S)e £aidóe(3oii/fca/nf Nog steeds onrust in Italië Moet ook nu de luchtweg nog versperd worden De Veiligheidsraad grijpt in Staking in Italië weer afgelast Tito is een burgermannetje Directe ar: C. M. TAN HAMERSVELD. Hoofdredacteur: TH. WILMER. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN WAARIN OPGENOMEN „DE BURCHT" VRIJJDAG 16 JULI 1948 39ste JAARGANG Bur. Papengracht 32, Telef. Redactie 20015, Adm. en Advert. 20826, Abonn. 20935 - Abonnementsprijs f 0.30 p. w., f 1.30 p. mnd., £3.90 p. kwart. Franco p. p. £4.65 *- Advert.: 15 ct p. m.m. Telefoontjes 1.50 Politieke misdaad NAAR aanleiding van de aanslag op Palmiro Togliatti, de leider der Italiaanse communisten, die hierbij zwaar gewond werd, schrijft de Os- servatore Romano van 14 Juli, dat po litieke afgunst en haat, geweldple ging en minachting voor het leven van de mens uitlopen op de meest afkeurenswaardige misdaden. Ten aanzien van alle partijen, aldus het blad, geldt, dat een politieke mis daad op generlei wijze .verschilt of minder misdadig zou zijn dan enige andere gewone misdaad. „Ook een po litieke misdaad verdient geen recht vaardiging en het is noodzakelijk eens en voor altijd af te rekenen met die geest van misdadigheid"! Noodzakelijk, „af te rekenen met die geest van misdadigheid". Die geest heeft op de meest brute wijze gedomineerd in de tijd, dat het nationaal-socialisme de macht had. En diezelfde geest openbaart zich nu in z.g. „volksdemocratische" landem Het is de geest van politeke af gunst en haat van geweldpleging en: van minachting voor het le ven. En die geest voert tot „de meest afkeurenswaardige misdaden"! Wij hebben dat gezien en wij zien het nog dagelijks in het wereldge beuren. Moordaanslagen als die op de lei der der communistische partij in Ita lië zijn even misdadig als dom. Een „politieke" misdaad is even misdadig als een „gewone" misdaad eigenlijk nóg erger, omdat meest al de gevolgen erger zijn. Christenen moeten dergelijke da den verafschuwen als zondig. Wij veroordelen dergelijke daden krachtens onze diepste godsdienstige beginselen. Dat de communisten in die moord aanslag in Italië een aanleiding vin den om onrust in het land te verwek ken, is óók misdadig, is ook een poli tieke misdaad. Dit moet ook onom stotelijk vast staan bij ieder objectief denkend mens, die wil oordelen naar de wetten van de, alle mensen bin dende, moraal. Schandelijk Schending van Jodengraven. „Als katholieken waren wij ont steld, toen de haat tegen het kruis der nation aal-socialisten, zelfs de laatste rustplaats der doden niet ont zag en de grafkruisen vernietigde of omverwierp. Maar daarom veroor delen wij het ook en betreuren wij het, wanneer op het ogenblik een mis dadig anti-semitisme grafschennis pleegt op de graven van Joden". Al dus verklaarde de wijbisschop van Miinchen, dr. Neuhausler .tegenover een K.N.P.-correspondent naar aan leiding van de onlangs gepleegde schennis van Joodse graven. „Haat en wraak zijn altijd onchristelijk te noemen en vooral wanneer deze zich richten tegen weerlozen; welnu ook deze doden zijn tenslotte weerlozen. Dit is een blijk niet alleen van lafheid maar ook van een gebrek aan piëteit en leidt tot ernstige verbittering. Geen enkele katholiek, die deze naam waardig is, kan zich aan zulk een schanddaad schuldig maken. Integen deel, iedere katholiek moet er toe medewerken om misdadigers, die der gelijke daden bedrijven, te vinden en hen onschadelijk te maken. Indien door iemand ergens, waar dart ook, onrecht wordt gedaan, dan moet er in een rechtstaat wettelijke middelen en wettelijke wegen gevonden wor den om zich daartegen te verdedigen. De Centrumfractie van de Landdag van Noord-Rhein-Westfalen heeft tot de regering het verzoek gericht on verwijld maatregelen te treffen, op dat in alle scholen de jeugd worde voorgelicht over de schandelijkheid, welke is gelegen in het schenden van Joodse kerkhoven. Het is een be droevend teken van zedelijke verwor ding en een bewijs van morele ach teruitgang, dat na der massamoord op de Joden nu ook nog de laatste rust plaats van de Joodse medeburgers door jeugdige personen worden ge schonden. De