knapt het op Gemeenteraad van Wassenaar DONDERDAG 15 JULI 194S DE LEIDSE COURANT Nieuwe bonnen consumentencrediet De ministers van Sociale Zaken en van Financiën hebben besloten per 1 October a:s. het resterende deel van het consumentencrediet beschikbaar te stellen. Dit is f 15 voor elke f.100 toegekend crediet. De credietnemers zullen daardoor in staat zijn in de loop van dit najaar b.v. enige win- terkleding aan te schaffen. Inplaats van de bonnen in het waarde boekje zullen nieuwe bon nen worden uitgereikt tegen inwis seling van de oude bonnen. Dit geldt ook voor de reeds geldi ge bonnen, welke eventueel nog niet zijn besteed. Er zullen dus geen nieuwe bonnen uit het waardebon boekje worden geldig verklaard. Hierdoor wordt voorkomen, dat pro fijt zal worden getrokkken uit ge stolen, gevonden, gekochte of in pand genomen waardebonboekjes, zodat alleen de rechtmatige houder van een bonboekje de beschikking zal krijgen over het laatste deel van het crediet. Voor de inwisseling van bonnen is 'n regeling getroffen, wel ke nader wordt gepubliceerd. De nieuwe waardebonnen zullen geldig zijn van 1 October 1948 tot en met 23 Februari 1949. De uitrei king zaj in Augustus 'kunnen begin nen. BATALJON „FRIESLAND" IN NEDERLAND TERUG. De „Zuiderkruis" is gistermiddag met ruim 1500 militairen aan boord, onder wie 960 oorlogsvrijwilligers, bestaande uit het eerste bataljon van het negende regiment infanterie, of ficieel geheten bataljon „Friesland", en de 16e leger genie-veldcompagnie, in Rotterdam gearriveerd. Voorts keerden naar Nederland terug enige contingenten van de mariniers en de koninklijke marine, alsmede verlof gaande leden van het K.N.IaL. Hoe wel het schip laat binnenkwam werd nog met de debarkatie begonnen en alle militairen zouden gisteravond nog hun bestenyming bereiken. Op de kade was het een drukte van belang. De muziekkapel van het eerste regiment infanterie uit Assen blies er lustig op los en bo ven het gewemel van militairen en burgers wapperden enkele Friese vlaggen als eerste groet van Fries land, terwijl ook op de brug van het schip de vlag aan de reling was opge hangen. Onder het spelen van het „Wilhel mus" meerde de tengevolge van de soldatenmassa's aan de reling licht naar bakboord overhellende „Zui derkruis" aan de kade. Hierna las de luitenant-ter-zee eèi'ste klasse C. W. Th. baron van Boetzelaer een wel komstwoord namens de prinses-re gentes voor. Minister-Fievez begroette de man nen namens de regering en het Ne derlandse volk, waarna overste De Boer een boodschap van Prins Bern- hard aan de terugkerende militairen overbracht. Met bekwame spoed werd vervol gens aan de ontscheping begonnen. Dinsdagmiddag sloeg de blik sem in de boerderij van de landbou wer H. Voortman te Gelselaar (gem. Borculo). Hoewel direct getracht werd de brand te blussen, stond het gebouw in een ommezien in lichter iaaie, zodat de brandweren die spoe dig ter plaatse verschenen, slechts weinig konden uitrichten. PINACOTHEEK IN AMSTERDAM AANGEKOMEN. Voor het Rijksmuseum te Amster dam stonden gisteren twee grote trucs met aanhangwagens, zo opge steld, dat de uitlaatdeuren zich vlak voor de hoofdingang van het gebouw bevonden. De douane-inspecteurs arriveren. Zij verbreken de zegels, die zich aan de sloten der wagens bevinden, en snel begint dan een groep zwijgende mannen, emp'lové's van het Rijksmu seum, de auto's uit te laden. Een voor een