Belgen laten hun tanden zien DINSDAG 20 JULI 1948 DE LEIDSE COURANT PAGINA 3 TOUR DE FRANCE Van Dijck no. 1; Bartali houdt de gele trui ISTERËN feéd Bartali, dié bij de Zwitsers favoriet is, nu ér geen Zwitserse renners aan de ronde déèlnemèrt, bijna Vóöftdürénd aan hét hoofd van hét peloton. Hij was in prachtige conditie en vól zélf ver trouwen, hétgeên betékende dat allé aanvallen op zijn gele trui tót mis lukken gedoemd waren. Tot aan de voet van dé „Vue dés Alpés" ble ven de renners bij elkaar, maar tijdens de klim naar dé tóp van deze col, lieten Lazarides, Bartali, Volpi, Geminiani, Brule en Ockers de an deren achter zich. Op 1 Kilometer van het hoogste punt probeerde Laza rides uit te lopen. Dit lukte échter niet en het was Bartali, die oók deze bêrgpremie won, voor Brule. Gauthier 10 p. 15, 16 en 17 Vietto, Lapebie en de Bribaldy 9 p. Het ploegenklassement ziet thans als volgt uit: 1. Franse Nat. ploeg (Tesseire, Bo- bet, Vietto) 348.10.19 2 België A (Schotte, Impanis, Ockers) 348.24.55; 3 Parijs (Thietard, Brulê Piót) 348.53.32 4. Intern. Plöeg (CarheJini Lambrecht, Klabinsky) 349.32.28 5. Italië A (Bartali, Pasquini, Volpi) 350.05.34 6. Centrum en Z.W. Fr. (Lapebié, Gemininiami, Ramoulux) 350.32.41 7. Ned Lüx. ploeg (Kirchen, Janssen, dè Ruyter) 353.32.24 8 Z;0. Frankrijk (Remy Gauthier, Martin) 353.41.34 9. Ile de Fr en N.O. Fr (De- vreese, Baratin. Thuayre) 355.17.43 10. Italië B. (Lambertini, Magni, Se- ghessi) 356.02.44. VOETBAL PROMOTIE- EN DEGRADATIE REGELING '48—'49. Officiële Mededeling KNVB. ..De Sportkroniek" meldt: Het Bondsbestuur besloot in zijn vergadering van Zaterdag 17 Juli j.l.. dat in allé districten de competitiér afdelingen zo spoedig mogelijk moe ten worden teruggebracht tot: de le kias 10 elftallen;" de 2e laas 20 elftallen; de 3e klas 40 elftallen; 4e klas tot ten hoogste 110 elftallen, zodat in de toekomst Het aanfal elf tallen per District ten hóógste 180 mag bedragen. In verband hiermee zal met ingang van het a.s. seizoen in alle districten voor de le, 2e en 3e klas versterkte degradatie plaats- vinden, met dien verstande, dat uit iedere competitie afdeling één elftal méér dan normaal moet deelnemen aan de promotie degradatie competitie. Voor wat betreft de 4è klas zal slechts dan versterkte degradatie plaats vinden, indien het totaal aan tal elftallen in een district 'de 180 overschrijdt. Als dit laatste het geval mocht zijn, dan zal ook voor iedere afdeling van de 4e klas versterkte de gradatie moeten plaats vinden. Indien het aantal elftallen in een district bij aanvang van het a.s. sei zoen méér bedragt dan 150, doch minder dan 180 elftallen, wordt voor de 4e klas de normale promo tie- en degradatie-competitie ge speeld ,doch heeft geen verdere uit breiding plaats. Voor die districten, waar het to taal aantal minder dan 150 elftallen ia, mag tot aan dit aantal uitbreiding plaats hebben. POSTDUIVEN „De Blauwband'1 (Sassenheim) Deze h'ield op Zaterdag 17 Juli een wedvlucht met jonge duiven vanaf Venlo, 150 km. In conc. 128 duiven, deze werden gelost te 12 uur 50 min. Aankomst eerste duif 3 uur 42 min 2 sec., snelheid 892.98 m. per minuut: kaatste punten vogel 4 uur 28 min 23 c. snelheid 678.72 m per minuut. L. J. Drost 1, 10. 15, 16, 18; B. Roo- denburg 2, 7, 8, 22, 26; H. J. Krom 3, 6, 11. 12, 19, 21, 24, 29 J. Moole- naar 4, 24, 23; J. v. Rijssel 5; A. Kroe ze 9; P. v. d. Burg 13, 17, 30, 31, 32; J. v. Nieuwkoop 14; J. A. Meeuwis- sen 20: J. Haver 23; C. Algera 25; G. P. v. d. Krogt 27. „De Luchtklievcrs" (Lisse). Wedvlucht met jonge duiven vanaf Breda, afstand 70 K.M. In concours waren 220 vogels, welke werden vrij gelaten om 11 uur 30 min. De eerste vogel werd gecontroleerd om 12 uur 55 min. 37 sec. De uitslag was: A. v. d. Poel 1, 3, i5. 