. 20.00 Nieuws; act. Kamerork.: 3 Tombeau de Cou- perin: Ravel. 21.00 Openluchtspel. 21.20 Engels conc. 21.40 Hoorspel ,.De eerste narcose". (De strijd tegen de pijn). 22.15 Musette. 22.45 Marine vliegers in strijd om Ned. 23.00 Nieuws. Gr.pl. van één vliegtuig om de drie minu ten. Een Britse functionaris ver klaarde: „Wij zullen voedsel per vliegtuig blijven aanvoeren totdat nieuwe regelingen zijn getroffen vol gens een overeenkomst tussen de vier mogendheden. Van Maandagavond tot Dinsdag avond hebben 199 vliegtuigen van de R.A.F. voedsel en steenkolen naar Berlijn vervoerd. In dezelfde tijd voerden Amerikaanse vliegtuigen in totaal 1.601 ton levensmiddelen, ko len en andere voorraden aan. CLAY NAAR WASHINGTON. De Amerikaanse militairde gouver neur in Duitsland, generaal Clay, is gisteravond vertrokken om „een kort bezoek aan Washington te brengen en de toestand in Duitsland te bespre- ke,n met het Amerikaanse departe ment van oorlog. Amerika's politiek inzake Berlijn VREEDZAAM MAAR VASTBESLOTEN. De Amerikaanse regering heeft be sloten haar politiek inzake de crisis te Berlijn te richten op een vreed zame oplossing van het geschil naar de volgende richtlijnen, aldus wordt te Washington vernomen: 1. Vastbeslotenheid „zich niet uit Berlijn te laten verdrijven". Indien de Sowjet-Unie poogt geweld te ge bruiken, zullen de V.S. in samenwer king met de andere Westelijke mo gendheden voorbereid zijn op geweld dadig verzet. 2. Even grote vastbeslotenheid, een vreedzame oplossing te zoeken, waar bij gebruik zal worden gemaakt van alle middelen, waar de diplomatie over beschik,t gedachtenwisseling tussen Washington en Moskou op het hoogste niveau incluis. 3. Beheersing in woorden en daden om de crisis niet erger te maken dan zij reeds is en niet de deur te sluiten voor welke toenadering ook, die de S.U. voor een vreedzame oplossing zou kunnen zoeken. ■Het schijnt niet waarschijnlijk, dat de V.S. er in zullen toestemmen dat getracht wordt de blokkade te ver breken door een gewapend voedsel- convooi door de Sovjetzóne heen te laten gaan. Hooggeplaatste funstionarissen te Washington hopen, dat de crisis kan worden opgelost, doch verhelen niet dat zij bezorgd zijn, dat zij tot een oorlog zou kunnen leiden. Communistenleiders in Amerika gearresteerd De Amerikaanse communistische partij heeft gisteravond medegedeeld, dat haar voorzitter, William Forster, en haar secretaris-generaal, Eugène Dennis, zijn gearresteerd op grond van „een monsterachtige in elkaar gezette beschuldiging". Voorts zijn vier leidende New Yorkse communisten gearresteerd. Zij werdéh ervan beschuldigd „sa men te zweren om het omverwer pen van de Amerikaanse regering door middel van geweld te onder wijzen en uit te lokken". Voorts werd te Detroit Carl Win ters, voorzitter van de communisti sche partijraad in de staat Michigan en lid van het bestuur der partij ge arresteerd. De gearresteerde communisten werden er eveneens van beschul digd lid te zijn ^an de communisti sche partij, wetend, dat die partij een vereniging is, die het omverwerpen van de regering der V. S. door mid del van geweld leert". De zes te New York gearresteerde communistische leiders, die Dinsdag avond nog voor het gerecht versche nen, werden tegen borgtocht weer vrijgelaten. Paul Scott Rankine, Reuter's diplo matieke correspondent te Washing ton, seint o.m. het volgende: „Het bericht over de arrestatie van de leidende communisten in de V S. op grond van de