Veelbelovend programma van teamwedstrijden Wereld-wielerkampioenschappen v. Swol verslagen door Morea DONDERDAG 15 JULt 1948 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD - PAGINA 2 KAAGWEEK 1948 De vijftiende Holland-Friesland Regenboogstrijd DE WEEEVOORUITZICHTEN voor de Kaagweek 1948, welke morgen een aanvang neemt, zijn niet al te rooskleurig. De zomer laat nog steeds op zich wachten en wanneer het weer niet slechter wordt dan in de af gelopen week, zal men geen reden tot klagen hebben. Als we het lijvig programma bezien, dan moet deze Kaagweek sportief zeker weer slagen. De deelname is even groot als vorig jaar en het programmaboek is weer een lijvig boekdeel geworden. Deelnemers aan nationale wedstrijden uit verenigingen 35 Morgen is het weer de dag der teamwedstrijd en voor vijf klassen, beginnend te half tien en eindigend te 16.20 uur. De deelname is zeer be vredigend, alhoewel niet zo groot als voorgaande jaren. In de 12M.2 klasse drie verenigin gen: de Forel, Brasemermeer en de .Kaag; in de Valken vier: Sneek, Aegir, Brasemermeer en de Kaag; in de Olympiajollen vier: Aegir, Gouda, de Schinkel en de Kaag; in de 16 M2 Eenheidsklasse twee: Gouda en de Kaag en tenslotte in de 12 Voetsjol- lenklasse zeven verenigingen: RZV, Aegir, Zaanlandse, Loosdrecht, Gou da, H.J.C. en de Kaag. Verder vinden morgen de onderlin ge zeilwedstrijden plaats, d.w.z. één- manswedstrijden voor Drakenklasse, Regenbogen, Pampus 2 bijzeilen en een Regenboog wedstrijd voor dames. Aller belangstelling zal hiernaar uit gaan. De deelneemsters zijn': mevr. Huisman met „Nelis", mevr. H. A. HoflandKoumes met „Beneven- tum", mevr. G. C. H. v. d. Steur— Oudshoorn met „De Steur" en mej. N. M. Theunissen met „Horne". Tenslotte vinden morgen de onder- ilinge motorbootwedstrijden plaats, als gebruikelijk bestaande uit een re gelmatigheids wedstrijd, ringsteken, balspel en flessenspel. Vanaf Zaterdag tot Dinsdag vin den :de nationale zeilwedstrijden plaats, terwijl de drie laatste dagen beginnen met de HollandFriesland Regenboog-teamwedstrijd. Elk jaar kwamen Friezen' en Hollanders met Zwaluwen-elftal boekt 5-1 zege in Frankrijk Gisteravond werd te Le Havre een wedstrijd gespeeld tussen de Franse Olympische ploeg en een Nederlands bondselftal dat onder de naam „Zwa luwen" speelde. Deze ontmoeting eindigde in een 5-1 overwinning voor de Nederlanders. Reeds onmiddellijk na.de aftrap Week, dat dit zeer onsamenhangende Franse elftal het erg moeilijk zou krijgen tegen de doortastend spe lende Nederlanders. Op fraaie wijze wist linksbuiten Mulders binnen korte tijd drie doelpunten te scoren. Nog voor de rust maakte Appel, de Sittard-midvoor er 4-0 van. Na de rust was het spelbeeld wel enigszins anders. De Fransen raakten nu beter op elkaar ingespeeld en verschil lende aanval1en werden op het doel van de Munck ondernomen. Nadat Appel de stand op 5-0 had gebracht, gelukte het de Franse midvoor Strappe tenslotte de eer te redden (5-1). Nog enkele malen kwamen de Fransen terug maar de Nederlandse verdediging stond pal en liet zich niet meer passeren. Zo kwam met een ruim verdiende 5-1 overwinning voor de Zwaluwen het einde. vijf deelnemers in deze sinds 1937 ge houden teamwedsrtijd uit. Dit jaar echter schreven slechts vier Friezen in, zodat de teams thans uit slechts vier deelnemers bestaan. Friesland komt uit met Klaas Vrolijk, dr. v. d. Zijpp, J. Alberda en J. E. Priester, terwijl voor Holland zullen starten;, Hans v. d. Velde, W. Bergsma, Leen de Wit en Frans Theunissen. In 1937 nam de serie Holland Frieslandwedstrijden een aanvang in Sneek en tot 1942 werden zij regel matig in Sneek en op De Kaag ge houden. De oorlog onderbrak de reeks, maar in 1946 volgde weder voortzetting, zodat thans reeds veer tien wedstrijden werden gehouden De Friezen wonnen daarvan tien maal de Hollanders slechts viermaal. 