2)e Leidse schilders worden veel bewonderd Bijeenkomst West-Europese Unie gesloten Noord-Atlantisch verdedigingsblok DIrect«or: C. M. VAN HAMERSVELD. Hoofdredacteur: TH. WLLMER. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN WAARIN OPGENOMEN „DE BURCHT" WOENSDAG 21 JULI 1948 39ste JAARGANG No. 11446 Amerika achter de West-Europese Unie Bur. Papengracht 32, Telef. Redactie 20015, Adm. en Advert. 20826, Abonn. 20935 - Abonnementsprijs f 0.30 p. w.» 1.30 p. mnd., f 3.90 p. kwart. Franco p. p. 4.65 - Advert.: 15 ct p. m.m. Telefoontjes f 1.50 Wat deze tijd eist ^E staatscommissie-Van Rhyn is ïen met haar advies wenselijkheid ener wettelijke regeling inzake onder nemingsraden; binnenkort zal de nieuwe Tweede Kamer zich met een desbetreffend wetsontwerp moeten bezighouden. Intussen zijn er al bedrijven, die een ondernemingsraad hebben inge voerd. In één dier bedrijven, waar zulk een raad nu twee jaar in werking is, isj geïnformeerd naar de aard der be sprekingen in die raad door dr. ir. H. de Goey, die er in de „Tijd" een en ander over mededeelt. Uit een overzicht blijkt, dïit de werknemer heus niet uitsluitend op het materieel belang uit is, en dat aan onderwerpen van meer ideële aard een behoorlijke plaats werd in geruimd, aldus dr. de Goey. In die twee jaar werden zestig on derwerpen behandeld; daarvan leid den er reeds 41 tot een goed resul taat, 9 zijn nog in studie. 10 werden er afgewezen, hetzij door de directie, het?ij door de gehele raad. finantiële positie van werk nemer en gepensionneerde 22.0% secundaire arbeidsvoorwaar den 15.0% goede gang van zaken in de onderneming 15.0% ontwikkeling en ontspanning van het personeel 18.5% bevordering van de saamhQ- righeidsgeest 13.5% hygiëne in het bedrijf 5.0% materiële, niet-finantiële voor delen voor het personeel 10.0% totaal 100.0% De onderwerpen betreffende „de goede gang van zaken in de onder- heming" nemen 10% van het totaal in. Behoorlijk; maar men moet er re kening mee houden, dat het instituut pas in zijn beginstadium is, zodat ver wacht mag worden, dat de belangstel ling voor onderwerpen van meer ideële aard nog moet ontwikkeld worden. Juist deze onderwerpen zul len, naar onze mening, de kern van de besprekingen in een ondernemings raad moeten vormen. In andere bedrijven, waarin nog geen ondernemingsraden zijn, heeft men fabriekskernen, personeelscom missies e.d. Het nut, dat door al deze instellin gen kan worden bereikt, is iets on grijpbaars: de psychologische werking van het openhartig gesprek. Er moet in een onderneming zijn: een gevoel, een besef van saamhorig heid. Een onderneming moet zijn in feite een gemeenschap. En in iedere ge meenschap moeten de leden zich ver bonden weten door een band van saamhorigheid: ze zijn op elkaar aan gewezen, ze zijn afhankelijk van elkaar, moeten elkaar steunen en aanvullen. Omdat het begrip en de daad van saamhorigheid ontbreekt, daarom zijn ér zo weinig echte gemeenschappen. Daarom vormen b.v. de burgers van eenzelfde gemeente niet meer een ge meenschap. Tot deze laatste ver scheurdheid tussen de burgers van één gemeente heeft veel bijgedragen het vormen van afzonderlijke wijken voor bepaalde standen, zoals arbei derswijken enz., waardoor de bur gers, volkomen gescheiden, in stan den naast elkaar leven. Doch dit voorbeeld van o.i. ellendige stads- (en ook dorpè-) bouw terloops. Ook in een onderneming ziet men vaak, dat degenen, die daarin werken en een echte gemeenschap moesten vor men, naa^t elkaar staan als een groep individuen, die gedurende ongeveer acht uur op een dag als door een toe val bij elkaar op eèn hoop zijn ge worpen! De absoluut vereiste voorwaarde voor sociale vrede in déze tijd is: saamhorigheid in feite tussen de wer kers „v%n hoog tot laag", welke saam horigheid haar bron en haar bodem moet hebben in de saamhorigheid in de onderneming. UlentcumiieiCLng. te- Amileidam, Onder