MAANDAG 19 JULI 1948 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD PAGINA 2 Katholiek amateurtoneel Het in Maart 1948 opgerichte werk verband Katholiek Amateurstoneel, organiseerde Zaterdag en Zondag een toneelfestival in het N.V.-huis te Utrecht, waaraan verbonden de eerste algemene ledenvergadering. Nadat Zaterdagochtend de voor zitter K. J. ten Hoope (Amsterdam), de vrij talrijke deelnemers had ver welkomd en de congresleider M. Duynstee (Utrecht) enige interne mededelingen o.a, over regie en spe lerscursussen, had gedaan, sprak Jan Beerends (Baarn) een rede uit over de toneelhistorie der eeuwen. Op de werkvergadering hielden 's middags Cuno van den Steen en Jan Muller voordrachten over de toneeltech niek. De gemeenschap „De Keten" uit Amsterdam, gaf een opvoering van Neerlands strijd tegen het water: „Walcheren" en Zondag speelde „Rooms Toneel" uit Den Bosch „B-lij- de Dagen". In de algemene vergadering van Zondagochtend mocht de voorzitter Ten Hoope mgr. D. Huurdeman, vi caris van het Aartsbisdom, en de heer M. A. Reinalda, Commissaris der Koningin in Utrecht, v/elkom heten. De geestelijk adviseur, de zeer- eerw. heer G. van der Poel. legde de nadruk op de z. i. grote leidende ge dachte van het Werkverband een verklaarde, dat dit de grote cultu rele waarden, die in het amateurto- need opgesloten liggen, zal trachten te heroveren. Het Werkverband zal zowel voor de grote als voor de'kei- ne toneelgroepen werken en voor beide soorten zal er grote winst te hoeken zijn. Prof. dr. W. A. Asselbergs (Anton Van Duinkerken), gaf in zijn rede „drie gongslagen" een geestige type ring van het toneelsnel. Mr. Jan Derks zette in zn rede: „waarom een W. K. A." uiteen het doel van het werkverband: uitgaan de van de katholieke beginselen het goede toneel te bevorderen en het algemeen cultureel peil daarvan te verhogen. Het W. K. A. zal het goe de toneel niet alleen bevorderen, doch het ook de katholieke stijl meegeven, aldus spreker. Naar zijn mening is om deze reden een Werkverband on misbaar. De algemeen secretaris Alb Wel ling deelde nog mede. dat in Augus tus Diocesane vergaderingen zullen worden belegd, waar eigen Diocesane besturen gevormd worden. Daaruit v/ordt het definitieve hoofdbestuur samengesteld. Dit alles zal in elk ge val nog voor het nieuwe speelseizoen zijn beslag krijgen. Tot slot van de vergadering is een telegram van aanhankelijkheid aan Z. Em. de Kardinaal verzonden. MUSEUMDIRECTEUR EN KUNST HANDELAAR IN VRIJHEID. De raadkamer van de Haagse Recht bank heeft de al- of niet gevangen houding behandeld van d. A. B. de V., directeur van het Mauritshuis en de kunsthandelaar B. K. uit Dieren, die beiden gearresteerd waren in verband met de dezer dagen gepu bliceerde schilderijenaffaire. De in vrijheidstelling van beiden is be volen. TIENDUIZEND DUITSERS IN BUCHENWALD? „Die Welt", het officiële Britse nieuwsblad voorde Duitse bevol king, meldt, dat in het beruchte voormalige nazi-concentratiekamp van Buchenwald thans tienduizend Duitse politieke gevangenen, onder wie 170 vrouwen, door de Sovjets ge vangen worden gehouden. Het merendeel van de gevangenen bestaat volgens „Die Welt" uit intel lectuelen, hoofdzakelijk leden van de sociaal-democratische, 1 iberaal- democratische en christelijk-democra- tische partijen. De meestén zouden gearresteerd zijn op aanklacht van critiek op de Sovjet-politie. Van an deren wordt beweerd, dat zij spion neerden voor de Westelijke mogend heden. Alle gevangenen zijn grondig ver hoord met behulp van mishandeling, aldus het blad. Niemand is nog voor een rechtbank verschenen. De be handeling in het kamp is niet bijzon der wreed doch de levensomstandig heden zijn wel uiterst armzalig. Po gingen tot ontsnapping worden zeer