19, 28, 36. H. J. van Diest 2, 4, 7, 14; I. Sumegi 5, 40; J. Beelen 6, 20, 27, 30; J. van Els 8; P. v. d. Hulst 9. 16, 35; N. de Kuyper 10, 17, 26, 29, 39. J. Duindam 11, 12, 34, 37. Jac. v. d. Poel 13, 24, 31; H. v. Kesteren 14, 18; G. Paardekooper 21, 22, 38; H. Meier 28, 32. F. Kops 25 C. Kaandorp 33. Nog steeds 3 Hollanders in de running Bij de afdaling kwamqn de Bel gen opzetten en werd §r één nieuwè groep gevormd van ongeveer 20 ren ners onder ie natuurlijk Bartali. De „Campionissimó" reed in gezelschap van zijn ploegmaats Vo'pi, Biagioni en Pasquini, en zorgde wel dat het tempo niet zakte. Zo ging het in snelle vaart op Mulhouse aan. In weerwil van de stortbuien en de lage temperatuur. Met meer dan 20 minuten voorsprong op een tweede groep, waartoe de gedemoraliseerde Bobet behoorde, kwam 'het leidende pelonton te Mulhouse aan. De Belgen hebben in deze etappe een hoofdrol gespeeld. Van Dyck, Ockers, Impanis, Mathieu, Schotte, Engels cn Dupont, ze waren voort durend bij de kopgroep en draaiden een ferm tempo. Als gezegd ondervond Bartali van daag a^e steun van Vólpi, Biagioni en Pasquini, die bij h'm bleven. Maar twee andere Italianen, Corfieri en Bevilacqua hadden ook een belang rijke taak: zij reden aan het hoofd van de tweed groep en fnuikten al le pogingen van Camellini, Bobet pn Robic om uit te lopen. Het was de aangewezen tactiek, en ze wierp vruchten af. Wat de Nederlanders betreft kan geconstateerd worden dat ze alle drie goed gereden hebben. Jammer genoeg misten ze de aansluiting met het eerste pelonton, waarin Kirchen wel zat. Het gevolg was dat de Luxemburger weer op zichze'f was aangewezen en alle la-achten moest inspannen om niet door de Italianen en de Belgen te worden los gere den. Hij wist zich te handhaven en sarrten met Bartali en nog negen an deren aan te komen, een halve mi nuut na de winnaar van de etappe, maar hij heeft het niet gemakkelijk gehad. In overeenstemming met art van hef wedstrijdreglement is Orts (Centr. en Z-W. Fr.) uit de koers ge nomen. Daarentegen is besloten dat Gauthier, Martin cn seghessi, alhoe wel ze met meer dan 10 percent ach terstand op de tijd van de winnaar der etappe binnen kwamen, morgen zullen mogen starten. Het etappeklassement luidt: 1. Van Dyck (België A) 6 uur 44 min. 07 sec. 2. Ockers (België A) z.t. 3. Engels (België B) 6.44.25 4. Bara tin (Ile de France N.Ö.) 6.44.39 5. Geminiani (Centraal Z.W.) 6. Thie- tard/Parijs) 7. Piot (Parijs) 8. Brule (Parijs) 9. Een grote groep ex aequo, waaronder Impanis (België A), Bar tali (Italië A) en Kirchen (Ned. Luxemb) allen in dezelfde ijd' als Baratin. De Nederlander de Ruyter 22e min 59 Janssen kwam ais 27e bin- geklasseerd, met de tijd van 7 uur 05 nen en de Hoog als 35e voor beiden werd een tij.! van 7 uur 06 min 02 sec genoteerd. Le renners Gauthier (Fr Z.O. ploeg) Martin (Fr. Z^. ploeg) en Seghessi (Italië B) éne onderschei - derlijk als 44e, 45e, en 4Üe aankwa men, hebben de. tijdslimiet overschre den. De Gribaldy van de ploeg Ile de France en N.Ö. Fr. en Bonnaventure naar die van lie de France was over- die van de ploeg 'van W. Fra'nkrijk gegaan hebben opgegeven. Het algemeen klassement ziet er nu als vo^t uit: 1. Bartali (It. A) 115.13.39, 2 Schot te (Schotte (België A) 115.45.59 3. Lapebie (Centrum en Z.N. Fr.) 115.48.55 4. Teisseire (Fr. Nat. Ploeg) 115.49.18 5. Bobet (Fr. Nat Ploeg) 115.49.10 6. Kirchen (Ned. Lux. ploeg) 115.55.47 7. Thietard (Parijs) 116.08.26 8. Camillini (Intern. Ploeg) 116.09.57 9. Lambrecht (Intern Ploeg) 116.12.33 10 Brule (Parijs) 116. 