de kunstwerken van de PinacotKeek van München ALLEEN, ALS HET STOKTREGE NT IN DE VACANTIE en er vol- strekt niets anders meer te bedenken valt, zijn de meesten onzer ertoe te bewegen een voet in ee^ museum te zetten en dan doen zij het nog met lome schreden, en met een gezicht, waarop de gruwelijkste ver veling borden-vol af te scheppen is. Het zal dus weinig waardering en instemming vinden, dat wij de eerste zachte zomermiddag in deze maand Juli hebben zoek gemaakt in een museum en er van te voren iets, maar achteraf hoegenaamd géén berouw over gevoelden. Het is, dat het Rijksmuseum in Amsterdam te 5 uur de poorten sluit en iedereen buiten <Ie deur zet, anders waren we nog enige, uren rond blijven drentelen langs de „meesterwerken uit de Chide Pinacotheek te Mün chen", welke tot 24 October de gast zijn van ons land. DR BEEL OP SOESTDIJK Minister-president dr Beel heeft gisteravond op het paleis Soestdijk aan de Prinses-Regentes een tussen tijds rapport uitgebracht in verband met de kabinetsformatie. BESPREKINGEN MET VIER FRACTIELEIDERS. De kabinetsfomateur dr. L. J. M. Beel ontving heden rond het middag uur de fractieleiders van de K.V.P., prof .mr. C. P. M. Romme, van de P. v. d. A. jhr. mr. M. van der Goes van Naters, van de V.V.D. mr. P. J. Oud, en van de C.H.U., H. W. Tila- mus. De beide Kamers der Staten-Ge- neraal zullen op Zaterdag 24 Juli a.s. in verenigde vergadering om 14.45 uur in het gebouw der Tweede Ka mer bijeenkomen. In verband met het niet aanne men van zijn benoeming tot lid van de Tweede Kamer door de heer G. van Praag te 's-Gravenhage, is in diens plaats benoemd mevr. W. van den Muyzenberg-Willemse te Am sterdam. Dakloze reizigers De Oude Pinacotheek zelve ligt in puin, en de dakloze kunstwerken zijn op rondreis door Europa getrokken. Een paar maanden verblijven ze te Amsterdam, ter bewondering uitge steld voor het kunstlievend publiek. Dat is nooit de bedoeling geweest van de vorstelijke verzamelaars uit het Koninklijk Huis der Wittelsba- cher, die de verzameling aanleg den uit persoonlijke liefhebberij en ten voordele van hun onderdanen en zich er nooit mee zouden hebben kunnen verenigen de uiterst kost bare schilderijen op tournée te stu ren. Zo werd uit de ramp van de oorlog ten minste dit goede gebo- Ten, dat we, na eerst de roem van Wenen in ons midden te hebben ge koesterd, thans de sterren van de Münchener verzameling in bruikleen hebben. Deze enige gelegenheid om met een half uur sporens in een on- verwoest München te komen, moet men zich niet laten ontglippen. München was, behalve om zijn bier. Vermaard om zijn kunst. Ter aan moediging van een bezoek delen wij mede, dat er op de tentoonstelling óók bier wordt geschonken! Terwijl we op de tentoonstelling liepen, was er een gezelschap, waar van de leidsman ieder nummer uit de cataloog hard-op voorlas, met de gedrukte toelichting erbij. Na een voorlezing aanhoord te hebben, sjok te het gezelschap naar het volgende nummer. Op die manier wordt het vervelend en op die manier zullen we u dus niet vervelen. Het zien en genieten van kunst is op zichzelf al een kunst. De grootste fout, die meestal wordt gemaakt, is, dat men te véél wil zien en dan niets ziet en dat men te lang blijft zien en van vermoeidheid op een bank in slaap zakt. Zo zat er te Amsterdam een dame zalig te. soezen, juist maar niet toevallig in de zaal, waar twee schilderijen hingen van slapen de apostelen in de Hof van Olijven en van een slapende soldaat. Het sla pen was zo natuurgetrouw afgeschil derd, dat het aanstekelijk op de kij kers werkte. Een hemel vol dubbele sterren. Op zulk een tentoonstelling van 95 schilderijen sléchts 95, maar het is al' .overdadig veel vraagt men. elkaar wel eens af: welk was nu het mooiste? Op zo'n vraag weet niemand antwoord. Het is alles even prach tig. Het zijn stuk voor stuk werken, die in de reisgidsen van