krijgen de omstanders de waardevolle doeken van de Munche- ner Pinacotheek te zien. die hier hon derd dagen in het Rijksmuseum zul len worden ten toongesteld, na een twecmaandse expositie in het „Pa lais des beaux arts" te Brussel. Zorgvuldig verifieerd dr. A. van Schendel, conservator van de schilde rijen afdeling van het Rijksmuseum, de stukken, die van de auto's uit, het museumworden binnengedragen. De expositie in Amsterdam omvat een groter aantal schilderijen van de collectie uit Munchen, dan die in Brussel. De doeken, die niet in Brus sel zijn geëxposeerd, zijn uit Mun chen via Brussel gelijktijdig gearri veerd. De collectie omvat verder werken van Rubens, van Diick. Titiaan, Hol bein, Velasques, Botticelli, Raphael, Jordaens, da Gova, Vermeer, da'Vin ei. Frans Hals, Terborg en Ruysdael. De auto's werden in België door de gendarmerie begeleid; aan de Ne derlandse grens nam de Amsterdam se gemotoriseerde politie de bewa king over en zes motoragenten ver gezelden het transport tot aan de deuren van het Rijksmuseum. „HET VIERDE BEEST'* ALS TONEELSTUK „Het vierde beest" van Pater Henri de Greeve zal vanaf 26 Juli in ons land opgevoerd worden als toneelstuk door „Willem Goossens Volkstoneel". Op genoemde datum zal de première worden uitgebracht in de Rotterdam se Schouwburg, waarbij Pater de Greeve tegenwoordig zal zijh. De baten zijn bestemd voor de Bond zonder Naam en ook de auteurs rechten worden door Pater de Greeve bestemd voor liefdadige doeleinden. De regie wordt uitgevoerd door Wil lem Goossens naar aanwijzingen van de auteur. Het is de bedoeling, dat -t stuk regelmatig in de provincie /al komen. Sowjet-bezwaren tegen artikel in „Vrije Volk afgewezen De Sowj et-regering heeft onlangs in een nota aan de Nederlandse re gering bezwaren geopperd tegen een artikel, dat was verschenen in „Het Vrije Volk" van 13 April j.L: „De Russische strategie en het antwoord daarop". De Nederlandse regering heeft op deze bezwaren geantwoord met een nota, waarin op de voorgrond wordt gesteld, dat zij onvoorwaardelijk is gekant tegen elke vorm van propa ganda voor een nieuwe oorlog. Zij kan echter de bezwaren der Sowj et-regering tegen het betreffen de artikel, dat slechts een aantal theoretische beschouwingen bevat over mogelijkheden, welke zich zou den kunnen voordoen, indien er on verhoopt oorlog zou komen, niet de len. Zij betreurt, dat het betreffende artikel aanleiding heeft gegeven tot misverstand. De regering kan overigens slechts maatregelen treffen, wanneer de Ne derlandse wettelijke bepak' n wor den overtreden, hetgeen hi ^.uet het geval is. Tot zover het antwoord van de re gering. Vooral in de laatste elinea wordt het heel fijntjes gezegd. De aangebo den schoen past. ALLEEN STUDENTEN MET CHRISTELIJKE LEVENS OPVATTING. In de nieuwe katholieke academie. Naar aanleiding van bemerkingen in de kring van provinciale staten heeft het stichtingsbestuur der katho lieke academie voor hoger kunston derwijs te Maastricht aan Gedepu teerde Staten nog eens nadrukkelijk bevestigd, dat aan deze instelling de Jan van Eyck-academie geen studen ten kunnen worden toegelaten,, die geen positièï-christelijke levensopvat ting zijn toegedaan. Men kan hier geen vergelijking ma ken met andere katholieke onder wijsinstellingen, zoals bijv. de Katho lieke Universiteit van Nijmegen, waar wel studenten van alle levensbe schouwingen worden toegelaten Het