Broeders en zusters van de Derde Orde bijeen te Leiden MAANDAG 19 JULI 1948 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD PAGINA 3 VEEL ERNST, MAAR OOK VEEL VROLIJKHEID A UTO'S, AUTOBUSSEN EN 'N E NKELE BOERENKOETS voerden de tertiarissen van de ommelanden van Leiden aan, anderen kwamen per fiets en de Leidse leden van de lekenorde van Vader Frans meestal per tram of te voet. Het stroomde tegen 10 uur de stemmingsvolle ka pel van de H.B.S. binnen en spoedig bleek, dat het bestuur van de kring het aantal deelnemers te lêag gesch at had. Alle afdelingen bleken vertegen woordigd; stoelen werden aange voerd, de jongeren stonden hun plaatsen aan de ouderen af en bijna 350 tertiarissen vulden de kapel, toen pastoor v. d. Schoot, directeur van de communiteit van de Haag- weg, met assistentie van pater Ma- turus Hendrikx en een der paters van de H.B.S., de plechtige Hoogmis begon op te dragen. De communiteit Voorhout had de fijne attentie gehad een auto vol bloemen te zenden, waardoor een kunstzinnige versiering van het al taar met witte en oranje gladiolen en van de galerij naast het altaar met dahlia's mogelijk was. Een zangkoor uit de leden der verschillende afdelingen zong onder leiding van pater Seraphinus de wis selende gezangen, terwijl allen de vaste gezangen beurtelings met het koor zongen. Pater Booms bespeelde het orgel op kunstzinnige wijze. Pater v. d. Schoot hield onder de H. Mis een korte begeesterende toe spraak naar aanleiding van de woor den van het evangelie van deze Zondag „O mocht U toch begrijpen wat U tot vrede strekt". De wereld heeft dit woord van Christus niet begrepen. Maria heeft ook geroepen uit Fatima. Spr. wekte allen op de woorden van Christus en Zijn Moeder goed te begrijpen en hieraan te beant woorden door een vurige liefde tot het H. Hart en het Onbevlekte hart van Maria. Terwijl vele deelnemers ter H. Ta fel naderden zong de heer A. Caste- lein het Panis Angelicus. En zo behoorde weer al te* vlug dit prachtige begin van deze dag tot het verleden. Broeders en Zusters. In de grote feestelijk versierde zaal, kwamen de honderden daarna bijeen voor het ontbijt. Een ogen blik leek het, of de koffietoevloed niet groot genoeg was, maar alles kwam terecht. Een stukje pianomuziek, een Franciscaans lied, een vlot wel komstwoord van de leider van deze dag, broeder Evert Castelein, brach ten al direct een blijde en opgewek te stemming. In dit gedeelte van de dag kwam zo mooi uit dat de Derde Orde voor „allen" is. De bollenhandelaar en de eenvoudigste arbeiders, de boer en zijn knecht, mevrouw uit de def tige stand en de eenvoudigsten uit het volk, ouderen en gelukkig ook veel jongeren, allen waren hier één geheel, eenvoudig broeders en zus ters. Na een korte verpozing in het ge bouw of de tuin van de H.B.S. kwa men allen weer tezamen voor het aanhoren van: getiteld „Wat doen wij met God". God is voor velen geen levende werkelijkheid, ook niet voor vele trouwe en traditionele Christenen. God is een woord, dat weinig in hun leven zegt. Als de Katholieken echt geloofden in God, dan zouden ze zich anders gedragen, meer waardering hebben voor hun priesters, meer liefde voor het gebed, en zou de waardering voor het goddelijke niet zo verslapt zijn. Hoe maakt de wereld het in dit Goddeloze tijdperk? Hoe is de stand van het geluk op aarde? Pui- nen en ondragelijke spanningen, vrees voor het leven en de dood, vrees voor elkander. De leiders