beschuldiging, dat zij getracht hebben met geweld de Amerikaanse regering omver te wer pen, kwam aan het eind van een dag van opmerkelijke bekendmakingen, die er op wijzen, dat de V.S. de moge lijkheid van oorlog onder ogen wil len zien. Binnen de afgelopen 24 uur heeft de Amerikaanse regering het volgen de bekend gemaakt: een bevel tot in schrijving van 9.6 millioen dienst plichtigen, toezending van vliegtui gen en militaire uitrusting naar Euro pa ter versterking van de Ameri kaanse militaire macht aldaar, ont bieding van generaal Clay voor het voeren van besprekingen, deelne ming van de V.S. aan het defensieplan van de Europese Unie. In elk ander land en in elk ander decennium zouden deze stappen be schouwd worden als* welbewuste voorbereidingen voor het uitbreken van een oorlog in de naaste toekomst. Het opmerkelijke is, $at de arresta tie der communistische leiders een gevolg is van een maandenlang on derzoek, dat begonnen is lang voor dat de jongste Sowjetblokkade van Berlijn een nieuwe oorlogsdreiging werd. Sojnmigen geloven, dat onthullin gen over het onderzoek die van de Canadese spionnage-affaire na de oorlog In belangrijkheid kunnen over treffen". 0f gij achttien bent of tachtig, Uw Rheumatische pijnen deen hun slopend werk - en ge voelt U een wrak en afgeleefd, ver vóór Uw tijd. Zorg ervoor die slopende kwaal te boven te komen; begin liever vandaag dan morgen de beproefd heilzame Kruschen-kuur, waaraan talloze lijders aan rheurqa- tische pijnen een nieuw leven te dan ken hebben. Kruschen is een zuiver natuur-product, een samenstel van zes minerale zouten met een erkend aansporende werking op de bloed zuiverende organen. Daarqjn is, juist waar onzuiver bloed zich demon streert in Rheumatische pijnen, Kru schen Salts de redder in de nood. Begin ermee hoe eerder hoe be ter: iedere morgen de kleine dosis zoveel als er op een cent gaat. Maar wel regelmatig! Vraag Kru schen bij Uw Apotheker of Drogist. Ingez. Med. 5914 LIBERAAL-DEMOCRATISCH LEIDER UIT SOWJET-ZÓNE GEVLUCHT. Alfons Gaertner, president van de Thuringse Centrale Bank en candi- daat voor het voorzitterschap van de liberaal-democratische partij in de Sowjet-zóne, is naar de Westelijke zones van Duitsland gevlucht „om nooit weer in de Sowjetzóne terug te keren", aldus heeft Karl Schwennike, leider der afdeeling Berlijn dezer partij, meegedeeld. Als reden voor zijn vlucht gaf Schwennicke op, dat „onafhankelijke politieke activiteit in de Sowjet-Rus- sische bezettingszone niet langer mo gelijk is". Op de Ganges bij Alahabad is een veerboot gezonken. Naar men gelooft zijn Ii25 personen verdronken. De dienst, belast met de opspo ring van ontvluchte politieke delin quenten van het gewest Amsterdam van de Rijkspolitie is er in geslaagd een ingewikkeld complot van voor namelijk ex-N.S.B.'ers en S.S.'ers op te rollen, dat zich bezighield met het vervalsen van paspoorten en an dere legitimatiepapieren. De zaak kwam aan het rollen, toen enkele weken geleden een zekere T. op het bureau van de Rijkspolitie in de De Lairessestraat te Amsterdam aangifte kwam doen, dat een inwo ner van Bussum, H., een pas en een legitimatiebewijs van de K.L.M. had gestolen. Deze werd gearresteerd, maar zei, dat hij de papieren juist van T. had gekregen met het doel ze te veranderen -r- aldus „Parool". H. was in de oorlog lid geweest van de „Kriegsmarine" en hij stond weer in verbinding met een zekere W., die onder de schuilnaam Ter Hall leef de. Hij