Katholieke gezondheidszorg Defective DONDERDAG 15 JULI 194S DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 1 EEN KWARTEEUW 1500 Witte-Kruis-enthousiasten te Utrecht bijeen Utrecht, 14 Juli. De nationale federatie „Het Wit- Gele Kruis" heeft het zilveren be- staansfeest breed opgezet. "En dat was terecht, want vijf-en-twintig jaar katholieke gezondheidszorg is van wezenlijke betekenis. De hoogste auto riteiten in het land hebben dit inge zien en wilden niet verzuimen, even samen te zijn met de 1500 Witte- Kruis-officials en verpleegsters. Het is een feestelijke bijeenkomst gewor den, doch tevens een werkvergade ring, waar men veel heeft kunnen opsteken. De zalen van Tivoli zijn gedurende twee dagen ingenomen door het Wit- Gele Kruis, voor de tuin stond een demonstratiewagen opgesteld; en ir. Edmond Nicolas verzorgde de pers en daardoor de honderdduizenden be langstellenden in het land. Honderden verpl^gsters, in uni form of in het religieuse kleed gaven een wel bijzondere sfeer aan de zaal, waar het Verplegend personeel le ring zou ontvangen. De presidente, dr. H. Koenen, districtskinderarts te Maastricht, wist hen allen reeds in het begin te boeien. Hij nodigde namelyk allen uit voor het avond-ca baret, dat zelfs door religieuzen van de strengste congregatie kon worden bijgewoond. En dan sprak zuster Th. van Til; burg, districtshuisbezoekster in Zuid- Holland. Zij deed haar woord over tuigd en wist listig te ontkomen aar de foto-lens, die enkele malen op haar gericht werd. Wat zij zeide, heeft alle verpleegsters en ook de enkele aanwezige verplegers een hart onder de riem gestoken. Vooral drong zij aan op saamhorigheid in de beroepstaak; zij legde uit, dat verplegen meer roeping is dan be roep. Haar toespraak, niet direct voor Ket grote publiek bestemd, was realistisch van aard en belichtte de moeilijkheden van het Kruiswerk. Men was het dermate eens met het vertrouwelijk© en instructieve woord, dat dr. Koenen ternauwernood een „ploeg" kon vinden voor de gedach- tenwisseling. Maar toen een wijkverpleegster uit Zuid-Limburg kwam wijzen op de last, die een sluier in de wijk veroorzaakt, bleiven de reacties in de zaal niet uit. De voorzitter dacht dat wel. „als ook voor religieuzen de mode-show aan de orde komt". En als om te demonstreren, dat het zon der sluier kan, trad een wijkver pleegster uit Brussel naar voren, gekleed in een uniform, dat aan het leger herinnerde. Nadat in de pauze clruk onderling contact was opgenomen, heeft dr. J. Batenburg, zenuwarts te Handel, ge sproken over de kinderopvoeding en de daaraan verbonden moeilijkheden in verband met de geestelijke vor ming. v Ongetwijfeld zullen de wijkver pleegsters, bij hun hygiënische pro paganda in de gezinnen, veel hulp kunnen ondervinden van de goede raadgevingen, die hier zo kwistig werden verstrekt. Wenken aan bestuursleden. Gelijktijdig vond de bijeenkomst voor bestuursleden plaats onder voorzitterschap van de heer H. P. Matthee, uit Moerdijk. Als eerste spreker trad op Mr. W. Merckelbach uit Epen, voorz. van het R.K. Lim burgse' Groene Kruis, die het kruis werk ten plattelande behandelde. Na een algemene inleiding over het bij zonder karakter van dit v/erk be handelde hij in een boeiende cause rie verschillende practische punten. Naast een doelmatig ingericht wijk- gebouw en een uitstekende wijk zuster is een goed