van grote landen hebben God verwor pen; de_ vrijheid, het geluk, de men selijkheid is weg. Met het loochenen van de eeuwige hel is een hel op aarde gekomei* Gelukkig is echter de laatste jaren een kentering ingetreden. Langzaam keert het Godsbesef terug, bij velen, die, eerst hun heil alleen verwacht ten van aardse dingen en de z.g. wetenschap. Velen heffen hun hoofd op ten hemel, vooral de jeugd. Er is een heimwee naar God en men vraagt: „Wat doen we zonder God?" De H. Geest, die de geest der ver nieuwing is, gaat door de Kerk. We behoeven niet te vrezen voor ondergang. Overal zien wij tekenen die we mogen beschouwen als een nieuwe lente. Maar dan moeten wij, ieder op onze eigen plaats het Christendom doen uitstralen. Het geloof moet worden gebracht door de prediking, maar de vruchtbaar heid is alleen mogelijk wanneer men iets ziet; de Katholieken moeten een voorbeeld zijn. Voor de terugkeer der liefde van Christus, wijst men in de wereld alom op de gestalte van St. Francis- cus. Er moet, aldus Chesterton, een nieuwe Franciscus komen om de mensen te bekeren. Franciscus heeft de ware houding gevonden tegen de wereld en God. Franciscus heeft gegeven aan God de allesbeheersen de plaats in het leven. Er zijn 300 mUlioen Katholieken in de wereld, Als deze hun geloof eens beleefden, wat zou het anders f in de wereld zijn. Als a'le tertiaris sen eens begonnen, zou dit reeds een prachtig begin zijn. Ernstig is de toestand der wereld, maar de wereld is te zuiveren door een oprecht en consequent beleven van ons geloof. Nadat namens de vergadering een hartelijk dankwoord gesproken was tot pater Maturus voor zijn prachtige rede, was het een uurtje van Francis caanse ernst en vrolijkheid, hetwelk op hoog peil stond en een verrassing voor aPe aanwezigen was. Ernst en vrolijkheid De heren Castelein, begeleid door de heer v. d. Spek aan de piano zon gen „Panis Angelicus-' van Cesar Franck en „O Salutaris" van Duquet op voortreffelijke wijze. Het Sleu- telkoor van de St. Petruskerk te Lei den onder leiding van de heren H. Rynbeek en A. Devilé veroverde stormenderhand aller harten. In het eerste deel van hun optreden werden na een Ave Maria tot grote verrassing van allen een tweetal Franciscaanse liederen en wel „In diepe donkere nachten" en „Mijn Vader is een edelmman'' op sublieme wijze gezongen. Naast een zuiverheid van toon, een zeer verzorgde uit spraak van de tekst. Het tweede deel was van vrolijke aard. Na „Zeg kwezelke" en „Komt vrienden in het ronde" werd beslo ten met „Wiener Lied", maar het applaus hield niet op voordat als toe gift „Als de boer wil dansen gaan" werd gezongen. De Jeugd. Derde Orde met enige gasten had in figuurlijke en letter lijke zin haar beste beentje voorge zet en na een tweetal rustige dansen van religieuzen aard nJ. „In de he mel is er een dans'' en Maria ter Ere volgden een vrolijke boerendans en het dansspelletje „Zeilen" De dag werd besloten met een plechtig Lof, waarbij pater Seraphi nus, dir van de communiteit Voor hout, een korte sluitingspredicatie hield, waarin spr. op het belang van deze dag wees, die een begin zal vormen van verhoogde activiteit in alle communiteiten en een bevesti ging van het eens gegeven woord. De ter-aardebestelling van de heer I. M. Leman, dir. van de drukke rij v.h. Batteljee en Terpstra, is tot nader te bepalen datum verschoven. Uitgenodigd voor het bijwonen van deze voordrachtsavond trof ons middellijk de