14.07 11. Impa nis (België A) 116.15.25 12. Ockers (België A) 116.23.31 14 Vietto (Fr Nat Ploeg) 116.31.42 16 Robic (Fr. Nat. ploeg) 116.46.48 37 Janssen (Ned. Lux. ploeg 118.31.58, 43. De Ruyter (Ned Lux p^eg 119.04.29 45 De Hoog (Ned. Lux. ploeg) 120.18.39. Het eindklassement voor de berg prijs' luidt: 1 Bartali 62 pnt 2. Laza- Teisseire 28 p 6. Bobet 26 p. 7 Schotte rides 43 p. 3. Robic 38 p. 4 Brule 5. 30 p 8. Geminiani 17 p 9. Lambrecht 16 p. 10 en 11 Opkers cn Camellini 15 p. 12 Neri 13 p. 13 Kirchen 11 p 14. Het Batavèn-meisjé P. Veldhoven, dat Zondae een nieuw Zuid-Holland record discuswerpen vestigde. BODEMKARTERING ZUID HOLLAND. Próf. dr. C. H. Edelman, directeur van de Stichting voor Bódèmkartè- ring heeft aan Gedepueérde Staten van Zuid Holland het werk van de bodemkartering uiteengezet, dit col lege is tot de conclusie gekomen, dat o.a. de volgende problemen om een oplossing vragen, waartoe de stich ting voor bodemkartering waardevol le advieze kan verstrekken: 1. Aanwijzing van nieuwe tuin bouwgebieden, nu het Westland nage noeg geen uitbreidingsmogelijkheden eer blijkt te bieden. 2. De vaststelling van de plaatsen waar zich gronden van geringere cul tuurwaarden bevinden, opdat de ont trekking aan het landbouw-areaal van gronden voor recreatie, uitbrei ding van bebouwing, zandonttrekking e.d. met de minst ernstige gevolgen kan geschieden. 3. Het verzamelen van boderakun- dige gegevens ten behoeve van afwa teringsplannen met het oog op irre versibel indrogende veengronden e.d. en ten behoeve van ruilverkavelin gen. 4. Het Onderzoek omtrent intensi vering Van hof bodemgebruik in de bollenstreek, waar zich thans gróte moeilijkheden op dit punt vóórdoén. 1 UIT DE RIJNSTREEK ALPHEN AAN DEN RIJN Voetbal. Alph. Boys tegen Al- phia 3^2; „Alphen"-vèteranen, tegen Leidse Boys, veteranen 21. Geboren: Willem zóón van An- tonié van Willigen én R. den Hól lander. Gérrit Marinus zoon van K. Dekker én G. van den Dool. Willem Piétèr zoon van G. de Jong en J. V. Arkèl. Joseph Adrianus z. van W. C. Visser én H. J. Kompier. Cornelis Gerit Jan zoon van W. Duiveman en H. Nabér. Jacobus Adriaan, zoon van J. Köelewijn en E. K. Rademaker. Daniël zóón van C. van der Woerd én G. de Cunha. Yvonnê Dorothea d. van F. Van Beek en J. Spaarga rèn. Johannes Cöriielis Maria z. var C. G. M. van dér Sandt en C. W Zifkzee. Ondertrouwd: Franciscus van de Poll 28 j. en Engelina A. Voorbij 26 j.; Pieter C. Wérther 34 j. en Hen- drika Hesseling 26 j. Willem West maas, 27 j. eri Margaretha Pols 26 j. Gèhiiwd: Cornelis de Bruijn 22 j. en Catharina G. Meijers 20 j. Theo- dorus Kwakkenbos 28 j. en Corne lia Zwaak, 24 j. Gornelis Klooster man 36 j. en Maria Th. de Heij 29 j Jan Verduijn 29 j. en Pieternella A. ter Wal 24 j. Gijsbert Lok, 27 j. en Elisabeth M. Blom 22 j. ZEVENHOVEN JubiUum^pakketten. De óp brengst Van de actie „jubileum-pak kettén' van de Niwin heeft naar' hét plaatselijk comité mededeelt opge bracht 61.50; dus 41 pakketten zijn Verkocht, wat 'n móói resultaat is. UIT DE OMGEVING KATWIJK Geboren: Pitérnella d. v. A. 1 1. Panne en D. Meijvogel; Cornelis v. A. Zwanenburg en K: Ouwehand Ewo"d z. v. A. C. v. d. Plas én A. G. Mer I naker. Gerda M. d. v. D. 1 Niet en N. M. Boezaard. Adriana J. v. G. Pronk én C. Vlieland. Jaro- J. d. v. D. v. d. Plasen H. v. Rijn Cornelis G. M. z. v. P. L. v. Kampen J. J. v. d. Peet. Cornelia d- v. W Schaap en C. Kloos. Ondertrouwd: B. Imthoorn en G Jonkér. H. H. v. Beelen en P. Boo- nekamp, W. Boezaard en A. Guyt Getrouwd: A. v. Veen en S. J. Noórdijk. D. C. A. Bout en E. Hou- waart; P. v. Duyn en A. G. Vink; G. __d. P'as en J. A. C. Poulus. Overleden; L. E. v Rossum-Haas- noot 63 jSar. LISSE K.A.J. De eerste wielerwedstrijd óp de Iissese sintelbaah heeft plaats gehad op Zaterdagavond j.l., georga niseerd door de K.A.J. parochie St. Agatha Lisse. Aan deze wedstrijd na men deel vertegenwoordigers van de parochies Lisse, St. Agatha en H.