bestuur van be lang. Spreker stond stil bij de struc tuur van dit college, en wees op de noodzaak jongeren aan te trekken en een groter aandeel te geven aan de vrouwen in het bestuur. Vervol gens behandelde hij de verhouding tussen bestuur en wijkzuster, medici, provinciaal hoofdbestuur om daarna de regionale samenwerking in de districten te beschouwen. Admini stratie, financien, gemeentesubsidies kregen, hun beurt, en tenslotte wees hij op de noodzakelijkheid van een intensieve, volgehouden en deskun dige propaganda. De heer R. Schlatmann, voorzitter van het Wit-Gele Kruis te Haarlem, wees er op, dat het typisch is voor deze vereniging, dat ze niet kan na laten om te werken. In verschillen de opzichten, met betrekking tot de samenstelling van het bestuur, de verhouding tot het verplegend per soneel zijn de toestanden niet zeer verschillend, maar op het gebied van administratie, financiën, e. d. zijn de verhoudingen geheel anders. "Ook spreker drong aan op meer propagan da; met cijfers toonde hij aan, dat propagandauitgaven zeker verant woord zijn. De deelneemsters en deelnemers maakten van de gelegenheid gebruik, om de nieuwe Wit-Gele Kruis ten toonstelling te bezichtigen, die in Tivoli is opgesteld, en die beschik baar komt vbor de plaatselijke acties. De bezoekers zochten daarna hun vertier in de stad, waarbij het grote aantal verpleegstersuniformen wei opmerkelijk was. Op de besloten feestavond werkten het Miniatuur- cabaret van de K. R. O. en Henri Nolles met zijn poppenkast mee. Vandaag is de dag begonnen met een pontificale H. Mis door Z. VD. H. Mgr. Huurdeman, Vicaris-generaal van het Aartsbisdom. Om elf uur werd de officiële zitting yan het con gres geopend. Uitvoerig komen wij hier morgen op terug. VIJF-EN-TWINTIG JAAR KATH. GEZONDHEIDSZORG. Jubileumbundel, uitgegeven door de Nationale Federatie het Wit-Gele Kruis, ter gelegenheid van het vijf en-twintig jarig bestaan dier Fede ratie. Deze Jubileumbundel opent met een aantal bijdragen van autoriteiten. Zijne Eminentie Kardinaal de Jong, schrijvende over het werk der wijk verpleegster en kraamverzorgster, typeert eigenlijk de positie van de giehele Wit-Gele Kruisverenigingen. „In dit opzicht deelt de wijkverpleeg ster en de kraamverzorgster het lot van vele van onze beste huismoeders, wier waarde aan de oppervlakkige toeschouwer ontgaat en wier onbere kenbaar zegenrijke invloed ten hoog ste slechts in eigen kring wordt be seft, zo deze daar al niet als iets van zelf sprekend is wordt aanvaard." Minister Drees, de Directeur-Gene raal der Volksgezondheid, van den Berg; de Geneeskundige Hoofdinspec teur Dr. Banning, de Voorzitter van de gezondheidsraad Brutel de la Rivière, zijn de wereldlijke autori teiten die acte de précence geven. Professor Mgr. W. Koenraadt zet het principieel katholieke van het werk uiteen, en daarmede doet de modecontroverse humanisme contra Christendom zijn intrede in deze bundel. Maar het is v/el opmerkelijk dat de schrijver een weinig gehoord argument voor de katholieke ge zondheidszorg invoert, namelijk dat de Christelijke bezieling zeker het werk ten goede zal komen. En in deze tijd van publiekrechte lijke bedrijfsorganisatie uit hij zijn bezorgdheid over een te \tr gaande bemoeiing, die het eigen karakter der Katholieke Kruisverenigingen verloren zou doen gaan. De afgrenzing dier bemoeiing duidt