veelvuldigheid, waar mee dergelijke grafschennis yoor- komt, toont wel aan dat er bepaalde elementen zijn, die nog op dit mo ment de jeugd in een verkeerde richting trachten op te voeden. Het is daarom een morele verplichting voor alle onderwijzers en opvoeders om bij hun onderricht de misdadig heid van dergelijke handelingen dui delijk aan te tonen. De toestand te Berlijn Russische toespelingen rjTEGEN ENIGE DUITSE politieke leiders heeft een hooggeplaatste Rus sische politicus zijn naam wor dt niet genoemd gezegd, dat de ge allieerden gedwongen zullen worden om Berlijn binnen acht weken te verlaten, wanneer bepaalde lekken in de blokkade kunnen worden ge stopt. Het is duidelijk dat hij zinspeelde op de luchtverbinding On geveer op hetzelfde ogenblik zei Captain Wright, plaatsvervangend lei der van de Britse luchtvaartmissie, dat er „noodzakelijk een militaire ac tie zou volgen op Russische pogingen om de verbinding door de lucht te storen." „Wij zullen ermee aaan" doorga „Ik zie niet in, hoe zij zouden kun nen trachten een wijziging te bren gen in de bestaande bepalingen over de luchtcorridor naar Berlijn, zon der tot militaire actie over te gaan", zei Wright. Toen men hem vroeg, wat de re actie van de R.A.F. zou zijn, indien de Russen officieel zouden meede len, dat het luchtverkeer boven dc Oostelijke zóne ingekrompen zou moeten worden, zei Wright: „Wij zouden er eenvoudig mee doorgaan". Generaal Clay, de Amerikaanse gouverneur, zei gisteravond, dat de luchtbrug naar Berlijn voor onbe paalde tijd in stand zal worden ge houden, n.l. „zolang de bevolking van Berlijn haar vrijheid wil behouden en andere volken haar willen hel pen." Al enige weken lang proberen de Russen het de geallieerden zo moei lijk mogelijk te maken bij de hand having van de luchtbrug. Vrijwel el ke dag maken de Russen bekend, dat er „de gehele dag zeer vele vliegtui gen overal in de corridors zullen vlie gen". Meestal blijkt er niets aan de hand te zijn en men beschouwt der gelijke mededelingen als een onder deel van de zenuwoorlog. Het is een feit, dat er in de Russische zóne bui tengewoon veel jachtvliegtuigen zijn gestationneerd. Het Russische af weergeschut in Berlijn is met vele batterijen versterkt. Af en toe han gen er versperringsballons boven de stad. Van het oplaten daarvan geven de Russen niet van te voren bericht. HET RUSSISCHE ANTWOORD. Dezelfde Rus, die beperking van het aantal vluchten naar Berlijn aan kondigde, heeft uitgelegd, wat de Russen precies met hun antwoord op de geallieerde protesten bedoe len." „Het zou een ernstige fout zijn", zei hij, „om de Russische nota uit te leggen in die zin, dat Moskou vier- mogendhedenbesprekingen over het Duitse vraagstuk zou wensen. Als de Westelijke mogendheden zulke be sprekingen wensen, zou de Sow jet- Unie daar misschien in toestemmen, doch zij zal niet het initiatief nemen. De ware betekenis van onze nota is, dat het verzoek om opheffing van de blokkade definitief is verworpen. Volledige Russische controle over Berlijn is voor de Sowjet-Unie van even vitaal belang als invloed op de Balkan of controle op de Dardanel les Prins Bernhard heeft gisterochtend in de burgerzaal van het Koninklijk Paleis te Amsterdam onderscheidin gen uitgereikt aan 21 leden van het personeel der Kon. Marine, 75 van de Koninklijke Landacht, zeven van het K.N.I.L. en 20 van de Nederlandse koopvaardij. HET PALESTIJNSE PROBLEEM Binnen drie dagen gevechten staken jyi ET 9 TEGEN 1 STEM en één onthouding heeft de Veiligheidsraad be- sloten Joden en Arabieren tegelasten de strijd in Palestina binnen drie dagen te staken. Syrië stemde tegen, Argentinië onthield zich. Te voren had de Raad met 8 tegen 1 stem de toestand in Palestina gebrandmerkt als bedreiging van de vrede volgens -artikel 39 van het Handvest. Door dit deel van de Ame rikaanse resolutie goed te keuren, verplichtte de Veiligheidsraad zichzelf tot het nemen van zo nodig de uiterste maatregelen (economische sancties of wapengeweld) om aan de ze bedreiging een einde te maken. Commissie van dure diensten Dat de Commissie voor Goede Diensten voorlopig nog niet uitge diend is, mag worden geconcludeerd