aantal studenten aan een kunstaca demie is veel geringer en het onder richt veel persooonlijker. Gedeputeerde staten zijn van oor deel, dat deze beperking in de toela ting tot de kunstacademie niet in de weg staat voor de toekenning van een proviniciale bijdrage. De nieuwe aca demie zal voorlopig worden onderge bracht in beschikbare ruimten van de Kunstnijverheidsschoool. Zodra de omstandigheden zich daartoe lenen, zal de Academie op meer geëigende wijze gehuisvest worden. „Gazet van Limburg". TENTOONSTELLING „DE ZILVEREN SCHELP" Dezer dagen werd er vanwege het stichtingsbestuur der nationale ten toonstelling „de Zilveren Schelp", te 's-Hertogenbosch een persconferentie gehouden. Zoals bekend is het de bedoeling, dat genoemde tentoonselling op Za terdag 17 Juli a.s. door prof dr J. R. M. van den Brink, minister van Economische Zaken, wordt geopend. Sinds de jaren 1914-1918 aldus het stichtingsbestuur is het ambacht in een zorgwekkende toestand komen te verkeren. „De Zilveren Schelp" zal het ambacht populair moeten maken Tijdens de conferentie bezichtigden de persvertegenwoordigers het ter rein, waar „De Zilveren Schelp zal verrijzen. Uiteraard werd al druk gewerkt. Vooral in de grootste der Bossche veehallen heerste veel be drijvigheid. De wirwar van latten, planken carton en papier maakte het echter moeilijk reeds een duidelijk beeld van de tentoonstelling te vox men. Veel zal „De Zilveren Schelp" de bezoeker bieden. TWINTIGDUIZEND GESTOLEN SIGARETTEN GEVONDEN In een huis aan de Haagdijk te Breda is door de politie een partij van 10.000 gestolen sigaretten, in be slag genomen. Later kon men in Boxtel nog 10.000 stuks achterhalen, Het was de politie bekend, dat op de Haagdijk een partij sigaretten te koop was aangeboden. Bij nader on derzoek kon men H. van E. uit Box tel aanhouden. Deze trachtte de siga retten te verkopen voor zijn broer J. van E. eveneens te Boxtel en werkzaam bij een expeditiebedrijf, te Bergen op Zoom. Tijdens een transport van Amster dam naar Bergen op Zoom had hij de sigaretten ontvreemd. Op de des betreffende lijn was reeds eerder ge stolen. De daders zijn opgesloten. Gistermiddag werd aan de Kat- wijkse vissersvloot een nieuwe log ger toegevoegd, de „Janna" KW 163. Het schip behoort aan de rederij Kennemerland. Het schip is afkom stig uit oorlogsbuit; het heeft na een bombardement op de bodem van de Schelde gelegen. Het is ge licht en in korte tijd om'gebouwd. De recherche te Enschede heeft thans klaarheid weten te brengen in de diefstallen, die op grote schaal werden gepleegd bij de N.V. A.T.O. voorheen firma Van Gend en Loos te Enschede. In een tijdsbestek van ruim een half jaar werd voor dui zenden guldens ontvreemd. Voor zo ver de politie met zekerheid heeft kunnen vaststellen, hebben ongeVeer 39 personen de hand in' deze affaire gehad. De vijf hoofddaders, allen •bij genoemde N.V. werkzaam zijn in verzekerde bewaring gesteld. CHAUFFEUR VAN SCHREIEDER KRIJGT TIEN JAAR. Het Bijzonder Gerechtshof te 's-Gra- venhage heeft de voormalige chauf feur van Schreieder, die in dienst van de S.D. was en verscheidene malen arrestanten had opgehaald, tot tien jaar gevangenisstraf veroordeeld. Naast de wet op de bouwkassen, waarbij de verzekeringskamer met het toezicht op de bouwkassen is belast, is thans een prijzenbeschik- king afgekondigd, waardoor de deel neming aan een bouwkas tegen een redelijke vergoeding wordt