Dr. Chr, Mol in zijn bijdrage over de toekomst van het kruiswerk kort en duidelijk aan met de woor den: Maar het moet mogelijk zijn, die oplossing (van deze moeilijkheid n.l.) te vinden wanneer met het ada gium „zoveel vrijheid als mogelijk, en zoveel binding als nodig" het leid motief zal ziji^ bij deze opzet. De particuliere organisaties aanvaarden bij voorbaat de binding, die voor elke ordening nu eenmaal nodig is. Elke onnodige binding denatureert het karakter der publiekrechterlijke bedrijfsorganisatie; het wezie daar van bestaat immers in het zelf doen, in de stimulering der zelfwerkzaam heid der maatschappelijke organen, en daarnaast ook in het mogelijk ma ken" dier werkzaamheid." Naast deze blik in de toekomst van Dr. Mol, ontbreken historische bij dragen niet. De Vreeze geeft een korte historie der Federatie, van de Meerendonck, Dr. Eykel en Koenen geven herinneringen uit oude tijden. Het complex: sociale geneeskunde, preventieve geneeskunde. omvang der gezondheidszorg, de plaats en op leiding van de arts in dit opzicht wordt behandeld door de deskundi gen Dr. Spay, Prof. Tuntler, Brenk- man en Rijkels, waarbij een bijdrage aansluit van Dr. Oldcndorff over de plaats van het particulier initiatief. Het is ondoenlijk alle bijdragen te vermelden, alle onderwerpen op te sommen,'die behandeld worden, maar men krijgt in lezenswaardige en aangenaam leesbare bijdragen een overzicht van opleiding, werk en sociale positie der wijkverpleeg ster, van verschillende diensten der Wit-Gele Kruis organisaties, waarbij de bijdrage van Dr. Verbeeck, over zijn snelgroeiend troetelkind; de kraamzorg zeker genoemd kan wor den zonder tekort te doen, aan Dr. Veeger, die de kwestie der revali datie van gebrekkigen en de rheu- mabestrijding. en Gerbrandy, die de t. b. c.-bestrijding onder de loupe neemt. Vermelden we nog de gelukwen sen en overzicht van werkzaamheden van de jongere zusjes der jubileren de Federatie: het Eelgische Wit Gele Kruis en het Wit-Gele Kruis op de Nederlandse Antillen zij.n pre sent met bijdragen respectievelijk van Mevrouw Stulemeyer, secretares- In Utrecht herdenkt het Wit-Gele Kruis gisteren en heden zijn vijf- en-twintig jarig bestaan. De ver pleegsters, die in dienst van het Wit- Gele kruis in het gehele land werk zaam zijn, waren voor deze herden king naar de Domstad gekomen. se-generaal in België, en van Laar schot, haar West-Indische collega. Di een beknopt bestel geeft deze bundel een overzcht van de pro blemen en vraagstukken, die er leven in het Wit-Gele Kruis, en ieder, wien de volksgezondheid interesseert, vindt hier uitsteken de lectuur. Hij moge er toe bijdragen om~"ïïc wens van Kardinaal de Jong, met be trekking tot het Wit-Gele Kruis in vervulling te doen gaan: Moge het in de komende jaren in breedte en diep te groeien, opdat het steeds volledi ger aan zijn opdracht kunne be antwoorden en hecht worden en hecht geprganiseerd, v/erkelijk steu nend op aller medewerking, de toe komst tegemoet kan treden. RECHTZAKEN De 37-jarige Leidenaar J. A. v. d. Broek kwam uit het hout, waaruit toenmaals de echte N.S.B.'ers wer den gesneden. Uit een aantal verkla ringen, welke gisteren voor het Bij zonder Gerechsthof in Den Haag wer den voorgelezen, bleek hij indertijd een fanatiek kereltje te ziin geweest. Als hij met zijn Duits uniform in de colonne meeliep zong hij het hoog