volle zaal en de goede stemming Aider de belangstellenden. Toen het gordijn opging stonden daar de aspiranten opgesteld en daarach ter de wit-getabbaarde Odo-koorkna- pen met hun rode barets en daar vóór de rijzige gestalde van dc koor leider der dekenale kerk, de heer Ver burg. Eerst vergastten de aspirantje; hun toehoorders op drie mooie en goed gezongen Hollandse liedjes. Ter afwisseling speelde dan een minia tuur pianist, de kleine Stokkerman drie nummertjes piano. Zijn leer meesteres, mejuffrouw de Wekker, die hem binnenkort overgeeft aan Theo van der Pas, zal wanneer zij aanwezig ware geweest veel plei- zier aan 't wakkere ventje hebben be leefd. De koorknapen, die uitstekend werden gesecundeerd door een vriend van de heer Verburg (morgen op de 2de ouderavond zal mej. Jo Maarten se deze taak zeker met evenveel toe wijding vervullen) zongen verschil lende mooie Latijnse en oud-Holland se leideren. Keurig was alles voor bereid; jongensstemmen klinken al tijd welluidend, wanneer zij goe«" ge leid worden, wat hiei blijkbaar het geval is. Alle eer aan de heer* Ver burg. Dan waren er een paar accor deon-spelers, die hun beste beentjes voorzetten, een amateur-goochelaar en als hekkensluiter een één-acter: „Een dag huisknecht", een niet onaar dig, wat te gerekt, toneelstuk waarbij de jonge acteqrs zich terdege weer den. Ook dit was door de heer Ver burg ingestudeerd. De jongens had den groot sufcees en werden hartelijk toegejuicht. In de pauze werd heerlijk gebak en prima koffie geserveerd te gen billijke prijs. De baten van deze twee avonden zullen besteed worden voor een vacantie-uitjc van de koor knapen. Vanavond wordt 't feest her haald. J. Kortmann. Vergadering van „St. Christoffel". In „Liberty" vergaderde de R.K. Vereniging van Handelsreizigers „St. Christoffel", afd. Leiden, waarbij o.a. het bestuur van de Leidse K. A. B. tegenwoordig was. Na opening door de voorzitter, de heer Conijn, sprak de districtsbestuurder, de heer We ber, over de publiekrechtelijke be drijfsorganisatie. In een leerzaam be toog schetste spr. het beeld van de toekomst oveT de positie van de werk nemer, waarbij hij er op wees dat voor de handelsreizigers nog geen richtlijnen gegeven zijn. Nadat de heer Weber nog enkele vragen beant woord had, werd deze vergadering, tijdens welk drie nieuwe leden geïn stalleerd werden, gesloten. UIT DE RIJNSTREEK HAZERSWOUDE (H. R.) k.a.j. Vrijdagavond j.l. is in een vergadering van het bestuur van bo vengenoemde vereniging het nieuwe bestuur officieel geïnstalleerd. Door 't heengaan van onze oud-bestuurs leden, welke wij vanaf deze plaat; nogmaals hartelijk willen danken voor al de tijd en de moeite die zij besteed hebben aan onze K.A.J., is een periode afgesloten. Misschien zijn er tekortkomingen geweest, wel laat het zo zijn. Wij willen echter achteraf geen critiek op hun beleid uitoefenen, want zij hebben hun best gedaan. Het nieuwe bestuur is thans als volgt samengesteld: Thijs van Wijk, voor zitter. Piet Jansen, secretaris; Henk Heymans, penningmeester; Dré Hey- mans, 2e voorzitter; Dirk van der Ven, 2e secretaris. Wij spreken de wens uit, dat het nieuwe bestuur met enthousiasme zijn nieuwe taak zal aanpakken en dat het hun gegeven moge zijn de K.A.J/- tot groter» bloei te brengen. Zij kunnen dit echter niet alleen. Zeker, de grote stoot moet hen uitgaan, maar daarnaast is de steun van iedere Kajotter afzonder lijk nodig. Wij willen daarom