uit het feit, dat het secretariaat thans een eigen huis in Batavia heeft be trokken. Een der adjunct-secretaris sen heeft zijn gezin reeds naar Java laten komen, de andere leden van dit lichaam denken er over hetzelfde te doen. In: het nieuwe tehuis gaan de secretaris, zijn plaatsvervanger, de drie adjuncten, de vier stenografen, de tolk. de administrateur, de perschef, de overzichtschrijver en de bediende van de stencilmachine wonen. Het secretariaat kost den Verenig den Naties 180.000 dollar per jaar; het denkt zeker nog wel een jaar aan het werk te kunnen blijven, meldt A.P. De Amerikaanse resolutie De thans aanvaarde Amerikaanse resolutie bestond uit vier punten. 1. De toestand in Palestina is een bedreiging voor de vrede. 2. Beide partijen moeten binnen drie dagen of eerder, indien de be middelaar hen daartoe kan overre den, het vuren staken. 3. Indien aan dit bevel geen gevolg wordt gegeven, zal dit als vredebreuk worden beschouwd, die volgens hoofd stuk zeven, dat voorziet in sancties en het gebruik van geweld, onmiddel lijke bespreking van de mogelijkheid van verder optreden met zich mee zou brengen. 4. Vier en twintig uur na het aan nemen van de resolutie moet te Jeru zalem het vuren gestaakt worden. De pogingen, Jeruzalem te demilitarise ren moeten voortgezet worden. 5. De wapenstilstand blijft van kracht .totdat een vreedzame regeling is getroffen. De paragraaf, waarin punt 4 wordt behandeld, werd met algemene stem men aangenomen. Bij de andere para grafen, die stuk voor stuk in stem ming werden gebracht, kwamen te- genstemmingen en onthoudingen voor. De voorzitter van de Veiligheids raad heeft een boodschap ontvangen van de voorzitter van de bestands commissie in Palestina, waarin deze verklaart dat hij een grootscheeps Joods offensief in de oude stadswij ken van Jeruzalem verwachtte. De voorzitter van de commissie, de Belg Nieuwehuys, voegde er aan toe, dat de Joden tot dusver het internatio- Het is nog onrustig in het land j^E COMMUNISTISCHE AGITATIE, gevolgd op de aanslag tegen To gliatti begint te luwen. Het Itali aanse algemeen vakverbond heeft be vel gegeven, de algemene staking, die het in Italië had uitgevaardigd met ingang van heden 12 uur te be ëindigen. De drukkers zijn onmiddel lijk aan het werk gegaan, opdat extra edities van de te Rome verschij nende bladen uitgegeven kunnen wor den. Volgens A.F.P. heeft het ver bond de staking afgelast na tussenkomst van gematigde elementen, die dreigden de eenheid van de centrale vak vereniging te zullen verbreken. dat de communisten vijf pantser auto's op de politie hadden ver overd. Elf politie-agenten zijn gewond bij een gevecht, dat uitbrak toen arbei ders probeerden een suikerwerkfa- briek te Milaan te bezetten. De ar beiders namen enige agenten hun wa pens af, maar met traangas veegde de politie de straten schoon. Een der directeuren van de firma werd ge wond. De arbeiders kregen tenslotte toestemming de fabriek te bezetten op voorwaarde, dat zij geen schade zouden toebrengen aan de inventaris. De weg tussen Marghera en Vene tië is Donderdag door communisten versperd.. Spoorwagons werden om vergeworpen en een generaal en een kolonel, die in een auto op weg wa ren, worden als gijzelaars vastgehou den. Verder werden enkele fabrieken door communisten bezet. De minister van binnenlandse za ken heeft in de kamer van afgevaar digden meegedeeld, dat de spoorlijn tussen Rome en Civita-Vecchia op twee plaatsen is opgeblazen. De elec- trische krachtstations aan deze lijn zijn door opstandelingen bezet. In Turijn hebben arbeiders dertig vooraanstaande industriëlen gevan gen gezet, onder wie de directeur van de Fiat-fabrieken. Dit gebeurde on middellijk nadat het nieuws van de aanslag op Togliatti bekend was ge worden. De gevangenen zijn intussen weer vrijgelaten. Staat van beleg te Genua Hoe dreigend de toestand scheen, blijkt wel uit het feit, dat in Genua de staat van beleg werd afgekon digd, welke maatregel thans weer is opgeheven. In de stad zelf en in de omgeving opereerde gemotoriseerde eenheden van het leger en er werd gevochten ook, want gemeld werd. naai statuut van de stad hebben