ste lied uit en in zijn redeneringen deed hij menigmaal uitkomen, dat Duitsland met zijn neiuwe wa pen voor de dag kv/am, wij dan nog wel wat te beleven zouden krijgen. In Leiden waar hij voorheen opoer- wachtmeester van de Staatspolitie was geweest, en zelfs de commissaris een zeer gunstig oordeel over hem had, had men er van staan kijken, dat deze man zijn rokje zo had we ten om te draaien. Als buurtleider in Leiden deed hij voor niemand on der en de N.S.B. rekende hem onder haar meest actieve colporteurs, die ook op vergaderingen zijn mondje wist te roeren. De tenlastelegging vermeldde nog dat v. d. Br. om streeks '44 aan landwachters van de groep Alphen aan den Rijn instruc ties had gegeven en voorts dat hij in Hoogeveen in Duitse krijgsdienst was getreden bij de Landstorm Ne derland. althans bij de Waffen-SS. Toen nadien de toestand er een beetje anders dreigde te gaan uit zien heeft hij in Zutfen de benen ge nomen en is ondergedoken. De procureur-fiscaal deed in zijn requisitoir opmerken hier feitelijk met een bange natuur te doen te heb ben, die steeds de weg van de min ste weerstand heeft gekozen. Zijn be roep op overmacht legt hier evenmin gewicht in de schaal als zijn voor wendsel dat hij omwille van de so ciale gerechtigheid de verkeerde weg 's opgegaan, daar voor achtte de p.-f. het tijdstip te angunstig gekozen. Een gevangenisstraf van 614 jaar met ontzegging van het recht voort aan bij de gewapende macht te die nen achtte hij de juiste straf. Mr. H. W. Averbeck voerde in zijn pleidooi aan, dat zijn cliënt slachtof fer van zijn sociaal gevoel en van de omstandigheden is geweest. Oor spronkelijk een uitstekend schoen maker, die bij de Batd-fabriek een goede positie had heeft dc leest voor de politiepet verwiss^d, het geen zijn ongeluk is geworden. PI. vroeg voor deze man, die van de dwa lingen zijns weegs was teruggekeerd, de uiterste clementie. Uitspraak over veertien dagen. HAAGS GERECHTSHOF. De boete verlaagd. W. P. van P. te Noordwijkerhout was door de Politierechter veroordeeld tot 500 boete of 2 maanden hechtenis we gens het in voorraad hebben van een distilleertoestel. Volgens verdachte dateerde dat uit de bezettingstijd, doch de proc.-generaal meende re den te hebben tot de veronderstel ling dat ook daarna- nog wel clandes tien jenever was gemaakt en daar om eiste hij bevestiging van het von. nis. Het Hof heeft verdachte veroor deeld tot 300 boete of 1 maand hechtenis. C. M. v. S. te N'houl heeft zich eveneens voor het Haags Gerechts hof te verantwoorden gehad wegens het in voorraad hebben van een clan destiene jenever-stokerij, voor welk feit hij door de Politierechter ver oordeeld was tot 400 boete of 1 maand hechtenis. In hoger beroep werd bevestiging geëist van het von nis. Het Hof heeft verdachte veroor deeld tot 250 boete of 3 weken hechtenis. HAAGSE RECHTER. Het verzonnen verhaal. Volgens de schilder W. van S. te Leiden had een vakgenoot hem erin willen trap pen" en zou om die reden verteld hebben, dat van S. geholpen zou heb ben bij het plegen van diefstal door middel van inbraak. „Hij heeft mij erbij gesleept om me in de afgrond te trappen", zo zei ver dachte, die niets met de inbraak te maken zou hebben gehad. 