is student en heeft geruime tijd vastgezeten als politiek delin quent, doch was er in geslaagd te ontsnappen. „Ter Hall", die het hier blijkbaar toch niet al te veilig vond, wilde naar Argentinië uitwijken, maar hij wil de zijn meisje meenemen. Het- pas poort stond weer op naam van een zekere De Rijk en W. zou met zijn verloofde als het echtpaar De Rijk Koning naar Buenos-Aires reizen. De oorspronkelijke eigenaar van het paspoort, De Rijk, was eveneens student en heeft vijf maanden als po litiek delinquent gezeten. W. (Ter Hall) kwam geregeld bij een ex-N.S.B.-familie op het J. W. Brouwersplein te Amsterdam, waar- /van een dochter weer een zekere Greven kende, die ook in het com plot bleek te zijn betrokken. Gre ven werd Vrijdagavond gearres teerd. Hij protesteerde daartegen heftig, want hij had niets op zijn geweten. Dat hield hij vol, tot de Rijkspolitie hem een foto ondér de neus duwde van een ex-vlieger bij de „Lufft- waffe", T. En het was wel heel toe vallig, dat Greven erg veel op deze vlieger leek. „Greven" viel toen door de mand en bekende, dat hij onder een schuil naam leefde. Hij had juist een be trekking gekregen bij een grote fir ma, die nauwkeurig naar hem had geinformeerd en de beste inlichtingen over hem had ontvangen. Van wie? Van de ex-N.S.B.'er mr. Nije uit Utrecht, één van de naaste medewerkers van Mussert. Het Tri bunaal heeft hem voor tien jaar uit de burgerrechten ontzet, maar dit was voor hem blijkbaar geen be zwaar zijn ex-„kameraad" op deze wijze te heipén. Voorts zat ook in het complot een zoori van de ex-burgemeester van Haarlem, Plekker, die W. onder meer aan een kamer had geholpen op de Droogbak. Ook is nog gearresteerd een student in de medicijnen, R., ex- N.S.B.'er en landwachter, die voor waardelijk was veroordeeld met drie jaar proeftijd. De heren kenden el kaar nog uit de tijd van het studen tenfront. Het onderzoek duurt voort. Het complot heeft vertakkingen over het gehele land en er zullen nog wel meer arrestaties volgen. DE H. T. M. Aan het verslag over 1947 van de N.V. Gemengd bedrijf Haagsche Tramweg Mij. is ontleend, dat in 1947 rond 157.249.000 reizigers werden vervoerd. De totale ontvangsten over 1947 bedroegen rond 15.090.000 is 1.767.000 of 28.8 pet. meer dan in het vorige jaar. Het nieuw ingetreden jaar is inge zet met bevredigende resultaten voor de eerste drie maanden. Hierbij mag evenwel niet uit het oog worden ver loren, dat de exploitatiekosten meer dan evenredig gestegen zijn. De Aprilmaand echter heeft een zeer duidelijke teruggang in de ontvang sten, waaruit te concluderen valt, dat o.m. de concurrentie van de inmid dels buiten de distributie vallende rijwielen haar invloed doet gelden. Ook het autoverkeer neemt hand over hand toe; de ongunstige bein- vloeding daardoor is het sterkst bij de intercommunale lijnen merkbaar. De zo dringend noodzakelijke ta riefsverhoging, op de goedkeuring waarvan herhaaldelijk bij de autori teiten werd aangedrongen, mag nog steeds niet worden ingevoerd. 