ge waarborgd. BEURS LEEFT WAT OP. De ondertoon van de effecten- markt was gister over het algemeen niet ongunstig. Er bleek enige vraag aanwezig voor enkele leidende fond sen, waardoor veelal wederom iets hogere koersen genoteerd werden. De beurs had daardoor, hoewel de omzet beperkt bleef, een iets beter aspect, temeer daar van \de zijde der grote banken kooporders aanwe zig waren voor Kon. Olie. In deze hoek heerste dan ook wederom een betrekkelijk levendige stemming en de koers iiep tot iets boven 346 op. Op de beleggingsmarkt bereikte de nieuwe lening met bclastingfaciliteit de 99'en kwam de conversielening 1947 op 98 5/8. Prol. 2 yK pet. STADSNIEUWS OPRICHTINGSVERGADERING R.K. ZWEMVERENIGING In de Romanus-zaal vond gister avond de oprichtingsvergadering plaats van de R.K. Zwemvereniging voor Leiden- en naaste omgeving. 'n Tweetal maanden geleden werd op initiatief van de R.K. Sportcen- trale besloten over te gaan tot op richting van een zwemvereniging op R.K. grondslag en enkele heren werd verzocht als verlopig bestuur op te treden. Onmiddellijk werd het werk aangevat en binnen korte tijd was er een zwemuur in de „Overdekte"' be schikbaar, zodat met de werving van leden kon worden .begonnen. En er waren er in de kortst mogelijke tijd zoveel dat men niet verder durfde gaan uit vrees voor „overbevolking van het zwemuur". Gisteravond nu kwamen de leden in eerste vergadering bijeen onder leiding van de heer M. Zonderop, die de aanwezigen harte1 ijk welkom heette en in korte trekken'het doel van de vereniging uiteenzette. De verschillende agendapunten werden daarna vlug afgehandeld. Een nieuwe financiële regeling, in zoverre afwijkend van de huidige, dat een vaste contributie werd vast gesteld naast de prijs van het zwem bad, werd na enige bespreking goed gekeurd. Over deze regeling, welke per 1 Aug. ingaat, zullen de leden in een rondschrijven nader worden ingelicht. De bestuursverkiezing had tot re sultaat, dat vier leden van het voor lopig bestuur, die zich herkiesbaar stelden, werden gekozen, n.l. de he ren G. van Brussel, N. Duindam, Th. v. d. Meel en M. Zonderop, terwijl voorts gekozen werden de heren Bekkers. Biegstraten en F. Biesiot. Voorts werd een contactman uit de junioren benoemd, die geregeld voe ling zal houden met het bestuur ten aanzien van hetgeen er leeft onder de junioren. Als zodanig werd geko zen de heer J. Bleys en tot plaatsver vanger de heer v. Sonderen. Voorts werden besproken de op richting van een damesafdeling, de indeling van de zwemtijd en het kie zen van een clubnaam. Dit laatste punt werd na uitvoerige besprekin gen aangehouden tot de volgende vergadering. Bij de rondvraag sprak de wel- eerw. pater v. Gent, die voorlopig als geest, adviseur der vereniging op treedt, een opwekkend woordje tot de leden, waarbij hij wees op het doel, dat hun thans voor ogen moet staan en hen aanspoorde trouwe leden te zijn om de vereniging groot te ma ken, wat het beste kan geschieden door zoveel mogelijk propaganda te* maken tot aanwerving van nieuwe leden. De heer J. Pollman zegde enkele prijzen toe voor degenen, die de meeste nieuw -leden zou aanwerven alsmede voor de oplossing van de meest pakkende clubnaam. Hierna volgde sluiting der vergadering. EXCURSIE VAN LEIDSE MOLENAARS. De Leidse afdeling van de Alge mene Nederlandse Molenaarsbond verenigde gisteren het nuttige met het aangename, door zijn jaarlijks uitstapje te besteden aan een excur sie naar Wessanen's Kon. Fabrieken N.V. te Worm'erveer, om eens een kijkje te nemen in dit voor hen zo belangrijke grootbedrijf. 