't Wordt dus hoog tijd, dat de' Hol landers dit jaar weer eens voor de overwinning zorgan. Voor de nationale wedstrijden is door niet minder dan 311 deelne mers ingeschreven, over de verschil lende klassen als volgt ve"rdeeld: 12 M.2 klasse 24. Valkenklasse A 33 idem B 11, Vrijheidsklasse 6, 16 M.2 Eenheidsklasse A 32, idem B 26, Pam- pusklasse zonder bijzeilen A 17, id. B 8, Drakenklasse 18, Regenboogklas se 17, Olympiajollenklasse A 25, idem B 28, 12 Vqetsjollenklasse A 25, idem B 27. idem C 14. Als men bij dit alles bedenkt, dat de deelnemers aan al deze wedstrij den voortkomen uit niet minder dan 35 zeilverenigingen uit het land, dan kan men zien hoe nationaal deze Kaagweek is en dat terecht gezegd kan worden, dat heel zèil-lievend Ne derland in de komende week zich op de Kagerplassen zal bevinden. voornamelijk Era's en een paar Al ta's, welke voor internationale Grand Prix zijn vervaardigd. Verder enige Maserati's, eveneens in de 1.5 liter klasse en dan enige "zwaardere als Alfa Romeo's en een Bugatti, dus alle wagens, die ook in de grote wed strijden in het buitenland de toon arfhgeven deze wagens worden bere den door Raymond Mays, de ver maarde Siamese prins Bira, Parnell, Gerard, Johnson, Brooke en Abecas- sis, die hun' sporen in vele en ver- chillende races, ook buiten Enge land," hebben verdiend. Tenslotte zijn er de jongere rijders, de beide An- sell's Baer, Bolster, Baring, Harri- san Rolt, Hampshire, Mortimer, Sal- vadori, Watson en. Walker. AUTOMOBILISME De Alpen sterrit Gisteren werd de eerste etappe MarseilleAix les Bains van de in ternationale ralley in de Franse Al pen gereden. Er verschenen 62 deel nemers aan de start, waaronder ook verschillende Nederlanders. In deze etappe moest een controle te Grenoble gepasseerd worden, ter wijl hierin ook de bestijging van de „Ventoux" voorkwam. 14 coureurs moesten opgeven, terwijl 23 straf- punten opliepen, daar zij de regle menten niet nakwamen. Het parcours van de tweede etap pe Aix les BainsLugano, waarvan het vertrek hedenochtend om 5 uur plaats vond, moest enigsfeins gew,- zigd worden, daar de weekberichten, die uit Zwitserland kwamen zeer ongunstig waren. Het klassement der eerst geplaat sten na de bestijging van de „Ven toux" luidt: 1. Claude (Fr.) in Lan cia, 2. Descolas (Fr.) in Lancia, 3. David (Fr.) in Simca VIII, 4. Real Chaix (Fr.) in Simca VIII, 5.. Miss Riddel (Eng.) in Frazer-Nash. De Nederlanders en de Alpenrit De eerste etappe van de interna tionale Alpenrit is niet bijzonder gunstig voor de Nederlandse deel nemers verlopen. Onder leiding van Gatsonides zouden oorspronkelijk vier Nederlandse equipes aan de in ternationale Alpenrit, welke te Mar seille is begonnen, deelnemen, maar de Amsterdammer Donkers is niet verschenen, terwijl de equipe van •Kamen en van Keulen uit Velp met Ford op weg naar Marseille met pech te kampen kreeg en daardoor niet op tijd aan de start kon verschij nen. Zo resteerden bij het vertrek slechts twee Nederlandse wagens, n.l. die van Reichmann en Williy Oosten uit Baarn met Bentley en de Opel van G. Roeloffsen en H. Otten uit Enschede. In totaal verschenen te Marseille 62 wagens aan de start, in overgrote meerderheid Fransen al waren de Engelsen ook met een flink aantal deelnemers vertegenwoordigd Deze eerste rit van Marseille naar Aix les Bains is vrij zwaar geweest en niet