München met twee sterren werden aarf^eduid, en wanneer we alleen maar even en kele namen noemen, ontvonkt zich een hemel van dubbelsterren: Giotto, Fr a Angelico, Botticelli, Perugino, Raphael, Leonardo de Vinci, Holbein, Dürer, Grünewald, Bouts, Rubens, Van Dijck, Rembrandt, El Greco, Poussi'n, Lorrain Voor het merendeel zijn het kun stenaars, die in onze vaderlandse collecties óf niet, óf schriel, óf tweederangs zijn vertegenwoordigd en thans tijdelijk in deze lage lan den pronken met het beste, wat ze gewrocht hebben, terwijl men tege lijkertijd in kort bestek een over zicht krijgt van de vlucht der West- Europese schilderkunst. In onder scheid van de Weense tentoonstelling zijn het uitsluitend schilderijen, afge zien van een paar innig-vrome terra- cotta-reliefs van Luca della Robbia en Desiderio de Settignano. Neiging tot diefstal. Zoals ieder vogelkijn, zingt ook ieder land zoals het gebekt is, en het is voor ons vaderlandse hart al tijd een zalving, dat wij in het kun stenaarskoor een goed figuur slaan vooral wanneer wij, trouwe aan hangers van de Benelux, al wat Vlaams is, het onze gaan noemen, waartoe we ook wel enig recht heb ben. Rubens is er in zijn volle, woelige glorie en ontzaglijke tech nische vaardigheid, maar ook Dirk Bouts met een triptiek, die „de pa rel van Brabant" wordt genoemd, welke drieluik wij, als diefstal er van geen zonde en bovendien de diefstal niet erg riskant was, gaarne onder onze arm mee naar huis had den genomen. En nu de Leidenaars! De stad Leiden komt met zijn gro te zonen ook heel goed uit! Lucas van Leyden is er met twee van zijn spaarzaam overgebleven schilderijen, een Madonna en een Blijde Boodschap Men zou veronderstellen, dat deze voortbrengselen van Leidse gees ons bizonder zouden, „liggen", doch wij persoonlijk staan er steeds koud te genover. Maar het doet je toch goed in de cataloog tussen Leonardo da Vinei en Lippo Lippi plotseling „Ley den" aan te treffen! Van Cornelis En- gelbrechtz. als u 't niet wist, óók een Leidenaar. waarvan enige pracht stukken in de Lakenhal is er éen curieuse voorstelling van Keizer Con- stantijn en Keizerin Helena beiden met verschrikkelijk droefgeestige ge zichten onder dolle hoofddeksels, welke v/ij een kijkende jongedame als „om te gillen" hoorden betitelen. Zij gilde echter niet, zij fluisterde slechts, gelijk dat in museum om een of andere onbekende afspraak ge woonte is. f Een idee voor nieuwe bidprentjes. De grootste van alle grote Leide naars in zijn vaderstad geëerd met een borstbeeldje en een doodlopen de straat Rembrandt is-op deze tentoonstelling bijna „hekkesluiter", en treft de meeste bezoekers in een vermoeide stemming aan. (Het is daarom beter de tentoonstelling hal verwege te onderbreken met een rustpauze in het restaurant bene den). Wat u van Rembrandt te zien krijgt, zijn zes Passie-schilde rijen, die in ons land vrijwel onbe kend zijn, ofschoon de meester ze destijds aan Frederik Hendrik heeft „geleverd". Men zal van ons niet vergen, dat we er een beschrijving van geven. De zes „clair-ohscurs" in één rondte geschaard zijn weer „om te stelen" en'het verbaast ons. dat deze geniale religieuse voorstellingen van onze Nederlandse grootmeester nooit gepopulariseerd zijn op bid prentjes. Nóg een Leidenaar troffeïi we in de Münchener keur-collectie «aan: Frans van Mieris met „Dame staan de voor de spiegel", geweldig, knap en precies geschilderd. Het zal wel een Leidse schone zijn, die met haar bepluimde hoede en „new look" staat te coquetteren, want Van Mieris kwam zelden buiten de stad. Let eens op de groen-fluwelen, met goud-be- stikte muiltjes, die de jongedame heeft weggeworpen! „De meeste bezoekers komen, omdat ze de tentoonstelling behoren gezien hebben;" dacht een van de sup poosten. Zo zij het niet met u! Neem er de tijd vóór, doe het rustig aan en voor iedereen zal het bezoek aan de kunstschatten