ÏT Engelbewaarders, Nieuw-Vennep, Hil legom en de Zilk. Alererst kregen wij een tiental koppels, die reden met 4 of 5 man op gewone normale herenfietsen (rennersrijwielen waren verboden), waarvan de 2 eerst-aan- komenden in de 2e ronde werden ge plaatst, terwijl dé achterblijvenden in de verliezersronde werden gerang schikt. De verschillende ronden wer den allen vlot gereden en waren dik werf spannend. Hiervan waren de winnaars: A. Berendonck N. Yennep. N. Stroet Lisse; A. Touw N. Vennep; Dirk Duivenvoorden Lisse; P. Blok ker N. Vennep; W. Smit de Zilk; L. Uuigrok Lisse; J. Verlaan de Zilk; C. Zuiderduih, Engel; J. Veldhövèn Lis- C. Kortekaas, Engel; N- Blokker N. Vennep: A. Geerlings de Zilk; F. van Nobelen, Engel; A. Hogervorst, Engel; J. Verhoeven N .Vennep; W. van der Drift de Zilk; W. Touw N. Vennep; L. Otte N. Vennep en P. Witteman. de Engel. Deze winnaars erden allen geplaatst in de 2e ron de cn reden in 4 series. Winnaars van deze series waren F. Blokker N. Vennep; L. Ruigrok Lisse: A. Geer de Zilk en W. Touw N.'Venriép. Vervolgens werden de uitvallerssprin ten verreden in 3 groepen van 14 per sonen. Deze sprints waren zeer mooi omdat hierbij telkens 2 personen per ronde afvielen tótdat er 4 overble ven, zodat elke groep 4 ronden reed. Heel aardige sprints vielen hierbij aar te nemen, doch ook was merk baar. dat hef een inspanning was voor de rijders. Hét uiteindelijke re sultaat was, dat de eerste prijs werd verworven door G. Zuiderduin, En gel; tweede prijs A. Berendonck, N. Vennep; derde prijs J. Verhoeven, N. Vennep en 4e prijs P. Romijn, Lisse. Tot s^ot werd de finale verreden waavan de winnaars waren: 1. L. Ruigrck. Lisse met premie van f2.50; A. Geerlings, de Zilk, medaille; 3. L. Otte, N. Vennep, medaille en 4. P. Blokker, N- Vennep, medaille. De :nelste fit van de sprintwedstrijd as 42.2 sec. over de 400 M. OEGSTGEEST ZIEKENDAG Morgen wordt in onze parochie de jaarlijkse ziekendag gehouden. Naar wij vernemen zullen er tachtig zie ken dè kerkelijke plechtigheid bij wonen. Onder de H. Mis za.1 de zeer- eerw heer pastoor Goejaard een pre dicate houden, onder het lof zeer- eerw. heer rector' Sanders. De H. Mis is om half tien, het Lof om 2.15 üür. De parochianen wórden opge wekt zoveel mogelijk de plechtigheid bij té wonen. SASSENHEIM Personalia. Voor het Mulo-diplo ma slaagden Truus Baggen, Ton Be'- melman. Nel Blom, Leo Brama, Ans van Dillen, Dick Elsbtgeest en Her man Geers. VOORHOUT KINDJE VERDRONKEN. Het 2-jarig zoontje Van dé gemeen te-Werkman B. v. d. Ploeg is in de achtér dè woning gelegen moddef- sloöt gevallen en gestikt. HET OPENLUCHTSPEL GAAT NIET DOOR. De gespannèn toestand rondom de Oranjevereniging was wél een van de hoofdoorzaken, dat dè Zondagmorgen in het parochiehuis vergaderden niet tot een besluit kónden komen. De ver gadering werd geopend door de pas toor, cn stond onder leiding van de heer A. Vlasveld. De inzet was: het openluchtspel. De stemming down, temeer daar er velen aan de uitnodi ging geen gehoor hadden gegeven, en zonder meer waren weg geble ven, hoewel zij ep