minder dan 14 wagens gaven onderweg de strijd op. Helaas viel ook een van de Nederlandse equipes uit n.l. de Oostelijke ploeg van Roe loffsen. Op de Col de Porte bij Gre noble was een Healy geslipt en aan gezien Roeloffsen niet tijdig kon uitwijken slipte ook hij. Gelukkig kwamen de inzittende met de schrik vrij, maar de wagen was dusdanig beschadigd, dat de strijd moest wor den gestaakt. Later op de dag was de wagen al weer op de weg te zien, maar de equipe kon natuurlijk niet meer aan de wedstrijd de^nemen. Reichmann kwam 26 minuten te laat inAix les Bains binnen en liep dus de nodige strafpunten op. Op de Mont Ventoux werd een betrouw- baarheidstussenrit gehouden d.w.z. de wagens moesten de afstand in een bepaalde tijd afleggen, een soort ideale tijd. Met andere woorden, men mocht er niet te langzaam over doen, maar ook niet te snel. Reichmann wist zich niet onder' de eerste tien te klasseren. Na dit nachttraject zijn er van de 48 in de strijd liggende wa gens nog maar 23 zonder stx-afpunten wel een bewijs, dat het begin niet bepaald gemakkelijk is geweest. Het tweede traject, v/aarvoor he denmorgen vroeg werd gestart, leidt van Aix les Bains naar Lugano. De Zwitserse Automobiel club heeft in- midd^s gewaarschuwd, dat de weers omstandigheden dermate ongunstig zijn, dat de wegen op de kleine pas sen zich in slechte toestand bevin den. De positie van Reichmann is in het klassement zo, dat hij waarschijn lijk na de eerste rit zesde is geplaatst in de categorie der wagens met meer dan drfè liter inhoud. DE PRIJS VAN ZANDVOORT Het is thans bekend, welke rijders er zullen deelnemen aan de Prijs van Zandvoort, de autoraces voor ren- wagens, waarmede op Zaterdag 7 Augustus het nieuwe Circuit in de Duinen zal worden ingewijd. Het materiaal bestaat in hoofdzaak' uit 1.5 liter renwagens met compressor, Boksen en Tour de France zijn wreder dan Hanengevechten Een Belgisch Kamerlid vindt de hanengevechten een volks sport, die mir\der wreed is dan de andere sporten boksen en de Tour de France hierbij inbe grepen en hij heeft een wets voorstel ingediend, dat het hou den van hanengevechten moet toestaan in een grensstrook van 25 k.m. breedte. Volgens hem zou deze regeling gunstig wor den onthaald in de kringen der „belanghebbenden" en die zou den gaarne bereid zijn een „ver makelijkheidsbelasting" te beta len, iets dat tot nu toe niet het geval is, omdat de hanengevech ten in België zijn verboden eri alles in het geheim moet geschie den. Last vau zenuwen Mijnhardt's Zen uwtabletten helpen U er overheen. MOTORSPORT INTERNATIONALE CROSS COUNTRY RACES OP DUINRELL. Zaterdag 31 Juli vinden op 't fraaie landgoed Duinrell te Wassenaar de traditionele internationale cross coun try races plaats, welke georganiseerd zullen worden door de afdeling Zuid- Holland Noord der K.N.M.V. De interland-wedstrijd, waarvoor buiten twee Nederlandse teams ploe gen uit Engeland en België inschrij ven, gaat over 2 manches van elk 20 k.m. Voor deze wedstrijd geldt we derom de grote zilveren Duinrell-wis- selbeker welke in 1946 door België en in 1947 door Engeland werd gewon nen. Buiten deze internationale team wedstrijd zullen wedstrijden voor se niorrijders worden georganiseerd in de klassen 125, 250, 350 en 500 c.c. TENNIS TE NOORDWIJK Argentijns dubbel won van Ned.