streng gestraft. Velen van de vrou welijke gevangenen is het hamer-en- sikkel-embleem in de schouder geta- toueerd. Wanneer de gevangenen de in het kamp opgehangen portretten van Stalin passeren moeten zij saluut brengen. „Amstelstroom" op klippen gelopen HACHELIJK AVONTUUR IN~ IERSE ZEE. Het 395 ton metende Nederlandse m.s. „Amstelstroom" van de Hol landse Stoomboot Mij. is gisteren in een dikke mist op de klippen van het eiland Lundy in het Kanaal van Bristol (Ierse Zee) gelopen. De uit elf koppen bestaande be manning moest het schip terstond verlaten en wist via een 250 m. hoge, steile rots de oude vuurtoren, die door vogelwaarnemers is bewoond, ongedeerd te bereiken. Het eiland Lundy is een van de meest verlaten eilanden voor de Britse kust eïi heeft slechts 40 be woners; dezen hebben de gestrande Nederlanders van kleren voorzien. De nacht werd in het hotel doorge bracht. De .Amstelstroom", die op weg was van Amsterdam naar Bristol, was gisteravond reeds een speelbal der golven; het water drong door de patrijspoorden naar binnen. De kustwacht van Devonshire deel de gisteravond mede, dat het schip aan de Westzijde van Lundy was gestrand. Aan deze zijde bevinden zich slechts twee of drie plaatsen, v/aar men de klippen kan beklimmen. Ondanks de mist heeft de bemanning een van deze plaatsen kunnen vin den. Nader meldt men: Vanmorgen had de maatschappij van de kapitein be richt gekregen, dat de bemanning voorlopig op het eiland Lundy zal blijven en zal trachten met hoog wa ter het schip vlot te krijgen. De toe stand, waarin het sriiip zich bevind is verre van rooskleurig. Een van de directeuren der Holl. Stoomboot Mij. bevindt zich thans in Engeland, evenals een der inspecteurs, om zo mogelijk ter plaatse maatrege len te kunnen treffen. Er is eprake van, dat door de maat schappij te Bristol een scMp gechar terd zal worden om de dienst Am sterdamBristol te kunnen blijven voortzetten. Zoals bekend verondersteld mag worden, heeft de Holl. Stoomboot Mij. in de oorlogsjaren zeer ernstige ver liezen geleden. Vrijwel de gehele vloot ging verloren. Wel staat een nieuw schip op stapel, doch het zal nog geruime tijd duren voor dit schip in gebruik kan worden geno men. Het verlies van de „Amstel stroom" zou derhalve voor de Hol landse boot een nieuwe ernstige slag betekenen. Voorzitter van „Bloembollencultuur" keert terug Jhr. mr. O. F. A. H. van Nispen tot Pannerden heeft gehoor gegeven aan een door alle hoofdbestuursleden on dertekend verzoek terug te keren als Voorzitter van de Algemene Vereni ging voor Bloembollencultuur. Jhr. van Nispen trad, zoals bekend, enige tijd geleden af, toen tijdens een niet voltallige hoofdbestuursvergade ring besloten werd verdere medewer king te onthouden aan de bestaande saneringsmaatregelen voor het bloem- bollenbedrïjf en geen mededelingen van het Bedrijfschap voor sierteelt producten te publiceren of aan dit bedrijfschap mededelingen te ver strekken. Dit besluit, dat inging tegen be sluiten van de algemene vergadering, is thans, na veelvuldig binnenskamers confereren, ingetrokken. De voor naamste reden tot intrekken was klaarblijkelijk een dreigende split sing in de organisatie. Het besluit om verder samen te werken betekent volgens welingelich te kringen niet, dat de strijd over het al dan niet steunen der sanerings maatregelen beëindigd is. DR S. E. B. B'^F.wA, LID EERSTE KAMER. De voorzitter van het centraal stembureau heeft in de plaats van de heer R. Zegering Hadders te Em- men, die bedankt heeft, benoemd ver klaard tot lid der Eerste Kamer dr. S. E. B. Bierema te Usquert. MINISTER MANSHOLT NAAR CANADA? Minister Mansholt is uitgenodigd dit jaar een bezoek te brengen aan Ontario, zo mogelijk in de tijd, dat te Toronto de Canadese nationale