10.000 voor sersiering van paleis en stadion. Het jaarverslag der vereniging „Groep Bloemisterij uit de Neder landse Tuinbouwraad", maakt ge wag van de eerste symptomen van teruggang in het bedrijf. Toch was 1947 niet ongunstig en de export nam zelfs sterk toe, wat het gewicht betreft tot het dubbele, wat het be drag betreft tot het drievoudige van het voorafgegane jaar. In totaal ging 405.000 kg, ter waarde van 2.813.000 aan snijbloemen naar het buiten land. Het aantal leden, in 1937 nog 200, steeg in 1947 van 2300 tot 2388. De omzet van de aangesloten veilingen liep met ruim een millioen gulden terug tot 32.784,700. Voor een be drag van 82.83- werd in 1947 door gedraaid. Een uitvoerige discussie ontspon zich over het voorstel van de afde ling Den Haag om er bij minister Mansholt op aan te dringen, het teeltrecht weer op 75 procent terug te brengen. Vele afgevaardigden vreesden n.l. overproductie, doch anderen wilden, met het oog op de steeds beter wordende exportuit zichten, #an geen inkrimping der productie weten. Besloten werd voorlopig nog geen stappen te doen. De heer C. Thim lichtte daarna de begroting toe i.z. de versiering door de Nederlandse tuinbouw van het Stadion en het paleisbalcón te Am sterdam gedurende de kroningsfees ten, welke een uitgave van plm. 10.000 zal vergen. KADERDAGEN KATHOLIEKE WERKNEMENDE MIDDENSTAND Op de H. Landstichting te Nijme gen hield de Kath. Werknemende Middenstand (W.M.) voor het eerst sedert de bevrijding twee nationale kaderdagen. De eerste dag behandelde de alg. voorzitter, Hub. Dassen, lid van de Tweede Kamer, het program van actie in de naaste toekomst. Hij te kende de W.M. als een vorming- school, als een centrale van instel lingen en als het vertegenwoordi gend lichaam van de katholieke werknemende middenstand. De tweede dag. Zondag, hield na de H. Mis pater J. Colsen C.M. zijn inleiding onder de titel „Welke groeperingen behoren tot de werk nemende middenstand", een interes sant betoog. DE „AFGEKEURDE" DIENST PLICHTIGEN TE ENSCHEDE. De beide hoofdpersonen in de zwen- delaffaire met valse af keuringsbewij zen voor dienstplichtigen, de Ensche- dese smid St. en de koopman v. L., veroordeelde de Almelose rechtbank gisteren tot respectievelijk twee en een half jaar en anderhalf jaar ge vangenisstraf. De eis luidde drie en een half jaar en anderhalf jaar. De Enschedese arts B., die de valse rapporten opmaakte, kreeg een jaar bijzondere strafgevangenis, waarvan vier maanden voorwaardelijk. Boven dien werd hem een proefstijd van vier jaar opgelegd, tijdens welke hij geen praktijk mag uitoefenen. De vijf „afgekeurden" met hun res pectievelijke vaders kregen allen drie maanden voorwaardelijk. De officier van Justitie had tegen hen vier maan- den gevangenisstraf geëist. De En schedese caféhouder H. M. P. werd veroordeeld conform de eis: vier maanden voorwaardelijk, onder toe zicht van de R.K. reclassering en 500 boete. Twee andere verdachten, een Almelose typograaf en een land bouwer, werden vrijgesproken. DE OPBOUW VAN NIJMEGEN Volgens officiële mededeling zal Nijmegen met zijn bijna 110.000 in woners binnen tien jaar 10.000 wo ningen bouwen om te kunnen voor zien in de grootste woningnood Thans zijn er sinds de bevrijding 500 nieuwe woningen klaar gekomen en er zijn 1000 woningen in aanbouw. OPLEVING OP DE BEURS. Weliswaar was de handel op de ef1 fectenbeurs te Amsterdam gisteren wederom van bescheiden afmetin gen, doch de algemene stemming was in wezen toch niet gedeprimeerd. Aanvankelijk was er klaarblijkelijK met de gespannen toestand te Ber lijn nog enig aanbod te verwerken en de fondsen waarin zaken werd ge daan bij de opening waren algemeen lager, maar onder beurstijd vond in tegenstelling met Maandag geen af- brokeling plaats, integendeel volgden de koersen een opwaartse richting en by het slot werd gehandeld op ongeveer het hoogste punt van de DISTRIBUTIENIEUWS DE KEUZEBON VOOR VERMI