-Engels duo De weergoden hebben de tennis sers te Noordwijk ook de tweede dag niet in de steek gelaten. De zon scheen de ganse lieve middag en het organisatie-comité van dit bui-, tengewoon interessant tournooi heeft daarvan dankbaar geprofiteerd door een flink programma te doen af werken, al blijft het jammer, dat soms twee interessante partijen te gelijk gespeeld werden. Dat de tennisliefhebbers en lief hebsters het werk der organisatoren op prijs stellen, bleek wel uit de grote belangstelling, welke geheel de middag aan de dag werd gelegd. En het was er weer als vanouds, want de flink gevulde tribunes ma ken de entourage van het fraaie Noordwijkse Centrecourt allergezel ligst. Begonnen werd met de partijen Van Swol (Ned.)Morea (Amerika) op de eerste en Harper (Eng.)Pe ten (België) op de derde baan. Vanzelfsprekend trok de eerste partij de toeschouwers het meest. Twee reuzen stonden hier tegenover elkaar: Morea, de Argentijn, die voor Amerika uitkomt, lang en slank, een Herculische figuur, Van Swol even lang, maar wat zwaar der, wat logger. Beiden begaafd met uitstekende technische kwaliteiten, maar geheel verschillend van elkan der. En zo kon. het gebeuren, dat we ook 'n geheel verschillend spel type te aanschouwen kregen, waar van de uitslagen al even verrassend waren. Morea begon te serveren en onmiddellijk zag men met een bij zonder begaafd speler te doen te hebben. Hij legde van Swol zijn wil op. dwong en drong hem, waarheen hij wilde en ondanks de Nederlan der zich heftig verweerde, nu eens door dropshots dan weer door lobs, sloeg Morea game na game bij el kaar zonder dat v. Swol 'n voet aan de grond kreeg. En merkwaardig genoeg leverde de tweedé set een gelijk beeld op in het voordeel van v. Swol. Toen gaf hij de toon, toen legde hij zijn tegenstander zijn wil en zijn spel op en toen ging Morea op dezelfde wijze ten onder zonder één game te winnen. Van Swol speelde net op zijn best en vooral de vaart, welke hij ten toon spreid de, verraste ieder. Een onmogelijk harde service liet de Nederlander zien en hij won de tweede set met 60, zoals hij de eerste verloren had. De derde set moest dus beslis send zijn en we hadden hoop op 'n gunstig resultaat voor v. Swdl. Tot 33 ging de strijd gelijk op, toen de Nederlander evenwel enkele double faults maakte en zijn tegen stander op 53 kwam. Nog leefde de hoop op, toen Morea op v. Swol's service verloor (5—4), maar hij won zijn eigen service gauw en daarmede set en. partij (64). Het dubbelspel FalkenburgRo bertson (Am.) tegen CochetDu- gucq (Frankrijk) werd door de Fransen gewonnen die tactischer speelden tegen het wat nonchalante spel van Falkenburg en Robertson, waarbij kwam, dat laatstgenoemde wel zeer zwak speelde. Het werd 60 64. Het dubbelspel £rulhandWas her (België) tegen SturgessHughes (Eng) werd een levendige vurige partij en de Belgen speelden hier alsof zij voor de wedstrijd van hun leven stonden. Zij wonnen met 6-4, 3-6, 6-4 en dat was hun enige over winning tot heden. Aller aandacht concentreerde zich daarna op het dubbel Bromwich-v. Swol (Ned.) tegen Morea-Russell (Amer.). Aller hoop was gevestigd op een zege voor het Engels-Neder landse paar, maar de- Argentijnen bleken een uitstekend geheel te vormen, meer nog dan hun tegen standers én dit gaf tenslotte de door- Steeds opnieuw sneed de ge weldige forehand-drive van Morea tussen de Nederlanders door en tel kens weer besliste Russell met scherpe crosses de talrijke net-duels in het voordeel der Argentijnen. In de eerste brachten Bromwich en van Swol er nog het meest van terecht en konden zij nog vier games maken maar in de tweede set waren zij ner gens meer en met 6-1 voor Amerika ging een matchpunt voor Nederland verloren. Een schitterend enkelspel zagen we daarna tussen Sturgess en Washer. Hoewel zonder enige spanning, was dit qua stijl, de mooiste partij, die wij tot nu toe in dit tournooi hadden