der Pinacotheek van München worden, wat het ons is geweest: een onvergetelijke mid dag van hoge kunstvreugde. Besprekingen in hartelijke sfeer DE PLENAIRE ZITTING van de Consultatieve Raad van de West- Europese Unie, die gistermiddag om 3 uur een aanvang naxft, ein digde gisteravond om ongeveer half zes. Dat betekende tevens het ein de van deze tweede bijeenkomst van de Consultatieve Raad, welke in 's-Gravenhage gehouden werd. De franse minister van buitenlandse za ken, Georges Bidault, was de eerste, die even voor half zes het mini sterie van buitenlandse zaken verliet waar de bijeenkomsten gehouden zijn. Later verlieten ook de overige ministers en de delegaties het ge bouw. Een weinig zeggend communiqué Na afloop werd het volgende com muniqué verstrekt: 1. De Consultatieve Raad heeft zijn tweede periodieke bijeenkomst in 's-Gravenhage gehouden. 2. De Raad heeft op ruime wijze van gedachten gewisseld over een aantal internationale problemen, welke van onmiddellijk belang zijn voor de vijf landen, met inbegrip van het Duitse probleem. Deze ge- dachtenwisseling heeft het overdui delijk gemaakt, dat de ministers het geheeleens waren met betrekking tot hun houding ten opzichte van de ze problemen. 3. In de loop van de bijeen komst heeft de Raad ook het werk besproken dat tot dusver door de permanente commissie tot stand ge bracht werd en door de verschillende lichamen, die opgericht werden ten einde het verdrag van Brussel ten uitvoer te brengen. 4. De ministers brachten hun vast besluit tot uitdrukking, om de sa menwerking der vijf op alle terrei nen van het Brusselse verdrag, met inbegrip van het economische en fi nanciële, te consolideren en uit te breiden. De besluiten, welk genomen werden om de samenwerking op so ciaal en cultureel térrein te bevor deren, worden afzonderlijk gepubli ceerd. 5. In overeenstemming met an dere gelijkgezinde staten hébben de vijf regeringen verder besloten om al het mogelijke te doen teneinde hun onafhankelijkheid, hun integri teit en hun instellingen te verdedi gen. 6. In het algemeen maakte de vergadering de vastbeslotenheid van alle betrokkenen duidelijk, om in het raam van het handvest van de Ver enigde Naties samen te werken tot het bereiken van de grootst moge lijke mate van eenheid onder elkaar en dus, om de beginselen van het verdrag, dat op 1 Maart door de vijf mogendheden ondertekend werd, tot een levende werkelijkheid te maken. Met betrekking tot het culturele terrein werd na afloop van de bijeen komst van de Consultaieve Raad me degedeeld, dat men overeengekomen is binnenkort een byeenkomst vah deskundige adviseurs te doen hou den, die over de resultaten van hun besprekingen een rapport zullen uit brengen, zoals dat door de perma nente commissie geschiedt. Met betrekking tot de besprekin gen, welke op sociaal terrein gehou den werden, is na afloop van de bij eenkomst van de Consultatieve Raad meegedeeld, dat bilaterale overeen komsten van gelijke aard als die welke reeds zijn aangegaan tussen enkele van de vijf mogendheden, ten spoedigste zullen worden bestu deerd en getekend. In een later sta dium zulen deskundigen, vertegen woordigende de vijf mogendheden, bijeenkomen, om de mogelijkheid te bestuderen van het sluiten van mul tilateral conventies. Even voor het sluiten van de ple naire zitting, heeft minister van Boetzelaer nog een kort woord ge sproken. Daaöbij maakte hij de op merking, dat de gedachtenwisselin- gen op een prettige en openhartige wijze werden gehouden. Ook minister Bevin gewaagde in zijn slotwoord van een prettige bij eenkomst. Hij noemde het een his torische vergadering en hij onder lijnde de goede verstandhouding, die er tijdens de besprekingen tot uiting gekomen is. Van Nederlandse zijde merkte men ons na afloop op, dat er inder daad een sfeer heerste als van on der vrienden. Het Duitse probleem heeft tijdens de