's Morgens om negen uur met ne gen auto's gestart, ging het «dwars door de Haarlemmermeer, waar al rijdend de rstand van de gewassen critisch beschouwd werd, en arri veerde het gezelschap van 32 per sonen in de hoofdstad voor 'n kopje koffie, ëen boottocht door de grach ten en havens en een lunch. Om drie uur werd Wormerveer bereikt, waar de gasten in de fa-# toriek door een der directeuren, de heer C. Laan, verwelkomd werden, om daarna in vier groepen de fa briek te bezichtigen. Vol bewoncV- ring werd het hele maalproces van de tarwe gevolgd, het wassen, het malen in vijf schrootwalsen, het zeven van de bloem, het automa tisch wegen en tenslotte het trans port naar het water, waar schepen klaar liggen om het meel verder te vervoeren. Een klimpartij naar het dak van de 50 meter hoge graan silo, waar men een magnifiek uit zicht had op de omgeving, was het slot van deze rondgang, waarna de gasten zich aan een diner verenig den, dat door de directie werd aan geboden. Over en weer werden vriendelijke toespraken gewisseld. De heer C. Laan dankte de mole naars voor hun belangstelling, ter wijl de voorzitter van de Leidse af deling, de heer C. Mansveld uit "Wassenaar, hartelijk dankte voor de meer dan royale ontvangst. Zeer voldaan werd 's avonds de terugtocht weer aanvaard en kon den de molenaars uit Leiden en om geving terugzien op een prettige en interessante dag. BIOSCOPEN De films van de volgende week zijn door de Kath. Film Centrale als volgt gekeurd: Casino: „A matter of life and death", 14 jaar. Lido: „Bleke Bet," alle leefijden. Luxor: „Nocture", volwassenen. Rex: „De klokken van Capistrauo" 14 jaar. Trianon: „I've always loved you", alle leeftijden. Personalia. Geslaagd voor het examen water technicus de heer J. Stemmer alhier. De heer S. is in dienst van de Leidse Duinwater Mij. Maandagavond vergaderde de Raad der gemeente Wassenaar. Bij de be handeling der ingekomen stukken deelde de voorzitter mede, dat de he ren C. v. d. Poel (voorzitter der Prot. Chr. fractie) en mr. dr. C; C. A. van Haren (voorzitter der K.V.P.-fractie) verzocht hadden de vergaderingen der raad voortaan te openen en te sluiten met gebed. Om dit verzoek nader te overwegen werd een com missie van 4 leden benoemd, uit elke fractie één, t.w. mevr. A. v. d. Goes van Naters, mevrouw A. H. Niemeyer en de beide voorstellers. In twee vacatures aan de openbare school aan de Bloemcamplaan werd voorzien door benoeming van de da mes O. Knierim uit Apeldoorn en R. Veerman uit Den Haag. Tegen het toekennen van een subsidie aan de H. Catharina van Senen school voor meisjes te Voorschoten had de raad geen bezwaren. Evenmin tegen een kasgeldlening tot een bedrag van 150.000.die B. en W. wensten aan te gaan. De voorgestelde verhoging dèr precario-rechten werd zonder meer goedgekeurd. Over de wijziging van de subsidieregeling aan de beide Kruisverenigingen werd geen beslis sing genomen op verzoek van het be stuur van het Groene Kruis werd dit voorstel aangehouden tot een volgen de vergadering. Over de subsidie aan de accordeon vereniging D.V.S. werden enkele woorden gesproken. Niet omdat de raadsleden daarmee niet accoord gin gen. Integendeel, sommigen vonden het subsidie van 25.voor 2 concer ten in de openlucht