ge ëerbiedigd, doch dat de jongste sug gesties om de gehele stad in handen te geven van de Arabieren de Joden er toe hebben aangezet zich van de gehele stad meester te maken vóór de uitroeping van een nieuw bestand, teneinde bij eventuele vredesonder handelingen althans deze troef in handen te hebben. „Indien de raad niet dadelijk krachtdadig optreedt, loopt het internationaal statuut voor Jeruzalem gevaar". AMERIKAANS SUPERFORT VERONGELUKT. In de nabijheid van Salina (Kansas, V.S.) is gisteren een Amerikaans su perfort brandend neergestort. Van de dertien inzittenden zijn er negen om het leven gekomen. De stakingen in Frankrijk Het communistisch en niet-com munistisch overheidspersoneel van regeringsbureaux te Parijs heeft be sloten zich vandaag te voegen bij de 70.000 reeds stakende employé's van het ministerie van financiën. Zij eisen hoger salaris. De regering heeft een verklaring uitgegeven, waarin zijn hogere ambtenaren waar schuwt, dat zij geschorst zullen wor den indien zij „deelnemen aan een collectieve actie om het werk neer te leggen". Tijdens de paardenrennen te New market in Engeland deed zich Woensdag het merkwaardige gevai voor, dat in twee rennen twee deel nemers tegelijk over de eindstreep gingen: „dead-heat", zegt de Engels man. Wij zien hier Merry Miller (E. Britt) het dichtst bij de camera, en Prince Marco (G. Littlewood) aan de fotografische finish van de races te Newmarket. Daarachter Arrongant (W. Rickaby), die derde werd. De uitvoer van tomaten en kom kommers naar Engeland is tijdelijk stop>gezet. Voor beide artikelen is namelijk de grens van het door En geland gestelde contingent bereikt. Tot nog toe zijn in het totaal ruim twaalfduizend ton tomaten naar En geland uitgevoerd. Men verwacht elk ogenblik een nieuwe voorlopige invoervergunning. VACANTIEWEEK IN DE BOUWBEDRIJVEN. Ingevolgfe een beslissing van de minister van Sociale Zaken mag, zo als reeds gemeld, aan bouwvakarbei ders géén bijslag op de vacantiebon- nen worden verstrekt. Alleen aan de volgende categorieën arbeiders kan een bijslag tot het bedrag der over bruggingsuitkering worden verleend: bouwvakarbeiders, die aan een rijksu werkplaats voor vakontwikkeling zijn tewerkgesteld, doch op grond van de korte tijd van tewerkstelling na het verlaten van de cursus niet voldoen de vacantiebonnen hebben kunnen sparen niet-bouwvakarbeiders, werk zaam bij de D.U.W.. gedemobiliseer de militairen-bouwvakarbeiders, die, als gevolg van de tijd doorgebracht in militaire dienst, niet in het bezit zijn van voldoende vacantiebonnen. Z. H. Exc. de Bisschop van Haar lem zal Woensdag 21 Juli geen audiëntie verlenen. Muntwet 1948 treedt in werking Blijkens een heden in het Staats blad opgenomen besluit van de Re gentes zal de Muntwet 1948 op 1 Augustus a.s. in werking treden. Het doel van deze wet is om de samen stelling van de muntcirculatie en de inrichting van het muntwezen in overeenstemming te brengen met de sedert het tot stand komen van de Muntwet 1901 dienaangaande gewij zigde opvattingen en het in de bezet tingsjaren in omloop gebrachte zin ken geld uit het Nederlandse munt stelsel te verwijderen. De nieuwe munten zijn: een nikke len kwartje en dubbeltje en een ron de bronzen stuiver en cent. Deze munten zullen nog dit jaar in omloop worden gebracht en voorshands wor den geslagen met de beeltenis van H. M. koningin Wilhelmina naar een ontwerp van prof. L. O. Wenckebach. De zilveren rijksdaalder en gulden blijven op de voet van de nieuw» muntwet gangbaar. De andere over eenkomstig de Muntwet 1901 gesla gen munten (dus ook de zinken mun ten) blijven voorlopig wettig betaal middel, doch zullen geleidelijk bui ten omloop worden gesteld. Het ligt in de bedoeling de coupures, welke na de muntvernieuwing niet zullen terugkeren, t.d. de halve gulden, het twee-en-een-halve centstuk en het halve centstuk, nog die jaar in te trekken. De intrekking van de oude stuivers, dubbeltjes en kwartjes zal op een later tijdstip volgen. De nieuwe kwartjes en ronde stuivertjes. Gisterochtend is de „Sibajak" van de Kon. Rotterdamse Lloyd te Rot terdam aangekomen met 700 eva- cué's aan boord. Met het