ten toonstelling wordt gehouden. Naar wij nader in 's Gravenhage vernemen, is het niet bekend, of mi nister Mansholt de uitnodiging zal aanvaarden. „DE ZILVEREN SCHELP". In tegenwoordigheid van vele autoriteiten, waaror de heer W. Orban, de Belgische minister van landbouw, prof. dr. J E. de Quay, Commissaris der Koningein in Noord Brabant, mr. H. Loeff, burgemeester van 's Hertogenbosch, en de Belgi sche consul-generaal ir. Dony, open de prof. dr. J. R. M. van den Brink, minister .van Economische zaken, Zaterdagmiddag in de Bossche ved- markthallen de nationale tentoon stelling vanambachten en bedrijven in werking, genaamd de „zilveren schelp". Voordat prof. Van den Brink de tentoonstelling opende sprak de voorzitter van het stichtingsbestuur, de heer Th. Jansen, een rede uit. Spreker zeide o.m., dat het grote succes van de tentoonstelling „Het Bossche Ambacht", die in 1941 ge houden werd, een stimulans voor het organiseren van deze veel grootser opgezette tentoonstelling is geweest. Als er een stad in Nederland is, die voor het houden van een ambachts tentoonstelling de voorkeur ver dient, dan Ls het zeker 's Hertogen bosch, aldus spreker. Immers, geen stad in Nederland kan oudere papie ren te berde brengen, om de ouder dom van een bloeiend ambachtsleven aan te tonen. Onze prachtige basiliek de kathedraal van „St. Jan" legt ons dagelijks getuigenis af, dat het edele ambacht van oudsher hier kunstzinnige beoefenaars vond. De restauratiewerkzaamheden aan dit onvolprezen bouwwerk getuigen in onze tijd van de oude ambachts kunst, die voortleeft in het tegen woordige geslacht der Bossche am bachtslieden, aldus de voorzitter. Vervolgens wees spreker op het nij pend tekort aan ambachtslieden. De toestand, waarin onze arbeidsmarkt kwalitatief verkeert, verdient wer kelijk de aandacht van iedere Ne derlander. Nodig is, dat onze ar- beidskwaliteit zoveel mogelijk wordt opgevoerd, aldus besloot de voorzit ter zijn rede. Hierna nam prof. van den Brink het woord. Op de inhoud van deze rede vestigen wij elders in dit nummer de aandacht. Hierna opende prof. van den Brink de tentoonstelling en maakten de aanwezigen een rondgang. INSPECTIE GYMNASIA, LYCEA en MIDDELBAAR ONDERWIJS. Bij beschikking van de minister van O., K. en W. is met ingang van 1 September 1948 belast met het toe zicht op de gymnasia in Nederland dr. J. M. van Buytenen. Bepaald is voorts, dat voor het toezicht op de ly cea (afdelingen H.B.S., gymnasium en middelbare school voor meisjes, de handelsscholendag- en avondscholen) en de cursussen ter opleiding voor akten van bekwaamheid tot het ge ven van middelbaar onderwijs onder wijs. Het Rijk wordt verdeeld in ze- ven_ inspecties. De tweede inspectie zal omvatten die in de provincie Zuid-Holland be zuiden Maas-en Lek (Rotterdam in begrepen). In de provincie Noord- Brabant ten westen van de lijn Bre da, Oosterhout, Geertruidenberg) en in de provincie Zeeland. De derde inspectie die in de provincie Zuid- Holland benoorden Maas en Lek (uit gezonderd Rotterdam). Belast zijn met het toezicht in de tweede inspectie: de inspecteur dr. J. P. Chr. de Boer en in de derde in- specti'e: de inspecteur dr. W. van den Ent. KERSENJAM THANS 71 ct. PER POT. Met ingang van 19 Juli is de maxi mumprijs van kersenjam verlaagd van 86 cent tot 71 cent per pot van 450 gram. Reden van deze prijsverla ging is de betrekkelijk lage prijs van de kersen in het afgelopen seizoen. WEER TOMATEN NAAR ENGELAND. Naar in doorgaans goedingellchte kringen in het Westland verluidt wordt de export van tomaten naar Engeland ingaande 19 Juli weer mo gelijk. De voorlopige vergroting van het contingent zou 1500 ton bedra gen, hetgeen op ca 140.000 bakken van 11 kg. neerkomt. Op de Poel- dijkse veiling is