vanaf deze plaats alle katholieke jonge ar beiders opwekken, zich op te gev#.n als lid zo ze dit nog niet zijn in 't bevestigend geval wekken wij •ze op naar vermogen met 't bestuur mede te werken. Vrienden, het be stuur is gebaat met iedere raad. Aan jüllie thans de daad. HAZERSWOUDE (Dorp) Opening voetbalterrein. Za'er- dag had onder grote belangstelling officiële opening plaats van het voetbaiterrein „Hazerswoude Dorp". Des namiddags om 3 uur werd aller eerst een wedstrijd gespecid tussen Hazerswoudse Boys Juu. 2 en Ha zerswoude Jun. 2. Deze wedstrijd werd door Hazerswoude Jon 2 ge wonnen met 10. Daarna kiegen we een wedstrijd tussen Hazerswoudse B. adsp. en Hazerswoudse. adsp. Ook de Hazerswoudse B. adsp. behaalden de nederlaag en verloren n.et 60. Om 6 uur maakte de muziekvereni ging „Harmonie" van Hazerswoude een mars door het dorp. cn v. achtte bij de hoek van de Dorpsst aat en Prov. weg, de dames n-t nabal speel sters op, die per autcbus van uit den Haag moesten arnveren. De speelsters begaven zich met muziek voorop naar het sportterrein De voorz. van de voetbalvereniging, „Ha zerswoudse Boys" de heer van der Lelie, dankte de loco-burgemeester, de heer C. A. van Dam, alsmede wet houder N. P. Kaptem en de gfemeen- te-secretaris voor hun aanwezigneid. De heer J. Out, voorzitter van de R.K. Voetbal-vereifiging „Hazers woude", dankte de voorzitter dat hij hun club had uitgenodigd om deze eerste wedstrijd te spelen. Hierna bood de heer Stikkelorum uit den Haag de voorzitter een bouquet an jers aan. Een der dames van de hand bal-speelsters bood de voorzitter een bouquet rozen aan. Daarna had de handbal-wedstrijd plaats tussen de Jagers 1Bedr. V. en V. 1. uit den Haag. Deze spannende wedstrijd werd door de Jagers met 40 gewonnen. Na afloop van deze wedstrijd ont vingen de jagers met een toepasselijk woord van de loco-burgemeester een zilveren medaille. Daarna kwamen de heren voetbalspelers in het veld. Deze spannende wedstrijd eindigde 00. De heer N. P. Kaptein reikte een medaille uit aan de R.K. voetbal club. Ook aan het muziekcorps de .Harmonie" werd een medaille uit gereikt. KOUDEKERK Koninklijke onderscheiding. Bij K.B. is benoemd tot ridder in de orde van Oranje Nassau A. van Egmond, te Koudekerk a. d. Rijn. NIEUWVEEN Nic. Boys. Geheel tegen de ver wachtingen in, zijn de Boys er in ge slaagd, ondanks vier invallers uit het derde elftal, Nieuwkoop op eigen ter rein te verslaan. Resultaat: 34. Wedstrijd wegens tragisch ongeval gestaakt. De wedstrijd-secretaris van Nic. Boys zakte halverwege de wedstrijd Nic. Boys2KDO 2 in el kaar. Een arts constateerde een lichte beroerte. Na met een ziekenauto naar zijn woning te zijn vervoerd werd de secretaris van de laatste H.H. Sacra menten der stervenden voorzien. Naar wij vernemen is zijn toestand iets be ter geworden. NIEUWKOOP De Jubileumfeesten. Het scheen als of de natuur ook niet van plan was om mede te werken, met ons feest, want aan het begin van de eer ste dag verregende al de opening, welke buiten, op het'bordes van het oude raadhuis, zou plaats vinden; men ging toen de gymnastiekzaal maar binnen, alwaar ook de school kinderen de vaderlandse liederen zongen. Achtereenvolgens voerden het woord de burgemeester v. d. Weijden en de heer Langedoen, voor zitter van het Oranje-comité. De naaste voorbereidingen voor de op tocht werden ook alweer belemmerd door fikse regenbuien. Ofschoon er niet zoveel werk was gemaakt