CELLI EN GEBAK BLIJFT. In de loop van dit jaar hebben de ondervonden hulp uit de V.S. op grond van het plan Marshall, de verbeterde graantoewijzingen, als mede de goede oogstvooruitzidhten op het Noordelijk halfrond er toe bijgedragen de onzekerheid, welke in het najaar van 1947 de overheid met stijgende zorg vervulde ten aan zien van de broodgraanpositie van ons land, goeddeels te doen wijken, aldus deelt het Ministerie van Land bouw, Visserij en Voedselvoorzie ning ons mede. In deze omstandigheid is aanleiding gevonden, de mogelijkheid van af schaffing der keuzebonnen voor ver micelli en gebak in overweging te nemen. Deze materie vergt grondige bestudering van het vraagstuk van het meel- en bloemveroruik met zijn vele belangrijke aspecten, die o.m. de graan-import, het deviezen- probleem en de subsidiepolitiek der regering raken. In tegenstelling tot hetgeen dezer dagen in enkele bladen met betrek king tot dit onderwerp is gepubli ceerd en waarbij vrij algemeen werd gesproken over afschaffing van de desbetreffende keuzebonnen mét ingang van 1 Augustus a.s., deelt het Ministerie van Landbouw mede, dat een beslissing nog niet is genomen, zomin ten aanzien der herziening zelf als ten aanzien van de datum. De thans geldende bepalingen blijven dus voorshands volledig van kracht. HANDDOEKEN VOOR KANTOREN EN FABRIEKEN. Voor kantoren, bedrijven en fa brieken zal de gelegenheid openge steld worden, om handdoeken aan te vragen. Aan kantoren zullen zes textiel punten (recht gevende op het kopen van twee handdoeken) worden toe gewezen voor de eerste vijf perso nen, en drie punten voor elke vijf personen meer. Aan bedrijven en fa brieken kunnen negen punten (recht gevende op het kopen van drie hand doeken) toegewezen worden voor elke vijf personen. MEER TEXTIEL VOOR JONG GEHUWDEN. De textieltoe wij zingen voor hen, die in het huwelijk treden, worden momenteel op .het ministerie van Economische Zaken onder de loupe genomen, aldus het „Vrije Volk". Reeds enige tijd geleden is er van verschillende zijden aandrang uitge oefend om deze toewijzingen te ver ruimen, maar het antwoord moest steeds ontkennend luiden, aangezien de textielpositie hier te lande dit niet toeliet. Hoewel hierin slechts langzaam verbetering komt, acht men nu toch wel het ogenblik gekomen, om na te gaan in hoeverre het mogelijk is om de toewijzingen in verschillende sec toren iets te verhogen. DE TOPKWALITEIT TANDPASTA wee/t (rt/enat vwknjijg&aa/i VERDWIJNT DE LAATSTE VELJJWSE KUDDE? Het gerucht, dat de laatste kudde Veluwse heideschapen voorbestemd is op korte termijn te verdwijnen, heeft enkele natuurliefhebbers doen besluiten de handen ineen te slaan en pogingen in het werk te stellen deze prachtige stoffage van de wijde vlakten ten Oosten van Ede te be houden. Talloze toeristen, die de grote weg van laatstgenoemde plaats naar Arn hem volgden, zullen zich de kudde herinneren, zoals zij daar in de om geving van Zuid-Ginkel bewaakt door de scheper met zijn hond door de heide trok. De Ginkelse kudde is een unicum in ons land, maar de eigenaar ziet zich genoodzaakt zijn schapen te verkopen bij gebrek aan voldoende krachtvoeder. Op aandringen van een comité, dat zich te Ede heeft gevormd, verklaar de de eigenaar, de heer Jan Kranver van Zuid-Ginkel, zioh bereid de ver koop van het wolvee uit te stellen tot September. In de tussentijd zul len pogingen aangewend woitlen tot het bijeenbrengen van: de nodige gelden om de eigenaar van