een vorige verga dering hun steun' hadden* toegezegd. Waar zit de knoop? Wie moet een feest, op oranjedag organiseren? Spel en Klank" was present, met een schitterend voorstel. Een aanbod, maar aan wie? Aan de Oranjevereni ging? Maar hoe. na het verbod van de kansel, om als katholiek daar lid van te zijn. Hoe dan? Door bemidde ling van „Voorhout Vooruit"? Maar hoe? De heer Stikkelbroek bracht véle technische bezwaren naar vorén, vanwege de financiële kant, te meer daar nli bleek, dat er onvoldoende animo was. Het enthousiasme was weg. Men wii een comité vormen uil de standsorganisaties, en de burge meester "vragen als voorzitter. De be sprekingen gingen echter als een nachtkaars uit. Resultaat! Getracht zal worden, alsnog êen opvoering le geven van „de Gouden Bruiloft" maar dan in het Parochiehuis. Vacature gemeenteraad. In de vacature, ontstaan door het overlijden van het R.K. raadslid, de heer C M. Bancken, is benoemd verklaard de heer L. A. Mooy, Hyacinthstraat 14. Autotocht ouden van dagen. Van het comité Autotocht ouden van da gen vernemen wij, dat het vertrek uur van het tochtje van Donderdag a.s. is gesteld op 12.45 uur vanaf dé Voorstraat. Gereden wordt: Voorstraat, Leidse weg. Vink, Rijndijk, Haag weg, Den Deyl, Papelaan, Veurseweg, naar Rot terdam, De thuiskomst is gedacht om oneev. 9.15, komende vanaf de Fa- pelaan, door de Narcisstraat, van Kempenstraat, Bijdorpstraat naar Voorstraat. WASSENAAR 50 jaar getrouwd. Vandaag is het echtpaar E. Eutker=v. d. Geer, Kerk straat 17 50 jaar getrouwd. Vier ongelukkken in één uur Gisteren omstreeks het het middag hebben zich op 4 verschillende plaatsen in "Wassenaar, verkeerson gevallen voorgedaan. Omstreeks één uur botste dr de H. met zijn auto óp de Rijksstraatweg tegen de achter zijde van een Zwitserse auto, die links af de Raadhuislaan wilde op rijden, maar ha'verwege moest stop pen voor tegenliggers. Dr. de H. wiens borstbeen was gekneusd en die ontvellingen rad opgelopen aan neus en knie, móést naar zijn woning worden vervoerd. Beide auto's wer den zwaar besenadigd. Ongeveer tegelijkertijd werd de auto van mevr. S. op de Rijksstraat weg bij het keren aangere'dèri"door een tegenligger. Mevr S. liep een sleutelbeenfractuur op en moest naar het Bronovo-ziekénhuis worden over gebracht. Eveneens op de Rijksstraatweg, ter hcogte van De Deyl kwam B. uit pen voor 2 elkaar passerende te- Rijswijk, die plotseling moest stop- genliggers, in botsing" met een langs de weg geparkeerde auto. Beide auto's werden beschadigd. Kort te voren had in de v. Zuylen NijevaMstract op de hoek van de Oldebarneveldtweg een aanrijding plaats tussen de auto vah dr. L. en twee fietsende meisjes. Geen per soonlijke ongelukken. STADSNIEUWS 'HULDIGING W. J. BATIST JR. 40 jaar bij de Lichtfabrieken. Vandaag herdacht de heer W. S. Batist jr. chef van algemene zaken ratJ?ij ja?r biJ de Stedelijke lichtfabrieken in dienst trad. Om kwart over tien werd de jubilaris vergezeld van z'n echtgenote en kinderen, in de directiekamer ont vangen en hartelijk toegesproken door de directeur, ir. Y. Ykema. Hierna vond de huldiging plaats in de can tine in het bijzijn van hóófden van dienst en afdelingschefs. Ir. Y. Ykema herinnerde aan de succes volle loopbaan van de jubilaris, die tot chef algemene zaken is opgeklom men. Spr. hoopte, dat de heer Batist nog vele jaren tot steun van de di rectie mag zijn. De wethouder van financiën, de heer D. v. d. Kwaak, schreef de grote vlucht, die de Lichtfabrieken in de afgelopen 46 jaar gemaakt heeft vöor een groot deel toe aan het har de werken van de