binnenko men van dit schip is hier eigenlijk sprake van een dubbel afscheid. Vooreerst is dit het laatste schip, dat de repatriëringsdienst behandelt deze wordt immers op 1 Augustus a.s. opgeheven en in de tweede plaats is hiermee voor gezagvoerder J. C. van der Tol het einde van zijn koopvaardijloopbaan gekomen. In een kleine bijeenkomst heeft de leider van de repatriëringsdienst, overste C. van Bockel, gisterochtend een beknopt overzicht gegeven van hetgeen deze dienst heeft verricht. In totaal brachten 155 schepen 106.878 evacué's naar Nederland. Er waren plm. 4000 zieken onder hen, van wie er 1200 in een ziekenhuis moesten worden opgenomen. En dat is erg in de ogen der Kominform ^fOALS MEN WEET heeft de communistische partij van Joegoslavië geantwoord op de uitstoting uit de broederschap der communistische staten door de Kominform en de geuite beschuldigingen van de hand ge wezen. Thans heeft de Kominform dat antwoord weer „zonder compro mis" verworpen. In het blad van de Kominform wordt verklaard: „De leiding van de communistische partij van Zuid-Slavië, vertegenwoordigd door Tito, KardelJ, Dhilas en Rankovits, heeft zich door haar antwoord nog meer als een burgerlijk-nationalistis-ohe leiding ontmaskerd. Zij heeft opnieuw de zaak van de welkende klasse en de zaak der nationale onaf hankelijkheid van Zuid-Slavië verraden". „Een verachtelijk document" Het blad gaat verder: „De houding van de leiders van de Zuidslavische communistische partij heeft de juist heid van de resolutie van de Komin form bevestigd. Het zogenaamde ant woord van het centraal comité van de Zuidslavische communistische partij is een zeer verachtelijk docu ment. Het bewijst, dat Tito van plan is zijn anti-Marxistische en anti- Sovjet-politiek voort te zetten. Dit document stinkt naar nationalistische haat, gericht tegen de iveral in de wereld verbreide communistische be weging. Het is doordrenkt van poli tiek bedrog en is uitgegeven door personen, die deel hebben genomen aan verraad van de werkende klasse". DE BRAVE BROEDERS. De grove fouten van de huid_ge lei ding van de Zuidslavische communis tische partij zijn niet alleen veroor deeld door de leden en niet-leden van het informatie-bureau, maar ook door de communistische partijen van Albanië, Engeland. Argentinië, Oos tenrijk, België, Denemarken, Fin land, Nederland, de Verenigde Sta ten. Zij zijn van mening, dat de lei ders van de Zuidslavische communis tische partij het oad van oneer zijn opgegaan en dat zij door hun anti- Sovjet-houding de Amerikaanse im perialisten hoop geven de kapitalisti sche macht in de landen van de volksdemocratie te herstellen. STRAFT MOSKOU? Diplomatieke waarnemers in Lon den zijn van mening, aat de Sovjet- Unie overweegt sancties tege> Zuid- Slavië te nemen. In Moskou is men tot de conclusie gekomen, dat het partijcongres, dat Woensdag begint, maarschalk Tito in géén geval zal desavoueren. Militaire maatregelen van de Sovjet-Unie tegen het regiem van Tito worden in Londen in dit sta dium onwaarschijnlijk geacht. Er zijn aanwijzingen, dat Moskou de straf maatregelen zou beginnen met een bedekte economische tegenwerking van Zuid-Slavië. DE DOODSTRAF IN ENGELAND. Het Engelsche Lagerhuis heeft zich met 307 tegen 209 stemmen uitgespro ken voor handhaving van de dood straf in Engeland voor bepaalde soor ten van moord. Het besluit van het Hogerhuis, de oorspronkelijke motie van het Lagerhuis (algehele afschaf fing van de doodstraf voor een proef periode van 5 jaar) van de hand te wijzen, was tevoren door het Lager huis verworpen. De regering, die voor handhaving van de dood&traf is, hoopt thans met dit compromis zowel het Hogerhuis als voorstanders van afschaffing te vreden te stellen. In het nieuwe door het Lagerhuis aangenomen compromisvoorstel wor den vtff soorten van moord genoemd, waar het gerechtshof de doodstraf voor kan uitspreken, indien de moord volgens het oordeel van de jury „met voorbedachte rade" is geschied. In de andere gevallen zal levenslange ge vangenisstraf gegeven worden. £m femeÖje.,, Een hart leeg van gal is meer waard dan een beurs vol goud.

Leidse Courant | 1948 | | pagina 1