aanschouwd. Hier opereerde een on verstoorbare Sturgess, alle onder delen van het spel beheersend, tegen de dan weer luie, dan weer onbesuis de Belg, die helaas wel een zwakke zijde heeft, de forehand. Met 6-1, 6-0 dag ging tussen Fa^enburg-Robert- won de Zuid Amerikaan de partij. De laatste partij van deze tweede son en het Belgische dubbel Peten van den Eynde. Hoewel beter dan in het dubbelspel tegen Cochet-Dubucq, was Robertson ook nu weer de min ste van het kwartet. Falkenburg toonde echter nu zijn grote klasse en meermalen liet hij zien hoe nutig het voor een tennisspeler is lang te zijn. Wat de Amerikaan soms haalde was fantastisch en zijn activiteit en zijn vaart hebben dan ook de zege ge bracht. Bij de Belgen was van den Eynde de man, terwijl Peten goede momenten met zeer zwakke afwis selde. Toch gaf dit duo uitstekend partij vooral de wijze waarop zij de weede set in hun voordeel beshste was heel mooi. Met 6-3, 3-6, 6-2 won nen de Amerikanen. Na 2 dagen, waarop 11 partijen zijn gespeeld, luidt de stand van het tournooi: Frankrijk 1 gespeeld 1 pnt; Amerika 4-3, Engeland 4-3, Neder land 6-3, België 7-1. 20 en 25 maal de Cauberg Voor de derde maal in de geschie denis van het wielrennen zullen de wereldkampioenschappen in Neder land worden gehouden. In 1925' zag' het Oude Stadion te Amsterdam met de houten baan dit evenement v. de eerste maal, terwijl de wegwedstrij den toen op een traject op de Velu- we werden georganiseerd. In 1938, ter gelegenheid van het 10-jarig bestaan van de N.W.U. wa ren Amsterdam en Valkenburg de plaatsen, waar het wereldkampioen schap op baan en weg werd gereden en dit jaar, in verband met het 20-ja rig bestaan van de leidende wielren- organisatie, heeft de U.C.I. wederom aan ons land de organisatie van de wereldkampioenschappen opgedra gen. Het programma is reeds bekend en het wachten is nu op de sluiting der inschrijvingen om een overzicht te kunnen krijgen van de ploegen, welke de, bij de U.C.I. aangesloten landen naar Nederalnd zullen zen den. Wat de wegwedstrijden te Valken burg betreft, op Zaterdag 21 en Zon dag 22 Augustus, is de organisatie zo geregeld, dat de toeschouwers capaciteit langs de Cauberg met 10.000 personen kan worden ver hoogd. De afstand voor de amateurs (21/8) bedraagt 220 k.m. en aange zien het parcours iets meer dan 10' k.m. lang is zullen de renners meel den 20 x de Cauberg moeten beklim men. De beroepsrenners moeten op de volgende dag 270 k.m. afleggen en zij hebben dus meer dan 25 maal het „bergje" op te rijden, hetgeen door het 'veelvuldig terugkeren zwaar werk is. Voor de eerste maal zullen 6 ren ners per land, zowel bij de amateurs als bij de profs kunnen starten vo rige jaar maar 4). Het gehele tra ject wordt opnieuw geaphalteerd en men is op het ogenblik bezig twee bruggen te vernieuwen. De beide ravitailleringsposten zijn boven op de Cauberg en op de Geulenerberg. Van 22 tot en met 29 Augustus worden de baan wedstrijden in het Olympisch Stadion gehouden. Bij de stayers zullen nu 3 deelnemers per land mogen starten en op de grote 500 meter.baan is een finale van 9 stayers mogelijk, hetgeen voor de eerste maal bij de wereldkampioen schappen het geval,zal zijn. Het ver dere programma (sprint amateurs en profs en achtervolging voor de zelf de categorieën) is voldoende be kend, zodat hierover niet behoeft te worden uitgeweid. REVANCHE WEDSTRIJDEN TE PARIJS Gistermiddag werden op de Buf falo wielerbaan te Parijs revanche wedstrijden verreden om de Grote Prijs van Parijs, die Zondag jj. ge houden werd. De uitslagen* luiden: sprint: -Finale der derden: 1. Derksen (Ned.) 