van de diverse wagens, constateerden we toch, dat vrijwel alle verenigingen en ook verschillende particulieren me deden. De prijzen vielen ten deel aan: 1. Gymnastiekver. O.K.K., 2. „Nieuwkoops vrijheid", 3. „De onder duikershut", 4. „Missiepost" en 5. „Miniatuur-kerkhof v. Margraten". De zon scheen heerlijk toen de wielrijders zich opstelden voor de race per gewone fiets. De deelneming was niet groot, maar de publieke be langstelling enorm. Hieruit blijkt, dat de Nieuwkopers deze soort wedstrij den op prijs stellen. De route was weer DorpZuidDorp, over de Achterweg (2 maal). Winnaars wer den: 1. Th. v. d. Neut, 2. G. Sanders, 3. C. Verduijn en 4. D. Markman. Op race-fietsen moest dezelfde baan 3 maal worden gereden. De uitslag was: 1. P. Biersma. Uithoorn. 2. Jac. Stigter; 3. S. de Graaf, Zevenhoven; 4. Th. v. d. Neut en 5. G. Sanders. Later in de middag demonstreerden de gymnastiekver. O.K.K. en de pl. E.H B.O. 's Avonds concerteerde het fanfarecorps, maar het publiek toon de weinig belangstelling en bleek nu wel eens kermis te willen vieren, want op het kermisterrein was het gezellig druk. Onder leiding van hun dirigent v. Difepenbeek gaven de he ren overigens een mooie uitvoering. De tweede dag begon met de ring- rijderij met tilbury's, onder flinke belangstelling. Voor de mooiste ver sierde wagens1 werden de prijzen toe gekend aan: 1. Mary de Rooij en L. Plomp, 2. Lies Plomp en L. Ver- duyn; de laatste voor het meest ori ginele idee. Met het ringsteken won nen: 1. T. Rijsbergen en H. Angenent (wisselbeker), 2. mevr. G. Kranen burg en mevr. G. Pouw, 3. M. Huis man en P. Huisman, 4. D. Kranenburg en G. Herrewijn en 5. mevr. P. v. d. Haak en P. Ham. De kinderspelen vielen zeer in de smaak en waren zo omvangrijk dat de huidige plaatsruimte het niet toelaat alle namen van de prijswinnaars te vermelden. In dc middag werd onder gewel dige belangstelling de paardensport gehouden, waarbij „Bos met zijn groentehit" voor de nodige sensatie zorgde. Ook sommige andere paarden bleken niet van die drukte te houden. Disport bestond uit een wedren met een hindernis. De winnaars waren: 1. W. Domburg, 2. A. v. d. Marei. 3. W. Schoonderwoerd. 4. Ph. v. d. Marei en 5. J. Versphie. Tenslotte renden alle ruiters nog een keer tegelijk, waarbij L. Vergeer het snelste bleek, Deze spannende strijd viel bij het publiek zeer in de smaak. De volksspelen in de Kerkstraat bezorgde ons een vlot en vrolijk schouwspel en het, oude raadhuis zal dan ook niet zo vaak een juichende en joelende menigte aan haar voet hebben gezien. De wedstrijden be stonden uit een wedloop met hinder nissen voor heren en een kruiswa gen-race voor paren. De snelste en lenigste loners waren: I. J. Ravens- bergen. 2, J. Eijs, 3. Th. v. d. Neut. 4. M. Blijleven en 5 G. Wansinck. Met de kruiwage racete het snelst de vol gende paren: 1. C. v. d. Voorn. 2. A. Stigter, 3. P. Verlooy Gzn. en 4. Carl Eijs. Als nieuwigheid kwam tenslotte de dórpsronde (hardlopen) voor iedereen. Uitslag: heren: 1. C. Ver- duyn (plus medaille), 2. C. Vergeer, J. Ravensbergen, 4. C. Eijs, 5. G. Sanders, 6. Th. v. d. Neut en 7. D. de Jong. De dames: (ook niet mis!) 1. R. v. Houten. 2. Sj. v. Houten. 