'En. de of ficier zag ook geen kans het bewijs te leveren dat verdachte inderdaad in de fabriek zou zijn geweest, waar de inbraak was gepleegd, zodat hij tot vrijspraak concludeerde. Daar was verdachte nog niet tevreden mee. want hij herinnerde eraan een maand in de cel te hebben gezeten door deze geschiedenis, en hij wilde wel scha devergoeding hebben. De president lichtte in dat dit langs andere wegen moet gebeuren. ZAL DE KEUZEBON VERDWIJNEN? Het Tweede Kamerlid de heer Lu cas heeft aan de minister van Land bouw, Visserij en Voedselvoorzie ning de volgende vragen schriftelijk 1. Is het juist, dat gedurende een audiëntie ten departemente van een 13-tal vertegenwoordigers van fabri kanten van en groot- en kleinhandel in banket, beschuit, biscuit en koek in December 1947 is medegedeeld, dat de invoering van de z.g. keuze bon onvermijdelijk was om een be sparing van bloem te verkrijgen? 2. Is het juist, dat tydens boven bedoelde audiëntie tevens door of namens de minister is toegezegd, dat de keuzebon weer zou verdwijnen en de fabricage van en de handel in genoemde artikelen vrij zou zijn, voor zover de toewijzingen dit ver oorloofden, zodra de bloempositie vei*beterd zou zijn? 3. Is de verhoging van het brood rantsoen, welke 10 Juni is ingegaan, en het vrijgeven van o.a. pudding poeder en tapioca en aanwijzing, dat de enige voorwaarde, welke voor het ^terugkeren van de in voorgaande vraag bedoelde meerdere vrijheid werd gesteld, is vervuld? 4. Indien de vragen 2 en 3 beves tigend beantwoord moeten worden, kan de minister dan mededelen, wan neer hij zijn belofte gestand wil doen? Uit goede bron verneemt ,.dc Stem" dat ter gelegenheid van de feestelijk heden vanwege het gouden regerings jubileum de mannen een extra bon krijgen, waarop shag- of rooktabak zal kunnen worden gekocht. Het is onwaarschijnlijk, dat op deze extra bon sigaretten kunnen worden ver strekt. Ook voor vrouwen en kinderen is er een extratje op komst en wel in de vorm van wat snoeperij. Hoeveel lek kernij beschikbaar zal worden gesteld is nog niet bekend. ARTSEN EN ZIEKENFONDSWET. De Nederlandse Maatschappij ter bevordering van de Geneeskunst heeft een rondschrijven onder haar leden verspreid, waarin de artsen wordt verzocht, hun oordeel uit te spreken over een besluit, dat op de algemene vergadering der Maat schappij onlangs mët veertig tegen twee stemmen werd aangenomen. In deze resolutie werd verklaard, dat de mogelijkheid niet is uitgeslo ten. dat de in voorbereiding zijnde Ziekenfondswet of/en de daaraan toegevoegde uitvoeringsbepalingen, een juiste uitoefening der genees kunst naar ethische, wetenschappelij ke en maatschappelijke beginselen zouden schaden. Mitsdien, aldus de verklaring, mag de noodzaak van een strijd voor deze beginselen, mede in het belang der volksgezondheid, niet uitgesloten worden geacht. Daarom worden de leden uitge nodigd, zich te verbinden, om, indien een dergelijke Itrijd mocht ontstaan, zich te houden aan alle besluiten, die het hoofdbestuur, in overleg met de leiding van het comité „Maat schappelijke Belangen", zonder in strijd te komen met de Nederlandse wet, zal nemen, zowel betreffende de wijze, waarop deze strijd moet wor den gevoerd als ten aanzien van de wijze, waarop de leden der Maat schappij gedurende die strijd hun medewerking aan de ziekenfondsen Wilt U iets weten? Vraag: De kortste weg per fiets van Leiden naar Vucht? Antwoord: Leiden, Alphen, Bode graven, Woerden. Harmeien, Ouden rijn, Vreeswijk, Vianen, Everdingen, Deil, Zaltbommel, Hedel 