Kamerleden over de belastingverhoging Ouderwetse stormmiddag DINSDAG 20 JULI 1948 DE LEIDSE COURANi PAGINA In het Voorlopig Verslag der Twee de Kamer nopens het wetsontwerp tot verhoging van de opbrengst van enkele belastingen in verband met uitgaven voor de toeslagen ten behoe ve van de Landbouwbedrijven op lichte gronden wordt er op gewezen, dat in de toelichting op het ontwerp ten onrechte de indruk wordt gewekt als zouden de voorgestelde belasting verzwaringen nodig zijn om do land bouw te steunen. In werkelijkheid be treft het hier steun aan de consumen ten, aldus deze leden. Vele leden konden zich in beginsel wel met de voorgestelde verhoging van de tabaksaccijnstverenigen. Andere leden vreesden, dat deze reeds zeer hoge belasting het punt heeft bereikt, waarop verdere verho ging fiscaal niet meer nuttig is, zodat bij verhoging de Opbrengst er van niet meer noemenswaard zal stijgen. Vele leden verklaarden wederom, afgezien van hun algemene bezwaren tegen dit ontwerp, in beginsel accoord te kunnen gaan met een uitbreiding van de weeldebelasting. Ook vroegen enkele leden zich af, of het geen aanbeveling zou verdie nen de weeldebelasting uit te breiden tot de versnaperingen, teneinde het verschil in kosten, verbonden aan het snoepen enerzijds en het roken an derzijds, enigszins te verminderen. Tegen het heffen van opcenten ten bate van het Rijk op de onderne- mingsbclasting hadden zeer vele le den overwegende bezwaren. De keu ze van dit middel is ook zo ongeluk kig, omdat de ondernemingsbelasting op zich zelf een ongelukkige fiscale greep is geweest, welke tijdens de be zetting aan het bedrijfsleven is opge legd. Velen dezer leden wezen er ook nog op, dat de ondernemingsbelasting voor natuurlijke personen zo buiten gewoon onbillijk werkt. Zij zouden het veel minder onbillijk achten, in dien de minister 13 millioen wil verkrijgen uit de inkomstensfeer enige opcenten te heffen op de be lasting op alle inkomens, in plaats van slechts op een beperkte groep. Vele andere leden, wie een heffing van opcenten op de ondernemingsbe lasting eveneens ongewenst voor kwam, kondc.i zich met deze sugges tie verenigen. Nagenoeg algemeen werd bezwaar gemaakt tegen de opname in de weeldebelastingtabel van verpakt consumptieijs, dal in hoofdzaak door middel van venters op straat wordt verkocht en waarvan het overgrote deel voor 10 cent of minder aan het publiek wordt aangeboden. Hier kan kwalijk gesproken worden van een weelde-artikel. Het gaat hier integen deel om een speciaal volksartikel. Het werd ongewenst geacht speel goed met een opvoedkundige waarde (constructiedozen en« kinderspeelwa gens waaronder ook eenvoudige strandwagens en bolderwagens) met het weeldetarief te belasten. Slechts electrisch speelgoed en stoommachi nes kunnen als weelde-artikelen wor den aangemerkt. Tegen de toevoeging van aktentas- Laag vliegen in de buurt van Valkenburg Naar aanleiding van herhaaldelijk binnengekomen klachten inzake laag vliegen boven do omliggende ge meenten van het marinevliegkamp Valkenburg heeft de commandant zeemacht Nederland aan de burge meesters van die gemeenten mede gedeeld, dat dit een onvermijdelijk gevolg is vah de ligging van het vlieg veld Valkenburg. Bij vele oefenin gen moet hef opstijgen en het win nen van hoogte geleidelijk geschie den, hetgeen o.a. het geval is bij nachtvliegen. Daardoor maakt het vooral des avonds wel eens de indruk, dat er laag gevlogen wordt. Alle vliegers van het marinevliegkamp Valken burg doen echter wat in hun ver mogen is, om de overlast voor de om wonende burgers tot een minimum te beperkc-n, aldus de commandant zeemacht, Mocht men redenen menen te hebben voor klachten, dan diene men een rapport in over een