Zaterdag nogal ge speculeerd op hernieuwde export van tomaten. De prijzen stegen tijdens de veiling van 4.50 a 5.tot zelfs 11.per bak. Vernomen wordt, dat de op Vrijdag en Zaterdag aan gekochte tomaten niet voor export bestemd zullen mogen worden. TEGEN WIL EN DANK DOOR PERCY KING 15) Doch geen seconde daarna rees op nieuw twijfel in hem, terwijl zijn ogen strak op het omineuze mono gram waren gevestigd G.L. Gun nar Lunaqvist. Dat de iniatalen iets anders betekende, zou meer dan toe vallig wezen. Een jonge blonde vrouw was met hem in een taxi ge stapt, een jonge blonde vrouw had de moordaanslag gep^egd, een jon ge blonde vrouw kwam die nacht zonder bagage en zonder geld als het ware het „Sint Olaf" binnengevlucht Ha, hield August zich verheugd voor laat ik dit vasthouden: zonder geld! Gunnar Lundqvist's portefeuille was dik geweest: de blondine zou dus dubbel en dwars nachtlogies kunnen betten, indien zij het voorwerp had gestolen en zou niet een kostbare ring als onderpand hebben aange boden. Bewees dit niet klaar haar onschuld! Direct verkeerde zijn vreugdevolle stemming weer in neer slachtigheid: maar hoe kwam de portefeuille dan leeg tussen het lin nen van zijn valies? Een valies dat zich bevond' in de kamer waar zij gesl l en had? Grote hemel kreunde August, wat heeft zij er zich diep ingewerkt. Ondanks het feit dat hij uit de honderden detectiveromans door hem gelezen, menige schone maar daar om niet minder gevaarlijke misda digster had leren kennen waren zijn gevoelens jegens vrouwen, voor al als zij jong, mooi en blond waren van ridderlijke aard gebleven. Zeer zeker zou August er anders over heb ben gedacht, indien hij ten opzichte van het vrouwelijke geslacht niet zo groen was geweest als gras. Een jon geman van vier-en-twintig zal dit echter niet spoedig erkennen. Hij geeft desgevraagd toe, dat alle vrouwen lang geen engelen zijn, doch maakt onmiddellijk een restrictie voor die éne met wie hij toeval1 ig of niet toevallig in aanraking is ge komen en die diepere gevoelens in hem heeft wakker geroepen. Het be hoeft natuurlijk geen nader betoog, dat deze éne grif bij de engelen wordt ingedeeld. Voor de blondine had hij, zonder dat zij er iets van wist een teder plekje in zijn hart ge reserveerd. Indien zij zich gedwon gen zou hebben gezien haar leven tegenover een bruut te verdedigen, dan was het uitgesloten, dat zij daar bij een vergiftigde naald gebruikte, want dit wees ontegenzeggelijk op voorbedachte raden, En hiervoor wilde hij zijn hand in het vuur leg gen: een zakkenrolster was zij m geen geval. Doch met hardnekkigheid drong zich tekens deze vraag op als de blondine de geledigde portefeuille niet in mijn valies verborg, wie deed het dan? Het werd een voortdurend debat ussen August's verstand en zijn hart. Alleen het meisje, dat jij tegen beter weten in wilt verdedi gen, komt er voor in aanmerking, zei het nuchtere verstand. Zij beloonde je galanterie met honderd kronen, maar leverde je tevens een gevaar lijk koopje wanneer de politie Lundq vist's portefeuille in jouw koffer had gevonden, kon je hemel en aarde bewegen en je redde je er nog niet uit. Wie garandeert je, dat het niet juist haar bedoeling was jou de dupe te laten worden? Waarom wierp zij de portefeuille niet uit het raampje van de taxi? Omdat zij vreesde dat een politie agent het zou bemerken Zij had het ding overal elders kunnen verstoppen, behalve juist in jouw koffer! Je bent een onnozele bloed. August! Je hielp een meisje en tot dank stoofde zij je een gemene kool! Zó is de zaak niet anders! De repliek van het hart was kort en zuur: Het bestaat niet dat een zo verrukkelijk schepseltje een lage misdaad kan plegen! Neen? hoonde ITALIAANSE MIJNWERKERS VOOR NEDERLAND. Ir. Paulcn en