te weinig, omdat de muziekvereniging Excelsior per concert 25.ontvangt. De heren A. J. van Bemmelen (K.V.P.) en W. Boender (Arb.) vroegen naar de mo gelijkheid om ook andere verenigin gen een dergelijke bijdrage voor con certen in de openlucht te geven. Op verzoek van eerstgenoemde spreker werd het woord subsidie vervangen door „Stimulering van het Kunstle ven", omdat dit meer de bedoeling van de gemeentelijke bijdrage weer geeft. Wethouder K. Huibregtse legde er in zijn antwoord de nadruk op. dat het geenszins de bedoeling is D.V.S. bij Excelsior ten achter te stellen. D.VS had echter om 25.gevraagd en B .en W. hebben vastgesteld aan dit verzoek te voldoen. Mocht blijken, dat de koste, die D.V.S. maakt voor een buitenconcert groter zijn, dan kan deze subsidie-kwestie later altijd nog nader worden bezien. Het voorstel werd aangenomen. De wijziging van enkele electrici- teitstarieven werd een van de meest besproken punten van de agenda. B. en W. hadden aan de Raad geschre ven, dat met terugwerkende kracht tot 1 Juli van het vorig jaar de in koopsprijs van electriciteit was Ver hoogd. Het gevolg daarvan is, dat de z.g. dubbel-, nachtstroom- en indus trietarieven (de z.g. 4 en 5 centstarie ven) niet kunnen worden gehand haafd. De volgens deze tarieven gele verde electriciteit wordt beneden de kostprijs berekend. Daarom stelden B en W. voor deze tarieven te verho gen met 1 cent per kwh. De heer Kool stelde enige vragen: Wie zijn de verbruikers aan wie deze tarieven worden berekend en wat is hun verbruik. Wethouder Hazenberg had deze ge gevens niet bij de hand maar ver klaarde, dat het hier ging om het voorkomen van verliezen en niet on een algehele wijziging van de tarie venpohtiek. De heer Kool vond het niet nodig, dat daar nu zo plotseling haast mee wordt gemaakt, omdat im mers B. en W. aan de vereniging var directeuren van electriciteitsbedrij- ven een rapport hebben gevraagd over een eventuele algehele tarieven- herziening. Men kan toch beter eerst dat rapport afwachen. De wethou der en de voorzitter legden er nog maals de nadruk op, dat het hier al leen gaat om een principiële correctie in enkele tarieven, die de gemeente op het ogenblik verlies opleveren. Over het voorstel werd gestemd. Met de stem van de heer Kool tegen werd het aangenomen. De hevelput -kwestie. Over de kwestie van de opheffing van de hevelput der waterleiding ont lokte enkele opmerkingen aan de Raad. In October 1947 besloot de raad een bedrag van 4500.uit te trek ken voor deze werkzaamheden. De gemeente had zich in deze van advies laten dienerï door de N.V. Industriële Maatschappij „Mabeg" te Utrecht. Kort geleden kwam van de Mabeg het bericht, dat op een nieuw opgestelde begroting het totaal bedrag was ge stegen tot 7600.B. en W. stelden nu voor cit bedrag beschikbaar te stellen en dé werkzaamheden onder hands te gunnen aan de N.V. Aanne ming Mij v.h. fa.'C. de Ruiter te Half weg. De heer W. Boender sprak zijn ver wondering uit over het feit, dat de gemeente zich ook in deze kwestie weer heeft laten voorlichten door de Mabeg, terwijl daar vïoeger minder gunstige ervaringen mee zijn opge daan. Immers, het was de Mabeg op welks advies destijds de installatie der waterleiding in Wassenaar werd aangelegd. Deze installatie blijkt nu reeds onvoldoende capaciteit te bezit ten. Daardoor kon spr. geen vertrou wen stellen in het advies van de Ma beg. Spr. stelde