be paald geval, met nauwkeurige tijds aanduiding en een opghve van de re- gistratiecijfers, welke aan beide zij den van de vliegtuigromp ter weers zijden van het militaire nationali- teits kenmerk zijn aangebracht. Bij ongeoorloofd lage vlucht zijn deze cijfers van de grond af leesbaar. sen, portemonnaies, beurzen en ande re tassen en tasjes voor het bergen van geld, werd van verschillende zij den bezwaar gemaakt. Zeer vele leden hadden bezwaar tegen het heffen van weeldebelasting op personenauto's. Deze vormen te genwoordig een noodzakelijk hulp middel in talrijke ondernemingen en beroepen, tot de aanschaffing waar van men gedwongen is over te gaan, aldus deze leden. LOON- EN PRIJSPOLITIEK. Aan het voorlopig verslag der Twee de Kamer over de wetsontwerpen tot wijziging van de begroting van in komsten en uitgaven van het Land bouwcrisisfonds voor het jaar 1947 en tot wijziging van de begroting van inkomsten en uitgaven van het Land- bouwegalisatiefonds is het volgende ontleend: Vele leden gaven uiting aan hun te leurstelling over de schriele wijze, waarop de regering tegemoet is ge komen aan de wensen der Kamer, vervat in de motie-Groen. Zij konden het niet anders zien, dan dat de huidige loon- en prijspolitiek ge voerd wordt ten koste van grote groepen land- en tuinbouwers. Verscheidene leden waren van oordeel, dat de huidige loon- en prijs politiek der regering uiterst gevaar lijk is voor de tuinbouw. Vele leden waren dankbaar voor hetgeen de regering in overleg met de Stichting van de Landbouw had bereikt. Voldaan waren zij echter niet. Enkele leden vroegen om inlichtin gen over de export van groente naar Duitsland. Hoe is de betaling daar van geregeld? Deze leden wezen er voorts op, dat bij de vaststelling van de melkprijs voor 1948 aanzienlijk if afgeweken van de kostprijsbereke ning van het Landbouw Economisch Instituut. Een verslaggever van „Het Pa rooi" heeft volgend onderhoud ge had met prins Bernhard: ,,'n Interview? Ja, goed, maar wacht u dan even. Ik moet eerst ever een ander jasje aanschieten". Prins Bernhard sprak deze woor den, gezeten in zijn grote Cadillac die Zaterdagmiddag bij het Con- cpurs Hippique op het Olympiaplein te Amsterdam als zijn kleedkamer dienst deed. Hij nam daar aan ver schillende wedstrijden deel. Bui ten schreeuwden stalknechts en stampten de paarden; in de wagen was het rustig. „Ziezo", zei de Prins, „vraagt u nu maar". Hij stopte zijn pijp en stak er rustig de brand in. „•Hebt u plannen, Hoogheid, de Olympische Spelen te bezoeken?" ,Ja. In ieder geval alle ruitersport. En verder, indien mogelijk, de finale van het voetbal- en hockey-tournooi en de finales athletiek en zwem- „Gaat de Prinses-Regentes ook naar Londen?" „Ja zeker, maar u begrijpt, dat zij het wel wat drukker heeft dan ik." De Prins glimlacht. „Ik weet dus nog niet wanneer zij gaat, maar ik denk begin Augustus." „En de prinsesjes?" „Nee, daar zijn ze nog te jong voor. Dat doen we later eens." Prins Bernhard opende het portier en stak zijn hand uit: „Tot ziens". Een stevige handdruk, en weg stap te de Prins.... maar nee, een klein vierjarig jochie hield hem staande. „Prins, hoe laat is het?" „Kwart over. vier", zei de Prins. „Ben je nu gelukkig?" Het jochie, hoogrood, knikte in- gelukkig. ORANJE NASSAU II IN STAKING. Geheel tegen het advies van de mijnwerkersbonden in, is de zoge naamde middagschicht van de Oranje Nassau II te Schaesberg uit protest tegen de invoering van het nieuwe groepssysteem met extra betaling, Maandagmiddag niet in de mijn afge daald. Sedert enige dagen was het reeds onrustig in de pijlers, waar men het nieuwe systeem wilde doorvoe ren en Zaterdag reeds daalde de nachtdienst niet at. Nu heeft zich de dagploeg