2. Cautenet (Fr.) finale der tweeden: 1. Scherens (België) 2. Gosselin (Belg.) 3. Iacaponelli 200 m. in 12 sec. - Finale der eersten 1: Van Vliet (Ned.) 2. Gerardin <Fr.) 3. Senfft- leben 200 m. in 11.2 sec. De uitslag van de wdestrijd voor individueler, die aan de Grote Prijs van Parijs hebben meegedaan luidt: 1. Derksen 21 pnt, 2. Gerardin 20 pnt, 3. Gosselin 13 pnt 4. van Vliet 9 pnt. 5. SenfF.eben, 6 Scherens, 7. ex eaquo Iacoponeil en Cautenet. Afval race voor professionals: 1. Derksen, 2. van Vliet, 3. Senfftleben 4. Iacoponelli, 5. Gosselin 6. Cautenet 7. Gerardin, 8. Scherens. ATHLETIEK Aan de vooravond van zijn ver trek naar de Londense spelen heeft de Hongaarse athleet Emeric Nemeth een nieuw wereldrecord kogelslinge- ren gevestigd met 59 meter 20 Het oude record stond sinds 27 Aug 1938 op de naam van de Duitser Er- win Blask met 59 meter, welke pre statie te Stockholm werd geleverd. DAMMEN Kampioenschap van Katwijk. Laatste finale wedstrijd: 1ste klasse, F. Spierenburg 10 p., F. Th. Zwet sloot 10 p., Jac. v. Vliet, 7 p., G Pluimgraaf 7 punten. 2de klasse: G. Koelewijn 8 p., J van Elk 6 p., J. Herbert 2 p., L. Dubbelaar 2 p. Met de uitslag is G. Koelewijn kampioen van de 2de kl. geworden en moeten J. Herbert en G. Koelewijn een beslissingswed strijd spelen om de 3de prijs. 3de klasse: C. Imthorn 6 p., N. Haasnoot 4 p., P. v. Duyvenbode 2 punten. Zodat C. Imthorn kampioen is geworden van de 3de klasse en N. Haasnoot resp. de 2de prijs en P. van Duyvenbode de 3e behaalde. Aetherklanken WATERPOLO AZC "WINT MET GROTE CIJFERS VAN WZC. De AZC heeft gisteravond in het Alphense zwembad de belangrijke ontmoeting tegen de club uit Woer den met niet minder dan 61 we ten te winnen. Met deze overwin ning is niet alleen revanche geno men voor de vorige week in Woer den geleden nederlaag, maar staan teide ploegen weer in aantal' ver- liespunten gelijk. Al spoedig na de afworp bleek, dat de Alphenaren er goed in wa ren, de tombinatie lukte dikwijls goed. Het duurde dan ook niet lang toen van Zwieten Coen v. d. Bijl in staat stelde de score te openen (1—0). Met een prachtige doorslag bal van Vreken, die een uitstekend debuut maakte, wordt het 20. Even later is het wêer Coen v. d. Bijl die 30 maakt en Vreken, die het vierde doelpunt scoort (40). Nu pas slagen de Woerdenaren er in het' enige doelpunt te maken (41). Met deze stand wordt ge draaid. Ook in .de tweede helft do mineren de Alphense spelers volko men. Telkens zijn zij iets sneller en voor velen is het dan ook haast on begrijpelijk, dat men in Woerden van deze ploeg verloren heeft. Het is Edelman, die in de tweede helft twee maal de roos weet te treffen en de stand op 61 brengt, wr ar mee ook het einde komt van deze spannende aardige goed door scheidsrechter v- d. Reijden geleide wedstrijd. AZC I—ZWIP I 2—4 (Dames). De Azfc dames hebben geen kans gezien van de Zwip-dames te win nen, hoewel de kansen hiervoor wel aanwezig geweest zijn. De bezoek sters namen aanvankelijk een 02 voorsprong toen Gonnie v. d. Bijl tégen scoorde (12. Nog voor de rust inging werd het 13. In de tweede helft wist Gonnie v. d. Bijl nogmaals te scoren, 23, maar ook de Haagse dames troffen de roos nog eenmaal, zodat het einde kwam met e.en 24 overwinning voor de Zwip-ploeg. BILJARTEN STEDENWEDSTRIJD LEIDENTILBURG. Zondag a.s. organiseert de Leidse Biljart Bond een Stedenwedstriid tegen Tilburg in Café Zomerzorg. In 1947 wisten de Leidenaars met het kleinst mogeliik verschil te winnen, n.l. 5^—414 Uit de verrichtingen in het seizoen 1948 .waren echter ide diverse gemiddelden van de Tilbur- genaren heel