bijeenkomsten een belangrijk punt van bespreking uit gemaakt. Daarbij is van de zijde der Benelux-landen gewezen op het grote belang, dat ook deze landen bij dat probleem hebben en bij zijn oplossing. Ook de Benelux-landen dienen daarin gekend' te worden. De Franse minister van Buiten landse Zaken heeft in de plenaire zitting nog het plan ter bespreking voorgelegd inzake de vorming van een federaal parlement In Europa. Minister Bevin wilde deze materie liever overlaten aan de particuliere organisaties. In beginsel zeide hij ten opzichte daarvan gunstig ge stemd te zijn, zoals vroeger. De Belgische minister Spaak heeft zich bij de woorden van minister Bevin aangesloten. Een economische unie der vijf lan den vond minister Bevin in beginsel gezond. Het zal naar zijn mening echter noodzakelijk zijn, dat-er eers* bestudeerd wordt hetffeen door de 1 landen van het E.R.P. verricht wordt. Minister Spaak betoogde, dat eerst binnen de vijf landen een econo- inisch Samengaan op gemeenschap pelijke basis dient verwezenlijkt te worden. POSITIEVE RESULTATEN. Naar aanleiding van het over de conferentie verstrekte communiqué schrijft Silvain Mangeot (Frankrijk) het volgende: Het korte communiqué, dat Dins dagavond door de ministers van bui tenlandse zaken van de West-Euro- pese Unie by de beëindiging van de i Conferentie te Den Haag. Maan dagavond heeft de Nederlandse rege ring aan de ministers van Buiten landse Zaken van Engeland, Frank rijk, België en Luxemburg in de Trèves-zaal te Den Haag een maal tijd aangeboden. Van links naar rechts: de heren Spaak (België), Boetzelaer van Oosterhout (Neder land), Bevin (Engeland), Beel (Ne derland), Bidault (Frankrijk) en Du- pon (Luxemburg). Haagse bijeenkomst van de Consul tatieve Raad is uitgegeven, is een te leurstellend onmeedeelzaam decu- ment. In werkelijkheid heeft de Haagse conferentie positieve resultaten be reikt op drie onderscheiden gebie den. Ten eerste heeft zij met succes de inzichten van alle leden-staten over de manieren en middelen ter oplos sing van de Berlijnse crisis gecoördi neerd. Ten tweede heeft zij de vastbeslo tenheid van de West-Europese Unie bevestigd niet aleen in combinatie te gaan w"at betreft zelfverdediging doch ook de defensieplannen uit te breiden tot een bredere regionale or ganisatie. De mededeling uit Wash ington, dat de Verenigde Staten en Canada in de toekomst zullen deel nemen in de permanente militaire commissie van de West-Europese Unie te Londen bewijst, dat reeds een historische stap in deze richting is ge daan. Ten derde heeft de conferentie de minder sensationele doch niettemin esentiële besluiten van het pact van Brussel in practijk gebracht tot het in steeds nauwer contact brengen van de vyf leden-staten in hun so ciale en culturele leven van alledag. De volle omvang van de gedach- tenwisseling omtrent Duitsland tus sen de vyf mogendheden zal niet be kend gemaakt worden voordat me dedeling is gedaan van de volgende stap inzake de Berlijnse crisis. De tweede volzin van het communiqué maakt duidelijk, dat de West-Euro pese mogendheden, ofschoon met overleg terughoudend totdat er ge legenheid is geweest tot volledig overleg met Washington, op zijn minst met elkander tot overeenstem ming zijn gekomen over de politiek welke thans gevolgd moet worden. Het feit, dat het welbekend was, dat Frankrijk en België voorstanders waren van viermogendheden-bespre- kinen met Moskou en dat de kwesties die Duitsland omvatten, doet thans concluderen, dat de politiek van de West-Europese Unie gericht is op een spoedige stap te Moskou orfi tot nieu we besprekingen te komen. Strijd in Palestina luwt. De strijd in Palestina komt lang zaam tot stilstand, nu de waarne mers der V. N. weer op weg zijn om hun posten te betrekken. De Joden meldden, dat de stryd met de Egyptenaren in het Zuiden en met de Syriërs in het Noord-Oos ten voortduurt, maar