daarbij aangesloten. De bon den spreken van een onbezonnen daad. Op de andere mijnen was Maandag alles rustig. KAAGWEEK 1948 Zeilen scheurden, masten knapten, schepen liepen vol! *70 KALM het op de eerste dagen van de Kaagweek was geweest, zo woelig en stormachtig was het op de middag van de vierde Kaagdag. En toch, 't zag er 's morgens niet naar uit. Er hing een zware damp in de lucht, die zo nu en dan wat stofre gen losliet, maar daarna klaarde de lucht zo nu en dan op. Rond 1 uur sloeg de lucht echter dicht en er viel 'n dichte regen, die de plassen een troostelooze aanblik gaven. De storm steekt op Toch zat er werking in de lucht en toen de Draken- en Regenboogklas sen in de wedstrijd waren gestart tussen 1.30 en 2.10 uur kwam er plotseling een stormwind uit het Zuid-Westen opzetten, die de wolken bank vaneen scheurde en binnen en kele ogenblikken was de lucht schoon. De stormwind joeg het water op tot golven, welke al spoedig hun schuimende koppen vertoonden. On derwijl werden de jachten opge stuwd, de zeilen bolden zich en zei lers en bemanning kregen de handen vol werk. Het werd een harde strijd, waarbij «de elementen de boventoon voerden. Zeilen scheurden: hier een fok, daar een gaffeilzeil, bij W. Bergsma, die zijn Eelco in* de voor hoede had gebracht knapte de mast als een lucifer af en het grootzeil stortte naar beneden. Op andere plaatsen weer liep een Pampus vol in de lager-wal-golven bij De Kók en een uur later onderging de „Vage bond" van Theo van Helvert het zelfde lot, toen hij bij het ronden van een moei in de golven zat van zijn voorganger Koos de Jong. Er was ware stuurmanskunst voor nodig om een schip in veilige koers te houden en ook het geluk sprak een woordje mee, want de stormvlagen raakten natuurlijk niet ieder schip. Daar werd hard gewerkt op de schepen en de bemanningen hadden het zwaar te verantwoorden. En dan te bedenken, dat op vele schepen vrouwen onder de bemanning za-* ten. Hun handen zullen na de wed loop met de storm wel getinteld hebben. En terwijl velen de strijd moesten opgeven, die 10, 12, 13 M. per seconde bedroeg, hielden anderen vol, koppig vol, waren zij in hun ele ment en volbrachten de reis.... Voor hen een woord van hulde. De Drakenklassen waren nog Voor de Noord-Zuid-baan gestart en alles ging aanvankelijk goed. De eerste ronde werd normaal afgelegd en tij dens de tweede stak de storm op. De van Brakel II was al spoedig uit de. strijd wegens het breken van de knikstag. De stuurman, de reserve- Olympische zeiler J. R. v. d. Berg, had voor de wedstrijd, toen bleek, avonds naar dezelfde plaats terug gingen, vonden zij er nog alleen het zwaar gewonde slachtoffer. Er zijn vermoedens, dat de jongeman de dader van de aanslag is, maar of schoon reeds verschillende arrestaties zijn verricht, heeft men nog niet de hand op de vermoedelijke dader kunnen leggen. GEDEPRLMEERDE BEURS- S TEMMING. In de situatie op de effectenbeurs te Amsterdam was bij de aanvang van de nieuwe week vrijwel geen ver andering gekomen, in zoverre de af faire van bescheiden afmetingen bleef, want in geen enkele rubriek konden omzetten van betekenis wor den waargenomen. De stemming was zwak. Bij de opening werden de fondsen, waarin zaken werd gedaan, verhandeld tegen de slotprijzen van Vrijdag of iets daar beneden en tij dens het beursverloop werd een da lende richting gevolg. De koersen brokkelden allerwege af, "hoewel te gen het slot in enkele gevallen toch weer weerstand werd geboden. De oorzaak van de gedeprimeerde beursteeming was klaarblijkelijk de politieke situatie, meer in het bijzon der die inzake Berlijn. Wilt U iets weten? Vraag: Het adres van het demo bilisatiecentrum der Kon. Land macht. Antwoord: Demobilisatiecen