voor alsnog advies in te winnen bij de vereniging van Ned. Gemeenten. De heer v. d. Poel vroeg een nadere verklaring over de plotselinge stijging van de kosten van 4500 tot 7600. De heren v. d. Vis cn Kool waren het met de heer Boender eens. Wethouder Hazenberg merkte in zijn antwoord op, dat de gemaakte op merkingen alle betreffen het vertrou wen in de Mabeg. Hetbesluit waar over hier gediscussieerd wordt is in October 1947 reeds door de Raad nomen. Dat het nu wederom aan de Raad moet worden voorgelegd vindt zijn verklaring en bijzondere omstan digheden. Het materiaal, dat nodig is voor 't verrichten van de werkzaam heden was verleden jaar niet voor handen. Dat het begrote bedrag nu zoveel hoger is dan verleden jaar komt doordat de lonen en de mate- riaalprijzen zijn gestegen en door dat het nodig is gebleken een andere werkmethode te volgen dan verleden jaar was voorgesteld. Over het ver trouwen in de Mabeg wilde spr. enke le mededelingen doen in besloten ver gadering. Na heropening der vergadering werd het voorstel aangenomen. Nog enkele andere minder belangrijke punten passeerde de voorzittersha mer. Ook tegen dc aankoop van een nieuwe vrachtauto ten behoeve van de dienst der gemeentewerken had niemand bezwaren. dt 12. Bimmelbam kijkt peinzend van het persoonsbewijs naar het in droe fenis gebogen hoofd van Hendrik de Zeevaarder en dan tikt hij zijn vriend op de schouder en zegt: „Ik zou mijn tranen maar drogen als ik jou was, Hendrik!" Hendrik de Zee vaarder schudt het hoofd en maakt een afwerende beweging. „Ik ben jou niet!" moppert hij." Ik ben Hen drik de Zeevaarder, de beroemde avonturier-wereldreiziger, en jij Bimmelbam..." „Juist antwoordt Bimmelbam," Kijk maar, hier staat het: Bimmelbam, van beroep tove naar." en hij knipoogt tegen Hen drik de Zeevaarder die met een sprong overeind is." Natuurlijk!" niet eerder aan gedacht hebt. Jij kunt mijn wagentje weer héél tove ren!" „Zie je wel," grinnikt Bimmel bam, „Moed verloren alles verloren. Mijn receptenboek ligt thuis in de kast en er staat vast wel iets in waarmee ik deze auto weer in orde kan maken. Kom vlug mee!" Op een draf loopt het tweetal dè weg terug. Geslaagd DAG. AANV. SPOEDOPL. TYPEN-STENO KON ERK. PITMANSCHOOL PLANTSOEN 65 TELEF. 26558 Geslaagd voor het Eindexamen H.B.S.-A: J. J. Barnard; Olga Derk- sen, D. Dreef, H. van Egmond Rijns burg, F. Heemskerk, H. Y. B. I. Hoo- geveen, C. Houwaart Noordwijk a. Zee, Tinie Hüner, Trudy Kronen berg Leiderdorp, Corrie van der Mast, Corry Ohms Noordwijk. Toy Phoa, L. H. de Rooy Wassenaar, A. Rijnsburger Zoeterwoude, H. Selier, Edith Sterk Lisse, Kokkie Stigter, H. J. Teeuwen, Bep Zwart. Waar geen woonplaats, vermeid is, is deze Leiden. DIPLOMA-UITREIKING AMBACHTSSCHOOL. Gisteravond is in de Ambachts school aan 33 leerlingen, die met gun stig gevolg het examen „leerlingop leiding in het bedrijf hebben afge legd, het diploma uitgereikt. Onder hen, die deze avond van hun belangstelling blijk gaven, merk ten wij o.m. op wethouder J. C. van Schaik, directies van fabrieken, be drijfsleiders, patroons, werkmeesters, het bestuur en leraren van de Am bachtsschool en vanzelfsprekend ook vele ouders van de te diplomeren leerlingen. De voorzitter van dè Ambachts school, ir. J. J. G. van Hoek, heette allen hartelijk welkom en zeide het te betreuren, dat de heer Kuijntjes, die juist zo veel tot deze opleidizig heeft bijgedragen, door