zij voegden hieraan toe, dat het op alle fronten thans rustiger wordt. De Syriërs meldden, dat de Joden op het front ten Noorden van het meer van Tiberias „opnieuw het bestand hebben geschonden" en dat de Syrische strijdkrachten gister avond laat „effectief' antwoordden. Volgens berichten uit Bagdad en Damascus waren er in Syrië en Irak volksdemonstraties en werden er verzoeken ingediend om toestemming voor demonstraties tegen het staken van het vuren. De leiders va^n Syrië en Irak verzetten zich tijdens de jongste byeenkomst van de politieke commissie der Arabische Liga tegen aanvaarding van het bestand. DE STRIJD IN GRIEKENLAND. Volgens een verklaring van de Griekse regering is een trein in West-Thracië door een electrische mijn opgeblazen. 14 personen kwa men om het leven en zes werden. ge wond. DE DOODSTRAF IN ENGELAND. Het Britse Hogerhuis, waarin de conservatieven in de meerderheid zijn, heeft Dinsdagavond het com promis-voorstel van de regering be treffende de doodstraf door de strop verworpen. Volgens het verworpen voorstel zou voor sommige gevallen van moord de doodstraf en voor an dere levenslange gevangenisstraf ge geven kunnen worden. Het voorstel werd verworpen met. 99 tegen 19 stemmen. Men verwacht, dat de re gering de betreffende clausule van de nieuwe strafwet zal laten vervallen en tijdens een volgende zitting als afzonderlyk wetsvoorstel zal indie- V.S. eri Canada interesseren zich voor onze defensie J^E VERENIGDE STATEN en Canada hebben een uitnodiging aanvaard om toe te treden tot de militaire commissie van de West-Europese Unie, zo verneemt Reuter uit gezaghebbende bron. De Amerikaanse vertegenwoordigers zullen de Europ ese militaire deskundigen, die te Londen reeds in vergadering bijeen zyn, terzijde staan bij de voorbe reiding van plannen ter bescherming van West-Europa bij een even tuele aanval. Het besluit, dat Amerikaanse en Canadese waarnemers in de toe komst alle bijeenkomsten van de militaire commissie van de West- Europese Unie zullen bijwonen, wordt in diplomatieke kringen te Londen beschouwd als een teken, dat het zogenaamde „Noord-Atlanti sche verdedigingsblok" thans in wording is en dat de mogendheden van de West-Europese Unie thans verzekerd kunnen zijn van substan tiële militaire hulp van overzee. Men meent, dat het zenden van Italiaans munitie-depot in de lucht gevlogen Tussen Pisa en Livorno is brand uitgebroken in een munitieopslag plaats, waar meer dan 40 ton spring stoffen waren geborgen. Een gedeelte er van is in de lucht gevlogen. In een straal van drie kilometer zijn de da ken der huizen, die tijdig werden ge- evacueerd, afgerukt. Naar blijkt zou het onheil te wij ten zijn aan de zelf ontsteking van zes vliegtuigbommen, waarvan gloeiende scherven op de munitieop slagplaats zijn terecht gekomen. De schade wordt op meer dan 100 millioen lire geschat. Slachtoffers zijn niet te betreuren. de Amerikaanse en Canadese waar nemers het resultaat is van dé kor telings te Washington gehouden de fensiebesprekingen der zeven mo gendheden en van de Franse peilin gen naar de juiste omvang van de militaire hulp, welke West-Europa van de Verenigde Staten zou kun nen verwachten. De militaire comnvissie van de West-Europese» Unie komt wekelijks onder strikte geheimhouding te Lon den bijeen. Men meent, dat het nieuws over de Amerikaanse en Ca nadese deelneming van grote in vloed is geweest op de Haagse con ferentie der ministers van buiten landse Zaken. Verder zal het Westerse antwoord op de Sowjet-Russische tegennota in zake Berlijn, bij de opstelling waar van generaal Lucius Clay, de Ame rikaanse militaire gouverneur in Duitsland, in Washington ongetwij- geld advies gaat uitbrengen, thans van een sterkere positie uit gegeven kunnen worden. £en (caAAeZtie... De mensen te kunnen ontberen, is een voorwaarde voor de vrede des hartèn.

Leidse Courant | 1948 | | pagina 1