trum der Kon. Landmacht te Huis eer Heide, bij Utrecht. Te bereiken per bus, vanaf het station Utrecht. dat het dik zou gaan regenen, zijn fraaie nieuwe grootzeil al door een ander vervangen en dat was maar goed gezien ook. Velen gaven de strijd op wegens averij, maar Tims zeilde met een gescheurde fok door en eindigde desondanks als tweede. Zwaarder dan de Draken hadden de Regenbogen het nog te verduren. Deze klas was weer de gewone baan over ZweilandNorremeer gegaan, omdat de wind inmiddels van Züid naar Zuid-West was opgelopen. Maar de schepen hadden het vooral bij de gijpboeien wanneer het groot zeil van het ene boord naar het an dere overslaat, zwaar te verantwoor den. Op het Noremeer was de volgorde: v. d. Steur, dl", v. d. Zijpp, Vrolijk, Hofland, Bergsma. Terug van de Die- perpoel had dr. v .d. Zijpp de lei ding. Vrolijk volgde als tweede, dan v. d. Steur en Alberda, drie Friezen dus onder de vier eersten. Hofland zag zich hier uit de strijd gedrongen doordat zijn grootzeil scheurde.... In de tweede groep had Leen de Wit de leiding genomen en hij werd gevolgd door Blonk, Sieurts, Theu- nissen, Bergshoef, v. d. Velde.De strijd ging dóór en het was een har de strijd: de een na de ander viel af, óf wegens averij, óf om schip en tuigage te sparen. We menen, dat er tenslotte in elke groep nog slechts drie schepen over waren, dus nog zes van de Zeventien. In Afd. I. waren het Leen de Wit,, v. d. Velde, Bergshoef, in Afd. II Vro lijk, v. d. Steur en Alberda, in deze groep dus twee Friezen en de Kaag voorzitter. En onder de bemannin gen van deze schepen tvaren ver schillende vrouwen. Later luwde de storm wat, zodat ook in de Olympiajollenklasse en de 12 Voetsjolenklasse toch nog gestart werd, hoewel lang niet allen op het appèl verschenen. Bij de 12 Voetsjol- len waren zelfs nog verschillende stuurvroUwen en zij kwamen nog in de prijzen ook. Het was een emotionele middag, die de Kaagzeilers nog lang zal heu gen. De uitslagen waren: 12 M.2 klasse; afd. I: 1. Hanepoel, st. Jan Mooy, 2. Woelwater, st. L. H. Hahn, 3. Hurricane, st. H. Kraan, 4. De Witte, st. G. Visser. Idem, afd. II: 1. Mustang, st. Sj. Kraan, 2. Claire, st. P. v. d. Bergh, 3. Aloha, st. A. Borqra, 4. Sjermonde, st. N. A. Ozinga. Valkenklasse A, afd. I? 1. Tonny, st. H, Stumps, 2. Oranje, st. J. de Wilde, 3. Riretti, st. R. Mulder, 4. Bufra, st. P. v. Buren. Idem, afd. II: 1. Josyta, st. W. A. de Ridder, 2. 't Spul, st. H. C. Kirke- nier, 3. Trewes, st. S. M. v. d. Meer, 4. Tarentellte, st. E. J. Hoppe, 5. Qua Vadis, st. H. J. Hoogenboom. Idem B: 1. Glitne, st. S. v. Lochem, 2. Pinguin, st. Alb. Hartog, 3. Water geus, st. F. Goudriaan. Vrijheidsklasse: 1. Boeki, st. B Boeschoten, 2. Arion, st. C. Moolen- burgh, 3. Avanti, st. P. Masdaniel. 16 M.2 Eenheidsklasse, afd. I: 1. Ideaal, st. H. Molenaar, 2. Oehoe II, st. D. v. Burgh, 3. Rival II, 4. Syraon de Danser II, st. J. P. v. Dijk. Idem, afd. II: 1. Bestevaer, st. D. Woerdeman, 2. Annie III, st. N. Both, 3. Zomerdroom, st. T. Bransma. Idem B: 1. Eeke, st. dr. F. Brons, 2. Arendsjong, st. W. A. Dekker, 3. Incalzando, st. G. H. v. d. Meer. Pampusklasse 2. bijz. A: 1. Hille- gondis, st. H. Verhey, 2. Watergeus, st. W. Couwenberg, 3. Zuiderkruis, st. G. N. Roepl, 4. Brasemermeer, st. W. M. v. Staveren. Idem B: 1. Pinguin, st. C. J. Meeu wen, 2. No Name, st. J. de Vries Lentsch, 3. Woelwater, st. T. de Jong. 4 Drakenklasse, afd. I: 1. Kortenaer, st. H. Verduyn, 2. Puzzle, st. G. v. Wijk, 3. Ran, st. R. Ph. Keegstra, 4. Coninckskint, st. G. A. Pfeiffer. Idem, afd. II: *1'. Goede Wind, st. L. P. Vollebregt, 2. Sterna, st. J. C. Tims, 3. Eska, st. W. Klomp Jr. Regenboogklasse, afd. I: 1..Dolfijn, st. K. Vrolijk, 2. Steur, st. L. v. d. Steur, 3. Algri, st. J. Abberda. Idem Afd." II: 1. Anne Marie, st. L. de Wit, 2. Dufce, st. J. C. v. d. Velde, 3. Stokpaardje, st. H. Bergshoef. Olympiajollenklasse A: 1. Zomer weelde, st. J. H. H. J. de Jong, 2. Magneet, st. B. Willems, 3. Pinguin II, st. B. Markus, 4. Daisy, st. W. v. Noordt, 5. Rivaal, st. B. Simons. Idem, Afd. I. 1. Hiphaan, st. J. Huurman Jr., 2. She, st. H. Haket. Idem, Afd. II: 1. Glipper, st. H. J. Bakker, 2. Sobat, st. J. Blatter, 3. Stormy Weather, st. jhr. A. Wittert v. Hoogland. 