wat beter dan van on ze stadgenoten, zodat zeer zeker een scannende kamp tegemoet kan wor den gezien. Ditmaal is er voor de deelnemers no® een extra attractie, n.l. het be halen van een kamnioenschan in beide wedstrijden, dus uit. en thuis. De deelnemers ziin. Leiden: «I- v- d. HuM in.fi5, B. de Ron Sr. 7.65. J. Pe+;t 412. all°n cadré' T. Fasel 5.05, F Keiizer 3.7? T Verhopen 3.35.T Hoek 3.2e D. Herr-u*- 2.55. •L v. d. Kaay 175, .T. Rh'sbergen 1.50. I. Pardon 1.75 allen bhro. Tilburw ,T. v9n Brekel 11.23. A. Groffen 5.96. H. -"an AvendonV 8.<>5. allen oqdre. A. Groffen .Tr. 7.28. W ^an Ham 6.«L A. Smits 4 50 C. Boomaars 3.5A H. fy-heirs 2 67, C. "Primus 4.17. P Kast°ievn 2.40, M. -Ronr 2 38. aDen libre. Tilbure »af er de voorkeur aan. om naast de k^mnioenschanpen ook nog een uitdaeingstournooi te hou den. waarvoor de volgende Leidse en Tilburgse spelers zijn aange wezen: Leiden- F Bakker. C. Faas, C, De^er, L. Turk, *H. Sira, P. Ouds hoorn. O Tilburg: C- v. d. Brekel, H. Cor- nelissent._ v. d. Mevd°n. J. Rem- rr'^rs, A'. Verhagen T. Damans. De eerste twee s^oi-ers spelen 300 carb., de overigen 250. Op 25*Juli volgt de wedstrijd in Tilburg. POSTDUIVEN Leidse Concourscommissie. Wed vlucht met oude duiven vanaf Cha- teauroux, afstand 628 K.M. In con cours waren 425 vogels, welke als eerste proefneming p^r K.L.M. naar Frankrijk werden verzonden en al daar, geheel tegen de verwachting in tVerden gelost* te 11.15 uur, met Z.W. wind, maar zo, dat de vogels zeer slecht weer ondervonden en menige duif. strandde! Door al deze omstandigheden werden reeds Zondag enkele vogels geconstateerd en volgden de mees ten op Maandag, terwijl vele lief hebbers vele vogels zagen sneuve len. Nogmaals ook hier een drin gend beroep, worden er vogels op gevangen, zend direct bericht en vergeet niet, dat menige liefhebber VRIJDAG. HILVERSUM I, (301 M.) 7.00 Nieuws; Ocht.gymn.; 7.30 Gr. pl.; 7.45 Woord voor de dag'; 8.00 Nieuws, Ge^v. Muz.; 8.30 Gr.pl.; 9.15 Ziekenbez.; 9.30 Scand. Conc.; 10.30 Morgendienst ds. G. Meynen, Ger. pred. Hilv.; 11.00 Amati-trio; 11.30 Opera; 12.30 Weeroverz. 13.00 Nieuws; Conc. v. 2 violen en orkest j. S. Bach, Haarlem Suite: Str'ategier; 14.00 Al- beniz; 14.40 Altviool: v. Hemel, Jirak; 15.10 Gr.pl.; 16.00 Voordracht; 16.20 Louise Dentz., sopraan: Brahms; 17.50 Ancora-Trio;17.45 Missa Sponsa Christi: Hendrik Andriessen; 18.15 J?rof. Aalders over a.s. Calvinisten congres A'dam; 18.30 Strijdkrachten; 19.00 Nieuws; Koor: Landré, Schütz, Diepenbrock; 20.00 Nieuws; Progr. Prol;Symph. Fantastque: Berlioz; 21.30 Kon. Mil. Kap.: Caplet. Svend- sen, De Falla, Kodaly; 22.15 Nieuwe gr.pl. 22.30 Negro Spirituals, Harry v. Oss m. Ned. Kamerkoor; 22.45 Avond wijding; 23.00 Nieuws; Gr.pl. HILVERSUM II, (415 M.) 7.00 Nieuws; Gr.pl.; 8.00. Nieuws; Gr.pl.; 9.30 Waterstanden; Strijk kwartet 6 Dvorak; 10.00 Morgenw., ds. J. J. Thomson, voorg. N. P. B. Baarn; 10.30 Voor de Vrouw; 10.45 Piano: Bach, Schumann; 1145 Li vingstone; 11.30 Licht Concert; 12.00 Gr.pl.; 12.30 Weerpr.; 13.00. Nieuws; Avroleans; 14.00 Kookkunst; 15.00 „Ons volk in zijn dichters" A. Marja „De Keuze"; 15.20 Hobo-kwartet: Mo zart, Kwartet '4 Beethoven; 16.00 Gr. pl.; 16.30 Vacantie; 17.20 P. Tiggers over Viotta; 18.00 Nieuws; 18.40 Joh. Jong; 19.15 Koopvaardij p.; 19.30 Berg rede; 20.00 Nieuws; Ned. Kamerkwar tet, „Uit Ned.'s Glorietijdperk"; 21.00 Gr.pl. Verz. progr. 21.50 Saxophoon «en piano; 22.40 Avondw. ds. J. Zuur deeg, voorg. N.P.B. Hilv.: 23.00 Nieuws; Vioolconcert"Paganini; Kare lia: Sibelius. veel geld vérspeelt, wanneer, zijn duif niet terugkeert. De volledige uitslag werd: W. de Romijn 1, 43. 