's Hertogen bosch, Vucht, 110 km. Vraag: De kortste weg per fiets van Leiden, via Waalwijk, naai* Kerkrade. Hoeveel km. Zijn er jeugdherbergen tussen Waalwijk en Kerkrade? Antwoord: Leiden, Zoeterwoude, Zoetermeer, Zegwaard, Bleiswijk, Eergschehoek, Hillegersberg, Rotter dam, Alblasserdarn, Gorinchem, Wou- drichem, Giessen, Waalwijk, 86 km. Waalwijk, Loon op Zand, Tilburg, Oirschot, Eindhoven, Geldrof Leen de, Weert, Maaseyck, Susteren, Sit- tard, Amstenrade,- Heerlen, Kerkra de, ong. 145 km. Er is een jeugdher berg in Eindhoven, die wat betreft de afstand WaalwijkKerkrade niet gunstig ligt. Verder waren er jeugd herbergen in Hilvarenbeek, onder Til DISTRIBUTIENIEUWS NIEUWE BONNEN. Elk der volgende bonnen geeft recht op het kopen van: 044, 046 vlees 100 gram vlees 045 vlees 300 gram vlees 047-1 brood 800 gr. brood (geldig t.m. 24 Juli) 048-1 broqd 200 gr. brood (geldig t.m. 24 Juli) ALLE BONKAARTEN. 050 algemeen 500 gram suiker, bo terhamstrooisel enz. of 1000 gram jam, sti*oop enz., of 500 gr. versnaperingen 051 algemeen 400 gram brood of 1 rantsoen vermicelli e.d. 052 algemeen 250 gram boter of margarine of 200 gr. vet 053 algemeen 1 ei BONKAARTEN KA, KB, KC 808. 056 algemeen 057 algemeen 058 algemeen 059 algemeen 125 gram koffie 50 gram thee 200 gram kaas of 250 gram korstl. kaas 250 gram boter of margarine of 200 gr. vet. 060 algemeen 225 gram huishoud zeep of 180 gr. toil- letzeep b 067 800 gram brood (gel dig t.m. 24 Juli) d 068 200 gram kaas of 250 gram korstl. kaas c 069 400 gr. brood (geldig t.m. 24 Juli) BONKAARTEN KD, KE 808. 071 algemeen 100 gram kaas of 125 gram korstl. kaas 072 algemeen 125 gram boter of margarine of 100 gr. vet 073 algemeen 450 gram huishoud- zeep of 360 gram toil - letzcep d 077 800 gram brood (gel dig t.m. 24 Juli) 5 O'9 500 gram bloem of zelfrijzend bakmeel of kinderbiscuits of kindermeel TABAK- EN VERSNAPERINGEN- KAARTEN ENZ. QA, QB„ QC 808. 81 versn. 200 gram versn. of 200 grajp suiker, bo- .V-r v^-C - terhamstrooisel enz. 400 gram jam, stroop, enz. 84 versn100 gram versn. of 100 gram suiker, bo terhamstrooisel enz. of 200 gram jam, stroop enz. BONKAARTEN ZA. ZB, ZC, ZE MD, MF, MH 808. (Bijz. arbeid, a.s. moeders en zieken). Geldig zijn de bonnen van de strook L. Deze bonnen zijn 14 dagen geldig. Bovenstaande bonnen* kunnen reeds op Vrijdag 16 Juli worden ge bruikt. burg, en in Helenaveen, waarvoor de vraagsteller beide een omweg moet maken. Bovendien is het ons niet be kend of deze jeugdherbergen in ex ploitatie zijn. Wendt u voor nadere in lichtingen tot de Kath. Jeugdherberg- centrale, Lange Putstraat 44. 's-Her- togenbosch. Vraag: De kortste weg per fiets Voorhout, Apeldoorn, 's Hertogen bosch, Voorhout. Hoeveel k.m.? Antwoord: Voorhout. Leiden, Al phen, Bodegraven, Woerden, Utrecht, Amersfoort, Voorthuizen, Nieuw Mil- ligen, Apeldoorn, 121 km. Apeldoorn. Beekbergen, Woeste Hoeve, Arnhem, Eist, Nijmegen, Grave, Heesch, 's Hertogenbosch. 94 km. 