12 Voetsjollenklasse A, Afd. I: 1. Reward, st. J. J. Dooi'schodt, 2. Emir, st. Tom v. Oudgaarden, 3. Ijsvogel II, st. Tonny Eijsvögel, 4. örzi, st. L. P. Herpt. Idem, Afd. II: 1. TêcumSeh, st. A. Zegers, 2. Najade II, st.vr. mej. J. H. Both, 3. Vas-y, st. J. W. Verhulst» 4. Jorisz Jol, st. D. Schóute, 5. Dumpy, st, G. -N. Roepel. Idem B, Afd. I, 1. Kliever, st. W. Lindeman, 2. Noord-Hinder, st.vr. mej. C. Th. Scheerder, 3. Hunter, st. W. v. Bergen. Idem, Afd. II: 1. Jaco, st.vr. mej. D. v. HolstPellekaan, 2. Mikie, st. S. G. Rodenhuis, 3. Wervelwinr, st. M. A. Nederburgh. Idem C: 1. Cormoran, st. G. de Vries Lentsch, 2. Dinky, st. K. Cle- ton, 3. Trixi, st. J. M. Huisken, 4. Mowgli, st. Paul Moes Jr. HOLLAND—FRIESLAND 74.3—33. Hoewel de laatste race van de Holland—^Friesland Regenboog-team wedstrijd van geen importantie mèer was op de totale uitslag, is het toch zo nu en dan tot aardige strijd ge komen. Niettemin was Holland ook nu ver in de meerderheid, want Leen de Wit .en Hans v. d. Velde hadden voortdurend de leiding gehad. Alleen door een loqfpartij van laatstgenoem de tegen Klaas Vrolijk, liep hij nóg kans de tweede plaats te verliezen, maar zover is het niet gekomen. De volgorde van aankomst was vandaag: 1. Leen de Wit. 2. v. d. Velde, 3. Jan Alberda, 4. Klaas Vro lijk, 5. J. Hofland (die de plaats in nam van W. Bergsma, die gisteren zijn mast had verspeeld), 6. F. Theu- nissen, 7. Dr. v d. Zijp, 8. J. D. Pries ter. Holland verwierf hierdoor 22.1, Friesland 14. zodat de totaal uitslag is geworden Holland- won met 74.3 tegen Friesland 33. ATHLETIEK Laatste appèl voor de O. S. De inschrijvingen voor de nationale trainingswedstrijden die Zaterdag 24 en Zondag 25 Juli op de baan van clubhuis te Werve zullen worden ge houden, zijn thans gesloten. Zondag middag zal men de generale repeti tie voor de Olympische Spelen kun nen meemaken. Dit wordt het laatste optreden van alle cracks, alvorens zij de reis naar Londen aanvaarden. De volledige Olympische ploeg is inge schreven, zodat men dus Fanny Blankers-Koen (80 m. horden, 100 m. en in de estafette 4 x 100 m.) zal zien lopen. Alle andere dames-cracks zijn ook van de partij. Xenia Stad-de Jong (Celebes), Gerda v. d. Kade-Koudijs (Victoria), Nelly Witziers-Timmer (Zeburg), Gré de Jongh (Zaanland), Ans Panhorst-Niessifik (Sagitta), J. Theuniseen-Waalbóer (UDI), Ans Koening (Gons) en Elly Dammers (Zeeburg). Bij de heren is het puikje van onze Nederlandse athleten aanwezig: Slijk huis (AAC) schreef in op de 3000 m., waar we ook Lataster (Avon) aan treffen. De Ruyter (AV '23) staat met o.a. Kist (GAC) en Groen (AV '23) óp de 1500 m. Bij de 100 m. zien we Kleyn (V. én L.)", Schoiten (AV '23), Jan en Jo Zwaan (AAC) en Lammers (AV '45). De Bruyn (V. en L.) en Houtzager (PSV) zijn natuurlijk bij het discuswerpen aanwezig. De nationale herenploeg, welke op de Olympische Spelen voor ons land zal uitkomen, néémt ook deel aan de 4 x 100 m. estafette. OPHEFFING SPORTVERENI GINGEN IN §OWJET-ZONE. Het Sow jet-Russisch militaire be stuur heeft de opheffing van alle sportverenigingen in de Sowjet-zone van Duitsland bevolen. Alle sportver enigingen worden ondergeschikt ge maakt aan de