jubilaris, wiens werkkracht nog ongebroken is en wiens ijver nog even groot, als voor heen. Het gemeentebestuur is hier zeer erkentelijk voor. Spr. eindigde met het aanbieden van de gebruike lijke enveloppe met inhoud. «De ouckdirecteur, ir. G. A. van Klinkenberg, „wees er op, dat tusseu de heer Batist en hem nooit een wanklahk gehoord werd en dat de jubilaris steeds een roto was, waar op men kan bouwen. De voorzitter van de personeels vereniging, de heer J. J. C. Snel, bood namens het personeel de gelukwen sen aan en wees er op, dat de good will van de fabriek voor een deel in de héér Batist besloten ligt. Spr. meende, dat ook de echtgenote een woord van hulde toekwam, voor de wijze waarop zij haar man steeds ter zijde stond. Als aandenken bood de heer Snel een eiken salontafel aan een een bouquet bloemen voor mèvr. Batist. De heer A. Bergers sprak namens het personeel van de afd. algemene zaken en wees er op dat door toe doen van de heer Batist veel voor het personeel tot stand gebracht is. In een uitvoerig dankwoord dank te de jubilaris de sprekers voor hun sympathieke woördén en liet zijn verschillende medewerkers de revue passeren, voor wie hij allemaal een waarderend woord had. Dank ten slotte aan God, aldus de heer Batist, voor de goede gezondheid naar lichaam en geest, die mij in staat steld heeft steeds mijn werk te vér- richten. Onder het genot van enkele verversingen bleef men nog enige tijd gezellig bijeen. BOND VAN LEIDSE SPEELTUIN VERENIGINGEN. De heer F. Lardee, eerste voorzit ter van de bond van speeltuinvereni gingen voor Leiden en omstreken, heeft wegens drukke werkzaamhe den voor déze functie moeten bedan ken. De voorzitter van de federatie van Buurtverenigingen, de heer M. I. S nit werd op de algemene ledenver gadering als voorzitter gekozen. In het dagelijks bestuur werd voorts ge kozen de heer Kanbier (Vogelenwijk) terwijl de heer Favier (De Demping) lid van dé kascommissie werd. Plantsoen-concert. Hier volgt het programma van het plantsoen concert, op Zaterdagavond 24 Juli, aanvang 8 uur, te verzorgen door de muziekveren. „Concordia", ondere leiding van de heer G. Dik. 1. Ko raal; 2. Steandfast and True, mars, G. Teike; 3. Antigone, ouverture, Fern. Rousseau; 4. Die Helgolander, suite de Valses, Ed. Kreisler; 5. Mig- nonnette. ouverture Facile, J. Bou- mann; 6. Camerades. mars, Bellé- flamme. Pauze. 7. The Gladiators Farewell, marsch, H. L. B^nkenburg; 3. Lustspiel, ouverture de Keler- Bela, arr. M. J. B. Kessels; 9. There- sen, grande Valse de Concert, C. Faust; 10. Day of "Triumph, mars, Frits Jakma. Geslaagd te Oegstgeest voer het Godsdienstdiploma ,,Ade zU6ters: J. W. C. v. Schaik, W. C. Beelco, G. J. de Wit, A. Rekelhof, H. J. Slinger land, allen uit het Acad. ziekenhuis; E. S. M. Ouwerkerk, A. M. Kriek, M. v. Kampen, van de stichting „Ende geest". BURGERLIJKE STAND. Geboren: Jacobus Martinus Anto- nius, z. v. J. H. Pompe en H. C. Lek; Jacoba, d. v. M. Hartevelt en J. Neuteboom: Arie, z. van C. Meij- waard en H. W9 de Waal; Albert, z. van J. W. Filippo en L. Peters; Fre- derik Hendrik Nicolaas, z. v. H. A. Bloemink en F. Coenen; Bartholo- meus, z. v. B. van Daalén en M. C. Janse. .Overleden: M. Laman huisvr. van J. van Rosse 61 jaar; L. Guïey, we duwnaar 80 jaar; J. M. T. Witten- burg zn. 8 jaar. LAATSTE BERICHTEN DE TREINAANSLAG BIJ TJIKAMPEK. De dienst legercontacten meldt he den, dat 49 personen, die bij de sa botage en de aanslag op de trein van Batavia naar Bandoeng bij Tji- kampek betrokken v/aren, zijn ge arresteerd. De arrestaties begonnen op 25 Juni en duurden voort tot 