referendaris Hertzinger terug uit Rome. Gisteren zijn uit Rome in Neder land teruggekeerd ir. A. Paulen en C. T. Hertzinger, respectievelijk hoofdingenieur der staatsmijnen en referendaris van het Rijksarbeids bureau van het departement van Sociale Zaken. Beide heren hebben gedurende vier dagen in de Italiaanse hoofdstad besprekingen gevoerd om de moge lijkheid te onderzoeken van het eventueel tewerkstellen van Italiaan se mijnwerkers in de Nederlandse mnen en zich te oriënteren omtrent de voorwaarden beiderzijds, wadr- onder dat zou kunnen geschieden. Deze tewerkstelling staat nog geenszins vast. Daarover zal eerst bereikt in de mijnindustrieraad. Over de resultaten der gevoerde overeenstemming moeten worden oesprekingen kon ir. Paulen slechts mededelen, dat de gegevens, die zij daarvan hebben meegebracht, in Den Haag en Zuid-Limburg zullen wor den bestudeerd. NED. BANK STAATSEIGENDOM OP 1 AUGUSTUS. Met ingang van 1 Augustus zal De Nederlandse Bank staatseigendom zijn. Op die datum treden nl. in wer king de artikelen 2 tot en met 7 van de wet, „houdende verklaring van het algemeen nut van de naasting van de aandelen van De Nederland- sche Bank door de Staat." De overige artikelen van deze wet waren reeds in werking. Artikel 2 luidt: De aandelen van Dé Nederlandsche Bank zijn. van het tijdstip af, waarop dit artikel in wer king treedt, door de Staat genaast eri aan deze in volle en vrije eigen dom overgegaan. Op 1 Augustus treedt ook de nieu we bandwet in werking. AUTO TE WATER. Eén dode. Twee jonge Amsterdammers, Jan Pronk en Gerard van Keulen, heb ben Zaterdagmorgen door hun moe dig gedrag het leven gered van een zestigjarige man, die bij een autobot sing op de Kloveniersburgwal hoek Oude Hoogstraat te water geraakte. De jongemannen sprongen gekleed in de gracht eri bevrijdden de drenkeling uit de cabine van een melkauto, die na de botsing met een andere melk wagen het water was ingeschoven. Het ongeval veroorzaakte een dode en twee gewonden, van wie een ern stig en een licht werd gekwetst. De drenkeling werd ernstig gewond. De botsing, die des morgens om kwart over vijf plaats had, was zo hevig, dat de chauffeur van de auto, welke van de Kloveniersburgwal .kwam en de andere wagen ramde, uit zijn cabine werd geslingerd en met een schedelfractuur werd opgenomen. Hij is later op de dag in het zieken huis aan zijn verwondingen overle den. Zijn mederijder werd licht ge wond. De chauffeur van de geramde wagen, die in het water schoof, werd r.iet gewond. Hij kon de cabine ver laten en naar de kant zwemmen. KINDEREN VERDRONKEN TE DEN HOORN. Twee kinderen van de tuinder L. Arkestein, aan de Woudselaan te Den Hoorn, respectievelijk 3 en 4 jaar oud, zijn gistermiddag achter de ouderlij ke woning in de vaarsloot terecht ge komen. De kinderen waren daar aan het spelen. Toen een tuinarbeider' op zeker ogenblik langs de sloot kwam, zag hij de kinderen in het water lig gen. Nadat de drenkelingetjes op het droge waren gebracht is kunstmatige ademhaling toegepast en ook is nog getracht met behulp van een zuur stofapparaat de levensgeesten weer óp 4e wekken. Het mocht echter niet baten. Bij beide kinderen bleek de dood reeds ingetreden te zijn. COMPLOT VAN VIJF PASSEN- VERVALSERS. Een klein complot ontvluchte poli tieke delinquenten, dat zich bezig hield met het vervalsen van passen, is door de opsporingsdienst van de Rijkspolitie in het gewest Amsterdam opgerold, aldus de „Volkskrant". On der de vijf arrestanten bevinden zich twee gewezen S.S.