Eenheidsjeugd-organi- satie, de Freie Deutsche Jugend. De plaatselijke Sowjet-commandahten zullen de programma's van alle sportgebeuren moeten goedkeuren. Ook schaakclubs en verenigingen van postzegelverzamelaars vallen onder deze bepaling. TEGEN WIL EN DANK DOOR PERCY KING 16) Een paar maal had de Béringuard. de grootste moeite gehad het in te lossen. De laatste keer scheen hij er geen gat in te zien en het halssnoer dreigde voor hem verloren te gaan. Toen koos hij de enige weg die hem overbleef: hij trouwde de dochter van een schatrijke bierbrouwer uit Straatsburg. In tien jaar tijd lapte hij driekwart van haar fortuin er door. Toen dit zijn schoonvader ter ore kwam eiste deze dat het halssnoer in eigendom van zijn dochter zou overgaan en nadat een en ander behoorlijk was beschreven liet hij zijn schoonzoon onder curatele p'aat- sen. Van die dag af wilde de Bérin guard niets meer-met de bierbrou wer uit Straatsburg te maken hebben en leefde hij met zijn vrouw op voet van oorlog. De buitenwacht zou er nooit iets van gewaar zijn geworden want voor het oog der wereld hield de Béringuard zich strikt aan het „Noblesse oblige" en vocht mits dien echtelijke twisten binnen vier muren uit zo niet een langvinge- rige bediende die met 'n rood pas poort op straat was gezet uit de school had geklapt. Geen dag ging er bijna voorbij of het „Sint Olaf" werd in de kranten genoemd. Eileen Callager, de eigena res en gérant Otto Elmhiad, die be ducht waren geweest, dat dit soort van populariteit het hotel de dood steek zou geven zagen hun vrees ongegrond. Wel vertrokken enige gasten. Hun plaatsen werden echter onmiddellijk ingenomen door ande ren die het standpunt huldigden, dat waar een baron en e enbarones wil den logeren, het zeer zeker ook goed genoeg voor hen zou zijn. Op de avond na de diefstal was het „Sint Olaf" van onder tot l^oven vol. Lars Folmer moest zelfs gegadigden voor een kamer afwijzen; de ongedachte toeloop steeg hem dusdanig naar het hoofd dat hij het air aannam a'sof hij directeur van het allereerste ho tel van Stockholm was. Twee dagen nadat August in de hal de pseudo mevrouw Hangö had weer gezien maakte de man met het kunst been zijn entrée in het „Sint Olaf" De nieuwe hoteldetective zag hem binnenkomen. Aan de verschijning was alles zwart: de hoge hoed, de ouderwetse geklede jas, de lange cape, die hem tot over de kieën reik te. Zool en hak van de linkerschoen NIEUWE ALG. SECRETARIS L. T. B. Mr. G. J. Vermeulen. z „Met ingang van 1 Juli 1.1. is be noemd tot algemeen secretaris van de L. T. B. te Haarlem mr. G. J. Vermeulen, meldt „Boer en Tuin der". Geboren te Boskoop op 31 Dec. 1920, bezocht mr. Vermeulen aldaar de lagere school, studeerde vervolgens vijf jaar aan een seminarie, waarop hij aan het Jesuitencollege te 's-Gra- venhage zijn examen gymnasium deed. De studie der klassieke lette ren trok de heer Vermeulen sterk aan en aan deze studie wijdde hij zich, totdat tijdens de bezetting de universiteit v/erd gesloten. In 1941 trad hij daarom en mede om eert on derkomen te hebben in dienst bij een verzekerings maatschappij. In deze tijd studeerde de heer Vermeu len gedurende d'e avonduren rechten en slaagde op 30 October 1947 erin zijn graad als mr. in de rechten te behalen. Vermelding verdient nog, dat mr. Vermeulen in 1944 door de Duitsers werd gevangen genomen en enige tijd in de concentratiekampen Vught en Amersfoort heeft vertoefd." R.K. BOND VOOR HET GEZIN." De R.K. Bond voor het Gezin heeft zijn laatste Raadsvergadering te Nij megen gehouden. Zaterdagmiddag en Zondag werden referaten gehouden, die vele proble men van het gezinsleven aan cle orde stelden. De voorzitter van het bemds- bestuur, de heer L. van Meegeren, be