10 Juli. Zij volgden direct op de ach- tervolgingsactie, welke terstond na het gebeurde werd ingezet. Nauw keurige verhoren wezen uit, dat 12 arrestanten rechtstreeks betrokken \varen~Bij~de" sabotage aan de spoor lijn. De bende, die de aanslag op de trein en de passagiers pleegde, be hoort tot de republikeinse strijd krachten en is een onder-afdeling van een bende onder leiding van de luitenant-kolonel Soemantri. Deze strijdkrachten bleven achter na de evacuatie van de T. N. I. uit dit ge bied of infiltreerden later, aldus de dienst legercontacten. Overige ver dachten behoren tot de bevolking van de omliggende kampongs. Zij verklaarden eenparig, dat zü door de bende van Soemantri gedwongen werden sabotage te plegen onder de bedreiging, dat anders hun huizen in brand zouden worden gestoken of dat zij vermoord zouden worden. De dienst legercontacten zegt, dat uit de verklaringen van twaalf ben- dèïedén móét worden geconcludeerd, dat de recente instructies voor het plegen van de sabotage aan de spoor lijn en voor de treinaanslag uit re publikeins gebied waren ontvangen. De verdachten zullen binnenkort te recht staan, aldus de mededeling van de dienst legeracontacten. Berichten reeds geplaatst in een gedeelte onzer vorige oplage. OPENING DER CONFERENTIE TE DEN HAAG. In de grote conferentiezaal van het ministerie van buitenlandse za ken te Den Haag is gisterochtend de eerste bijeenkomst gehouden van de ministers van buitenlandse zaken der Westerse mogendheden, welke con ferentie, naar verwacht wordt, twee dagen in beslag zal nemen. Om streeks half elf betraden de gedele geerden de zaal en nam minister van Boetzelaer het woord voor het uitspreken van een welkomstwoord. Hij deed dit in het Frans zowel als in het Engels. De minister sprak onge veer als volgt: „Het is mij een vreugde u namens Hare Majesteits regering in 's-Gra- venhagé welkom te heten. Te Brussel hebben wij 17 Maart de Westelijke Unie gesticht. Op onze bijeenkomst te Parijs heb ben wij de eerste stoot gegeven tot de permanente organisatie, die se dert dien te Londen een belangrijke stap verder is gekomen, Waarvan wij de resultaten straks willen be spreken. It ffeb de vaste hoop, dat wij er in WEERSVERWACHTING ZUIDELIJKE WIND. Aanvapkelijk overwegend droog weer met tijdelijke opklarin gen én hogere temperaturen dan vandaag. Later zwaar be wolkt met plaatselijk regen buien, hier en daar vergezeld van onweer. Matige, vooral aan de kust tijdelijk krachtige wind uit Zuidelijke richtingen. zullen slagen, ons doel nader te kó men: nauwe samenwerking op de gebieden, die In het Pact van Brua- sel zijn aangegeven. De vorming van de Westelijke Unie is in ons land begroet als een bewijs van ónze wens tot samenwer king. Het gaat er om hen niet télöur te stellen, die van ons een positieve bijdrage tot het werk van de vréde en van het herstel verwachten. Mijn ambtgenoten van de Bene lux zullen mij wel willen tóestaaft, een bijzonder hartelijk woord van welkom te richten tot de heren Bl- dault en Bevin, die, als ik mij niet vèrgis, hun eerste bezoek aan Neder land brengen in hün kwaliteit van minister van buitenlandse zaken. Minister Bevin, gij waart de eer ste, die een nauwere samenwerking tussen dé landen van West-Europa voorstelde. Dank zij uw initiatief werd de Westelijke Unie geboren. Wij leden gevoelen, dat zij voor ons de kiem van vrede in zich sluit. Wij huldigen niet alleen het denk beeld doch grijpen met beide han den de gelegenheid aan, de Weste lijke Unie tot voertuig te maken voor het Vestigen en handhaven van vrede en democratische beginselen