's Hertogen bosch, Hedel, Zaltbommel. Deil, Ever- dingen .Vianen, Vreeswijk. Ouden rijn, Harmeien, Woerden, Bodegra ven, Alphen, Leiden, Voorhout, 106 km. Vraag: Hoe laat zijn op Zondag de eerste H. Missen in Roelof arendsveen, Leimuiden en de Kaag? Antwoord: Roelofarendsveen 6 uur, 7.30 en 9 uur; Leimuiden 7 uur en 8.30; dc Kaag: 7.30 uur. TEGEN WIL EN DANK DOOR PERCY KING 1.1) „Vertegenwoordigt het een hoge waarde?" informeerde August." „Tien millioen francs." ..Alle mensen!" Een ogenblik was Söderman perplex. „Hoe kunt u een zo kostbaar iets aan de safe van een hotel toevertrouwen? Het is meer dan roekeloos!" Hooghartig wees de baron hem te recht: „Oordeel niet jongeman, vóór je de toedracht hebt vernomen. Wij zyn vrijwel aan één stuk van Parijs naar Stockholm gereisd en arriveer den hier gisteren in de namiddag. Een vriend van mij had het „Sint Olafals een zeer goed cn niet te duur hotel aanbevolen. Nauwelijks waren we met uitpakken klaar, of we werden opgebeld door mevrouw Ka- lundby, een kennis van de barones, die in Saltsjöbaden woont. Zij ver zocht ons, bij haar te komen dineren en de nacht door te brengen. Daar het heel huiselijk zou toegaan besloot de barones, haar sieraden niet te dra gen. De banken waren al gesloten, civs ret er niets anders op dan de kostbaarheden hier in depót te ge ven. Toen wij daareven terugkeerden vernam de barones wak de afgelopen nacht is voorgevaren." „Waren de sierraden verzekerd?" „Natuurlijk. Maar het halssnoer van de barones is iets unieks. Zo be staat er geen tweede ter wereld. Een mooi hotel, het „Sint Olaf"! Het moest onmogelijk zijn, dat zoiets ge beurde! „U kunt het hotel geen verwijten maken baron. Wij nemen voor de deposito's slechts een zeer beperkte verantwoordelijkheid op ons en dit werd u ongetwijfeld meegedeeld." „Ach wat!" viel'de baron uit. „Jul lie hadden maatregelen moeten tref fen, waardoor de eigendommen van gasten tegen inbrekers beveiligd zijn Maar wij latenjihet er niet bij!!! Zend de gérant naar boven!" Verongelijkt verliet August het adellijke paar en begaf zich naar het kantoor van de gérant. Somber hoorde Elmblad het relaas aan. „Zover ik mij herinner" zuchtte hij „hebben we nog nooit een baron en barones in huis gehad en de eerste de beste keer, dat het gebeurt, fun deren ze onze brandkast. Tien mil lioen francs, zei je?" „De hemel zij dank, dat de boel is verzekerd! Anders zouden zij het hotel niet zo zuinig op stelten heb ben gezet! Geen wonder, als je voor een ding van tien millioen francs niet meer dan vijfhonderd kronen ver goed kreeg!" August ging een licht op. „Meneer Elmblad ik wil wedden, dat de brandkast werd geplunderd omdat het halssnoer van barones de Bérin- guard er in lag!" De gérant leunde in zijn bureau stoel achteruit en streek zich pein zend ovei* de kin. „Wij verzuimen nooit, gasten die iets in deposito wil len geven er opmerkzaam op te ma ken, dat*wij slechts zeer beperkte aansprakelijkheid dragen. Zelden wórden dan ook belangrijke som men geld of kostbare sieraden afge geven. Het „Sint Olaf" behoort niet tot de hotels waar inbrekers een goeden slag hopen te slaan. Zij moe ten dus geweten hebben dat dit bij uitzondering thans wel het geval was. Daarom is voor jouw onderstel ling veel te zeggen." Hoogstwaarschijnlijk hadden de boeven een medeplichtige in het ho tel. Op de één of andere wijze zijn zij te weten gekomen, dat de Berin- guards naar Stockholm gingen en in het „Sint Olaf" zouden neerstrijken. Eén van de bende reilde hun van Parijs gauw vooruit zonder twijfel de zogenaamde mevrouw Hangö. Wanneer wij die hebben schieten we een eind in de richting." Elmblad knikte. „Zó zit het in el kaar. Ik ben een boon als je geen ge lijk hebt! Komaan, ik zal eens naar de Béringuards gaan