de scha pen voorlopig voor vijf jaren scha deloos te stellen, waartegenover de ze zich dan verbinden moet gedu rende een zelfde tijd een troep wol vee van minstens 50 stuks aan te houden. TEGEN WIL EN DANK DOOR PERCY KING 17) Koeltjes antwoordde Descnamps Geduld maar. Je zult het eerder be grijpen dan je lief is vermoed ik." „Je seinde in code, dat Buenos Aires een bod heeft gedaan van vijf miTioen francs. Zoals een spreek woord zegt: er is veel onzeker tus sen lip en beker. Ben je er zeker van dat ze niet zullen afpingelen of hele maal terugkrabbelen als puntje bij paaltje komt?" De man met het kunstbeen drukte de lippen zo stijf opeen, dat het leek, alsof de punt van de neus de kin wilde liefkozen. „Neen luidde de korte repliek. „Acht miUioen van de assurantie maatschappij en -vijf millioen in Buenos Aires. De baron wreef zich de handen. „Lang geen kwaad „Je kunt je kasteel in Bretagne, dat oud kavalje tenminste bewoon baar laten maken en je huis in Parijs aanhouden." „Zonder twijfel, zonder twijfel! Er- lestine was buiten zichzelf toen zij het verlies van haar halssnoer ver nam: ze kreeg het compleet op de zenuwen die arme schat!" De Be- ringuard lachte kakelend. „Hemeltje wat maakte zij een scène toen we eindelijk onder vier ogen waren!" „Geen wonder. Verdenkt ze jou, er de hand in te hebben?" „Niet in het minst." „Jullie arriveerden Woensdag. Ver tol precies hoe de boel zich heeft toegedragen.'* „Geheel en al volgens het plan. Wij namen van het station een taxi naar het „Sint #01af" waar ik een briefje vond van de Kalundiby's of we kwamen dineren en de nacht wilden overblijven voor het geval wij er nog niet in waren geslaagd een geschikt hotel te vinden. Mijn neef Paul had het zo in orde ge maakt: je snapt dat ik de uitnodi ging met beide handen aannam. Ik had er voor gezorgd in het „Sint Olaf" tegen sluitingstijd te arrive ren: Ernestine moest dus wel het halssnoer in de brandkast van het hotel laten deponeren want de Ka- lundby's zijn helemaal niet op uit- pakkerij met juwelen en dat soort dingen gesteld.' Ik informeerde, of de safe wel safe was hihihi, een goeie mop! aangezien ik iets in be waring gaf dat door al het geld ter wereld niet was te vervangen. Niet onverstandig redeneerde ik een ge tuige te hebben, die later onder ede kan verklaren, dat het halssnoer werkelijk in de brandkast is gede poneerd. Ik nam het daarom even uit het etui en liet het de klerk be wonderen. Toen vroeg ik een stuk papier deed het etui er in, lakte de boa! dicht en zette mijn handteke ning over het gehele papier. Met koeien van letters, die een blinde haast kon lezen, Natuurlijk ging ik niet weg vóór ik de safe had zien sluiten.'.' „Uilskuiken schold de man met het kunstbeen. De baron hield zich doof aan het oor waarmee hij niet wilde horen. „Ik weer naar boven. De nodige bullen voor één nacht waren gauw bij elkaar en ik telefoneerde de klerk gedurende onze afwezigheid de suite een goede beurt te geven. Onder die bedrijven was Ernestine met haar toilet klaar. De wagen van de Ka- lundby's stond voor het hotel te wachten." „O ja?" Het kon niet sarcastischer „Het diner verliep heel gezellig, we waren trouwens entre nous. De volgende dag keerden we naar het „Sint Olaf" terug." De baron gichelde „Je kunt je onze schrik voorstellen toen we vernamen, dat ze de brand kast hadden geplunderd!" Victor Deschamps glimlachte cy nisch. „Het kan niet gehaald hebben bij de schrik, die je zal bevangen als je