sprak in een uitvoerige rede het werk, dat de R.K. Bortd voor het Gezin in zijn eerste levensjaren had kunnen verzetten. Hij achtte redenen aanwe zig om dankbaar te zijn, hoewel van voldaanheid nog geen sprake kan zijn. Het hoofdbestuurslid, de heer F. J. Gulikers, onderstreepte dit volmon dig in zijn gedocumenteerde beschou wing over de opbrengst van de direc te en indirecte belastingen met be trekking tot de gezinnen. Tal van vraagstukken, die verband hielden met de belöstingpolitiek en de gevol gen daarvan voor het gezinsbestaan, werden onder de loupe genomen en in discussie gebracht. Het was onge twijfeld nuttig, de kwestie eens scherp te stelen en zich te beraden op wat er gedaan kan en moet worden. INSTALLATIE VOOR HET DROGEN VAN KRUIDEN. Op Woensdag 21 Juli a.s. zal de se cretaris-generaal van het ministerie van Landrtbuw, Visserij en Voedsel voorziening namens minister Mans- holt te Doornspijk (Gld.) een instal latie voor het drogen van genees krachtige kruiden en aromatische ge wassen officieel in bedrijf stellen. Deze installatie is de eerste van een drietal soortgelijke installaties, die, speciaal voor dit doel ontworpen, kort na elkaar in bedrijf zullen wor den genomen. De overheid heeft haar medewerking verleend bij het tot stand komen van deze drooginrichtin- gen, teneinde de in Nederland geteel de geneeskrachtige kruiden en aro matische gewassen, die afzet vinden in de cosmetische-, pharmaceutische- en levensmiddelenindustrie, een kans te geven zich een plaats te verove ren op de wereldmarkt. Het "Nederlands product, aan de veredeling waarvan gedurende de laatste 10 jaar veel aandacht is be steed, heeft volgens insiders een goe de kans op de internationale markt, aangezien alle voorwaarden aanwezig zijn een kwaliteitsproduct te leveren. DE MOORD IN DE VENLOSE BOSSEN. In verband met de moord op de Duitser Dudzinski, die enkele weken geleden met zware wonden in de bos sen bij de kleine heide "Werd gevon den, en die na twee dagen bezweek, heeft de Venlose recherche Zaterdag enkele personen aangehouden. Er is nl. komen vast te staan, dat drie in de bossen zwervende Venlonaren reeds eerder de gewonde man heb ben gevonden, maar zich niet om hem bekommerden. Tegen hen is proces-verbaal opgemaakt, omdat zij geen hulp hebben verleend aan iemand, die in onmiddellijk levens gevaar verkeerde. Terwijl een wan delaar op een Maandagavond dade lijk de politie in kennis stelde, toen hij de zwaar gewonde D. aantrof, hebben de drie hierboven bedoelde personen 's Zondagmiddags het slachtoffer, op de plaats waar het ge vonden werd. reeds gezien in gezel schap van een ongeveer 21-jarig jongmens. Deze jongeman riep de drie mannen aan, doch deze zijn doorgelopen. Toen zij 's Maandags- waren een centimeter of vijf dikker dan die van de rechtse. In beide handen droeg hij een wandelstok. Het zonderlinge heerschap werd ge volgd door twee chasseurs die lijvige koffers torsten volgeplakt met ho tel-etiketten. August n§m de gast wantrouwend op Zijn uiterlijk was in één woord afstotend: mager, taankleurig met in gevallen wangen, een spits vooruit stekende kin. De neus trok in het bijzonder August's aandacht. Tot nu had hij beslist geloofd, dat Eileen Callager's neus een unicum in Stock holm was maar tegen die van de man met het kunstbeen legde haór voorgevel het smadelijk af. Hij ge leek verrassend veel op de snavel van een papagaai. De punt er van scheen de benige kin te raken en deed \de bijzonder smalle mond met dunne bloedloze lippen bijna schuil gaan. Het enige menselijke aan het uiterlijk van deze vogelverschrikker waren de grote kookwarte ogen. De verschijning was zo bizar, dat een ogenblik elk gesprek in de hal stok te: zij trók ieders