3. An. Eijs, 4. A. Wijfje, 5. Janny Kranen burg, 6. N. v. Dam en 7. M. Vergeer. Verder kregen nog een prestatieprijs: T. v. Koert en C. v. d. Kraan. Ook de tweede dage werd de ker mis druk bezocht. Nieuwkoop's jubileumfeest is ge slaagd, dank zij vooral de enthousias te activiteit van het bestuur van de Oranjever. en de spontane medewer king van de bevolking. Geboren: Franciscus Johannes Ma ria. z. van J. Pieterse en Th. M. v. d. Zwet. Johanna Maria. d. van H. de Beer en G. Kas. Jan, z. van A. Vijf huizen en A. Vis. Ondertrouwd: G. Kouwenhoven 35 j. en W. E. van der Weijden 21 j.; J. L: J. de Jong 28 j. en H. J. van der Zwet 26 j Gehwd: S H. van Capel en J. M. v. Zwet; K. C. Rommen en S. Ver zijden. RIJP WETERING Personalia. Geslaagd voor het examen lingerie alhier de dames T. Baak, J. Baelen, T. Borst, Th. van Leeuwen (Oud-Ade), T. v. d. Poel, Th. Schoo, M. v. d. Wereld (Oud- Ade), L. Wolvers, W. Wolvers, P. Wortman. ZOETERWOUDE Personalia De heer C. v Eg- mond -slaagde te Dordrecht voor het eind-examen M.T.S. afd. Scheeps- bouwkunde. UIT DE OMGEVING HILLEGOM Hillegomse Beurs. Het bezoek aan de Hillegomse bloembollenbeurs wordt zo groot, dat de grote zaal van Flora niet meer toereikend is. De beurscommissie heeft thans in over leg met de eigenaar van Flora beslo ten ook in de gang tafeltjes te plaat sen. Gevolg is, dat een afzonderlijke rijwielstalling, ingang Meerdorp- straat nodig was. De noodzakelijkheid van een groot eigen gebouw ter plaat se springt steeds meer in 't oog. Gouden bruiloft. Gisteren her dacht het echtpaar Schoneveld, wo nende aan het Patrimoniumplein al hier, z'n 50-jarig huwelijk. Groot was de belangstelling, terwijl de Hill. Harmoniekapel een serenade bracht. Waar de gouden bruid zeer veel voor het corps gedaan heeft, werd het gouden echtpaar zeer hartelijk toege sproken, terwijl extra nummers te hunner eer werden uitgevoerd. LEIMUIDEN Voetbalwedstrijd. Zaterdag avond werd op het terrein van J. Keijzer een voetbalwedstrijd ge speeld ten bate van de reis voor ouden van dagen tussen de elftallen van Maarse Kroon en van de Gymn. ver. O.D.I. Van het begin tot het eind werd door beide flink aan gepakt, maar het bleek al spoedig dat het M. K.-elftal bestond uit geroutineerde spelers, terwijl O.D.I. het met veel mindere moest doen. Toch wist deze laatste door enkele uitblinkers het evenwicht ongeveer te handhaven. De uitslag was 8—5. Na afloop dankte de loco-burge meester de heer Tasseron en reikte de wisselbeker uit. Personalia. Mej. J. de Jong, on derwijzeres aan de St. Jozefschool, is met ingang van 1 Sept. benoemd te Leiden. Ingaande deze datum is aan de meisjesschool benoemd mej. J. C. M. van Bastelaar uit Alphen a. d. Rijn. NOORDWIJK Autorijders op Zondag. Tijdens de tenniswedstrijden gisteren stonden de omringende wegen vol auto's. Alle met Zondagsvergunning? De ver- keers-inspectie betwijfelde het en no teerde de nummers voor een nader onderzoek. SASSENHEIM Personalia. Voor het praktijk diploma boekhouden, afgenomen dooi de Vereniging van leraren in het boekhouden slaagde mej. T. Visscher en de heren D. Hoekstra, W. Reijn- goud en J. Verhoog. Collecte. De speldjesdag ten ba te van „Herwonnen Levenskracht" heeft ruim ƒ271.opgebracht. NIEUWE BOEKEN C Dr. H. van Rooy: Gezinnen in nood. Het vraagstuk van het Onmaatschappelijk Gedrag A'dam, Vrij Nederland, (De Volkspaedogische Bibliotheek No. 13). IV. Goede behande ling van dit schrijnende pro bleem, met juridische bijlagen. Aan belangstellenden aanbevo len. P. Fr. F. Spoorenburg, O.E.S.A. De Pauskeuze. Vooral in haar verhouding tot de wereldlijke macht historisch toegelicht Roermond; Maaseik, J. J. Ro men Zonen. IVV. De Paus