-ers. De hoofdda der, de 26-jarige student in de chemie W„ ontvluchtte verleden jaar Novem- ber uit het kamp Crailoo. Hij beschik te reeds over ee- aantal vervalste legitimatiebewijzen en stond op het punt, via Spanje, naar Argentinië uit te wijken. Ongetwijfeld stonden tal. van politieke delinquenten op de no minatie voor een valse pas en andere vervalste bescheiden. het verstand? Jij hielp haar uit de nesten en daarnet deed zij alsof je lucht voor haar was! Laat het je een aansporing zijn, vrouwen voortaan uit-de weg te blijven! Al zien zij er nog zo lief uit, niet één is te ver trouwen! Stel de portefeuille aan de politie ter" hand, anders maak je je tot medeplichtige van die sirene! On zin protesteerde het hart. Let maar eens op, eens komt de dag, dat zij alles opheldert. Verdonkeremaan daarom de portefeuille! Als de poli tie het ding in bezit krijgt, draait zij de gevangenis in en ze geven haar misschien levenslang, omdat de om standigheden tegen haar pleitten. Geloof mij: ze is inschuldig en jij bent de man, die zij nodig heeft. Jij zult eenmaal haar onschuld bewij zen! Hoe zwak de argumenten van het hart ook waren het hart won de strijd. August stopte de portefeuille in de binnenzak van zijn colbert, pakte zijn hoed en schoot in zijn overjas. Indien het later was ge vraagd, zou hij met geen mogelijk heid hebben kunnen zeggen, hoe lang en waar hij gelopen had. Ten slotte kwam hij in een eenzame buiten wijk stapte van het trottoir, zette de voet op een riool en deed alsof hij de veter van zijn schoen vast knoopte. Ongemerkt liet hij de porte- feui^e door de rooster glijden. O ezel NED. LENING BIJ WERELDBANK VERfeRUIKT. De president van de Wereldbank, John J. Maccloy, heeft medegedeeld, dat Nederland de 194 millioen dollar, die het in Augustus van het vorige jaar bij de bank heeft geleend, thans geheel heeft verbruikt. Van dit bedrag is 121 millioen dol lar besteed voor de aankoop van ma chines en grondstoffen in de Ver. Sta ten. De rest van de som is besteed in Zuid-Amerika en Europa. Nederland heeft o.m. gekocht vrachtschepen en een tankboot, voe- dingsgranen, grondstoffen en kunst meststoffen. Naar A.P. verneemt heeft Luxemburg ongeveer 8 X» mil lioen dollar van zijn lening van 12 millioen gebreuikt en Denemarken 16J* millioen van de 40 millioen. ZO BLIJFT TENMINSTE HET WERK IN DE WERELD. De maximumprijs van betonijzer op rollen, aldus heeft het Directo raat-Generaal van de Prijzen uitge maakt, is met ingang van 1 Juli 1948 met 40 per ton verlaagd, hetgeen kan worden beschouwd als een nieuw hoofdstuk in het drama van het Ame rikaanse betonijzer. Nff zou men denken, dat dan ge woon 40 per ton minder moet wor den betaald, of wel 360 per ton. Men heeft er echter heel wat an ders op gevonden, aldus de Trans port Crt„ want' kopeis moeten ook na 1 Juli 1948 400 betalen aan Rijkswaterstaat, waar dan tegenover staat, dat zij 40 per ton gekochte rollen betonijzer te vorderen krijgen van het Egalisatiefonds Betonijzer, dat destijds is ingesteld om de mis koop van het te dure Amerikaanse betonijzer te financieren. De totale vordering, die zodoende ontstaat, moet de 16e van iedere maand worden ingediend en zal na accoord-bevinding van de zijde van het Directoraat-Generaal van de Prijzen, worden gehonoreerd. De vor dering op het Egalisatiefonds dient vergezeld te gaan van een gespecifi ceerde opgave der afleveringen, waarbij elke aflevering onder ver melding van datum en factuurnum mer afzonderlijk moet worden opge geven. Een zeer eenvoudige en aantrek kelijke manier van prijsverlaging. Zo blijft het werk tenminste in de wereld! SCHEEPSBERICHTEN AAsGTEKERK. 