ba'angstelling. August vond, dat hij regelrecht uit één van Dickens' romans kon zijn gestapt. Een figuur als deze zou de nodige hilariteit in StQckholm's stra ten verwecken! De yreemdeling klotste op Folmer's lessenaar af, schreef zijn naam in het gastenboek blijkbaar had hij een kamer be sproken en stapte vervolgens naar de lift waar de beide lastdragers wachtten. August's nieuwsgierigheid was in hoge* mate gewekt; hij wilde er het zijne van weten. „Wat is dat voor een heerschap?" vroeg hij Folmer. De klerk schoof hem het register toe „Als je lezen hebt geleerd, lees dan!" August las: ..Victor Deschamps, Ph. D., Rue des Moines 33 Paris." Hij noteerde de naam en zei terwijl hij het opschrijfboekje in de binnenzak borg:„Een merkwaardige verschij ning." Folmer grijnsde: „Mysterieus! Zoek uit, wat je van hem weten 'wil; daar ben je detective voor! En houd me alsjeblief niet met je kletspraatjes °Pr' August begreep niet wat de ini tialen Ph. D. beduiden maar vertikte het er Folmer naar te vragen. Het zou nieuwe hatelijkheden van diens kant uitlokken. Dus liep hij naar de bibliotheek" vond een verklarend Handboekje voor afkortingen en kwam zo aan de weet, (lat de toe voeging achter Deschamps' naam doctor "in de philosophic betekende. Toen "ging hij naar de hal terug en nam" plaatsin een clubfauteuil. Zijn overpeinzingen golden nu niet langer de man met het kunstbeen; August had meer dan vo'doende met zichzelf te stellen. Steeds zwaarder drukte het hem, dat hij voor de ver leiding was bezweken, de porte feuille van Gunnar Lundqvist in een riool te werpen. Want al had die avond het hart over het verstand ge zegevierd het verstand liet niet af hem er aan te herinneren, dat hij had gehandeld a's een dwaas. Wanneer de zaak uitkwam, zou hij een kwade pijp roken. Het was niet gebleven bij misleiding van de politie neen, hij had een voorwerp verdonkeremaand, dat veel kon bijdragen tot ontdek king van de vrouw, die getracht had Gunnar Lundqvist te vergiftigen. En voor wie deed hij het? Al wilde hij het nog zo gaarne ontkennen er waren sterke aanwijzingen, dat de blondine, door" hem in bescherming genomen als een doortrapt misdadig ster behoorde te worden beschouwd, die er niet voor terugdeinsde een moordaanslag te plegen ten einde zioh te verrijken. Terwijl August zich met deze som bere overwegingen bezighield had de man "met het kunstbeen zijn appar tement bereikt, de chasseurs gezegd, waar hij zijn valiezen geplaatst wilde hebben "en* hen met een karige fooi hóengezonden. Vervolgens "begon hij net in de kamer iets' behaaglijker te maken door zijn bagage uit te pak ken en de koffers achter een gordijn te camoufleren, Kleren vonden een plaats in de muurkas, allerlei toi letbenodigdheden werden systema tisch op de opstand van de wastafel en in "het nachtkastje gerangschikt. Na gedan<- arbeid ging hij zitten in de houding van iemand die bezoek verwacht. Om de haverklap raad pleegde hij zijn horloge. Een kwartier verstreek eer er werd geklopt. Deschamps hon^pelde naar de deur, opende haar en baron de Béringuard trad binnen. ,,'k Héb .je telegram ontvangen Victor," zei de baron, blijkbaar niet erg op zijn gemak, ,,'k Ben een boon als ik snap wat je komt uitvoeren. Al1 es gaat prima. Tevreden over de reis naar Buenos Aires?" „Dank je, uitstekend. Pak een zit en tap een borrel, als je er trek in hebt.'' Deschamps ««wees naar de fles, die hij met een tweetal glazen uit een van de koffers had genomen en op tafel geplaatst. „Betere cognac dart in dit vermaledijde land te koop is." „Ik vind het wel wat riskant Vic tor om hier te komen." hield 'de Bé ringuard vol. „Waarachtig, ik zie er het nut niet van in." (Wordt vervolgd).

Leidse Courant | 1948 | | pagina 2