44, 45, R. P. de Graaf 2, 6, 54, 76, 84, 99; Jac.' Krekelaar 3; J. Minke 4; J. Prins 5, 23, 64; "D. Mosseveld 7, 9. 61;» G. A. L. v. d. Reyden 8, 10, 93; N. P. C. Waasdom 11, 46, 78; Chr. v. d. Pluym 12. 15. 81, 87; W. Kapaan 13; W'. A. v. d. Arend 14, 42, 106; Jac. v. d. Wal 16; A. P. v. d. Voort 17; Jac. v. d. Burg 18, 77, 93; J. van Alphen 19; J. Frankhuizen 20; J. Sira 21; J. J. Vliegenthart 22, 63, 82; P Kramp 24; C. W. F. Onvlee 25; A. W. Krol 26; M. Jongeleen 27, 32, 94, 104; W. H. Abrahams 28, 105; P. Koenen 29; J. J. v. Dort 30, 51, 57, 70; F. Th. Mieremet 31; Gebrs. de Graaf 33, 53: J. C. Cave 34, 72; J. Staffleu 35, 47, 90, 91, 92; G. A. v. Albada-36, 50, 59; A. van Egm'ond 37, 48;. W. Vijlbrief 38; R. Pet 39; A. van Dijk 40; J. P. de Hollander 41, 79; S. Jansen 49; J. Schipper 52, 66, 88; J. R. Smits 55; J. Vogelen zang 56; M. J. Noordervliet 57; F. de Klerk 60; P. van Dijk 62; H. E. Christiaanse 65, 101; D. Uythoven 67, 73; J. van Kampen 68, 80; H. V. de Haas 69, 89, 96; H. Moenen 71, 75; A. van Noord 74, 102; H. Ab- spoel 83: F. Hofman 35; A. van "Vel- zen 86; Th. van Harte velt 97; F. N. Bink 98; G. Vlaardingerbroek 100; W. B. Oskam 103. DE ONMISBARE NAALD. Naalden zijn van ouds een typisch Duits product. Voor de oorlog wer den er in Duitsland niet mipder dan 2000 naaldtypen vervaardigd, die ieder weer in tien maten te verkrij gen waren, zodat er in totaal 20.000 naaldsoorten bestonden. Het voor naamste productiegebied lag in Aken, waar men thans weer bezig is de naalden-industrie op te bouwen. Op het ogenblik zijn er weer 3000 arbeidskrachten in deze industrie werkzaam, terwijl de fabrieken op 40 van hun capaciteit draaien. Er zouden nog 1000 arbeiders m'eer te werk gesteld kunnen worden, als er niet zo'n tekort was aan geschoolde krachten voor bepaalde machines. D'e leverantie van de speciale soort fijn staaldraad, die voor naalden noodzakelijk is, is voldoende ge waarborgd. In 1947 werden al weer 55 millioen machinenaalden ver vaardigd, waarmee de inlandse be hoefte gedekt kon worden. Men tracht thans uit de' Sovjet-zone ma chines terug te krijgen, die destijds weggevoerd werden, waar tegenover West-Duitsland zich verplichten zal de Sovjet-zone van naalden te voor zien. Het aantal typèn wil men te rugbrengen tot .750. Dit jaar wil men 30 van de productie uitvoeren, waarbij ook ons land zijn deel zal krijgen. SNELLE ONTWIKKELING VAN DE DRAAD GRAMOFOON Tijdens de oorlog is voor geluids opnamen de gemagnetiseerde staal draad gekomen in de plaats' van de gi-amofoonplaat. En deze techniek ontwikkkelt zich nog steeds verder De Amerikaanse Webster Wire Re corder gebruikt thans draadspoel tjes van slechts zeven centimeter middellijn( waarop een draad ge wonden is, die niet dikker is dan een tiende millimeter. Het afspelen van zo'n draad duurt een vol uur, zodat bijv. do» volledige eerste of tweede helft van een concert op een enkele spoel kan worden opgenomen en zonder onderbreking worden af gedraaid. Doordat aan het afdraaien geen naald te pas komt, verdwijnt het hinderlijke geruis, dat ook aan de beste gramofoons is verbonden en men krijgt muziek als van een per fecte radio zonder storingen. De spoelen kunnen gemakkelijk dui zendmaal worden gespeeld zonder aan kwaliteit te verliezen. Als men daar nog bijvoegt, dat breuk en an dere beschadiging niet kan optreden roonplaat zijn langste 'tnjd heeft ge- is het wel te voorzien dat de gramo- had. De toestellen zijn gebouwd als k'offergramofoons en worden, evenals de radio, op het lichtnet aangesloten

Leidse Courant | 1948 | | pagina 6