17. Juli nam. te Antwerpen verwacht; ESSO DEN Haag. 17 Juli van Rotterdam te Aru ba; GAROET 17 Juli van Banjoewan- gi naar Soerabaya; JOBSHAVEN 17 Juli van Immingham naar Tabou; PRINS WILLEM IV pass. 16 Juli Bell Isle; TERNATE, Rotterdam- Java. pass. 17 Juli Kaap St. Vincent. LfSSEKERK, 17 Juli van Djibouti. MOSLENKERK, 17 Juli van Shang hai naar Kobe, ST\B ALKMAAR, 1?» Juli van New-Portnews te Am Steroam. WESTERDAM, 17 Juli 12 uur an Rotterdam naar New York. AALSUM 18/7 van Durban te Lo renzo Marquez. ABBEKERK 17/7 te Fremantle. ALDEBARAN pass. 18/7 Dover. ALGENIB 18/7 van Santa Fé naar San Nicolas. ALKAID 18/7 van Hamburg te Bremen. ALPHARD pass. 17/7 Ouessant. ANDIJK 18/7 van Rotterdam te Corpus Christi. ANNENKERK pass. 16/7 Gibraltar. BLOEMFONTEIN 18/7 te Southamp ton. CONGOSTROOM 18/7 van Da kar naar Freetown. EEMLAND pass. 17/7 Dungeness. INDRAPOERA pass. 18/1 n.m. Malta. JOHAN VAN OL- DENBARNEVELT 18/7 te Semarang. KEILEHAVEN 17/7 van Tabou naar Las Palmas. KELBERGEN 18/7 van Saffi naar Amsterdam. LEMSTER- KERK 18/7 van Bandar Sharpour te Khorramshar. LIEVEVROUWE- KERK 19/7 van Amsterdam te Bei- ra verwacht. LINDEKERK 19/7 te Genua. LOPPERSUM pass. 18/7 Kaap Guardafui. MAASKERK 17/7 van Cotonou naar Lagos. NIGERSTROOM pass. 17/7 Finitesterre. NOORDAM 18/7 van Rotterdam te New York. POELAULAUT 19/7 te Singapore. PRINS JOHAN WILLEM FRISO pass. 18/7 Bell Isle. RUYS 18/7 van Penang. SALATIGA pass. 17/7 20 u. Perim. SAMARINDA 18/7 van Pang- kalpinang op rede van Muntok. SINGKEP pass. 18/7 Scillies. STAD MAASTRICHT pass. 18/7 Finisterre. STAD SCHIEDAM- pass. 18/7 Oues sant. STREEFKERK 18/7 van Ma dras. STUYVESANT pass. 18/7 Oues sant. TAMO 19/7 van Buenos Ayres te Rosario. TERNATE pass. 18/7 12 uur Gibraltar. VEENDAM pass. 18/7 Trinidad te Buenos Aires. WELTE VREDEN 16/7 8 uur van Aden. 12.30 Scillies. VOLENDAM 17/7 van WESTERDAM pass. 18/7 18 uur Bishop Rocks. driedubbel oevrgehaalde ezel! schold het verstand. August sloeg er geen acht op. Het kostte hem een taxi om tijdig in het „Sint Olaf" te 'zijn. Toen hij zijn rondgang begon gevoelde hij zich als een misdadiger, die ieder ogenblik bij de kraag kon worden gevat. VI. De plundering van de brandkast in het „Sint Olaf" achtte de Stock- holmse pers met een paar regels af gedaan; het verlies daarentegen van een halssnoer ter waarde van tien miPioen francs was kolommen over de voorpagina waard; de geheimzin nige moordaanslag op Gunnar Iundq- vist geraakte ^p de achtergrond. Aan gezien baron en barones de Bérin- guard hardnekkig weigerde voor de persfotograven te poseren wachtten deze hen aan de hoteluftgang op en namen aldus foto's welke vermoe delijk uit wraak, het adellijk paar weinig flatteerden. August had het enige dagen druk met verslaggevers die er in geslaagd waren tot de suite van de Béringuards door te dringen, wcci buiten hd hotel te loodsen. Het gestolen sierraad werd tot in de kleinste bijzonderheden beschre ven. De redac'ie van „Stockholms Tidningen" vergastte haat- abonné's WEERSVERWACHTING HOGERE TEMPERATUREN. Overwegend droog weer. Voor al in het Zuid-Oostelijk gedeel te van het land pp vele plaatsen opklaringen met hogere tempe raturen. Meest matige wind uit richtingen tussen Zuid en Zuid- West. Het radio-programma voor morgen, kunnen wij heden niet opnemen. 400-JARIG BESTAAN VAN DE GEESTELIJKE OEFENINGEN VAN DE H. IGNATIUS. In Italië zal grote aandacht worden besteed aan het vierde eeuwfeest der Geestelijke Oefeningen van de H. Ig. natius (de z.g. retraite). In verband daarmee zullen in Noord-Italië twee een volledige maand durende geeste lijke oefeningen worden gehouden. Van 19 Augustus tot 17 September wordt een Tetraite gegeven voor priesters en van 20 Augustus tot 17 September wordt een retraite voor geestelijken en religieuzen, die geen priester zijn. In Spanje werd het vierde eeuw feest van de Geestelijke Oefeningen feestelijk herdacht te Barcelona. Aan deze feestelijkheden namen o.a. deel de Kardinaal-Aartsbissvhop van Sa- ragossa, vele Spaanse bisschoppen, de president van de Spaanse Cortez, een vertegenwoordiger van het hoofd van de Staat