en een nauw keurige beschrijving van de verdwe nen sierraden vragen." Erg in zijn sas een pluimpjè te heb ben ontvangen van de gérant, die hem de afgelopen nacht nog het ho tel uit wilde schoppen hernam August zijn observatieplaats in de hal. Er bestond nog een andere re den om de toekomst rooskleurig in te zien. Zo goed a's zeker werd door de betrokken assurrantiemaatschap- pij een hoge beloning uitgeloofd voor degene, dje er in slaagde de ge stolen kostbaarheden op te sporen. Hij was de enige die met mevrouw Hangö kennis had gemaakt: dit gaf hem een flinke voorsprong op de politie en op iedereen die aan de jacht op de vermiste sieraden deel nam. Waarom dus zou hij de plun dering van de safe niet tot klaarheid brengen de hand op de dieven leggen en de beloning in de wacht slepen? Er kon best een vaardig detective in hem steken! Dit was de manier waar op hij te werk moest gaan en dedu ceren ontwikkelen zich gezichten in De lift stopte de deuren openden zich en een vrouw stapte de hal in vergezeld door 'n donkere goedge- kilede man die werd gevolgd door een chasseur bijna dubbelgevouwen on der h§t gewicht van twee valiezen. August wist niet waarom, maar de dame interesseerde hem. Zij was groot van stuk en had een overvloed van vlammend rood haar. Terwijl hij er over piekerde waar hij haar eer der gezien kon hebben, wendde zij zich om ten einde de heer die ach ter haar kwam iets te zeggen cn op het zelfde moment vroeg August zich verbijsterd af of hij waakte of wel droomde. Nimmer zou de ge dachte in hem zijn gerezen als de dame hem niet haar profiel had toe gekeerd. Het was het profiel van me vrouw Hangö. Direct echter hield hij zich voor dat hy moest dromen. De bejaarde mevrouw Hangö had een gezonde kleur. Deze dame was bleek. Mevrouw Hangö had grijs haar. Deze vuurrood. Mevrouw Hangö verheug de zich in een formidabelen omvang, deze was slank. Toen haalde August zich haar profiel weer voor de geest Het was hem die nacht opgevallen dat mevrouw Hangö een deuk in de neus had even beneden de brug. Al het water van alle zeeën wist niet weg dat hij zojuist dezelfde neus had gezien! Ook dezelfde vierkante kin en brede onderlip! Plotseling door flitste hem of het iets ondenkbaars was, dal zij zich een kunstmatige omvang had verschaft haar gezicht rood gekleurd zich een grijze pruik opgezet? Met een sprong kwam hij overeind en rende de draaideuren door. Juist hielp de heer zijn dame bij het instappen. Op het trottoir stond de chauffeur in de - eerbiedige afwachting. August bereikte de auto toen de heer had plaats genomen cn de bestuurder het portier sloot. „Een ogenblikje mevrouw Hangö!" riep hij door het half neergelaten raampje. De mond van de vrouw viel open. Even verscheen een vrees achtige uitdrukking in haar ogen. De heer blafte: Je bent dronken of gek, kerel! Hela, Gustav!" Een vuist als een motor trof de nieuwbakken detective opzij aan 't hoofd; zonder een kik te geven, sloeg hij tegen de grond. Direct sprong de chauffeur achter het stuur, gaf vol gas en de auto schoot weg. De ho telportier schreeuwde uit alle macht, doch er bevond zich geen politie in de buurt en evenmin een wagen om de vervolging te ondernemen. Dus trachtte de man de gevallene over eind te zetten Het gelukte niet, de slag had August het bewustzijn doen verliezen. (Wordt vervolgd).

Leidse Courant | 1948 | | pagina 5