keuze vanaf St. Petrus tot Pius XII. Vlot geschreven. Pópulaer- wetensohap-pelijk en apologe tisch. Leo Tcistoï: Anna Karenina. Vert. uit het Russisch dr. Halbo C. Kool A'dam, Bigot van Rossum, IIIII. Mooie editie van een beroemd Russisch boek. De misdragingen van de hoofd personen eisen geestelijk ge vormde lezers. Sigrod Undset: Kristin Lavrans dochter. De Bruidskrans. Vrouw. Het Kruis. Vert. uit het Noors (Kristin Lavransdatter) dr. A. Sneth'age A'dam, J. M. Meu- lenhoff. III. De-t)verbekende romancyclus in een voortreffe lijke dundrukeditie. Hans Wirtz: Franciscus red der van deze tijd. Bew. naar het Zwitsers (Bruder Franz in unse- rer Zeit) dr. P. Fr. Ismaël Lam- bi O.F.M. Tilburg, W. Berg mans. I. Suggestieve beschrij ving van de verschillende pro blemen van deze tijd met als ideale oplossing de Derde Orde. Zeer aanbevolen. Carl Aszlanyi: Zeven Oorve gen. Vert. uit het Hongaars (Het Pofon) dr. Urbain de Wael. Geïll. met teken. dr. Tony Huf- kens Antwerpen, Die Poor te; A'dam, 't Galjoen. IV. Een via de film bekend verhaal. Egoïsme en geldzucht worden in dit vaak humoristische boek raak getypeerd en gehekeld. Arkadi Avertsjenko: Een wer velstorm. Vert. uit het Russische (Gromij) Dr. L. Cremers, Geïll. met tek. dr. L. Cremers Antwerpen, Die Poorte; A'dam, 't Galjoen. IV. 16 Russische no vellen, waaronder fijne staaltjes van humor. J. Bech Nygaard; Het blinde noodlot. Vert. uit het Deens dr. mevr. J. E. GorterKeijser. Geïll. met teken, plu's 1 plaat Den Haag. Ad. M. C. Stok. (Cul tuur-serie) IIIIV. Het kinder- teruis Ravensbqrg en 't verdere leven van twee dezer wezen die het harde noodlot met zich mee dragen. Goed geschreven. Albert H. Dolan, O. Carm.: De Zusters van de H. Theresia van Lisieux. Vert. uit het Engels. (The living sisters of the Little Flower) dr. Zr. Dominicus A'dam, Urbi et Orbi. V. De pieuse toespraken van pater Do lan te Chicago over de lieftalli ge Heilige. L. M. Kater: De Prairie-Pa trouille. (Nieuwe avonturen on der de verkennershoed). Geïll. met teken. dr. A. Molenaar Nijmegen. De Koepel (Onder de ■terkennershoed deel 2). V. „Onder de verkennershoed" be handelde de 3e klas-eisen. Zie hier in romantische vorm de 2e klas-eisen in praktijk in Texas. Een aantrekkelijk en aanbevolen boek. A. A. Kok; Edam. De schoone slaapster. Geïll. met reprod. en 36 reprod. b. d. t. en 1 uitsl. krt b. d. t. Amsterdam, Allert de Lange (Heemschutserie deel 55) V. Een belangrijk en uiter mate geslaagd deeltje in deze populaire serie. I verboden; II is streng voorbehouden; III voorbe houd; IV volwassenen; IVV rijpere jeugd; VI voor allen STOMPWIJK Thuiswedstrijd Thuisfront. De laatste thuiswedstrijd van de Kath. Thuisfront-competitie is een groot succes geworden voor Stompw. Boys. Alle winstpunten bleven in Stomp- wijk. Het derde elftal won van SJZ 3 met 20. Het 2e elftal bleef met 21 de baas over SJZ 2..Een mooie 63 overwinning was het loon voor het harde werken van St. Boys 1. De midvoor van St. Boys opende met een mooi schot de score (10). Nog voor de rust wist SJZ door 2 doelpunten in 1 minuut de leiding over te ne men. Na de rust gaat de strijd weer gelijk op. Als bij een aanval van St Boys de r.