en verscheidene Spaanse ministers. ZALIGVERKLARINGSPROCES VOOR CHARLES DE FOUCAULD. Het zaligverklaringsproces van Charles de Foucauld, die na een roemvolle loopbaan als Frans officier naar de Sahara trok om daar als klui zenaar te leven «n ziin leven te wijden aan de bekering der Mohammeda nen, is zijn tweede stadium ingetre den. De onderzoekingen in het eigen diocees van de Dienaar Gods ziin be ëindigd en de zaak zijner zaligver klaring is thans aanhangig gemaakt bij de H. Congregatie der Riten. Thans wordt een onderzoek inge steld naar zijn geschriften, die onge veer 14.000 pagina's beslaan. Wan- qeer dit zal geschied zijn, zal het pro ces waarschijnlijk voortgang maken. WENEN HERDENKT VTJFTIGSTE STERFDAG VAN STFGFRTEU MARKUS, DF UTTVUVDFR VAN DE AUTOMOBIEL. Een delegatie van de stad Wenen heeft dezer dagen een krans neerge legd op het graf van Siegfried Mar kus, die vijftig jaar geleden over leed. Markus was assistent aan het Tech nisch Instituut van Wenen en slaag de er in, een vervoermiddel samen te stellen, dat door een benzine-mo tor gedreven werd. waaraan hij de naam van „Automobiel" gaf. Daar de politie-hem verbood, proe ven te nemen, omdat hij daarmede te veel leven maakte, nam hij ze des nachts, in de omtrek -van de stad. De benzine kocht hij bij de apothekers, tegen drie mark oer liter. In 1875 had zijn uitvinding zulke vorderingen gemaakt, dat hij openba re demonstraties kon geven te We nen. 25 JAAR BIJ DE NED. SPOORW. Heden was het 25 jaar geleden, dat de heer D. v. d. Velde, seinhuiswach ter bij de Ned. Spoorwegen a'hier in dienst trad. De huldiging had plaats ten huize van de jubilaris. In hartelijke bewoordingen huldigde de hoofdstationschef de heer J. Idsinga, in bijzijn van de chef-commies de heer Plas, collega's en personeel, de jubilaris namens de directie der N. S., waaraan hij zijn persoonlijke wensen toevoegde. Met genoegen kunt gij op uw 25-jarig jubileum te rugzien, want tot volle tevredenheid van de directie en superieuren hebt gij steeds in opgewektheid uw dienst vervuld en zijt gij ongeklommen van arbeider tot seinhuiswachter. Namens de directie bood spr. een mooi getekende oorkonde voor 25- jarige trouwe dienstvervu'ling met het gebruikelijke geschenk onder couvert aan. Daarop overhandigde spr. namens het gehele personeel een salonlamp. Mevr. v. d. Velde ontving van de Ned. Vereniging van Spoor- en Tramwegpersoneel, afd. Leiden een bloemstuk. Voorts ont ving de jubilaris nog vele blijken van belangstelling in de vorm van bloemstukken. op de mededeling, dat het kostbare ha^snoer eenmaal aan Catharinu II van Rusland had gehoord en later in het bezit was gekomen van Marie Louise, Napoleon's tweede echtge note. Ongeveer in het midden van de negentiende eeuw kocht de groot vader van de tegenwoordige baron het natuurlijk bezat niet één blad dc brutaliteit, er twijfel over uit te spre- kenof het sieraad wel inderdaad Stockholm had bereikt en daar ont vreemd was, maar wie tussen de re gels wist te lezen proefde het onge loof. Er werd althans verdacht sterk de nadruk op gelegd dat het „Sint Olaf'' nu niet direct een hotel was, waar men een adoHijk echtpaar zou verwachten en zeer zeker allerminst een adellijk echtpaar, dat zo'n be gerenswaardig bezit bij zich had. De Parijse correspondent van het Stock holm's Aftonbladetzorgde voor eni ge intimiteiten, die alles behalve kies waren, doch er bij het op sensatie be luste publiek als koek in gingen. Hij had uitgevist dat Baron de Bérin- guard in zijn jonge jaren als een eerste doordraaier bekend stond en ook op middelbare leeftijd niet vrij van deze ondeugd was, zodat het be faamde halssnoer nog al eens in een bank van lening verzeild raakte. (Wgrdt vervolgd).

Leidse Courant | 1948 | | pagina 2