in Europa. Moge ons werk van heden ons dichter bij dit doel brengen. Veel practisch werk moet nog gedaan wor den. Laten wij het op hetzelfde on baatzuchtige .niveau houden, waafop wij het begonnen zijn. Laten wij hard werken en niet in onvruchtbare discussies het enthou siasme verliezen, dat gij, Bevin, hebt ontvlamd". Na deze rede heeft minister Bi- dault nog gezegd er zeker van te zijn, dat de conferentie constructief Werk zou doen en de beste herinne ringen bij de deelnemenden zou ach terlaten. Hierna verlieten allen, die niet aan de besprekingen deelnemen, de zaal. H.K.H. de Regentes en Z.K.H. de Prins zouden vanmiddag in het Huis ten Bosch aan de 5 ministers en de diplomatieke vertegenwordigers een lunch aanbieden. SCHEEPSBERICHTEN BÓISSEVAIN, 19 Juli te Santos. BOSKOOP, 18 Juli van Beunavén- tura. DUIVENDIJK, 19 Juli te Bal boa verw. EEMLAND pass. 18 Juli Ouessant. ESSO AMSTERDAM 19 Jüli van Aruba naar Rotterdam. HE CUBA, 20 Juli te Port au Prince verw. KOTA AGOENG, 19 Juli te Batavia; MACOMA (t.) pass. 18 Juli Maracaibo. NIGERSTROOM 19 Juli te Dover. OEMAR (slbt.) 18 Juli 300 mijl van Curasao. POLYPHEMUS, 18 Juli van Suez naar Port Said. PYGMALYON, 20 Juli van Aruba te Curasao verw. STAD MAASTRICHT pass. 19 Juli Burlings. TIBERIUS, 18 Juli van Houston naar New-Orleans. AALSDIJK, 19 Juli 17 uur naar Cuba. ABBENDIJK, 17 Juli te New- Orleans. AMSTELDIJK, 17 Juli te Baltimore. ARNEDIJK, 16 Juli van New-York naar Rotterdam. DELFS- HAVEN, pass. 19 Juli Dungettes. KAIMANA, 19 Juli te Batavia. LEK HAVEN, pass. 18 Juli Kaap Frlo. RIJNKERK, 18 Juli van Aden. TA- BINTA, 19 Juli 17 uur van Rotter dam naar Quebec. VEENDAM, 20 Juli te Rotterdam verw. ALCYONE, 20 Juli van Buenos- Aires te Aalborg; ALHENA, 18 Juli te Montevideo; EEMDIJK 16 Juli van Rotterdam te Veracruz; ENA 17 Juli te Colombo; LOENERKERK 15 Juli van Marseille; MUIDERKËRK 16 Ju li van Matadi naar Boma; NIJME GEN 16 Juli van Melilla naar IJmui- den; RAKI, 16 Juli van New York naar Batavia; TABIAN 16 Juli van Sydney naar Batavia. MARKTBERICHTEN BODEGRAVEN, 20 Juli. Kaas. Aanvoer 154 partijen. Prijs le sóórt 1.71—1.74. 2e soort 1.67—1.69, zware tot 1.76. Handel flauw. TER AAR, 19 Juli Groente. Snij bonen 1.—1.30, id. stek 0.55—0.80, Stokprinsen. 1.301.45, Stamprineen. I.15—1.30 per K.G., Peulen 2.20, Dop pers 2.90, BI. schokkers 6.40, Tuinbo nen 1.92—2.64 per 10 kg., Bloemkool 0.16—0.74 per stuk, Bospeen 0.14—0.74 Selderij 0.01—0.02 per bos, Sla 4.50— 7.80 per 100 stuks, Komkommers 0.05 0.15 per stuk, Aardappelen 0.06 0.10, Kroten 0.070.14, Waspeen 0.13 —0.15, Tomaten 0.12—0.80, Rabarber 0.04—0.05, Postelein 0.16—0.32. Andij vie 0.04—Ó.13, Sjalotten 0.02J0.05. Uien 0.19 per kg., kroten 0.04—0.07 per bos. Zware bessen 0.59—0.61. Wit te Bessen 0.34 per pond, Bloemen 0.15 0.18, Gladiolen 0.180.32 per bos, Augurken grof 0.22—0.23, Knorrela 0.07 per kg. ROELOFARENDSVEEN, 19 Juli. Bloemen. Gladiolen 0.11—0.40, Col- villie 0.07—0.16, Scabiosa 0.21—0.25, Anglaia 0.08—0.23, Dhalia 0.12—0.58, Anjers 0.05—0.17, Lathyrus 0.07—0.14, Alstrumeria 0.13—0.22, Liatirs 0.06— 0.38, Margrieten 0.060.08, Gouds bloemen 0.050.07, Anemonen 0.07 0.11 per bos, Rayonanten 0.250.33 per stuk. Groentenveiling. Aarbeien 0.300.37, Frambozen 0.320.74, Kropsla 1.50—6.70, Andijvie 9.00— II.60, Bospeen 11.2012.80, Breek- peen 8.5013.—, Uien 12.—14.— Aardappelen 7—8.—, Tomaten 78— 82.Rode kool 910.Snijbonen 9.50—8.50, Dubb. Stambonen 11 14.50, Tuinbonen 2.15—2.45 per 10 kg., Aug. grof 4.605.30, idem Bommen 4.90—5.80, idem Stippel 1.802.30 per 25 kg.

Leidse Courant | 1948 | | pagina 3