een ernstige ongesteldheid deze avond niet aan wezig kon zijn. Vervolgens gaf spr. een uiteenzetting van deze leerling opleiding. De 'gevolgen van de oorlogsom standigheden laten zich voor wat deze opleiding betreft, aldus spr., niet meer in die mate voelen al^ voor heen, waarover we verheugd kunnen zijn. Toch zijn wij nog niet voldaan. Er zijn nog steeds patroons en zelfs ouders, die niet voldoende van het nut van deze leerlingopleiding door drongen zijn en om verschillende, overigens onverklaarbare redenen, aan deze opleiding hun medewerking niet willen verlenen. Nadat spr. de examencommissie, en de werkgevers had bedankt voor al het werk tijdens de opleiding en dit examen, ging 'hij over tot het uitrei ken van de diploma's, dat aan on derstaande leerlingen ter hand werd gesteld: J. A. Bakker, M. H. v. d. Berg, H. v. d. Hart, C. Hoekstra, A. M. Juffermans, J. Klootwijk, P. C. J. Loos, M. Poot, S. Smit, G. Valk (allen timmerman); Y. v. Groen (meubelmaker); C. P. Bakker, J. v. d. Bent, H. Boon, J. C. Faas, K. Hen- sen, W. J. Ke er, J. Kraayenoord, J. v. Nieuwko^j, K. Plomp, A. M. Verdegaal, C. de Vries, J. C. v. d. Werf (allen meubelmaker); C. Hoo- gendijk, A. v. Poelgeest, J. A. J. Thijssen, A. Zweers (allen draaier); M. v. d. Bent, G. J. Lina (electricien), W. J. de Jong (fijnbankwerker), J. J. Geerling, A. Janöe, A. de Mooy (auto- en motorhersteller). Wethouder van Schaiklwees er op, dat de waarde van de getuigschrif ten van de Ambachtsschool niet hoog genoeg kan worden aangeslagen. Zeer in het bijzonder bracht spr. hulde voor het initiatief en het door zettingsvermogen der leerlingen van deze cursus, die na hun ambachts schoolopleiding nog twee jaar heb ben doorgezet. Het lid van de examencommissie, ir. H. I. Kruyt, gewaagde van de op merkelijke resultaten van dit examen welke hem de overtuiging hebben geschonken, dat de Ambachtsschool een hecht fundament legt voor de verdere vakopleiding. Tenslotte heeft ook nog de wnd. directeur, de heer C. Brilman, het woord gevoerd, die o.m. wees op het gelukkig contact, dat er bestaat tus sen school en bedrijf. Spr. spoorde de thans gediplomeerde leerlingen aan om nu niet op hun lauweren te gaan rusten, maar zich verder te be kwamen. Aan de R.K. School voor V.G. L.O. aan het Levendaal slaagden van de lingerie-klas voor het diploma Lingerie de volgende leerlingen: Fri da Albers, Leny Bovenberg, Annie Dickhoff, Jopie Goddijn, Leny de Jeu, Nic John, Bep Kemper, Nelly Kindt, Annie Kuipers, Toos Kuipers. Marie Machielse, Letta Overes, Rie Ouwen- dijk, Anneke Rooy akkers, Bep van Rossum, Cobie Schrama, Corry Ver berg, Corry VOrk, Annie Weers, Wil ly van Wijnen, allen uit Leiden, Cootje de Boer, Leny Rodewijk uit Zoeterwoude, Mieke Kluiters, Nelly van Velzen uit Meerburg, Clara Klaassen, Elly v. d. Poel uit Voor schoten, Riet van 't Hart, Ida Ver geer uit Rijpwetering en Jopie Hey- ker uit Hazerswoude. Voor het diploma costumièfe slaag den: Tini v. d. Bos, Netty Kerstens, Ria Montanus, Rina Röling, Cobie Schoon, Cok Wesseling uit Leiden, Nelly Duyndam uit Hazerswoude, Jeanne v. d. Geest uit Hoogmade, Ria van Kampen uit Voorschoten, Mien van Leehwen nit Zoeterwohde, Gré van Paridon en Rie Wouters uit Kat wijk, Rie van Zeil uit Rijpwetering, Lenie de Boer, Anny Kluiters, Tini v. d. Ploeg en Corrie Vlasveld uit Meerburg. Geen enkele leerling werd afgewezen.

Leidse Courant | 1948 | | pagina 2