hebt verwerkt, wat ik je nu ga zeggen. De brankast werd geplun derd, ja, maar het halssnoer bevond er zich niet in." De ogen van de Béringuard sche nen uit hun kassen te puilen. Hij snakte naar adem en was eindelijk in staat uit te brengen: „Eh.eh dat moet op een vergissing berusten! Ik zag duidelijk, even duidelijk als ik jou zie, dat de klerk het etui in de brandkast deponeerde en haar af sloot. Mijn handtekening stond op het pakje." „Het etui lag in de brandkast, ja en jouw handtekening stond op het pakje over de gehele breedte, niet? Toch hadden ze er maling aan!-' ant woordde Deschamps snijdend. Maar het bevatte geen halssnoer, wel een handvol waardeloze stenen!" Het glas rinkelde tegen de fles ter wijl de Béringuard zich een borrei1 tapte om over de schok heen te ko men. Met onvaste stem zei hij: „Je wilt me er tussen nemen, Victor! Al is de grap een beetje te cru naar mijn smaak, och heb je er succes mee gehad!" Deschamps antwoord hielp de Béringuard uit de droom, Als ik naar mijn gemoed te werk ging, rammel de ik je door elkaar!" snauwde hij. „Stommerd! Ezel!" Dit was zelfs de slome baron te bar. Op heftige toon gaf hij de an der terug: „Wees niet zo royaal met je naamkaartje! Je bent zelf een stommerd, een ezel in het kwadraat. Waarom moest al die omslag wor- gemaakt? We hadden het veel een voudiger in Antwerpen of Amster dam kunnen klaarspe^n. Maar neen jij stond er op, dat ik er helemaal voor naar Stockholm zou gaan!" „Nogal glad. Hoe wou jij dan de diefstal hebben geënceneerd? Je hebt noch in de buurt van Antwer pen, noch van Amsterdam kennis sen, die zo hoog staan aangeschreven als de Kalundby's. In heel Zweden zal geen sterveling het in zijn hoofd balen, het woord van de Kalündby's in twijfel te trekkken. Dat je de nacht, waarin de diefstal plaats vond bij hen en niet in het hota!'logeerde, stelt jou buiten verdenking. Ik weet heus wel, hoe ik m'n zaakjes op moet knappen. In Antwerpen en Amster dam zijn te veel lui, die ons kennen We hebben er geen relaties, waar we Paul Solange hadden kunnen onder brengen om voor ons het pad te ef fenen. Verder wordt algemeen be weerd, dat de Stockholmse politie vrij laks en niet al te snugger is. Ik heb de boel van alle kanten bekeken Louis, en zoals ik het op touw zette is het de secuurste weg." „Je had het over Paul So'ange. Hij mag honderdmaal mijn neef zijn, maar ik heb geen a' te hoge dunt* omtrent zijn snuggerheid. Ik blijf er •bij: waarom de zaak zo ingewikkeld gemaakt? Waarom desnoods niet een voudig het halssnoer op de kop ge tikt bijvoorbeeld door een inbraak in mijn hpis te Parijs te fingeren en het in Buenos Aires verpatst?" „Stoetel viel Deschamps uit. „Waar zit je verstand? En dus de verzekeringssom prijsgegeven, de vetste kluif? Nog een voordeel van Stockholm: de assurantiemaatschap pij is in New York gevestigd een ge zegend eind hier vandaan. Wat So lange betreft hij heeft zijn tijd niet verprutst. Xk heb er de bewijzen van. Paul was het, die ons het „Sint Olaf" aanraadde: hij logeerde er een paar dagen en gaf zijn ogen de kost Zo ontdekte hij dat de brandkast een Jor is, waarmee een zware jongen niet de minste moeite zou hebben. Neen, Solange treft geen blaam. Het sierraad was foetsie vóór de safe werd geforceerd." „Ik zag de klerk het er in leggen!" nijdaste de Béringuard. „Ik heb toch nog wel ogen in mijn hoofd. Wil je me tot leugenaar maken? Hij kal meerde, en trok de schouders op.

Leidse Courant | 1948 | | pagina 2