-binnen de bal goed krijgt toegespeeld neemt hij rustig de tijd en maakt met een magnifiek schot 22. Aangemoedigd door de suppor ters gaat St. Boys stug door. Bij een corner die schitterend voor doel komt werkt een der SJZ-backs de bal in eigen doel (32). De voorhoede draait nu op volle toeren, terwijl de achterhoede van St. Bóys er ook be ter in komt. Door doelpunten van linksbuiten en midvoor wordt de stand opgevoerd tot 52. Een tegen- punt wordt geboren als bij een schot de bal tegen de staander ketst en vin het lichaam van een SJZ-er in het doel springt, waarbij deze SJZ-er zich unfair gedroeg. Even voor het einde duikt de SJZ-keeper tevergeefs naar de hoek (63). Met deze stand fluit de uitstekend leidende scheidsrechter het einde van een faire wedstrijd. Ook de opbrengst voor Thuisfront was beter dan de vorige maal n.l. ƒ71.80. De competitie-stand is thans: St. Boys 10 punten uit 6 wedstrijden, St. Bernardus en SJZ beiden 7 pun ten uit 9 wedstrijden. VOORHOUT Geboren :Johanna C. M., d. van J. van Dam en A. H. Berkhout; Johan na A. G., d. van G. M. v. Bemmelen en G. M. Beijk; Nicolaas L. J„ z. van J. F. P. v. Kesteren en Th. M. Ruijg- rok; Jan, z. van G. N. Vonk en A. van Egmond. Getrouwd: Th. C. Kruijs 23 j. en P. Lange veld 25 j. Overleden: J. Hoogervorst 37 j„ echtgenote van J. Floor. VOORSCHOTEN Woningcommissie. De burge meester van Voorschoten maakt be kend, dat de woningcommissie gedu rende het tijdvak van 19 t.m. 31 Juli a.s. geen vergadering zal houden op Donderdagavond, doch uitsluitend op Maandag 26 Juli, om half acht. grasladen met een blazer. Weer een stapje in de richting van de mechanisering van het inkuilen van het gras: een Engelsman, L. B. Thwaites uit Cubbington heeft een machine gebouwd, die het gras uit het zwad opneemt en door een blaaspijp op de wagen laadt. Het toestel kan achter iedere tractor worden gekoppeld en vergt maar weinig trekkracht. De werking is ongeveer als volgt: De aftakas van de tractor doet een as draaien, waarop onderdelen zijn gemonteerd, die ongeveer werken als de vorkjes van een hpoischudder. Deze werpen het gras over een rand in 'n ijzeren goot. Aan de ene kant van' die goot wordt een harde luchtstroom inge blazen, terwijl het andere eind over gaat in een lange pijp. De benodig de wind wordt opgewekt door een ventilator, die eveneens door de tractor wordt aangedreven. Het gras, dat over de rand wordt ge werkt, wordt hierdoor onmiddellijk uit de goot cn door de pijp geblazen. Het apparaat.' dat ongeveer 1600,- kost, kan 20 ton vers gras per uur verwerken' cn tot een hoogte van drie meter opvoeren. Bovendien wordt het gras tegelijk los en droog geblazen, waardoor het in de silo gemakkelijk kan worden gespreid. Men verwacht, dat deze "vinding een grote invloed zal hebben op verla ging van de kosten en verbetering van de resultaten van het inkuilen. Tarieven luchtpost verzending. Suriname: gewone porten volgens landmailtarief, luchtrecht boven ge wone porten 30 ct. per 5 gram. Ge drukte stukken, acten en monsters t/m. 20 gr. 30 ct„ 20 t/m. 50 gr. 75 ct„ boven 50 gr. 75 ct. per 50 gram. Aruba, Bonaire, etc.: tarief als Ned.-Indië luchtrecht per 5 gram van 25 ct. Gedrukte stukken, acten en monsters t/m. 20 gr. 25 ct„ 20 t/m. 50 gr. 65 ct., boven 50 gr. 65 ct. per 50 gram. De jongste overstromingen in Canada hebben grote verwoestingen aange richt. Bij de hulpverlening werdVoor het eerst gebruik gemaakt van een leger „duck", een amphibie-voertuig, dat tijdens de oorlog bij invasie-ope raties heeft dienst gedaan. Op de foto heeft een „duck" een losgeraakte schuur op sleeptouw. De schuur wordt naar zijn plaats van oorsprong teruggesleept.

Leidse Courant | 1948 | | pagina 3